De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Btaü Zaterdag 25 November 193? STADSNIEUWS ^'('ee'e Kennisgevingen WEERBERICHT. De organisatie van den Leidschen Bloedtransfusie-dienst AGENDA Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 762. Hedenmiddag 2 uui^tf8. BUTTENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk van 1036 mbar over Rusland is verder naar het Oosten getrokken, en is hedenmorgen bij het Oeral- gebergte gelegen. Bjj de Azoren ligt een hooge- drukgebied. dat in zijn kern ongeveer gelijke luchtdrukwaarden vertoont. Dit wordt aan de Noordzijde aangetast dooi* een depressie, die zeer actief blijkt te zijn. De kern bevindt zich vanmorgen met barometerstanden onder 985 mbar ten Zuid-Westen van IJsland, waar op de Zuidkust een zeer zware Oosterstorm woedt. On der invloed van dit minimum daalt ook op de Faroër en Groenland de druk weer. Tusschen Jan Mayen en het Bereneiland ligt een vrijwel stationnaire depressie van 995 mbar. Onder invloed hiervan is plaatselijk langs de Noorsche kust een groote hoeveelheid neer slag gevallen. Ona meldt 25 mM„ Kinn 17 mM. In ons land ls de temperatuur wat gestegen. Het front, dit gistel-morgen over onze kust lag. heeft zich naai- het Oosten verplaatst en ver oorzaakte hier nogal wat neerslag. Aan de achterzijde van dit front is het weer buiig, waarbij regen en hagel voorkomen. In Noord-Italië is het koud. Uit de Po-vlakte worden temperaturen onder het vriespunt ge meld. evenals uit den Balkan. Aan de West kust van de Zwarte Zee werden groote hoe veelheden regen en sneeuw afgetapt. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: Zwaarbewolkt, matige N. W. wind. temp. 7 gr. C.. min. 5 gr. C.. neersl. 5 mM. Missingen: Lichtbewolkt. matige W.N.W. wind. temp. 6 gr. C., min. 5 gr. C.. neersl. 5 mM. De Bilt: Regenbuien, zwakke NNW. wind, temp. 1 gr. C.. min. 2 gr. C., neersl. 9 mM. Groningen: Zwaarbewolkt, zwakke Z.W. wind. temp. 3 gr. C., min. 3 gr. C.. neersl. 5 mM. Maastricht: Zwaarbewolkt, zwakke W.Z.W wind. temp. 3 gr. C.. min. 2 gr. C.. neersl. 6 mM. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 6 gr. C. C*3 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 2 uur 01 min.; nam. te 2 u. 20 min. Voor Maandag. Voorm. te 2 u. 38 min.; nam. te 2 u. 54 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 4.27 nam. tot 7.08 voorm. Zondag: 4.26 nam. tot 7.10 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 25 November: op 15 u. 22; onder 5 u. 40. 26 November: op 16 uur, onder 6 u. 48. DUIZEND GEVERS (DONORES) GEVRAAGD-! Ongeveer een maand geleden is in ons Blad een beschrijving gegeven van de orga nisatie van den bloedtransfusiedienst over het geheele land. Men heeft daarin kunnen lezen, dat het Nederlandsche Roode Kruis deze organisatie in de gemeenten zou uit bouwen. Zink een plaatselijk comité is, zoo als wij eveneens eerder meldden, op ini tiatief en onder het eere-voorzitterschap van onzen burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, tot stand gekomen. Het is reeds met zijn werkzaamheden begonnen. Over het doel en de beteekenis der I bloedtransfusie behoeft hier niet veel te vorden gezegd. Zij kan bij vele ziekten de aatste uitkomst beteekenen. maar vooral in oorlogstijd redt zij talrijke gewonden van den dood door verbloeding. Men kan echter niet zonder meer bloed van den eenen mensch bij den anderen in spuiten. Ten eerste moet vaststaan, dat de gever(ster) gezond is, maar ook dat zijn (haart bloed voor den ontvanger geschikt is, want dit is niet altijd het geval. Er moet dus een onderzoek van de gevers (sters) voorafgaan. Men rekent, dat één op elke vijftig inwoners zich als gever (ster) zal moeten aanmelden, om te komen tot één op tachtig goedgekeurde geversisters). Voor Leiden zullen ongeveer duizend goed gekeurde gevers(sters) noodig zijn. Verder zij er op gewezen, dat het afne men van bloed geheel onschadelijk is en de kleine bewerking pijnloos geschiedt Zoowel mannen als vrouwen komen in aanmerking. Het onderzoek naar de geschiktheid zal geschieden in het Rijks-Academisch Zie kenhuis en wel als regel des avonds. Aangezien het onderzoek veel geld kost. zal het comité een beroep doen op de in gezetenen om deze middelen bijeen te brengen. Uitdrukkelijk voegen wij hieraan echter toe, dat aan het zich opgeven als donor, noch aan het onderzoek noch aan het geven van bloed eenige kosten verbonden zijn. Met het oog op den internationalen toe stand is spoed geboden. Men bedenke, dat het hier kan gaan om het eigen leven en om dat van zijn mede-burgers. Men geve zich onmiddellijk en in grooten getale op aan: het secretariaat van de Werfcommissie voor den Bloedtransfusiedienst te Leiden. Nieuwe Mare 13a, Bureau van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst; het Medisch Centrum voor den Bloed transfusiedienst van het Roode Kruis, Rijks-Academisch Ziekenhuis te Leiden: Of b(j het secretariaat van: de Zuid-Holland- sche Vereeniging ..Het Groene Kruis", afd. Lel den: de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. afd. Leiden; de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, afd. Leiden; de Vereeniging van Huisartsen te Leiden; de Vereeniging van Medische Specia listen te Leiden; het Departement Leiden van de Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie; Vrijwillige Vrouwelijke Hulp te Leiden; de Ne derlandsche Vereeniging voor E.H.B.O., afd. Lel den; de Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade; het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeeltng E.H.B.O. te Leiden; de R.K. Vereeniging tot Wijkverpleging te Lelden; Wijkverpleging van den Nederlandschen Protestanten Bond te Lel den; de Vereeniging tot Wijkverpleging ..Bethes- da" te Leiden; den Leidschen Christeltjken Be sturenbond: de Sociaal Democratische Vrouwen- Propaganda-Club; den Bond van Nederlandsche Onderwijzers afd. Lelden: de St. Augustinusver- eenlging voor R.K. Onderwijzers, afd. Lelden; den Nederlandschen Christen Vrouwenbond, afd. Leiden; de Nederlandsche Vereeniging^in Hulsvrouwen, afd. Lelden; het Leidsch Studen ten Corps; Vereeniging van Vrouwelijke Studen ten te Leiden; de R.K. Studentenvereniging ..St. Augustinus te Leiden; de Studenten-Vereenl- ging ..Unltas S.L.B." te Leiden. Na korten tijd wordt men dan opgeroe pen voor onderzoek. Men gelieve bij de op gave te vermelden ..voor vredestijd", „voor oorlogstijd" of voor „beide". De keuring geschiedt geheel belangeloos door een aantal specialisten en huisartsen onder de opperste leiding van dr. H. H Maas, directeur van het Academisch Zie kenhuis. Dr. Bruins Slot heeft de leiding van de medische keuring, daarbij o.a. ter zijde gestaan door prof. dr. Llgnac, dr. Steenhuis en dr. Korthof. Men rekent voorioopig wekelijks zestig a tachtig keuringen te kunnen verrichten zoodat men binnen uiterlijk een half jaar daarmede geheel gereed hoopt te zijn. Gelijk bekend bestaat het plaatselijk comité voor den Bloedtransfusiedienst uit de heeren mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. eere-voorzitter. dr. M. D. Horst, voorzitter; D C. Kok. apotheker, secretaris en mevr. E E .Vos-Bodanowitz (giro 3195401 pen- ningmeesteresse. ANGSTREACTIES BIJ LUCHTAANVALLEN EN HAAR BESTRIJDING. Tweede voordracht van dr. A. H. Fortanier. In het gebouw van den Gem. Geneeskun digen Dienst aan de Mare heeft gisteravond dr. A. H. Fortanier zijn tweede en laatste voordracht aan bovengenoemd onderwerp gewijd. Spr. begint met eraan te herinneren, dat hij de vorige week onderscheid heeft ge maakt tusschen een menigte, d.i. een groep heterogene individuen en een massa, die een onderlinge verbondenheid bezit. Een menigte reageert op angstjagende gebeur tenissen psychisch ongunstiger dan een massa; er ontstaat daardoor gemakkelijker paniek (branden in een bioscoop of schouw burg). Zij wordt tot massa, wanneer er iets is, dat hen te zamen vindt, bijvoorbeeld een gemeenschappelijk Ideaal of doelstelling of een door allen als zoodanig erkend leider. Ter voorkoming van een paniek is het der halve noodzakelijk de bevolking te organl- seeren. waartoe de bestaande luchtbescher mingsdienst het middel kan zijn; er dienen leiderskernen te worden gevormd. Practisch is dit altijd gemakkelijk: wan neer geen acute gevaarrdreiging aanwezig ls leeft onder een groot deel van het publiek altijd een zekere passieve weerstand, welke mede veroorzaakt wordt door een ontken ning der gevaarssituatie. Noodig zijn leiders figuren met autoriteit en de physische kracht om, aLs het noodig is, op te treden. Het is ook al weer moeilijk richtlijnen aan te geven, hoe men dit kan worden; leider schap is een eigenschap, welke als bij in tuïtie wordt aanvaard. Wie zich ais verant woordelijk leider opwerpt, dient in den kring, waarover hij gesteld wordt, discipline aan te kweekeu; uiet in den zin van dwang, maar van saamhorigheidsgevoel, waardoor men bereid is an3é?en te helpen, doch zich tevens ondergeschikt weet aan den leider. Voor het in gunstigen zin beinvloeden der massa is het verder noodzakelijk haar zoo goed mogelijk in te lichten omtrent den aard der dreigende gevaren. Wanneer een onverwachte maatregel moet worden geno men, verdient het aanbeveling zulks te mo- tiveeren, zelfs al zou die maatregel onjuist zijn. Want niets is zoo geschikt om een pa niek te cultiveeren als onzekerheid met be trekking tot onverwachte maatregelen, waardoor de geneigdheid ontstaat geloof te hechten aan allerlei angstaanjagende ge ruchten. Het behoort mede tot de taak van den leider zich medewerkers te verzekeren, die in kleinere rayons werkzaam zijn en hem, zoo noodig, kunnen vervangen. Hij moet voorts inzicht hebben in de psychologische verhoudingen in zijn wijk, en beschikken over een dosis overredlngs- en lichaams kracht. Komende tot de therapeutische middelen, BONNE?". De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132. herinnert heeren winkeliers eraan, dat beschadigde distributiebons niet op de opplakvellen behooren voor te komen en waardeloos zijn. Leiden, 25 November 1939. 3319 De Directeur, P. ROOSENBURG. DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN. UITREIKING Men denke aan de uitreiking der Distri butie-Stamkaarten op Maandag 27 dezer in het perceel Breestraat No. 117 tusschen 8 uur v.m. en 5 uur n.m. en tusschen 7 en 9V4 uur n.m. Op Maandag worden de stamkaarten uit gereikt voor de bewoners der straten, dra gende een naam te beginnen met de let ters: M. vanaf Mo nweg. N, O, P en R. tot en met Rabarberpcort (inbegrepen: Hooge en Lage Morschweg, Verlengde Nassau- straat, Nicolaas Beetstraat, van Olden- barneveltstraat, Korte Oranjegracht, Sint Pancrassteeg, Paul Krugerstraat, Piet Hein- straat, Pieter de la Courlstraat, P. G. Speek- hof, P. Huibertshof en Pres. Steinstraat) De uitreiking der kaarten heeft plaats aan den hoofdbewoner van elk perceel, zulks voor hemzelf met zijn gezin, als voor alle bij hem inwonende personen (Kamer bewoners, dienstboden enz.) Personen te zamen een perceel bewonende, doch afzon derlijke huishoudens vormend, moeten de kaarten ieder voor. zich komen halen. Bij het afhalen der kaarten moet worden overhandigd het ingevuld en onderteekend ontvangstbewijs. 3318 Zie de offlcieele aankondiging! Leiden, 25 November 1939. De Burgemeester van Lelden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. wees dr. Fortanier allereerst op de nood zakelijkheid psychotische patiënten uit het groepsverband te verwijderen, daar hevige angstreacties in hooge mate aanstekelijk werken, uiteraard het sterkst op lablel- evenwichtlgen. De practljk in Spanje en Polen heeft ge leerd, dat de eerste luchtaanvallen de hef tigste angstreacties verwekken; op den duur immuniseert de bevolking zich tegen het luchtgevaar. Lijders aan paniekverschijnselen dienen zoo spoedig de omstandigheden dit toela ten, te worden vervoerd naar daarvoor te voren te bepalen en in te richten plaatsen, de zoogenaamde evacuatie-stations, waar medische hulp aanwezig moet zijn om hen, zoo noodig door toediening van verdoo- vingsmiddelen tot lager bewustzijn te bren gen. Deze stations mogen in geen geval de zelfde zijn als de Eerste Hulpposten, waar chirurgische bijstand wordt verleend. Zijn deze patiënten de acute angstver schijnselen te boven, dan kunnen zij naar huis gezonden worden, al blijft medische controle nadiefi wenschelijk. Daartoe ware aan een evacuatiestation bij voorkeur een polikliniek te verbinden. De blijvend-psychotlschen dienen naar een verder afgelegen en daarvoor speciaal ingericht gebouw te worden vervoerd, waar men beschikt over geoefend verplegend per soneel, permanente baden, isoleerkamers, enz. Spr. besloot met te zeggen, dat de hier boven geschetste opzet kan worden inge schakeld in de bestaande organisatie van den luchtbeschermingsdienst, eventueel met aanwijzing van subcommissies voor dit spe ciale doel. Nadat eenige vragen waren gesteld en be antwoord, dankte de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, hoofd van den Luchtbeschermlngs-geneeskundigen Dienst, dr. M. D. Horst, den spreker voor zijn duidelijke en leerzame uiteenzetting. Hij wees voorts op de wenschelijkhcid om daarbij gebruik te maken van de reeds op- HEDEN Volksgebouw: Uitvoering Tooncelver. „d^ Oefening Beter". Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 64 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6 uur nam. Leger des Hcils: Samenkomsten te 10 u. vm cn 3V4 en 8 uur nam. Roodenburgerstr. 1: Ledenverg. Centr. isr Wees- en Doorgangshuis. 11^ uur voorm. Maandag. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Pianosolist Nicolai Orloff. 8 1/4 urn- nam. Dinsdag. Pniël: Opening Bazaar Melkfonds. 7 u. nam. Morschweg 50: Stads evangelisatie te 8 uur nam. K a t w U k-a a n-Z e e Hotel du Rhln)Bij. bel lozing J. Slegelaar. 8 uur nam. Voorschoten Leidscheweg 66)Vereen. Bellamy. Spr. mr. Manussen. 8 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Kinderkoor „Ex Animo". 8 uur nam. Stadszaal: Poppekastvoorstellingen te 2V4 en 4 uur nam. In den vergulden Turk: Ver. tot bev. der Bouwkunst. Spr. de heer Martin over de Ita- liaansche Renaissance. 8 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9Vi—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Lcvendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 7—8 uur nam. 's Donderdags, Wijkgebouw ,3ethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Insfc. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3^ uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg; 8 uur nam.: ..Boefjes gaan uit logeeren". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 811 uur. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.; ..Rue Michel No. 8". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Trlanon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. „Entente Cordiale". Woensdag en Zaterdag ook ora 2 uur. Zondag doorL voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: i.'t Zit in de lucht". Zondag te 2, VA en 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, HaarLstraat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „De wereld in wording". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwyk-a.-Zee)„Een groentje trekt naar het Westen". De avond- nacht- en Zondagdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Nov. t.m. Vrijdag 1 December a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18. (el. 20085; Apoth. Boekwijt. Breestraat 74. tel. 30552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelmlnapark 8. tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hartman. Van Leeuwen, Van der Meer, Teeuwen en Verbrugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, tel. 20390. geleide vrijwilligers der reddingsploegen, E.» H.B.O.-ers, enz. die hun geschiktheid be reids hebben bewezen. Dr. Horst besloot met het uitspreken van den wensch binnenkort ln staat te zijn om te toonen, dat de door dr. Fortanier gege ven lessen ter harte zijn genomen. Rex-theater De door Alexander Korda naar het werk van H G. Wells geschapen film „De wereld in wording" heeft een begin, dat zoo volkomen logisch in dezen tijd past. dat men onwillekeurig met eenlg recht op waarschijnlijkheid naar den afloop wer kelijk groote spanning uitkijkt. In deze rolprent breekt de oorlog in 1940 uit; al hetgeen wij heden zelf van dichtbij of op een afstand meemaken: propaganda, mobilisatie, distributie, zenuwenoorlog, lucht- en gasaanvallen, dood en verderf enz. wordt hier in beeld gebracht op uiterst sug gestieve wijze. Doch deze suggestie opent weinig fraaie prespectieven. De krijg im mers duurt tientallen van jaren tot de ver nietiging van bijna al datgene, wat de civi lisatie had weten te bereiken. Een terugval van waarden en normen tot op ijstijdniveau ls er het gevolg van: En zelfs na deze ver schrikkelijke les gaat de strijd in het klein voort om de macht in willekeur en geweld. Totdat ineens uit een geheel ander wereld deel een beschaving komt. die zoo over weldigend en grootsch is, dat zij alles on derwerpt wat naar invloed en dictatuur blijft haken en de wereldgemeenschap bouwt. Deze vooruitgang evenwel draagt reeds de kiemen van komend ongeluk in zich; de menschen krijgen het te gemak kelijk. Alles wordt machinaal, logisch en mechanisch uitgevoerd. Er blijkt geen ver rassing. geen tweede mogelijkheid, geen mystiek meer te zijn. De film eindigt met een opgewonden menschenmenigte, die den duizelingwekkenden vooruitgang tracht te gen te houden, doch hierin niet slaagt. Tegen haar wil wordt een raket naar de maan afgeschoten, een universum- schip. dat als het ware de pionier van een civilisatorische wisselwerking tus schen aarde en heelal genoemd mag wor den. Kortom het geheel ls een op grandi oze wijze verfilmd fantastisch toekomst beeld, verbluffend van techniek en opzet. De hoofdrollen vervullen Raymond Massey, Edward Chapman en Cedric Hardwicke. Voor de pauze draait een alleraardigste lichte film: „Twee onmisbare vrouwen" met Loretta Young, Warner Baxter en Virginia Bruce. Lido-theater „Rue Michel 8". Een mo derne kazernewoning ln Parijs vormt de omgeving, waarin deze film zich afspeelt. Tot de vele personen die, op den avond, Waarop onze film aanvangt, het gebouw in- en uitgaan behoort ook een telegrambestel ler. Deze wordt de ontdekker van „het lijk". De eigenaresse van de huurkazerne name lijk ls vermoord. De politie 'is spoedig ter plaatse. Wie heeft den moord begaan? In ieder geval is de commissaris van de rijkspolitie er van overtuigd, dat hem de eer van het ontdekken van den moordenaar toekomt, vóór de vertegenwoordiger van de recherche, die even 11a de politie binnenkomt. Na eenig redetwisten besluiten deze twee echter het onderzoek gezamenlijk ter hand te nemen. Deze samenwerking leidt, ondanks de rivaliteit en den geheel verschillenden aard van deze twee personen (die ons vele ko mische scènes te zien geeft), tot de arres tatie van den moordenaar. Dit mag een prestatie genoemd worden, want even tal loos als de vertrekken in dit flatgebouw, zijn de bewoners. Onze beide rechercheurs zoeken dan ook systematisch, het heele gebouw naar sporen af en komen hierbij in aanraking met de meest uiteenioopende personen. „Er is geen koe zoo wit of er is een vlekje aan", zoo dit gezegde ergens op van toe passing is dan is het wel hier. Alle personen blijken achtereenvolgens iets misdaan te hebben. Onder meer noemen wij een dienst bode, die op het woord ie"'.! uit haar bed springt en het tafelzilver van haar mevrouw, dat ze gestolen heeft te voor schijn haalt; een „beschaafde" bankbedlen de die zoo juist diefstal gepleegd heeft, een kleptomaan, een circusman etc. etc. Successievelijk komt op allen verdenking te rusten. Nu eens is het de rechercheur, dan weer de politieman, die „den dadbr" heeft gevonden. Als wij echter meer van den inhoud van deze film zouden vertellen zou voor toekomstige bezoekers de aardigheid eraf zijn. Wij kunnen volstaan met te zeg gen, dat spanning en sensatie in hooge mate aanwezig zijn en dat de dader ten slotte geheel iemand anders blijkt dan iedereen verwacht. Vooral Lucien Baroux als politiecommis saris laat ons voortreffelijk spel zien even als zijn volijverige concurrent, de recher cheur. De moord en het detective werk. dat daaruit volgt, vormen niet de eigenlijke hoofdzaak in deze film. Zij dienen slechts om ons in aanraking te brengen met al de typen, die in de flat wonen en hun verschil lende wijzen van leven en van vermaak! In het voorprogramma draait de „Dui- vels-echo", een film vol avontuur en met vele goede vondsten. Casino-theater George Formby weet van volhouden, hy is niet weg te krijgen en voelt zich zoo zoetjes aan Leidenaar. Men raakt maar niet uitgelachen, dus zet Casino zeer terecht de pret voort en pro longeert voor de 9e week ,,'t Zit in de lucht". Als tweede hoofdfilm ziet de filmliefhebber Tim Mc. Coy in „De geheimzinnige spoor wegagent". Actie! Sensatie! Trianon-Theater. Een bijzonder mooi Fransch filmwerk vraagt deze week de aandacht van de Trianon-bezoekers. „En tente Cordiale" is een historische film, die dc geschiedenis van Frankrijk en Enge land behandelt ten tijde van Koningin Vic toria en Koning Edward VII. Groote lei dende figuren, wier namen nimmer uit de geschiedenis zullen verdwijnen, als Joe Chamberlain, Clemenceau en Kitchener, nemen een vooraanstaande plaats in deze film in'. Juist in een tijd als de onze, nu de Fransch-Britsche vriendschap zoo hecht is. Ls 't byzonder interessant de geschiede- nis van de totstandkoming van deze vriend schap te volgen en de wyze waarop de re-1 gisseur Marcel l'Herbier dit gegeven uit gewerkt heeft, ls waariyk grootsch. De prachtige figuur van Edward VII wiens jeugddroom het was de verhouding tus schen belde landen beter te maken en wel ke droom hy door een vriendschapsverdrag verwezenlykt zag, wordt op onnavolgbare wyze vertolkt door Victor Francen. Het scheelde maar heel weinig of tydens de laatste Jaren van Koningin Victoria's re geering was het nog tot een oorlog tus schen Frankryk en Engeland gekomen. Het betrof een koloniale kwestie en geen van beide landen, hoewel de regeeringen het dwaze er van inzagen, wilde toegeven. Totdat terwille van den vrede, Frankryk het hoofd boog voor zUn machtigen buur. Dit was het begin van toenadering, ech ter alleen tusschen de regeeringen, want het Fransche volk vergat deze vernedering niet spoedig. Edward VII echter, bad het grootste deel van zyn leven in Frankryk doorgebracht; hy kende den Franschen volksaard en vertrouwde dan ook op een volledige toenadering. De directeur Roussel van het Fransche blad „Cocarde" was een felle tegenstander van Engeland en zyn stelling vond ondanks het protest van de regeering, grooten byval by het Fransche volk. Totdat Edward een oflicieel bezoek brengt aan Parijs en daardoor zyn harte lijke. innemende manieren de genegenheid van het volk wint. Zyn levenswerk vindt dan de bekroning in de onderteekening van het verdrag, één van de gelukkigste oogen- bllkken uit zyn leven. Het einde van de film laat ons het resultaat van deze vriend schap zien, de wederzydsche bystand in 1914. Naast Victor Francen en vele anderen, mag ook het karaktervolle spel van Pierre Richard Willm als kapitein Roussel niet onvermeld blyven. Voor de pauze draait naast het actueele nieuws en „Popeye the Sailorman" een geestige film „Het meisje uit Mexico", waarin Lupe Velez en Donald Woods de hoofdrollen spelen. Luxor-Theater. Dwazer typen dan Mi- .clia Auer, Edward Everett Horton en Mary Boland had men in een Amerikaan- sche comedie nauwelyks bij elkaar kunnen zoeken! Maar het constateeren van dit feit houdt eigenlyk ook al In dat er van een inhoudsopgave van de film „Boefjes gaan uit logeeren" weinig kan komen omdat de grappen van dit drietal, en van zes zeer losbandige jongelingen uit de achterbuur ten eener wereldstad, deze film maken en de inhoud er weinig of niet op aan komt. Kort gezegd gaat het er om dat een dokter advies moet geven by een rijke familie op het land, waar de zoon des huizes te lui is om zyn bed te verlaten en de niet bijster intellectueele mama geen kans ziet om deze „ziekte", zooals zy het noemt, te ver helpen. De dokter weet een oplossing en roept de hulp ln van een zestal jongens uit de stad, die slechts moeten voldoen aan één voorwaarde, namelyk: arm maar eer- lyk! Het is zyn schuld niet dat het troepje hetwelk binnen enkele dagen met veel la waai verschynt, geenszins aan de eischen voldoet, maar het is een feit dat deze bel hamels, die in hun hart zoo kwaad nog niet blyken te zyn, de „ziekte" radicaal binnen den kortst mogelyken tyd van de ba&n helpen. Hoe zy dat doen, vermogen wy niet te beschryven en wie de film gaat zien, zal moeten toegeven dat zy ook in derdaad een onbeschryfelyke herrie ver oorzaken, zoo erg dat er af en toe een cy cloon door het huis schynt te zijn getrok ken. Grappig zyn die knapen echter wel en waar Mischi Auer, Edward Everett Horton en Mary Boland al hun komische 1 talenten ontplooien om de situatie nog dwazer en nog ingewikkelder te maken, ls er alle reden voor amusement! Een Fransche film gaat vooraf: „Levens avond". Een verhaal van artisten, die m hun leven veel gedroomd hebben 'en nog droomen) van succes, maar er in werke- ïykheid armoede bij hebben geleden en nu hun laatste Jaren doorbrengen ln een te huis, waar slechts menschen van hun eigen soort worden opgenomen. Daar fantasee- ren zy verder, doen elkaar uit den duim gezogen verhalen van byzondere triomfen (waarvan ieder weet dat zy onwaar ziin' en daar deelt men in eikaars geluk cn kaars leed. Het is een goed gespeeld ver haal, een tikje overdreven wellicht, ma ar toch aanvaardbaar. Michel Simon, Jujien Duvivier, Madeleine Ozeray en Louis JOU- vet vertolken de voornaamste rollen. Het journaal brengt opnamen van de» pas overleden tooneelspeler Oscar Tod'* niaire, de begrafenis van Adolph Max, dj" voetbalwedstryd om den Onafhankelijk' heidsbeker te Rotterdam, enz, 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6