Wat ik beloof zal ik volbrengen HALF TARIEF Ons Kort Verhaal Zware druk op onze financiën """Akkertje LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 November 1939 Vierde Blad No. 24440 EEN SINKCloUNKKET De crisis VISSCHERIJ-BERICHTEN 80ste Jaargang Minister van den Tempel: Naar zuinigheid dient gestreefd Migraine STOFZUIGERS (Van onzen parlementairen medewerker). Gelijk wij gisteren reeds deden uit komen. lieeït Minister van den Tempel over het eerste treffen bij zijn bcgroo- ling niet te klagen gehad. Integendeel: Van verschillende kanten kwamen vertrouwen in zijn persoon, in zijn be- Dr. van den Tempel. krvaamheid en in zijn beleid tot uiting. Hij is ook een onafhankelijk man; men herinnere zich maar, hoe hij jaren geleden onmiddellijk ontslag nam uit den Raad van Amsterdam, toen men van den kant zijner geestverwanten poogde, de socialistische raadsleden min of meer aan banden te leggen. Toen gisteren de aldeeling „Arbeid" aan de orde was, deed slechts één der vele spre kers een geluld van bepaalde teleurstelling hoorende heer van Houten. Over het al gemeen viel het program van den Minister tem tegen; deze zou meende hij meer. ,een dynamisch element" ln het kabinet dienen te zijn. Maar overigens had de Mi nister over zijn program ln het algemeen leen critiek te dragen, behalve dan van den lieer Woudenberg, van de N.S.B., die echter van geen enkel democratisch beleid Iets verwacht. Verscheidene sprekers deelden mede, zich met het ln de Memorie van Ant ioord ontwikkelde program te kunnen ver eenigen en mevr. Mackay trok er de con clusie uit. dat de Minister gelukkig een voor- zichtig beleid wil voeren. Nauturlijk nam het bovenstaande niet weg, dat op speciale punten het program vaa den Minister wél werd gecritiseerd. Twee voorbeelden. Het eerste betreft de mededeeling, dat de Minister niet van plan is den arbeid der gehuwde vrouw aan banden te leggen. Dit werd o.a. door de heeren Woudenberg. Krol. Kortenhorst en Amelink betreurd; laatst genoemde wees er op, dat bij een werk loosheid van 350.000 mannen inperking van een arbeid der gehuwde vrouw toch eigenlijk logisch zou zijn. Daarentegen werd 's Minis ters beleid op dit punt verdedigd door mevr. de Vries-Bruins, die zich tegen inperking 'an den arbeid der gehuwde vrouw verzette, evenals dr. Vos. Een oud twistpunt, waar over moeilijk nog nieuwe argumenten ln geding konden worden gebracht. Een tweede voorbeeld vormde 's Ministers Plan, om thans niet over te gaan tot het rerleenen van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden. Hiervoor hebben de so- daal-democraten altijd gestreden, zoodat let niet verbaasde te hooren, dat 's Minis ters partijgenoot de heer Kupers zijn te leurstelling over het standpunt van den Minister te kennen gaf en betoogde, dat er Jog een veel ruimere werktijd voor de be drijfsraden is weggelegd, dan zij thans heb ben. Ook de heer van Houten was het in dit opzicht met den Minister eens. Maar andere sprekers vielen hem ook op dit punt Jij. zooals de heeren Amelink en Vos; de Matste gaf als zijn meening te kennen, dat 'erordeningsbevoegdheid alleen aan de overheidsorganen toekomt. Naast deze beide punten werden nog heel kat andere wenschen geuit. De heer Krol gaf te kennen, dat het on juist zou zijn voor den landbouw een wet- 'elijken arbeidstijd vast te stellen, maar er 'as toch meer dan één spreker, die be paalde maatregelen ten aanzien van den landbouw bepleitte. De heer Loerakker 'ratte een korteren arbeidsdag ln land- en nunbouw volstrekt geboden, en vooral een toperking van den vrouwen- en kinder-ar- Ooid. Ook vroeg men om minder arbeidstijd '°°r het personeel voor het hotel- en restau rantbedrijf, voor de verpleegsters in rust- auizen en voor het huispersoneel; in aan- «uitlng hieraan betoogde de heer Amelink, J't het verplegend personeel in zlekenhui- j® aan verdere inperking van den arbeids- «uur behoefte heeft. Terwijl aan den eenen uuit (de heer Kupers) het plan van den "juister, om een wettelijke vacantieregeling Watand te brengen, met gejuich werd be- jwat. liet men van andere zijde (dr. Vos) 7JscePtisch geluid hooren: deze afgevaar- "'Me deelde mede 's Ministers voorstellen te en afwachten, alvorens er zich over uit - ten. wo golfde het debat over deze en andere Qerwerpen heen en weer. In zijn antwoord heeft Minister van J?n'Tempel laten uitkomen, dat hij "jets wil beloven, hetwelk hij niet van plai1 is te volbrengen, en gaf bij een "atlere toelichting op het program, in aeMemorie van Antwoord, ontvouwd. Jj tekenen er uit aan, dat de Minister heeft, op het oogenblik niets te °eien voor het verleenen van ordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden. In het algemeen zette hij uiteen, dat het met de ontwikkeling der bedrijfsraden in ons land niet snel gaat. Evenmin is het thans mo gelijk, verschillende conventies te ratifi- cecren. Daarentegen zegde hij toe, den groei van het instituut der collectieve contracten zooveel mogelijk te zullen bevorderen, want hierin ziet hij een der grondslagen voor goede sociale verhoudingen. Overwerk zal de Minister alleen toestaan in gevallen, waarin het werkelijk noodig is en de arbeidstijd zal allereerst worden verkort voor hen, die een 58-uren-week overschrijden. Maar voor een nieuwe regeling voor het ziekenhuis personeel gevoelt hij thans niet veel; voor bepaalde groepen zal hij de mogelijkheid overwegen. Een voor-ontwerp-landarbeiders- wet hoopt de Minister aanhangig te kunnen maken; voor jeugdige personen is een rege ling in voorbereiding. De Minister heeft zijn houding inzake den arbeid der gehuwde vrouw nogmaals ver dedigd; hij wenscht hier niet dogmatisch te handelen; het geldt een ingewikkeld pro bleem. De Regeering zoo beloofde de be windsman zal al het mogelijke doen om straks de gemoblliseerden ln het bedrijfs leven te herplaatsen, maar tot een wettelijke regeling van dit onderwerp kan niet over gegaan worden; die is veel te lastig en ge makkelijk te ontkomen. Het wijzen op de moreele verplichting vond de Minister hier voldoende al verklaarde hij tegelijk, dat het laatste woord over dit onderwerp nog niet is gesproken. Wij mogen met deze zakelijke mededee- lingen uit 'sMinisters rede volstaan. (Van onzen financieelen medewerker). VERZONBEN AAhf HET VELD post ADRES \#NN EEN MJUTAJR BENEDEN DEN RAN& VN OFFICIER AANGEBODEN TUSSCHEN Tf EN 30, NOVEMBER,MET 2. ELKAAR SNy- DE-NDE LyNEN OVER HET ADRES», 3038 (Ingtc. Med.) De economische oorlog neemt steeds scherper vormen aan en de kleine landen, speciaal Nederland, komen hoe langer hoe meer in de verdrukking. Hun belangen wor den volkomen ondergeschikt gemaakt aan die der oorlogvoerenden en zij moeten maar zien tusschen de klippen door te zei len. zonder daarbij hun eigen economisch leven volslagen lam te leggen. De beurs, die ondanks allerlei .saus.seberichten" uit de Vereenigde Staten maar niet uit haar lusteloosheid kan worden gewekt, blijkt het wel zeer aan het rechte eind te hebben. De droeve ramp van de ..Simon Bolivar", de steeds verder toenemende onveiligheid ter zee. de nieuwe „represaillemaatregelen" van Engeland en Frankrijk, thans tegen den Duitschen uitvoer gericht, zij zijn slechts even zoovele nieuwe schakels in den ketting, waarmede de oorlog handen en voeten der neutralen bindt. De cijfers van onzen bultenlandschen handel over October zijn wei geschikt, om ons met groote bezorgdheid te vervullen. Terwijl de invoer tegenover September een sterke stijging vertoonde en weer ongeveer op het peil van het vorig jaar is aange land. ging de uitvoer verder terug tot f 52 millioen tegen f. 66 millioen in September en f 98 millioen in October 1938. Het ge volg is. dat de invoer in deze maand slechts voor 41.9 pCt. door den uitvoer wordt ge dekt, Wanneer men bedenkt, dat een dek king liggend tusschen de 70 en 75 pCt. als normaal beschouwd, om onze betalingsba lans in evenwicht te brengen, dan blijkt wel duidelijk, welke gevaren er voor onze monetair-financieele positie dreigen, wan neer deze ontwikkeling mocht worden voortgezet. De nieuwe geallieerde maatre gelen tegen den Duitschen uitvoer doen in derdaad het ergste in dit opzicht vreezen. Een groot deel van onzen uitvoer dreigt on der het nieuwe embargo te zullen vallen en ofschoon tegelijkertijd de invoer uit Duitschiand hierdoor een terugslag zal on dergaan. zal onze export toch den zwaar- sten last hebben te dragen, omdat het hier vaak den uitvoer van alhier verwerkte of bewerkte Duitsche producten betreft, waar van de exportwaarde dus grooter is dan de oorspronkelijke invoerwaarde. Ook onze onzichtbare export zal niet tot een verbe tering in de betalingsbalans kunnen bij dragen; integendeel, zij zal het gebrek aan evenwicht veeleer vergrooten. nu onze scheepvaart door het mijnengevaar aan de havens gekluisterd word ten de transitohan del grootendeels is stilgelegd. Indien er derhalve geen middelen kun nen worden gevonden, om ln onze export positie een krachtige verbetering aan te brengen (en het is ten zeerste te betwijfe len of zulks zal gelukken i, dan staan wij vpor de keuze van vrijwillige verlaging van onzen levensstandaard of onvrijwillige ver arming via devaluatie of Inflatie. Deze keuze is onvermijdelijk en het zal goed zijn dit ons volk duidelijk voor oogen te hou den. Nederland zal zijn invoer dienen te beperken, wil het niet zijn guldèn aan con stanten druk zien blootgesteld, zijn goud voorraad verliezen en op den gevaarvollen weg van inflatie worden gedreven. Wij mo gen ons geen onevenwichtige betalingsba lans veroorloven en wij dienen manmoedig die maatregelen te nemen, welke deze nood situatie reeds op dit oogenblik vereischt. In de eerste plaats moeten die bedrijven, wel ke op het oogenblik van den oorlogstoe stand proflteeren, zich de uiterste beper king in hun kapitaallutgaven opleggen. In de tweede plaats moet onze gansche bevol king. ronder uitzondering, haar verbruiks- uitgaven tot een minimum beperken. Om den invoer tot een redelijk peil omlaag te drukken en de prijsstijging binnen grenzen te houden, moet elk Individu zijn ver- bruikslusten ln toornen en moet er met name ook naar worden gestreefd, even- tueele loons- en salarisverhoogingen niet in verhoogde consumptie tot uitdrukking te laten komen. Verbruiksinperking, uiterste matigheid en soberheid, drastische verlaging van on zen levensstandaard en vooral sparen moe ten de leuzen zijn, die het Nederlandsche volk in dit tijdsgewricht zullen moeten be- heerschen. Ook sparen vooral, opdat alle werkelijk overtollige koopkracht beschik baar kome voor onze militaire en econo mische landsverdediging. De belastingont vangsten, zooals deze in de cijfers over de eerste tien maanden tot uiting zijn geko men, zijn weliswaar alleszins gunstig te noemen (mede vooral uit hoofde van de sterke stijging in de Invoerrechten en om- zetbelastingi, doch zij zullen toch verre van toereikend zijn, om aan de eischen. die deze tijd aan de staatskas stelt, te vol doen. Dit blijkt reeds uit de steeds moei lijker positie, waarin de Schatkist komt te verkeeren, getuige de cijfers van den week staat der Nederlandsche Bank. die 's Lands in intensiteit toenemend beroep op de geldmarkt duidelijk aantoonen. De regeering zal derhalve op de een of andere wijze de overtollige koopkracht tot zich moeten trekken, zonder daarbij de steeds dringender wordende consolidatie der vlottende schuld uit het oog te verhezen. Men spreekt thans van spaardwang. rooals zulks bijv. in Engeland door den bekenden econoom Keynes is voorgesteld. Het doel is uitnemend, het middel echter verkeerd, omdat zulk een spaardwang feitelijk een andere vorm van gedwongen leening zou zijn, waarnaar eerst in de alleruiterste noodzaak mag worden gegrepen. Wel zou het echter aanbeveling verdienen, juist het kleine verspreide en niet-belegde kapitaal (immers ondanks de groote ontwikkeling van ons spaarbankbedrijf ligt ten onzent zeer veel onbelegdi aan te trekken. In En geland heeft de regeering juist deze week de uitgifte aangekondigd van nieuwe ren- tegevende Spaarcertificaten van 15 sh. en van 3'/. Verdedigingsbons van 5 pd. St.. af losbaar na 7 jaar a 101'/». "Een soortgelijke uitgifte, aangepast aan Nederlandsche toe standen en voorzien van behoorlijke waar borgen tegen een wegtrekking van gelden uit spaarbanken en giro. lijkt ook voor Ne derland uitermate gewenscht. Wanneer zulks voorafgegaan zou worden door en ge paard zou gaan aan een duidelijke en po pulaire uiteenzetting van overheidswege, waarhij de noodzaak van versobering en sparen beklemtoond zou worden, dan ben ik overtuigd, dat zulk een uitgifte met een nimmer vermoed succes bekroond zou wor den. Ook hier geldt, dat er gevaar is in tal men. De economische oorlog heeft ook in ze keren zin opbouwende symptomen. Ge dacht moet hierbij worden aan de nauwe economische samenwerking tusschen En geland en Frankrijk ten aanzien hunner aankoopen en distributie, een samenwer king, die naast tal van voordeelen voor het heden, wellicht ook voor de verdere toe komst rijke vruchten kan dragen. A.s. Donderdag zullen de crediteuren ln de surséance-Mendelssohn bijeenkomen. Sinds de surséance-aanvraag is er heel wat geschied en veranderd. Om slechts een voorbeeld te noemen, hebben de Fransche guldensleeningen, door Mendelssohn en Co. uitgegeven, een scherpe stijging aan den dag gelegd. Hoewel er ongetwijfeld veel op positie zal zijn, is het aan te nemen, dat de definitieve surséance inderdaad zal worden verleend. (Nadruk verboden). em 'n 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER-CENTRALE HA GEM AN" HOOIGRACHT 51 TELEFOON 25955 7195 (Ingez. Med.) door G. D. SHAY. Medelijdend keek Ami Palmer naar den man. die ineengezakt in den stoel zat, het gelaat in de handen verborgen. Was dat Tom Manning. de man die bekend stond als de beste en bekwaamste piloot in de States? Ze zag een rilling door hem heen gaan, ze keek naar de manier, waarop hij daar zat, ineengedoken, een beeld van ellende. Ze voelde het als een zekerheid, als er geen wonder gebeurde, zou Tom Manning nooit meer de lucht ingaan. Het was geen eerzucht van haar, het was niet omdat ze hem had leeren kennen toen hij de „star" van de Transcontinental Airlines was, het was niet omdat ze met hem verloofd was en gedacht had te zullen trouwen met den beroemdsten vlieger der Vereenigde Staten. Het was alleen maar, omdat ze van hem hield, omdat ze wist dat hij bang was, op te stijgen en nooit gelukkig zou worden, als hij op den grond een baantje zocht. „Lichamelijk is Manning gezond, juf frouw Palmer", had de dokter gezegd „Maar geestelijk is hij heel ziek. De sche delbreuk is prachtig genezen, maar de schok is groot geweest Het is heel begrij pelijk, het is als met een kind, dat in een brand geweest is en doodsbang blijft voor vuur". Ze wist wat het beteekende. Hij durfde niet, durfde eenvoudig de lucht niet meer in. Als hij maar eenmaal móést. Ze praatte erover tegen hem, al zag ze de vrees opko men, terwijl ze sprak. Ze smeekte hem. overreedde liern als een kind. Den vorigen dag had hij toegeven, hij zou vliegen naar Chicago. Maar van morgen had hij gezegd, schuw en verlegen, dat hij den trein nam. Ze pleitte, smeekte. En tenslotte gaf hij toe. Ze zag de vrees in zijn oogen. terwijl hij zich flink hield, en zei; „Goed, Ann, ik ga met het vliegtuig". In de gezagvoerders-kamer wachtte hij, gekleed in zijn oude uniform, temidden van zijn collega's. „Ik ben blij dat je meegaat. Maiming", zei Reddick. „Ik heb alleen een leerling bij me, en het is een heele geruststelling dat Jij er bjj bent". De woorden deden Tom goed. Toen het oogenblik was aangebroken, dat het toe stel moest vertrekken, kwam Ann binnen. Ze liepen met z'n drieen naar het toestel toe, en terwijl de mannen in de cabine ver dwenen. zonk Ann's hart in de schoenen. Ze zag. hoe een dikke mist opkwam, die het veld al begon te bedekken. Manning zag het. Hij klemde zijn tanden op elkaar. Hij had gezegd, dat hij gaan zou. hij ging! Het geraas der motoren smoorde leder ander geluid. Ann wuifde, de machine kwam ln beweging, snel, kwam io6, en vloog de mist tegemoet. De machine was omhuld door mist. De kleine ruitjes gaven niets anders te zien dan een egale grijsheid. Het lag op Man ning als ee nloodzware last Zulk weer was het. toen hij met zijn machine naar bene den gekomen was. Gespannen keek hij naar Reddick. Plotseling merkte hij dat er iets aan de hand was. De machine schokte, veranderde ieder oogenblik van koers, schommelde. De leerling zag toe, verbaasd en ongerust. Het scheen, dat Reddick den koers kwijt was en dien niet meer vinden kon. Manning kon die onzekerheid niet uit houden, hij stond op in de schommelende machine en ging de stuurhut binnen Reddick keek om. „Ik ben het baken kwijt, en kan het niet terugvinden", zei hij. De hoogtemeter wees veertienduizend voet. 3233 Ons et. Med.» „Ik weet niet wat het is," ging Reddick door. „Ik geloof dat het dat goed is, wat die tandarts me gegeven heeft". Manning legde zijn hand op den stuur - knuppel. „Sta op en rust wat uit, Reddick, laat mij het even doen". Hij pakte de koptelefooon op, zag dat zijn hand trilde. Hoogte genoeg, alleen geen koers! Hij schraapte zijn keel. Zoo was het, toen hij zijn „crash" beleefde. Hoogte ge noeg. geen zicht, geen koers, en een hoog temeter, die defect bleek. Maar zijn hand werd vaster, zijn oogen stonden strak ge richt op de instrumenten. Deze hoogteme ter was goed, hij kende het gevoel te goed, het suizen in zijn ooren, dit was veertien duizend. ten naaste bij. Hij schraapte zijn keel, opnieuw, maar thans niet nerveus. En een oogenblik later klonk zijn stem, helder als een klok, zooals honderden malen tevoren, als de mist het zicht belemmerde: „Nummer acht voor het Oosten vraagt Reno vraagt Reno. Antwoord, Reno. Num mer acht voor het Oosten, vraagt Reno. Vraagt Reno". Er was een stilte, en toen, zwak, maar hoorbaar: „Hier Reno. Reno antwoordt nummer acht. Alles O.K.? Reddick, wat is er?" „Hier Manning. Reddick maakt zijn veter vast.'Blijf antwoorden, tot ik het baken heb, zicht is nul". Het was de oude Manning weer. Snelheid honderdvijftig mijl, hoogte veertiendui zend. Langzaam vloog de machine een wij den. wijden boog en opeenshet baken! „Nummer acht voor het Oosten vraagt Reno. Alles O.K. Heb het baken. Hoe is het zicht in Reno?" Er was helder zicht in Reno en de ma chine volgde vast het baken-pad Een glimlach speelde om Mannings lip pen, toen hij de machine in een prachtige landing in Reno aan den grond zette, De crisis was voorbij, het kind was niet bang meer voor vuur. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). NIEUWS UIT LÏMUIDEN. <Van onzen correspondent). Weekoverzicht. Heeft de IJmuider Vischhandel met de snoek baars het paard van Troje binnengehaald? Wij beginnen het te vreezen, want van alle kanten hooren wij klachten over de geringe vraag naar vlsch van IJmuiden, vooral van de provincies gelegen om de „oude binnenzee", waar, uit den aard der zaak, de snoekbaars zich het gemak kelijkst liet introduceeren. Overal heeft de visch handel, ook die van IJmuiden, deze zoetwater- visch ingevoerd in den tijd, dat de rondvisch schaarsch of niet te krijgen was en dat schijnt zich nu al te wreken. Kijkt u maar eens naar de prijzen van de schelvisch. Die was in den regel niet hooger dan normaal en dat nog dank zij het feit, dat de markt steun kreeg van exporteurs. Wanneer er niet voor het buitenland was gekocht, zou den de prijzen nog slechter zijn geweest en zou den booten .-'.ls de Claesje, de Bergen en de Alma ongetwijfeld nog veel minder besomd hebben dan resp. 3950, 3410 en 2930. Wel is de aanvoer van snoekbaars wat ver minderd. maar Donderdag was er nog 8700 kilo. Het is dus, zooals wij al eerder eens geschreven hebben: de eene concurrent uit de oude bin nenzee, de haring, is verdwenen, maar daar is een andere, de snoekbaars, voor teruggekomen en dat is een nog gevaarlijker concurrent, want die schijnt zoowat het heele jaar door gevan gen te worden. Er is nog geen reden te juichen over de resultaten van de trawlers. Besommingen van 30004000 voor reizen van 1214 da gen zijn absoluut te weinig onder deze om standigheden. Er is voor bemanning en schip zooveel risico aan verbonden dat, wil men de visscherjj kunnen voortzetten, er geen twijfel mag bestaan, of het er uit kan, ja dan neen. Het moét er uit kunnen. Dit geldt vooral de zeelui, die toch hun leven in de waagschaal stellen. Dat werk moet goed, héél goed betaald worden, zooaLs bijv. bij de haringloggers, die nog steeds schitteren de reizen maken, reizen van 10.000.en meer. Deze week was de eenige in de vaart zijnde trawllogger, de KW 35 van zijn eerste reis terug. Het schip besomde ruim 2000, of ruim 400 meer dan de eenige kustboot die er nu nog vaart, de Irene, die het niet verder kon brengen dan tot 1520. De booten, die Maandag aan de markt waren maakten nog mooie reizen. Vooral Caroline, die ƒ8650 besomde, kan tevreden zijn. De Haarlem kon een prachtige reis, 10440, maken, dank zij een mooie vangst versche haring. Daarmee gaat het nog onverminderd voort. In hoofdzaak zorgen daarvoor de loggers, die zich als het ware spelenderwijs met haring vol- stampen. Er wordt nog steeds goed geld voor de haring betaald, hetgeen zich weerspiegelt in de rijke besommingen dezer schepen, voor welke het artikel versche haring eigenlijk bijzaak is, maar welke bijzaak 10006000 oplevert. In den regel komt daar dan nog een kleine 1000 voor steurharing bij en hiermede is duidelijk gedemonsteerd, waarom deze schepen zich haast geen tijd gunnen om hun vangst te lossen. Zü smeden het ijzer als het heet is. In drie of vier reizen besommen de haringloggers evenveel als in een normale teelt. DE HARING VISSCHERIJ. De aanvoeren waren de afgeloopen week ruim. De meeste schepen hadden een korten reisduur, zoodat de resultaten zeer bevredigend waren. Verschillende schepen zijn de afgeloopen week reeds voor de derde reis, gerekend vanaf het uitvaren in October, binnen geweest. Er zijn reeds besommingen van ruim ƒ30.000. Enkele schepen zullen dit jaar nog wel een teeltje ma ken. Daar slechts de helft van de schepen vaart, moet elk schip het echter goed maken voor twee. Zoodoende moet er wel heel wat besomd worden om de verliezen van dit jaar nog weg te werken. De vangsten waren deze week niet zoo ruim als de voorgaande. De visscherij was lang niet zoo algemeen. Er gingen nog wel mooie schoten uit. doch de misse nachten waren talrijker. Alle hoop is thans gevestigd op de Nieuwe Maan van Zondag. De verwachting van de visschers is, dat wanneer het de nachten voor en na Zondag mooi weer mag zijn, er nog wel wat haring opgetrokken zal worden. Na het midden van de volgende week moet echter met een af nemende visscherij rekening gehouden worden. Veel zal van het weer afhangen: blijft dit nog eenigen tijd mooi. dan zullen de loggers voor- loopig nog wel door blijven visschen, zoolang er wat te vangen zal zijn. Wanneer het weer ech ter begin December stormachtig zou worden, dan moet met een spoedig einde van de vis scherij gerekend worden. De markt van gezouten haring, die tegen het einde van de vorige week wat flauwer was, heeft zich weer spoedig hersteld. Dit is in hoofdzaak te danken aan het definitief afkomen van het regeeringscrediet van een half millioen gulden. De partijen haring, die thans den minimumprijs niet opbrengen, worden door de Reedersveree- niging overgenomen. De meeste haring werd echter aan den handel verkocht en slechts en kele kleinere partijtjes werden opgehouden. Het afkomen van de „Genehmigungen" voor Duitschiand had eveneens een gunstigen invloed op de markt. Er kunnen thans een 50.000 vaten haring naar Duitschiand verladen worden. Dit geeft weer werk in de haringpakkerijen, waar het de laatste maanden al bijzonder rustig ge weest is. De IJmuidensche markt was regelmatig van versche haring voorzien. Deze werd in hoofd zaak aangebracht door de drijfnetvisschers; de prijzen hielden zich goed en varieerden van 8 tot 11 per kist. Enkele treilers brachten nog gedeeltelijke ladingen binnen, die minder van kwaliteit waren en belangrijk lager prijzen op brachten. De eerste Katw\jksche treillogger kwam de afgeloopen week aan de markt en besomde ruim 1900; een zeer bevredigend resul taat. Er worden thans nog enkele treillog- gers in gereedheid gebracht. Deze schepen kunnen evenals de haringloggers tot f Ja nuari a.s. profiteeren van de gunstige re- geeringscondities. Voor de schepen, die na 15 November vertrekken is er alleen deze verslechtering in gekomen, dat deze sche pen 5<?c van hun brutobesomming af moeten staan ten behoeve van de ongevallenverze kering der zeelieden. Het is te betreuren, dat deze verslechtering in de regeeringsregel'ng is ingetreden, daar deze het uitvaren van treilloggers niet zal bevorderen. De exploi tatiekosten van de motortreilers zyn enorm gestegen en de vischprijzen zijn, mede door het opheffen van de contingenteering. hier» aan niet evenredig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13