BINNENLAND AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 November 1939 Derde Blad No. 24439 UYLENSPIEGHEL 80ste Jaargang De moeilijkheden voor onze koopvaardij Het Zuiderzeefonds Varfum Eau de Cologne 2eèp Voeder Creme Cotion Badzout In den -JC FAILLISSEMENTEN Dagbladreclame is niet te vervangen De „Statendam" is vertrokken. een protest onzer regeering te londen. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche regeering heeft officieel door Hr. Ms. gezant te Londen ernstig verzet aangetee- kend tegen repreeaiMe-maatrege- len, die de Britsche regeering meent te moeten nemen tegen haar tegenstanders, doch waar door de onzijdige mogendheden, zoowel zij, die Duitsche goederen plegen te ontvangen, ate zij, die Duitsche goederen vervoeren, in bijzondere mate zullen worden getroffen. De aandacht is er op gevestigd, dat de voorgenomen Britsche re presaille-maatregelen ten aanzien van Nederland een bijzonder on aangenaam karakter dragen, aan gezien zij genomen heeten te zijn itaar aanleiding van eenige scheepsrampen, waarvan de on dergang van een groot Neder- Itmdeeh passagiersschip verreweg de voornaamste is. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Gistermiddag heeft de minister van eco nomische zaken het bestuur van de Ne derlandsche reedersvereeniging ontvangen coi zich te laten inlichten over de moei lijkheden der Nederlandsche koopvaardij, in verband met het mijnengevaar en over de opvattingen dienaangaande in ree- derskringen, ten einde zich te kunnen be nden over de eventueel door hem dien- langaande te nemen besluiten. Gemeld wordt dat de Kon. Holl. Lloyd, K.N.S.M. en de Holland-Amerikalijn be sloten hebben haar schepen te laten varen. verband daarmede zijn gisteravond de rm 1200 passagiers aan boord van de statendam" gegaan. Een groot gedeelte van de reizigers be- Raat uit-emigranten uit Duitschland, het toormallge Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- e.. Bovendien maakt een groot aantal talianen en Amerikanen de reis mede. Het aantal Nederlanders is niet zeer groot. Do „Statendam" zou vanmorgen bij het aanbreken van den dag in open zee zijn. De „Boschdjjk" van de H.AL. is gister avond met een lading stukgoed naar New- York vertrokken. een engelsche centrale in den haag? Vragen aan de regeering. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wij n- oop. heeft aan den minister van justitie volgende vragen gesteld: Is het juist dat er in Den Haag een cen- i'ale van de Britsche „Intelligence Service" voor West-Europa bestaat of iets derge lijks, gelijk van buitenlandsche zijde wordt «weerd? Zoo Ja, wat is de regeering van plan te toen of wat heeft zij reeds gedaan om hieraan onmiddellijk en voorgoed een einde maken? Zoo neen, verdient het dan naar de mee ting der regeering geen aanbeveling daar omtrent direct een precieze openbare me- dedeeling te doen? christelijke vereenigingen van w voor vrouwen «n Prinses Juliana woonde de middagzitting hij. Do algemeene vergadering van de fede- hlie van christelijke vereenigingen van en 'oor vrouwen en meisjes is gisteren te Den "sag voortgezet. Ha een wijdingswoord, uitgesproken door mevrouw M. Bierens de HaanWaller, werd door eenige commissies, die eergisteren Wt meer aan de beurt waren gekomen, verslag uitgebracht. Van het Nederlandsch verbond van chris- Wijke jonge vrouwen- en meisjesvereeni- Wigen was een voorstel ingekomen om te "*ken naar wegen en middelen om in aanraking te komen met die meisjes en lange vrouwen die niet door het chr. ver enigingsleven bereikt worden. Over de vire waarop daarin zou kunnen worden "kkzien werd van gedachten verwisseld. De middagvergadering werd bijgewoond J"jr Prinses Juliana, beschermvrouwe der 'Meratie. die van haar levendige belang- ™ling in het doen en laten der vereeni- j®6 blijk gaf door aan de gedachtenwis- *'»6 deel te nemen. Mej. W. J. Voors "acht verslag uit van het wereldjeugd- "JSres, dat dezen zomer in Amsterdam is Rhouden. bi haar versla" van de commissie van ™uwencrisiszorg vertelde jkvr. J. A. Wit- ,aal van Stoettwegen o.a. dat er 2 nieu- f Mernaten voor opleiding van meisjes T™ bijeengekomen, n.l. in Groningen en Jbrnem. Er bestond al zulk een internaat w Haarlem. Aan deze internaten kunnen 3 maanden ongeveer 100 meisjes wor- opgeleid. 'i l M. A. Koenen sprak over de be- ffnis van den socialen jeugddienst en P'Van Asch van Wijck over den wereld- van chr. jonge vrouwen, waarvan de """atie de Nederlandsche tak is. 1»mÜ 'le' s^°b der bijeenkomst richtte de "sidente woorden van afscheid tot de In- j*he afgevaardigde, mej. mr. A. l. Trausz ?eer naar haar land terugkeert. voorloopig verslag DER tweede kamer. Aan het voorloopig verslag inzake de Zulderzeefondsbegrooting 1940 wordt ont leend: Met betrekking tot het gemaal te Zee burg ter voorziening in de verversching van dc Amsterdamsche grachten, voor welk gemaal als aandeel van het Zuiderzeefonds f. 500.000.op de begrooting is gebracht, werd de vraag gesteld, voor welke bedra gen door andere lichamen In de kosten van oprichting wordt deelgenomen en met name welk aandeel de gemeente Amster dam zal dragen, en voorts wie de exploita tiekosten zal betalen. Ten aanzien van de inundatievoorzie ningen zou men gaarne vernemen, hoe het komt, dat een belangrijk deel van de hiervoor noodige werkzaamheden naar 1940 is verschoven. Ook zou men. Indien tegen mededeeling hiervan geen bezwaar bestaat, gaarne vernemen, welke voorzieningen op dit gebied reeds zijn en nog zullen worden getroffen. Op spoed bij de uitvoering drong men aan. Eenige leden zouden gaarne vernemen of bij de uitvoering van de werken voor den Noordoostelijken polder reeds de juist heid is gebleken van de opvatting van den toenmaligen minister, dat het noch uit technisch, noch uit financieel oogpunt wenschelijk was, dat voor de uitvoering van de inpolderingswerken een combinatie van aannemers, soortgelijk aan de maat schappij voor uitvoering van Zuiderzee werken. werd gevormd of dat daaraan een min of meer bevoorrechte positie werd ge geven. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de noodzakelijkheid de wegen, welke tot den nieuwen polder toegang zul len geven, tijdig gereed te hebben. In het bijzonder geldt dit voor den toegang bij Lemmer en voor den weg van Kampen naar de Ramspolle met de brug aldaar. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld of de minister bereid is den bouw van een sluis te Kuinre te bevorderen. Eenige leden verklaarden niet te kunnen begrijpen en geheel onjuist te achten, dat de directie, belast met de ontginning en kolo nisatie van den Noordoostpolder, te Zwolle, en een deel van haar technischen buiten dienst te Kampen zal worden gevestigd en niet in Friesland. Andere leden achtten vestiging van de directie te Zwolle juist. Er is geen andere stad van voldoende grootte, die zoo dicht bij den Noordoostpolder ligt en tever>6 zoo gemakkelijk van elders te bereiken is. Gevraagd werd zooveel mogelijk te be vorderen, dat de vlsschers-bevolklng in ge meenten. die grenzen aan de nieuwe pol ders, gelegenheid krijgt vooral op het ge bied van den landbouw een opleiding te ontvangen. Met bijzonderen nadruk spraken ver scheidene leden den wensch uit. dat WJ tewerkstelling bij de werken voor de droog legging voorkeur zal worden gegeven aan de visschersbevolking uit de aangrenzende gemeenten. Verscheidene leden uitten opnieuw de klacht, dat het verleenen van hulp bij het zoeken van een anderen werkkring geens zins volledig succes heeft gehad. De weergegeven opmerkingen en klach ten gaven aan sommige leden aanleiding te vragen, of niet een herziening van de Zuiderzeesteunwet aanbeveling verdient. Eenige dezer leden stelden de vraag, of de minister niet van oordeel is, dat zij be hoort te worden vervangen door een wet, welke het verkrijgen van volledige schade loosstelling als recht erkent. Eenige andere leden zouden gaarne ver nemen, of de minister reeds heeft over wogen, hoe het mogelijk zal zijn te eeniger tijd te geraken tot een spoedige en recht vaardige liquidatie van den Zuiderzeesteun de koningin naar zeeland. HM. de Koningin heeft heden, begeleid door den opperbevelhebber van land- en zeemacht en Haar adjudant generaal-ma- joor jhr. de Jonge van Ellemeet. een bezoek gebracht aan eenige onderdeelen van het commando Zeeland. .WANNEER WORDT DE WIEBINGCRMEER ZELFSTANDIG? In het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting voor de Wie- ringermeer 1940 wordt gezegd, dat van verschillende zijden werd gevraagd of de minister thans den tijd niet gekomen acht om aan de bevolking van de Wieringer- meer dezelfde staatkundige rechten te ge ven als aan alle andere inwoners van ons land. door oprichting van een gemeenteen een waterschap. positie van de „vredenburg" ongunstig geacht. Bemanning in noodweer op de brug. De positie van het op de Zuid-Amerikaan- sche kust gestrande stoomschip „Vreden- burg" wordt ongunstig geacht. Zoowel het schip als de lading worden als verloren be schouwd. De ruimen staan vol water en de golven spoelen over het dek. De bemanning is nog steeds aan boord. De lading bestond uit mais voor ons land. De opvarenden bevinden zich in zwaar stormweer op de brug. Zij zouden in dit aan reddingsmaterieel arme gebied geheel aan zich zelf zijn overgelaten indien niet de „Stad Haarlem" van dezelfde reederij in de buurt was. Wegens het slechte weer kan ook dit schip echter nog geen hulp bieden. Het wacht op opklaring om dan een boot uit te zetten en de schipbreukelingen af te halen. Hbld. nog twee geredden van „simon bolivar". Bij de K.N.S.M. is bericht ingekomen, dat de heer L. Haas en zijn 13-jarige zoon F. Haas tot de geredden van de „Simon Boli var" behooren. In de afgeloopen dagen is aan de Engel- sche kust het stoffelijk overschot aange spoeld van twee vrouwen en een man. 3129 dat Tosca haar persoon lijke charme helpt verster ken. Eo zij waardeert Tosca Eau de Cologne om de heerlijk verfrisschende eigenschappen van echte "4711" Eau de Cologne. (lngez. Med.) de autoweg den haag—utrecht. Naar wij vernemen is de opening van het gedeelte BodegravenUtrecht van den autoweg tusschen Den Haag en de Dom stad, welke aanvankelijk vorigen Maandag zou plaats vinden, nader uitgesteld op Za terdagmorgen a.s. omstreeks halfelf. Ver schillende burgemeesters uit den omtrek zouden daarbij tegenwoordig zijn. onveilig strand. Het strand te Scheveningen Is onveilig tot Katwijk op Maandag 27 en Dinsdag 23 November a,s., van 8.30 tot 16.00 uur, op Woensdag 29 November en Vrijdag 1 De cember a.s. van 1016 uur. voorts op Don derdag 30 November, van Scheveningen tot strandpaal 91, van 10.30 tot 17 uur en op Zaterdag 2 December tusschen de strand- palen 97 en 99 van 11.3016.00 uur wegens schietproeven met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is. na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. de boterheffing. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is behoudens tusschen- tijdsche wijziging voor de week van 23 tot 30 November op 80 cent peT K G. (onver anderd). jubileum van de rijksvakschool van schoenmakers en LEER looiers. Het vijfentwintig-jarig bestaan der rijks- vakschool van schoenmakers en leerlooiers met daaraan verbonden rijksproefstation tfe1 Waalwijk is ondanks de minder gunstige' tijds-omstandigheden op feestelijke wijze herdacht. Op de receptie waren o.m. tegenwoordig ir. L. Th. H. Hesselfelt. als vertegenwoordi ger van den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, ir. F. J. N. Stades als vertegenwoordiger van den minister van economische zaken, mr. Hellentoarg Hubar, voorzitter van het Nederlandsche controle-station, burgemeester en wethou ders van Waalwijk, de heer G. van Loon, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat en vele vooraanstaande personen uit de schoen- en lederindustrie. motorreddingboot „president steyn" in dienst gesteld. Gistermiddag is te Egmond aan Zee de coor dr. Hendrik Muller aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij ge schonken motorstrand-reddingboot ..Presi dent Steyn" in tegenwoordigheid van den gezant der Unie van Zuid-A.frika. dr. H. D. van Broekhuizen, in dienst gesteld. Dr. Hendrik Muller droeg met een korte toespraak zijn geschenk aan de redding maatschappij over. Hij hoopte, dat de be manning den naam President Steyn hoog zou houden, zooals deze man, een der grootsten van Zuid-Afrika's zonen, ver diende. Namens de reddingmaatschappij, aan vaardde de voorzitter, de heer P. E. Tegel berg, het waardevolle geschenk, dat de Egmondsche bemanning in staat stelt tot nog grooter daden, dan zij reeds met hun roei-reddingboot, presteerden. De beste behondaling Is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daogs'n "AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bovorderen ten zeerste het zweeten, gaan da koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden ae infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geevenaard. jp elk VKKER- merkUw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" Doos: 18 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. 3147 (lngez. Med.) nederlandsche bond van slijters in gedistilleerd. enz. De Nederlandsche bond van slijters in ge distilleerd. wijn en andere dranken hield te 's Gravenhage zijn algemeene ledenvergade ring, onder voorzitterschap van den heer t, Blok uit Rotterdam. Het uitvoerige jaarverslag van den secre taris memoreerde de moeilijke tijden, waar onder ook het slijtersbedrijf gebukt gaat en spoorde alle slijters aan. om zich in een hechte organisatie te vereenigien. In het afgeloopen vereenigingsjaar werden nieuwe afdeelingen opgericht in Utrecht en Dor drecht. Het verslag van den penningmeester, als mede de begrooting voor het volgende ver eenigingsjaar, werden zpnder discussie goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd het zit tende bestuur bij acclamatie herkozen, zoo dat dit voor het volgende jaar wederom bestaat uit de heeren t. Blok, Rotterdam, voorzitter, W. Sligting. Amsterdam, vice- voorzitter en M. Brandei, Rotterdam, secre taris-penningmeester. een conflict in het bakkers bedrijf te 's-gravenhage. In een gistermiddag te Den Haag gehou den vergadering van afgevaardigden der werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf is de kwestie der loo- nen ter sprake gebracht. De werkgeversorganisaties hebben zich in deze bijeenkomst na rijp beraad bereid verklaard eventueele stijgingen of dalin gen van den levensstandaard, zooals deze tot uiting komen in de indexcijfers van het statistisch bureau van de gemeente 's Gravenhage voor het totale levensonder houd voor arbeidersgezinnen, te doen ver- disconteeren in het loon. Een onpartijdige deskundige, in gemeenschappelijk overleg aan te wijzen, zou dan den invloed van de huidige prijsstijging moeten vaststellen op het tot dusver betaalde loon. De gezellenorganisaties hebben dit voor stel niet aanvaard. Van die zijde werd de eisch gesteld van een onmiddellijk in gaande loonsverhooging van 5°/o. U ként natuurlijk het verschrikkelijk ver haal van die moeder, die thuis komt en aan haar lieve schatten vraagt, of ze zoet heb ben gespeeld. „Nou en of!" zeggen de schatten, „Post- bodetje!" „Goed zoo!", vindt moeder. En hóe heb ben jullie postbode'tje gespeeld?" „O, we vonden in de linnenkast een pak oude brieven met een rose lintje d'r om. Die hebben we hier in de buurt huis aan huis in de bus gestopt Terwijl deze moeder aan het vlugzout ruikt, wil ik u even opmerken, dat zulke rampen in de naaste toekomst al niet meer kunnen voorkomen. De kunst van het brie venschrijven sterft uit. Wij zijn daar te haastig, te lui, te fantasieloos voor. Niet teeder genoeg en niet diepzinnig genoeg. Brieven van vijftig jaar geleden of ouder kunt u zóó laten drukken, bundelen en uit geven. Maar de brieven van tegenwóórdig? Niets-zeggende, uit de schrijfmachine neer- gehagelde reportages van onbelangrijk heden En daarom is het misschien wel góed. dat er zulke ij s e 1 ij k e briefkaarten worden uitgegeven, als er hier een vóór mij ligt. „Automatiek-kaart", noemt de uitgever ze. Nederlandsch fabrikant maar ik kan er niet trotsch op zijn. En „Nadruk verboden" al kan ik me niet goed voorstellen, dat iemand ter wereld ze zou willen nadrukken. De „Automatiek-kaart" is een „stembiljet" in het klein, in het bijzonder bestemd voor soldaten „ergens in Nederland". Ze behoe ven zélf niets meer te schrijven, hetgeen welhaast ideaal mag heeten. Ze hebben alléén maar het vakje zwart te maken voor het zinnetje, dat zij naar huis willen melden. Een variant op het systeem „doorhalen-wat- niet-verlangd-wordt" Ik citeer: „WAT IS HET HIER: gezellig, vervelend, okee, warm, koud. IK GA VAAK: wandelen, dansen, zwemmen, uit. schaatsen, kaarten, op stap, lezen, naar de film, op visite. IK VERLANG NAAR: jou, jullie, liefde, iets hartigs, een zoen. rust, werk, vriendschap, afleiding, demobilisatie, een brief, een foto. bezoek, de kinderen. NU EINDIG IK MET: hartelijke groeten, een handdruk, veel kussen een pakkerd. IK VOEL MIJbest en gezond, niet lekker, vervelend, verliefd, eenzaam". Smaakvolle volgorde, nietwaar? Iets har tigs staat tusschen liefde en een zoen, jawél. En dan dicht Clinge Doorenbos in de „ge bruiksaanwijzing" nog wel: „Schrijven zonder schrijven, recht van hart tot hart 't Is maar, wat u van hart tot hart noemt! Aangestreepte .briefjes" van dit maaksel: „LIEVE: schat, GAAT HET GOED? IK VOEL MIJ verliefd. WAT IS HET HIER: vervelend. IK GA VAAK: uit. ERG WELKOM ZIJN: ondergoed. IK VERLANG NAAR: iets hartigs. NU EINDIG IK MET: een pakkerd". Dat er „ondergoed" staat in plaats van ..ondergoederen" kan ik óók niet helpen Ik ken wél Nederlandsch. Wanneer er in de dagen van Goethe óók es zulke Dingecloorenbossche corresponden tie had bestaan „LIEVE: schat, GAAT HET GOED? IK VOEL MIJ: eenzaam: WAT IS HET HIER: warm. IK GA VAAK: lezen. ERG WELKOM ZIJN: worst. IK VERLANG NAAR: liefde. NU EINDIG IK MET: veel kussen. Je Johan Wolfgang. Ja. wannéér. Helaas zit ónze generatie er mee opge knapt. Niet zoozeer met het bedenksel zélf. als wel met de geestesgesteldheid, waar het een symptoom van is. Surséance van betaling is verleend aan J. W. Schiff te Wassenaar, Victorialaan 11 en M. Pezarro, te Den Haag, Paulinastraat 31, te zamen handelende onder den naam Burger Maatschap Import. Film, voor den tijd van 1% jaar. Bewindvoerder is mr. J. F. Hijmans. Den Haag. Verder is definitief surséance van betaling verleend aan A. van Tilburg, bouwer te Noord - wijk. en de N.V. van Tilburg"s Bouwbedrijf te Noordwijk. beide Quarles van Uffordstraat 60, voor den tijd van Pi jaar. Tot bewindvoerder is benoemd mr. C. J. de Vries te Den Haag. Schat, je kunt niet denken, hoe moei lijk het valt vlug te schrijven, als je met een pen moet schrijven, die aan een ket ting zit. gezant naar berlijn terug gekeerd. Na beëindiging van zijn verlof is de Ne derlandsche gezant te Berlijn jhr. mr. van Haersma de With naar Berlijn teruggekeerd. verspreide berichten. Op 57-jarigen leeftijd is gisteren te Utrecht overleden na een vrij langdurige ziekte, de heer D. Vleming. commandant van de Utrechtsche vrijwillige brandweer.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9