COUPONS Duitsche vliegtuigen leggen mijnen COUPONS De overval bij Venlo VRIJDAG 24 NOVEMBER 1939 No. 24439 VROOM DREESMANN De strijd in het Westen HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt La Source de Nouveauté 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG MAANDAG DINSDAG op de parterre WOLLEN, ZIJDEN EN KATOENEN STOFFEN LEIDEN Gezonken schepen BI) Engelschen beweerden vredesonderhandelingen te zullen voeren Een Nederlandsch officier als officieel getuige aanwezig. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht Sluiting Engelsche parlement LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zij Ut per 3 maanden t. 2.33 per week '.V..'... f.O.U Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd>, Naar wordt gemeld, hebben Dujtsche vliegtuigen gisteren laag over de mon ding van de Theems gevlogen en daar door middel van parachutes mijnen uitgeworpen. De mijnen zouden uit buitengewoon ex plosieve stof samengesteld 'en zeer licht lijn. ZD zyn van het magnetische type. De vliegtuigen, het betreft hier water vliegtuigen, zouden, zoo wordt veron dersteld, een groot aantal van deze mi- niatuurmijnen kunnen vervoeren en deze over een groote oppervlakte kunnen uitstrooien. De „Evening News" meldt, dat twee Duit sche watervliegtuigen, die op een hoogte van 10 tot 20 meter vlogen, gisteravond z.g „Bubble"-mynen boven de monding san de Theems hebben laten vallen. Men heeft een myn ln het vaarwater zien drij ven en deze door geweervuur tot ontplof- ilng gebracht. Het water spoot tot 30 me ter op. Verder gelooft men, dat een groot Duitsch bombardementsvliegtuig, dat Dinsdagavond oser de Humber vloog, twee voorwerpen, waarschijnlijk mijnen, in de rivier heeft laten vallen. De bemanning van een sleep boot heeft verteld, dat de twee voorwer pen aan valschermen bevestigd schenen te rijn. Zy waren in het maanlicht duidelük richtbaar en daalden betrekkeiyk lang- raam in het water. In het Lagerhuis heeft de parlementaire secretaris van het ministerie van marine, Shakespeare, medegedeeld, dat in de afge- loopen veertien dagen vijftien Duitsche mijnen aan de Britsche kust zyn aange spoeld. Te Londen is men volgens het Engelsche Reuterbureau van meening, dat een >soort san „magnetische mynen", welike met be hulp van parachutes uit vliegtuigen zyn neergelaten het geheim zyn van de talrijke scheepsrampen aan de Engelsche Oostkust. Men heeft aan deze kust een vijandelijk vliegtuig zien dalen en het toestel heeft zich eenigen tyd op dezelfde plaats opge houden en men acht het mogelijk dat het vliegtuig óf mynen gelegd heeft, óf contact heeft, gehad met een duikboot. Men gelooft dat Duitschland vliegtuigen heeft die in slaat, zyn eenige mynen mee te voeren, doch deze zyn van een lichter type dan die velke door duikbooten of mijnenleggers worden uitgezet. Iemand die aan de kust van Essex woont en die buiten vertoefde tydens een lucht alarm, heeft verteld dat twee groote zwar te vliegtuigen gedurende den nacht laag over de stad vlogen, wat rondcirkelden en later terug kwamen. Men kon het licht in oen van de machines zien branden. De vliegtuigen lieten een aantal voorwerpen Jallen en men verwachtte ieder oogenblilt hot geluid van ontploffingen, doch er ge keurde niets. De vliegtuigen vlogen nog *at over het water en toen werden zy ont- óekt door zoeklichten. Even later hoorde men Britsche jachtvliegtuigen. Binnen in de vllegbooten kunnen mynen opgeborgen worden en die kunnen op ge lige hoogte boven 't water vliegend waar- oohijnlijk worden uitgeworpen. Als het vliegtuig de mynen dus niet op een zeer «paalde plaats wil kwijt raken hoeft het Met te dalen. Wat betreft de bestryding van deze .•magnetische mynen" zyn de Britsche 'loot-autoriteiten, aldus meldt Reuter, nog Met tot overeenstemming gekomen. fe „Tel." schrijft nog: Wij hebben ons van deskundige zyde ®en voorlichten en daarbij is wel geble- oou. dat men geen geloof behoeft te hech ten aan de gedachte, dat een myn als ge- 'oig van haar magnetische lading door de TOrmassa van een passeerend schip naar «ven zou worden getrokken, waarna de Mijn de kiel van het schip zou raken en de Wiplofting zou volgen als gevolg van de wschadiging van de z.g. voelhorens. De sroote niet-magnetische ijzermassa van het j®lp kan de kleine massa van de myn on mogelijk aantrekken, daar ook het weer- "•ondbiedende water zich hiertegen verzet, «aar de meening der deskundigen moet ~oi in andere richting zoeken. Men ver wedt en dit vermoeden wordt ver- Jwtt door het vinden van aangespoelde JMien op de Engelsche kust dat het ™er gaat om de magnetische ontsteking ■Ji mijnen. Hierdoor zou een myn op de r~«. waar zy zich bevindt, b.v. op den van de zee, waar zy zou zyn uitge rooid, tot ontploffing kunnen worden ge- j™oht. Daarbij zou dan gebruik gemaakt Se n WOT<ien van een zeer gevoelig "■^technisch apparaat, bm dit duidelijk te maken het volgende: Ï!een stuk yzer, d.w.z. het schip, zich op «stand beweegt langs een in een myn i monteerd spoeltje, waardoor een zwakke JW- stroom loopt, dan kan er in het wtje een extra stroomstootje ontstaan zou met behulp van een radio-ver sterkerinstallatie zoo versterkt kunnen worden, dat een relais de mijn tot ontplof fing zou kunnen brengen. In de myn zou dus een kleine zend- en ontvanginstallatle moeten zyn ingebouwd. De myn zou dus explodeeren, wanneer een schip dicht genoeg genaderd is om het schade aan te brengen. Duidelijk is, dat de myn dus niet meer in werkeiyke aanra king met het schip behoeft te komen. Door deze vergroote werkingssfeer is de trefkans van zoo'n zoogenaamde magnetische mijn veel en veel grooter. Bovendien verliezen de paravanes geheel haar nut; daar het hier gaat om aan kabels verankerde mynen. Vooropgesteld dient echter te worden, dat deze geheele redeneering berust op vermoedens, welke echter een sclrijn van werkeiykheid krijgen door van verschillen de kanten binnenkomende berichten. Inmiddels zou de Britsche marine reeds een middel ter bestryding van deze mynen gevonden hebben door de uitrusting van niet-nragnistische mynenvegers, die voor het allergrootste deel uit hout zouden be den gebouwd. Op behoorlyken afstand achter zich zouden deze schepen een soort „lokeend" van metaal met zich voeren, die zoodra zy in de nabijheid komen, alle op den zeebodem liggende mijnen tot zich zou trekken, nadat het niet-magnetische schip er zonder bezwaar overheen gevaren zou zijn. 3167 (Ingez. MedJ Gisteren is de Engelsche mynenveger „Aragonite" aan de Engelsche Zuid-Oost kust gezonken, na op een, vermoedeUjk magnetische, mijn te zyn geloopen. De bemanning, welke uit zeventien kop pen bestond, werd door sleepbooten ge red. Van hen waren er vier zwaar gewond bij de explosie. Groote massa's water werden hoog de lucht in geworpentoen de .Aragonite" de myn raakte en vele menschen op den weg langs de kust hoorden de ontploffing. Twee sleepbooten, die de bemanning aan boord namen, poogden nog de zinkende mynenveger op de kust te zetten, doch voordat zij het land bereikt hadden, helde het schip over en zonk. Het Engelsche s.s. „Darino", 1351 ton groot, is op 19 November by de Fransche kust door een duikboot tot zinken ge bracht. Men vreest, dat 16 opvarenden om het leven zyn gekomen. Elf anderen hebben drie dagen in de duikboot doorgebracht. Zy werden daar na overgegeven aan een Italiaansch schip, dat hen aan de Britsche Oostkust aan land heeft gebracht. Uit Huil wordt gemeld, dat het s.s. „Ge- raldus" 12494 ton aan de Oostkust gezon gen is. De uit 26 personen bestaande be manning is in veiligheid. HOE TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN VERLOREN GINGEN. Gisteren is melding gemaakt van een torpedoboot, die twee Duitsche duikbooten tot zinken heeft gebracht. De Fransche marinestaf maakt thans bekend, dat dit de 1500 ton metende torpedoboot „Siroco" is. Het schip kreeg van een patrouilleerend watervliegtuig bericht, dat een vyandeiyke onderzeeër was gezien. In volle vaart begaf de „Siroco" zich naar de aangeduide plaats en wierp een aantal dieptebommen. De bemanning van het Fransche schip zag ver volgens den onderzeeër opduiken, liggend op zyn bakboordtank. Het schip bleef zoo on geveer 12 seconden liggen en zonk hiema plotseling. Drie dagen later zag de „Siroco" 's nachts in dezelfde buurt het silhouet van een Duit- schen onderzeeër. Wederom stoomde de tor pedoboot erheen en wierp dieptebommen. Toen de laatste bom ontploft was, zag de bemanning in het kielzog een duikboot in vertikalen stand opduiken, die even later plotseling zonk. Een groote olievlek bleef nog langen tyd op zee liggen. NOG EEN DUIKBOOT VERNIELD. De Parysche bladen „Jour" en „Petit Pa- risien" melden, dat de „Amiral Mouchez" een duikboot tot zinken heeft gebracht. De „Amiral Mouchez" Is eigenlyk geen oorlogs schip. Verleden jaar werd het schip in dienst gesteld. By de mobilisatie werd het toegerust voor de jacht op duikbooten, onder bevel van luitenant ter zee Saulnier. De „Amiral Mouchez" behoorde tot een groep oorlogs schepen die in den nacht convooidiensten verrichtte. M O R G E N maandag dinsdag EN WOENSDAG Ons magazijn is vanaf Maandag 27 Nov. t.m. Maandag 4 Dec. tot 10 uur geopend. 3173 (Ineez. Med.) Een duikboot viel het convooi van achte ren aan. Een torpedo kwam 30 meter van de „Amiral Mouchez" terecht en miste doel. Er werden eenige granaten afgevuurd, waar na in de buurt van de duikboot olievlekken zichtbaar werden. Hetgeen echter nog geen direct bewijs mag worden genoemd! EEN VERHAAL OVER DE ARK ROYAL. Sir Derwint Hallcaine heeft van een niet met name genoemd officier van de Ark Royal het verhaal gehoord van den Duit- schen aanval op dit vliegtuigmoederschip op 26 September j.l. De officier deelde mede, dat het vliegtuigmoederschip met vier an dere oorlogsbodems een in ongereede ge raakte duikboot begeleidde, toen de schepen door zes Heinkel-bommenwerpers werden aangevallen. De bommen vielen ver in het rond en de luchtdoelartillerie verdreef de vliegtuigen. Een der toestellen keerde even wel terug en wierp een bom van 500 kilo welke op enkele voeten afstand van de Ark Royal in het water terecht kwam. Het schip helde sterk over. zoodat het vliegdek aan bakboordzyde door het water werd over spoeld. Als door een wonder richtte het schip zich weer op. De bommenwerper was toen verdwenen. Het schip was niet beschadigd en niemand was getroffen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Groote activiteit in de lucht. Naar Parijs verder meldt is, tydens een luchtgevecht tusschen Duitsche en Britsche vliegtuigen by Chalons sur Marne een Over den overval van vier personen voor een café naby de Duitsche grens, wel ke op 9 November j.l. is geschied, zyn nog de volgende by zonderheden bekend gewor den. Zooals het D.N.B. reeds heeft gemeld, waren twee van de over de grens gevoerde personen van Engelsche nationaliteit, en wel de heeren Payne Best en Stevens. De derde persoon was de chauffeur J. Lem- mens uit Den Haag, terwyl de vierde per soon de Nederlandsche luitenant Klop is geweest, die vroeger te Venlo in garnizoen heeft gelegen en by den inlichtingendienst te 's-Gravenhage werkzaam was. De twee Engelschen hadden zich in Den Haag gelegitimeerd als zijnde be last met besprekingen met Duitschers tot onderzoek van de mogelijkheid van eventueele vredes-onderhandelingen. De Nederlandsche officier had opdracht van zijn chef, in het belang onzer on zijdigheid daarbij toezicht te houden. Naar wy vernemen, was aan de byeen- komst In het grenscafé van den heer Bak kes den vorigen dag een ontmoeting voor afgegaan, waarby vyf personen tegenwoor dig waren. Het waren de heeren Best, Ste vens en Klop en twee onbekende Duit schers. In die conferentie zou zyn gespro ken over de mogelijkheid van vredesonder handelingen. Naar buurtbewoners beweren, is ook de chauffeur Lemmers meermalen ter plaatse geweest. Op den noodlottigen negender. Novem ber kwam een Lincoln-Zephir auto, gemerkt H. Z., eigendom van den heer Payne Best. waarin de vier personen, die later het slachtoffer der ontvoering zouden worden, waren gezeten, voor het grenscafé aanrij- den en zwenkte den weg naar den achter tuin in, die langs het café loopt. Deze plaats is zeker meer dan 20 meter van de Duitsche grens verwyderd. Van wat er daarna gebeurde bestaan tegenstrijdige ge tuigenverklaringen. Oorspronkelyk heeft het verhaal de ronde gedaan, dat na het stilstaan van de auto Duitsche militairen op het café zouden zyn afgekomen. Dit verhaal is by later onderzoek niet beves tigd, degenen die den overval hebben ge pleegd waren in burger gekleed. Na het stoppen van de auto zyn twee personen uitgestapt, men weet niet met zekerheid wie. Men mag wel aannemen dat de chauffeur de eerste was, die den wagen verliet en verschillende getuigen hebben dit ook verklaard. De uitstappen- den werden begroet door twee voor het café staande mannen, die beleefd hun hoed afnamen en een buiging maakten in de richting van het arriveerende gezelschap. Plotseling kwamen toen om het huis heen zes mannen aanstormen, die in het wilde weg schoten losten uit automatische vuur wapenen. De twee uitgestapte personen wankelden en zakten ineen. Een hunner, zeer waarschynlyk de heer Payne Best zou op slag gedood zyn, terwyl de chauffeur volgens ooggetuigenverklaringen, eveneens met een schotwond op het gras naast de oprijlaan viel. De twee mannen, die reeds ter plaatse aanwezig waren en de aanko menden door hun hoed af te nemen had den begroet, wendden zich tot de toeschie tende omwonenden, roepende: herein, he rein, daarbij met pistolen dreigende. De zes anderen hebben den dooden en den ge wonden man in de Nederlandsche auto gelegd. Intusschen was van de Duitsche grens een Duitsche auto achteruitrijdende komen aanrijden, waaraan de Nederland sche auto werd vastgekopeld. waarna de overvallers met de beide auto's en hun vier slachtoffers over de grens verdwenen. Bin nen drie minuten had het drama zich af gespeeld. Niemand had kunnen ingrijpen, daar degene, die zich ook maar voor een raam vertoonde, terstond met een vuur wapen werd bedreigd en in bedwang ge houden. De vlotheid, waarmede de overval van stapel liep, wekte de indruk, dat men hier met een nauwkeurig voorbereide hin derlaag te doen heeft gehad. Aangezien het grenscafé een eind vóór de Nederlandsche militaire grenswachten ligt, kon ook van die zyde niet tydig wor den ingegrepen. De marechaussee en de politie zyn, na het vertrek der Duitschers. terstond ge waarschuwd, doch verschenen uit den aard der zaak te laat. Zy vonden op de plaats van het misdrijf een opvallend groot aan tal ledige hulzen, welke erop wyzen. dat de aanvallers, toen zy te voorschyn scho ten, in snel tempo vele schoten moeten hebben gelost. Op het gras naast de opry- laan werd een plas bloed gevonden, terwyl de caféhouder even na het gebeurde, een revolver heeft opgeraapt. Het parket van Roermond kwam des avonds ter plaatse voor het onderzoek. Een duister punt is, of de beide perso nen, die op 9 November voor het café de Nederlandsche auto stonden op te wachten en die zoo beleefd hun hoed afnamen, wel dezelfde personen zyn geweest, die reeds vroeger met de beide Engelschen in onder handeling waren geweest. Uit mededeelin- gen van Duitsche zyde zou men moeten opmaken, dat ook by het vorige onderhoud gesproken is met leden van den S.S. Sicher- nei silenst. Dan zou men dus met ecu wel zeer zorgvuldig voorbereiden val te doen hebben. Uit getuigenverklaringen is niet komen vast te staan, zoo vernemen we, of de beide Duitschers reeds eerder in het café waren geweest. BINNENLAND. Prof. Dr. F. B. J. Kuiper aanvaardt het hoogrleeraarsambt aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le Blad). Ons parlemenair overzicht. (3e Blad). De begrooting: van het Zuiderzeefonds. (Binnenland, 3e Blad). Paniek bij fabrieksbrand te Zwolle. (4e BI.) BUITENLAND. Duitsche watervliegtuigen leggen mijnen. (le Blad). Tatarescu vormt in Roemenië een nieuw kabinet, (le Blad). Verdere verliezen ter zee en luchtgevech ten. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Betrokken tot zwaarbewolkt en vooral aanvankelijk nog regen. La ter opklarend. Verdere stijging van temperatuur. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk uiteen loopend, later meest Noordwest. Stormwaarschuwingsdienst Hedenmorgen te 9.55 uur werd ge seind aan alle posten: Attentiesein neerhalen. Zoeterwoudsehe Singel 10 - Tel. 24573. ZIJDEN en JERSEY JAPONNEN. AVONDTOILETTEN. 3160 (Ingez. Med.) Duitsch toestel omlaag geschoten. Drie in zittenden sprongen met hun valschermen omlaag. Een van hen is omgekomen, een gewond en de derde bleef ongedeerd. De beide laatsten zijn gevangen genomen. In Noord en West Frankrijk is weer lucht alarm geweest. De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de Engelsche vliegers verklaren gisteren zeven Duitsche bombardementsvliegtuigen te hebben neergesloten. Het hoofdkwartier der luchtmacht bevestigt de vernietiging van vier Duitsche bombardeurs. De drie niet door het hoofdkwartier genoemde machines zouden zyn neergehaald ten Westen van Saarbreucken, by St. Avoid en by Thionville. Ter sluiting van de zittingsperiode van het Engelsche parlement werd gisteren de volgende rede van den koning voorgelezen. „De schaduw van den oorlog is opnieuw over Europa gevallen. Ondanks de inspan ningen van myn regeering. om den vrede te bewaren, is Duitschland, met schending van plechtig aangegane verplichtingen op wil lekeurige wyze Polen binnengevallen. Dit nieuwe voorbeeld van Duitsche agres sie en kwade trouw was een uitdaging, wel ke wij niet konden ontwyken zonder ons zelf te onteeren en zonder gevaar voor de zaak van de vrijheid en den vooruitgang der menschheid. Wy zoeken geen materieele winst. De vrijheid en de vrije instellingen zyn ons geboorterecht, dat wij, gelyk onze voorva deren vastbesloten zyn te behoeden. Ik dank u voor uw bereidheid, de zware fi- nancieele lasten te dragen, welke noodig zyn geworden als bijdrage tot de buiten gewone kosten van den oorlog. Een zoo prompt en zonder tegenzin gege ven antwoord heeft een diepen indruk op de wereld gemaakt en de onversaagde vast beradenheid van myn volk aangetoond, ieder offer te doen brengen. De uitslag is duidelyk. Met eensgezinden wil hebben myn volken hier en overzee zichzelf aan den strijd gewyd. Het spontane besluit van myn dominions.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1