Instantine uit de Filmwereld IA Rue Michel No. 8 Brand te Zwolle veroorzaakte een paniek Hollywood geelt moeders moed 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 November 1939 Vierde Blad No. 24439 Dagbladreclame I vernield. Drie perceelen door het vuur vernield Attfvt! 't is van is niet te vervangen j£t ongeluk op den onbewaakten overweg te nootdorp. Het slachtoffer geïdentificeerd. De politie is er in geslaagd het lijk van jpn Jongeman, die dezer dagen bij den on- ■inra&kten overweg te Nootdorp om het I leven kwam te identiflceeren. Het ls ge- J bieten te zijn dat van den 21-jarigen M. I r. B., wonende te Den Haag. personenauto op vrachtwagen gereden. Een onderofficier gedood. Gisteravond te ongeveer elf uur reed een I onder-officier van de luchtdoelartillerie I toen hü °P weE was van 's Hertogenbosch I Mar Utrecht, onder de gemeente Waarden- I burg, met zijn auto tegen een langs den I seg staande vrachtauto op, welke men aan I het repareeren was. I De onderofficier werd op slag gedood, ter- I vijl zijn auto, een personenauto, totaal werd De vrachtauto was voldoende verlicht. brand in zuivelfabriek bij 's heerenberg. Gisterochtend brak brand uit in de zui velfabriek te Azewijn bij 's Heerenberg. Het liutir sloeg van de fabriek op de directeurs- lening over. De brandweer van 'sHeeren- Iterg wist de fabriek gedeeltelijk te sparen. Ipe directeurswoning brandde geheel af. De shade is vrij groot. De oorzaak van den blind is onbekend. boerderij afgebrand. Gistermorgen is onder Bommels (Fr.) Irermoedelijk tengevolge van een schoor steenbrand. de boerderij, bewoond door den Ijffr M. Reitsma en toebehoorende aan de I familie Fontijn Tuinhout, afgebrand. Het Itif kon worden gered. Boerderij en inboedel zijn verzekerd. oplichter aangehouden. De politie te Rotterdam heeft den 43- Ijirigen knoopenmaker S. L. aangehouden, l'cie zich aan oplichting heeft schuldig ge- Inaakt, Hij kreeg op 1 September kennis lun een meisje, waarmede hij voorgaf zich lie willen verloven. Het was hem echter veel Inter te doen om het geld van haar broer, |nen hij allerlei fantastische verhalen deed handeldrijven in gasmaskers, sla-olie Jenz. Deze ging er op in en fourneerde in |totaal een bedrag van f.695 waarvan hij iter niets terug zag. Toen hij eindelijk |sigwaan ging koesteren en wilde hebben, ut L„ die zich als H. van O. bekend had maakt, een schuldbekentenis toekende, ferdween de man plotseling. In Amster- iim is hij tenslotte aangehouden. De offl- van justitie bij de arrondissements- [fchtbank aldaar heeft juist dezer dagen regens een ander delict twee jaar gevan- Itnisstraf tegen hem geischt. |l\ den mist te water geraakt en verdronken. I Dergisteravond heeft de familie van den |6-)ar1gen gehuwden kantoorbediende g. B. lemende over het IJ in de Ilpendammer- Israat te Amsterdam bij de politie aangifte Jeiaan, dat B. niet op het uur dat hij tad van zijn betrekking in de stad terug- lieerde, was thuisgekomen. De politie stelde Ih de omgeving een onderzoek In. met het ■resultaat, dat op den Buiksloterweg aan het poordhollandsche kanaal de fiets van den Jermiste werd gevonden. Den geheelen (avond en nacht werd gedregd, tot men ten- 'otte gisterochtend het lijk van B. uit het finaal heeft opgehaald. Men neemt aan. dat B. in den mist tegen (en c.f ander obstakel is gebotst, van zijn (fiets is gevallen en toen te water is geraakt r. jammerlijk verdronken. wielrijder door autobus aangereden. Op den weg van Olterterp naar Beetster- zwaag (Fr.) Is gisteravond om zes uur de schilder M. Hofstra uit Donkerbroek met zijn rijwiel aangereden door een autobus, welke op sleeptouw was genomen door een andere bus. De man kwam na de botsing op den radiator van de autobus terecht. Met een gecompliceerde beenbreuk, een ge broken neus en een zware hersenschudding is het slachtoffer in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. de „excelsior" vlot gebracht. Het Nederlandsche motorscheepje „Excel sior", dat Zondagochtend aan den ingang van de buitenhaven te Vlissingen omhoog is gevaren, is gistermorgen in diep water gebracht. De „Excelsior", welke lek is, zal waar schijnlijk in een droogdok opgenomen moe. ten worden voor volledige reparatie. plotseling van richting veranderd. Gisterochtend omstreeks half acht sloeg de arbeider l. Radix per fiets plotseling linksaf op den verkeersweg te Hoogesmilde (Dr.) op het oogenblik, dat een truck met trailer hem wilde passeeren. Ondanks de pogingen van den autobestuurder om een botsing te voorkomen, werd de wielrijder gegrepen. In zwaar gewonden toestand werd R. overgebracht naar het ziekenhuis te Assen, waar hij In den loop van den ochtend is overleden. De truck met trailer, komende van Delf zijl, raakte bij het naar rechts uitwijken in den zachten berm van den weg. De beide inzittenden liepen geen letsel op twee Motorrijders in botsing. Daarna door een tram gegrepen. Op de Westvest te Delft is gistermiddag om vijf uur de 21-jarige motorrijder H. v. d. B„ na eerst In botsing te zijn ge weest met een anderen motorrijder, door een juist passeerende tram gegrepen. Van der B. liep hierbij zoodanige verwondingen op, dat hij in het Oude en Nieuwe Gast huis te Delft, waarheen hij werd overge bracht. is overleden. De tweede motorrijder kreeg lichte ver wondingen, welke in hetzelfde ziekenhuis werden verbonden, waarna hij huiswaarts kon gaan. De tram heeft met 25 minuten vertraging haar rit vervolgd. BUITENLANDSCH GEMENGD. zeven dooden bij explosie in bulgarije. Gistermiddag heeft zich In de ten Zuiden van Sofia gelegerv stad' Kazanlik. m een militaire fabriek een ernsttge explosie voor gedaan, waarbij zeven man. o/w. vijf offi cieren, den dood vonden. Onder de dooden bevindt, zich ook de directeur van de fabriek, kolonel Weltscheff, commandant van het garnizoen van Ka zanlik. een bourbon veroordeeld wegens oplichting. Ferdinand de Bourbon, hertog van Ducal is veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf en 50 francs boete, alsmede een schadeloosstelling van 61.000 francs en restitutie, wegens oplichting van den Span jaard Frederico Banyuls. De hertog heeft een schilderij, dat wordt toegeschreven aan een Italiaansch schilder uit de zeventiende eeuw, dat hem toebe hoorde geschat op een waarde van 800.000 francs, terwijl het slechts 8000 francs waard was. Schade loopt in de honderd duizenden guldens. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft te Zwolle een felle brand gewoed, welke drie perceelen heeft aangetast. De brand is ontstaan in de fabriek van schoenmakers- fournituren der firma Vecht Co. aan de Thorbeckegracht. Terstond na het eerste alarm verschenen de politie en de brandweer ter plaatse, doch op dat moment stond het vier ver diepingen hooge gebouw reeds in lichter laaie, hetgeen geen verwondering mag wek ken, aangezien in het perceel zooveel brandbaar materiaal was opgeslagen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat er onder het personeel een ware paniek ontstond. Ong. 50 meisjes werken op deze fabriek. Zij konden met achterlating van al haar bezittingen zich slechts in veiligheid stellen door naar de eerste verdieping tc vluchten, waar een nooddeur is, welke toegang geeft tot de woning der familie Koet sier aan den Spinhuisbreehoek, welke woning gelegen is boven een schilders werkplaats. Het forceeren van deze deur en de invasie van de luid gillende meisjes veroorzaakten bij de bewoners van dit huis groote ontsteltenis, welke er niet minder op werd, toen men zich hier het gevaar, dat dreigde, bewust werd. Bovendien moest men ernstig rekening houden met de veiligheid van mej. Koetsier, die ziek te bed lag. De huisgenooten hebben de zieke onmid dellijk in dekens gewikkeld en naar fa milie in de buurt gebracht. Het was op dat moment de hoogste tijd want de vlammen hadden reeds ook dit perceel aangetast en haar weg vervolgd naar de aan den Spinhuisswal gelegen spe- cerijenanaterij en verffabriek der N.V. A. J. ten Doesschate, welke eveneens een prooi van het alles vernietigende vuur werd. De brand nam in korten tijd zulke groote af metingen aan, doordat, behalve het ge vaar, dat de groote hoeveelheden brand bare stoffen, welke in de aangetaste per ceelen waren opgeslagen, vormden, er een krachtige Zuid-Oostenwind stond, die de vlammen fel aanwakkerde. Een dichte vonkenregen verspreidde zich over de omgeving. Een oogenblik zag het er werkelijk critiek uit. De vrees voor uit breiding was niet ongegrond, wanneer men bedenkt, dat in de onmiddellijke nab|heid de gasfabriek, het huis van bewaring en de oude ambachtsschool zijn gelegen, welke laatste ten tijde, dat Zwolle nog een gar nizoen had, als kazerne was ingericht. De brandweer, die met twee autospuiten, een Magyrusladder en al het overige be schikbare materiaal was uitgerukt, slaagde er echter in de vlammen in haar vaart te stuiten, voor zij het kantoor der firma Ten Doesschate aan den Spinhuiswal had den bereikt. Met ongeveer twintig stralen werd het vuur aan alle kanten bestreden. Aan het energieke optreden van de brandweer moet het ongetwijfeld worden toegeschreven, dat het vuur voor het nog grooter onheil had kunnen aanrichten, be dwongen kon worden. Men heeft echter niet kunnen voorkomen, dat de perceelen, waar het vuur gewoed heeft, totaal zijn uitgebrand en dat enkele woningen en winkels, die door de brandende perceelen werden ingesloten, veel waterschade heb ben gekregen. Zoowel bij de firma Vecht als bij de N.V. Ten Doesschate en de fa milie Koetsier is alles verloren gegaan. Een kat kwam in de vlammen om. Een jongen, die door het vuur verrast werd, terwijl hij zich op een W.C. bevond, kon zich slechts redden door uit een venster te springen. Hij liep bloedende wonden aan het gelaat op en moest door een genees heer verbonden worden. De schade loopt in de honderddui zenden guldens. Vooral de firma Ten Doesschate is ernstig gedupeerd, daar haar geheele voorraad specerijen is verloren gegaan en de invoer van dit soort artikelen, welke voornamelijk uit Amerika afkomstig zijn, op het oogen blik met groote moeilijkheden gepaard gaat. Voorts zijn tal van machines door het vuur vernield. Tegen zeven uur was het gevaar gewe ken en kon de brandweer met de nablus- sching beginnen. Alle gedupeerden zijn te gen brandschade verzekerd, de N.V Ten Doesschate echter niet tegen bedrijfs schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Mij. Nederland POELAU BRAS. thuisr., 23 Nov. van Port Said JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT, thuisr., 22 Nov. van Sabang. Java—New York Lgn POELAU ROEBIAH. 23 Nov. v. Tjilatjap n. New York. SilverJavaPacific Lün MADOERA. 23 Nov. van Balik Pappan n. de Philippijnen KLIPFONTEIN, 22 Nov. v. Portland <0.> n. Los Angeles MODJOKERTO, 9 Nov. van Java te San Francisco. 3136 Het moderne pijnstillende middel (Ingez. Med.) Regelmatig YVRIGLE Y'S P.K. kauwen ls een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert de adem, verfrischt de mond cn houdt de tanden gaaf en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spijsvertering;. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een naar bij de hand. H.T.e. Veel genot voor iceinig geld: S cent AAAAAAAAAAAAAA 3135 (Ingez. Med.)' (Bulten verantwoorüelljkneia der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN MILITAIREN. Het is mij gebleken, dat het Comité zich noemende: ..Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning der Militairen in Lelden en omgeving" circulaires ter inzameling van gelden presen teert in Oegstgeest. Vreemd doet het daarbij aan. dat (althans het tegendeel blijkt niet uit bedoeld rondschrijven) niemand uit Oegstgeest in dit Comité zitting heeft. Er is echter meer. dat opmerkenswaard is. In Oegstgeest is een dergelijke beweging gaande, wat aan het Leidsch Comité bekend moet zijn. Desondanks gaat het zenden der circulaires uit Leiden door. Waar ondergeteekende een werkzaam aandeel heeft in het bedoelde werk te Oegstgeest. moge hij nog iets zeggen dat typeerend is. Zeer velen, die met het plan sympathlseeren. vroegen na drukkelijk of het hier alleen de gemobiliseerden te Oegstgeest betrof, en na bevestigend antwoord werd dan de sympathie daadwerkelijk op de in- zamelingslijsten aangetoond. Ook andere ge vallen deden zich voor; men had reeds de circu laire uit Leiden ontvangen en daarop gerea geerd. zoodat Oegstgeest dan achter het net vischte. Nu kan iemand misschien aanvoeren, dat Oegstgeest. wat laat begint. Verschillende omstandigheden waren hiervan oorzaak, waarvan ik voor mij persoonlijk één kan noemen. Er is reeds overleg gepleegd met den Heer Depotcommandant kapitein W. W. E. von Hemert. een zang- en tooneelvereeniging onder de gemobiliseerden op te richten. Waar hier echter nog teveel eep ..va et vlenf' is. zal dit nog even moeten wachten, doch zeer bin nenkort zijn beslag krijgen. Voorts is het mij bekend, dat het Bestuur der Oranjevereeniging zich in verbinding heeft ge steld met het Centraal Comité te Den Haag, waarvan de heer kapitein Paters het toejuicht, dat diverse comité's eigen initiatief nemen, want dan kan het Centraal Comité zich nog meer met de gemobiliseerden in de grens- en andere afgelegen gebieden occupeeren. Het ligt dus voor de hand. dat de Oegstgeeste- naren hun giften voor Oegstgeest reserveeren. S. VERLARE, Oud-Adj. Directeur b/h. Rijksopvoedingswezen. .'"n „Rue Michel No. 8" een mengsel I ""ft ..Balboekje" pn ..Sherlock Holmes", lit i, Seïnspireerd door het boek „Pot S" van Emile Zola. I It c von Strohelm. Gaby Morlay, Michel IE?' Jules Berry, Lucien Baroux, Gabrlelle I 2 S a spelen er de hoofdrollen ln. "fftansche, echt „Parijsche" film behan delt een moordgeschiedenis, waaraan veel van het lugubere karakter ls ontnomen, door de spirit, den humor en den geest, waardoor zij gedragen wordt. De regie van Yves Mirande droeg niet weinig bij tat den voortreffelljken indruk, dien deze film reeds elders maakte. Hierboven een scène uit deze-geestige film. Filmregisseurs, die eens beweerd hebben, dat kinderen de beste filmacteurs zijn, daar zij zich nog onbevangen kunnen geven, zou den dezen herfst in Hollywood volop gele genheid hebben met een wijs gezicht op te merken: „Ik heb het wel gezegd". Sinds Shirley Tèmple nog steeds het „kassa-magneetje" bij uitnemendheid is, lei den vrijwel de meeste filmstudio's kinderen voor de film op of hebben zij een of meer films in productie, waarin kinderen belang rijke, Ja soms de hoofdrollen vervullen. De meisjes onder hen kan men rang schikken in kinderen met vlechtjes tot en met bakvisschen: onder de mannelijke af deeling scharen zich knaapjes met kuit kousen tot jongelingen van den leeftijd, dat naar de eerste kinharen wordt gespeurd. Deanna Durbin. Virginia Weidler, Jane Withers, Judy Garland, Bonita Granville, Jackie Cooper, Terry Kilburn. Freddie Bartholomew, Peter Holden, Bobs Watson, het zijn alle min of meer „beroemde" na men. Sommigen ervan, zooals „Shirley", ver dringen zelfs de volwassen sterren om een plaats in te nemen onder de „beste tien". Ambitieuze ouders en voogden ontdekken opeens filmische eigenschappen in de on- gewasschen gezichten hunner engelen. Hal Roach's studio-poorten dreigen te bezwijken onder den druk van huisgezinnen, die ge hoord hebben, dat er weer een nieuwe film op stapel staat. 1 Bij belangrijke films, zooals dat het geval is met de nieuwe Carole Lombard- Cary Grant- Kay Francis film „In Name Only", zijn er zóóveel hoopvollen, dat de studio dagen noodig heeft om allen onder de loupe te nemen. Wat de keuze in het geval „In Name Only" nogal ingewikkeld maakte, was het feit. dat men een meisje van 6 jaar zocht, dat gelijkenis met Carole Lombard vertoonde, daar het de rol moest vervullen van de dochter van de ster met een belang rijk aandeel in de intrigue van de film. De eer Carole Lombard's dochtertje te spelen, lokte zóóveel kinderen van blonde moeders dat het filmbureau op een zeker oogenblik wel een speeltuin leek. Bij telling bleek, dat er 329 meisjes met haar moeders, grootmoeders, nichten, zusters, tantes of impresario's gedurende eenlge dagen van 9 tot 6 uur aanwezig waren, voordat er een beslissing kon worden genomen. De keuze viel ten slotte op Peggy Ann Garner uit Washington, die nog nooit een filmstudio had geilen, logeerde bij haar grootmoeder, Mrs. Shields Craig te Los Angeles, die van de kinderrol hoorde en haar candidate stelde. Peggy Ann is een slank, blond meisje met uitgesproken trekken. Carole Lombard zou er zoo op haar 6e jaar hebben kunnen uit zien. Dit was voor den regisseur John Crom well de aanleiding haar een filmproef te laten afleggen. Aan haar natuurlijkheid voor de camera dankte Peggy Ann ten slotte de rol. En zoo is dit seizoen in Hollywood de vraag naar fllmkinderen opvallend groot en kun nen de moeders, haar aanbod op of aan den arm, met goeden moed naar de studio's tijgen in het besef, dat de phrase: „de ster ren van morgen" niet meer geldt voor da kleinen met talent; want zij zijn de sterren van heden! Carole Lombard met haar poes Simon. hoofdrol in de i spgelt met C.ary Grant en Kay Francis een „fe Hame OnlyA

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13