De economische verhouding Nederland—België H.M. de Koningin bij de overdracht van gedenkramen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 November 1939 Laatste oorlogsnieuws De leger-berichten Laatste Berichten Binnenland Plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Persoonlijke diensten van burgers Buitenland Roemeensche regeering afgetreden Ernstige aardbeving in Anatolie Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT MAiKT MWtWTIN^; Dede van ir. A. Plate voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg te Brussel. Tal van Nederlandsche en Belgische auto riteiten en vooraanstaande personen uit Belgische kringen van nijverheid en handel «aren heden bijeen ln hotel Metropole te Brussel, gevolg gevende aan de uttnoodiging van de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg te Bruss'el tot deelneming aan de door deze kamer ge organiseerde zakenlunch, waarbij als spreker «as uitgenoodigd ir. A. Plate uit Rotter dam, voorzitter van de Nederlandsche maat- tchappij voor nijverheid en handel over: jje economische verhouding tusschen Nederland en België". Tol de aanwezigen behoorden o.a. de Nederlandsche gezant te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harlnxma thoe Sloten, de charge d'affaires van het Groot-Hertogdom Luxum- burg te Brussel, graaf G, de Marchant et d'Amsembourg, de Belgische minister van economische zaken G. Sap en de minister van openbare werken en werkverschaffing A van der Poorten, de voorzitter van de Belgische kamer van afgevaardigden, Fr. van Cauwelaert en vele andere bekende figuren. Bij den aanvang van den maaltijd, terwijl allen zich verhieven, wijdde de voorzitter van de kamer van koophandel, de heer J. B Vink, enkele woorden aan de nagedachte nis van den heer Adolphe Max, minister van itaat en burgemeester van de stad Brussel. In het Fransch herhaalde de heer Vink deze woorden, waarna hij den aanwezigen verzocht, eenlge oogenblikken in stilte den overleden burgemeester te herdenken. De heer Vink begroette vervolgens de aan wezige gasten, waarbij hij tot enkelen ln het Hjzonder het woord richtte. Spr meent, en niet ten onrechte, dat de nieuwe toestanden die op 1 September zijn Ingetreden, vele oorzaken van de economi sche moeilijkheden tusschen Nederland en België hebben weggenomen. Moge deze meening bewaarheid worden: onder de huidige omstandigheden hebben «ij zooveel belangen en gevaren gemeen, dat wij noodzakelijk naar elkaar toegroeien sn een samengaan meer dan ooit wensche- lijk Is. Tenslotte heette de heer Vink ir. A. Plate «elkom en leidde hij hem met enkele woor- dtn bij de aanwezigen in. Ir. Plate ving zijn rede aan met de opmer- ting, dat over de ontwikkeling van de ver houdingen tusschen de volken al te vaak de tragiek van de traagheid ligt. traagheid in dezen zin, dat als op een zeker moment ie economische toestanden in twee landen een toenadering mogelijk zouden maken, de politieke sfeer voor die toenadering nog niet lijp is. Na den laatsten grooten oorlog is er een periode geweest waarin in Belgie en Neder- Und de economische situatie zóó was, dat toenadering geen utopie beteekende. De mentaliteit in beide landen was ech ter niet rijp voor coördinatie. Vraagstukken un geheel anderen aard hielden na Ver sailles de gedachten vast. zoodat men aan bestudeering van economlschen samengang diet toekwam. Steeds moeilijker scheen het te worden cm Nederland en België economisch nader tot elkander te brengen. De gedachte aan ten tolunle won veld, maar de sprong bleek Ie groot. Toen niets lukte heeft de Nederlandsche iamer van Koophandel voor België en Luxemburg, dank zij het voorbeeldig Initia tie! van haar voorzitter, een gemengde stu diecommissie uitgenoodigd om het moeilijke 'magstulc van wederzijdsche verlaging van undelsbarrlères te bestudeeren. Spreker ziet de mogelijkheid, dat in rerschillende industrieën in onze beide nabuurlanden, welke zich thans nog 'oor hun wederzijdsche regeeringen roeken te dekken door het raiddel van bindernissen aan de grens, zich een constellatie ontwikkelt, waaruit eerst ren tendenz tot samenwerking met be houd van de grensbescherming en daarna een samenwerking met open markt voor de 18 millioen Belgische, Ulemburgsche en Nederlandsche af nemers ontwikkelt. |Ir. Plate acht het geen optimisme te 'tgen. dat straks, als het scheepvaartver- "r zich weer op beide groote wereldha- I'*» Antwerpen en Rotterdam zal kunnen inchtende geschillen van vroeger vrijwel repten zullen zijn. I Het onverwachte ln deze oplossing ls voor Itm het leerzame. Bij de snel veranderde Twandlgheden, door de snel zich opsta- Wende en verergerende omstandigheden, Mr den oorlog, kan er een situatie ont- |-aan, waarin de obstakels voor een econo- Wien samengang van de Belglsche-Lu- mburgsche tolunie en Nederland ineens blijken te zijn dan zij nu lijken. zuiverder gesteld: waarbij krachten in 'l leven geroepen worden zóó sterk, dat L'obstakels er voor wijken. Eens moet er It» ■J[omen- Laat het Keen herhaling van è'v? s zi^n' maar een "ede. waarbij niet i'legd"1"1 V00r e6n n'euwen 00r'°g worden het eind van dezen verschrikkelij- J 'fijg weer wel een herhaling van Ver- J(s mocht worden, dan is er reden te om België, Luxemburg en Nederland te doen vinden ln elkanders belang. onderlinge politieke versterking, tot I au van cc°nomische moeilijkheden. I 'f uitgangspunt moeten wij nemen de I zakelijkheid om tot een zoo nauw mo- samenwerking te geraken, in het E«»»n eikaars economie, ln het belang Ik» *aars politiek, in het belang vooral Ihai toekomstig Europa, waar. bij al Pu""'reddering, althans aan den be lt» 1 Noord-Westhoek van haar con- k,T' twee landen eendrachtig bezig zijn I'd! toonomischen en politleken zin "Pbouwenden arbeid te verrichten. Hier moet tc midden van den gevaarlijken chaos, welke ons mogelijk te wachten staat een zeker rustpunt liggen. De heer Vink dankte ir. Plate voor de suggestieve wijze waarop deze had aange toond hoe dikwijls men In de economische betrekkingen tusschen Nederland en de Belglsch-Luxemburgsche economische unie het goede moment heeft laten voorbijgaan om tot samenwerking te komen. Een licht punt zag ir. Plate in de wonderlijk snelle evolutie in onze dagen, die zich afspiegelt in de talrijke Industrieele afspraken van den laatsten tijd en hij verwacht, dat deze samenwerking zich nog sneller zal ontwik kelen, eerst met behoud van grensbescher ming, later misschien met open markt voor de 18 millioen afnemers. Zoo moge deze bijeenkomst een mijlpaal beteekenen op den weg naar volledige ver standhouding. Wij stellen u voor aldus besloot de heer Vink de tragiek der traagheid waarover spr. ons in het begin van zijn voordracht onderhouden heeft, te overwinnen, regeerlngslnltiatleven harmo nisch te laten samenwerken met het prlvé- inltiatief en het geschikte moment niet te laten voorbijgaan. HET MIJNEN-GEVAAR AAN DE EN'GELSCHE KUST. Het Japansche ministerie voor verkeer deelt mede, dat er ondanks den ondergang van de Terukuni Maru geen wijziging zal komen ln de scheepvaartipolltlek der Ja pansche regeering. De Japansche schepen zullen, ln weerwil van de aanwezigheid van mijnen, de Europeesche wateren blijven be varen. De ondergang van een vaartuig, zoo verklaarde een ambtenaar van het ministe rie. kan ons scheepvaartprogram niet ont wrichten. Indien zich echter twee of drie van dergelijke Incidenten voordoen, zouden wij genoodzaakt kunnen worden de route van bepaalde lijnen te wijzigen, of zelfs de lijnen op Europa te staken, doch dat moet ln de toekomst beslist worden. Intussöhen wordt een grondig onderzoek ingesteld naar den oorsprong van den mijn, die het Japansche schip deed verongeluk ken en Japan schijnt bereid deel te nemen aan een gemeenschappelijke actie met de andere landen, waarvan schepen verloren zijn gegaan onder dezelfde omstandigheden. Het Fransche legerberlcht van heden ochtend luidt: Aan het front een tamelijk kalme nacht. Op verscheiden punten heeft de artillerie geschoten. Op 22 November hebben onze vliegtuigen vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten, die op ons grondgebied zijn neergekomen. Verder werd een Duitsch vliegtuig, dat door onze vlieg tuigen werd aangevallen, boven Grevelingen verjaagd. Het is op Belgisch grondgebied neergekomen. Wij hebben één jachtvliegtuig verloren. Het dagblad Luxembourg meldt, dat men aan de Duitsche grens zeer talrijke ploegen i arbeiders bezig ziet de versterkdngswerken, welke sinds eenlgen tijd waarschijnlijk ten gevolge van den aanhoudenden regen waren j verzakt, weer op te bouwen. DE ZETEL DER POOLSCHE REGEERING. De Poolsche regeering met minister-pre sident generaal Wladislas Sikorski aan het hoofd, is te Angers aangekomen, dat haar zetel zal zijn tot een terugkeer naar Polen mogelijk is. De Fransche autoriteiten hebben de leden der Poolsche regeering hartelijk ontvangen. Generaal Sikorski heeft de eerewaoht ge- insipeoteerd. ITALIAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN. De rechtbank te Jeruzalem houdt zich bezig met het geval van het Italiaansche stoomschip Porto Carnilio, dat met een voor Duitschland bestemde lading in de Paies- ti.jr.sehe wateren was voor anker gegaan. Dit ls het eerste proces van dezen aard, dat sinds het uitbreken van den oorlog in Pa lestina wordt gevoerd. 36 BLENHEIM BOMMENWERPERS VOOR ROEMENIE. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat het thans mogelijk is te onthullen, dat in den loop van de laatste weken 36 Blenheim-bommenwerper s door Groot-Brittannië aan Roemende werden af geleverd. Ongeveer een maand geleden heb ben een Roemeensch hoofdofficier en twaalf vllegtuigbestuurders de eerste zending In ontvangst genomen. Einde October heeft een tweede groep vliegers veertien vliegtui gen overgebracht. Toen dagen later werd de laatste zending overgebracht. Uit deze Blenheims zal de Roemeensche luchtmacht drie escadrilles vormen. NEGEN OPVARENDEN VAN FRANSCHEN TREILER VERDRONKEN? Men vreest, dat negen leden der uit tien personen bestaande bemanning van een Franschen treiler het leven verloren heb ben, toen deze treiler Maandagavond aan de Engelsche Oostkust is vergaan. GEÏNTERNEERDEN IN LITHAUEN. Tusschen een sovjet-Russische commissie en de Liithausche regeering hebben onder handelingen plaats gehad over de vrijlating van Poolsche militairen en burgers, die in Lithauen zijn geïnterneerd en komen uit de door sovjet-Rusland bezette gebieden. In alle principieele kwesties werd overeen stemming bereikt. Allen, die daartoe vrij willig het voornemen te kennen geven, kunnen terugkeeren. M. M. BARONESSE VAN BRIENEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 62 Jaar is gister avond na een ziekte van ongeveer vijf weken in het R.K. ziekenhuis te Den Haag over leden M. M. baronesse Van Brienen, die een groot deel van het Jaar in Engeland woonde Zij was eigenaresse van het prachtige land goed Clingendaal aan den Wassenaarsche- weg te Den Haag. NIET UITVAREN IS HET PAROOL. De firma Ruys en Co deelt ons mede dat het vertrek van de „Sibajak van de Rot- terdamsche Lloyd, oorspronkelijk vastgesteld op morgen, In verband met den algemeenen toestand tot nader order is uitgesteld. Q In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin zijn vandaag tijdens een plechtige bijeenkomst in de Niéuwe Kerk te Amsterdam de gebrandschil derde ramen ter herinnering aan het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin overgedragen aan het kerkbestuur. Hare Majesteit arriveerde om kwart over elf bij het Paleis op den Dam en begaf zich te voet naar de kerk, waar zich inmiddels de burgemeester van Amsterdam en de leden van het comité hadden verzameld Aan den Ingang van de kerk werd de Koningin ontvangen door mr. L. J. A. Trip. die Haar naar de voor Haar bestemde plaats begeleidde. De organist van de Kerk Henk van Loohuis, preludieerde op het motief van ,,Wllt heden nu treden" uit Valerius' gedenckclanck. Nadat allen hun plaatsen hadden inge nomen werd het woord gevoerd door mr. Trip, die Hare Majesteit dankte voor Haar tegenwoordigheid en hulde bracht aan den schilder Willem van Konijnenburg en den glazenier Joep Nicolas, voor wat zij hebben gepresteerd. Hetgeen de ramen, aldus ir. Trip, tot uit drukking brengen zou ik willen samenvat ten als den onmisbaren, zegenrijken band tusschen het Huis van Oranje en Neder land in het verleden, in het heden en in de toekomst. De beeltenis van Uwe Majes teit vormt de centrale figuur, die het ver leden met het heden en de toekomst ver bindt. Het verleden vindt zijn aanvang in de beeltenis van Juliana van Stolberg, de moeder van den Vader des Vaderlands, van Prins Willem I, den grondlegger van onze vrüheid en onafhankelijkheid. Ter weers zijden zijn de grondpijlers aangegeven, waaron het bestuur van Uwe Matcstclt over het Koninkrijk der Nederlanden berust: „het recht'' en „de vrede". De bronnen van de Nederlandsche welvaart, die onder de regeering van Uwe Maiesteit hl zoo oe- langrijke mate zijn verdiept en uitgebreid, vinden hare uiting ln allegorische voorstel lingen van landbouw en veeteelt, visscherij, handel, scheepvaart en nijverheid, terwijl voorts de wapens en zinnebeelden der pro vinciën en der gebiedsdeelen in Oost en West, waarover Uwer Majesteits regeering zich uitstrekt, een passende plaats hebben gevonden. Onmiddellijk sluit zich hierbij aan het tweede raam. dat de afbeeldingen geeft van onze geeerbiedigde en onvergetelijke Koningin-Moeder, die steeds in de liefde volste herinnering bij het Nederlandsche volk zal blijven voortleven; van wijlen Peins Hendrik, wiens trouw aan Nederland met dankbaarheid herdacht wordt, en, als beeld van de toekomst, van het Prinselijk gezin, Hunne Koninklijke Hoogheden Prin ses Juliana met Prinses Beatrix op den arm, en Prins Bernhard, die, met de-jong ste lieveling van Nederland, Prinses Irene, het vertrouwen dragen in Nederland's toe komst. De deugden, die ons Koninklijk Huis steeds in zoo bijzondere mate gesierd [hebben: „het spijzen van de hongerigen" en „het laven van de dorstigen" zijn tot uitdrukking gebracht naast de vastbera denheid, die het Nederlandsche volk in gevaarvolle tijden steeds getoond heeft, en naast zijn weermacht tot het keeren van agressie en dreigingen van buiten. Twee Nederlanders, die onschatbare diensten aan hun land en Vorstin bewezen hebben, zijn mede in dit tweede raam afgebeeld: generaal Van Heutsz, die het Nederlandsch gezag in de buitengewesten van Neder - landsch-Indië heeft uitgebreid en beves tigd, en de staatsman Cort van der Linden, die met kracht en beleid het schip van staat gedurende de zoo moeilijke en ge vaarvolle jaren van den wereldoorlog heeft helpen koersen. Na mr. Trip heeft de heer dc Bruyn van Melis- en Mariekerke als voorzitter van de commissie over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten der Nederlandsche hervormde gemeente, de gedenkramen, het geschenk van de burgerij van Amsterdam, ten behoeve van de Nieuwe Kerk wel aan vaard en overgenomen. Nadat de Koningin de ramen ln oogen- schouw had genomen keerde Zij naar Den Haag terug. De opperbevelhebber heeft aan de ge meenteraden het ontwerp van een veror dening gezonden, welke hij op grond van de Oorlogswet wil vaststellen. Deze dient van kracht te worden, indien de staat van beleg wordt afgekondigd en moet dus gezien worden als een voorzorgs maatregel. Blijkens artikel 1 dezer verordening kun nen inwoners van elke gemeente worden opgeroepen of aangewezen tot het verrich ten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het her stellen van schade aan wegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, ver oorzaakt door militaire operaties, lucht bombardementen of militaire transporten. Volgens verdere artikelen ln dit ontwerp moet elke gemeente een register aanleg gen, waarin vermeld worden de namen der mannelijke inwoners, die 1 Januari 1939 den 18-Jarigen leeftijd hadden bereikt en op dien datum het 59ste levensjaar nog niet hadden voleind en naar het oordeel van den burgemeester of aangewezen amb tenaren geschikt zijn, persoonlijke dien sten te verrichten. In het register worden niet opge nomen a. de leden van en de ambtenaren in vasten dienst bij overheids- of semi- overheidslichamen b. geneeskundigen, apothekers en vee-artsen; c. diegenen, die een functie nebben te vervullen bij een luchtbeschermings dienst; d. diegenen, die een verklaring van ten minste twee geneeskundigen over leggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken blij vend ongeschikt zijn om de in artikel 1 dezer verordening bedoelde persoon lijke diensten te verrichten Ieder die ln het register ls vermeld, als mede. Indien dit register nog niet gereed is gekomen, ieder, die voor vermelding in dat register in aanmerking komt, is ver plicht om op het eerste bevel, op tijd en plaats bij dat bevel bepaald, aanwezig te zijn en de hem alsdan op te dragen werk zaamheden overeenkomstig de daarbij te stellen eischen te verrichten. De personeele diensten worden betaald met een loon. dat wordt berekend naar de normen welke ter plaatse gelden voor het loon, hetwelk wordt betaald aan arbeiders, die in werkverschaffing arbeid verrichten Indien ln de voeding en legering geheel of ten deele wordt voorzien op de wijze, als in artikel 6 bedoeld en zulks voor het rijk kosten met zich brengt, worden deze •kosten afgetrokken van het loon, he'bwelk volgens de nonnen van het eerste lid wordt toegekend. Het niet voldoen aan de bevelen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Vóór 1 December dienen opmerkingen van de gemeentebesturen over dit ontwerp aan den opperbevelhebber ter kennis te worden gebracht. al bleek dit uit de koersen van aandeele® Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. en Nederlandsche Scheepvaart Unie. die zich iets beneden de vorige slotprijzen stelden. Op het verlaagde peil openbaarde zich klaarblijkelijk eenige vraag, zoodat tenslotte een verbetering intrad en het niveau van gisteren weer kon worden bereikt. Japan-lijnen konden zelfs een klein avance boeken. In Rubberwaarden was weinig te doen. maar toch ging in enkele spe cialiteiten iets moer om dan de laatste dagen het geval was, tenminste werden, in Amsterdam rubbers nu en dan eenige zaken gedaan. Het materiaal dat aan de markt was kon gemakke lijk plaatsing vinden, zoodat de koers in door snee iets hooger kwam te liggen. Ook de meeste minder courante soorten konden zich gemakke lijk handhaven. De Tabaksafdeeling was stil en ongeanimeerd. Dell Batavia's zagen enkele pro centen verloren gaan, daar voor enkele stuk ken plaatsing werd gezocht en dit slechts mo gelijk bleek ten koste van een kleine koersop- offering. vergeleken met het vorige slot. De affaire in Industrieelen was onbeteekenend. De Philips-aandeelen en Unilevers waren nau welijks veranderd. Aku's trokken een kleinig heid aan. De belangstelling was echter niet groot. Op de Suikerafdeeling beperkte de han del zich bijna uitsluitend tot H.V.A.'s, die zich na prijshoudende opening nog enkele punten konden verheffen. Ten opzichte van Ameri- kaansche fondsen werd een gereserveerde hou ding aangenomen. De koersen van de bekende toonaangevende Staal- en Koperaandeelen wa ren niet of niet noemenswaardig veranderd en onder beurstijd bleven de fluctuaties op kleine fracties van procenten beperkt. De Beleggingsmarkt was stil. Nederlandsche staatsobligatiën alsmede de obligatiën Neder- landsch-Indië waren door elkander prijshoudend. Van de Oude Schuld hadden integralen een aarzelend voorkomen. Op de buitenlandschc af- deeling lagen de Fransche fondsen alsmede de Duitsche waarden iets lusteloozer in de markt. WISSELKOERSEN. Londen 7.35^2 (7.401/8); Berlijn 7560 (75.60»; Parijs 4.17 (4.20»; Brussel 31.15 (31.12); Zwitserland 42.25 (42.29); Kopen hagen 36.42»/2 (36.421/2)Stockholm 44.90 (44.90); Oslo 42.85 (42.85); New York 1.88 7/16 (1.88 3/8); Lire bankpapier 6.87»2 6.87V2Prolongatie 2 3/4 (23/4); Part. disc. 2—2 1/8 (2—21/8»; Daggeld 11/4 (11/4) Registermarken W2 '14 5/8); Han dels Sperrmarken 6 1/8 (6 1/4); Reismar ken 43; Bankpapier 25 Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. DE „ORANJE-NASSAU" KOMT VANDAAG NIET AAN. Een van de leden van den staf van de maatschappij Zeeland deelde ons heden middag om 2 uur mede, dat hij het uitge sloten acht, dat de Oranje Nassau heden te Vllssingen zou aankomen. Hij vermoedt, dat het schip op advies van de Engelsche regeering niet uitvaart. Zekerheid daarom trent heeft hij niet, want noch met den vasten wal ln Engeland noch met het kan toor van de „Zeeland" te Vlissingen heeft het schip verbinding. BOTE RNOTEE RING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 80 cents per k.g. (onveranderd). De Roemeensche regeering is afgetreden. Hedenmiddag 4 uur is er Kroonraad. Een hevige aardbeving heeft in vele districten van Anatolië (Turkije) zeer ern stige schade aangericht. De schokken werden met tusschenpoozen geveeld Tot dusver zijn, naar gemeld wordt, 18 perso nen, waaronder vier kinderen, gedood, doch men vreest, dat de l'ijjt van slachtoffers veel grooter is. Vele menschen zijn gewond, tientallen liggen onder het puin bedolven De verbindingen zijn ontwricht. AMSTERDAM, 23 Nov. De beurshandel had heden hoegenaamd geen uitbreiding ondergaan en de markt onderscheid de zich dan ook weer door afwezigheid van affaire. De internationale politieke toestand is zoo onberekenbaar, ook voor de economische verhoudingen, dat men zich ten opzichte van de fondsenmarkt afzijdig houdt, daarom wordt er niet over gedacht om tot aankoop over te gaan. doch evenmin bestaat er een neiging om effectenbezit te liquideeren. De stemming Kon heden prijshoudend worden genoemd hoewel de koersen niet veel veranderd waren. Koninklijken werden een kleinigheid hooger afgedaan en kon den het gisteren geleden verlies geheel achter halen. De omzetten waren overigens klein. Voor Scheepvaartpapieren bestond aanvan kelijk een lichtelijk gedrukte stemming en voor LEIDEN, 23 Nov. Coöp. groenten-, fruit- en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstreken Witte kool f. 1.60—2.10; Roode kool f.2—3.80; Savoye kool f.2—3.20; Groene kool f. 3.10—4.90; Boerenkool f. I—4; Prei f. 3.50—4.60; Kroten f. 1.402.70; Kroten gekookt f.3—7; Uien f0.80 3.10; Peen f. 1.505.20: Spruiten f. 5.5012; Andijvie f.2—6; Sla f.2—4; Nero f.7—11.80; Druiven f.12—18; Witloof f.5—16; Spinazie f.7—16; Tomaten A f.2—14. B f.2—18. C f.2— 12. CC f.2—8 per 100 K.G. Andijvie f. 1.10— 1.40; Bloemkool f. 1.50-^11.80; Salade f. 0.30— 1.80; Knolselderie f.24.40 per 100 stuks. Kro ten f.1—1.80; Pieterselie f. 1.101.70; Selderie f. 0.901.80; Bleekselderie f.1013; Peen f. 6.10 8.40 per 100 bos. GOUDA, 23 Nov. Aangevoerd in totaal 659 stuks, waarvan 50 slachtvarkens. Vette 2932 et. per pond; 183 magere varkens 2645; 357 big gen 9—12; 15 runderen 120—180; 48 nuchtere kalveren 49; 11 bokken en geiten 26 per stuk. Handel alle soorten matig. Algemeene markt: 297 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 3133. 2e kwal. met rijksmerk 2830, zware tot 34, extra zware cri sisaftrek 19.3 ct. Handel matig. 791 ponden bo ter. Goeboter 8085; Weiboter 7580 p. pond. Handel vlug. 66000 eieren. Kipeieren 4.504.75; Eendeieren 3.753.50 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.). Aanvoer 100.000 kipeieren. Prijzen 56/58 K.G. f. 5.20—5.40. 58/60 K.G. f. 5.40—5.60; 60/62 K.G. f. 5.60—5.80; 62/70 K.G. f. 5.80—6.20; Bruine 58 68 K.G. f. 5.50—6.40: kleine eieren f. 4.40— 5 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeneieren f. 4 per 100 stuks. KATWIJK A D. RIJN. 22 November. Groen- tenveiling. Bloemkool I f. 6.2010.00; idem II f. 2.604.70; Waspeen per kist f. 0.70—1,10; Kroten per kist f. 0.450 60; Andijvie per 6 kg. f 0.23—0.34; Boerenkool 6 kg. f. 0.20—0.26; Roode kool f. 2.00—2 40; Gele kool f. 2.00—3.20; Groene kool f. 2.00—4.10; Uien f. 2.50—3.50. NAALDWIJK. 22 November. Bond Westland. Alicante 2123 ct„ frankenthalers 5052 ct., champion 29—31 ct., snijboonen 46 ct., peren 13— 22 ct., witlof 11—13 ct.. per kg,; uien 60 ct.. B. 45—65 ct., per 25 kg., andijvie 90 ct—1.00; sel derij 1.002.20. eieren 4.705.60 per 100 st., prei 3.604.40; roode kool 2.002.30; savoye 2.20— 3.70; groene 2.803.80; chineesche 1.902.10, p. 100 kg.: boerenkool 2227 ct. per kist; spruiten I.351.80 per bak. NAALDWIJK. 22 November, C. C. W. Spectrum 3.605.80; salmon 2.805.80: rose 5.006.80; geel 3.805.40: wit 3.905.90; pulling II.001600; page. 13.00—15.00; red majestic 12.00—16.00; louis germ 13.00—17.00; choco 6.30 —10.00; rozen 3.00—'7.10; japansche lelie 3.70— 6.70 per 100; plumosa 1634 ct.,; sprengerie 19 —23 ct.. freesia 17—25 ct., idem geel 61 ct.. gold finder 815 ct. per bos. RIJNSBURG. 23 November. Groentenveiling. Aardappelen f. 0.60—0.75; Waschpeen f. 0.70— 1.00; Kroten f. 0.50—0.65; Uien f. 0.50—0.60; Bloemkool I f. 5.00—8.00: idèm II f. 3.00—4.50; Groene kool f. 2.504.00; Roode kool f. 2.20 3.00; Gele kool f. 2.0O—2.60; Andijvie f. 0.25— 0.38. RIJNSBURG 23 November. Bloemenveiling. Groote chrysanthen: Blanche partout 4—6; Emma 1012; Puiling 810; Speet 1014; Tros- chrysanthen: Wilcocs 1620; Jozef 18—22; Choco 16—18; Haagsch Wit 8—12; Engelsch bruin 1422; Blanche partout 2025; October bruin 10—15; Phenix 1216; Souce d'or 2022; Goudvlinder 14—20, ROELOFARENDSVEEN. 22 Nov Aard beien 1324 ct. per doosje; Druiven 1618 cent per kg.; Bloemkool f. 9.00; Sla f. 0.303.50 per 100 st.; Tomaten A f. 0.80—1.80; Tomaten B f. 1.102.25; Tomaten G f. 0.250.65; Tomaten CC f. 0.25 per 12'j kg. TER-AAR. 22 Nov. Andijvie 10—26 ct.; boe- rekool 2022 ct.; slavellen 8 ct. per kist. Drui ven 22 ct. per KG. Waschpeen f. 3.50; uien f. 13; prei f. 3.50; spruitkool f. 15.10; witte- kool f. 1.70—2.40: savoye kool f.2—3.30; groene savoye f. 2—2.50 per 100 KG. Peen f. 1—2.30; selderie 30—70 ct. per 100 bos. Sla per 100 st. f. 0.301.00 per 100. Bloemkool 1V=—10 ct. per stuk. Tomalen A f. 16. VOORSCHOTEN, 22 Nov. Vrije veiling. - Kipeieren f. 6.00—6.90; kuikeneieren f. 5.50—6.00 per 100; konijnen f. 1.501.75 per stuk: kippen 5080 ct. per stuk. VOORSCHOTEN. 22' Nov. Veiling V. P. V. - Kipeieren f. 5.70—5.80, kulkeueieren f. LQQ—4.60 per 100,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3