STADSNIEUWS /Jaarvergadering der Leidsche IJsclub LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 November 1939 Overzicht VUSCHERIJ-BERICHTEN Het tennispark „De Krogt" voor den geheelen winter gehuurd. Verspreide berichten De verscherpte zee-oorlog Voorstel tot liquidatie der N.V. Noord-Hollandsch Landbouwcrediet (IIN/T (NUTUREN, den buitenlandschen handel ln Roemenië. Toen hl] zag, dat de besprekingen in een impasse geraakten, in verband met een aantal kwesties zooals importen uit Duitschland, o.ieleveranties en de verhou ding tusschen rijksmark en lei, vroeg Bu- joiu de regeering toestemming te verleenen tot het instellen van een nieuw systeem voor de Roemeensche importen en expor ten. Aangezien dit niet werd aanvaard, trad hij af. De Duitsche delegatie, met uitzondering van dr. Clodius, is per vliegtuig uit Boe karest naar Berlijn vertrokken. Voor hun vertrek onderteekenden zij een protocol be treffende de toepassing van het recente Roemeensch-Duitsche accoord, dat de practische werking bevestigt van de door Wohltat ln Maart j.l. gesloten overeen komst. De minister-president, Argetoianu, belast zich tijdelijk met de portefeuille van economische zaken. DE ZUID-SLAVISCHE VORDERINGEN OP HONGARIJE OVERGEDRAGEN AAN ITALIË. De Leidsche IJsclub hield gisteravond haar jaarlljksche algemeene vergadering Krachtens een tot stand gekomen ac- onder leiding van den heer J. W. Henny in coord staat Zuid-Slavie zijn vorderingen een der bovenzalen van café Jn den Ver- op Hongarije af aan Italië. Deze transactie, gulden Turk". Nadat de notulen der vorige die de Zuid-Slavische clearingschuld aan (buitengewone) algemeene vergadering wa- Italië vermindert, zal in staat stellen tot ren gelezen en goedgekeurd, bracht de den invoer van nieuwe Itallaansche goe- secretaris, de heer De Koster, het jaarverslag welke nieuwe leden hebben door zich voor 1 December a.s. aan te meiden, vooral als land onmogeiuat manea, zien uuu.cniar.d- De Krogt met haar zeven tennisbanen voor de leden ter beschikking zal staan en deelde verder mede dat het bestuur van plan is de baan der IJsclub (dus die bij het station) des morgens (tot 12 uuri gratis voor ge- mobiliseerden open te stellen, terwijl deze militairen 's middags en 's avonds toegang hebben tegen den halven prijs, zulks met het voorbehoud dat dit alleen geldt voor soldaten en korporaals. OPENBARE LEESZAAL „REUVENS." Gistermiddag hield de „Openbare Lees zaal en Bibliotheek Reuvens" een ledenver gadering, waarbij het meerendecl der ge wone leden, die volgens een statutenwijzi ging verkozen zijn. aanwezig was. Nadat de secretaresse, mej. dr. J. H. van Lessen de notulen had gelezen, ging men over tot de begrooting 1940, welke ln ont vangsten en uitgaven op f. 15.450,90 goed gekeurd werd. De penningmeester, de heer B. W. de Waal constateerde met genoegen, dat het tekort elk Jaar geringer wordt en hoopte dat bij een verantwoord financieel beleid de toestand nog bevredigender mocht worden. Vervolgens ging men over tot de verkie zing van bestuursleden; alle aftredenden werden herkozen. Nadat de voorzitter, dr. A. A. van Rijnbach, gelegenheid tot rond vraag had gegeven, sloot hij de vergadering. NED. CHR. REISVEREENIGING. Eerste wintervergadering der afd. Leiden. uci 1 U1»UCI ItMI IllCUWC Xl-AiKtcLildA-ilC genr - wv..-*»- vav. "uawiaas. w jaot btmoé u. deren tot een bedrag van ongeveer 20 mil- i uit, waarin hij er op wees dat Thialf ons dus nog met den eigenaar van het tennis- v-eiKom neerie - - i_i - .-) - r „i ,j ,.~it wnnrn wpps nu rva nr hoen Zuid-Slavische dinaren. CH.AMBERLAIN VOOR DE RADIO. Chamberlain zal Zondagavond 9.35 (A.T.) een radiorede over beide EngeLsche zenders houden over het onderwerp: „Wijzelf en de oorlog". HET JODEN-GHETTO IN POLEN. Het Belgische agentschap Belga verneemt uit particuliere Duitsche bron hoe het „Se- mietische reservaat" in het district Lublin wordt georganiseerd. Het aantal hierbij betrokken Joden bedraagt ongeveer 150.000 in Bohemen en Moravië, 85.000 in Weenen. zoo lange jaren in den steek heeft gelaten, maar het vorige jaar plotseling zoo buiten gewoon streng uit den hoek is gekomen dat de baan van 19 tot 27 December aan één stuk door geopend kon blijven. Helaas was het weer op den openingsdag ongunstig en toen het na drie dagen beter scheen te worden, viel er zooveel sneeuw dat de ijsclub groote kosten moest maken voor het sneeuwruimen. De strenge vorst zorgde er bovendien voor dat kort daarna ook het ijs in het buitenwater zoo sterk was geworden dat men er op kon rijden, al was het over het algemeen verre van mooi. Op 4 Februari scheen een nieuwe ljsperiode aan te breken, maar de vreugde was toen helaas van zeer korten duur want nog dienzelfden dag, waarop de baan werd geopend, viel de dooi weer in. zoodat het 's avonds reeds weer afgeloopen was. Kinderwedstrijden ter ge nn f\nn Tl -r-, -, CAI 5 tTIV/VJJtr i 1 W cao. IVlllUCHYCUOll 1JUCI1 tut g uvu luvnv >-»>- v.uuvvul vu w uui UV1 o0 000 in Posen <?n Oost-Pruisen en *.40.000 legenheid van het vijftigjarig bestaan der een beter uitzicht op- de baan, terwijl hij in npf. rtiiflo. TViiifc/»V»loTAEÏ r, *i_ a j.i oude Duitschland. IJsclub konden nog juist doorgang vinden De Joden mogen met meer dan 300 mark then middag, meenemen. Alle steden en dorpen in het Het verslag deelde nog mede dat de club voor het reservaat bestemde gebied, dat 80 tot 100 vierkante k.m. omvat, moet binnen een maand ontruimd zijn. Het gebied zou door prikkeldraad worden omringd. De lei ding berust bij den gouverneur-generaal van het bezette Polen, minister Franck. Alle Joden tot 70 jaar moeten werken, voornamelijk aan het aanleggen van wegen en het droogleggen van moerassen. De vrouwen moeten tot 65-jarigen leeftijd arbeiden, voornamelijk in den landbouw. Nauwkeurig is omschreven, wat degenen, mee moe tent tijdens de voormobilisatie verhuurd is geweest aan militairen en dat er tijdens hun verblijf nog al het een en ander is vernield. Tenslotte werd herinnerd aan het 70-jarig bestaan van de Leidsche Studen tenijsclub. dat in het afgeloopen jaar is herdacht De penningmeester, de heer Harmsen, maakte er in zijn jaarverslag melding van dat het ledental teruggeloopen is van 325 tot 300. De ontvangsten bedroegen f. 2422.10, waarvan o.m. voor ledcnkaarten f. 914; voor MET DUITSCHLAND. Het Noorsohe ministerie'van buiteniand- sche zaken maakt bekend: Van 16 tot 21 November zijn in Oslo voorbereidende han delsbesprekingen gehouden tusschen een Noorsche en een Duitsche delegatie. In deze onderhandelingen werd de invloed bespro ken. welke de oorlogstoestand evt. op de toekomstige handelsbetrekkingen tusschen de beide landen kan hebben. Men kwam overeen de onderhandelingen te hervatten, zoodra de in dit verband ontstane kwesties aan een onderzoek zijn onderworpen. tenslotte vroeg om achter aan de baan (dus aan de zijde van den Maredijk) eenige zitjes te maken (b.v. een afschutting met rietmat ten) opdat men. zonder al te veel wind te vangen, eens kan kijken naar degenen, die daar gewoonlijk bezig zijn met kunst rijden, enz. De voorzitter antwoordde in de algemeene vergadering van den K.N.S.B. gehoord te hebben dat tal van clubs, wien het even slecht of nog slechter ging dan de Leidsche IJsclub, doch ook van andere, die niet te klagen hadden. Daarom was aan het be stuur gevraagd een landelijke enquête in te stellen betreffende: den prijs van het lid maatschap en van de dames- en kinder- kaarten. de vraag of men al dan niet een eigen baan exploiteerde, of men tennisbanen in gebruik had. of men feestjes organiseerde waarvan o.m. voor landhuur en en welke andere middelen men toepaste voor lasten f. 1226.91, voor onderhoudskosten werving van nieuwe leden. Het resultaat f 728.65, voor arbeidsloonen f. 1083 50 en daarvan wenscht men af te wachten omdat I voor onkosten f. 898.28. het bestuur momenteel den sprong der con- Er is dus een nadeelig saldo van f. 1860.84 tributieverlaging nog niet aan durft. Im- Hierblj moet echter rekening worden gehou- mers hoeveel nieuwe leden moet men niet den met het feit dat er vele extra-uitgaven hebben voordat men dat verschil weer heeft zijn geweest ln verband met de uitbreiding ingehaald! Spreker meende intusschen dat van de baan, terwijl aan de leden een I groote animo zal blijken te bestaan voor het een ;e[iuctie op de kaarten is verleend. Bulten rijden op De Krogt, dat voor vele leden (en die naar het .reservaat" komen mee"moe"- dames- en kinderkaarten f. 477.80; voor dag ten brengen en verder is beoaald Hat ?,i kaarten f.276; voor studentenledenkaarten thuis afmeld moeten nemei? van hun 2f94' 'andverpachting f 210 en voor huur familieleden. Zij mogen niet worden weg- 127-50- u'tgaven oeg gebracht. x- NOORSCHE HANDELSBESPREKINGEN De afd. Leiden der Ned. Chr. Relsveree- nlging belegde haar eerste wintervergade ring ln „Oud Hortuszlcht". Na ket zingen van Ps. 138 4 opende de De vergadering hechtte haar goedkeuring voorzitter dc vergadering op de gebrulke- aan de voorstellen van het bestuur welke '!Jke wijze, waarna hij de aanwezigen har- telijk welkom neette. In zijn openings woord wees hij o.a. op het groote voorrecht dat ons land nog voor den oorlog gespaard bleef, waardoor we een avond als deze nog rustig kunnen genieten. Tevens sprak hij den wensch uit, dat, waar door droeve om standigheden in het wereldgebeuren, het eigenlijke doel van een reisvereeniglng niet ten uitvoer kon worden gebracht, de leden toch de vereeniging trouw zouden blijven, zoodat, wanneer straks de oorlog ten einde zal zijn. de vereeniging als tot heden, frisch en krachtig haar werk zou kunnen opne men en voortzetten. Hierna leidde hij den spreker van dezen avond ln. Al dadelijk bleek, dat het be stuur een goede keus had gedaan door den heer Lode van Gent uit te noodigen. Deze voerde zijn hoorders mede naar Noord- Afrika. o.a. door het grootsche Atlas-ge bergte. beschreef vele belangrijke plaatsen als Marokko, Algiers. Tunis e.a. en vertelde over het leven der verschillende volken en volksstammen, hun zeden en gewoonten Hij liet deze landen en volkeren, waaron der hij langen tijd vertoefde, voor zijn hoorders leven, waartoe ook niet weinig de schitterend gekleurde lichtbeelden bij droegen, welke zijn rede opluisterden. Na de pauze vertelde de spreker nog vele Interessante zaken over de Sahara, waar door de meeste toehoorders zeker een ge heel andere voorstelling van deze onmete lijke woestijn gekregen zullen hebben dan zij totdusverre bezaten Aan het eind van dezen welgeslaagden avond dankte dc voorzitter den heer Lode van Gent voor zijn boelende causerie en sprak den wensch uit, dat hij nog menig maal als spreker voor dit gehoor zou op treden, Na het zingen van den Avondzang werd de vergadering gesloten. park De Krogt en de Leidsche Lawntennis- club verder besproken zullen worden, waar na de leden een nadere mededeellng zuilen ontvangen. Vervolgens gaf de heer Janssen het bestuur in overweging over te gaan tot verlaging der contributie, gelijk b.v. ook door de Amsterdamsche IJsclub is geschield. Algemeen zoo zeide hij, hoort men de klacht dat de contributie te hoog is en dat men te weinig krijgt voor zijn geld. Er is de laatste jaren van vele zijden concurrentie gekomen van ijsclubs uit de omgeving, die goedkooper zijn en terwijl men daar bovendien af en toe feestjes organiseert, duurt het bij de Leid sche IJsclub dikwijls te lang voordat men het schema van wedstrijden en andere fees telijkheden in daden omzet. Spr. drong er verder op aan maatregelen te nemen tegen den tocht ln de clubtent en te zorgen voor Zooals men zal begrijpen, verdedigen beide partijen Frankrijk heeft zich ge heel bij de Engelsche represaille-maatre gelen aangesloten haar standpunt naar buiten met de grootste kracht. Opmerke lijk is, dat van Duitsche zijde thans feite lijk indirect wordt erkend, dat zij inder daad de mijnen hebben gelegd, die zoovele schepen hebber, vernietigd. Dat het een nieuw soort mijn de z.g. magnetische mijn, zou zijn, wordt tevens waarschijnlijker. Dat zou dus het nieuwe wapen zijn waarmede Hitier dreigde en waarover reeds geruimen tijd geleden werd gemeld. Van Fransche zijde wordt nog gemeld: Tot nu toe kwam de Fransch-Britsche blokkade tot uiting In de volgende maat regelen: li Nauwgezette controle en in beslag neming van contrabande-goederen, be stemd voor Duitschland en vervoerd in neutrale schepen; 2i Systematische organisatie van de aan- koopen der geallieerden in neutrale lan den, om het Duitsche rijk te verhinderen, compensatie voor de uitwerking der blok kade te vinden; 3i Onderhandelingen met de neutrale landen, die aan Duitschland grenzen, om de instelling van nieuwen wisselhandel met D schland te verhinderen. :ze maatregelen hebben tot nog toe slechts betrekking gehad op den invoer- handel van Duitschland; voortaan zal ook de uitvoer onder dezelfde omstandigheden onderschept worden. Alle goederen van Du ilschen oorsprong en in Duitsch bezit zullen voortaan door de Fransch-Britsche marine in beslag genomen worden. Het Duitsche Rijk zal op deze wijze onmogelijk zich de deviezen kunnen verschaffen, waar het niet buiten kan. Om welk land het ook gaat, Roemenië, Yougoslavië, de Scan dinavische landen, zelfs Rusland, geen de zer landen is bereid, Duitschland andere voorwaarden toe te staan dan die welke berusten op het principe „niets voor niets". Tot op heden kon Duitschland een groot gedeelte van zijn invoer aan grondstoffen financieren door groote verkoopen in neu trale landen. Wij geven hier een voorbeeld van den weg. dien Duitschland in deze volg de: het zendt b v. landbouwmachines naar Brazilië, dat koffie exporteert naar Mexico; di land exporteert petroleum naar Zwe den Jat op zijn beurt ijzer naar Duitsch land uitvoert. Deze transporten werden voornamelijk door neutrale schepen ver zorgd. Het nauwer aantrekken van de blokkade zal het in den vervolge Dultsch- dat. doch ook buiten het van defensie ont vangen bedrag, zou het tekort zijn terug gebracht tot ongeveer f. 1075. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren W. Sillevls en H. Harmsen bij acclamatie herkozen. De voorzitter wees vervolgens op het steeds terugloopen van het ledental en zeide dat het op deze wijze niet lang meer door kan gaan of de IJsclub zal moeten gaan eventueel nieuwe leden i heel gunstig ligt en wees er op dat het bestuur ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan alles klaar heeft gehad voor een feest voor de leden, doch er niet toe is overgegaan wegens de weersomstandigheden en omdat de animo der leden voor het schaatsenrijden zoo ge ring bleek te zijn. De clubtent zal men gaarne verbeteren zoodra er geld is, terwijl het idee om eenige zitjes te maken aan de sluiten. Het bestuur heeft daarom gemeend zijde van den Maredijk ongetwijfeld in over iets te moeten doen dat misschien geld zal kosten, doch er hopenlijk toe zal bijdragen de zaak op de been te houden en wel door het huren van het tennispark De Krogt te Oegstgeest voor den geheelen winter. Gelijk men weet waren die banen den vorigen winter overdag reeds open voor kinderen van leden. Behalve de huurprijs, zoo stelt het bestuur het zich voor, zou de halve opbrengst der dagkaarten aan den ver huurder komen. Bovendien zal het per soneel der club behulpzaam zijn bij het onderspuiten der tennisbanen. Op die wijze krijgen alle leden (dus ook de ouderen) meer dan tot dusverre gelegenheid tot schaatsenrijden (alle leden hebben natuur lijk gratis toegangI, terwijl verwacht mag, Het Tweede Kamerlid, de heer H. W. worden dat er ook het een en ander zal i Tilanus die sedert eenige dagen optreedt binnenkomen uit de opbrengst van dag- als voorzitter der Chr. Hist. Unie in Ne- kaarten. immers het eerste jaar dat die j herland, heeft gisteravond in een samen- banen geopend waren, bleek er reeds veel ^omst der Chr Hist. Kiesvereeniging te animo te zijn by het publiek. Overigens is het niet in weging zal worden genomen. Nadat de voorzitter tenslotte had mee gedeeld dat men ter vergadering van den K.N.S B had afgezien, om flnancleele rede nen, van het organiseeren van wedstrijden in het schoonrljden, welke het vorige jaar reeds aan Leiden waren toegewezen, werd de vergadering gesloten. CHR. HIST. UNIE. Rede van den heer H. W. Tilanus. de eerste plaats de bedoeling winst te maken, maar wel de aantrekkelijkheid van het lid maatschap te verhoogen en de beoefening der ijssport te animeeren. Spreker wees in dit verband nog eens op de voordeelen, sche deviezen in voldoende hoeveelheid te verschaffen. De pers der geallieerden verdedigt na tuurlijk de getroffen represailles. De Dally Telegraph schrijft: ..Wij heb ben opnieuw tc doen met de moordzuchtige barbaarschheid. welke in 1917 de mensch- held heeft getart. Onze volledige blokkade van den Dult- schen uitvoer moge onwelkom zijn voor enkele van Duitschlands buren, doch met represailles tegenover het mijnenschan- daal verdedigen wij de belangen van alle koopvarende landen. Het volstrekte staken van den Duitschen uitvoer zal voor alle handeldrijvende lan den het beste parool zijn. Door een ver sterking van de economische blokkade, door Duitschland te ontnemen, wat het nog van bultenlandsche credieten en koopkracht is overgebleven, zal de wereld sneller tot een veiligen vrede komen." De News Chronicle schrijft: „De blok- komst der Chr. Hist. Kiesvereeniging dezer stede zijn visie gegeven op den in ternationalen toestand en op de samenstel ling van het kabinet-De Geer. Deze samenkomst, welke in het gebouw Prediker werd gehouden, stond onder lei ding van den heer Tymstra, die allereerst Jesaja 55 las. In zijn openingswoord zette spr. uiteen, dat men onder wel zeer ern stige omstandigheden hier samen komt. Gelukkig is de oorlog nog niet in al zijn felheid uitgebroken Er is nog een kaas, dat het ergste ons bespaard zal blijven. Wij moeten echter wakend en wachtend, evenals in 19141918, voortgaan. Met een enkel woord weidde spr. ten slotte nog uit over de plaats gehad heb bende raadsverkiezingen welke voor de Unie zulk een mooi resultaat hebben ge had. Dankbaar herdacht spr. in dit ver band de afgetreden raadsleden, de heeren Splinter en de Reede, die belden veel werk hebben verzet. Spr. eindigde met den heer Tilanus ge- luk te wenschen met zijn benoeming totgort mogelijk (hoogstens een halven dagi MILITARIA. De vaandrig J. Stark van 4 R. I. is met ingang van l December a.s. benoemd tot reserve 2de luitenant, In gelijken rang is bevorderd bij 1 R. I. onze stadgenoot, de heer W. A. Freyscr. Voorts zijn bevorderd tot reserve 2de lui tenant de kornetten J. I. C. Butler. S. van Gelderen, M A. J. Wolff, P, C, Witte, M. Landwehr, G. Janus en W. Brouwer, allen van 6 R.V.A. HET BIJKANTOOR LEIDEN WORDT OVERGEBRACHT NAAR HET BIJ KANTOOR DER A'DAMSCHE BANK. Op 4 December heeft te Alkmaar een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders plaats van het Noord-Hol- landsch Landbouwcrediet N.V., aldaar waarin een voorstel tot ontbinding van dé vennootschap aan de orde komt. In verband daarmee bericht de Amster damsche Bank N.V. dat zij voornemens is op den dag waarop de liquidatie van ge noemde vennootschap zal Ingaan, bijkan toren te openen in de kantoorgebouwen van het Noord-Hollandsch Landbouw crediet te Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen 's Gravenhage. Delft en Rotterdam, onder leiding van de tegenwoordige beheerders. De kantoren te Lelden en Haarlem zuh len op dien dag wordeh overgebracht naar de terzelfde plaatse gevestigde bijkantoren van de Amsterdamsche Bank. De beheer ders van deze bijkantoren van het Noord- Hollandsch Landbouwcrediet zullen over gaan naar haar desbetreffende bijkantoor. Ook het personeel dier bijkantoren wordt voorshands overgenomen. De Amsterdamsche Bank zal ln Aalsmeer, Bergen, Beverwijk, Loosduinen, Middelhar- nis, Naaldwijk, Noord-Scharwoude, Pur- merend, Schagen en IJmuiden ten kantore van de desbetreffende agenten zitdagen houden. GESCHENK VOOR PRINSES IRENE. "au de V. V. S. L. Het bestuur der Ver. van Vrouwelijke Studenten aihie. iieeft een dezer dagen ln het Paleis Noordeinde te Den Haag aan het Prinselijk Paar een geschenk aangeboden, bestaande uit een standaard waarmede de lengte van Prinses Irene kan worden ge meten Het ontwerp werd vervaardigd door een der leden. VEILIG VERKEER. Remmen- en Uchtcontrole. De commissaris van politie vereoekt op name van het navolgende. Heden is een aanvang gemaakt met de controle op de rijwielen, In het bijzonder wat betreft de achterverlichting. Deze con trole wordt morgen en overmorgen voort gezet. Er is dus nog gelegenheid de rijwielen aan het politiebureau of de politie-post- huizen, te doen nazien of de verlichting, rem en bel in orde zijn. Het is zoowel het eigen belang als dat van andere weggebruikers, dat deze In goeden staat verkeeren. Moge van deze ge legenheid derhalve een druk gebruik wor den gemaaktl Dc politie .hqejt twee bejaarde gezus ters aangehouden els verdacht van winkel diefstal BRANDJES. De poli tietera ndweer is hedenmorgen om kwart over elf uitgerukt voor een begin van brand in de kristalijsfateriek van den heer A. van T. aan de Nieuwstraat. waar eenige kleeren, die te dicht bij den uitlaat van een motor te drogen waren gehangen, hadden vlam gevat. De motorspuit be hoefde evenwel niet in actie te komen. Gisteravond heeft de politiebrandweer een schoorsteenbrandje gebluscht in het Paulus Buys-hofje, dat was veroorzaakt door te fel stoken. Gistermorgen is de 54-jarige werkster M. D. in een werkhuis in de 3 Octoberstraat van een trapje gevallen, doordat de steun- sels braken. Door den val brak mej. D. den rechterpols, zoodat de E.H.D. haar ter be handeling naar het Academisch Ziekenhuis bracht. DE VERVANGING DER OUDE BRANDKRANEN. Vermoedelijk nog vóór 1940 gereed. Zooals reeds destijds in ons blad werd vermeld, is in de maand Augustus van dit jaar een aanvang gemaakt met de vernieu- v/ing van de ln deze gemeente aanwezige brandkranen, welke vernieuwing een groote verbetering beteekent ln het belang van de Ijrandveiligheid dezer stad in het algemeen e nin tijden van luchtgevaar in het bij zonder. Teneinde deze vernieuwing mogelijk te maken, is het noodig, dat achtereenvolgens in de verschillende straten de hoofdbuizen van het waterleidingnet worden afgesloten, als gevolg waarvan de aangeslotenen ge durende eenige uren van watertoevoer ver stoken zijn. Wij hebben destijds op verzoek van den Commissaris van Politie de medewerking ingeroepen van alle Ingezetenen, onder opmerking, dat de werkzaamheden zoodanig werden geregeld, dat de afsluitingen zoo BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ. Te IJmuiden zijn binnen van de Harlngvis- schert) cle loggers KW. 176 met 37 last. KW. 127 met 36 J_' last en 120 kisten versche haring; KW. 149 met 37 last en 100 kisten versche ha ring; KW. 163 met 25 last en 150 kisten ver sche haring; SCH. 6 met 35 last en 250 lósten versche haring; Sch. 19 met 28 last en 650 kis ten versche haring: Sch. 40 met 25 last en 400 kisten versche haring; KW. 31 met 23 last en 160 kisten versche haring. TERUG MET MOTORSCHADE. De logger KW. 69 is uit zee te IJmuiden bin nengekomen met motorschade. VISCHPRÏJZEN. IJMUIDEN, 23 November. Tarbot f. 1.65—1.50; Tong f. 1.90—0.66; Heil bot f. 1.35—1.14 per kg.; Zetschol f.32—27; Kleinschol f.28—13; Schar f.84.30; Tongschar f.38—20; Poontjes f.73.60; Groote schelvisch f.17—16.50; Middel schelvisch f. 15—12; Klein- mlddel schelvisch f. 13—9.50; Kleine schelvisch f.9—7; Groote gul f.15—12; Kleine gul f. 12.50 5: Wijting f.6—1.50; Makreel f. 15—13; Ver sche'haring f.9.10—6 per 50 kg.; Kabeljauw f.54—30; Vleet f.2—1.60; Leng f. 2.50— 1; Kool- visch f0.880.50 per stuk; Rog f. 11.50—8 per koop. Besommingen IJmuiden. Aangevoerd aan den afslag: 8714 kg. geconsign. snoekbaars 2319ct. per kg. Trawlers Alma IJm. 44 500 m. 2930: Bergen IJm. 16 500 m. 3410; Haarlem IJm. 9 1780 m. 10440; Claesje R.O. 46 530 m. 3950; Log ger met pekelharing KW. 69 420. Loggers met versche haring: KW. 127 1000, KW. 163 169°' W. 31 1500, KW. 149 1100. Besommingen IJmuiden. Steurharing be stemd voor export: 18.1518.10 per kantje. Steurharing voor het binnenland: 18.05—17.80 p. kantje. rr.„ Loggers met pekelharing :KW. 43: 1740; K«- 127: 2510. voorzitter der Chr. Hist. Unie In de vaca ture jhr. mr. Dc Geer. Ook de Unie. aldus spr., kan met deze benoeming worden ge luk gewenscht. De heer Tilanus, die hierna het woord kreeg, dankte allereerst voor de tot hem gerichte woorden. In Gods kracht en In het vertrouwen van allen, die ln de Unie •LVC iltno V11IG1WL11. outit^iv. .-"V/.» utJU VCI tlUUWCll Vdll <LJ4C11, U1C lil UC Uil IC kade en contrabande zal ongetwijfeld voor rondom hem staan, hoopt spr zijn nieuwe de neutrale landen heel wat hardheden taak te aanvaarden. met zich brongen, maar ln tege stelling De heer Tilanus, die hierna overging tot met die der nazi's zal onze methode geen verliezen aan neutrale schepen, noch opof fering van menschenlevens, noch schrik, ten gevolge hebben De neutralen zullen door ons toedoen on gemak lijden, maar dat is de prijs, dien zij moeten betalen en dien zij blijmoedig dienen te betalen voor het bevrijden van de wereld van de nazipest. Wij moeten uitvoeren of omkomen, heeft Hitier uitgeroepen ln een toespraak ln het begin van dit Jaar. Zoo is het." de. behandeling van zijn onderwerp, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de posi tie van Nederland temidden der oorlogvoe rende volken en het optreden van het kabinet-De Geer, van welke rede wij leeds J.l. Dinsdag onder „Wassenaar", waar hij deze rede ook heeft uitgespoken, uit voerig verslag gaven. Na afloop ontspon zich een aangename discussie, welke den heer Tilanus gelegen heid gaf op enkele punlen nog nader in te gaan. zouden duren, in verband waarmede het niet noodig was groote hoeveelheden drink water ln voorraad te nemen Thans zijn de werkzaamheden in het ge deelte der stad, gelegen bulten de singels, beëindigd en is een aanvang gemaakt met de vernieuwing van de ln de binnenstad ge legen brandkranen. Naar ons door den Commissaris van Po litie werd medegedeeld, is de medewerking van de ingezetenen in de buitenwijken over het algemeen zeer groot geweest. Wanneer van de aangeslotenen ln dc binnenstad een zelfde medewerking wordt ondervonden, zullen de werkzaamheden naar alle waar schijnlijkheid nog voor het einde van dit jaar kunnen zijn voltooid. Volledigheidshalve vestigen wij er nog de aandacht op, dat Iedere aangeslotene tijdig van dc Leidsche Duinwater Maatschappij een kaart ontvangt, waarop de tijdstippen tusschen welke de watertoevoer zal zijn afgesloten, zijn aangegeven. PIANO-AVOND NICOLAI ORLOFF. De beroemde Russische pianist Nicolal Orloff, die ook ln Lelden reeds meerdere malen met enorm succes optrad, zal men Maandag a.s wederom hier kunnen beluiste ren. Hy geeft dan een piano-avond voorden Leidschen Kunstkring „Voor Allen". NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: H. P. Leopold's Ullgev. Mij., Den Haag: „In Aanbouw. Letterkundig Werk van Jon geren". samengesteld door L. Lekkerkerker. Ned, Keurboekerij, Amsterdam: „Menschenlcvcn ln Amerika", door Ruaon Steinmetz, buitengewoon interessant boek over de Nieuwe Wereld, met vele foto's. „Het Testament", door Egon Hostovsky, ver taald uit het Tsjechisch, door dr. A. E. Boutcije- „Scherven", door Maria Kuncewiczowa. ver taald uit het Poolsch door S. van Praag. Uitgev. Mi). Kosmos. Amsterdam: ..Waar moet ik het Zoeken door dr. Tb. van Schelven, zenuwarts te 's-Gravenhage. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2