|De strijd tegen het communisme in Frankrijk Het laatste oorlogsnieuws LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 November 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN YISSCHERIJ-BERKHTEN Krachtige maatregelen Buitenland Italiaansch schip op een mijn geloopen Binnenland RECHTZAKEN LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD SPREEKCEL BEURSOVERZICHT MAIKT (Van onzen Parijschen correspondent), luim twee maanden geleden heeft Frank- I -Ijk gemobiliseerd, heeft het millloenen Ipnge mannen opgeroepen voor de verde- ISng van het vaderland tegen den bui- Ivnlandschen vijand. Van dat oogenbllk af liiin de politieke partijtwisten vergeten, zijn I ji die ln zich zoo kleine geschillen op zij Iniet, en eensgezind staan socialist en con- |ifr*a'tief schouder aan schouder, één in de ■gedachtealles voor het vaderland. Wetens |èn willens, heeft zich echter één groep fianschen buiten deze gemeenschap ge- jiouden: de communisten en wanneer we het woord „communisten" gebruiken, dan doelen we hiermede niet al degenen, die |oor verlokkende verkiezingsleuzen verleid I ce communistische lijsten hebben ge seind bij verkiezingen in vredestijd, en die L in overgroote meerderheid de commu- lïiitische partij verachtelijk den rug heb- bsn gekeerd, doch dat kleine groepje ver- Lokte propagandisten en leiders, die om teerse redenen Moskou zijn trouw geble- ten. Het zou overdreven en in strijd met de Inarheid zijn te beweren, dat in Frankrijk het oogenblik nog een communistisch jront bestaat. Een front Immers veronder- ielt kader en manschappen: zonder beve- [rad kader zijn manschappen een wlllooze tjdde en zonder manschappen is een ka- er niet in staat zijn wil door te drijven. Jrelnu, die manschappen bezit de commu- isiische partij niet meer, doch het kader, fcn geheim kader en daarom zoo moeilijk J:; onderwerping te dwingen bezit het wel liften dit in het verborgen werkende kader is ie energieke actie, die op het oogenblik Fransche regeering tegen de commu- listische partij voert, gericht, fOnwillekeurig vraagt men zich af: heeft p.e communistische partij in Frankrijk, die ,vh sinds bijna twee maanden officieel (inbonden is, nog zooveel invloed? Op deze moet het antwoord lulden: op het ogenblik niet meer, doch tengevolge eener ndige propaganda zou die Invloed bin ken korten tijd weer aanzienlijk kunnen ■nemen en de bewijzen liggen voor het lijpen. dat de clandestiene propaganda middellijk zeer actief ter hand genomen f Wanneer men de evolutie van de com- pinistische partij gedurende de laatste ja- eens nagaat, een evolutie, die alleen Irklaard kan worden door instructies van liiienaf, omdat deze niets gemeen hebben Jt het landsbelang en slechts een' buiten- ladsche ideologie dienen kunnen, dan be- |ipt men, waarom de Fransche regeering energiek die propaganda den kop wil lirukken. Van deze met alle logica spot- pde evolutie heeft de .socialist Dormoy, ti-mlnister van Binner.landsche Zaken in |l kablnet-Blum, iemand, die door zijn alen bewezen heeft niet verdacht te kun- i worden van Ingeboren animositeit te- In de communistische partij, dezer dagen Inpakkende schets geschreven: „Op be ll van het Kremlin predikt en organi- Terl Thorez (de communistische fractie- porzitter in de Kamer) het defaitisme. 115den Maart 1935 verklaart hij in de Snier: de communisten gelooven niet ln f leugens van de nationale verdediging... ■i rullen niet toestaan, dat men de arbei dsklasse meesleept in een verdedigings- p>6 van de democratie tegen het f as- Ik verklaar ten stelligste, dat de munisten een dergelijken leugen, een ijelijke illusie niet zullen propageeren." i dan gaat de heer Dormoy verder: fir.ds Is heel wat water naar de zee ge- Steeds op bevel „van hooger- |nd" is Thorez dit een ander vaatje gaan "Jen. Zoon van het volk bleef hij tevens finzoon van Stalin, vader van het volk. dl tegelijkertijd knielde hij voor het graf Sint Lodewijk en bad hij voor dat van |poleon. Zijn stem trilde van ontroering, meer hij sprak van Jeanne d'Arc Hing er groot op de Marseillaise en de More vlag aan het volk te hebben te lgegeven. Van zijn land hield hij „boven Is." En hij riep Bossuet te hulp om de pd te reiken aan de Katholieken, „zijn eders". In dienzelfden tijd vroeg Jac- s Duclos, specialist ln spionnagezaken. I' men een opruiming zou houden onder agenten van de Gestapo en van het iland, die ln Frankrijk hun bedrijf kienden. Den lsten September onder fvitterschap van Thorez in de Kamer ingekomen. verklaarde de communLstl- tractie, dat „de communisten tegen- den brutalen aanval van het Hitier- waarvan zij steeds de voorultzlen- l'n overtuigde tegenstanders geweest zijn fWjven, de beste verdedigers van de de- ftratie en de onafhankelijkheid van het r zullen zijn". Die tekst ls volmaakt, ril de heer Dormoy hieraan toe, doch P weken na de publicatie ervan, deser ve Maurice Thorez. Hij liet Frankrijk, P geschiedenis, zijn traditie aan zijn lot T' om partij te kiezen voor het Hitler- fkchlaad, zooals Stalin voor hem ge- i had." f uiteenzetting, die men even goed fdsitoir kan noemen, verklaart voldoen- [.-octie, die de Fransche regeering 'makkelijk bij het uitbreken van den J* tegen de communistische partij f„ ,.?ezet. Bij regeeringsdecreet werd [Partij met; eenige bij-organisaties ont- p"), de voornaamste bladen werden in M genomen en toen onder een ande- "ïam de communistische Kamerfractie InT he' laciofd trachtte op te steken een onbeschaamden brief aan den I "'oorzltter het nazi - bolsjewisme I^OER VAN WALVISCHTRAAN IN 'SPAN AVEER TOEGESTAAN. |Um 'nschc ministerie van land- en «4d?W aan d€ walvischmaat- de mededeeling doen toekomen, ^2fïan de beperkingen met betrek- vervoer van walvischtraan in opgeheven. trachtte te steunen, werden de heeren zon der veel praatjes ln verzekerde bewaring gesteld. Helaas, niet allen; de voornaam- sten, de aanvoerders hadden zich bijtijds in veiligheid gesteld en sinds dien tijd is een ondergrondsche actie begonnen, die tot de zeer energieke maatregelen der laat ste dagen geleid heeft. Ongetwijfeld hebben de communistische leiders dezen loop van zaken voorzien en daarom hebben zij gezorgd, dat vertrou wensmannen. fanatiekelingen, op wie de redenatie van het gezond verstand geen vat meer heeft, aan het hoofd kwamen te staan van vereenigingen en organisaties, die_ niet officieel van de partij afhingen. Op" deze wijze zouden zij bij eventueele ont binding der officieele instanties toch nog beschikken over een staf steeds op den achtergrond gebleven propagandisten, die een onwettige actie voor de Derde Inter nationale zouden kunnen voeren. Die actie is onmiddellijk begonnen en heeft op de eerste plaats ten doel de weder-oprichting van communistische cellen vooral in de fabrieken, die voor de nationale verdedi ging werken en zoo mogelijk in het leger. Duizenden en duizenden vlugschriften worden dagelijks in het geheim verspreid vanuit clandestiene drukkerijen. Een net van automobielverbindingen zorgt voor het contact tusschen Parijs en de voorsteden en sommige verder afgelegen centra in de provincie terwijl de voortvluchtige leiders zeer waarschijnlijk bij vertrouwde vrien den onderdak genieten. Wat er in die vlug schriften zoo al te lezen staat? Een is ge titeld: „Vormt een keten van waarheid" en is een oproep tot verspreiding van de nog steeds in het geheim gedrukte en voor 50 centimes verkochte „Humanité"; een ander met den titel „Wat de bourgeoisie- pers heeft verzwegen" somt de voordeelen op die de arbeiders van sommige fabrieken door middel van passieven weerstand ver kregen zouden hebben. In andere vlugschriften wordt de C.G.T., die openlijk met de communisten gebro ken heeft, aangevallen en zoo heftig is die aanval, dat deze machtige arbeidersorgani satie zich genoodzaakt heeft gezien een wekelijksch blaadje als verweer het licht te doen zien. Het summum van al deze litera- ratuur is echter wel een blaadje, waarin Thorez verdedigd wordt tegen de beschul diging van desertie. Zooals men weet is deze ongeveer, een maand geleden van zijn post als geniesoldaat gedeserteerd en sinds dien plotseling verdwenen. En wat staat er in dit onsmakelijk geschrift te lezen? „Neen. Maurice Thorez is niet een deser teur. Hij heeft integendeel den strijdpost Ingenomen die hem door zijn partij is aangewezen". Brutaler verdediging van landverraad is wel niet denkbaar. En de volgende slogan vat de h'eele actiè saïrfen: „Beter leven onder Hitler-regime dan ster ven onder Daladier-regime". Het spreekt van zelf, dat een dergelijke propaganda geld kost. Tegelijk met het de creet tot ontbinding der partij verscheen een ander, waardoor beslag werd gelegd op al hun roerend en onroerend goed, doch ook in dit opzicht had de communistische partij haar maatregelen genomen: fondsen vond men slechts zeer weinig, doch schul den des te meer. Daar het verder vaststaat, dat bepaalde sommen voor duidelijk om schreven doeleinden ontvangen waren en geen spoor van dat geld kan teruggevon den worden, zijn verschillende leiders be schuldigd van verduistering en zullen zich hiervan voor de competente justitie te ver antwoorden hebben. Zoo is b.v. we halen dit geval niet aan, omdat het bedrag zoo groot is, doch omdat het zoo scherp de praktijken van de heeren belicht het bedrag dat krachtens de voorschriften der sociale wetgeving voor de helft door de werkgevers en voor de andere helft door de werknemers ten bate der sociale ver zekeringen gestort moet worden spoorloos verdwenen. De communistische leiders, die jaren lang moord en brand geschreeuwd hebben om sociale verzekeringen in te voe ren, hebben dus niet alleen het bedrag dat zij voor hun personeel hadden moeten be talen, niet gestort, maar ook het bedrag, dat hun werknemers gestort hadden, voor een ander doel aangewend. Hetzelfde is ge schied met een bedrag van 10.000 francs, dat eveneens volgens wettelijk voorschrift door den werkgever van het arbeidsloon moet worden afgehouden en als „nationale belasting" in de rijkskas gestort moet worden. De korting op het loon is geschied, doch de belasting is nooit betaald. Het spreekt van zelf, dat deze bedragen, die we alleen vermelden, omdat hun verdwijning een uitgesproken oplichting van de arbei ders is. in het niet verdwijnen bij de groote sommen die b.v. als contributie binnen kwamen. Geen spoor heeft men er tot nu toe van teruggevonden doch wel talrijke onbetaalde rekeningen voor meubileering van de syndicaatshuizen voor steenkolen, etc., bedragen, die in de honderdduizenden loopen. Het lijdt geen twijfel, of met deze in veiligheid gebrachte fondsen wordt de ondergrondsche propaganda gevoerd, waar tegen eiken dag nieuwe maatregelen ge nomen worden. Die maatregelen zijn streng en energiek en ze worden uitgevoerd zonder aanzien van persoon. Talrijke nieuwe communisti sche organisaties een 120-tal, zijn dezer dagen met een bezoek der politie vereerd en aan haar activiteit is een einde ge maakt. IJverig wordt gespeurd naar de obscure propagandisten, die zoo verderfe- lijken invloed uitoefenen en op verschil lende plaatsen heeft men geheime druk kerij tjes ontdekt, waar de communistische vlugschriften werden gedrukt. Het lijstje gearresteerden wordt grooter en grooter en zoo houden nu een ex-voorzitter van den Conseil Général van het departement de Seine eenigszins te vergelijken met onze Provinciale Staten en twee Farijsche gemeenteraadsleden de gearresteerde Ka merleden gezelschap, evenals talrijke be stuursleden van communistische syndica ten Uit dit alles mag niet de conclusie ge trokken worden, dat Frankrijk ernstig be dreigd wordt door een binnenlandsch ge vaar: de verraderlijke rol door tie commu nistische partij gespeeld, heeft haar al haar crediet doen verspelen. Doch op den duur zou die ondergrondsche propaganda in- Het Italiaansche stoomschip Fianona (6660 ton) is gisteravond aan de Zuidoost kust van Engeland op een mijn geloopen. Hoewel het schip lek is geslagen, is het nog steeds drijvende. In den afgeloopen nacht heeft een reddingsboot in de buurt gelegen Slee-pbooten probeeren het schip de haven binnen te sleepen De Fianona werd gebouwd in 1313 en be hoort toe aan de Coöp. reederij Garibaldi te Genua. Het schip heeft oorspronkelijk als Pola dienst gedaan bij de Italiaansche marine). De Fianona heeft midscheeps aan stuur boordzijde een groote scheur opgeloopen. Voor zoover bekend werd geen der leden van de uit 33 koppen bestaande bemanning gewond. De bemanning heeft den geheelen nacht aan de pompen gewerkt. DE LEGERBERICHTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend- Op enkele plekken aan het Westelijke front geringe activiteit van de artillerie. Het luchtwapen heeft op 21 November weer verkenningsvluchten uitgevoerd boven Engelsch gebied tot aan Scapa Flow. De verkenningen boven Fransch gebied zijn uitgebreid tot Zuid-Frankrijk. Ter bescherming van de Westelijke Duit sche grens werden op 21 November, even als op de voorafgaande dagen, talrijke jachtvliegtuigen gebruikt. Deze kwamen niet in contact met den vijand. Ook de in het luchtverdediging$ge- bied west opgestelde luchtdoelartillerie vond geen aanleiding in werking te treden. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: In den loop van den nacht viel niet belangrijks te melden. ROEMENIE EN EEN EVENTUEEL BALKANBLOK. Van zeer gezaghebbende zijde wordt ge zegd, dat Roemenië wil helpen by de vor ming van een neutraal Balkanblok, doch dait ..wij de verschillende veronderstellingen, dat wij bereid zouden zijn een wijziging on zer grenzen te overwegen als stap in die richting niet begrijpen. Wjj hebben dikwijls verklaard, dat wij zullen vechten voor de handhaving van onze tegenwoordige gren zen". Hier wordt verder verklaard, dat hoewel er geen groote activiteit bestaat der Itali aansche diplomatie, welke de vorming van een Balkanblok beoogt, de Italiaansch Grieksche notawisseling tot nu toe het eenige is. dat voor de wegneming der Griek sche verdenkingen tegenover de Italiaan sche bedoelingen is verwezenlijkt. De Bal- kanstaten zijn gepolst, doch politieke bron nen verklaren, dat direct geen concrete ont wikkeling kan worden verwacht. ENGELAND EN DE VOLKENBOND. Aan het einde van de zitting van het Britsche Lagerhuis is de Volkenbond ter sprake gekomen. De ondersecretaris van buitenlandsche zaken, Butler, verklaarde dat de regeering de toekomst van den Volken bond ter harte nam. Wij zullen zoo zeide hij. tenslotte moeten terugkeeren tot inter nationale samenwerking in den eenen vorm of den anderen. Het is moeilijk speculaties op te stellen ten aanzien van den nauw- keurigen aard daarvan of van den aard van den Volkenbond na den oorlog. Men moet geduld oefenen. Wij zijn er zeker van, dat wij de overwin ning zullen behalen, maar meer nog dan de overwinning wenschen wij betere methoden gevestigd te zien voor het regelen van de zaken tusschen de naties. DEVIEZENVOORSCHRIFTEN VOOR DE DOOR DUITSCHLAND BEZETTE GEBIEDEN. Krachtens een in het Duitsch rijkswetten- blad gepubliceerde verordening van den rijksminister voor economische zaken is het geheele deviezenrecht met ingang van 20 November in de bij het Duitsche rijk inge lijfde Oostelijke gebieden ingevoerd. De nieuw ingelijfde Oostelijke gebieden vor men een binnenlandsch gebied in den zin van de deviezenwet. Hierdoor vervallen alle deviezenrechtelijke beperkingen, welke tot dusver nog tusschen de ingelijfde Ooste lijke gebieden en het overige rijksgebied bestonden. Tegelijkertijd gelden voortaan in het verkeer tusschen het rijksgebied, me* inbegrip van de Ingelijfde Oostelijke gebie den en het gouvernement-generaal grond wettelijk alle deviezenrechtelijke beperkin gen, zooals deze in het verkeer met het buitenland krachtens de Düitsche deviezen - voorschriften bestaan. Het betalingsverkeer met het gouvernement-generaal wordt af gewikkeld door tusschenkomst van de Duitsche Verrechnungskasse te Berlijn en een verrekeningsinstituut te Krakau. Beta lingen worden door de Duitsche Verrech nungskasse te Berlijn in rijksmark en door het verrekeningsinstituut te Krakau in zloty aangenomen. Betalingen kunnen slechts worden verricht met toestemming der de viezen-autoriteiten. De omrekeningskoers be draagt: 50 pfennig staat gelijk aan een zloty. Hierbij wordt geen rekening gehou den met het feit. of het betreft verplich tingen, voortvloeiende uit het goederen- of kapitaalsverkeer en ook niet met het tijd stip. waarop d<e verplichtingen zijn ont staan. Voor dienst- en zakenreizen naar het gouvernement-generaal i* het medenemen van betaalmiddelen in zloty tot een bedrag van 600 toegestaan; in uitzonderingsgeval len mogen hiervoor in de plaats 300 ryks- mark worden medegenomen. HET NAVICERT-SYSTEEM. De Britsche ambassade te Washington heeft de toepassing van het navicert- systeem bekend gemaakt. Tijdens een persconferentie heeft onder staatssecretaris Sumner Welles over dit svsteem gezegd, dat de regeering der Ver- eenigde Staten wederom Groot-Brittannië ervan in kennis had gesteld, dat zij zich alle rechten der regeering en der onderda nen volgens het internationale recht voor behoudt en geen goedkeuring hecht aan eenigerlei ingrijpen in den handel tusschen de Vereenigde Staten en neutrale lauden. Welles voegde hieraan toe. dat het navi- oert-systeem voor het oogenblik ndèt be schouwd zou worden als een ingrijpen. Bij K B. van 21 November is opnieuw benoemd tot burgemeester van Boskoop, mr. dr. E. P. Verkerk. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 22 November. Tarbot 1.90—1.70; Tong 1.90—1.80: Heilbot 1.30 —1.16 per kg.; Groote schol 4237; Middel schol 42; Kleinschol 3816.50; Schar 83; Tongschar 3823; Hoontjes 7—2.50; Groote schelvisch 25 18; Middel schelvisch 21—12.50; Kleinmiddel schelvisch 1710.50: Kleine schelvisch 128.10; Groote gul 16—14; Kleine gul 16.50—6.70; Wij ting 6.60—1.90; Makreel 13.50—8.70; Versche ha ring 118.80 per 50 kg. Kabeljauw 62—36 per 125 kg Vleet 3—2.20; Leng 1.700.90; Koolvisch 1.100.60 per stuk; Rog 12.5011.50 per koop. VLAARDINGEN. 22 November. Binnen van de haringvisscheryVL. 199. A. Visser met 40 last. Gisteren vertrokken voor de haringvangst de VL. 203. 197 en VL. 84. terwijl vanmorgen vertrokken zijn de VL. 216. 79, en 78. VLAARDINGEN, 22 Nov. Volle haring Eng. wal f. 25,90; Steurharing f. 22,2022,30 per ton. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Overtreding van het Zondagrijverbod. De Politierechter heeft een monteur uit Bodegraven, die op Zondag met een taxi ge reden had, waarvan hij de rij-vergunning huis had laten liggen, veroordeeld tot een geldboete van f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Het was géén vrachtauto. De politie te Oegstgeest had op den Zon dag. dat het gebruik van benzine niet was toegestaan door auto's, den bestuurder van een auto aangehouden. Dat was, volgens laatstgenoemde ln an dere plaatsen niet gebeurd, zelfs in Am sterdam had men hem vrij gelaten. Want verdachte meende dat zijn voertuig in aan merking kwam als een vrachtauto be schouwd te worden. De politie te Oegstgeest had een andere meening en ook de Officier dacht er zoo over en vorderde f. 50 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De Politierechter heeft in deze zaak schriftelijk vonnis gewezen en verdachte veroordeeld tot f. 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. NAGEKOMEN. HollandAmerika LUn MAASDAM. 21 Nov. n.m. van New Orleans te R'dam ROTTER DAM. R'dam n. New York. 22 Nov. uit den N. Waterweg EDAM, pass. 22 Nov. Vlis slngen LEERDAM, pass. 22 Nov. Vlisslngen. MU Nederland ORANJE, 21 Nov. van Lissabon n. Batavia. Silver—Java—Pacific Lün KOTA NOPAN. 21 Nov. van Java te San Francisco. Java—New York Lijn SOEKABOEMI, 21 Nov. van Sabang n. New York vloed kunnen gaan uitoefenen, zou dat steeds maar hameren op onvolmaaktheden, die nu eenmaal in elke menschelijke sa menleving onvermijdelijk zijn, den geest van nationale solidariteit kunnen aantas ten. Tegen dat gevaar heeft de regeering willen optreden en zij doet het, ten volle gesteund door de publieke opinie, die zich- met walg heeft afgekeerd van een partij, die landverraad in haar roode vaandel heeft geschreven. (Nadruk verboden). ziin behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIRENBURG. Haarl.straat 2. W. Gk J. VBRBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMBRWIL Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 3/4. W. VAN LEEUWEN, lanvossensteeg 19. VBIVQORSN. Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. S AVO YEN. K. Rapenburg 12 A. BOBKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 99 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. AMSTERDAM, 22 Nov. Berichten uit de Ver. Staten maken gewag van de belangrijke toeneming der lndustrieele productie aldaar, gedurende de afgeloopen maanden. Velen zyn van meenlng, dat. op het oogenblik de bedrijvigheid in het zakenleven den hoogsten stand sedert tien jaren heeft be reikt. misschien zeifs heeft overschreden. Verscheidene industrieën werken op maxi male capaciteit, maar men is hoe langer hoe meer geneigd een reactie te verwachten. Eenerzijds voorziet, men slechts een tijdelijke ..inzinkinganderzijds daarentegen een ..terug val" van grooteren omvang der bedrijvigheid. Wél wei ken de voornaamste industrieën nog steeds op volle kracht, aan den anderen kant echter beweegt zich het- peil der nieuwe orders beneden de tegenwoordige productie. Zoodra de achterstallige orders zullen zijn uitgevoerd, kan derhalve een daling der be drijvigheid worden verwacht. Verschillende uit zonderingen kunnen echter in dit verband wor den gemaakt. Zoowel in de vliegtuig- als ook in de staal- en ijzerverwerkende industrieën, is het totaal aan onuitgevoerde orders nog steeds stijgende. Ondanks de verviervoudiging der productie sedert een jaar in de Amerikaansche vliegtuig industrie. blijft de tegenwoordige capaciteit van omstreeks 1250 vliegtuigen per maand, nog niet voldoende om den toenemenden achterstand dei- afleveringen tot staan te brengen. Eenige fabrie ken z(jn er zelfs toe overgegaan, een twee- en drieploegensteLsel in te voeren. Het hooge peil. waarop de staal- en ijzer productie op het oogenblik blijft gehandhaafd, spreekt voor zichzelf. Vele groote maatschappijen zyn tot het eerste kwartaal van het volgende jaar van opdrachten ruim voorzien. Wel zijn de verwachte prijsstij gingen tot dusverre uitgebleven, maar door de gestegen productie wordt in vele gevallen de lcostprijs gunstig beïnvloed. Daarnaast mag echter niet uit het oog wor den verloren, dat de afschrijvingen, gezien de hooge eischen, die aan de productie-middelen worden gesteld, belangrijk zullen moeten stijgen. Het is dan ook niet onmogelijk, dat. bij het vast stellen der prijzen voor het volgende kwartaal voor sommige producten een verhooging zal plaats hebben. De middagbeurs. De berichten omtrent de maatregelen, welke de onderscheiden mogendhedengroepen beoogen te nemen, teneinde haar belangen of oorlogsdoel einden zoo goed mogelijk te dienen, maakten geen aangenamen indruk aangezien de kans groot is dat de neutrale landen daardoor nog meer dan tot dusverre het geval was. in het gedrang komen. Op de Amsterdamsche effecten beurs bestond in verband hiermede een gedrukte stemming. Er waren maar weinig orders en de handel was van kleine afmetingen. Maar dit kon toch niet verhinderen, dat vrijwel algemeen lagere noteeringen te voorschijn kwamen. Hoe weinig er overigens omging, kon wel hieruit blijken, dat er een uur moest verloopen al vorens het mogelijk bleek in de Phiüps-aandeelen een transactie af te sluiten, waarbij de koers tenslotte iets lagef kwam te liggen. In Aku's ontwikkelde zich eenige affaire. De koersstijging, waaraan gisteren reeds een einde was gekomen, had thans plaats gemaakt voor een kleine in zinking. Unilevers werden iets lager genoteerd. De affaire in Rubberfondsen was onbeteekenend. Bij de opening werd Amsterdam Rubber een paar procent beneden het vorige slot verhan deld en daarna kwam in de situatie vrijwel geen verandering meer. aangezien geen orders meer tot uitvoering gebracht behoefden te worden. De incourante soorten waren verwaarloosd. De Tabaksafdeeling was stil en ongeanimeerd. De Sumatra-aandeelen zagen over de geheele linie eenige punten verloren gaan. De belang stelling voor Suikerfondsen beperkte zich vrij wel uitsluitend tot H.V-A.'s. Reeds dadelijk was eenig materiaal aan de markt, ten gevolge waarvan de koers een vfjftal punten beneden het vorige slot daalde en onder beurstijd trad geen herstel ln. Diverse incourante soorten werden iets beneden de vorige prijzen geno teerd. Koninklijken ondervonden den invloed van de algemecne gedrukte beursstemming en moesten zich geleidelijk aan een opoffering van eenige procenten getroosten. Voor Scheepvaartpapieren bestond een zwak ke stemming en in het bijzonder kwam dit tot uitdrukking in de koersen van Scheepvaart Unies, de gelieerde aandeelen en Kon. Booten. Een en ander hield verband met de vrees dat het scheepvaartbedrijf van de maatregelen, wel ke hierboven zijn bedoeld, een onaangenamen weeromslag kan ondervinden. De .Amerikaansche markt had eveneens een gedrukt voorkomen. Het koersverkoop van Wall- street ls teleurstellend, vooral wanneer rekening wordt gehouden met ae berichten omtrent de conjunctuurontwikkeling in de Ver. Staten. De belangstelling was niet groot. De Staalaandeelen. Anaconda's, enkele spoorwegshares en Noravi's konden bescheiden omzetten te zien geven. De beleggingsafdeling had een kalm verloop. Van de Staatsfondsen waren de obligatiën uit de jonge emissies aan den gedrukten kant. ter wijl daarentegen de Oude Schuld prijshoudend was. Duitsche fondsen lagen door elkander iets zwakker in de markt. De Fransche papieren konden zich handhaven. De 3 3 4 pCt obligatiën Frankrijk 1939 konden zich wederom iets verbe teren. WISSELKOERSEN. Londen 7.40 1/8 (7.41). Berlijn 75.60 (75.60). Parijs 4 20 (4.201/-). Brussel 31.12 (31.19). Zwitserland 42.29 (42.29). Kopenhagen 36.42'/: 36.421/:)Stockholm 44.90 44.90». Oslo 42.85 (42.85). New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8). Lire Bankpapier 6.87'/: (6.87'/2). Prolongatie 2 3/4. Part. disc. 22 1/8. Dag geld 11/4. Registermarken 14 5/8. Handels- sperrmarken 61/4. Reismarken 42. Bank papier 24'/:. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BEHANDEL DE DIEREN MET ZACHTHEID. Een lezeres wijst op het volkomen overbodig geraas en getier en de eveneens overbodigt stokslagen, waarmede meestal het drijven van vee gepaard gaat Met zachtheid is minstens evenveel te bereiken, daar het geschreeuw en de slagen het vee slechts angstig maken. AMSTERDAM. 22 November. Veemarkt. 200 Vette Kalveren: le kw. 76—82. 2e kw. 64 72, 3e kw. 5062 per kg. levend gewicht. 43 Nuchtere kalveren 7—12 per stuk. 46 Varkens. Vleeschvarkens. wegende van 90 110 kg. 72—74; Zware Varkens 75—76; Vette Varkens 7576 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken BENTHUIZEN. 21 Nov. Aanvoer 185 kip eieren. prijs f. 6.00—6.25 per 100. KOUDEKERK A. D. RIJN. Aanvoer klp- cieren 1514 stuks. Aanvoer boter 30 pond Prij zen kipeieren 4.80—5.80; Eendeleren 4.50; Boter 0.70—0.75 pe: pond. Kaas 0.28—0.30 p.p. Kippen 0.50—0.80 per stuk; Konijnen 1.25— 1.40 per stuk. LEIDSCHENDAM 21 Nov. Eierveiling. Aan gevoerd 1C.213 kipeieren, prijs f. 5.80—6.30; 2300 heneieren, f. 4.50—5.40. 390 eendeieren f. 4.00— 217 kippen 45—85 ct.. 20 eenden 60—70 et.78 konijnen 50—225 ct.. 18 duiven 10—20 ct. WOERDEN. 22 Nov. Aangevoerd 258 partijen kaas; 1ste kw. met f. 30—32, 2de kw. f. 28—29.50; zware tot f.33. Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3