Verdere verliezen ter zee STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Biad Woensdag 22 November 1939 Overzicht De strijd in het Westen Uit het protectoraat Rede van Csaky Verspreide berichten Economische verhoudingen Uit het Verre Oosten Verscherping van den oorlog Binnenland De ramp van de „Simon Bolivar" Tweede Kamer. Voor de Oostkust van Engeland is op- Duitsche handelsvertegenwoordigers te Mos- nieuw een neutraal schip het slachtoffer kou en den volkscommissaris voor petroleum geworden van de daar ronddrijvende mij- waarbij sovjet-Rusland 800.000 ton petro llen. namelijk het Japansche schip ..Teru- leum aan Duitschland zou leveren. De cor- kunl Maru", dat op weg was van Japan respondent merkt op, dat Duitschland naar Londen en vervólgens naar Rotter- eerst had gevraagd om een levering van ten dam. minste een millioen ton olie. daar men ver- Een reddingboot en andere schepen zijn wachtte, dat Duitschland dertig millioen ton uitgevaren en hebben alle schiphreukelin- olie gedurende den oorlog zal gebruiken. De VEREENIGING „ARMENZORG". sovjet-unie zou hebben verklaard, dat het zelf olie noodig heeft voor den landbouw en voor bewapeningsdoeleinden en niet meer dan 800.000 ton petroleum zou kunnen leveren. gen aan land gebracht. De „Terukuni Maru" was een schip van 11.930 ton bruto en 7.156 ton netto en had een bemanning van 180 koppen, terwijl zich 26 passagiers aan boord bevonden. Het was het fraaiste vaartuig van de „Nippon Yusen Kalsha-lijn op den dienst van Japan naar Europa en werd genavigeerd door den nestor onder de kapiteins van deze maat schappij. I Praae - Het schip bleef geruimen tijd, nadat het op de mijn was geloopen. drijven en hier- heerrcht is voor grMt-Praae^n?tnize "Üi? door. alsmede door het feit. dat een kleine ?eersc„l; is voor groot-Praagen eenige an- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit vloot reddende schenen snel ter nlaatse deIe <*istricten Standrecht opgeheven. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandse he zaken zeide: ..Wij weten niet wiens mijn het was. Wij beschouwen dit geval met groote bezorgd heid. De regeering zal de noodige stappen nemen, wanneer de volledige omstandig heden waaronder de ramp plaats vond, zijn vastgesteld". De Terukuni Maru, zoo meldt Domei ver der, was niet door een buitenlandsche ver zekeringsmaatschappij herverzekerd, zoo dat de schade geheel gedragen moet wor den door Japansche zeeverzekeringsmaat schappijen. Het schip werd voltooid in Mei 1929. De bouwkosten bedroegen zeven mil lioen yen. Eerst was het verzekerd voor 6' millioen yen. later werd het verzekerd voor drie millioen yen, daar de waarde van het schip geleidelijk was afgeschreven. De voor Londen bestemde lading aan boord had een waarde van ongeveer twee millioen yen Alle betrokken Japansche assuradeurs besloten het verzekerde bedrag terstond uit te betalen. Drie Engelsche treilers zijn door Duitsche duikbooten getorpedeerd en gezonken. De bemanningen zijn gered. Het Duitsche schip „Rheingcld", dat door Britsche oorlogsbodems was buitgemaakt, is in een haven van Noord-Schotland bin nengebracht. Het schip was met een la ding graan op weg naar Hamburg. De bemanning is in een andere haven aan land gezet en geïnterneerd. De „Rheingoid" is een stoomschip van 5055 ton bruto en 3027 ton netto en is in 1922 gebouwd. Het Finsche s.s. „Asta" (3000 toni met een lading hout op weg naar een neutrale haven, is In de Oostzee door een Duitsch schip gepraaid eh opgebracht naar Stettin. Het ss. ..Asturias". dat eveneens met een lading hout naar een neutrale haven op weg was en zes weken in Stettin is vastge houden is gisteren vrijgelaten. Er zijn in het geheel 127 schepen met 245.455 bruto reglstérton in Duitsche ha vens binnengebracht voor een nader on derzoek. voldoende geweest, om alle verdere pogin gen van kleine groepen aanhangers van Benesj tot verstoring van orde en rust in het protectoraat in de kiem te smoren. In het Hongaarsche parlement behan delde minister Csaky de betrekkingen van Hongarije met de overige landen. Hij her innerde er aan, dat de Fuehrer heeft ver klaard. dat hij de Duitsch-Hongaarsche grens als definitief beschouwde. Met Italië is Hongarije door eeuwenlange vriend schapsbanden verbonden. De betrekkingen tusschen Hongarije en Joegoslavië zijn op bevredigende wijze verbeterd. Verder volgt Hongarije met sympathie de ontwikkeling van Bulgarije. Betreffende de Hongaarsch-Roemeensche betrekkingen zeide de minister, dat Honga rije het initiatief heeft genomen om deze te verbeteren; op het oogenblik hangt de ver betering van Roemenië af. Men moet weten in hoeverre dit land bereid is mede te wer ken aan de vorming van een modern Donau- bekken. Ten slotte sprak Csaky over de betrek kingen tusschen Hongarije en de Sovjet- Unie, het nieuwe buurland. De woorden, welke het Russische staatshoofd heeft ge sproken tot den nieuwen Hongaarschen ge zant te Moskou, hebben de volledige instem ming van de Hongaarsche regeering. Betreffende de betrekkingen van Honga rije tot Frankrijk en Engeland zeide Csaky, dat aangezien Hongarije niet aan den oorlog deelneemt, de betrekkingen tot deze landen niet zijn gewijzigd. Uit de pers van deze landen schijnt evenwel te blijken, dat men daar thans beter de Hongaarsche problemen begrijpt. Jaarverslag September 19381939. Van de werkzaamheden van deze Veree niging over het af geloopen jaar volgt hier bij een kort overzicht. Op het oogenblik worden 36 gezinnen door de Vereeniging geholpen. 3 Gezinnen zijn afgevoerd, 2 omdat zij geen steun meer noodig hadden en 1 gezin, omdat niettegestaande alle moeite en zor gen van de bezoekster dit gezin niet te hel pen was. Eén nieuw gezin werd aangenomen Met Sint-Nlcolaas en Kerstmis hebben de dames een extra-gift ontvangen waarvoor kleedlngstukken, levensmiddelen of wat verder, noodig mocht zijn, werden gegeven. Ook ontvingen zij weer klecdingstukken, hoofdzakelijk ondergoed van de Leidsche Naalvereeniging. waarvoor zij hierbij haar hartelijken dank uitspreken. Ook deze klee- ren werden onder de gezinnen verdeeld. Waar dit noodig bleek, werden melk of an dere versterkende middelen verstrekt, te zamen voor een bedrag van f. 150.—. Ook werden in enkele gevallen kaarten voor het Brokkenhuis gegeven, waarop beddengoed, schoenen en dergelijke wer den verstrekt aan gezinnen, die dit drin gend noodig hadden De werkcommissie liet dit jaar 6798 (vorig jaar 6065) kleedingstukken knippen en naaien voor de Vereeniging Schoolkinder- kleeding en -voeding en wel: 973 meisjes jurken. 978 meisjesschorten, 817 meisjes- hemden, 840 meisjesbroeken, 1124 jongens blouses, 1098 jongenshemden, 968 jongens broeken. Het knippen en uitgeven van het goed geschiedde weer evenals vorige jaren in de lokalen aan de Pieterskerkgracht 11. 4 knipsters en 36 naaisters zorgden voor de uitvoering. Mevrouw Oordt was genoodzaakt te be danken als werkend lid van de Vereeni ging. In haar plaats werd Mejuffrouw M. Tieleman bereid gevonden toe te treden. Het verslag van de secretaresse, mej. J. H. Wichers RoilahdetTouw eindigt met een woord van dank aan allen, die de Vereeni ging steunden en een beroep op aller me dewerking voor het volgende jaar. ONZE GEESTELIJKE HOUDING IN TIJDEN VAN SPANNING EN GEVAAR. AANBESTEDING. EEN OPEN BRIEF VAN LLOYD GEORGE. Lloyd George heeft in een open brief ant woord gegeven op de critiek, die op hem is uitgeoefend door verschillende kanten in verband met de houding die hij heeft aan genomen ten aanzien van het probleem van vrede en oorlog. Hij zet daarin uiteen, dat Hitler in Praag is binnengerukt omdat Groot Brittannië niet met voldoende energie de overeenkomst van Muenchen heeft doen eerbiedigen, toen Duitschland die de eerste maal overtrad. Hieruit leidde Hitier af, dat Engeland nooit zou vechten, wanneer men Een Duitsch watervliegtuig is in de Zweedsche territoriale wateren gisteren neergestreken naasteen Zweedsch schip, dat het praaide. Het 'toestel zette een prijs- bemanning aan boord. Een half uur later lu verschenen Zweedsche vhegtulgen die over hets niet rechtstreeks aanviel het stoomschip vlogen. De Duitsche kapi tein maakte daarop verontschuldigingen en verklaarde, dat hij niet wist, dat het schip in de Zweedsche territoriale wateren vqer De prijsbemanning werd daarop van het Zweedsche schip weer aan boord van het vliegtuig genomen. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft te Utrecht in het openbaar aan besteed het afbreken van het reservoirge bouw te Leiden-Heerensingel. Ingekomen waren 10 Inschrijvingsbiljetten. Gevraagd werd door: C. J. v. Volderen te Leiden f.216: J. D. Wallendorp te den Haag f.330; G. v. d. Swan te den Haag f.666: C. P. de Waard te Gouda f.118; Gebrs. Slooten te Waddinxveen f.425; B. Kemmer en S. de Winter te Schiedam f 81; G. L. de Bruin te Boskoop f. 500; Gebrs. Geursen en v. d. Wall te den Haag f.390; H. de Bolster te Leiden f 285. Geboden wgrd door; N. v. d. Akker te Zoeterwoude 1.1. Op uitnoodiging van de Vrijw. Vrouwe lijke Hulp heeft gisteravond dr. J. v. d. Spek, geneesheer-directeur der Psych. In richting Maasoord te Poortugaal in het V. V.H.-Huis aan het Gerecht gesproken over „Onze geestelijke houding In tijden van spanning en gevaar. De leden van de Huisvrouwenvereeniging en van den R.K. en Chr. Vrouwenbond wa len mede tot deze samenkomst uitgenoo- digd. De presidente, mevr. JuynbollVan IJs- selstein, heette allen hartelijk welkom, waarna zij enkele mededeelingen deed over den bloedtransfusiedienst en opwekte om zich bij de V.V.H. aan te sluiten. Dr. Van der Spek ving hierna zijn lezing aan met er op te wijzen, dat wij niet roe keloos moeten zijn en de gevaren, welke ons omringen, te licht achten. Ook moeten wij er niet op speculceren, dat gevaren die ons allen bedreigen, juist langs ons per soonlek of ons huis zouden heengaan en anderen zouden treffen. Anderzijds mogen wij evenmin komen in een paniekstem ming. V/ij moeien het hoofd koel houden en met radeloos worden. In dit verband wees spr. er met nadruk op. dat, moeten eenmaal de openbare schuilplaatsen in ge val vanl uchtalarm betrokken worden, dit rustig dient te gebeuren. Wij moeten ook de spanning en dat bleek voorai in de afgeloopen week niet onnoodig vermeerderen, door b.v. geruch ten voor waarheid of dik aangevuld te ver spreiden. In dit opzicht is de taak der pers wel van zeer bijzonder en eminent belang. Vervolgens toonde dr. v. d. Spek aan. dat het voor iedereen noodig is, dat angst en vrees uit het leven verdwijnen. De angst is een verkeerde raadgever. Willen wij angst overwinnen, dan moeten wij juist zien van welken kant deze angst komt. Willen wij ons keeren tegen angst dan moeten wij trachten om door praten over dezen angst hemte doen verdwijnen.-Vaak zal het ook gebeuren, dat alleen door krachtdadig ingrijpen paniek kan worden voorkomen. Naast krachtige bestrijding blijft een rustig bespreken der omstandig heden geboden. Dit dient reeds nu in den engeren kring, het gezin, te beginnen. Ge varen moeten beheerscht worden. Het beste is om zoo gewoon mogelijk door te leven en het hoofd koel te houden. Verder moeten wij ook niet mopperen over daden, welke der ijks- en gemeente-overheid neemt. Zij alleen weten welke maatregelen moeten worden genomen, al deelen zij deze dan ook. met het oog op het landsbelang, niet mede. Spr. raadde verder aan om in brie ven aan gemobiliseerden rustige taal te bezigen. Wij moeten zorgen, dat het weeit standsvermogen op peil blijft, en dat wij ons beheerschen. Reeds nu zullen wij ons instellen op de feiten, dat geeft later, als het noodig zou zijn, vaak een rustige zeil- beheersching. Een dergelijke houding ver groot onze geestelijke weerbaarheid. Het verdient aanbeveling reeds thans onze maatregelen theoretisch en practisch -- te nemen. Dringend noodig achtte spr, het zich vertrouwd te maken met de maatrege len, welke de Ned. Ver. voor Luchtbescher- ming voorschrijft. Niets, aldus spr., stemt ons rustiger, dan dat wij weten, dat wij de maatregelen, die genomen kónden worden, hébben genomen. Daarnaast zullen wij ons ook hebben te bezinnen op het probleem van den dood, daar wij allen hiermede toch eenmaal té maken krijgen, Bepalen wij ons bij onze geestelijke hou ding in tijden van spanning en gevaar, dan komt het spr. het best voor. dat wij heen grijpen over al het verdrietig gebeuren en uitzien naar en leven in de adventsgedach- te. welke ons ook door het Kerstfeest, dat wij tegemoet gaan, gepredikt wordt. Mocht het ooit noodig zijn. dat actief moet worden opgetreden, dan hoopt dat ook de vrouwen zich niet laten veront rusten, maar bereid zijn te helpen en dat zulks dan plaats vindt in rustige zelfver zekerdheid en met een moedige beheer- sching. De presidente dankte dr. Van der Spek voor zijn lezing, waarna deze samenkomst gesloten werd. GEVAARLIJK SPEELGOED. De Commissaris van politie deelt ons mede, dat hem klachten hebben bereikt, dat kinderen op den openbaren weg met z.g. luchtpistooltjes schieten. Behalve dat het in het bezit hebben van een dergelijk voorwerp in het openbaar een strafbaar feit oplevert, brengt het schie ten een groot gevaar met zich mede. doordat de uit deze pistooltjes afgeschoten kogeltjes een vrij groot doordringingsvermogen heb ben. Het is reeds voorgekomen, dat een ko geltje den kap van een kinderwagen, waar in zich een kindje bevond, heeft doorboord. De medewerking van de ouders wordt inge roepen om hun kinderen te beletten, dat zij zich met dergelijke pistooltjes op straat of naar school begeven. Nog beter is het zorg te dragen, dat de kinderen deze ge vaarlijke voorwerpen in het geheel niet in handen krijgen. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd de dames A. A. Feenstra i SchevenlngenP. Th. Sakkers iden Haag) en de heer Slem TJien Hian, (Leiden). Op wetsontwerp 183 Is de naturalisatie voorgesteld van V. Spatkowa alhier. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. 4 van het Tweede Blad. Drie Duitsche vliegers zijn op de Noord zee drijvende gevonden in een vouwboot en gered door een Britsch schip. Zij zijn in een haven aan de Oostkust aan land gezet. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: De dag werd gekenmerkt door artillerie-gevecht ten Oosten van de Saar, alsook ten Oosten van de Vogezen. Aan beide zijden was de luchtmacht actief. Een vijandelijk verkenningsvliegtuig werd binnen de Fransche linies omlaag ge haald. twee jachtvliegtuigen werden boven de vijandelijke linies in brand geschoten. DUITSCHLAND EN ROEMENIE. Een belofte van de Roemeensche regeering om dertig duizend runderen en dertig dui zend varkens aan Duitschland te leveren vóór Maart 1940 vormt het eerste succes van dr. Clodius. het hoofd van de Duitsche handelsmissie. In andere opzichten hebben de Duitsch-Roemeensche handelsbesprekin gen nog geen concreet resultaat opgeleverd. BEGUNSTIGING VAN DEN EXPORT- HANDEL. De Britsche regeering {leeft speciale maat regelen genomen ter begunstiging van den exporthandel, gezien het belang daarvan voor de ontwikkeling van de nationale in dustrie en het verkrijgen van buitenland sche deviezen, hetgeen nog noodiger is ge worden door de wijziging van de Amerikaan- sche neutraliteitswet. De verschillende be trokken minlsterteele diensten werken hier in samen en een speciale afdeeling is in het leven geroepen om den exporteurs raad te geven Bovendien organiseeren de belang hebbende industrieën zich zelve voor de oorlogsomstandigheden. RUSLAND LEVERT DUITSCHLAND PETROLEUM. Volgens den correspondent van de Japan sche „Asahi Sjimboen" te Moskou hebben betrouwbare kringen medegedeeld, dat er eer overeenkomst is bereikt tusschen de MAANDELIJKSCHE BESPREKINGEN VAN VAKVERBONDEN. De Fransche en Engelsche vakvereeni- gingsleiders zullen te beginnen met Decem ber maandelijks besprekingen houden, af wisselend te Parijs en Londen. DE ITALIAANSCHE SCHEEPVAART. Te beginnen met December zullen de scheepvaartverbindingen tusschen Italië en de Oostelijke Middellandsche Zee havens worden hervat en uitgebreid. Het betreft hier 23 scheepvaartlijnen, welke den dienst onderhouden tusschen Triest, Venetie, Genua en andere Italiaansche ha vens van de Aegische Zee, Zwarte Zee. Turkije. Rhodos en Albanië. DE DUITSCHE EX-KROONPRINS. Ook de Duitsche ex-kroonprins heeft nog een dementi gegeven van alle over hem verspreide berichten. Hij zegt o.a.: „Noch ik. noch mijn broers en zoons noch eenlg ander lid van het huls Hohenzollern of van een ander Duitsch vorstenhuis is gearres teerd of doodgeschoten. Niemand van hen is in zijn vrijheid beperkt. VERKLARING VAN WANG TSJANG WEI. Wang Tsjing-Wei heeft een verklaring afgelegd over de vorming en organisatie van de nieuwe Chineesche nationale re geering. Deze regeering zal uit een cen- tralen raad worden gevormd. Met de sa menstelling daarvan zal de a.s. conferentie te Tsjingtau zich bezig houden. Binnen den centralen raad zal de Kwo Min-tang de kern en meerderheid vormer.; er zullen echter ook zetels worden inge ruimd aan leden van andere partijen en partijloozen. Wat haar innerlijke structuur betreft, zal de nieuwe nationale regeering op die van Tsjoenking gelijken. Er zal geen bonds- regeering, maar een eenheidsregeering worden geschapen, welker macht zich zal uitstrekken tot Noord-China en Mongolië. De nieuwe regeering zal haar zetel in de oude hoofdstad Nanking kiezen en er aan spraak op maken de nationale regeering te vormen, welke geheel China omvat, hoe wel zij op het oogenblik van haar vesti ging niet in staat is, alle gedeelten van het Chineesche rijk onder haar bewind te vereenigen. Het tijdstip van de instelling van de nieuwe regecring kan nog niet worden aan gegeven. China en Japan moeten voor hun verstandhouding en voor den vrede offers brengen. De vrijheid en zelfstandigheid van Hoewel in het Westen de oorlog nog altijd beperkt blijft en vermoedelijk nog wel geruimen tijd beperkt zal blijven, zie ook het artikel van onzen militairen medewer ker in het 3e Blad wordt toch de oorlog feller. Feitelijk herleeft thans de situatie van de laatste oorlogsjaren van 1914'18 nu Engeland, zooals Chamberlain aankon digde als reprcssaille tegenover het Duit sche optreden inzake het leggen van mijnen ook op den Duitschen export toezicht gaat houden. Voor de neutralen is dit een zware slag. men zie elders in ons Blad voor de ge volgen voor ons eigen land. Van Engelsche zijde wordt rotsvast beweerd, dat de laat ste Scheepsongevallen het gevolg zijn van het onverantwoordelijk leggen van mijnen door Duitsche duikbooten. En daartegen moeten represailles worden genomen. De Engelsche stelling vindt een groote waarschijnlijkheid in het feit, dat Enge land toch niet de neutrale scheepvaart op eigen land geheel zal gaan stilleggen, zoo als nu practisch het geval is dank zij de mijnenvelden Van Duitsche zijde houdt men echter de ontkenning gaande. Men merkt in Duitsche politieke kringen op. dat de geheele Engel sche oorlogvoering ter zee opgebouwd is op de beginselen van de zeeschuimerij. Wan ner Engeland thans overgaat tot openlijke berooving van neutrale schepen in volle zee is dat met het oog op de meedoogenloosheid waarmede Engeland zich van oudsher niets heeft aangetrokken van volkenrechtsbepa lingen en gebruik heeft gemaakt van ge weld tegenover den zwakkere, niet verras send. Onder deze Engelsche methoden zul len natuurlijk in de eerste plaats de neu tralen te lijden hebben, zoo heet het dan. De Britsche autoriteiten verwachten dat door de neutralen protesten zullen worden Ingediend tegen het aanhouden van hun schepen. Zij verklaren al bij voorbaat al het mogelijke te zullen doen om verbetering te brengen in den toestand, die gelijk zij zeg gen, uitsluitend veroorzaakt is door het Illegale optreden van Duitschland. De Duitsche goederen zullen In beslag geno men of verbeurd verklaard kunnen worden. Chamberlain heeft zijn rapport over den toestand uitgesteld tot volgende week. Hore Belisha, die van zijn bezoek aan het Westelijk front ls teruggekeerd, zal van middag in het Lagerhuis mededeelingen doen over den oorlog te land. China mogen bij deze vredesonderhande lingen niet worden aangetast. Wang Tsjing-Wei koesterde nog altijd eenige hoop dat Tsjoengking zich bij zijn vredesbeweging zal aansluiten Mocht men in Tsjoengking een vrede blijven afwijzen, dan kon het terugtrekken van de Japan sche troejoen slechts in gedeelten geschie den en wel overeenkomstig de afspraak, welke in Augustus j.l. met den Japanschen opperbevelhebber in Zuld-China getrof fen was. De K.N.S.M. geeft ons nog een aantal namen op van geredden van de .Simon Bolivar": Mr. C. Bridgewood, mr. J. F. Couper. mr. K H. Freudenthal. miss A B. Howe, kind R. R. Mariott, mr. A. B. Mc. Farlane, miss 3. Ogilvle, mr. J. P. Pollak, mr. S. G. Preece miss E. S. Preece, miss G. L. Roberts, mr. L. Steinhardt. miss R. Strong, mr. D. S Treble, mrs. J. M. C. Trestrail, mr. P. G. Wright Nooth, Master P. H. Wright Nooth, miss P.'M. Cresswell, miss E. A. Cresswell, miss E. Finbow. miss I. de Forero, kind L de Forero, mrs. I. J. Jansen, miss L. M. Martin, mss M. E. Ross, mr. W. M. Short, mrs. C. M. G. Short, miss M. Slndelkova, mr. E G S. Benson, mrs. C. M. C. Benson, kind S. A. Benson, mr. C. Gomes, mr. M. Has tings, mrs. U. Hastings, miss E. E. Hay, mr. L. H. James, mr, T. L. Lahouri; bemanning: mr. G Smit, pantry-bedlende, H. Boesjes, pantry-bediende, H. L. Gazendam. bedien de, W. Kooge, bediende, E. Koper, bediende, mej. K. P. de JongVerouden, eerste lin nen juffrouw. Na deze lijst worden er, ge lijk elders in dit blad wordt gemeld, nog 86 menschen vermist. Uit Vlissingen werd ons vanmiddag ge meld: In Vlissingen verkeert men in afwachting van de aankomst van een deel der geredden. Op het kantoor der maatschappij Zeeland was tegen het middaguur uit Engeland be richt binnengekomen, dat de „Oranje Nas sau" vanochtend in Southend, een haven aan de mond van de Theems, Is opgehouden. De reden van dit oponthoud was niet bekend. KONINGIN EN PRINSE§ BIJ „TESSELSCHADE". H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana hebben hedenochtend een bezoek ge bracht aan den bazar, welke door de ver eeniging Tesselsohade in hotel Witte- brug te Den Haag wordt gehouden. De Koningin en Prinses Juliana hebben verschillende lnkoopen gedaan. TASSCHENDIEVEN AAN HET WERK. Gistermiddag wandelden twee dames in de omgeving van den watertoren ln de duinen te Schevenlngen. toen twee fietsers haar achterop reden. Een van hen griste een der dames de tasch uit de hand en de twee onverlaten verdwenen snel. In de tasch bevond zich een portemonnale met f. 5, doch ook een paarlen-collier, waarvan de sluiting defect ls. Dc waarde van dit collier is ongeveer f. 300. Het bestaat uit twee snoeren, waarvan het eene 154 en het andere 160 paarlen telt. Belde daders reden op een racefiets. Zij zijn ongeveer 20 Jaar oud en tenger van postuur. REDE MINISTER VAN BOEYEN. (Vergadering van heden). In de Tweede Kaïner zette minister Van Boeyen hedenmiddag zijn gisteren aange vangen rede voort. De opkomstplicht, zoo zeide hij, is een complement van het alge meen kiesrecht. Deze plicht kan niet worden afgeschaft. Sinds de maatregelen ter verzekering van het kiesgeheim zijn geen klachten meer ge hoord. Over de Zondagswet zal binnenkort kun nen worden gesproken. Over dit onderwerp zal geen een ieder bevredigende oplossing kunnen worden gevonden. Verscherpt toezicht op de woningbouw- vereenigingen is niet noodig. Niet ieder ge meentebestuur beschikt over de noodige outillage. Wat de bioscoopwet betreft, beantwoordt spr. den heer Diepenhorst. Diens opvatting deelt spr. volkomen. In overleg met den Ne- derlandschen Bioscoopbond heeft spr. ech ter een regeling getroffen om films uit de rouleering te kunnen nemen. Ten aanzien van de politie is spr. van oordeel, dat hier inderdaad gevaren drei gen. Spr. heeft bij den minister van Ju stitie aangedrongen om de noodige voor zieningen te treffen. Dc in te stellen com missie dient te onderzoeken, of in dc wet geving wel voldoende geaccentueerd is, dat de gemeente-politie vóór alles een bestuurs taak heeft te verrichten. In die commissie zal aan het bestuurselement een belangrijke plaats worden ingeruimd. Met het weren van reclames in vreemde talen heeft het Alg. Ned. Verbond zich reeds ingelaten. Door reclameverordeningen kunnen l meente- en provinciale besturen dit euvel tegengaan. Noodig is, dat voor een aantal Jonge in tellectueel krachten de magistratuur wordt geopend De toekomstige gemeentebelangen elsohen tijdige recruteerlng van intellec- t.ueele krachten. Dat de benoemde de gees tesgesteldheid van de bevolking verstaat is elsch voor de benoeming. BELGISCHE MINISTER SAP IN DEN HAAG. De Belgische minister van economische zaken, de heer Sap. is vanmiddag in Den Haag gearriveerd voor een korte bespreking over economische aangelegenheden niet minister Steewberghe. De heer Sap is aan het station Hollandsche spoor te Den Haag welkom gdheeten door den Belgischen zaakgelastigde baron Ruzette. te wiens huize hij ook de lunch heeft gebruikt. Naar wij vernemen, heeft het bezoek algemeen contact tusschen de beide nun'-* ters ten doel gehad en lag geen bijzonor onderwerp aan de bespreking ten grondsiw- De heer Sap zal vanmiddag weder naa. Brussel vertrekken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2