BINNENLAND HALF TARIEF Bloemkool-soep Mp.w Een nieuwe slag voor onze koopvaardij Mijnhardljes yiijnlumltjes Mijnhardljes LEIDSCH DAGBI AD - Derde Blad Woensdag 22 November 1939 PARLEMENTAIR OVERZICHT órtpMeï KERK- EH SCHOOLNIEUWS Paravanes werden te laat besteld Verkeersvraagstukken Hel vliegen van Duitsche toestellen boven Nederlandsch gebied Geen verstrekking van gasmaskers op groote schaal EEM UT. NKOlfldS PAKKET Tweede Kamer. Ontsteltenis over de Engelsche maatregelen verklaring van bevoegde zijde. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende omtrent de aanschaffing van paravanes voor de zelfbeveiliging van onze koopvaardijschepen. In het begin van 1938 is de marinestaf door bemiddeling van den inspecteur-generaal van de scheepvaart In verbinding getreden met de stoomvaart maatschappijen om de aandacht te ves tigen op het belang van de aanschaffing van paravanes voor dit doel. Daarbij is het standpunt ingenomen, dat, waar het hier een maatregel van zelfbevei liging betrof, de kosten van aanschaffing voor rekening van de betrokken maat schappij zouden komen, terwijl de marine de aanschaffing, de opberging en het on derhoud zou verzorgen. Het duurde tot de maand December 1938 voordat tot een be stelling kon worden overgegaan van 61 stellen paravanes voor dit doel en wel voor de Nederlandsch-Indtsche Tank-Stoomboot Maatschappij, voor de Rotterdamsche Lloyd en voor dc Maatschappij „Neder land". Deze bestelling was in September J.l. geheel afgeleverd. Teneinde de belangstelling voor dezen maatregel van zelfbeveiliging te stlmu- leeren, is in de maand Juni van dit jaar" wederom een demonstratie met paravanes gehouden, zonder dat dit nochtans verdere bestellingen tot ge volg had. Eerst toen de oorlog was uit gebroken, is ook door andere maat schappijen tot het aanvragen van pa ravanes overgegaan. Waar uiteraard onder de huidige omstandigheden ge ruime tijd met de aflevering is ge moeid, kan wel gezegd worden, dat de na het uitbreken van den oorlog ge dane aanvragen te laat zijn gekomen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Don ker, heeft aan de regeering gevraagd of zij In zoodanige mate van het nut van parava nes ter bestrijding van het mijnengevaar overtuigd is, dat zij een voorschrift, dat den scheepvaartmaatschappijen verplicht om ln de gevaarlijke zones paravanes aan haar schepen aan te brengen, gewenscht acht en zoo ja, of dan de uitvaardiging van zoo danig voorschrift moet worden tegemoet lezien? vragen van tweede kamer leden. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de waterstaats beg rooting en van het Verlfeersfonds werd den minister van vele zijden gevraagd mededeellngen te doen van zijn plannen ten aanzien van de coördinatie van het verkeer. Velen noem den de thans gevolgde methode niet de juiste. Velen stelden ook de vraag, welke voor nemens bij den minister bestaan tot ver dere uitvoering van de wet gebruik ver voermiddelen 1939. Ook vroeg men inlichtingen over de wer- king van de rijtljdenwet. Velen noemden de controle op de nakoming der voorschriften onvoldoende. Vele leden vroegen opnieuw wanneer de wegenverkeerswet nu eindelijk ln werking zal kunnen treden. Mocht het nog steeds niet mogelijk zijn deze wet in haar geheel reeds ln werking te doen treden, kan zij dan niet, na wijziging van artikel 48, bij gedeelten ingevoerd worden? De medische keuring van adpirant-auto- bestuurders dient, naar het oordeel van sommige leden, niet overdreven te worden. Hier en daar bestaat de neiging om al te boogc eischen te stellen. Daartegen wenschten deze leden te waarschuwen. Gaarne zou men vernemen, welke plan nen tot verdere reorganisatie bij de spoor wegdirectie nog bestaan. In het bijzonder werd de vraag gesteld of het in de be doeling ligt nog meer lijnen geheel of ge deeltelijk voor het vervoer te sluiten. Deze vraag gaf aan verscheidene leden aanleiding te waarschuwen tegen voort gaan met het sluiten van lijnen. Vooral utilitaire belangen verzetten zich naar hun uteenlng daartegen, maar ook belangen van ™t platteland. Sommige leden vroegen 's ministers aan dacht voor de bezwaren, voortvloeiende uit den bouw van viaducten in den Rijks weg AmsterdamSassenhelm. Nadat de Nederlandsche zaakgelastigde k Berlijn gisteren de Wilhelmstrasse schriftelijk in kennis had gesteld van dachten der Nederlandsche regeering over "et overvliegen door Duitsche vliegtuigen Nederlandsch grondgebied, heeft de Duitsche gezant, in Den Haag van zijn kant «genover de Nederlandsche regeering uit gezet. dat Nederlandsche vliegtuigen ""naaldelij k over Duitsch territoir hebben «vlogen. regeeringen hebben toegezegd de 'Mcrzijdsche klachten te onderzoeken. I navraag te bevoegder plaatse werd ons "kuegedeeld, dat men dit bericht volkomen "begrijpelijk vond. de positie van de „vredenburg." positie van het bij het eiland Lobos ratrande Nederlandsche ss. „Vreden- JJ8' is ongunstiger geworden. Het schip zwaar en drie van de zes ruimen 'ian reeds onder water. Voor de beman- ""g bestaat geen gevaar. ER ZIJN GEEN VOLDOENDE TERMEN VOOR, ALDUS MINISTER VAN BOEVEN. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Steinmeta, betref fende de verstrekking van gasmaskers aan de bevolking bevestigt de minister van binnenlandsche zaken, dat de re geering den dienst der posterijen heeft ingeschakeld voor de distributie van gasmaskers onder de bevolking en dat is bepaald, dat dese gasmaskers bij dien dienst slechts verkrijgbaar zullen zijn tegen betaling van f. 5.50 of f. 3.50, naar gelang van de gewensebte uit voering. De regeering acht bij hernieuwde overweging geen voldoende termen aanwezig om van overheidswege alge meen aan de bevolking gasmaskers te verstrekken. Een zelfde standpunt moet ook worden ingenomen ten aanzien van het minder draagkrachtige deel der bevolking. Alleen is de regeering, indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, bereid haar bemiddeling te verleenen bij aan schaffing van gasmaskers, zoolang de vrije handel niet over een voldoende hoeveel heid beschikt om eventueele bestellingen van particulieren uit te voeren. In dit licht moet de inschakeling van den dienst der P T T. bij den verkoop van gasmaskers aan particulieren worden bezien. Indien de gelegenheid zou worden ge schapen om minder draagkrachtigen, die zulks wenschen, bij wijze van afbetaling in het bezit van een gasmasker te stellen, de minister ln beginsel bereid aan zulk een plan medewerking te verleenen. EEN NATIONALE JEUGDDIENST VAN HET NAT. JONGEREN-VERBOND. Gedrongen door het bewustzijn dat de nationale gedachte niet alleen het geeste lijk. maar ook het stoffelijk welzijn van het volk betreft, en bekend met de toekomst- zorgen waarvoor tallooze jongeren zich ge plaatst zien, heeft het Nationaal Jongeren Verbond een natlonalen jeugddienst (N.J. DJ Ingesteld. Deze dienst bedoelt te zijn.een voorlich tingsdienst bij het kiezen van een beroep en zoo mogelijk bemiddeling om deze keuze te verwerkelijken. De N.J.D. Is verdeeld in vijf groepen. Aan het hoofd van iedere groep staat een hoofdbestuurslid van het Nationaal Jongeren Verbond aJs leider. De leiding van den N.JD. mocht een groot aantal van deskundige adviseurs op het gebied van alle groepen bereid vinden zoo noodlg van advies te dienen. VER20NUEN AAbf HET VELX> poSTADRES "EEN MjUTAJR BENEDEN DEN RAN&Wl OFFICIER AANGEBODEN TU35CHEN 27 EN 30, NOVEMBER,MET 2. ELKAAR SNy- DE.NDE LyNEN OVER HET ADRES, 3039 (ingez. Med.) firma beijnes naar beverwijk. In de gisteravond gehouden vergadering van de nraad van Beverwijk, is besloten tot verkoop van 10 HA. grond aan de Kon. Fabriek van Spoorwegrijtuigen J. J. Beijnes te Haarlem. Zooals bekend is, zal de firma Beijnes haar geheele bedrijf in de toekomst van Haarlem naar Beverwijk verplaatsen. De verkoop geschiedt onder voorbehoud dat de streekplan-commissie voor den LJmond-Noord goedkeurt, dat het ver kochte terrein als industrie-terrein wordt gebezigd. mr. crena de iongh naar indie. Hij zal besprekingen voeren over k.n.i.l.m.-zaken. Naar wij vernemen zal de oud-president der Nederlandsche -Handelmaatschappij, mr. D Crena de Iongh, zich binnenkort naar Nederlandsch-Indiè begeven om met de Indische regeering en de K.N.I.L.M. be sprekingen te voeren omtrent de verschil lende hangende aangelegenheden betref fende de positie van die maatschappij, waaronder die van de overbrenging van den bestuurszetel naar Nederlandsch-Indlë. Deze reis geschiedt in volkomen overeen stemming met de wenschen van den gou verneur-generaal. BEGROOT?NG VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker). Nu zat dan Minister van Boeyen achter de regeerlngstafel. om ons te tracteeren op al lerlei mededeellngen en toelichtingen be treffende zijn beleid. Maar.hij kwam nog niet aan het woord. Deze bewindsman ls niet voor een kleintje vervaard. Hij stapte met zevenmijlslaarzen dwars door alle regeerings-crlses van de laatste jaren heen; ging rustig over van het vierde naar het vijfde kabinet-Colijn en eveneens van dit laatste naar het kabinet- de Geer. WIJ hebben de vorige week reeds een en ander van het toen aangevangen debat vermeld. Nog verscheidene anderen kwamen nu aan het woord. wy geven een korte bloemlezing, om mor gen uitvoeriger te schryven over de rede van den Minister, die dan by het begin der vergadering aan het woord zal komen. Trouwens, verscheidene van de gisteren behandelde onderwerpen zyn ook de vorige week reeds besproken. Zoo hadden verschillende sprekers het over de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, het onderwerp dat her- haaldeiyk geregeld Is en toch telkens weer terugkeert. Meer dan een afgevaardigde, en vooral de heer Wagenaar, betoogden dat de gemeenten de financieele zelfstandigheid terug dienen te krygen; men is van het vraagstuk niet af door de noodiydende ge meenten te ondersteunen, maar de locale organen moeten ln hun autonomie worden hersteld. Ook de heer Donker en anderen drongen op een spoedige regeling aan. En de heer de Visser kwam met de oude klacht, dat het Ryk te veel lasten op de gemeen ten afschuift. Voor de reorganisatie der politie heeft de heer Wendelaar een pleidooi gehouden, d.w.z. voor een goede reorganisatie waar- by de zelfstandigheid der politie als ge meente-orgaan gehandhaafd blijft, zy mag geen hulp-apparaat van Justitie worden. En het was dezelfde afgevaardigde, die, mede aan de hand van een pas-gewezen arrest van den Hoogen Raad. er by den Minister krachtig op aandrong by de nieuwe Zon dagswet of by de toepassing der oude niet over te gaan tot een verbod van voetbal- wedstryden op Zondag. Maar de heer van Houten wilde alle sport zooveel mogeiyk naar den Zaterdag verleggen. wy hebben de vorige week vermeld, dat de heer Kryger een pleidooi had gevoerd tot Instelling van een .havenschap" Rotter dam, een soort streek-orgaan. Nu echter kwamen de Rotterdammers van den Brale en Donker zich daartegen verzetten; zy za gen geen heil in het scheppen van zulk een orgaan Maar eerstgenoemde bepleitte wel annexatie van Schiedam, Overschie en Hil- legersberg by Rotterdam. Geen kleinigheid voorwaar CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND. Gelyk dezer dagen werd gemeld is het sinds 1933 geen der vakcentralen gelukt, het ln dat jaar bereikte hoogste ledental, hetwelk op 1 April 1933 voor de christelyke vakbeweging 118.817 bedroeg, opnieuw te noteeren. Thans heeft het CH.V. zyn top- cyfer echter overschreden: op 1 October 1939 bedroeg het 118.821. 3040 (Ingez. Med.? De aankondiging van minister-president Chamberlain ln het Engelsche Lagerhuis (men zie elders in dit Bladi betreffende controle op den Dultschen uitvoer, heeft ln Hollandsche reederskringen groote ontstel tenis gewekt, zoo lezen wy in het „Handels blad". Want deze maatregelen, die bedoeld zijn om Dultschland te treffen, worden hier ln de eerste plaats en vooral gevoeld als een zware slag voor de Nederlandsche koop- vaardy. Veroorzaakt het onderzoek van onze thuisvarende koopvaardyschepen ln de Engelsche wateren al vele moeilykheden van even onaangenamen als kostbaren aard, aldus verzekerde men van gezagheb bende zyde ln reederskringen te Amster dam, het wordt nu nog veel en veel erger. Het spreekt vanzelf, dat de uitvarende Nederlandsche schepen naast andere ook Duitsche exportgoederen vervoeren naar neutrale landen vooral Zuid-Amerika ook in Engeland is dat uit den aard der zaak bekend. Het ls altyd zoo geweest. En het ls zoo gebleven ook na het uitbreken van den oorlog. Het eenige verschil was, dat er natuurlijk geen Engelsche en Fran- sche havens meer aangeloopen werden. Dit doorvoerverkeer via Nederland was wel voor een deel afgenomen, maar het was al tyd nog van aanzieniyke beteekenis voor onze reederyen. Controle op uitgaande schepen be- teekent verlies van een groot deel der lading voor den duur van den oorlog, oponthoud voortaan van alle schepen, die de Engelsche wateren passeeren, nóg meer extra-kosten wegens wach ten en dientengevolge nog grootere ver warring in de afvaartschema's met al wat daaruit voortvloeit. Wanneer zal de nieuwe regeling in gaan? En hoever zal zij strekken? Het begrip „goederen van Duitschen oor sprong" kan op vele en velerlei wyzen geïnterpreteerd worden. Daar zullen, naar verwacht kan worden, ook som mige Nederlandsche exportartikelen onder vallen. Nu nog in veel hoogere mate dan tydens den wereldoorlog. Im mers, onze industrie is veel intensiever geworden sedert dien. Zij vervaardigt sommige artikelen, die als half-fabri- katen uit Duitschland hier worden in gevoerd of waarvoor Duitsehe grond stoffen dan wei waarin Duitsche on derdeden verwerkt worden. Het econo mische leven van Nederland en dat van Duitschland zijn zoo nauw met elkaar verbonden en dat spreekt in onze economisch-geographische positie kan- zelf dat het niet mogelijk is het ecne te treffen en het andere niet te schaden. Waarschynlyk zal er weer bepaald wor den. dat een zeker percentage Duitsche on derdeden en/of Duitschen arbeid in de Ne derlandsche goederen verwerkt mogen zyn, I werpen willen zy als Nederlandsch fabrikaat ver scheept kunnen worden. Dat brengt dan nieuwe opgelegde controle mee, die tot ver traging en tot vele onaaangenaamheden van allerlei aard zal moeten leiden. De Engelsche maatregel, zoo meldt men uit Rotterdam, treft vooral wat er nog is overgebleven van het stukgoedvervoer. Massale goederen worden by na niet meer uitgevoerd. Het kolenvervoer uit het Roer gebied naar Scandinavië ging reeds lang over de Duitsche Noordzeehavens, omdat deze vervoerweg goedkooper ls tengevolge van de hooge molestpremies. die voor de andere route gelden. Het vervoer van kolen naar Italië is een tyd lang tamelyk wel op peil gebleven, doch in den laatsten tyd ls het vrywel geëindigd. De kolen worden nu van Ruhrort per schip naar Mannheim ge bracht en vandaar via Zwitserland per spoor naar Italië vervoerd. Nu zal binnen kort ook het stukgoed verdwynen, welks behandeling, al waren de hoeveelheden veel geringer, per eenheid veel meer werk geeft ln de haven dan het massagoed. De „Telegraaf" zegt dat rond tien mlllioen ton goederen van Duitschland via Amsterdam en Rotterdam werden vervoerd met bestemming naar andere landen in de periode 1 Januari1 Oc tober 1939. (In deze 10 millioen ton zyn niet begrepen de posten beneden 1000 ton, noch de andere Nederlandsche havens!). Hoe het beeld geweest zal zyn sinds 1 October, is moeilyk na te gaan. Eenerzyds zal een vermindering zyn Ingetreden door de verschillende uitvoerverboden; ander- zyds zal deze vermindering gecompenseerd zyn doftr het feit, dat Duitschland niets meer kan exporteeren onder de eigen vlag. Doch aan de hand van bovenstaande cyfers krygt men eenigszinr een idee, wat een economische oorlog beteekent. Het zyn slechts cyfers van Amsterdam en Rotter dam, doch Duitsche goederen werden even- tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine tegen Gevatte koude, Koorts, Griep 2 stuks 10 ct. -li 2 stuks 50 ct. 3029 ungez. Med.) Het was de heer de Visser, die het bezui nigen op posten voor volkshuisvesting on toelaatbaar noemde, en de heer Steinmetz, die aandrong op het vroeger vaststellen van de gemeente-begrootingen. Voor de burgerwachten en den burgerly- ken vrywllligen landstorm namen de heeren de Wilde, Steinmetz en dr. Vos het op. Heb ben zy vroeg eerstgenoemde aan de verlaagde subsidie genoeg en ls het wel wenscheiyk, het ambtelyk apparaat met betrekking tot die zaak te gaan uitbreiden? De heer Steinmetz betoogde, dat er geen enkele reden is den nieuwen vry willigen bur- geriyken dienst als toezlcht-houdend orgaan over de genoemde Instituten te verheffen. En nu de Wilde verklaarde, dat hy de aan gevraagde f. 65.000 voor den nieuwen dienst op het oogenbllk niet geheel gemotiveerd achtte. Maar de heer Drees vond centrali satie op dit terrein nog zoo kwaad niet; hy bleek meer te gevoelen voor den nieuwen dienst dan de overige sprekers. Om wyzlging van de Bioscoopwet vroeg mr. Diepenhorst; hy wil namelyk een wet- teiyk optreden inzake het weren van be paalde journaals mogehjk maken. En tot ons genoegen hoorden wij nu ook (door ds. Zandt) waarschuwen om voorzichtig te zyn met het bijeenvoegen van kleine gemeen ten, hoewel anderzijds (door den heer de Marchant) zulke bijvoeging zelfs „op groote schaal" werd aanbevolen. Op het belang van gemeentelyke schoolartsen diensten wees mevr de Vrles-Bruins. De heer Zandt, dien wy zoo even noemden, vroeg ook nog om een juiste toepassing der Trekhondenwet, verzette zich tegen dres suur ln circussen, wenschte strenge toepas sing van de bestaande Zondagswet, kwam tegen ïykverbranding op en zou alle bios copen en dancings willen sluiten. Over de pensioen-belangen voor verschil lende groepen voerde de heer Suring het woord; hy verklaarde zich tegen invoering van het z.g. „zusterpensioen", tegen welk advies zich echter mevr. Bakker-Nort ver zette, zy zou die invoering Juist wèl willen. Ook nu weer stonden er kampioenen op voor de binnen-schippers en tegen te hooge scheepvaart-rechten. Ziehier een aantal onderwerpen uit het debat, waarover vandaag de Minister zyn meening zeggen moet. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Katwijk-aan-Zee Zaal voor Prot. Belan gen: Nam. 7 uur, ds. Rutgers. VOOR DONDERDAG 23 NOVEMBER. Leiden Geref. Gem. (N. Rijn?: Nam. 8 uur, ds. P. Honkoop van Den Haag. Alphen-aan-den-RUn Chr. Geref. Kerk: Nam. 71/4 uur, ds. Baan van Bussum. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Klelsen van Boskoop. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. 7% uur, ds. De Bruyne. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Dankstond gewas), ds. C. A. van Harten. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van R'dam. Zoetermeer Geref. Gem.: Nam. 6% uur, ds. Hofman van Moercapelle. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Leersum (toez.), H. R. J, Reljenga te Almkerk. Bedankt: Voor Zwolle, J. Zuurdeeg te Hil versum. Benoemd tot hulppred. te Wemeldinge: A, Pietersraa, cand. te Rotterdam-Zuid. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te Grijpskerk-Pieterzijl, W. O, Brugman, proponent te Amsterdam. Ds. J. HARTWIGSEN. A.s. Vrijdag viert ds. J. Hartwigsen. em. predikant der Geref. Kerken, wonende te Harderwijk zijn gouden ambtsjubileum. De jubilaris werd 25 Maart 1862 geboren en in 1889 candidaat aan de Rijksuniversi teit te Utrecht om 24 Nov. van dat jaar te Berlikum (Fr.) bij de Ned. Geref. Gemeente in het predikambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1892 naar Harmeien welke standplaats in 1900 met Broek op Langendijk verwisseld werd. Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat dat hem 1 Oct. 1904 om gezondheidsredenen moest worden verleend. Ds. Hartwigsen vestigde zich metterwoon te Harderwijk waar hij reeds tal van jaren werkzaam is als geestelijk verzorger van het sanatorium Sonnevanck aldaar. stichting „fonds dr. c. van tussenbroek." Ter nagedachtenis van dr. C. van Tus senbroek. in leven arts te Amsterdam, is 28 April 1926 de stichting „Fonds doctor Catharine van Tussenbroek" tot stand ge komen. In den loop van 1940 kan uit dit fonds een som van ten hoogste f5501 worden beschikbaar gesteld voor een Nederland sche vrouw, die na voltooiing harer uni versiteitsstudie of bijkans aan het einde daarvan, met een bepaald doel een weten schappelijk onderzoek (onverschillig op welk gebied) in het binnen- of buitenland wenscht te verrichten. Het bestuur is als volgt samengesteld: Prof. dr. Tine Tammes, voorzitter. Gronin gen; dr. L. Kaiser. Amsterdam; prof. dr. Joh. A. Westerdijk, Baarn; dr A. J. Steen- hauer, Leiden; mr. M A. Tellegen. Utrecht; Marie Helnen, Van Speykstraat 153. Den Haag, secretaresse-penningmeesteresse. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11