De ramp met de „Simon Bolivar lOu -é&tc) afikcuat BINNENLAND f UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 November 1939 Derde Blad No. 24436 SOsfe Jaargang 150 geredde passagiers morgen te Vlissingen Peperduur wild met de Elektriciteitsvoorziening feestdagen van ons land Nieuwe directeuren Amsterdamsche Bank De suikerdistributie Het Duitsche vliegtuig werd van den grond at beschoten De „Oranje" in Indië opgelegd Geschokte Zenuwen Eén der geredden van de ..Simon Bolivar", de 10-jarige Cjiristine Wensvoort, bleek, toen ln veiligheid waa gebracht, geheel bedekt met olie, zoodat ze bijna onherkenbaar waa. De eerste gang, dien men met de kleine deed, was dan ook naar het bad. Van de overlevenden zijn er vijf zwaar gewond. Het stoomschip „Oranje Nassau" van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" ia! morgenmiddag te Vlissingen aan komen met 150 passagiers van het ver gane stoomschip „Simon Bolivar". Hier onder bevinden zich de niet-gewonde in Engeland gelande passagiers en zee lieden, wier aantal voorloopig op een goede honderd wordt geschat. Van de overigen is de toestand zoodanig, dat zjj zonder bezwaar de bootreis naar ons land kunnen ondernemen. In den laten middag heeft gisteren de directie van de K.N.S.M. uit Londen be richt ontvangen, dat van de overlevenden van de ramp van de Simon Bolivar" slechts vijf zwaar gewond zijn. De overige gewon den gaan goed vooruit. De zwaar gewonden zijn: H. R. Helweg, chef-kok. opgenomen in het ziekenhuis te Harwich, het lid der bemanning P. C. den Heyer, opgenomen in het ziekenhuis te Ipswich, mej. K. de Jong. linnenjuffrouw, de Britsche mej. M. A. Massiah en me vrouw Celli Gottselig. onderdaan van Hon duras. De laatste drie bevinden zich in het ziekenhuis te Colchester. Bij de directie van de K.N.S.M. zijn om trent de geredden van de Simon Bolivar" nog de volgende berichten uit Engeland ontvangen: Van de tweede klas-passagiers is gered de heer A. Landenga. Reeds was vermeld, dat van het gezin, bestaande uit den heer en mevrouw Landenga en kind, één per soon was gered. Thans is gebleken, dat dit de vader was. Van de familie Knevel is behalve de heer en mevrouw Knevel ook een baby van elf maanden gered. Een tweede kind van dit gezin wordt nog vermist. Bij de geredden van de derde klas pas- •agiers is vermeld mevrouw A. J. Bol-Raap uit Schiedam. Dit moet zijn de heer A. J. Bol Raap. Van de bemanning blijken voorts nog ge red te zijn de stoker P. C. den Heijer en de pantrybediende G. Smit. De Nederlandsche gezant te Londen be richt verder, dat in Londen nog aanwezig zijn de volgende drie nog niet genoemde opvarenden: Schellevis, Louis Visser en G- E. T. Smit. Louis Visser heeft enkele handwonden. Overigens verkeeren alle drie in goede ge zondheid. Een der overlevenden van de ramp is dr Pe'er Roshauw, een 54-jarige advocaat, ge- gortig uit Noorwegen, die vier uur lang in ze* heeft rondgezwommen alvorens door een Engelschen torpedojager te worden op gepikt. Merkwaardig is. dat hij thans voor oe tweede maal in dezen oorlog aan groot gevaar ontsnapte. Te Warschau bevond hij Z1ch in een huis, dat door een bom werd getroffen en in brand geraakte, waarbij ^ven menschen werden gedood en ver scheidene gewond. Ook toen kwam hij er ongedeerd af. Zijn voornaamste zorg is. meldt Reuter, dat hij op de .Simon Bolivar" vierduizend dollar is kwijtgeraakt. Van sommige zijden is de vraag ge told waarom de „Simon Bolivar" niet 'oorzien was van paravanes ter bevei liging tegen mijnengevaar. Naar aanlei ding hiervan merkt de directie der K.N.8.M. op dat de meeningen van des kundigen omtrent gebruiksnut van Paravanes zeer uiteenloopen. Niettemin heeft de directie reeds op 1 September h'j het ministerie van defensie, via den ^Pecteur-generaal voor de scheep- T*art, enkele stellen paravanes (die een f. 5000.per stel kosten) besteld met de bedoeling deze o.a. te doen aan brengen op haar grootste passagiers schepen (waaronder de Simon Bolivar) voor zoover deze zouden blijven varen in de gevaarlijke zones. Deze paravanes zijn door de K.N.S.M. echter nog niet ontvangen. DE ONDERGANG V DESIMON BOLIVAR Op bcfrenstaand kaartje is de route (met dikke zwarte lijn) aangegeven, die de neutrale schepen volgen, wanneer z(j zich langs de Oost kust van Engeland via „The Downs" naar de vrije en sperzone willen begeven. Het Nederlandsche passagiersschip, de „Simon Bolivar" van de K.N.S.M. liep (waar met zwart Pijltje op de kaart aangegeven) hierbij op een mijn, nabij het lichtschip „Sunk". Er is, naar uit Harwich wordt vernomen, de aandacht gevestigd op de aanwezigheid van een gevaarlijk wrak bij het lichtschip „Sunk". Tevens met het oog op de aldaar zich bevin dende mijnen, moeten de schepen aanloopcn op het lichtschip „Shipwash" (zie de kaart) en daar een loods nemen. Het Nederlandsche Roode Kruis Bloedtransfusie-dienst Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te s-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. JavaNew-York Lijn SIANTAR. 15 Nov. van Soerabaya naar New-York. Silver-Java-Pacific. Lijn DJAMEi, 20 Nov. v. Faoific Kust te Pasaroean SAPAROEA. 20 Nov. van Pacific Kust tc Soerabaya TA- N 1MB AR. Java n. Pacific Kust, 18 Nov. tc N.- York. Diverse Stoomvaartberichtcn HENRICA. m. 18 Nov. van Leixoes naar Dordrecht SAN ANTONIO, m.s., 19 Nov. van Lissabon n. Antwerpen. HET ZAL ZOO N VAART WEL NIET LOOPEN, ZEGGEN DE DESKUNDIGEN. (Van onzen specialen verslaggever.) Peperduur wild.... Ziedaar in twee woorden het vooral voor huismoeders zoo alarmeerende bericht, dat de plan nen om het gezin met de komende feestdagen op wildbraad te tracteeren. in duigen dreigt te doen vallen. Uit Polen is geen aanvoer van hazen en konijnen te verwachten. En ook die uit Australië is aan een zware depres sie onderhevig, evenals die van fazan ten uit Schotland. Voeg daaraan toe, dat op de Barneveldsche wildmarkt in de afgeloopen week het gerucht circu leerde, dat de Nederlandscite hazen dit jaar van mond- en klauwzeer te lijden hebben gehad, dan zou er alle reden tot bezorgdheid zijn. Een gesprek met terzake deskundigen levert echter als resultaat op, dat er allerminst reden tot bezorgdheid behoeft te zijn. Het zal met die duurte nog wel losloopen, aldus formuleeren zij hun oordeel. En de Ne derlandsche huisvrouw zal heusch geen exorbitant-hooge prijzen behoeven te betalen om met de Kerstdagen haas, konijn, patrijs of fazant op tafel te brengen. Een man, die thans al weer meer dan 40 jaar aan drijfjachten op het Nederdand- sche wild deelneemt en die er nog altijd dag of nacht op uit trekt is het eerste slachtoffer van dit ,,wild"-gesprek. Hij be gint met een ontkenning. Voor zoover het hem bij de jachten is gebleken, is het ge rucht als zouden de hazen dit jaar sterk van mond- en klauwzeer te lijden hebben gehad, onwaar. Verleden jaar zijn er veel slachtoffers geweest. Zooveel zelfs, dat men het schieten van hazen inperkte. Maar dit jaar behoeft men hiervoor geen vrees te koesteren. En konijnen? De practijk leert, dat de aanvoer daarvan minstens net zoo groot is als een jaar geleden. Fazanten zijn er ook in overvloed, terwijl de patrijzen eveneens uiterst ..willig" zijn. De prijzen? Wel, de konijnen werden ver leden jaar aan de poeliers voor twee kwar tjes i>er stuk verkocht. Dit jaar moet er een dubbeltje meer betaald worden. In ieder geval zullen de hulsmoeders dus niet bang behoeven te zijn voor een winkelprijs, welke zeer ver boven de verleden jaar be taalde prijzen zou liggen. Een tweede deskundige deelt de meening van zijn collega volkomen. Ook hij heeft dit jaar diverse Jachten op dit gebied me degemaakt. Moest hij in 1938 constateeren, dat 98°/, van de door boeren gepachte ge bieden met mond- en klauwzeer waren aangetast, in 1939 is dit nog geen 1"/.. Iets minder optimistisch was deze deskundige echter ten aanzien van de prijzen voor wild tegen de Kerstdagen. Als de feestda gen naderen, is de vraag natuurlijk het grootst. En het zal. naar zijn meening, dan niet uitgesloten zijn, dat de prijzen een flink stuk hooger komen te liggen, temeer omdat van den import weinig te verwach ten is. Dat dit laatste zeker het geval zal zijn, behoeft men niet te betwijfelen. Tot nu komen alleen hazen en konijnen uit Hon garije door. Een Amsterdamsche firma ont ving tenminste dezer dagen een wagen vol uit Hongarije. De reis had zes dagen ge duurd. hetgeen normaal is. Wat Polen be treft koestert men geenerlei verwachting, terwijl ook de handel met Australië gestag neerd is. Men neemt echter aan, dat on danks de annuleering der contracten door Australië, hetgeen onmiddellijk na het uit breken van den oorlog plaats vond, een deel der gedane bestellingen toch nog wel uitgevoerd zal kunnen worden. „Kalme handel," aldus drukte men zich uit. En dit beteekent dan tevens, dat de prijzen van het ln ons land geschoten wild niet al te hoog zullen stijgen. Tenslotte nog de meening van een poe lier, de man, die het wild inkoopt om het met een zekere winst aan de consumenten te verkoopen. „De prijzen zijn op het oogen- bllk vrij normaal. Hoe ze zullen worden? Het is moeilijk te zeggen, omdat men in dat opzicht van den invoer uit. het buiten land afhangt. Er is echter geen reden om nu al alarm te slaan voor de feestdagen. Zóó veel duurder zal het wild wel niet ko men, Trouwens, men mag ook niet zeggen, dat het wild schaarsch is. Er wordt in ons land genoeg geschoten. Neen, sporen van mond- en klauwzeer vertoonen de hazen en konijnen niet. Hoogstens zijn er enkele soorten, vooral die in natte streken leven, welke „wat dun op den rug zijn." Die hebben de poeliers natuurlijk niet graag. Misschien is daar door het mond- en klauwzeer-gerucht ont staan (Nadruk verboden). IR. G. BAKKER WORDT DIRECTEUR- GENERAAL. Ir. Bakker. In de gistermiddag gehouden verga dering van den Haagschen gemeente raad deelde wethouder de Vries mede, dat ir. G. J. Th. Bakker, directeur van het Haagsche gemeentelijk electrisch bedrijf, den gemeentedienst gaat ver laten, daar het Rijk een beroep op hem heeft gedaan. In aansluiting daarop kunnen wij mededeelen, dal waar schijnlijk binnenkort de benoeming te verwachten is van ir. Bakker tot direc teur-generaal van de nieuwe afdeeling electriciteitsvoorzicning van het depar tement van waterstaat. Ir. G. J. Th. Bakker is 12 Mei 1885 te Oleh-Leh op Sumatra geboren. Na zijn eindexamen aan een hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus in Amsterdam, volg de de heer Bakker het onderwijs aan het Koninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord. Bij de marine bracht hij het tot luitenant ter zee 2e klasse. Als adelborst le klasse en in den rang van luitenant ter zee 2e klasse nam hij deel aan de Boni- en Bali-expedities. In het moederland terug gekeerd nam hij op 1 Januari 1907 ontslag uit den Zeedienst. Aan de Technische Hoo- geschool te Delft liet hij zich als student inschrijven en na een studie van twee en een half jaar verwierf hij zich het diploma van electrotechnisch ingenieur. Daarna was hij een jaar werkzaam bij de Maatschappij Peel centrale en vervolgens tot 1 Septem ber 1911 assistent aan de Technische Hoo- geschool. Benoemd tot onderdirecteur van het gemeentelijk electrisch bedrijf in Rot terdam aanvaardde hij na een jaar dezelf de functie in Den Haag. In December 1914 volgde zijn benoeming tot directeur van dit belangrijke gemeentebedrijf in Den Haag. Onder zijn leiding heeft het bedrijf een ge weldigen omvang gekregen. Naast zijn drukke dagelijksche werk vond de heer Bakker nog tijd op ander gebied werkzaam te zijn. Vele bijdragen leverde hij in binnen- en buitenlandsche vaktijd schriften. In verschillende Europeesche landen maakte hij studiereizen. Ook bereis de hij de Vereenigde Staten, waar hij als regeeringsvertegenwoordiger de World's Power conference meemaakte. In vele be sturen kreeg hij in den loop der jaren zitting. De regeering erkende ir. Bakker's ver diensten o.a. door zijn benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Ver der is ir. Bakker ridder le klasse in de Orde van Wasa. VOORSTEL DE HEEREN J. M. HAGA EN PROF. G. M. VERRIJN STUART TE BENOEMEN. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de Am sterdamsche Bank N.V. is besloten aan de eerlang uit te schrijven buitengewone alge- meene verradering van aandeelhouders voor te stellen mr. H. A. van Nierop op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als di recteur, onder dankbetuiging voor de dien sten. door hem als zoodanig aan de ven nootschap bewezen, de heeren J. M. Haga en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart tot directeuren der vennootschap te benoemen en voorts twee leden van den raad van com missarissen te benoemen. Gedurende het tijdvak van morgen tot en met Zondag 10 December geeft de met ,.7" genummerde bon der rijksdistributie kaart recht op het koopen van een kilogram suiker. De regecringspersdienst meldt: Volgens het bericht over het bij Roermond gesigna leerde en neergestorte Duitsche vliegtuig zou het daarop onzerzijds geopende vuur door vliegtuigen zijn gegeven. Dit berust op een misverstand. In werkelijkheid is het Duitsche vliegtuig van den grond af be schoten. Naar wij van de zijde der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" vernemen, heeft zij het besluit genomen, dat in de tegen woordige omstandigheden het nieuwste mailschip dezer Maatschappij de ..Oranje" niet in de vaart zal blijven tusschen Europa en Indië. Waarschijnlijk vandaag zal het schip de reis van Lissabon naar Java aan vangen de tweede Indië-reis van de „Oranje" en na aankomst aldaar zal het in Soerabaja voorloopig worden opgelegd. EEN VERKEERSCOURANT. Ter gelegenheid van de te houden ver- keersdagen op 23. 24 en 25 November a.s. is door het Verbond van Vereenigingen voor veilig verkeer een verkeerscourant uitgege ven in een oplage van 160.000 exemplaren. De prille morgen heeft dezen nevel ge vonden als een erfenis van den nacht.. Het wereldje rond onze huizen is verdoezeld in stille grijzigheid, die alle geluid dempt, ik ga door een dompig zwijgen te midden van een kleinen cirkel, wat daar buiten is zie ik niet meer. Het wordt verhuld door den mist. de laan vóór mij lost op in de on eindigheid. Tien meter voor mij schijnen weg en boomen zich uit nevelen te vormen, bij mijn nadering doemen zij geleidelijk op. om achter mij weer te verdampen in mist. Het zwart van de kale boomen tegen het parelgrijs van den nevel doet aan als een Japansche prent. De kleuren zijn teere nuances geworden van grijs tot zwart, hier en daar is een weeke pasteltint ingevuld, het afgezwakte rood van een dak, het diepe bruin van een schutting vlak aan den weg. Er zit een lijster in een heester te la waaien. zij wipt er bij met haar staartje, het is even'zoo'n zomersch geluid. Ik krijg een visioen van een warmen Juli-morgen. een stralende wereld onder een stralende zon. die haar reis naar het zenith ternau wernood heeft aangevangen. De geur van versch-gemaaid gras en bedauwd groen, de aarzelende wind, die als met een milde, koele hand den slaap uit onze oogen strijkt Een dwaas visioen in November, op weg naar de bus-halte. Daar staat een heer diep weggedoken in zijn kraag, hij vraagt a bout portant: „Bent u m'n hónd tegengekomen?" Nee. ik heb geen hond gezien. Ik weet ook niet, hoe de hond van meneer er uit ziet o. een Duitsche herder? „Ja, hij bracht me naar de bus. ik heb 'm naar huis gestuurd, maar nou met die mist Meneer kan gerust zijn, een hond vindt den weg met zijn neus en verder met zijn instinct Wij praten lang en gezellig over neuzen en instincten, want de bus is laat zeker vanwege den nevel. Het gansche leven is gelijk dezen mist, vindt meneer wijsgeerig het is wat vróeg voor zulke opmerkingen, zoo vlak na de havermout, en we worden er dan ook wat stil van. „Voor menschen met bronchitis is dit niet je ware weer", herneemt meneer, en dat beaam ik volledig. Heeft meneer bron chitis? Ik óók niet. Dat is dan maar ge lukkig. „En heeft u om acht uur nog geluisterd?" Ook dat heb ik niet. Ik heb geen bron chitis en ik heb niet geluisterd, meneer ziet mij wat'medelijdend aan, ik kom wel véél tekort, voel ik hem denken. Nou. maar ik heb niets gemist, er was geen nieuws. Zóó, ik bedwing de vraag, wat het a-en- pee dan wél verteld heeft Twee gele lichtjes worden zichtbaar in de verte, zij brommen dichterbij en worden twee groote lampen in een dubbel aureool van weerschijn. De bus stopt met klagelijk rem-gepiep. „Na U!" „Nee, gaat Uw gang „Willen de heeren wat vóórtmaken, ik ben laat", noodt de chauffeur waarop meneer en ik tegelijk naar binnen willen springen en ik mijn hoofd stoot tegen de deur. Zoo zie ik dan tóch nog sterretjes in den mist Rustig worden wij stadwaarts gewiegd, een iegelijk met zijn eigen gedachten, over den hond in den mist en over de mensch- heid in de mist en over den gids door de nevelen des levens, die bij den hond in stinct heet, en bij ons, menschen, geweten, of rede, al naar men gelóóft. En dat wij allen maar góed thuis mogen komen, U en de hond, en ik komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 2974 (Ingez. Med.) MONUMENT VOOR WIJLEN A. W. J. J. BARON VAN NAGELL. Reeds kort na het overlijden van A. W, J. J. baron Van Nagell, oud-burgemeester der gemeente Barneveld, is uit de burgerij een comité gevormd, .dat zich de oprichting van een monument ten doel stelde. Een collecte bracht ruimschoots het daartoe benoodigde bedrag op. doch het comité zag zich voor de moeilijkheid geplaatst, waar het monument geplaatst moest worden. Deze moeilijkheid is thans opgelost. Het monument zal een plaats vinden op de weide van het kasteel „De Schaffelaar", waar baron Van Nagell meer dan een halve eeuw heeft gewoond. Het monument, te vervaardigen door den beeldhouwer H. J. Ettienne, te Delft, zal bestaan uit een granieten voetstuk waarop een buste van baron Van Nagell in brons. De buste wordt 1 meter hoog. Met de vleu gelstukken, waarop inscripties worden aan gebracht, zal het monument totaal 3.50 breed worden en de hoogte wordt, met in begrip van het door bloemen en planten omgeven talud, in totaal 3.75 meter. Men verwacht in het voorjaar 1940 tot de plech tige onthulling te kunnen overgaan. HET BIJ VLIELAND BESCHOTEN DUITSCHE VLIEGTUIG. De bestuurder ernstig gewond. Volgens berichten uit Berlijn is de be stuurder van een der Duitsche vliegbooten, welke Zaterdag bij Vlieland boven ons rechtsgebied vliegend, door een Neder- landsch jachtvliegtuig zijn beschoten ern stig gewond. DE „EMOE" VERTROKKEN. De „Emoe" is gisteren van TjUilitan naar Europa vertrokken met medeneming van 302 kg. post, 2 kg. pakketposl en 22 "kg. vracht. Twee pasagiers zijn geboekt voor de geheele vlucht, terwijl twaalf passagiers werden geboekt voor tusschentrajecten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9