Uit de Omstreken Gemeenteraad van Lisse LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 2t November 193) Zenuwpij'1 AKKERtJ*S N O WEERBERICHT. Prins Bernhard te Rijnsburg AGENDA JIJ EN IK" AALSMEER. De verduisteringsoefening. De burgemeester maakt bekend, dat he denavond van 20.30 tot 22.00 uur in deze gemeente een verduisteringsoefening zal worden gehouden en het verkeer dan slechts wordt toegelaten indien met be hoorlijk afgeschermde lichten wordt ge reden. Het doorgaand verkeer wordt aan geraden de gemeente gedurende dien tijd te vermijden. BENTHUIZEN. Schietwedstrijd Burgerwacht, Alhier is begonnen met den drie-dubbe len serie-schietwedstrijd der Burgerwacht De uitslag der eerste dubbele serie waarvan ade hoogste 5 schutters melden, is als t: Maximum aantal punten 100. 1. G. Mets 97 punten; 2. T. Verheul 96 p 3. J. BIJ de Vaate 96 p 4 H. van Leeuwen 96 p. Adr. Slootmaker 94 p. Burgerlijke Stand. Geboren: Reit. Z. van Abraham den Hertog en Antje Oppelaar. Benoemd tot onbezoldigd gemeente veldwachter alhier, de gepenstonneerd ge meente-veldwachter de heer J. Timmer man. Toen de arbeider P. v. O. v. d. V., in dienst van den landbouwer M. d. L., In de schuur zakken tegen een trap opdroeg, gleed de trap onderuit, waardoor V. naar beneden stortte. Bloedend uit den mond en met inwendige pijnen begaf hij zich naar zijn woning, De ontboden geneesheer schreef voorloopig rust voor. De collecte voor de Ver. tot Werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden heeft ruim f.31 opgebracht HAARLEMMERMEER. Zachte bermen. De bermen langs enkele wegen In den Haarlemmermeer zijn door het vervoer van aware bietenvrachten op verscheidene plaatsen zoodanig stukgereden, dat zij voor het autoverkeer gevaarlijk kunnen zijn. Automobilisten dienen hiermede rekening te houden. Zelfs in het donkere Afrika: Zie je het vliegtuig van den witten man? Natuurlijk, dat is toch een eenmotorlge Fokker, model '36. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 773. Hedenmiddag 2 uur: 779. BUITEXLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het weer in onze omgeving wordt beheerscht door een gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de hoogste barometerstanden van 1035 mbar in ons land voorkomen. Over Zuid-Scandinavië is de luchtdruk gestegen tot 1032 mbar. In ons land zyn hier en daar lichte buitjes gevallen, maar groote hoeveelheden neerslag worden niet ge meld. Aan de reeks van depressies, die tussehen de Faroer en Groenland door passeeren. is nog geen einde gekomen. Over IJsland trekt weer een nieuwe storing van 985 mbar. Isafjord meldt 11 mjn. neerslag. De vorige ligt bij Jan Mayen en vertoont in zijn kern barometerstanden onder 1000 mbar. De depressie bu Spitsbergen is bijna geheel verdwenen. Over Noord Groenland blijft de luchtdruk hoog (boven 1020 mbar). In Zuidoost Europa en om de Adriatische zee blijft het weer slecht. Op vele plaatsen is de wind stormachtig en is veel regen gevallen. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder: mist.-zwak. O.Z.O. wind. 6 gr. C„ min. 6 gr. C.. neerslag 3 m.m. Vlissingen: betrokken, zwak, N.N.O. wind, 3 gr. C.. min. 6 gr. C.. neerslag 0.3 m.m. De Bilt: zwaarbewolkt, windstil. 4 gr. C., min. 4 gr. C.. neerslag 0.4 m.m. Groningen: betrokken, zwak. O wind., 4 gr. C., min. 4 gr. C., neerslag 0.1 m.m. Maastricht: mist, zwak. O.Z.O. wind, 6 gr. C., min. 5 gr. C., neerslag 1 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). 12 uur 'smiddags: 9 gr. C. (48 gr. F.). LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 16.31 nam. tot 7.01 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. Dinsdag: op 1.18 uur; onder 13.38 uur. Auto-ongeluk. Op den Hoofdweg raakte Zaterdagavond de bestuurder van een personen-auto. de heer K. uit IJmuiden vermoedelijk door het loswerken van een der onderdeden de macht over het stuur kwijt, met het ge volg. dat de auto den slootkant inreed en kantelde. De heer K. slaagde er in zich uit zijn benarde positie te bevrijden en bleek door de scherven van een gebroken ruit zoodanig aan de handen en het gelaat ver wond te zijn, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De a<uto werd met takels weder overeind en op den beganen grond getrokken. HILLEGOM. Vergadering Christ. Besturenbond. In het gebouw Patrimonium vergaderde de Chr. Besturenbond. De Voorzitter de heer Rikkers. opende met gebed en voorle zing uit den bijbel. Vervolgens voerde de heer J. C. Baas het woord. Deze wijst op de steeds grooter wordende moeilijkheden en het steeds grooter gevaar voor oorlog en revolutie. Spr. vraagt zich daarbij af. wat in de naaste toekomst te wachten staat en richt het oog op de H. Schrift. Het verwon dert spr. niet, dat vele menschen het hoofd kwijt raken. Ook den discipelen des Heeren overkwam dit op het meer van Genesareth. Hierna bracht het dubbel Zangkwartet van den heer Hofman eenige gezangen ten ge- hoore en declameerde de heer Aangeenbrug „De Offerdood". De heer Ekkel spoorde hierop aan tot nauwe aaneensluiting. Spr. wees er op, dat de Chr. Vakvereenigingen in dezen tijd in volle wapenrusting hebben te staah daar de strijd op menig front is gericht. De Chr. Vakvereenlging denkt daarbij aan het re gelmatig contact met andere Vakverbon den. Spr. behandelde ook de werkloosheids bestrijding, waarvan de statistieken uitwij zen, dat het cijfer stijgende is. De jeugd werkloosheid heeft eveneens de grootste aandacht. De prijsstijging moet worden opgevangen door een evenredige loonsverhooging. Ook de distributie is een vraagstuk geworden. Al deze dingen vragen gewapend te zijn, waarbij wij ons moeten laten leiden door het doel, dat aan ons Christ, beginsel ten grondslag ligt. Principieel neemt spr. stel ling tegen elke strooming en allerlei macht, welke ons de dictatuur stelt. Spr. spoorde aan tot actie in woord en geschrift. Wij willen, aldus spr., dat God het wereldbestuur in handen heeft, dat vast heid geeft bij alle onvastheid, rust bij alle onrust, ook bij het werk in den komenden tij,d. Met de gedachte mijn schild en de betrouwe zijt Gij o God mijn Heer, kunnen wij sterk staan. In volle wapenrusting moet leder voortgaan onder de banier der Christ. Vakvereeniging. Het dubbel zangkwartet bracht eenige liederen, terwijl de heer H. v. d. Kolk. de clameerde. De voorzitter dankte hartelijk voor het gebodene en verwelkomde ds. Krabbe die aanspoorde tot lijdzaamheid des geloofs. Na een dankwoord van den voorzitter en het gemeenschappelijk zingen van ps. 119 5 volgde sluiting met dankgebed. Gistermiddag bracht Z.K.H. Prins Ber nard een bezoek aan de te Rijnsburg gele gerde troepen. Z K H. was vergezeld van lui tenant Kolonel Phaff en eenige hoofd-offl- cieren. Bij het Raadhuis werd hij ontvangen door den kantonnemcnts-commandant kapitein Van Heuven en den Burgemeester, mr. Höweler. Na de inspectie van de wacht werden de verschillende verblijven, stallen en keukens bezocht, waarna in het stafbureau de thee werd geserveerd. Het talrijke publiek heeft den Prins her haaldelijk toegejuicht. en spierpijn kunnen lot een kwelling worden. Neem in zoo'n geval oen "AKKERTJE" en de pijn valt van U af I 2991 (Ingez. Med.) Vergadering Postduivenver. „De Zwaluw". De Postduivenver. „De Zwaluw" hield haar eerste vergadering in dit winterseizoen. De voorzitter opent en dankt de aanwezigen voor hun trouwe opkomst, Notulen en jaar verslag worden onder dank aan den secre taris goedgekeurd. Besloten werd een eereprijs beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling welke ge zamenlijk met de Hill. Pluimveever. zal wor den gehouden en welke eereprijs is te win nen door de duif welke het hoogst is geklas seerd. Pogingen worden aangewend met de zust^rver „Vooruit" tot fusie te komen. Vergadering R. K. Volksbond. De Ned. R.K. Volksbond, afd. Hillegom vergaderde in de matig bezette zaal van hotel Flora De voorzitter, de heer Seijsener, verwel komde in het bijzonder den spreker, den heer Kuyper, bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond. Spr. gaf een uiteen zetting van de werkzaamheden welke in het belang der kath. arbeidersbeweging on der de huidige tijdsomstandigheden waren gedaan. Nu de mobilisatie duizenden onzer leden heeft weggeroepen, aldus spr.. komt daarmede de zorg voor onze gemobiliseerden en het nuttige Ja zelfs wenschelijke om te komen tot oprichting van een mobilisatie- dienst, waarvoor aansluiting werd gezocht bij christelijke en neutrale vakorganisaties. Met den minister van Defensie werd door de gezamenlijke organisaties een conferen tie gehouden ten einde tot een betere kost winnersvergoeding te geraken. Steeds weer hebben wij hierop aange drongen totdat 2 November j.l. een nieuwe beschikking werd aangekondigd betr. een afwijkende mobilisatievergoeding, waarin aan redelijke eischen werd tegemoet geko men. Er werd echter, aldus spr. nog meer bereikt, n.l. een betere toenadering tussehen Defen'sie en de Arbeidersbeweging. Verder DE SANEERING VAA DEN STATIONSWEG DE DISTRIBUTIE. Gisteravond werd een langdurige Raads vergadering van Lisse gehouden onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr. mr. van Ryckevorsel. Als eerste agendapunt kwam aan de orde de verbreeding van de 1ste Poellaan. Door B. en W. werd gelet op de bijzondere tijds omstandigheden voorgesteld om thans niet tot verbreeding over te gaan, daar dit een bedrag zal vorderen van f. 70.000.het geen B. en W. in dezen tijd niet verant woord achten. Verschillende leden voerden hierover het woord. Men was het wel met B. en W. eens, doch zag gaarne, dat de toestand van de 1ste Poellaan toch verbe terd werd, daar deze aldaar slecht te noe men is. Medegedeeld werd, dat het onder houd berust bij het Polderbestuur. Particu liere plannen tot exploitatie kunnen echter ten allen tijde onder de oogen worden ge zien. Het voorstel B. en W. tot uitstel van de verbreeding werd aangenomen. Besloten werd om voor gemobiliseerd Gemeentepersoneel dezelfde regeling te doen gelden als gebruikelijk volgens het Rijksambtenarenreglement met intrekking van het in de vorige vergadering genomen Raadsbesluit. De Saneering van den Stationsweg werd vervolgens aan de orde gesteld. De voorzitter deelde mede, dat met be trekking tot de saneering van den Stations weg met de eigenaren de noodlge onder handelingen zijn gevoerd. Op enkele uit zondering na is met hen overeenstemming bereikt, zoodat voor zooveel noodig de ont eigeningsprocedure aanhangig zou kunnen worden gemaakt. Gelet op de buitengewo ne onzekere omstandigheden komt het B. en W. voor dit saneeringsplan aan te hou den en het resultaat der gevoerde onder handelingen vast te leggen. De heer Lefeber wees er op dat er geen rekening is gehouden met de verbreedlng van den Stationsweg en acht een trottoir dringend noodig. De heer Kingma betreurde het, dat dit plan thans niet verder uitgewerkt zal wor den en achte de gelden hieraan besteed ten volle verantwoord. De voorzitter wees op de consequenties die hieruit voortvloeien. Gaan wij door dan moeten wij ook sloopen en gronden aan- koopen. Wordt het plan voorloopig uitge steld dan zullen wij de huizen moeten repa- reeren. Hij achtte het verstandiger om de saneering uit te stellen tot betere tijden. Hiermede is de heer Knetsch het niet eens. De uitgaven hiervoor zijn beslist noodzakelijk en gewenscht. Zooals de heer Kingma reeds heeft betoogd, wijst de Regeering er ook op dat doorgegaan moet worden met opruiming van krotwoningen Hij wijst ook op de volksgezondheid. Het had reeds 20 Jaar eerder moeten gebeuren. Ook de heer Tibboel wees op den onhoud- baren toestand aldaar welke nog met den dag slechter zal worden. Er worden com plete loopgraven gemaaktDe heer de Vroomen is het hiermede eens. Weth. Warmerdam het woord nemende zet uiteen waarom B. en W. willen wach ten en wijst op de desolaten toestand van het Bloembollenvak en de gevolgen van duur bouwen tijdens den vorigen oorlog waardoor thans nog de lasten ervan wor den gedragen. Hij hoopte op een kort uit stel. Ten slotte werd besloten om B. en W. te machtigen voor de onteigeningsproce dure de noodige stappen te doen en later een beslissing te nemen over eventueelen bouw. Hierna waren de distributie-aangelegen heden aan de orde De voorzitter lichtte dit punt nader toe en deed mededeeling van de benoemingen en de Inrichting van het bureau. De heer Tibboel betreurde het, dat voor den benoeming geen oproep is geplaatst zoodat ieder gelegenheid zou hebben te sol- liclteeren. De voorzitter zelde dat van het begin der mobilisatie af zich geregeld ge gadigden hebben aangemeld zoodat dit overbodig geacht kon worden. De heer Segers dacht dat een en ander wat grootscheeps was opgezet. De voorzit ter beantwoordde de gestelde vragen. In de vacature wegens het overlijden van den heer H. Marseille werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur gekozen de heer C. v. d. Zaal Br. De heer Kingma had liever gezien dat door het Armbestuur een voor dracht van twee candidaten was samenge steld. Tevens had hij liever gezien dat iemand uit de arbeidende klasse was voorgesteld, hoewel hij niets had tegen den persoon van den candidaat. De voorzitter wees er nog op, dat voor dit lidmaatschap geen vergoedingen worden gegeven en er veel arbeid te doen is. B. en W. hebben de voordracht opgemaakt omdat het voor het B A. onaangenaam is wanneer zij dat zelf zouden moeten doen Na eenige discussie werd de heer C. v. d. Zaal Sr. met 10 stemmen gekozen (blanco 2). De voorzitter wijdde nog enkele waardee- rende woorden afan het verschelden van den heer H. Marseille welke gedurende zoo vele jaren zijn zware taak als voorzitter van het B.A. heeft vervuld. Vervolgens werden aangeboden diverse rekeningen over het dienstjaar 1938 en de begrootlhgen voor het dienstjaar 1939. Te vens de vaststelling van opcenten voer ver mogens en gemeentefondsbelasting. Verschillende comptabillteitsbesluiten wer den vastgesteld. Enkele vragen werden ge steld en door den Voorzitter beantwoord Mededeeling werd gedaan van goedkeu ring van verschillende Raadsbesluiten. Hierna werd rondvraag gehouden. Na rondvraag volgde sluiting. UITREIKING DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN. Men denke aan de uitreiking der Distri butie-Stamkaarten op Woensdag 22 dezer in het perceel Breestraat No. 117 tussehen 8 uur v.m. en 5 uur n.m. en tussehen 7 en 9>/} uur n.m. Op Woensdag worden de stamkaarten uit gereikt voor de bewoners der straten, dragende een naam te beginnen met de letter: E, F, G en H tot en met de (P C) Hooftlaan. (inbegrepen: Francois Hout- tijnshof, Frans van Mierisstraat. Gabriel Metzustraat, van Galenstraat. Kort Galge water, de Genestctstraat, Gerrit Doustrgat, de Goejestraat, ter Haarkade, Korte Han senstraat, Dwars- en West Havenstraat, Oude Heerengracht, van der Helmkade, van der Helmstraat, Herman Costerstraat. van der Hoevenstraat, Hof de Blauwe Klok, Hof van Venetië, van 't Hoffstraat en van Hogendorpstraat.) De uitreiking der kaarten heeft plaats aan den hoofdbewoner van elk perceel, zulks voor hemzelf met zijn gezin, als voor alle bij hem inwonende personen (kamerbewo ners, dienstboden enz.1 Personen, te zamen een perceel bewonende, doch afzonderlijke huishoudens vormend, moeten de kaarten ieder voor zich komen halen. Bij het af halen der kaarten moet worden overhan digd het ingevuld en onderteekend ont vangstbewijs. Zie de officieeie aankondiging van 18 dezer! Leiden, 21 November 1939. De Burgemeester van Leiden, 3016 A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. SUIKER. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Vanaf heden tot en met Zaterdag 9 De cember as. zal na aflevering van bon 7 van de (groene) Rijksdistributiekaart één kilogram suiker gekocht kunnen worden. Met Ingang van vandaag is bon 2 dus niet meer geldig. De eerstvolgende distributie- periode zal op 11 December a.s. ingaan. De Directeur. P. ROOSENBURG. Lelden. 21 November 1939. 3019 ging onze actie uit naar de Centrale Orga nisatie van Werkgevers om hunne medewer king te verkrijgen bij demobilisatie om n.l. de oude plaatsen weer te doen innemen door de terugkeerenden. Met klem hebben wij er ook bij de regeering op aangedron gen te dezer zake een wettelijke bepaling in het leven te roepen. Voorts richtte onze actie zich tot het Ontspannings- en Ont wikkelingswerk, hetgeen krachtdadig ter hand werd genomen. Voor onze werkloozen, aldus spr., is onze zorg uitgegaan ter ver krijging eener hoogere steunultkeering ln verband met de prijsstijging der levensmid delen. Over dit onderwerp werd op het De partement van Sociale Zaken uitvoerig van gedachten gewisseld. Wij blijven vasthou den, aldus spr. aan de stelling, dat los van de loonen in het vrije bedrijf, de steun aan werklooze kostwinners een menschwaardig bestaan moet geven. Ook op het terrein van den woningbouw hebben wij, aldus spr. een taak te vervul len door te zorgen, dat in dezen tijd zoo weinig mogelijk stagnatie ontstaat, waar van het gevolg zou zijn woningnood, sa menwoning etc.. Na gedachtenwlsseling dankte de voor zitter den spreker en volgde sluiting met gebed. De beplantingen. Alhier werd een aanvang gemaakt met de beplanting van de Van den Endelaan en de Sixlaan, welke uitgevoerd wordt door de Ver. Bloembollencultuur, afd. Hillegom. In de grasgazons van genoemde lanen zal een menigte perken worden aangelegd, die be plant zullen worden met hyacinthen en tulpen van allerlei kleur. Zooals in het vorig Jaar. zullen ook thans de namen bij de ver schillende soorten worden aangebracht, hetgeen de bloemenbewoners in staat zal stellen om de soorten, welke hen het best bevallen terug te kunnen vinden in de di verse catalogi. Met vele nieuwere soorten zal men kennis kunnen maken; gezien de zeer vele soorten en kleuren, die voor be planting ln aanmerking komen, zullen de bloemen ln hun bonte nuanceering tot een wandeling langs deze lanen nooden. KATWIJK AAN MIN RIJN. De heer Joh. Meijer Fr. t Na een ziekte van enkele weken, is alhier in den ouderdom van 91 jaren overleden dé heer Joh. Meijer Fredz., een bekende persoonlijkheid, hier en in verre omgeving. Een rijk en welbesteed leven is heenge gaan. Hij was tot voor enkele weken steeds zeer werkzaam en maakte zich nog steeds verdienstelijk door belangeloos voor het on derhoud van den tuin rond kerk, pastorie, enz. zorg te dragen. Wijlen de heer Meijer heeft zich op velerlei gebied verdiensten verworven. Hij maakte deel uit van het bestuur van Bloembollencultuur en van de Tuindersvereeniging die vroeger de aard appelen ln consignatie naar de Amster- damsche markt zonden. De administratie was bij hem. Hij was wnd. bestuurslid der Boerenleenbank. Ruim 65 jaren heeft hij deel uitgemaakt van het R.-K. zangkoor, waarvan een reeks van jaren penningmees ter. Ruim 41 jaren was hij lid van het R K Armbestuur. Behalve dat de overledene lid was van de Derde Orde van den H. Fran- ciscus, maakte hij deel uit van verschei dene kerkelijke vereenlgingen of congrega ties. Enkele jaren geleden erkende de ker kelijke overheid zijn verdiensten door be giftiging met het Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice." Zijn nagedachtenis zal ongetwijfeld bij velen in dankbare herinnering blijven voortleven. De plechtige uitvaart zal plaats hebben Donderdag 23 Nov. v.m. te 9.30 waarna de begrafenis volgt op het R.-K. Kerkhof al hier. HEDEN Oud-Hortuszicht: Ned. Chr. Reisvcrcenlcinf afd. Leiden. Spr. Lode van Gent. 8 1/4 uur iujJ Morschweg 59Stadsevangelisatie te 8 u. V.V.H.-Huis (Gerecht): Lezing dr. j. v Spek. 8 uur nam. Katwyic-aan-Zee (Casa Oara): Ver Bel lamy. Spr. de heer J. Horsmeyer, tf uur nam Woensdag. Amicitia: Redenaarskring Leiden, BVi UUr ntóL Evang. Chr. Gem.: Spr. de heer J. Pereboom 8 uur nam. Geref. Gein. (N. RUn 76): Spr. ds. v. d. Bf™ 7% uur nam. Leeszaal Reuvens: Ledenvergadering te 414 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedloindii Bureau. 9tt—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dlni. dag der maand consultatiebureau voor 01 waardigen 7—8 uur nam. 's Donderdags, wyicgebouw „Bethesda" (Hoer. straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8 uur nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge. neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inentini tegen dlphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Geneej. kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-s uur nem. BIOSCOPEN: KATWIJK AAN ZEE. Propaganda-vergadering Christclijken Besturenbond „Katwijk." Deze vergadering werd in de zaal Gesink gehouden. De voorzitter de heer B. v. d. Bent liet zingen Ps. 121 1, las Efeze Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam1 „Ik ben Sebastian Ott". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u.. Zon. dag 27 en 811 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam/ „Getuigen spreken". Woensdag en Zaterdag te 2 uur 30 nam. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam! „De kat en de kanarie". Woensdag en Zaterdag ook om 2 uur. Zondag doorL voorstelling 2—7 uur en 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Zit ln de lucht". Zondag te 2, en 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: „Meisjes achter tralies". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk aan Zee)„JU en ik", De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Nov a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der ihenschheld, Hooi- gracht 48, tel. 21060; Apoth. D. O. Kok Rapen burg 9. tel. 24807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil. helmlnapark 8, tel. 26274. DINSDAG tjm. DONDERDAG (SYLVIA SIDNEY en GEORGE RAFT 99 Vin een machtig filmdrama). Als 2e: „SHERIF CASSIDÏ Een schitterende film, vol sensa tioneele gevechten. m 6 520 en ging voor In gebed. Hij heette welkom de sprekers den heer W. Strljbis, voorzitter van den Ned. Bond van Chr, Fabr.- en Transportarbeiders en ds. D, Veldkamp, Ned. Herv. pred. te Valkenburg; het C.J.M.V. mannenkoor onder leiding van den heer L. Haasnoot; den heer Zwaan wethouder van Valkenburg en raadsleden uit diverse gemeenten. De heer Strijbls wees op de gevaren, die in dezen tijd op ons komen aanstormen; waakzaamheid wordt verelscht tegen drie geweldige machten, waartegen strijd moe'. gevoerd worden, n.l. het communisme, het fascisme en het nationaal-soclalisme. Deze drie treden op tegen het Chr. geloot en trachten met geweld zich baan te breken om de wereldheerschappij te verkrijgen, wat spr. uitvoerig nader verklaarde. Op den achtergrond verrijst een vierde macht, ge- teekend ln het boek van Hermann Rauschning: „De Nihilistische Revolutie". De strijd zal niet meer gaan tussehen dic tatuur en democratie maar om het Chris tendom. Spr. stond stil bij de mobilisatie van ons leger, waardoor de werkloosheid niet is verdwenen, zooals velen dachten en be sprak drie taken: 1. de taak tegenover d( gemobiliseerden; 2. de taak tegenover onze werkloozen en 3. de taak ten opzichte van onze werkende menschen. Het is onze opgave den nood van deze wereld en van ons land te brengen voor het aangezicht van God. Met zelfopoffe rende liefde en met onkreukbare trouw In volle wapenrusting nu gestreden voor het Koninkrijk Gods. Het mannenkoor zong dan o.a. het ..Wil helmus", dat staande werd aangehoord. Ds. Veldkamp herinnerde o.a. aan de j 18de eeuw, die een nieuw wapen vond in het verkondigen van: „gelijkheid, vrijheid en broederschap". Het einde van dien strijd was de revolutie. In de 19de eeuw werd „de menschelijke rede" het wapen met het gevolg, dat het ongeloof kwam opzetten, hetgeen ten slotte leidde tot den wereld oorlog. Nu trachten nat. socialisme, fascis me en communisme hun ideeën te verwe zenlijken. Maar de ideaaldroom waarnaar gevraagd wordt ln Daniël 4 (de groeiende boom) zal nooit verwezenlijkt worden, he.- geen spr. nader toelichtte. Tot slot verwees spr. naar Matth. 13, de gelijkenis van het mosterdzaadje. Spr. liet tot slot zingen Ps. 84 6 en eindigde met dankgebed. Onze plaatsgenoot de heer Joh Zweers, slaagde aan het Koninkl. Conser vatorium te Den Haag voor het exameni» de vakken harmonieleer, analyse en litte ratuur. De heer J. van Vliet uit Schiedam I» door B. en W. tot fabrieksbaas aan de Gas fabriek alhier benoemd. Het bestuur van de Vereen, tot vordering der Zendingszaak heeft aan »e Zendingsbureau te Oegstgeest avergemas* de opbrengst van de 1ste telling der 'en' dlngszakjes, zijnde netto f. 958.18. De opbrengst van de verju» Jes ten bate van de Chr. Jeugdorgantsa- over de maanden Juni, Juli, Augosu» en September bedraagt f. 13.801/*. 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6