LAATSTE BERICHTEN EID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 21 November 1939 Laatste oorlogsnieuws Binnenland H. Zillesen overleden Extra trein voor geredden van de „Simon Bolivar" Chr. Historische Unie Buitenland RECHTZAKEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen Mijnlegger verongelukt 0 °00 ■l JN), hL X»HL BEURSOVERZICHT MAIKT r oud-griffier der eerste kamer. Tinnacht is in den leeftijd van 85 Jaar bet diaconessenhuls Bronovo te den iag overleden, mr. H. Zillesen. oud-grlf- ■r van de Eerste Kamer der Staten-gene- lL De begrafenis ls vastgesteld op Vrijdag s te 13.45 uur op de algemeeiie begraaf- laats aan de Kerkhoflaan in den Haag. Geboren te Amsterdam den 27siten Juli tl, werd hij den 26en September 1813 als idént te Leiden ingeschreven. In de oude ademlestad was hij, ook als lid van het gidsch studentencorps, een zeer geziene rnur. Onder zijn jaargenooten telde hij r'historicus P. J. Blok. den illusteren me tis Hector Treub, mr. J. A. A. Bosch, in ti vice-president van den Hoogen Raad Nederlanden, en nog tal van anderen, later in den lande belangrijke ambten iben bekleed en grooten naam hebben rworven. Hij werd den 5den Juli 1880 bevorderd tot jdor lil de rechtswetenschap na verdedi ng van een proefschrift over administra te rechtspraak, een onderwerp, dat sinds- tn de aandacht is blijven trekken, olessor Buys was zijn promotor. De jonge jurist was daarna korten tijd jrocaat, doch werd na zijne promotie ttdszeer spoedig, den 15en November 1881. ibonden aan de Staten-Generaal. en wel commies-griffier van de Tweede Kamer, ilk ambt hij, met ingang van 1 Januari I, verwisselde met dezelfde betrekking de Eerste Kamer. Aan het einde van het jaar 1899 benoem- dit staatscollege hem tot griffier, in Jee functie hij tot 1 September 1921 onaf- broken werkzaam is geweest. Den 20sten van dat jaar werd hem op de meest (volle wijze ontslag verleend. Evenals zijn ambtgenoot bij de Tweede imer gedurende vele jaren, de eminente I A. R. Arntzenius. heeft hij zich in zijn ipbaan groote verdiensten jegens de Sta- i-Generaal verworven. Zijn besognes perkten zich echter niet tot zijn werk ing ln den engeren zin des woords, doch rekten zich op velerlei ander gebied uit. »i) memoreeren slechts zijn redacteur- kap van Themls, zijn bemoeiingen als se- rlarls der in 1894 te 's-Gravenhage ge ilden interparlementaire conferentie voor zmationale arbitrage, en ln 1890 ten be- eve van Nederlands vertegenwoordiging wereldtentoonstelling te Parijs. lcdurer.de zijn ambtsbediening mochten tal van hooge onderscheidingen ten vallen. Zoo was hij ridder in de orde den Nederlandschen Leeuw, eomman- ir ln de orde van Oranje-Nassau, com- indeur van het Legioen van Eer, en ge- ihtlgd tot het dragen van meerdere an- re eereteekenen, hem door vreemde atihoofden verleend. e maastunnelbouw te rotterdam unchijnlijk volgende week zinken van het eerste tunnelstuk. Geleidelijk begint er teekenlng te komen tiet werk aan den Rotterdamschen nnel. De ventilatiegebouwen aan weers- den van de Maas rijzen hoog op de vers en geven reeds een interessant ka- Her aan het rivierbeeld ter plaatse. In Inwendige van deze gebouwen is het «ngronds nog een gewirwar van houten IJzeren getimmerten, maar ondergronds het werk reeds zoover gevorderd, dat een «lelijk beeld wordt verkregen van de jze. waarop de groote luchtkanalen sys- natlsch gerangschikt naar beneden loo- om de enorme hoeveelheden lucht, die hkj ln den tunnel noodig zijn, daarin te »pen en de verontreinigde lucht weg te ken. Zelfs kan men hier al afdalen in n gedeelte van den autotunnel, die 13 M. 'er den waterspiegel ligt. Alles wijst er ook op, dat weldra het eerste tunnel- li tal worden gezonken. Dit zal naar alle «schljnlljkheid volgende week reeds killeden, zoodat thans hard wordt aan- Mkt om de voorbereidende maatregelen let dien tijd klaar te hebben. gift van de prinses voor het roode kruis. Haar wij vernemen heeft het hoofdbe uk van het Nederlandsche Roode Kruis l>:' dagen wederom een aanzienlijke gift bate van het Roode Kruis-werk van h. prinses Juliana ontvangen. elfstandigheid der plaatselijke besturen. De Vereeniging van Nederlandsche Ge iten heeft aan de ministers van Fi- l'ciên en van Binnenlandsche Zaken een kes gezonden, waarin bezorgdheid wordt gesproken over het feit, dat nog geen '"lellen zijn gedaan, die kunnen leiden een herstel van de eigen flnancleele "ntwoordelijkheld der plaatselijke be- wen. Eiken dag, zegt dit adres, dat dit "tel wordt verschoven, maakt de moei- weid om daartoe te komen, grooter. Wel door een dergelijke regeling belang- "dragen beschikbaar moeten komen. U'd dat aan deze herziening besteed "orden, zal echter de weg tot een doelmatig bestuursapparaat effenen, honderd gemeenten aldus heet het "t adres kunnen zonder bijzondere P geen sluitende begrooting voor 1939 sl'.nd brengen en dit aantal zal voor 1'wg stijgen. ...'"e verlaging van hei voor bijzondere Plan gemeenten beschikbaar gestelde 3 Het 5 millloen heeft ln gemeente- k krlne groote ongerustheid gewekt, zdresseerende vereentgtng zegt volle "erking toe aan de totstandkoming «n billijke regeling. MORGEN-NAMIDDAG UIT VLISSINGEN NAAR AMSTERDAM. De directie, der K.N.S.M. heeft van de directie der spoorwegen bericht ontvangen, dat deze bij aankomst van het s.s. „Oranje Nassau", morgen ln den namiddag te Vlis- singen, een extra dieseltrein zal inleggen voor het vervoer van de geredde passagiers en opvarenden van de „Slmon Bolivar", en van de familieleden, die hen in Vllssingen hebben afgehaald. De trein zal stoppen te Roozendaal. Dor drecht. Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Het tijdstip van aankomst van de „Oranje Nassau" te Vllssingen kan nog niet nauw keurig worden gemeld, dus evenmin het juiste tijdstip van vertrek van den extra trein. De heer H. W. Tilanus Is benoemd tot voorzitter van de Ohr. Historische Un-ie, zulks in de vacature De Geer ARBEIDSKWESTIES IN DE VER. STATEN. De internationale bond yan kleermakers ln. het damesconfectiebedrijf, een rijke vak- vereeniging met 250.000 leden, heeft nieu wen druk uitgeoefend om arbeidsvrede in de Ver. Staten tot stand te brengen en heeft gisteravond laten weten, dat zij desnoods zich zal aansluiten bij de American Federa tion of Labor, Indien niet voor Mei 1940 eenheid verkregen is. Het bondsbestuur, dat in November 1938 uit de C.I.O. is getreden, heeft eeh resolutie aangenomen, waarin het zegt. dat vrede tusschen A.F.O.L. en de C.I.O fresp. de or ganisaties van Green en Lewis) pen -essen- tieele voorwaarde is tot het welzijn en den vooruitgang van de Amerlkaansche ar beiders. UIT HET VERRE OOSTEN. Conferentie van Tsjita begint 29 November. De gemeenschappelijke grenscommissie, welke vertegenwoordigt Japan en Mands- joekwo eenerzljds en de sovjet-unie en Bui- ten-Mongolië anderzijds, zal op 29 November in Tsjita bijeenkomen. Later zal de commis sie vergaderen in Charbin. De Japansche en Mandsjoekwosche leden der commissie vertrekken op 25 November uit Hsinking naar Tsjita met een staf van 29 personen. Een Japansche generaal gesneuveld. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat luitenant-generaal Norlhlde Abe gesneuveld is in een actie der Japansche troepen in de provincie Hopeh op 7 No vember J.l. De woordvoerder van het Japansche ex- peditieleger in Zuid-Chlna heeft medege deeld, dat de Japansche troepen thans in hun tweede stadium van optreden geraken en de landingsmanoeuvre voltooid hebben. De Chineezen hebben 3000 dooden achter gelaten en 1500 werden gevangen genomen. Het Westelijke gedeelte van de provincie Kwangtoeng ls thans door de Japansche troepen bezet. Japansche premier verleent interview. De Japansche minLster-president Abe, heeft vandaag ln een persgesprek de bin nen- en bultenlandsche politiek van Japan besproken. Betreffende de sovjets zeide Abe, dat Japan naar een oplossing van de hangende kwesties streeft, teneinde een vreedzame verhouding tusschen Japan en de sovjet unie tot stand te brengen, met name de vraagstukken van de grensregeling, de vls- scherij en Noord-Sachalln. Japan, aldus de premier, staat thans in een vrij sterke po sitie. neemt een waakzame houding aan, onbelemmerd door haar politiek van ver sterking van het antlkominternpact. Het zou voor Japan en de Vereenigde Staten goed zijn, indien hun betrekkingen geregeld werden op grondslag van den toe stand, voordat het handelsverdrag werd opgezegd. Maatregelen om aan deze situa tie het hoofd te bieden worden bestudeerd. Abe gaf toe. dat de diplomaten van beide landen de hangende kwesties zullen be spreken. De voorbereidingen voor de vorming van een nieuwe centrale regeering in China on der Wang-tsjing-wel maken goede vorde ringen. De Japansche regeering is voorne mens de nieuwe centrale regeering van China zoo spoedig mogelijk na haar vor ming te erkennen. De centrale regeering zal er stellig naar streven de leiders der regeering te Tsjoengking er toe te bren gen zich bij de centrale regeering aan te sluiten. Met het oog op de geographische betrekkingen met Japan en Mandsjoekwo alsook wegens politieke en economische factoren, spreekt het vanzelf, dat Noord- China in speciale verhouding tot deze lan den zal worden geplaatst. Japan heeft reeds ruim tien billioen yen uitgegeven aan de Chlneesche kwestie, welke niet al leen door de huidige doch ook door de komende generaties gedragen moeten wor den. Daarom is Japan vastbesloten de aan gelegenheden in China tot een grondige oplossing te brengen, en niet met een halve oplossing genoegen te nemen. HAAGSCHE RECHTBANK. BEI.EEDIGING VAN MINISTER PRESIDENT DE GEER. Voorwaardelijke gevangenisstraf cn boete gecisclit. Wegens beleediging van minister-presi dent De Geer, moest zich heden voor de Haagsche Rechtbank de heer C. van Geel kerken verantwoorden, die op een N.S.B.- vergadering op 16 Aug. j.l. in den Dieren tuin te Den Haag het woord heeft gevoera. In deze rede had hij mr. De Geer betiteld als „oude leugenaar". Aanvankelijk heeft de heer Van Geel kerken ontkend deze ten laste gelegde Uit drukking gebezigd te hebben, doch twee po- litie-ambtenaren hadden pertinent ge hoord, dat de spreker dit had gebezigd. Ter terechtzitting kwam de heer Van Geelkerken op zijn ontkentenis terug. Hij deelde mede. daff hij de bewuste uit drukking niet in zijn aanteekenlngen voor deze rede had teruggevonden, doch dat hij zich herinnerde in het vuur van het spre ken de uitdrukking te hebben gebruikt. HU ontkende evenwel hiermede den heer De Geer te hebben willen beleedigen. zeker niet als minister-president, omdat hU op dat oogenblik een rede van den heer De Geer besprak, welke deze voor de C.-H. Unie had gehouden. Uitvoerig weidde verdachte er over uit, hoe hij tot die uitdrukking was gekomen, doch de president, mr. Bommezijn, inter rumpeerde hem met de mededeehng, dat dit er weinig toe deed. ,Het is," aldus de president, „wel duide lijk, dat u die woorden gebruikt hebt in heilige verontwaardiging." De officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, wees er in zijn requisitoir nog eens op, dat in ons land het uitoefenen van critiek een ieder vrijstaat binnen de grenzen van de wet, welke verdachte thans heeft overschreden. Beschuldigde zegt wel, dat hij niet den opzet tot beleediging heeft gehad, maar wie ln het openbaar spreekt, is aansprakelijk voor zijn woorden. Spr. wilde geen onvoorwaardelUke gevan genisstraf eischen en wel om drie redenen niet. Ten eerste heeft verdachte een blanco-strafregister, ten tweede ls geble ken, dat er sprake is van een improvisatie, niet dus van voorbedachten rade en ten laatste is het feit op 16 Augustus gepleegd, toen ons land nog niet in staat van oorlog was. Tharts. nu dat wel het geval is, zullen feiten als deze zwaarder gestraft moeten worden, daar de overheid in deze dagen nog meer dan anders gerespecteerd moet wor den. De elsch luidde twee maanden gevange- nisstraaf voorwaardelUk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete (onvoor waardelijk) van f.200 subs. 100 dagen hech tenis. Uitspraak 5 December. HAAGSCHE RfiCH-TBAKK. Verschillende gevallen van prijs opdrijving berecht. De rechtbank kreeg vandaag eenlge ge vallen van prijsopdrijving te behandelen. Geval no. 1 betrof een winkelier te Kat- wUk, den 31-jarigen J. W. van der H„ die op 25 September een pond gele zeep voor 15 cent had verkocht, terwijl hU daar vroe ger 12 cent voor had gevraagd. Verdachte deelde mede, dat hij geen gele doch trans parante glycerine-zeep had verkocht, die duurder is. Voor de politie had hij evenwel toegegeven gele zeep voor duurderen prijs te hebben gekocht De officier van justitie, mr. Cohen Ter- vaert, eischte een geldboete van f. 50. subs. 50 dagen hechtenis. Dezelfde boete werd geëlscht tegen den 47-jarigen winke lier W. N. te Leiden, die klosjes garen, welke hU tot dusverre voor 10 cent ver kocht, op 29 September eerst voor 15 cent. Aarna voor een kwartje verkocht heeft. Al deze klosjes waren uit denzelfden voorraad, doch ook deze verdachte voerde aan, dat het hier andere, duurdere goede ren betrof, hetgeen de getuige een koop ster evenwel ontkende en ook bij den officier van justitie geen geloof vond. (2 lijnen) J. G. B. te R. Ongetwijfeld zal vergoeding voor het gebruik van de schuur worden gegeven. Als u in moeilijkheden geraakt, wende u zich met een gemotiveerd verzoek tot den militairen commandant. X. te L. Zoolang de dienstbetrekking duurt, moet voor verpleging en geneeskundige behan deling worden zorg gedragen. In de thans ont stane situatie kunt u de kosten niet terug vorderen. Mej. F. E. te L. Dergelijke adressen kun nen wü U niet verstrekken. IJdo's Adresbroek noemt verscheidene. K. te L. Per electrische trein van Leiden via Rotterdam naar Dordrecht en vervolgens per bus naar Giessen—Nieuwkerk. A. v. d. V. to L. Retour LeidenWoerden 3de klasse f. 1.15. Woerden-Utrecht pl.m. f. 0.60. U moogt de reis éénmaal onderbreken, mits U het kaartje aan de controle van het station, waar U het perron verlaat, laat afstempelen. J. V. te L- Voor de opleiding tot beroeps militair moet u zich wenden tot het Bureau Militaire Zaken, Stille Rijn, alhier. RUSSISCHE DESKUNDIGEN BIJ ZEPPELINFABR1EKEN. Volgens den Berlijnschen correspondent van het Dujt-sche blad Politiken zal de Rus- sisch-Duitsche samenwerking worden uit gebreid tot de fabrlkatie van luchtschepen. Begin 1940 zullen Russische ingenieurs te Frfedrlchshafen aankomen, om. aldus de correspondent, „te worden ingewijd in de vervaardiging van Zeppelins. Rusland zou de reeds vervaardigde en uitgeruste lucht schepen koopen. Zij zullen gebruikt worden voor het vervoer van goqderen. POOLSCHE BESCHULDIGING. De Poolsche regeering heeft inlichtingen ontvangen betreffende het gebruik van gas door de Duitschers tegen de Polen. Er is in Parijs een officieel communiqué uitgege ven, waarin gezegd wordt: „Talrijke beëedigde verklaringen zijn af gelegd door sanitaire autoriteiten. In Wila- now hebben de Duitschers verstikkend gas gebruikt; tijdens de belegering van War schau is phosgeengas gebruikt door de Duit- sche troepen in de buitenwijk van Powazki. hetgeen talrijke slachtoffers maakte. Tij dens de belegering hebben Roode Kruisver- pleegsters personen behandeld, die brand wonden van mosterdgas hadden gekregen. Ook is mosterdgas gevonden in Praga op den "bodem van een granaattrechter. De Britsche admiraliteit maakt be kend. dat de als mijnlegger dienst doende treiler Mastiff als gevolg van de ontploffing van een Duitsche mijn is verloren gegaan. Eén man is om het leven gekomen, vijf man worden vermist. VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Uit Zuidoost Kent wordt activiteit van vliegtuigen gemeld. Plotselinge uitbarstin gen van machinegeweervuur werden gehoord boven een kuststad. Verscheidene toestel len, blijkbaar Britsche. Iconden worden waargenomen. Br word geen luchtalarm gemaakt. De bevolking ijlde de straat op om te zien wat er aan de hand was. HET DUITSCHE OFFICIERSCORPS. De Duitsche bladen publiceeren de nieuwe bepalingen voor de aanvulling van het of ficierscorps ln den oorlog. Deze bepalingen hebben ten doel lederen voor officier ge- schikten soldaat te bereiken en zoo spoe dig mogelijk zijn bekwaamheden als soldaat en karaktereigenschappen te benutten. De tot nu toe bestaan hebbende verschil len voor de ontwikkeling van den as actief dienenden officier cn adspirant reserve- öfflcter zijn hiermede Voor den oorlogstijd, waar beide gelijke taken onder gelijke omstandigheden te vervullen hebben, op geheven. De mogelijkheid Officier te worden, staat voor iederen soldaat open. wanneer hij tegenover den vijand heeft voldaan en op vallende leiderskwaliteiten heeft betoond. Het optreden te velde is voorwaarde voor een ieder, die tijdens den oorlogstoestand officier wil worden. MORGEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Morgen zal Chamberlain zijn oorlogsover- ziclvt geven in het Britsche Lagerhuis. DE ONDERGANG VAN DE ARLINGTON COURT. Van de 22 overlevenden van de Arlington Court, die in een Iensche haven door het Nederlandsche stoomschip Algcnib zijn ge- debarkeerd. werden negentien naar een ziekenhuis overgebracht. DUITSCH VLIEGTUIG OMLAAG - GESCHOTEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede. dat vanochtend een vijandelijk vliegtuig de Oostkust heeft genaderd. Een gevechtsvliegtuig van de koninklijke lucht strijdkrachten bond den strijd aan en heeft het vreemde vliegtuig omlaagge- schoten. ®©o,' e© Bij de te waterlating: Heeft men hem dan niet vooruit gezegd, wat hij doen moest? AMSTERDAM. 21 November. De verhoogde belangstelling die men ln den laatsten tijd voor kunstzijde-aandeelen c.p de Amsterdamsche beurs heeft kunnen waarnemen is voor een groot deel te wijten aan de betere prijzen, die voor producten uit kunstzijde tegen woordig kunnen worden bedongen. Een belang rijke factor ls in dit verband, hetgeen mede voor onze Nederlandsche kunstzijde-industrie van groote beteekenis is, dat de Duitsche export naai' het buitenland ten gevolge van den oorlog, en door de gevolgen van de blokkade, nagenoeg onmogelijk is geworden. In hoeverre de Neder landsche kunstzijde-industrie hiervan gevolgen zal kunnêrt Ondervinden is op hel oogenblik moeilijk te zeggen. Over- de afgeloopen maand' kon men een belangrijke stijging van den uitvoer, alsmede van de waarde van kunstzijde waar nemen. De uitvoer steeg van 493 000 K.G. In September tot 626.000 K G. in October hetgeen gelijktijdig gepaard ging met een van 1.618.000 tot f. 1 286.000 gétsegen opbrengst. Daarbij be droeg de gemiddelde prijs f. 206 per K.G., hetgeen het hoogste cijfer is sedert Mei 1938. Mede door de verhoogde binnenlandsche af zetmogelijkheid hetgeen een gevolg is van den verminderden invoer van kunstzijden garens, is de productie der Nederlandsche bedrijven ge stegen. Of dit van invloed zal blijken te zijn op de behaalde resultaten is moeilijk te beoordee- len, aangezien zonder twijfel voor de benoodigde grondstoffen en chemicaliën hoogere prijzen moeten worden betaald, waardoor de kostprijs van het product ongunstig wordt beïnvloed. Een stijging der prijzen voor kunstzijden garens heeft men reeds in de Ver. Staten en Engeland kunnen aanschouwen. De sterk toegenomen consumptie is hieraan mede niet vreemd, indien men bedenkt dat dc voorraden in deze landen de laatste maanden aanzienlijk zijn gedaald. De publicaties der gegevens omtrent den Neder landschen uitvoer van kunstzijde in de komende maanden, zullen kunnen aantoonen. in hoeverre ons land zijn positie op de wereldmarkt zal kun nen uitbreiden. Ongetwijfeld echter zullen bfe- langrijke producenten, zooals Italië en Japan trachten een deel van het wegvallen van den Dultschen export naar overzeesche gebieden voor hun rekening te nemen. Dc midd&gbeurs. Van den handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs. die de laatste dagen reeds weinig te beteekenen had. was vandaag niet veel meer over gebleven. Er waren noch kooporders, noch opdrachten tot verkoopen en er was aldus geen ruimte voor groote koersafwijkingen, omdat er geen factoren waren welke invloed op de een of andere wijze op het koerspeil konden uit oefenen. Amerika had ook geen aanknoopings- punten gegeven. Het verloop van WaUstreet was onregelmatig geweest, waarbij slechts onbetee- kenende variaties waren op te merken. De Ame- rikaansche shares waren zoo goed als onver anderd. maar het gebrek aan ondernemingslust riep een stemming van lusteloosheid te voor schijn die in enkele gevallen aanleiding gaf tot een fractioneele koersverlaging. Slechts voor Staalaandeelen en Koperwaarden werd nu en dan eenlge belangstelling aan den dag gelegd. Voor de Amerikaansche Kunstzijde- aandeelen bestond evenmin groote attentie. Op de locale markt was zoo goed als niets le doen. Voor Aku's werd nog wel eenlge belang stelling aan den dag gelegd doch de affaire in dit aandeel was toch niet omvangrijk. Na kleine schommelingen kon de koers zich ongeveer hand haven op het peil van de vorige slotnoteering. Philips-aandeelen waren verwaarloosd. Er ver liepen verscheidene tapes alvorens het mogelijk was om een transactie af te sluiten. Unilevers waren onveranderd maar prijshoudend. In Rub berwaarden was ook al niet veel te doen. Am sterdam Rubbers konden zich op peil houden. Voor de incourante soorten kwamen de no teeringen op onregelmatige manier tot stand naar verhouding van de toevallige vraag of het toevallige aanbod van enkele stukken. De Ta bakken waren geheel uit. het gezichtsveld van de beurs verdwenen. De handel in Suikerwaar den was onbeteekenend. H.V.A.'s waren bij de opening ongeveer prijshoudend, doch zakten wegens afwezigheid, van belangstelling een klei nigheid af. Scheepvaartpapieren werden op zeer kleine schaal verhandeld. De koersen verschil den nauwelijks bij die van gisteren. Op de Pe troleum af deeling ging op bescheiden schaal iets om in Koninklijken, die in hoófdzaak werden verhandeld op het niveau van de vorige slot- noteeringen. De beleggingsmarkt was kalm. De Nederland sche staatspapieren waren onregelmatig met slechts fractioneele variaties. Van de Fransche fondsen ontmoetten de 4 v obligatiën Frankrijk 1939 wederom eenige vraag. Duitsche waarden waren door elkander prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 7.41 (7.36'/i); Berlijn 75.60 (75.60); Parijs 4.20'(4.17*/*)Brussel 31.19 (30.96); Zwitserland 42.29 (42.27); Kopenhagen 36.42'/j f36.421/!); Stockholm 44.90 44.92' Oslo 42.85 (42.85).: New York 1.88 3 8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6.87'/* (6.87'/!). Prolongatie 21/!; Part. disc. 22 1/8; Dag geld 1 1/4. Registermarken 14 5/8; Handels Sperr- marken 6; Reismarken 41's;. Bankpapier 23 3/4. Tusschen haakjes min de koersen van gisteren. NAGEKOMEN. Mü Nederland SINGKEP. 20 Nov. n.m. van Java té Amst. Java—New York Lfln PALEMBANG. 20 Nov. van New York n. Java POELAU LAUT, 20 Nov. van Balik Pappan n. New York. SilverJavaPacific Lijn KLIPFONTEIN, 19 Nov. van Java te Portland tO). LEIDEN, 20 Nov. Groentenveiling eriz. Witte kool f. 1.602.10; roode kool f.23.80; Savoye kool f.2—3.20; groene kool f. 2.40—5.30; boeren kool f.24; rapen f. 3.40—3.60; prei f. 3.50— 4.40; kroten f 1.402.20; kroten, gekookt f.37; uien f. 0.803.20; peen f. 1.504.70; spruiten f5.50—11; andijvie f2—4. sla f24: nero f8.10 10.70; druiven f.1024; witloof f.718; spi nazie f.6—17; tomaten A f.2—14. B f. 2—18. C f.2—12. CC f2—8 per 100 KG. Andijvie f0.90— 1.30; bloemkool f. 1.5012.20; salade f.0.80 1.80; knolselderle f.2440 per 100 stuks. Kroten f.0.50—1.30; pieterselie f.0.801.70; selderie 0.90 1.50; peen f.6308.80, alles per 100 bos. LEIDEN, 21 Nov. Vette varkensmarkt. Aan gevoerd tótaal 182 stuks, waarvan 176 zwaar en licht 6 soort. Prijs per KG. levend gewicht in centen 61—66 ct. voor zware. Handel matig. BODEGRAVEN. 21 Nov. Aangevoerd 197 par tijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk, totaal 8865 stuks, wegende 70.985 KG. Prijs met RM. lste soort f. 30.5032, 2de soort f. 28—29.50. Han del flauw. HAZERSWOUDE. 20 Nov. Aangevoerd wer den 2576 eieren. Prijs kipeieren f. 5.606.50. kip eieren f. 4.45 per 100; kippen f.1 p. stuk; hanen f. 0.551.00 per stuk. PURMEREND, 21 Nov. Kaasbeurs. Verhan deld 20 partijen, wegende 53.000 KG. Handel matig. Hoogste prijs f.21. Kleine boerenkaas f.3—21.50. goed; boter f. 1.501.56 per Kilo; Runderen, totaal aangevoerd 776 stuks. 435 vette koeien. 6470 ct. per KG matig; 341 stuks gelde- en. melkkoeien, f.110260 per stuk; 10 paarden f. 90190 per stuk. stug- vette kalveren en graskalveren 132 stuks; vette kalveren 60—80 ct. per KG. matig.; 352 nuchtere kalveren voor de slacht, f 8—11. matig; graskalveren f.3050 per stuk. matig; voor de fok f 12—17. matig; 188 vette varkens voor de slachi 6469 et per Kilo. vlug; 11 magere varkens, f.2030 p. stuk. matig; 76 biggen, f.1230 per stuk. matig: 1833 schapen, f.1426. matig; 36 bokken, f.3 10. matig; kipeieren f.55.50 per 100; cendeie- ren f. 3.50 per 100. Centrale Ei°rveiling. Aangevoerd 95.000 eend- meren. prijs. f.3.90—3.95 per 100. 80.000 kip eieren. prijs f. 4.406 per 100. ZOETERWOUDE. 20 Nov. Eicrveiling Aan- gevóerd 1450 eieren Kipeiefreri 6.20—6 60; ~kui- keneieren 4.404.30 per 100: kaas 34 Pluimvee: kippen 3065: hanen 75; duiven 16; konijnen 25—160 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3