STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 21 November 1939 Overzicht De vier zusters van de /Simon Bolivar" op Schiphol aangekomen Uit het Verre Oosten Verspreide berichten Diplomatiek spel wordt voortgezet RUSLAND EN JAPAN. Molotof en Togo, de Japansche am bassadeur, zijn het eens geworden om trent de opening ran onderhandelin gen over een handelsverdrag op den grondslag der meest-begunstiging. Een officieele mededeeling zegt, dat Mo lotof en Togo het eens geworden zijn over de grondslagen, waarop de Russisch-Ja- pansche handelsbetrekkingen dienen te worden geregeld. De besprekingen bevin den zich echter nog in allereerste stadium. Men heeft, nog niet vastgesteld waar de onderhandelingen zullen plaats vinden. Men verwacht, dat de beide regeeringen thans door de ambassades zullen laten on derzoeken, welke producten in aanmerking komen voor een belangrijk ruilverkeer. Thans is de Russisch-Japar.sche handel zeer onbeduidend en er is geen breede basis voor een handel. De onderhandelingen zul len dan ook vooral van belang zijn om po litieke redenen. Rusland wil de vrije hand hebben ln het Westen. Veel zal afhangen van de houding, welke Rusland nu verder in China zal aannemen. TSJANG KAI SJEK OPNIEUW MINISTER-PRESIDENT. Maarschalk Tsjang Kai Sjek, de Chinee- sche opperbevelhebber, is benoemd tot mi nister-president, ln opvolging van dr. H. H. Koeng. die vice-minister-president wordt. Koeng blijft minister van financiën. Tsjang Kal Sjek was afgetreden als mi nister-president na den val van Nanking, twee jaar geleden, ten einde zich geheel te wijden aan de militaire aangelegenheden. EEN MANIFEST VAN DE KWOMJNTANG. De voltallige vergadering van het exe cutief comité der Kwomintang heeft een manifest uitgegeven, waarin de wil wordt bevestigd om den weerstand voort te zet ten tot de overwinning en de internatio nale verdragen te eerbiedigen. Verklaard wordt, dat China zal weigeren toe te tre den tot het anti-kominterpact en zijn di plomatieke onafhankelijkheid zal handha- haven. Het manifest geeft uitdrukking aan de overtuiging dat de wereldvrede onmoge lijk is, zoolang de Japansche agressie voort gaat. Tenslotte wordt uitdrukking gegeven aan de hoop. dat na den oorlog in Europa en China een organisatie ln het leven zal worden geroepen voor collectieve veiligheid in de wereld ten behoeve van den wereld vrede. De vergadering heeft eveneens het be sluit genomen het volgend jaar een natio nale vergadering bijeen te roepen en over te gaan tot een bestuursreorganisatie. wel ke den grondslag zal opleveren voor een democratische regeering. EEN AMERIKAANSCH JOURNALIST VERLAAT DUITSCHLAND. De heer Conger, correspondent van de New York Herald Tribune, die Berlijn Za terdag verlaten heeft, vertelde bij zijn aan komst te Amsterdam, dat hij niet uit Duitschland was uitgewezen, maar toch vertrokken was, omdat men hem op andere wijze den arbeid voor zijn blad onmogelijk had gemaakt. Begin vorige week had hij telefonisch een bericht naar Amsterdam doorgegeven over onlusten en gevallen van wrijving in het Rijk. waarop men hem verzocht had op het ministerie van propaganda te komen, waar men hem beduidde, dat hij die mededee ling moest intrekken. Hij had geantwoord dat hij zijn informaties van betrouwbare personen had ontvangen en derhalve niet aan dit verzoek kon voldoen. Daarop had een hoofdambtenaar hem beduid dat hij niet werd uitgewezen, maar dat hij toch beter deed vrijwillig te gaan. aangezien hij geen verlof meetr zou verkrijgen tot tele- foneeren, omdat'hij de belangen des Rijks in zijn telefonische mededeelingen bena deeld had. Conger had nog gepoogd zich te beroe pen op het feit dat er geen censuur was voor buitenlandsche Correspondenten mits deze geen onwaarheden zouden berichten en hij had het departement getart zijn ge gevens te wraken. Men was daar niet m getreden, maar het verbod van telefonee- ren bleef gehandhaafd, waarop Conger zijn pas had aangevraagd. POLEN VOOR DEN RECHTER. Gisteren heeft een aantal Polen terecht gestaan voor een bijzondere Duitsche recht bank te Posen. De Polen worden beschul digd in de eerste dagen van den oorlog twee Duitschers op wreede wijze te hebben ver moord. Een Pool werd ter dood veroordeeld, zeven andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen var. zes maan den tot vier jaar. UITSPRAAK IN DE ZAAK TEGEN DEN „VOLKSBUND". Er is thans te Lausanne (Zwitserland) uitspraak gedaan in de zaak tegen leden van den nationaal-socialistischen Volks- bund. De Duitsche onderdanen Kemmet. een agent van de Gestapo, en Rehm zijn veroordeeld resp. tot een jaar en tot tien maanden gevangenisstraf en tien jaar ont zegging van verblijf in Zwitserland. Beiden werden bij verstek veroordeeld. Bodmer. een Zwitsersch onderdaan uit Zuerich werd veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf en vijf jaar verlies van burgerrechten, eveneens bij verstek, aanzien hij op het oogenblik in dienst is bij het Duitsche leger. De andere beklaagden werd tot geringe straffen veroordeeld. DE VERJAARDAG VAN AARTSHERTOG OTTO. Bij gelegenheid van den verjaardag van aartshertog Otto, zoon van ex-koning Xarel. werden in geheel Hongarije, als steeds, voor den aartshertog heilige Missen opgedragen. NOG GEEN RANTSOENEERING IN ENGELAND. Het Brltsche ministerie van voorlichting deelt mede. dat geen rantsoeneering zal worden Ingevoerd vóór men de resultaten kent van de algemeene Inschrijving, welke Donderdag a s. ten einde zal zijn. Terwijl storm en hoog water de bedrij ven aan het front stil houden, terwijl in de lucht de actie zich beperkt tot verken ningsvluchten. gaat ter zee de vernielende oorlog onbarmhartig voort. De Engelschen beschuldigen de Duitschers, dat zij door het leggen van mijnen, tegen alle wettige bepalingen in, de oorzaak zijn van het verloren gaan van zoovele in hoofd zaak neutrale schepen, de Duitschers noe men het een Britsche leugen. Wie gelijk heeft In een deel der Engelsche pers gaan stemmen op om nu ook den Duitschen export te belemmeren, maar gaat het aan om iets onwettigs te beantwoorden met een niet minder onwettige daad. waarvan bo vendien de neutralen de grootste schade zouden ondervinden? Officieel is gelukkig nog niets bekend ln die richting. De propaganda wordt krachtig voortgezet. Naar aanleiding van het Fransch-Brit- sche besluit tot coördinatie van den eco- nomischen oorlog schrijft de ..Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz": ..Op grond van de ervaring moeten de neu tralen er rekening mede houden, dat thans een verdubbelde druk op hen zal worden uitgeoefend, welke beoogt, hen te doen toe stemmen in een controle, die niet alleen hun neutraliteit, maar zelfs hun souverei- niteit in gevaar brengt. Het zal wel geen toeval zijn, dat met het oog op dit onverbloemde programma van economische dictatuur en hegemonie over de geheele wereld de duce de aan dacht heeft gevestigd op den economischen oorlog, die reeds den vorm van een wereld oorlog heeft aangenomen, daar hij de eco nomische en maatschappelijke activiteit van alle staten zonder uitzondering treft. Het systeem der autarkie moet de politieke vrijheid van handelen voor Italië behou den. Duitschland streeft niet naar een eco nomisch monopolie en ook niet naar een hegemonie over andere staten, in oorlog noch in vrede. Het strijdt echter met alle kracht tegen de aanmatiging der Weste lijke mogendheden, die de wereld niet al leen politiek, maar ook economisch willen beheerschen. De strijd, dien Engeland en Frankrijk op het oogenblik voeren, is dus niet alleen tegen Duitschland gericht, maar ook tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van alle landen, die niet bereid zijn, als economische dominions van het Britsche rijk mee te vechten tegen Duitschland en later tegan ieder, die zich niet naar de Britsche wet zou voegen". De oude beschuldiging herleeft dus in veranderden vorm! En, helaas, niet geheel ten onrechte, want de neutralen voelen de actie aan den lijve. In Slovenië zijn vlugschriftenverspreid met den volgenden tekst: ..Sloveensch volk, strijd voor de oprich ting van de eenheid der Balkanlanden on der bescherming van sovjet-Rusland, dat den vrede wil en dat zich verheft tegen het wereldimperialisme". De politie van Ljoebliana heeft verschei dene arrestaties verricht. Hieruit blijkt de ondergrondsche actie der sovjets op de Balkan! Maar behalve Italië komen ook anderen ln het gevaar. In een interview met het dagblad Timi- soara heeft Tibor von Eckhardt, de leider van de Hongaarsche kleine landeigenaars een krachtig pleidooi geleverd ten gunste van eenheid onder de landen van Zuidoost- Europa. Hij zeide o.m.: „Het Duitsche im perialisme is weer opgekomen na 20 jaar en nu is ook het Russische imperialisme verschenen. De weg Berlijn-Bagdad gaat door het Donaubekken en den Balkan. Zonder politieken en economischen band of zelfs een geschikt j, stabiele structuur kunnen de landen van Zuidoost-Europa geen weerstand bieden aan de roofzuchtige neigingen der grootere landen." Voorts verklaarde von Eckhardt. dat hij het als volstrekt mogelijk beschouwde, dat er in de nabije toekomst een einde zou komen aan .de Hongaarsch-Roemeensche misverstanden. THEOSOFISCHE VEREENT GING CENTRUM LEIDEN. Lezing van mej. W. Pattiwael Westerloo. Voor bovengenoemd centrum trad gister avond in het Federatiehuis als spreekster op mej. W. Pattiwael Westerloo met het onder werp ..Het Tao-teeken". Uitgaande van het beginsel der theosofie, waarvan het voornaamste principe is uni- verseele broederschap en elkaar onderling begrijpen, vestigde de spreekster allereerst de aandacht op de Llgue internationale Orient et Occident, welke te New York is opgericht en tot doel heeft de onwetendheid in het Westen over het Oosten op te heffen en te doen verdwijnen en te streven naar samenwerking, onderling begrijpen en be vordering van vooruitgang. Dit was ook het doel van den Volkenbond. Dat dit doel niet bereikt is en wij weer midden in den oorlog zitten, daaraan zijn wij allen, is de geheele menschheid schuldig, constateerde spreek ster. Zoo kwam spreekster tot het Tao-teeken, het zinnebeeld in den Chineeschen gods dienst. dat wil zeggen dat God is alomvat tend. alomtegenwoordig, zich het hoogste openbarend in den mensch. Zooals de theo sofie leert „geen godsdienst boven waar heid". zoo zou spreekster willen zeggen „geen godsdienst boven God". God openbaart zich in stof en geest. Ver eenzelvig u met Hem en de goddelijke krachten zullen in werking komen. Aan den mensch de taak deze goddelijke krachten door te zenden en over de wereld te ver spreiden. Wanneer wij ons realiseeren. dat wij" onverbreekbaar met God verbonden zijn, waarbij wij onze betere aandoeningen op hooger niveau brengen en onze lagere aan doeningen aan God opdragen, dan volgt vanzelf de loutering en daalt er rust en vrede neer. Alle Sleur in godsdienst, gebeden, medi taties is uit den booze; wij moeten actief leven, dan komt de openbaring Gods in ons. dan komt in ons het vurige verlangen om de wereld die op het oogenblik op het doode punt is geraakt, te verbeteren. Het Tao-teeken drijft de ziel vooruit tot godde lijke intuïtie, tot een diepen vrede, tot eer. harmonische stilte, een stilte echter die de weg is tot het goddelijke, tot de universeele broederschap der menschen. Een aandachtig gehoor volgde deze voor dracht met groote belangstelling. LEIDSCHE STRAATNAMEN. HERSTEL VAN DE TOURISTEN- RECLAME IN ITALIË. De desbetreffende organisaties in Italië hebben besloten ln zekere neutrale landen de reclame voor het tourlstenverkeer ge deeltelijk te herstellen, meer ln het bijzon der ln Nederland. België. Denemarken, Zweden, Noorwegen en Egypte Deze reclame was begin September ge staakt in verband met de internationale gebeurtenissen. LEVERING VAN SCHROOT AAN GROOT-BRITTANNIË. De New York Herald Tribune verneemt, dat Groot-Brlttannle onderhandelingen heeft afgesloten over den aankoop in de Vereenigde Staten van 750.000 ton schroot voor verscheping binnen drie maanden. Het betreft een bedrag van 15 mlllloen dollar. ALL-INDISCH CONGRES BIJEEN. In Allahabad is de zitting van het All- Indische Arbeidscomlté begonnen, onder voorzitterschap van den president van het Congres, Rajlndar Prasad. Als niet-lid van het comité neemt ook Gandhl aan de ver gaderingen deel. Men verwacht van de bijeenkomst beslui ten ten aanzien van de verdere politiek van het Congres en van het lot van Indlë. Gisteren was Gandhi niet aanwezig, daar hij sedert 1919 elke week op Maandag edjn „dag van zwijgen" heeft. Supplement 19291939. Van de hand van. den oud-directeur van Gemeentewerken, oneen stadgenoot Ir. G. L. Driessen, is versohenen het eerste supple ment op zijn in 1929 uitgegeven publicatie .Leidsche Straatnamen", strekkend over het tijdvak 1929—1939. In een voorwoorepjzegt de schrij ver .Sinds 1929, in welke jaar „Leidsch Straat namen" verscheen, is het aantal straten in Lelden met een 70-tal toegenomen en kwa men ook in de oude stad belangrijke wijzi gingen tot stand. Hoewel de aan deze stra ten toegekende namen bijna alle herinne ren aan personen, die zich jegens Leiden of jegens het vaderland bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt, zoodat deze namen slechts in verwijderd verband staan tot de historische ontwikkeling der stad, welke zich zoo vaak in oudere straatnamen af spiegelt, schijnt het niettemin gewenscht ook deze nieuwe straatnamen ln beknopten vorm toe te lichten, daar een overzichte lijke verduidelijking van alle Leidsche straatnamen m i door menigeen op prijs zal worden gesteld. Tevens ontstond daardoor gelegenheid melding te maken van belangrijke wijzigin gen in het Stadsbeeld dér laatste jaren ten gevolge van straataanleg. grachtdempingen, doorbraken, enz, alsmede tot het aanbren gen van enkele aanvullingen en verbeterin gen in den oorspronkelü ken tekst. Ten einde het naslaan te vergemakkelij ken, zijn in het Supplement alle bestaande straatnamén genoemd, derhalve ook die, welker toelichting geene wijziging of aan vulling onderging. Ook de lijst, van „Verdlwenen Straat namen". voorkomende in de uitgave 1929, kon in het Supplement aanzienlijke uitbrei ding ondergaan. Bij Raadsbesluit van 15 October 1934 heeft de Raad zijne bevoegdheid tot het vaststel len van nieurwe straatnamen overgedragen aan Burgemeester en Wethouders, gehoord de Commissie van Fabricage. Tevens hechtte de Raad toen zijne goed keuring aan een door Mr. J. Bool en steller dezes ontworpen stelsel van straatnamen, waarbij voor elke nieuwe stadswijk wordt vastgesteld, aan welke categorie personen of zaken de namen van de daarin gelegen straten zullen worden ontleend." De schrijver heeft door de pamen-stelling van dit supplement een nuttig werk ver richt, dat noodzakelijk was, wilde de uit gave van 1929 aan den opzet blijven be antwoorden. Hij verdient daarvoor den dank van alien, die zich interesseeren voor de herkomst der Leidsche straatnamen. LEIDSCHE PLUIMVEE- EN KONIJNEN- VEREENIGING D. S. V. Gisteravond hield bovengenoemde Veree- niging haar jaarlijksche tafelkeuring in café J. van Meizen, Beestenmarkt. Keur meester was de heer Klaas van Dijk uit Haarlem. De beker voor het mooiste dier werd gewonnen door den heer Castelein met een blauw zilver konijn; het mooiste dler- op-één-na was van den heer Groeneboom, met een blauwe Vlaamsche, die tevens een lauwertak voor de mooiste eigen fok 1939 verwierf. De verdere resultaten waren: A. Groote Rassen Haaskleur: J. Groeneveld. Konijn grijs: J. J. Laterveer. Blauwe Vlamen: J. Groeneboom. Witte Vlamen: J. Straathof. Gele Vlamen: H. Ramak. Midden Rassen: Chinchilla: D. Meijers; Havana's: S. J. Bakker. Kleine RacsenBlauw-Zilver: C. Caste- I leln. Polen: C. Castelein. De eerste passagiers, die de ramp van de ..Simon Bolivar" op Zaterdagavond over leefden, zijn hedenmorgen met de eerste KLM-machine. welke om 9.16 uur van Shoreham naar Schiphol vertrok, op het Amsterdamsche vliegveld aangekomen. Het waren de vier zusters Domicanessen, ge naamd zuster Emilia, Aletta, Colombana en Waltnuda, die zich tijdens de ramp zoo buitengewoon moedig hebben gedragen. Velen waren ter verwelkoming aanwezig, w.o. de algemeen overste der Orde, zuster Hortensia uit Huize Bijdorp te Voorschoten. Het was een geweldig gedrang op het per ron. De zusters werden letterlijk met open armen ontvangen door haar medezusters en door de op Schiphol aanwezige paters- Dominlcanen. Van alle kanten kregen zij gelukwenschen In ontvangst te nemen en het spreekt wel vanzelf dat de heeren van de KU.S.M. ontroerd dankten voor alles, wat zij tijdens de verschrikkelijke scheeps ramp voor de passagiers hadden gedaan. Het bleek dat deze zusters niet in de eer ste plaats dachten aan haar eigen behoud tijdens de ramp, doch voornamelijk haar aandacht hadden besteed aan de redding van zoo vele andere passagiers. ZIJ lieten zich gewillig door familieleden en journa listen ondervragen. Zij poseerden zelfs eenigen tijd op het trapje van de K.L.M.- machlne voor filmoperateurs en fotografen en toen deze eerste drukte wat geluwd was begaven zij zich naar het douanekantoor. De douane had niets bij de zusters te on derzoeken. want al haar bagage als papie ren en alles wat zij voorts bij zich hadden, toen de reis begon, is bij het vergaan van •het schip verloren geraakt. In het restaurant werden de zusters door de algemeen-overste onthaald op een kopje koffie en toen kwamen ook de tongen los, omdat zij inderdaad veel ervaringen uit de bange uren hadden te vertellen. Zoo be schreef zuster Aletta het oogenblik, waarop het schip op de mijn liep. De vier zusters waren op dat moment op het dek, in te genstelling met de meeste passagiers, die binnen bleven, omdat het vrij koud was. Zij bekeken de oorlogsschepen die in de nabij heid van het schip rondvoeren en wandel den verder rustig heen en weer. Het eerst voelden zij een schok, de ruiten rinkelden en na enkele seconden helde het schip over. Onmiddellijk ontstond er een groote chaos aan boord. Van binnen het schip uit renden alle pas sagiers naar de sloepen. Men wist evenwel niet bij welke sloep men zich moest ver voegen. want er was nog geen sloepenrol gehouden en evenmin de gelegenheid ge geven onder deskundige leiding met de reddinggordels te oefenen. Zuster Aletta, die dit verhaal deed. begaf zich met haar drie collega's naar een der sloepen. Op een gegeven oogenblik kon zij niet verder om dat haar de weg werd versperd door een man. die uit de machinekamer naar boven stormde. Zij zag hoe haar drie mede-zusters een plaats in een sloep wisten te bemachtigen Deze sloep kon op de normale wijze ln zee worden neergelaten. Zuster Aletta trachtte een tweede sloep te bereiken. Deze was eveneens vol met menschen en toen het moment gekomen was, dat de sloep zou worden gestreken bleek het, dat de davits verwrongen waren. Van een derde sloep konden de touwen niet gevierd worden Zuster Aletta wist in deze derde sloep een plaats te bemachtigen. Tevoren had zij haar schoenen uitgetrokken, evenals haar mantel, om tijdens de redding niet door overtollige kleeren gehinderd te worden. Zij had wel haar reddingsgordel aan, doch ztj begreep, dat deze verkeerd zat. De stampvolle sloep kwam toch in het water terecht, nadat iemand de touwen had doorgesneden, doch vrijwel onmiddel lijk zonk dit vaartuig, zoodat de passagiers in het water terecht kwamen. Zuster Aletta vertelde voorts hoe zij enkele keeren onder water kwam. Op een gegeven oogenblik kwam zij opnieuw boven, waarbij een dame met haar kind aan haar hals hingen. De dappere zuster trachtte een plank te grij pen, doch deze gleed uit haar handen, om dat alles met olie besmeur 1 was. Het was buitengewoon moeilijk een plank of een ander ronddrijvend wrakstuk te grijpen. Eindelijk slaagde zij er in een stuk hout, waaraan een ijzeren staaf zat vast te hou den. Zij probeerde nog de vrouw en het kind te grijpen doch deze schenen aan het einde van hun krachten te zijn. Een uur lang dreef zuster Aletta in het water rond. waarop een dikke vuile olie- laag lag. Tenslotte werd zijn opgemerkt door een Engelsch oorlogsschip dat hulp bood. Het was zelfs buitengewoon lastig vanwege de laag olie, om aan boord van dit oorlogsschip te komen, doch eindelijk werden de pogingen van de redders met succes bekroond. Zuster Aletta was volko men versuft. Aan boord van het oorlogs schip heeft zij alle mogelijke zaken te drinken gekregen. Zij wist niet wat. Om half vijf meerde het schip aan de kade van Harwich. De geredde zuster werd op een draagbaar van boord gedragen. „Ik zag er verschrikkelijk uit, al mijn kleeren waren weg en ik had een matro- zenbroek aan Toen zij aan wal kwam. zag zij oogenbllkkelijk haar drie mede-zusters, die eveneens gered waren. Deze schrokken hevig en dachten dat haar collega ernstig gewond was. Dit was evenwel niet het geval Door het verschrikkelijke verhaal, dat de zusters ons deden, sprak toch haar dank baarheid over de hulp, welke men In En geland aan de geredde passagiers heeft ge boden. Over eenigen tijd zullen deze vier zusters opnieuw naar West-Indië vertrekken. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Loge „Tot Aller Welzijn". De Internationale Orde van Goede Tem pelieren, loge „Tot Aller Welzijn", vierde gisteravond haar derde jaarfeest in het wijkgebouw ..Staalwijk". De zaal was ge heel bezet. Als spreker trad op de heer J H Antonisse uit Amsterdam, terwijl voorts welwillende medewerking werd verleend door den dichter-zanger-conférencier G. Dumont uit Rotterdam en het bekende Leidsche Salon-Orkest onder leiding vair den heer J. Plu. Het orkest opende den avond met „Marche of the Herald" en bracht er direct de feeststemming in. De voorzitter, de heer H. Zunderman Jr., sprak een hartelijk welkomstwoord tot de zeer talrijke aanwezigen van plaatselijke organisaties en loges uit Leiden, Den Haag, Loosduinen, Delft e.a. en Inzonderheid tot den spreker, waarop de Tempelierenmarsch gezongen werd met orkestbegeleiding. Verschillende afgevaardigden boden hun gelukwensch aan; de zusterloge „Leiden Vooruit" schonk een bloemenhulde. De heer Antonisse hield hierop een rede, waarin hij er om. op wees, dat het moeilijk is in dezen tijd feest te vieren. Vele dingen moeten beter worden; wij snakken naar een nieuwen tijd. Die tijd moet gebracht worden door nuchtere menschen. Wij ar beiden voor onze naasten, wij willen stre ven naar het goede en de wereld beter ma ken. Wij kunnen feestvieren omdat er een betere tijd zal komen, want achter de wol ken schijnt de zon. Spr. besloot met een krachtige opwekking om toe te treden tot de rijen der Goede Tempelieren, die over de geheele wereld hun arbeidsveld vinden. Het orkest speelde hierna „Wiener Pra- terleben" van Translateur. De dichter- zanger G. Dumont gaf vervolgens levens liedjes ten beste en oogstte daarmede veel succes. Na de pauze, waarin thee en ge bak werd aangeboden, kwam dc heer Du mont nogmaals voor het voetlicht, terwijl ook het orkest zich andermaal liet hooren. Het applaus was groot en welverdiend. De voorzitter bracht allen dank, die tot het weislagen van dezen avond hadden medegewerkt. De dames van het orkest hadden een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Tot besluit van deze geslaagde bij eenkomst werd het lied „Levenslust" ge zongen. MANNENZANGVER. „KUNST NA ARBEID' Gisteravond gaf bovengenoemde ver- eenlglng een goed geslaagd concert in de concertzaal van het Gesticht „Endegeest". Er werd zeer goed gezongen. Medewerking aan dit concert verleenden o.a. mevr. W. E. v. d. HeydenBrakel (plano), mej Jo Stallinga (sopraanzangeres) en de heer TJoa Sie Yong (viool). Mej. Jo Stallinga zong enkele zeer mooie liederen, uitnemend begeleid door mevr. v. d. Heyden, terwijl de heer TJoa Sie Yong zeer verdienstelijk enkele vioolsoli speelde, daarbij ook weer geaccompagneerd door mevr. v. d Heyden. Het geheel vormde een zeer gevarieerd programma, dat bijzonder ln den smaak viel De medewerkende dames kregen fraaie bloemen. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Oprichting eener werfcommissie. Naar wij vernemen werd gisteren op Ini tiatief van den burgemeester een werfcom missie voor bloedtransfusie opgericht on der voorzitterschap van den directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst. Tot secretaris werd benoemd de heer D. C. Kok: tot permingmeestercs.se mevr. E. E. VosBodanowitz. De burgemeester aanvaardde het eere voorzitterschap. Nadere bijzonderheden zullen spoedig be kend gemaakt worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: ,,'t Schuttershof", Stationsweg 55, Leiden. Café-restauraint. Eigenaar: W. Boer, Leiden. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Machinefabriek „Drakenburgh", voorheen D. W. v. Rennes, Sumatrastraat 55, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Bztonfabriek „De Hoorn", v.h. Oosthoek Zoon. Emmalaan 105, Alphen a. d. Rijn. Uittredend commissaris: C. Groenewej, 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het propadeutlsch examen theologie de heer M. J. ten Bruggenkate (Den Haag); voor het voorbereidend ker kelijk examen de heeren W. Nijenhuis Haarlemi en C. Fortuin (Maassluis!; voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde, hoofdvak pharmacle, mej. A. C. Knape (Rotterdam i; voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren H J. va" Wlechen (Den Haag). J. C. van Wcrmes- kerken (Alphen a. d. Rijn) en J. Bok (Lel den). Gistermiddag omstreeks vijf uur is een motorbakfiets. beladen met groenten, welke even onbeheerd op de Aalmarkt stond. water gereden, waardoor al de groente v<" loren ging. Een schadepost voor den groen- tenhandelaar A. B. uit Sassenheim. die dc« groenten juist op de veiling alhier gekoeld had en naar huis wilde vervoeren. Wel werd even later de motorrbakflet» uit het water gehaald, maar de groen"" waren verloren gegaan. De reserve-eerste-luitemants B en J. Frieling, beiden van 4 R.I.. ziJn noemd tot reserve-kapitein. De Wethouder van Onderwijs, de heet Mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spree'' uur te houden. Gistermiddag is de 17-jarlge auton* teur J. F. door eigen onoplettendheid op dj Rijnsburgerweg met zijn rijwiel teg'n paal en vervolgens tegen een boom 8er?ffiV De Jongen bekwam een lichte hersenscnuj ding en werd door den E.H.D naar Academisch Ziekenhuis vervoerd. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2