Het blijft stil aan het oorlogsfront De strijd ter zee DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 No. 24436 De strijd in het Westen HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang De onrust in het Protectoraat Finland en de Sovjets In Frankrijk Prins August Wilhelm spreekt op een persconferentie De Duitsch- Roemeensche handels onderhandelingen Verloren gegane schepen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht De positie van Turkije LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30'cJtsTper Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd *(Jn: per 3 maanden f. 3.13 per week 'rtfAf.O.lê Franco per post t. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland t. 0.89 per 3 ma A3 Het Fransche Havas-Bureau meldt: Uit Bohemen gekomen reizigers verhalen bijzonderheden over de vijf dagen van ter reur, die Praag beleefd heeft. Volgens deze reizigers zou het aantal terechtstellingen veel hooger zijn dan dat. hetwelk door het Duitsche nieuwsbureau toegegeven is. Men spreekt over 120. Bijna 8000 studenten en Tsjechische leeraren zouden in den nacht van 16 op 17 November en overdag op 17 November zijn gearresteerd. De arrestaties werden niet alleen verricht in de studen tenhuizen en colleges, maar ook in parti culiere woningen waar studenten kamers hadden gehuurd. Voor het meerendeel werden de gevangenen naar Duitschland vervoerd. De negeir studenten, die op 17 No vember des avonds gefusilleerd zijn na een overdag ten uitvoer gelegde razzia in de colleges, waren de voorzitters van alle stu dentenverenigingen. Onder hen bevond zich de zoon van den vroegeren minister van handel, Matoesek. Er zijn geen studenten meer in Praag. De Gestapo heeft zelfs de klinieken en hospitalen doen ontruimtn waar een hon derd-tal personen werd verpleegd, voor het meerendeel studenten, die gewond waren tijdens de troebelen van 28 October en 15 November. De families worden in onzeker heid gelaten en krijgen geen berichten. Gisteravond om zeven uur heeft de Praagsche radio de opheffing aangekon digd van de sluiting der openbare locali- teiten op tien uur des avonds. De staat van beleg wordt echter gehandhaafd en Praag blijft bezet door 20.000 SS en SA- mannen. die gewapend zijn. Na de sluiting van de universiteiten wordt een geheim manifest verspreid in alle jeugdherbergen in het protectoraat. De Praagsche studenten, die den oproep hebben opgesteld, bevonden zich onder de menigte betoogers, die door de Duitsche politie uiteengejaagd werden. Het manifest zegt: „Onze colleges zijn voor drie jaar gesloten, om de Tsjechische Jeugd te wurgen en iedere mogelijkheid voor haar ontwikkeling weg te nemen. Onze misdaad is. dat wij Tsjechen zijn. Na de bezetting in Maart j.l. zochten wij de bron van onze beschaving in de geschiedenis van het verleden van onze natie. Toen werden de tekstboeken in onze universiteiten en scholen weggenomen en werden andere in dezelfde taal maar Duitsch naar den geest uitgegeven. In plaats van de beloofde cul- tureele autonomie werd de Pruisische hiel toegepast, die de Tsjechische gedachte en de nationale gevoelens verkrachtte. Nu zijn de scholen gesloten en Praag, de stad waar gedurende duizend jaren de bescha vingen van Oost en West elkander hebben ontmoet, wordt teruggebracht tot het peil van een provinciale stad". Over de Incidenten die begonnen zijn op den nationalen Tsjechischen verjaardag, 28 October, zegt het manifest: „Wij hebben optochten gehouden in de straten om te toonen, dat wij gebleven zijn zooals wij in het verleden waren. Gedu rende vele dagen werd bloed vergoten in Praag en duizenden werden weggezonden om te vergaan in gevangenis en concentra tiekampen. Dat waren de eerste Duitsche antwoorden. Nu komt de sluiting van onze scholen en worden wij weggehaald voor dwangarbeid". Het manifest besluit met te zeggen, dat de jeugd van Bohemen en Moravië den strijd zal voortzetten. He Duitsche bladen melden dat de staatspresident van Bohemen en Moravië dr. Hacha ziek is. Zijn herstel zal nog wel eenigen. tijd duren, aldus deze bladen. De geneesheeren hebben hem voorgeschreven zich zeer in acht te nemen. Al eenigen tijd geleden heeft hij zich op aanraden van zijn geneesheeren naar Lana teruggetrok ken. Hij zal er blijven tot hij geheel her steld is. 'De voormalige Tsjecho-Slowaaksche ge zant te Londen, Jan Masaryk, een zoon van den stichter van de Tsjecho-Slowaak sche republiek, heeft dezer dagen verklaard Jat Hacha in zijn bewegingsvrijheid was belemmerd tot een dorp en het huis waar President Masaryk had gewoond en gestor ven was. Dit is het dorp Lana met het kasteel Lany). Het Russische telegraafagentschap Tass Publiceert in den vorm van een brief uit Helsinki een bericht waarin verwijten wor- geuit tegen de Finsche regeering, die tijdens de onderhandelingen met de sov- let-unie een felle campagne tegen Moskou zou hebben gevoerd. Bij de aanwakkering os' vijandschap tegen de Russen zouden vertegenwoordigers van de Engelsche mi litairen een actieve rol gespeeld hebben. Het telegraaf-agentschap wijst in dit verband op de maandenlange inspectiereis '4n den Engelschen generaal Kirk in 1925. die naar aanleiding van zijn bezoek van dit jaar aan Finland zich er op beroemd zou hebben zelf veel moeite te hebben be steed aan het tot stand brengen van mili taire gereedheid van het Finsche leger en geen vergeefsche moeite te hebben gedaan. Van Finsche zijde wordt gemeld: Sedert de opschorting van de Finsch-Russische besprekingen heeft er geen contact be staan met Moskou. Gisteren echter heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat de punten die bij de onderhandelingen in Moskou te berde zijn gebracht, bestudeerd zijn door de verschillende parlementsfrac- ties. Er is echter geen besluit genomen over de vraag of deze punten openlijk ln het parlement besproken zuHen worden. De woordvoerder voegde hieraan toe. dat de Finnen terdege alle mogelijkheden onder zoeken, aangezien zij een eventueel moge lijke regeling niet wiUen uitstellen. De beurs Is heropend en Helsinki heeft zijn gewone aanzien hernomen. De Finsche gezant te Stockholm. Faasl- kivi, zal binnen veertien dagen naar zijn standplaats terugkeeren. Toch zal Paasikivi maar een maand te Stockholm blijven. Hij zal dan zijn diplo matieke loopbaan opgeven. Hij heeft den leeftijd van 70 jaren be reikt. WATER BELEMMERT OPERATIES. Van het front nog altijd geen nieuws. De soldaten aan het front, zoo schrijft het Fransche Havas-bureau in het over zicht van de militaire situatie, moeten sinds twee dagen het hoofd bieden aan een nieu wen vijand: het water. Na eenige weken van rust, zijn de rivie ren en stroomen opnieuw gaan wassen. De Rijn vertoonde een stijging van bijna vijf tig centimeter en de was hield nog aan. De gevolgen van het hooger water zUn minder hinderlijk aan de Fransche zijde, welke hooger gelegen is. dan op den rech ter-, den Duitschen oever. De Duitschers hebben hier snel maatregelen moeten tref fen. Zij pompen het water weg en leggen op sommige punten dijken aan. Doch reeds thans hebben zij de meest bedreigde pun ten moeten verlaten. In die omstandigheden is het gemakke lijk te begrijpen, dat van de militaire ver richtingen niet veel terecht komt. Zelfs de verkenningen zijn beperkt gebleven. Geen enkele gebeurtenis, zelfs niet van plaatse lijke beteekenis, heeft zich voorgedaan. Van Duitsche zijde vindt dit ten deele bevestiging in volgend bericht: In een mededeeling van het Duitsche op percommando staat, dat behalve een zwak artillerievuur in de buurt van Saarbruecken geen bijzondere activiteit valt te vermel den. Aan het Westelijk front hebben stor men gewoed, die af en toe de kracht van een orkaan hebben aangenomen; de troe pen zijn bezig omgewaaide boomen en an dere stormschade op te ruimen. In Fransche militaire kringen merkt men op, dat de Duitsche vliegtuigen thans sy stematisch over Zwitsersch gebied vliegen, zooals zij sinds twee weken ook over Bel gisch gebied naar Frankrijk komen. Dit laatste wordt van Zwitsersche zijde bevestigd. De Zwitsersche generale staf deelt mede, dat op 17 en 18 Nov. Duit sche vliegtuigen boven Zwitsersch gebied hebben gevlogen. Tengevolge van de slech te weersomstandigheden konden de Zwit sersche toestellen niet opstijgen en kon ook de luchtdoelartillerie slechts in geringe mate haar actie ontwikkelen. Bij Bazel heeft een Fransch toestel boven Zwit sersch gebied gevlogen. De Duitsche gezant te Bern heeft de verontschuldiging van zijn regeering aan geboden aan de Zwitsersche regeering we gens het „onvrijwillig schenden van de Zwitsersche luchtruimte door Duitsche vliegtuigen." VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND EN FRANKRIJK. Gister is luchtalarm gemaakt in een stad in Noord-Schotland. De luchtdoelartillerie heeft het vuur geopend op een Duitsch ver kenningsvliegtuig. Twintig minuten later werd het signaal „alles veilig" gegeven. Ook heeft luchtdoelgeschut gevuurd op een wit vliegtuig, dat op groote hoogte boven een stad aan de Zuid-Oostkust heeft gevlogen. Er werd geen alarm gemaakt. De menschen stonden op straat te kijken naar het toestel, dat langs de kust in Oostelijke richting vloog. Later kwam het geschut weer in actie. Er werd geschoten in de richting van het Kanaal. Verder zijn vliegtuigen waargenomen boven de buitenwijken van Londen, als mede boven Essex en het Zuidelijk deel van Kent. Ook in dit gebied werd geen luchtalarm gemaakt. Ook in Noord- en Noord West Frankrijk is alarm gegeven, doch er geschiedde niets. Daladier heeft den Engelschen minister Hore Belisha op bezoek gehad. SIKORSKI TE LONDEN. De Poolsche premier Sikorski is van zijn bezoek aan Engeland te Parijs terugge keerd. Naar het Poolsche Telegraafagentschap meldt, hebben de pdlitieke besprekingen te Londen de volledige overeenstemming tus- schen de beide regeeringen bevestigd. Een algemeene militaire overeenkomst over de organisatie, de voorziening en de beginse len van hergroepeering en formatie van het Poolsche leger bij de geallieerden ls ln voorbereiding. J.l. Zaterdag is een overeeq. komst geteekend inzake de vloot. Een over' eenkomst betrekking hebbende op de luchtmacht zal eerlang worden geteekend. In het algemeen bevond generaal Si korski Engeland vol begrip voor de rol, welke Polen in het begin van den oorlog gespeeld heeft. De volledige loyaliteit van Engeland bij de vervulling van zijn ver plichtingen tegenover Polen en zijn be sluit om daar het koste wat het kost aan vast te houden, vormen de krachtige grondslagen voor een duurzame en vrucht bare samenwerking. TEGEN HET COMMUNISME. De Fransche regeering heeft een decreet gepubliceerd waarbij bijzondere volmach ten verleend worden, om de ondergrond- sche actie te onderdrukken van clandes tiene agenten van de vroegere communis tische partij. Het decreet machtigt de militaire auto riteiten om, als de staat van beleg is ver klaard, personen, die als gevaarlijk be schouwd worden voor de landsverdediging of voor de openbare veiligheid, te verplich ten hun woonplaats te verlaten en naar de gedwongen verblijfplaatsen te zenden, die nader door den minister van defensie of door die van binnenlandsche zaken, zullen worden aangewezen. Personen, op wie dit decreet wordt toe gepast, kunnen gedwongen worden een speciale taak te vervullen voor de lands verdediging in speciaal daarvoor te stich ten formaties. Personen, die zonder de daartoe ver- eischte toestemming terugkeeren naar het gebied, uit hetwelk zij werden weggevoerd, of de gedwongen verblijfplaats verlaten, kunnen worden gestraft met vijf jaar ge vangenisstraf. De politie te Parijs heeft Zaterdag negen militante communisten gearresteerd. Tot de gearresteerden behooren twee lieden bij wie een clandestiene drukkerij ls ontdekt, waar een uiteraard verkleinde editie van de „Humanité" werd gedrukt. Uit Berlijn wordt aan de „N. R. Crt." gemeld Prins August Wilhelm is in de conferen tie met de buitenlandsche pers verschenen en heeft daar o.a. verklaard dat niet alleen alle leden van het huis Hohenzollern maar ook de leden van alle andere Duitsche vor stenhuizen geheel van zelfsprekend altijd en in het bijzonder nu in oorlogstijd alles in het belang van Duibschland trachten te doen wat in hun macht staat. Dit sluit natuurlijk in dat zij nimmer iets tegen den Führer van Duitschland zouden doen, want zulks zou tegen het belang van het vader land zijn gericht. Dien overeenkomstig staan ook alle Duü.- sohe vorstentelgen aan het front of hebben zij zich geheel ter beschikking van de regee ring gesteld. Zoo staat de vader van den in Polen gevallen prins Oscar als kolonel te velde en bevinden zich in het geheel twaalf kleinkinderen van den gewezen keizer in actieven dienst. Prins Augiust Wilhelm staat aan het hoofd van een levensmidde- lendistributietoureau te Potsdam, de kroon prins bezoekt geregeld van Potsdam uit zijn residentie aan Unter den Linden te Berlijn en beheert van daar uit de goederen Oels en Zilesien hof, maar ook alle andere aan de HohenzoUernfamille behoorende goe deren. De keizer heeft onmiddellijk na het be kend worden van den aanslag te Muenchen aan den Duitschen gezant in Den Haag verzocht om aan den Führer zijn gelukwen- schen met de redding over te brengen. De Führer heeft daarop langs denzelfden weg bedankt. Dit mag als het eerste contact tusschen den gewezen keizer en den Führer worden beschouwd. De Duitsche gedelegeerden en de Roe- meensche vertegenwoordigers, die te Boe karest handelsonderhandelingen voeren, hebben gisteren vieT uren beraadslaagd. Er werd geen overeenkomst tot stand ge bracht. De Roemenen hebben den Duitschen eisch betreffende waardevermindering van De 345 ton groote treiler „Wigmore" is in de Noordzee met zestien man aan boord verloren gegaan. Behalve de vijf schepen, waarover reeds is bericht, is gedurende het weekeinde nog een Fransch stoomschip gezonken en hebben andere kleine Britsche schepen schade op- geloopen. Met het Engelsche stoomschip „Torch- bearer" (waarvan nog 4 opvarenden worden vermist, terwijl er 6 gewond werdeni dat op een mijn is geloopen, zijn dus aan de Oost kust van Engeland zeven schepen op mijnen geloopen en gezonken en twee beschadigd. Het Fransche Havasbureau meldt uit Zagreb, dat de „Carica Milica", een der modernste schepen van de reederij Jugosla- venski Lloyd 9550 ton). Zaterdag aan de Zuid-Oostkust van Engeland op een mijn is geloopen. Het schip was met een lading steenkolen van Londen op weg naar Du- brovnik. Alle leden der bemanning zijn gered. Nog elf overlevenden van het Italiaan- sche stoomschip „Grazia", dat op een mijn is geloopen. zijn aan de Zuid-Oostkust van Engeland aan land gebracht. In het geheel zijn er nu 26 geredden, 5 worden nogver- I mist. Het Engelsche Reuterbureau meldt verder, dat het Britsche schip „Pensilva". groot 4258 ton, tengevolge van de actie van den vijand is gezonken. De bemanning is gered. Toen de jjeriscoop van de duikboot ver scheen. werd het S.O.S. sein uitgezonden. De manschappen gingen in de booten en vertrokken haastig, denkende dat ieder oogenblik de aanval zou worden onderno men. Een uur lang echter gebeurde er niets. De kapitein had juist besloten, dat het veilig was om naar het schip terug te keeren. toen de duikboot een torpedo af vuurde, die de Pensilva midscheeps trof. Na bijna een uur zonk het schip. De bemanning verklaarde niets anders van de duikboot te hebben gezien dan de periscoop. De mannen zijn gered door een Britsch oorlogsschip. Een Deensch visscherschip heeft in een haven aan de Noordoostelijke kust van Engeland 17 man aan land gezet, die deel uitmaakten van de 33 opvarenden van een vergaan stoomschip. Men gelooft, dat de anderen door een ander schip zijn opgepikt. Gevreesd wordt, dat de eerste machinist en een stoker gedood zijn. Het Nederlandsche motorschip „Algenib" heeft 22overlevenden aan boord genomen van het Britsche stoomschip „Arlington Court", dat bij de Iersche kust tot zinken is 1 gebracht. De eerste machinist van de „Ar lington Court" stierf in de reddingboot, voordat het Nederlandsche schip de schip breukelingen bereikte Men gaf hem een zeemansbegrafenis. Elf leden van de beman ning van het Britsche schip, die in een andere reddingboot waren gegaan, worden vermist. De „Algenib" heeft tevergeefs naar deze sloep gezocht. De „Arlington Court" mat 4915 ton. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Een Duitsch vliegtuig heeft vergeefs getracht een van onze torpedojagers in het Zuiden der Noordzee te bombardeeren". DE CITY OF FLINT. De consul van de Vereenigde Staten te Bergen heeft ontkend, dat de matroos van de „City of Flint", aan wien de Duitsche prijsbemanning medische behandeling wilde geven, in het ziekenhuis te Bergen is opge nomen. De consul voegde hieraan toe. dat de opvarende van de „City of Flint", die in het ziekenhuis van Bergen is opgenomen, niet degene is, voor wien de Duitschers medische hulp verlangden. DENEMARKEN LEGT MIJNEN. Denemarken heeft besloten meer mijnen te leggen teneinde, gelijk in een officieel communiqué wordt gezegd, de controle in overeenstemming met de neutraliteitsbepa- lingen te vergemakkelijken. Evenals in den Oeresund worden mijnen gelegd dwars over de beide Belten tusschen Langeland en Lolland en tusschen Alsen en Aeroe. De mijnen worden ln Deensche territoriale wateren gelegd. Voor de doorvaart wordt een vaargeul opengelaten, die dag en nacht kenbaar wordt gemaakt. Een derde, nieuw mijnenveld wordt gelegd aan de Westelijke toegangen tot het z.g. Smaalandsvaarwater. BINNENLAND. 150 geredden van de Simon Bolivar arri- veeren morgen te Vlissingen (3e Blad). Ir. G. J. Th. Bakker te Den Haag wordt directeur-generaal der electriciteits- voorziening. (Biranenla/nd, 3e Blad). Nieuwe directeuren van de Amsterdamsche Bank. (Binnenland, 3e Blad). De vier geredde zusters Dominicanessen der Simon Bolivar zijn per K.L.M. te Schip hol gearriveerd. (Ie Blad). Overleden is mr. H. Zillessen, oud-griffier der Eerste Kamer, 85 jaar oud. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire Kleurlooze markt Onbeteekenende koersverschillen Amerikanen lusteloos. Beleggingen kalm. BUITENLAND. Nieuwe slachtoffers van den strijd ter zee (le Blad). Water en storm aan het Westelijk front (le Blad). Het diplomatieke spel op den Balkan (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Mistig weer. Geen neerslag van beteekenis. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. aanvankelijk veranderlijk, later meest Zuidwest. de lei van 411/; tot 80 per mark verworpen. Als alternatief stelden de Duitschers voor een verla^gdng van de Roemeensohe prijzen, waarbij zij zich in het bijzonder beklaag den over de Roemeensohe olieprijzen. De Duitschers verklaarden, dat aangezien het grootste deel van den handel tusschen beide landen loopt over de clearin^-o ver- eenkomst. Duitschland veel te veel goederen moet leveren ter betaling van de Roemeen- sche exporten. Generaal Orbay. de inspecteur-generaal van het Turksche leger, die sedert 3 Octo ber aan het hoofd van de Turksche mili taire missie in de Britsche hoofsdtad heeft vertoefd, is via Parijs naar Ankara .terug gekeerd. Te Parijs zal hij den secretaris-generaal van het Turksche ministerie van buiten landsche zaken, Menemen Ciogloe, ont moeten, die naar Londen gaat. om be langrijke financieele besprekingen te voe ren, welke voortvloeien uit het Britsch- Fransche verdrag met Turkije. De Fransche ambassadeur te Moskou, Naggiar. heeft te Ankara een langdurig onderhoud met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken gehad. De am bassadeur te Ankara. Massigli, vertrekt vanavond naar Parijs, om zijn regeering verslag uit te brengen over zijn samen komst met Naggiar. De Turksche nieuwsdienst van de Bri tish Broadcasting Corporation is gister avond geopend met een toespraak van den Turkschen ambassadeur te Londen Roestoe Aras. Hij zeide o m „De uitwisseling van nieuws tusschen de twee verbonden lan den .schept een nieuwen band en beteekent een nieuwe schakel in de vriendschap, die ons vereenigt. Leve de Turksch-Britsche vriendschap."

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1