De „Simon Bolivar" op een mijn geloopen Prins Bernhard bezoekt Leiden MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 No. 24435 Er zijn ongeveer 90 slachtoffers en vele gewonden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ramp geschiedde Zaterdag bij de Engelsche kust 400 menschen aan boord Ter inspectie van troepenonderdeelen Weer periodieke verloven verleend Duitsch vliegtuig boven ons land neergeschoten Dit nummer bestaat uit OME Maden EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voot advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordemdtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden f. 2.3S per week t.O.tt Franco per post f.2:35 per 3 maanden f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 öm&f 0 Het stoomschip „Simon Bolivar" van de Koninklijke Nederland- sche Stoombootmaatschappij, dat Vrijdagavond uit Amsterdam was vertrokken voor een reis naar West-Indië, is Zaterdagmid dag, gelijk wij per bulletin bekend hebben gemaakt, bij Har wich aan de Engelsche kust, op een mijn geloopen. Hoewel spoedig verschillende schepen in de nabijheid waren om hulp te bieden, worden toch nog ongeveer 90 personen vermist, ter wijl tal van geredden zijn gewond. Dezen hebben echter allen een rustigen nacht gehad. Tot de slachtoffers behoort de gezag voerder, de heer Voorspuy. (Een lijst van geredde personen vindt men op pag. 1 van het 3de Blad). De „Simon Bolivar" die nog maar kort geleden, na een vrij lang oponthoud in de Engelsche wateren, in de haven van Am sterdam was aangekomen, was zoo goed als volgeboekt. Volgens de thans bekende gegevens zijn de namen van 272 geredden be kend. In totaal bevonden zich 400 per sonen aan boord waarvan 130 tot de bemanning en het civiel personeel be hoorden. Van deze 130 personen zijn thans de namen van 104 geredden be kend. Het aantal Nederlandsche passa giers bedroeg 111, waarvan er tot dus verre 87 voorkomen op de lijst derge nen, die aan land zijn gebracht. Men verkeert dus nog in onzekerheid om trent het lot van 128 opvarenden. Hier van bevinden er zich volgens het opge geven totaal aantal geredden, onge veer 40 personen aan land, doch om trent hun identiteit zijn nog geen berichten binnengekomen. Dit houdt mede verband met de omstandigheid, dat de schepelingen over talrijke zie kenhuizen zijn verdeeld. Naar de heer D. Hudig, directeur van de K.N.S.M. ons mededeelde, is het daarom niet uitge sloten, dat in den loop van den dag nadere mededeclingen over deze perso nen zullen worden bekend gemaakt. In ieder geval staat het zoo goed als zeker vast dat bij deze ramp ongeveer 90 personen om het leven zijn gekomen. Aangezien de gegevens omtrent de ge wonden onvolledig waren en sterk uiteen liepen. zoodat men zich over hun toestand geen duidelijk beeld kon vormen, is de chef van den medischen dienst der K.N.S.M.. dr. Berinsohn. hedenochtend per K.L.M.-vlieg tuig naar Londen gegaan om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de situatie. De definitieve lijst der vermisten zal eerst na dit onderzoek officieel kunnen worden vastgesteld. De Simon Bolivar was een passagierschip dat in 1927 door de Rotterdamsche droog dok maatschappij werd gebouwd. Het meet 8309 bruto en 5027 netto ton (volgens Lloyds 7906 bruto en 4780 netto reg. ton). De eerste ontploffing heeft zich 's mid dags om half één voorgedaan. Daar kort daarop een tweede ontploffing volgde, neemt men aan, dat het schip achtereen volgens op twee mijnen is geloopen. Dat het ongeluk onder Harwich is ge beurd. is niet zoo vreemd als het lijkt. De gebruikelijke route van IJmuiden naar het Engelsche Kanaal is n.l. niet bevaarbaar. Alle scheepvaart, zoowel van het Noorden als van het Zuiden wordt voor het mee- rendeel tusschen de Engelsche kust en de Goodwin Sands doorgeleid. Van de gevaarlijke gebieden worden kaart jes verstrekt aan zeevarenden. Ook de ka pitein van de „Simon Bolivar" heeft na tuurlijk nauwkeurig geweten welke gebie den hij heeft moeten vermijden. En hij heeft zich precies aan de kaart gehouden. Dat het schip toch verongelukte is vermoedelijk het gevolg van het feit dat één of meer mijnen zijn losgeslagen. Vol gens de Britschc admiraliteit zouden er met opzet en in strijd met het internationale recht zonder eenlge waarschuwing mijnen zijn gelegd in het Kanaal op de routes, die door koopvaardijschepen worden gevolgd. Er is echter voor die beschuldiging geen enkele aanwijzing. Op het oogenblik van de ontploffing hing er een dichte mist zoodat men geen andere vaartuigen kon zien. Niettemin was de Si mon Bolivar binnen de twintig minuten door schepen omringd, die opmerkelijk snel naar de plaats van de ramp waren geko men. Hoewel de zee vrij ruw was, deden zij prachtig werk bij het oppikken der dren kelingen, die meerendeels naar Londen zijn overgebracht. Bij het Liverpoolstreet-station te Londen stonden ambulances en auto's te wachten. Politie-beambten en ambulancepersoneel hielpen de menschen, van wie er sommigen in dekens gewikkeld waren, in de auto's en de ziekenwagens. Op het station waren ook dokters en verpleegsters aanwezig. Een sterke politiemacht belette dat onbevoegden op de perrons kwamen. Alle toegangen wer den bewaakt. Sommige schipbreukelingen hadden bezittingen, die zij inderhaast had den verzameld, bij zich. Men zag vrouwen met verwarde haren, van wie enkele warm ingepakte kinderen droegen, hofmeesters in gehavende uniformen, enz. De aankomst der geredden in het Great-Eastern-hotel, waar zij werden opgenomen, bood een vreemden aanblik. Handen en gezicht van de meesten hunner waren zwart van olie. Zoo wer den zij binnengelaten in de onberispe lijke eetzaal met haar gedekte tafels, waar zij van voedsel werden voorzien. Tijdens den maaltijd trachtte men de na men te verzamelen, doch dit ging vrij moei lijk omdat er verschillende talen werden ge sproken, aangezien zich vele nationaliteiten aan boord hadden bevonden. Tot de passagiers behoorden namelijk be halve vele Nederlanders (onder wie 71 employé's der Bataafsche Petroleummaat- schappij en vele verlofgangers, die naar hun standplaats op Curacao terugkeerden: 47 Duitschers. 1 Noor, 1 Deen, 5 Spanjaar den, 77 Engelschen, 2 Chineezen. 5 inwo ners van het protectoraat Bohemen-Mora- vië, 3 personen uit Honduras, 4 uit Colum bia, 1 uit Haïti en 8 statenloozen. De Simon Bolivar" is vermoedelijk gezonken, zonder dat iets van de lading geborgen kon worden. - <vh - - Foto van Vliet. Hedenmiddag heeft Z.KJf. Prins Bern hard een bezoek aan onze stad gebracht ter inspectie van verschillende troepen onderdeelen. De Prins die de kapiteins uniform droeg, was vergezeld van den lui tenant-kolonel Phaff. adjudant van HM. de Koningin, kolonel Jbr. Quarles van Uf- ford en den luitenant-kolonel Westerveld en arriveerde te kwart voor twee aan de Doelenkazerne, waar hij werd begroet door den reserve-luitenant-kolonel mr. F. J. J. Trapman. Na de wacht te hebben geïnspecteerd, begaf Z. K. H. zich naar de Cour. waar de Prins het in stelling en richting bren gen van een viertal stukken 7 Veld gade sloeg. De batterij-commandant, kapitein Van Hemert verstrekte daarbij technische toelichtingen terwijl de eerste luitenant Van Wijngaarden als batterij-officier op trad. Tijdens deze werkzaamheden werd ver ondersteld, dat vijandelijke infanterie een flankaanval uitvoerde. Tot grooten schrik van het op de Groen- hazengracht samengestroomde publiek, stormden de bedienende manschappen De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van morgen, Dins dag 21 November, des namid dags 4 uur zullen wederom periodieke verloven worden verleend. plotseling naar den waterkant en verdre ven de aanvallers met knetterende salvo's geweervuur. Nadat het geschut was gericht, maakte de Prins nog een inspectietocht door de kazernegebouwen en de stallen om vervol gens nog bezoeken te brengen aan de Witte Poortkazerne en verschillende troe- pendeelen te Oegstgeest en Rijnsburg. Onze foto. welke hedenmiddag om even over tweeën genomen werd, toont Z. K. H. Prins Bernhard temidden van de groep hoofdofficieren, op de Cour der Doelenka zerne, terwijl hij zich laat voorlichten door den reserve-kapitein van Hemert (op den voorgrond). De regeeringsdienst meldt: Heden ochtend is bij Roermond een Duitseh militair vliegtuig gesignaleerd. Het is door een patrouille Nederlandsche vlieg tuigen onder vuur genomen. Het Duit- Sche toestel is neergestort, waarbij de bestuurder om het leven is gekomen. Aan boord bevond zich o.a. de kunst- collectie van den vroegeren Duitschen metaalfabrikant Goeritz, wiens groote verzameling kunstvoorwerpen en kunst- nijverheidsproducten uit de Wiener Werkstatten voor zijn vertrek naar Chili gedurende veertien dagen in het begin van deze maand geëxposeerd was in het stedelijk museum te Amsterdam. Een vrouw heeft haar echtgenoot en twee kinderen verloren. Zij werd vergezeld van haar eenig overblijvende kind, een meisje van vijf jaar. De Nederlandsche gezant te Londen en leden der legatie hebben in het hotel de officieren van het schip onder vraagd. Deze verklaarden dat het schip aan stuur- en bakboordzijde werd getroffen, hetgeen de veronderstelling bevestigt dat de schade door mijnen is veroorzaakt. Volgens een Reuterbericht zouden nog twee schepen door mijnen zijn getroffen. Deze zijn er echter in geslaagd een haven te bereiken. DE „SIMON BOLIVAR" Koude nacht. Plaatselijk ochtend mist. Overdag gedeeltelijk be wolkt. Geen regen van beteekenis. Zwakke tot matige, meest Noord oostelijke wind. BINNENLAND. Vele ongelukken door den storm. (3e Blad) Het jubileum der Handelskamer. (Binnen land, 3e Blad). Een aantal spelers aangewezen voor de training van den K.N.V.B. (Sport, 2e Blad. Een auto uit Waddinxveen met twee in zittenden verdwenen. (2e Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 4 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Onbelangwekkende markt - Prijshoudende stemming Nauwelijks gewijzigde koersen - Ame rikanen iete beter - Beleggingen luste loos. BUITENLAND. Mijnen doen vele schepen verongelukken. (Ie Blad). De onrust in het vroegere Tsjecho-Slowa- kije. (Ie Blad). Ley en Eden spreken. He Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1