BINNENLAND Het Gouden Jubileum der Christelijke school te Alphen UYLENSPIEGHEL LEIPSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 November 1939 Derde Blad No. 24433 ^5 Mijnhardtje Dagbladreclame YISSCHERIJ-BERICHTEN 80ste Jaargang De maritieme verdediging van Ned.-lndië Houding van den heer Kupers „minder juist" Een waardige herdenking is niet te vervangen [n den 4c eerste kamer dringt aan op spoedige beslissing. Vrij algemeen werd de wensch uitge sproken. aldus lezen wU ln het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Rljksbe- grootlng voor 1940 (algemeene beschou wingen), dat ten spoedigste een beslissing jou worden genomen met betrekking tot de maritieme verdediging van N.-Indlë. Erkend werd, dat zulks voor den huldigen oorlog nog geen direct nuttig effect zal kunnen hebben. Men was echter van mee ning, dat ln naaste en verdere toekomst politieke spanningen ln den Pacific niet zullen uitblijven, met het oog waarop alle voorbereidingen moeten worden getroffen. Mocht de Regeering overwegend bezwaar hebben tegen overlegging aan de Staten- Generaal van het rapport, door den vice- admiraal Fürstner c.s. uitgebracht, dan werd in elk geval overlegging van bedoeld 6tuk aan de Vlootcommlssie gewenscht ge acht. Bepleit werd. naast den aanbouw van slagschepen, ook den aanmaak van klein materiaal te bevorderen. Eenige leden zouden tenslotte gaarne worden ingelicht omtrent de voornemens der Regeering, wat betreft de verdediging van onze West. verklaring van de regeering. Dp vragen van het Tweede Kamerlid Rost van Tonningen in verband met de houding van het S.D.A.P.-Kamerlid Kupers ten opzichte van het bureau van het inter nationaal verbond van vakvereenigingen opgestelde manifest inzake den oorlog tus- rchen Duitschland en Engeland en Frankrijk heeft de voorzitter van den raad van minis ters. mede namens de ministers van buiten- landsche zaken en van justitie geantwoord, dat de ministers de bedoelde medewerking in de huidige omstandigheden minder juist achten, al kan zij, als komende van een Individueel burger, geen afbreuk doen aan de door de regeering gevoerde neutraliteits politiek. Op de vraag of, tot herstel van het ver houwen in de neutraliteitspolitiek van ons land, het uittreden uit het kabinet van de Iwee tot de sociaaldemocratische partij be- hoorende ministers is bevorderd, wordt ge antwoord, dat er niets van dien aard is over wogen. reeds omdat het vertrouwen in de neutraliteitspolitiek van ons land geen her stel noodig heeft. Ware zulks wèl het geval, dan zou het toch op andere wijze moeten hersteld worden dan door een zoodanige toespitsing van het partijwezen, dat minis ters der Kroon verantwoordelijk werden ge steld voor wat een of ander hun geestver want burger zou hebben misdaan. De minister van justitie kan zijn stand punt ten deze eerst definitief bepalen, wan neer een onderzoek, dat nog op enkele pun ten wordt ingesteld, zal zijn beëindigd. vergoeding van de door defensie overgenomen kleeding. vlucht direct voor De echte xljn niet rond, meer hartvormig. MB (Ine*3. Med.) Vragen aan de regeering. Het Tweede Kamerlid Van Sleen heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen, of het waar is, dat de door defensie gestempelde en overgenomen kleeding en schoeisel in en kele afdeelingen aan de gemobiliseerden nog steeds niet zijn vergoed, wijl men voor de uitkeering blijkbaar nog op een nadere order wacht? Is het den minister bekend, dat sommige commandanten de opvatting huldigen, dat de werkloozen, die in de periode van 11 April tot 29 Augustus ter vervanging van andere dienstplichtigen zijn opgeroepen, zelfs ln het geval, dat hun kleederen en schoenen wel van de voor overneming ver- eischte stempels zijn voorzien, voor bedoel de vergoeding niet in aanmerking kunnen komen Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is dan een en ander mogelijk aan minder duidelijke instructies te wijten, en. zoo Ja. wil de minister dan bevorderen, dat klaarheid wordt gebracht en spoedig tot de uitbetaling wordt over gegaan? bestrijding der werkloosheid. Bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrootlng betoogden vele leden der Eerste Kamer, aldus het verslag, dat naast de met de mobilisatie samenhangende pro blemen ook de oplossing van het werkloos heidsvraagstuk urgent blijft. Zij verklaar den, met waardeering kennis te hebben ge nomen van de voornemens der regeering ter zake. Bestrijding van de werkloosheid achtten ook andere leden een belangrijk punt van het regeeringsprogramjna. Zij wenschten echter er op te wijzen, dat vóór het uit breken van den oorlog de toestand op dit gebied reeds zeer veel gunstiger was ge worden. en dat het totale aantal werkloo zen, dat op 31 Juli 1936 nog 339.400 bedroeg, op 31 Juli 1939 tot 192.300 was gedaald. Van dit aantal komt dan nog meer dan de helft voor de vier groote steden. Ook met de jeugdwerkloosheid schijnt het. naar verluidt, minder ernstig te zijn gesteld, dan wel eens wordt vermoed, en in verschillende plaatsen van ons land was het ook vóór de mobilisatie reeds moeilijk jeugdige krachten voor de Industrie te krij gen. Met de plannen tot herscholing van oudere werkloozen en opleiding van jeug dige krachten verklaarden de hier aan het woord zijnde leden, zich in het alge meen wel te kunnen vereenigen. Toch had den zij den indruk, dat er groote groepen van oudere werkloozen zijn, die waarschijnlijk nooit meer door het bedrijfsleven zullen worden opgenomen en thans voor onbe- paalden tijd een uitkeering ontvangen. Origin, flacons i 50 Sprenkel flacon -.75 Tosca Een unieke creatie van "4711" is het door dc vrouw van verfijnde smaak uitverkorcti-parfumTosca»Jn Tosca Eau de-ColognevindtGij dit parfum gecom bineerd ntet het heerlijk verfrisschcnv de van echte "471L'wEau de~4Tologne. onze gezant te berlijn in ons land. Dc heer jhr. mr. H. M. Haersma de With, de Nederlandsche gezant be Berlijn, vertoeft eenige dagen in Nederland. Reeds eenigen tijd had de gezant een kort verlof aan gevraagd. dat hij thans op zijn buiten bij Nijkerk zal doorbrengen. de zuiderzeeraad. Volgens de Staatscourant is bij Kon. Be sluit aangewezen als voorzitter van den Zuiderzeeraad jhr. ir. O. C. a. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, thams lidi en ondervoorzitter van dien raad. 2182 (Ingez. Med.) DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, 'behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 16 tot 23 November vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). legermutaties. Bij Kon. Besluit is met ingang van gis teren. benoemd tot commandant van het regiment grenadiers, de luitenant-kolonel S. O. Roosjen, commandant van het 20e re giment infanterie, zulks onder gelijktijdige eervolle ontheffing van zijn tegenwoordige betrekking. Verder is benoemd tot luitenant-kolonel, commandant van het 20e regiment infan terie. de majoor I. Engers, van het 6e regi ment infanterie. JUBILEUM A. C. DE BRUYN. Op hartelijke wijze is gisteren te Utrecht het zilveren bestuurdersjubileum van den voorzitter van het r.k. werklieden verbond, den heer A. C. de Bruyn gevierd. Des morgens droeg de verbondsadviseur, mgr. J. G. van Schaik, in de St. Martinus- kerk te Utrecht een heilige mis op. Des middags vond een druk bezochte re ceptie plaats in het jaarbeursrestaurant waar tal van sprekers het woord voerden. Daarbij werden tevens geschenken aange boden. Onder de velen, die den jubilaris kwamen complimenteeren, merkten wij o.a. op den minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse, en eenige leden der Eerste en Tweede Kamer. VERSPREIDE BERICHTEN. Eenige dagen geleden heeft de regee ring eenige aanvullende veiligheidsmaat regelen in de Wielingen getroffen. Door het leggen van mijnen waren de schepen die Aa'ntwerpen tot bestemming hadden, ge noodzaakt door het Noordervaarwater van de Schelde om te varen. Naar wij vernemen aldus de „N. R. Crt." heeft de regeering be sloten binnen twee tot drie dagen het scheepvaartverkeer door de Wielingen te herstellen en dit besluit heeft zij ter ken nis van de Belgische regeering gebracht. In tegenwoordigheid van vele leden van het personeel is gistermiddag te Am sterdam de muurschildering van Charles van Eijkinhet nieuwe gebouw van de rijks verzekeringsbank als een geschenk der ambtenaren aan de directie aangeboden. B Gisteravond werd onder groote belang stelling in de Geref. Kerk aan de Hoofd straat te Alphen het gouden juibileum van de Chr. School dankbaar herdacht. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. j. Bos. opende met het laten zin- «en van Ps. 127 1 cn 3. las Ps. 127 en 128 daarna hij voorging in gebed. Spr. be boette in het bijzonder burgemeester P. A. Colijn, wethouder Den Ouden en den secre taris mr. Helmstrijd, alsmede verschillende yooraanstaande personen uit het schoolle ven. Naar aanleiding van Ps. 127 wees spr. op den zegen van de afgeloopen 50 jaar voor deze school. Spr. besprak in het bij zonder het Christelijk onderwijs en waar schuwde ouders en kinderen er aan te den- Ken zóó te leven, gelijk het op de Chr. school geleerd wordt, zeggende: ..Denk er oni. de wereld let op ons." De heer A. J. Dekker stond stil bij dc Weine plant die door de stormen heen uit- pgroeid is tot een eik, staande in vast- I r,eid. God zij geloofd, dat wij mogen gewa gen van rijken zegen. De school staat als jen symbool van eenheid. Daar Christus om de eenheid van zijn Kerk, laat ns dan met Groen v. Prinsterer strijden I I Te8*n de revolutie en vóór het Evangelie I enslotte sprak de heer Dekker een woord >an afscheid. Ds. Hartkamp citeerde het vers: ..Ik zal hp ,nken hoe voor dezen ons de Heer t»n guns^ bewezen." In de eerste plaats I past lof aan God. Er is géén neutraliteit op 'nderwijsgebied, aldus spr., hetgeen hij I voorbeelden illustreerde. «adat gezongen was onder leiding van I n lleer Verduin, sprak de burgemeester mens het gemeentebestuur Spr. wensch- D«iri UU1 en onderwijzers geluk, bestem den6 °Prichting dezer school als een Kr* r Seloofs en wees op de gelukkige Mötelling van Openbaar en Bijzonder "«oerwijs. 06 wnd. voorzitter van het schoolbestuur de heer D. Baart gaf een historisch over zicht over de school, waarvan hij van 1908 tot 1933 bestuurslid is geweest onder over handiging aan het schoolbestuur van het boekwerk .Strijd en Zegen". De voorzitter dankte hem hiervoor; onder applaus werd de heer Baart tot eere-lid benoemd. Mevr. WestenbrinkWirts sprak nog als echtgenoote van den overleden oud hoofdonderwijzer. Dan bracht de* voorzit ter de heer W. Samsom namens de Chr. Muloschool zijn hartelijke gelukwenschen over. Een oud-leerling de heer A. Verduijn uit Den Haag. sprak namens de oud-leer lingen; het tegenwoordige schoolhoofd, de heer W. v. d. Brink, sprak eveneens het bestuur mede namens het personeel toe en wees er op dat „Gods Woord steeds blijft.'' Namens de Chr. Bewaarschool sprak de heer P. Houweling, namens het bestuur der Evangelisatie de heer v. d. Meent. De twee de voorzitter, de heer G. H. Vermaas, bood ais commissielid namens de oud-leerlingen een filmtoestel aan voor de school. Na het uitvoeren van de Jubileumcantate met solozang van mej. Kerkhoven, dankte de voorzitter allen. Gezongen werd Ps. 75 vers 1; waarna de heer A. J. Dekker voorging in dankgebed. In gezellig samenzijn bleef men nog eenigen tijd bijeen, waarna deze waar dige herdenking besloten was. Foto Mfetfer. Te IJmuiden zijn binnen van de haringvis- scherü de IJm. 266 met 30 last de KW 4 met 31 last en 200 kisten; KW 138 met. 34 last en 150 i kistenSCH 101 met. 42 last en 250 kisten; SCH 250 met 24 last. en 300 kisten. De vangsten van de SCH 210 en SCH 84, welke eveneens binnen zijn. zijn nog niet bekend. VWWACHTE 8COTMN. Tehuistaande voor de Maandagmarkt, Knikker IJm. 4: vangst 100 manden schel- visch. 140 manden braadschelvisch. 40 manden gul en platvisch. 200 manden radio. 15 manden varia. Totaal 495 manden. Protinus IJm. 85: 140 manden schelvisch, 150 manden braadschelvisch, 30 manden gul. 180 manden radio. 100 manden makreel. 20 manden wijting. 15 manden platvisch. Totaal 635 man den en 100 stuks stijve kabeljauw. NAAR ZEE VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn van IJmuiden naar zee vertrokken de trawlers Delft. IJm. 17. Marie van Hattem, IJm. 1. Petten IJm. 46 en de Viking Bank IJm. 183. VISCIIPRIJZEN. De Chr. School aan de Hooftstraat te Alphen a. tl. Rijn vierde gisteren het vijftig-jarig bestaan. Hierboven het bestuur, het onderwijzend personeel en het feestcomité in de kerk, waar dit jubileum herdacht werd. IJMUIDEN. 17 November. Tarbot 1.60 Tong 2.0O—0.82 per k.g. Schar 8.503.60: Wijting 6.002.30; Versche haring 19.008.00 per 50 kg I Besomming IJmuiden: Aangevoerd aan den afslag 3907 kg. Geconsigneerde snoekbaars 23 21 ct. per kg. 1343 kisten versche haring. 1 Besomming loggers met versche haring KW 4 f. 2230; KW 138 f. 1204. Kotters IJm. 214 f. 606. Loggers met pekelharing: IJm. 266 f.4665. Prijs pekelharing steurharing. bestemd voor export f. 18.2018.05 per kantje. Steurharig voor het binnenland f. 18.0517.90 per kantje. VLAARDINGEN. 17 Nov. Volle haring Eng. wal f. 24.6025.10; steur haring f. 20.40—21.60 per ton. VLAARDINGEN. 17 Nov. Binnen van de haringvisschcry VI. 97. A. Poot met 38 last; VI. 103. T. van Zwieten. met 35 last; VI. 190. W. Schaar, niet 38 last VI. 216. A Visser met 41 last. Vertrokken ter haringvisscherUVI. 70 en KW 22. „Doe gewoon", staat op het groen-pam- pieren vlaggetje, waarvan men verwacht, dat ik het op mijn borst zal spelden. Ik vraag U! Net alsof ik niet aller-verschrikkelijkst- gewoon dóe. Ik heb mijn twee gulden en zeventig cent dood-gewoon op mijn post- spaarboekje laten staan, da's één. Ik heb een uitnoodiging om te komen logeeren ..ergens in Nederland", waar het reuze-vei lig heet te zijn, afgeslagen, da's twéé. Ik heb op zekeren fatalen Zaterdagavond ge woonweg zitten bridgen met een slokje van dit en een hapje van dat, da's drie. Ik weet niet ééns, waar de dichtst-bijzijnde schuil- loopgraaf is, da's vier. Nee, ik moet zeggen, d«rt ik mezelf reuze- gewoon vind doen! Bij élk gerucht, dat men mij geheimzin nig en opgewonden komt overbrieven, ant woord ik subiet: „Pfffff! Dat te een snért-geruoht. Ik weet er een. dat nog vCél mooier en grezellger is!" „Ja. maar dat van mij is absoluut be trouwbaar. het komt van iemand „Dat van mij komt regelrecht van het tweede meisje van de familie De Geer!" jok ik dan. Waarop zelfs het hévigste gerucht ge ruchtloos afdeinst. Want u zult me moeten toegeven: tegen het tweede meisje van me vrouw De Geer moet zelfs de Generale staf het glansrijk afleggen! Nu ik er nog eens over nadenk, durf ik gerust te beweren, dat ik óngewoon gewóón doe. Ik slaap 's nachts als een róós. 's Mor gens eet ik een groot bord havermouth, als of er geen kou aan de lucht is. En we heb ben maar één pak havermouth in de keu kenkast geen veertien en dat eene pak is al half leeg! Maar we koopen pas een nieuw pak. wanneer de havermouth finaal op is. Zóó gewonerig doen wij Ik zal u nog sterker vertellen: Ik luister nóóit naar de nieuwsberichten, Ik geloof langzamerhand wel, dat de pa trouilles ten Oosten van de Saar weer zoo bar actief waren. En al die namen van ln den grond geboorde schepen kan ik tóch niet onthouden. Ik turf ze ook niet. zooals een mijner vrienden doet. op het behang nog wel. Eigenlijk moest ik dat vlaggetje maar aan dien vriend sturen. Maar hij zal het misschien ontzéttend ongewoon vinden om met een speldje op zijn Jas te loopen, waar op met groote zwarte letters: „Doe gewoon" staat. Noemt u het gewóón, met groene pam- pieren vlaggetjes op Uw nette ulster rond te wandelen? Ik niet! Men heeft alle kans, dat men van een geïrriteerden straatjon gen te hooren krijgt: „Doe liever eerst zélf es gewoon, gannef!" Een érg ongewoon speldje ook al staat er op. dat men gewóón moet doen Ik ben den ganschen dag druk met ge woon doen. Dat is gewoon een gewoonte van me. Van mijn vrouw óók. Laatst vroeg ik 's avonds om élf uur: „Waar is de krant van vanavond toch?" „Gut. die heb ik onder de melkpan in de keuken gelegd!" schrok mijn gade. Die heeft ook geen groen vlaggetje van noode Daar heb ik zoo mijn idée'tjes over maar die houd ik lekker vóór me. U knipoogt precies! U mag nóóit meer raden BINNEN VAN DE HARINGVANGST.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9