Waar de Vrouw belang in stelt SJAALS! WOL TWEE GOEDE RECEPTJES Distributie Wie haakt er mee? de Groef Wollen Shawls EXTRA LAGE PRIJZEN 1EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 17 November 1939 «oor SHAWLS Meisjes-werk in Japan Donkersteeg 1 Telef. 20706 Hoe we allemaal kunnen meehelpen Ze had gelijk 1 Hoe we van oud nieuw maken Voor jong en oud een sjaaltje la Volendam GROOTE KEUZE Let op het JUISTE ADRES! Er is wel geen land ter wereld, waar de laak der vrouw zoo veelomvattend en zwaar Is als Japan. „Werken" is het wachtwoord van het Japansche meisje, reeds van haar derde jaar af, als ze den geheelen dag rond loopt met haar jongere broertje op den rug, dat zij verzorgt en verwent, in zekeren zin gehoorzaamt". En de school bevrijdt haar niet van dit harde werken. Aan het eind van iederen schooldag schuiven de meisjes de stoelen op jij en schrobben de lokalen, terwijl een an der groepje de gangen voor haar rekening neemt. Ook ln de Japansche internaten gebiedt de schooldiscipline, dat de meisjes het huis geheel schoon houden. Zes jaar lagere school ls al het minste in Japan en die zes Jaren zijn nog maar half toereikend om het aantal letters te leeren, dat noodlg is om een Japansche krant te lezen. Ais die jaren om zijn. begint voor de meeste meisjes al de ernst van het leven: het echte werk om den broode. Duizenden vinden tegenwoordig een plaats als ver koopster ln de regeeringswarenhuizen. En die hebben het goed, want ze kunnen dan 's avonds nog de lessen volgen, die overal worden gegeven door Engelsche en Amerl- kaansche vrouwen, o.a. door de Y.W.C.A. (Young Women Christian Association). De lessen omvatten thee-ceremonie, bloemen schikken, koken op Japansche en Wester- sche manier, Engelsch, typen en naaien. Minder vrijen tijd hebben de meisjes, die In bioscopen en schouwburgen, hotels en eethuizen werkzaam zijn. Dit zijn er ook duizenden: de programmaverkoopstertjes in uniform en met Westersche permanent, zien er al bijzonder aantrekkelijk uit. In de hotels wordt het leeuwenaandeel van alle werkzaamheden door meisjes ver licht. Een vriendelijk glimlachend meisje leidt den bezoeker naar de algemeene waschzaal, I reikt hem kam en tandenborstel, belde keu- 1 rig verpakt, en een schoone kimono, doch geen zeep of handdoek. Die moet hij zelf meebrengen. Iedere gast gebruikt het algemeene bad. doch de maaltijden worden arzon- derlijk opgediend In de plattelandshotels brengt een meisje het diner binnen en knielt naast den gast op den grond om zijn rijstbakje telkens bij te vullen. Bij het binnenkomen van een gast knielt een htele rij meisjes bij de deur, een van haar komt naar voren, geeft hem een paar pan toffels aan en brengt hem naar zijn kamer. Er, als de gast vertrekt brengt zij hem naar de deur, geeft hem zijn schoenen die in Japan steeds buiten blijven staan weer aan en buigt tot op den grond ten afscheid. Dan zijn er de tram- en busmeisjes, die kaartjes verkoopen. de haltes afroepen en de reizigers bij het in- en uitstappen be hulpzaam zijn. In Interessante Atreken wij zen zij de menschen op belangrijke punten. Het spreekt vanzell, dat het allergrootste percentage Japansche meisjes in de fabrie ken werkt. Hoe dat «meestal gaat in het enorme land waar oogstmislukkingen met al den nasleep daarvan aan de orde van den dag zijn, is overbekend. Employé's van de groote fabrieken reizen voortdurend het land af en sluiten in alle streken, waar hongersnood heerscht, contracten met de ouders der meisjes Deze krijgen dan een som gelds om tot den volgenden oogst te kunnen leven en in ruil hiervoor moeten de meisjes drie of vier jaar in de fabriek werken. Ze slapen in groote gemeenschappe lijke zalen en kunnen in haar vrijen tijd allerlei lessen volgen .De leefregels zijn echter streng, het werk vaak vermoeiend I en in sommige fabrieken b.v. die van glas- en aardewerk zijn de toestanden nog slecht {benauwde lokalen en veel te hooge tempe ratuur). Over het algemeen hebben de fabrieks meisjes het zoo kwaad niet. Goed voedsel, zakgeld voor snoep en den koffer met nog een spaarcentje en na drie of vier jaar wor den ze thuis door den door Vader en Moeder ultgezochten bruidegom opgewacht. Een heel apart soort Japansche meisjes zijn de z.g. „second generations", n.l. zij die op Hawaii of in Amerika geboren zijn uit Japansche ouders en die nu later naar Ja pan komen om er haar brood te verdienen, meestal door les-geven. Deze meisjes spre ken beter Engelsch dan Japansch en vinden gemakkelijk een baantje als stcnografe of secretaresse bij bultenlandsche handels ondernemingen of in Japansche handels huizen. die zaken doen met het buitenland. Ook doen ze vaak dienst als tolk ln hotels Een pracht sorteering vooï pektfeófe ffahjOtzhoSe *ttaJke-ufj{ 2756 (Ingez. Med.) en restaurants of in groote warenhuizen. Ze dragen Westersche kleeding en er zijn bijzonder charmante typen onder. Zelfs de rijkste Japansche meisjes, die nooit voor haar eigen onderhoud zullen be hoeven te werken, moeten leeren koken en allerlei huiswerk doen. tot schrobben en boenen toe. Het is de eerste plicht van de Japansche vrouw, de mannen en kinderen te verzorgen. Als een paartje ln Japan op de huwelijks reis is, geeft de bruidegom zijn vrouw hoed en jas en zij hangt die voor hem op. Ze legt ook zijn koffer ln het net en als hij op reis iets noodlg heeft, sleept ze het voor hem aan. U KUNT ZE ZELF THUIS KLAARMAKEN. Hoestsiroop: Dit nieuwe receptje tegen hoest, ver koudheid en bronchitis zal U zeker goed doen. U kunt het gemakkelijk zelf klaar maken. Neem een kwart liter heet water en los hierin op een eetlepel suiker. Voeg hierbij den inhoud van een 30 grams-flesehje Vervus i dubbel geconcentreerd i, dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vast- gestelden prijs van 75 cent kunt koopen. Na even roeren is Uw kwart liter hoest siroop gereed. Dosis: volwassenen: 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar: een dessertlepel, kinde ren van 3 tot 8 jaar: een theelepel, na eiken maaltijd en voor het naar bed gaan. Het is een doeltreffend en zeer voordeellg middeltje, BEWAAR 2734 Liniment tegen rheuinatiek Het tweede receptje, dat U ook zelf kunt klaarmaken, is een beproefd middel tegen rheumafiek, spierpijn en stijf heid. U heeft hiervoor noodlg 85 gram terpentijn of, Indien niet veitaijg- baar, 85 gnam brandspiritus, en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd). Een 15 grams-flesehje Rheumagic-olie kost U bij eiken apotheker of drogist 65 cent. dus met de terpentijn of brandspiritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Schud deze twee bestanddeelen in een schoone flesch goed door elkaar en Uw iheumaitlek-olie ls gereed. Bevochtig de .pijnlijke plaatsen er mede niet wrijven of masseeren en de pijn verdwijnt direct. Zelfs wanneer U al lang laat heeft van rheumatiek is Jiet de moeite waard dit middeltje eens te pro- beeren. Het zal U goed voldoen. DEZE TWEE RECEPTJES GOED. ZE KOMEN U TE PAS. (Ingres. Med.) Wanneer in buitengewone tijden het woord „distributie" genoemd wordt en de regeering overgaat tot het distribueeren van eenige voedingsmid delen, schrikken de meeste menschen en denken dadelijk aan een tekort. Natuurlijk wordt deze maatregel niet voor niets genomen, maar in het belang van de bevolking, om een eerlijke verdeeling van de levensmid delen mogelijk te maken. Nu is het weer zoo ver, suiker wordt gedistri bueerd en misschien zal binnenkort petroleum ook alleen op bons te verkrijgen zijn. Gelukkig staat echter ons land er nu heel anders voor dan bij den vori- gen grooten oorlog. Men heeft alles lang van te voren aan zien komen, heeft rustig en met overleg alles kunnen regelen. In het voorjaar werd door de regeering nog aangeraden voorraden in te slaan. Toen kon er door de winkeliers nog van alles bijgekocht worden, alles werd nog inge voerd, de voorraad in het land werd dus vergroot. Nu is het echter anders. Er zijn voorraden, maar deze worden onregel matig aangevuld, doordat de invoer niet zeker is, schepen worden aange houden, zijn dus langer onderweg, enz. Er kan dus, als de menschen nu te veeF tegelijk koopen een tekort ontstaan, waardoor een ander deel van de bevolking gedupeerd wordt. Wanneer de regeering overgaat tot het distribueeren van een artikel, moet ze eerst weten hoeveel hiervan aanwezig is. Het gevolg hiervan is meestal een tijdelijke stopzetting van den verkoop, zoodat de voorraden kunnen' worden gecontroleerd. De minister van economische zaken is de persoon van wien alles uitgaat, dus de centrale figuur. In samenwerking met den minister van defensie regelt hij de voedselvoorziening van leger en vloot. Wanneer deze in orde is komt de burgerij aan de beurt. In steden en dorpen moeten de burge meesters helpen, de distributie goed te laten verloopen. Plaatselijke ge woonten mogen niet veronachtzaamd worden. Verschillende belangrijke levensmiddelen zijn in groote hoeveelheden aan wezig, de graanoogst is meegevallen, zoodat we voorloopig nog geen regeeringsbrood krijgen. Wanneer van deze beschikbare voorraden een rationeel gebruik gemaakt wordt, kan men met vertrouwen de naaste toekomst tegemoet zien. Het is de plicht van iedereen, mede te werken om de maatregelen door de regeering genomen, zoo goed mogelijk te laten verloopen, waardoor men voor de naaste toekomst minder zorgen zal kunnen hebben. De bekende schrijfster Maria von Ebner- Erichenbach voerde eens een proces, waar bij zij weliswaar in haar recht was, doch weinig kans maakte te winnen. De rechter probeerde de schrijfster op haar gemoed te werken door te zeggen: „De verstandigste moest toch eigenlijk toegeven". ,Ja en daarmee is dan de wereldheer schappij van de dommen geopend" ant woordde zij. Iedere huisvrouw heeft natuurlijk een «gelijke schort noodlg om bij haar werk- hamheden in de keuken en het huls haar japonnen te beschermen. Maarhuis- Mdschorten, indien van goede lcwalitelt, "Jn meestal nogal prijzig en zoo komt ■"enigeen er toe. het met het sciiorten- Probleem maar zoo nauw lüet te ntemen. «er tot schade van de Jurk, die er al Wedlg onmogelijk gaat uitzien' Zullen we eens onze eomerkleeren de 'evue laten passeeren en eens kijken, van zomerjurk we het best dit grappige toch degelijke schortje kunnen maken? "atuurlijk moet de stof wat stevig zijn; PJOSB of sterk katoen voldoet wel het We kiezen een jurk uit, die onder de «men versleten is en dus als zoodanig dienst meer kan doen, maar waarvan stof in de wasch nog niet al te veel NIET ALLEEN doch OOK vindt U Mj ons in BUITENGEWOON Door tijdige inkoopen HaaHjér. 137 - h. Donkersteeg 2-4-6 MBT ONZE ETALAGES. Midzabons bij al Uw aankoopen PUISTJES EN VETWOBMPJES bederven Uw uiter lijk. Betten met Redox, opgelost ln werm weter doet puistjes, vetwormpjes en vlekken verdwenen en Uw teint wordt zecht, frlsch en teer. |.a'»-MLNr:a,|yL Bt Ape* «I Dreg. i 90 40 d. per pet c. 15 et ppribbpati» 2732 (Insta Med.) geleden. Een donkere, gedekte kleur "dient de voorkeur boven een lichte Aan onze teekening kunt U zien, hoe blj- Mder eenvoudig het modelletje ls. Het poortje heeft een strak lijfje met twee .«""naadjes van voren. Het eenigszins 6eknipte onderstuk wordt er aan ge- ™Peld en op den rug wordt het schortje vól ejn 01 twee Paar handjes gesloten, het lijfje zal ook een knoop en oopsgat wel voldoen. Tenslotte naait u smallen, dubbelgevouwen band van .'de stof aan de twee schouders vast, joodat hoofd ci' een lus gevormd wordt, waar het '0 wordt doorgestoken. hit is een practische manier. 7c schou- ccri pracuscne manier. 15 «innen nu niet afglijden! Het schalksclie Volendamsche meisje in hoUt kleurige kleederdracht hall vermoeden, dat de stadsjuffer, die een praatje met haar maakte, onderwijl haar oogen goed den kost gaf en haar vroolijke zwierige sjaaltje nauwkeurig bestudeerde. Het kostelijke korenblauw met het helder witte borduursel durfde nauwelijks eenige gedachten opwekken aan het eigenlijke doel van het kleedingstuk, het afwisschen van het gelaat. Zoowel mannen als vrou wen dragen het en zou u een Volendam- mer vragen, hoe zoo'n sjaaltje genoemd wordt, dan zou u een heel onparlementair woord te hooren krijgen. Wij zullen het daarom maar noemen: een sjaaltje a la Volendam. Wat zou zoo'n kleurig en fleurig dingske ook niet een bekoorlijk effect maken bij een sportief mantelpakje of een leuke twecd-jas! Of straks bij het costuumpje voor onze heerlijke Hollandsche schaat senrijden)! En de kinderen, wat zullen zij trolsch zijn op zoo'n vroolijke aanwinst in den somberen winter. Dat wordt een sjaaltje, dat nooit vergeten aan den kap stok zal blijven hangen! En wat ls het niet een echt Hollandsch geschenk met Sint of Kerstmis voor een buitenlandschen vriend of vriendin! Maar dan zelf gemaakt, dat is Juist het aardige in zoo'n cadeau. Het is een prettig werkje, dat in een enkel uurtje Waar is, dus kan daar niemand eenlg be zwaar tegen hebben. Een leuk werkje ook voor een heel klein handwerkstertje; het is eenvoudig genoeg! Ter lengte van 70 a 75 cM. haken wij met korenblauwe zephir of crèpewol eerst lossen en hierop gewone vasten. In heen- en weer gaande toeren moet het lapje een breedte krijgen van 7c.M. Om het haak werk mooi glad te krijgen worden voor de vasten na de eerste toer de beide boven- lussen van de vasten der vorige toer op genomen Na dit haken worden met witte wol bo ven- en onderzijde van het lapje afgewerkt; eerst komt een rij gewone vasten, aan het eind hiervan breken wij den draad gewoon af en beginnen vooraan weer opnieuw. Zondag: Gebraden konijn, appelmoe», aardappelen, vanlllerijst. Maandag: Schotel van savoyekool met gehakt en aardappelpuree, appelen. Dinsdag: Gebakken bloedworst, bieten, aardappelen, havermoutpap. Woensdag: Stamppot van boerenkool met worst, beschuit met bessensap. Donderdag: Ribstuk, gestoofde prei, aard appelen, drie in de pan. Vrijdag: Groentesoep (mager)Brusselsch lof met eieren en botersaus, aardappelen. Zaterdag: Haché van resten ribstuk, rijst, roode kool, gebraden appelen. Berekende maaltijd voor 4 personen be staande uit: Kool met gehakt en puree- appelen. Benoodigd i 1 savoyekool I. 0.10 l'/i K.G. aardappelen0.09 400 gr. runder en varkens gehakt 0.48 1 i L. melk 0.07 40 gr. margarine 0.05 brood, kruiden, zout 0.03 4 appelen 0 08 2756 (Jngez. Med.) thans met een toertje van één vaste, drie loeeen, één vaste, drie lossen, enz Voor de drie lossen slaan wij dan steeds één vaste van de vorige toer over. Daarna volgt het witte borduursel, dat ook al zeer eenvoudig ls. In een maasnaald steken wij een dubbelen draad en hiermede stoppen wij tusschen de steken van het blauwe haakwerk door, zoodat aan beide zijden de witte wol goed te zien ls. Eerst aan de boven- en onderzijde van het lapje twee rijen „één op één neer", één vaste met elkaar verschillend en één toer vanaf het witte haakrandje verwijderd. Vanaf deze twee rijen witte steekjes naar het midden toe drie toeren vasten overslaan en het overige borduursel aanbrengen door thans „twee op twee neer" te stoppen Deze rijen verschillen onderling één vaste in dezelfde richting met elkaar, zoodat er een diagonaal ontstaat. Thans volgen de dikke kwastjes, aan ieder uiteinde van het lapje zeven stuks; vier blauwe en drie witte. Hiertoe worden eerst met blauwe wol zeven lusjes langs de breedte gehaakt, waarin dan de kwastjes geknoopt kunnen worden. Deze moeten wanneer zij klaar zijn, 32 draden dikte en 5 a 6 c.M lengte tellen voor het meest geslaagde effect. NORA HANA. t. 0.90 le bereiding: De kool schoonmaken door slechte blade ren te verwijderen en in tamelijk groote stukken snijden. Deze gaar koken ln weinig water en zout (3/4 uur). De aardappelen koken en met de melk. peper en noot puree maken. Het gehakt aanmaken met het ge weekte brood, zout, peper en noot, met de helft van de margarine in een pan doen en al roerende bijna gaar laten worden. Als het gehakt grijs gekleurd Is, de pan van het vuur nemen. Daarna puree, kool en gehakt laag om laag in een schotel doen. zorgen dat puree bovenaan komt. Alles bedekken mee een dun laagje paneermeel, de rest van de boter in stukjes verdeeld er opleggen en het gerecht in den oven of op een zacht vuur met een deksel er op plm. uur laten sto ven. Zet men den schotel op het vuur. dan een geëmailleerde of granietijzeren schotel gebruiken, daar steenen schotels, ook al zijn ze vuurvast op een gasvlam gezet, kunnen springen. 2e Bereiding: In een grooten vuurvasten schotel of in een stoof pan den bal gehakt leggen, dien men op de gewone manier aangemaakt heeft en gebraden. Hieromheen de in stukken ge sneden gekookte aardappelen leggen, afwis selend met de grof gesneden, gaargekookte koolbladeren. De jus over alles heengieten, wat paneermeel er over strooien, nog wat klontjes boter er op leggen en den schotel op het vuur of in den oven door en door warm laten worden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7