AKKERTJES STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 17 November 1939 Overzicht De steunuitkeering van Maatschappelijk Hulpbetoon TIJDELIJK MET 5 VERHOOGD. De Gem. Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon heeft besloten, om ln verband met de gestegen kosten van levensonderhoud, hoofdzakelijk van voedingsmiddelen, de ondersteu ning van de door deze Commissie ge steunde armlastigen met ingang van deae week tijdelijk met 5*/. te verhoo- gen. Dü geldt alleen voor hen, die regel matig steun ontvangen. BLOEMIST-PATROONSVEREEMGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Maandelijksche vergadering. Gisteravond hield deze vereeniging in café ,,'t Schuttershof" haar maandelijksche vergadering, welke een zeer geanimeerd verloop had. De voorzitter, de heer A. Buur man sprak er zijn voldoening over uit. dat de opkomst zoo groot was en heette allen welkom. De notulen werden goedgekeurd, waarna besloten werd. dat een der bestuurs leden afgevaardigd zal worden naar de Alg. Verg. van de Vereeniging ..Groep Bloemis terij" uit den Ned. Tuinbouwraad, die te Utrecht zal gehouden worden. Bij monde van den heer R. van der Burg. werd verslag uitgebracht over de besprekin gen, die gevoerd zijn met den directeur van den Markt- en Havendienst voor een betere regeling op de bloemen- en plantenmarkt, inzonderheid wat betreft het tegengaan van het aanbieden van onvolwaardige producten Het bleek, dat een zoodanige regeling in werking zal worden gesteld. Een en ander had de instemming van vele leden. Niet minder dan zes nieuwe leden werden aan genomen Hierna deelde de voorzitter met een gees-1 tig speechje prijzen uit aan de leden, die de meeste nieuwe leden hadden geworven Spr. kon den penningmeester, den heer N. de Leeuw complimenteeren als eerste prijs winnaar en overhandigde hem onder ap plaus een mooi boek over tuinaanleg. Den heer G. Hüner viel de tweede prijs, even eens een boek ten deel. Dat zij op den zelfden weg voort mogen gaan, was de wensch van den voorzitter. Na een korte pauze bracht de heer J. J. van der Blom namens de kascontrole-com missie verslag uit over het financieel beheer. Alles werd in uitstekenden staat bevonden en den penningmeester dank gebracht Een interessant onderwerp: ..Hybridisatie van narcissen" werd ingeleid door den heer G J. Hoogervorst Gzn„ die aan de hand van een aantal fraai gekleurde platen op onderhoudende wijze het groote aantal soorten en geslachten onder de narcissen besprak waarna hij uitweidde over de krui singen met deze narcissen. Verschillende moeilijkheden doen zich voor bij het kruisen, waarvan een der voornaamste is de rijpheid van het stuifmeel. Slechts een zeer klein percentage van de uitgezaaide narcissen is een verbetering van de bestaande soorten en ook dan nog moet worden afgewacht hoe deze zich in cultuur zullen gedragen. Vele vragen werden door den spreker naar ge noegen beantwoord Nadat de voorzitter den spreker dank had gebracht voor zijn leerzaam betoog, ont vouwde de voorzitter een voorstel van het bestuur tot het stichten, zij het op beschei den wijze, van een assortiments-tuin van sierplanten en heesters. Alle leden waren in beginsel voor dit voor stel. Om de mogelijkheid nader te onder zoeken. werden enkele leden uitgenoodigd om in een commissie zitting te nemen. Na dat door eenige leden van de rondvraag gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter met dank aan de sprekers de vergadering. NED. HISTORISCH NATUUR WETENSCHAPPELIJK MUSEUM. Belangrijke aanwinst. Dezer dagen is het Nederlandsch Histo risch Natuurwetenschappelijk Museum te dezer stede, verrijkt met eenige zeer be ls ngrljke stukken, welke herinneren aan den tijd. dat Linnaeus, de vader der bota nische en zoölogische systematiek, in Hol land woonde en werkte (17351738). Na in 1735 in Harderwijk te zijn gepromo veerd. nam Linnaeus al spoedig als lijfarts zijn intrek bij mr. George Clifford, die toen den Hartekamp bij Haarlem bewoonde Tij dens zijn verblijf aldaar ln 1737. schilderde Martinus Hoffman zijn portret, waarop hij staande, ten voeten uit en levensgroot is afgebeeld. !n het Laplandsche costuum.dat hij van zijn reis naar Lapland in 1732 had meegebracht. In de rechterhand houdt hij een exemplaar van Linnaea borealis, een o.a. in Lapland voorkomend plantje, waar van de geslachtsnaam aan Linnaeus werd gewijd door zijn tijdgenoot J F. Gronovius. curator van de Leidsche Universiteit. Een copie van dit schilderij, is ln het bezit van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier. De uitgebreide verzameling planten van Clifford, levende zoowel als gedroogde, werd door Linnaeus beschreven in zijn „Hortus Cliffortianus". uitgegeven In 1737 en ver lucht met een groot aantal platen door Jan Wandelaar Ook het groote succes van Clif ford om in zijn tuin een pisangboom in bloei te krijgen (de vierde maal. dat zulks in Europa gelukte' werd door Linnaeus in een boekje, getiteld „Musea Cllffortiana Hartecampi 1736" vastgelegd. Bij testamentaire beschikking van jhr. W. H. A. Clifford, een afstammeling van Linnaeus' gastheer, zijn deze kostbare do cumenten betreffende de geschiedenis der natuurwetenschap in Nederland in het be zit van het Nederlandsch Historisch Na tuurwetenschappelijk Museum alhier ge komen. Na gehouden onderhandsche aanbe steding is dcor het architectenbureau Van der Laan alhier opgedragen aan de aan nemersfirma Bik en Brcedeveld de uitbrei ding van de fabrieksgebouwen van de N.V. van Cranenburgh en Heringa alhier. NED. CHR. BLINDENBOND. Geslaagde propaganda-avond. De afd. Leiden en omstreken van den Ned. Chr. Blindenbond, welke in Mei j.l. werd opgericht, hield gisteravond in het gebouw ..Patrimonium" haar eerste open bare samenkomst Dat deze nieuwe afdee- ling veler sympathie bezit, bewees de ge heel gevulde zaal. waar wij o.a. ook op merkten den heer Mizee. directeur van de Blindeninrlchting en den heer Vermond, secretaris van het Beheer dezer inrichting. De voorzitter, de heer S. van Beelen. heette allen hartelijk welkom. Spr. ver blijdde zich over de groote opkomst, die de verwachtingen sterk heeft overtroffen. Hartelijk dankte spr. mevr. Riemers voor haar medewerking bij het voorbereiden van dezen avond. Spr. sprak er verder nog zijn blijdschap over uit. dat verschillende pre dikanten in een hartelijk schrijven hun sympathie met de nieuwe afdeeling had den uitgedrukt. Hierna sprak de heer S. Riemens. candi- daat t. d H D. een inleidend woord, nadat hij in gebed was voorgegaan. Spr. zette uit een dat het geloof van velen vaak iets uiterlijks is. Meerdere malen gebeurt het. dat alle warmte ontbreekt. Men is koud en gevoelloos inplaats van medelevend te zijn. Als christen leven wij zoo vaak ons eigen leventje en wordt de band. die allen be hoort samen te binden, gemist. Gelukkig echter, dat als God iemand op onzen weg brengt, die in nood en droefheid zit, dit wel eens wil veranderen. Dan gaan wij mede gevoelen en liefhebben In treffende woorden herdacht spr. ver volgens de persoon van wijlen den heer Boom. organist der Marekerk, met wien spreker meerdere malen van zeer nabij mocht kennis maken. Spr eindigde met er op te wijzen, dat door het evangelie van Jezus Christus het licht ook aan blinden gebracht wordt. De heer C. Ahles las vervolgens uit den Braille-Bijbel een gedeelte van Matth 20, waarna de dames Kok, aan het orgel be geleid door mej. R. Los, een tweetal gees telijke liederen zongen Nadat het Leidsch Salonorkest, o.l.v. den heer J. Plu zich op loffelijke wijze had laten hooren, zette de bondspropagandist, de heer C. Wagemaker het doel en streven van den Bond uiteen. In het begin van zijn rede. wees spr. er op, dat geruimen tijd de blinden bekend stonden aLs menschen, die nergens anders voor geschikt waren dan om te bedelen. Niets ls minder waar. Bij een goede opleiding kunnen blinden nog heel wat presteeren. Bepaalt spr. zich bij de vraag: waarom een Chr. Blindenbond. dan zegt hij, dat ook voor den blinde geldt: zoek eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid Ons werk zal steunen op een geestelijke basis en dat is Gods Woord Heel ons ver- cenigingswerk wordt bekeken uit het Woord van God. Spr. eindigde met een hartelijke opwek king om het werk van den Chr. Blinden bond te steunen, waarbij hij herinnerde van Christus' Woord: „Voor zooveel als gU dit aan één van Mijne minste broeders ge daan hebt, zoo hebt gij dat Mij gedtfan." Na het weder optreden van het Leidsch Salonorkest heeft de afdeelingssceretarls, de heer D. J. Verschoor een uiteenzetting gegeven van de oprichting der plaatselijke afdeeling. Stonden de geestelijke belangen daarbij op den voorgrond, daarnaast werd ook gedacht aan de stoffelijke nooden. Spr. wekte op. het werk van de nog jonge plaat selijke afdeeling te steunen Na de pauze volgden afwisselend zang, muziek en declamatie. Ook heeft de heer Wagemaker nog een serie lichtbeelden ver toond. waardoor een indruk werd gegeven van hetgeen voor en door blinden wordt gedaan. CHR. MONDACCORDEONCLUB „KUNST EN GENOT." Geslaagde ouderavond. Teneinde het contact tusschen ouders, leden en belangstellenden te bevorderen, had de Chr Mondaccordeonclub „Kunst en Genot" gisteravond ln het wijkgebouw Levendaal een ouderavond belegd, welke zeer druk bezocht was en waarop een af wisselend programma werd geboden. Na woorden van welkom door voorzitter Werkhoven, in het bijzonder gericht tot t den heer Hakkert. voorzitter van de C. J. M.V. en de afgevaardigden van Phebe, de L.CK.V. en Advendo te Rijnsburg, presen teerde K. en G. zich ln een pittlgen marsch, waarmede zij al direct den enthousiasten bijval der aanwezigen wekte. In een twee tal daarop volgende nummers kwamen de goede kwaliteiten van deze club al spoedig naar voren. Directeur Roman heeft al heel wat met zijn jongens weten te bereiken. Groot succes had ook het jeugdige harmo nica-duet, later gevolgd door een duet van oudere leden. Daarnaast was er declamatie en een op voering van een pantomime. Ook na de pauze liet K. en G. zich nog in een drietal nummers hooren. Al met al een avond, waarop de prestaties van K. en G. meerdere malen het bewils leverden, dat hier een gezelschap speelde, dat ernst maakt met zijn liefhebberij. R.-K. VER. „GELOOF EN WETENSCHAP". Monumentale bouwkunst in onzen tijd. Gisteravond hield de R.-K. Ver. „Geloof en Wetenschap" een goed bezochte verga dering in de bovenzaal van „In den Ver gulden Turk", waar de heer C. M. van Moorsel een lezing hield over het onder werp „Monumentale bouwkunst in onzen tijd." Na een kort openingswoord door den voorzitter, mr. Donders, begon de heer v. Moorsel zijn betoog met de vraag: „Wat verstaan wij onder monumentaal?" Een monument is een gedenkteeken, opzettelijk bestemd om de herinnering aan een per soon of gebeurtenis te doen bewaren. Hier bij wordt meestal gestreefd naar grootsch- heid en schoonheid. Iets monumentaals is meestal groot van afmeting, men spreekt van een monumentaal gebouw of bouw werk, een monumentaal beest (op tentoon stelling), een monumentaal persoon. Niet alleen echter grooteheid of schoonheid in lijn of vormen brengen Iets monumentaals. Het monumentale, moet ln zich dragen de deugden, waarvoor het is opgericht, voorop gesteld de geestelijke, de verheffende, de bezielende waarde met achteruitstelling van het individualisme. Bij een monumen taal bouwwerk komt schoonheid van lijn en vormen op de tweede plaats Monumen taal is een tegenstelling van modieus. Het is niet voor vandaag of morgen, het mag niet ouderwetsch worden of uit den tijd geraken. Monumentaal moet voor alle tij den zijn. De monumentale bouwwerken der vorige eeuwen spreken door den geest, de bezieling daarin gelegd voor zich zelf Een monumentaal kerkgebouw bidt en doet bidden. Een St. Jan in den Bosch verheft en ontroert uitwendig en het interieur treft den bezoeker, grootsch maar devoot; men behoeft daar niet de details te zien of te kennen om zich niet onmiddellijk ln een Godshuis te weten. Spreekt het Pa leis op den Dam niet van trots, het Mui der slot, toch niet slechts om zijn grootheid van omvang, van kracht, de monumentale kerken van devotie en ingetogenheid? Spr. verduidelijkt zijn rede met de ver tooning van een reeks platen op het witte doek. waarin dat alles tot uiting komt. Ook toont spr. het cultuurlooze van vele mo derne bouwwerken van dezen tijd, waarin de harmonieuze opbouw, vaak ook het rhythmische ontbreekt. Cuypers is de bouwmeester, een der grootste voorstanders van het Mlddeleeuwsch Gothisch nationa lisme, een der groote pioniers om de bouw kunst en haar beoefenaars tot eere te brengen, hetgeen hij ln tal van zijn monu mentale bouwwerken: Rijksmuseum. Cen- IN AFWACHTING. Hot blijft nog altijd zoo rustig en kalm, dat de vraag rijst: is er nu oorlog of niet Beide „oorlog-voerende" partijen gaan voort, elkaar de schuld te geven van de mis lukking van het vredes-initlatief. Uit den aard der zaak zijn geen nieuwe gezichts punten meer naai voren te brengen. Duitschland verzekert, dat nu de oorlog zal worden gevoerd' tot de Britsche heer schappij bezwijkt. Volgens den Beriljnsohen correspondent van het Deensohe blad „Politiken" voert Duitschland onderhandelingen met voor aanstaande Polen over de vorming van een regeering, welke het bestuur zal overnemen over een nieuwen Poolschen staat, welke ontworpen is naar het model van het pro tectoraat Bohemen en Möravië. Onnoodig te zeggen, dat het officieele Polen natuurlijk nooit deze „restauratie" zal erkennen In tusschen blijft de Balkan zich op den voorgrond dringen. De Dultsche gezant te Boekarest, dr. Fa- bricius, heeft btj bevoegde Roemeensche kringen geprotesteerd tegen beweerde sa botage ten opzichte van kwaliteit eti snel heid van levering van goederen aan Duitschland. In het bijzonder uitte hij klachten over de traagheid' ln de aflevering van benzine en olie en eischte hij, dat de quota ver hoogd zouden worden. Verwacht wordt, dat binnenkort een Engelsche handelsmissie ln de Roemeensche hoofdstad zal aankomen. Naar verluidt, zou Bulgarije bereid zijn, boter, bacon, ooft en pulp aan Engeland te verkoopen in ruil voor rubber en andere koloniale producten en indust-rieele goe deren Italië laat zich niet onbetuigd De „Gazetta del Popoio" publiceert een artikel, waarin gezegd wordt, dat de bolsje wistische opmarsch beschouwd kan worden als een goed denkbeeld te geven van de omstandigheden, waarin Italië zeker niet afzijdig zal blijven. Italië kan nooit toe laten. dat. het bolsjewistische Rusland ver der optrekt tot over de Karpathen. naar het Donaubekken of vla den Balkan naar de Middellandsche Zee In een artikel van de „Tribuna" wordt o.a. gezegd, dat Italië in staat van gewa- penden vrede aal blijven, totdat zijn wettige belangen gerespecteerd en bevredigd kun nen worden. traal Station en vele kerken tot uiting heeft gebracht. Berlage was het, die in zijn bouwkunst eenvoud en monumentaliteit vereenigde. waarmede een nieuwe periode ln de Nederlandsche bouwkunst werd inge luid. De Beurs te Amsterdam was een van zijn groote meesterwerken. Spr veroordeel de over het algemeen het kubisme van de modernen en de modieuze bouwwerken van onzen tijd, om met de vertooning van en kele moderne bouwwerken, die door lijn en vorm volkomen aan hun doel beant woorden. zijn met aandacht gevolgde rede te besluiten. Mr. Donders bracht dank aan den spr. voor zijn leerzaam betoog. 4 DECEMBER GEMEENTERAAD. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag 4 Dec. 1039. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. Versneij, Hoogewoerd 133, Leiden. Win kel in feestartikelen, muziek, enz. annex boekbinderij. Wijziging uitgeoefend bedrijf: Winkel in feestartikelen, muziek enz, ls op geheven. thans alleen boekbinderij. CONCERT TOONKUNSTKOOR. Solisten; Suze Luger (alt). Michel Gobets (tenor). Beginnen wij met een woord van waar deering voor de snelle wijze, waarop we derom een koor der Maatschappij voor Toonkunst tot stand is gekomen. Ongetwij feld verheugend en belangrijk voor het Leidsche muziekleven, dat in vroeger Jaren groote bekendheid genoot in verband met zijn veel geroemde Toonkunstkoor-uitvoe ringen, totdat helaas tot de zoo zeer ge vreesde opheffing besloten moest worden. Thans is gelukkig alle leed vergeten en staan wij voor een nieuw en veelbelovend begin! Het gelukte den organisatoren, die met veel ijver en toewijding tot de oprich ting van een nieuw koor besloten, den heer Frits Schuurman, dirigent van het Resi dentieorkest als leider te engageeren en deze heeft zijn taak met enthousiasme aan vaard. Een mooi arbeidsveld ligt voor hem rpen en getuige de uitstekend bezette uit voering van gisteravond, mogen wij ook van hem als koorleider goede, resultaten verwachten, hoewel het natuurlijk bijzon der moeilijk is, te dien opzichte reeds na één auditie een definitief oordeel te vellen. Natuurlijk is men nog lang niet zóó ver, dat getuigd mag worden„Het Toonkunst koor is herboren". Daarvoor waren vroe gere concerten veelal te goed in vergelij king tot de prestaties van gisteravond waarop zeker nog critick is uit te oefenen. Een rijp zangkoor stampt men nu eenmaal niet plotseling uit den grond, al bezitten vele leden individueel de noodlge koorrou tine. Eerst na jaren kan. als resultaat van nauwgezette studie een homogeen ensem ble ontstaan, waarbij dan natuurlijk als eerste voorwaarde een juiste verdeeling dei stemgroepen aanwezig dient te zijn. Dit was nu nog geenszins het geval. Wij kun nen dit den dirigent onmogelijk kwalijk nemen Ook hier wreekte zich het euvel, dat het koor veel te weinig heerenleden telt in verhouding tot de ruime bezetting van sopranen en alten. Wy mogen ai blij zijn, dat er zich „überhaupt" een aantal hecren voor het koor opgaf en prijzen hen daarvoor volgaarne. Maar versterking Is een dringende vcrelschte, wil men in staat Zün uitvoeringen te brengen, die werkelijke koor-klank en kleur-schoonheid waarbor gen. Is dit op zichzelf reeds een handicap, tevens wyten wy het nog slechts gedeelte- lyk slagen der vertolkingen aan het feit, dat de dirigent zyn keuze had laten val len op eenige werken, die men stellig pas opdragen kan aan ensembles, die over meer ervaring beschikken dan het eerst zoo kort geleden samengestelde. Afgezien van de zuiver-muzikale overwe ging, dat de werken vóór de pauze wel een zéér sterke controverse vormden tegenover die, welke daarna volgden, stellen byv. een dlep-doorwrochte, geniaal geschreven com positie van Lily Boulanger. de psalm „Du fond de l'abime", zoowel als de Polowetzer dansen uit Borodin's opera „Le Prince Igor" zeer hooge elschen aan een ideale uitvoeringstechniek, waaraan thans nog onmogeiyk voldaan kon worden. Een merkwaardig werk, dat van de slechts 24 jaren oud geworden Lily Bou langer, die op 15 Maart 1918 overleed. Merkwaardig, niet slechts door de oor- spronkeiykheid die dit, jeugdige en bege nadigde talent hier verraadt, doch ook door de volkomen geestelijke rijpheid van haar wezen. Terecht was het woord in het pro gramma „Wien de Goden liefhebben, ne men zy vroeg tot zich." Volkomen past deze tekst, die hier be zield en diep geloovlg verklankt is. weder om in het kader van den huidigen tyd. De smeeking van dit diep-indringende gebed, waarin getuigd wordt van Gods ge nade en bevrijding uit den nood: hoezeer is dit niet óók de smeeking van de huidige menschheid, die, als in '14'18 opnieuw ge bukt gaat onder de vreeze en de spanning van een nieuwen wereldbrand. Llly Boulan ger heeft aangrypend en verheven, gedach ten tot expressie gebracht, die wij ook thans ondergaan, waarbij zoowel de zang als het orkest, waarin het orgel zulk een integreerend onderdeel vormt, in groote harmonie te zamen opstygen tot verinner lijkte climaxen van imposante uitdruk kingskracht. Uitverkoren was de verwonderlijke com positorische begaafdheid van deze jeugde winnares der Prix de Rome. die eerst op haar 17e jaar met harmonie-lessen begon en die evenzeer In het „Pie Jesu" voor alt, orkest, harp en orgel een ultzonderiyk specimen schonk van haar rypen, schep- penden geest Hoewel de uitvoering van den Psalm een bevredigend verloop had, kunnen wy ons toch voorstellen, dat de Indruk veel gewel diger en ontroerender kan zyn, dan thans nog. ondanks vele goede Intenties, het ge val was. Jammer, dat het orkest soms te veel do mineerde. Toch waren er verschillende mo menten, waarin de verheven stemming en sfeer benaderd konden worden. De solisten, de altzangeres mevr. Suze Luger en de tenor Michel Gobets, stonden helaas te veel naar achteren opgesteld, dan dat hun zang voldoende tot zyn recht kon komen. Afgezien daarvan leken zy ons in het geheel niet gedisponeerd, zy konden ons dan ook slechts zéér matig voldoen. Suze Luger boeide ons meer in het „Pie Jesu", waarin haar donker getimbreerde stem meer bevrediging schonk, hoewel zy zich voor vibreeren ten zeerste dient te hoeden. Haar te zamen met koor en orkest gezon gen „Habanera" uit Bizet's Carmen voelen wy luchtiger aan. Michel Gobets herstelde zich van zyn wel zeer benepen klinkenden zang in de „Psaume" tydens de bekende Bloemen-aria uit Carmen. Hy bezit eenige mooie tonen, doch wy kunnen in hem toch geen rechtgeaard operazanger ontdekken. Het Toonkunstkoor maakte een voortref- felljken indruk In de pittig gezongen Car- menfragmenten uit de 4e acte. In de sug gestieve, effectvolle en markante Polowet- zerdansen uit Borodin's „Le Prince Igor", wreekte zich wederom de te zwakke be zetting van het mannenkoor. Het was een enorme taak tegen het krachtig en met schwung spelende orkest op te zingen, waarin men niet steeds kon slagen. Nauw gezette studie eener duidelijke articulatie zy bovendien dringend aanbevolen. Zelfs aan de hand van het programma was de tekst nauweiyks te volgen. Deze dansen vormden echter een brillant en indrukwek kend slultingsstuk van het uiteenloopende programma Het Residentieorkest bracht nog een iyn- zinnige vertolking van Debussy's „L'Après midi d'un Faune", waarvan het tempo kan worden opgevoerd, een frtsch gehouden Carmen-tusschenspel en de ouverture van „Le Prince Igor", waarin wy de uitsteken de kwaliteiten van het orkest wederom konden bewonderen. Het programma oogstte telkenmale een dankbaar applaus van de vele toehoorders. Mevrouw Luger ontving twee fraaie bou- quetten, den heer Schuurman werd een prachtige krans vereerd. Met veel interesse zullen wij de verdere ontwikkeling van het Toonkunstkoor, ln welke heroprichting wy ons byzonder verheugen, blyven volgen. die maar niet verdwijnen wil. Niet willen, xeat U Moer er zijn loch "AKKERTJES"! Neem zeo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zuil U bemerken, da» "AKKERTJES" hoofdpijn on migraine vlug en radicaal vardrl|ven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit goëvonaard. "AKKERTJES" zijn rond an elk draagt het "AKKER"-merk. Let daar dus vooral opl tegen pijnen, nare dagen, koorts, keu. Doos13 stuks U stuivers; 2 stuks 2 stuivers 2797 (Infee. MM) „ONTWIKKELINGSLIJNEN DER SOCIAAL-DEMOORATIE". Voordracht van mr. dr. S. Mok. Op de gisteravond in het Volksgebouw ge houden jaarvergadering der 8.D.A.P., afdee ling Lelden werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, als mede het bestuursbeleid over het algeloopen vereenigingsjaar, goedgekeurd. De aftreden de bestuursleden werden herkozen terwijl in de twee vacatures werden gekozen de hee- ren C. Baart en B. Bodenstaf. Naar de geweestelijke jaarvergadering der Federatie Zuid-Holland werden afge vaardigd mevr. de Cler-de Bruin en de hee- ren H. van Woudenberg en C. J. Piena. Vervolgens hield de heer mr. dr. S. Mok een inleiding over „Ontwikkelingslijnen der Sociaal-democratie". De afloop van het groote conflict tus schen Duitschland en de geallieerde mo gendheden, aldus spr., zal van groote betee- kenis zyn voor de democratie. Zonder demo cratie zal geen socialisme mogeiyk zyn. De wereld-oorlog van 1914 tot 1918 heeft de illusie verstoord, dat het socialisme er „van zelf' zou komen. De leiding van de moderne arbeidersbeweging was cr terdege van door drongen. dat zy de rlchtiynen voor de toe komst gereed moest hebben. Vandaar o.a. de totstandkoming van het Plan van den Arbeid. Van het kapitalisme verwachten slechts weinigen nog heil; het geloof ln het kapi talisme heeft afgedaan. Het bracht slechts allerlei onheilen. Het staats-ingrijpen, zooals dit ln Italië en Rusland geschiedt, ls nog geen socialisme, Hef principieele verschil tusschen sociaal democratie en staats-soclalisme is, dat de S.D.A.P. een klassenlooze maatschappü na streeft, een samenleving, waar geen klassen strijd zal zyn. Deze klassenstryd is overigens niet iets wat de S.D.A.P. nastreeft, zooals ten onrechte door velen wordt gedacht. De crisis van 1929 heeft groote verwoestin gen aangericht, ook onder middenstands- groepen, waardoor in die kringen het geloof in het kapitalisme eveneens verdwenen is. Dat met het verdwynen van de warenhuizen en de coöperaties de middenstand gebaat zou zyn, is gebleken in geenen deele juist te zyn. In Duitschland zijn ze trouwens niet verdwenen, doch slechts in andere handen overgegaan. Spr. schetst daarna de beteekenis van Japan, dat voorheen afnemer was en nu op groote schaal produceert en groote kolo niale gebieden van producten voorziet. Er zal een betere verdeeling moeten komen van de goederenrull, doch alleen in dezen zin. dat ze de algemeene volkswelvaart ten goede komt. Staatsinmenging is een onontkoombare noodzakelijkheid; de landbouw is daarvan een duidelyk voorbeeld. Toen de Rotterdamsche Bank dreigde ln- ven te storten en een groot deel van het Nederlandsche bedrijfsleven daardoor werd bedreigd, heeft de Staat ook Ingegrepen. Als een voornaam punt noemt spr. verder de werkloosheidsbestrydlng, vooral door uit voering van groote openbare werken. Hei economische leven wordt, daardoor gunstig beïnvloed. Toen van 1931 tot 1936 de uit voering van openbare werken sterk vermin derd werd, steeg de werkloosheid enorm. Gelukkig zegt de soc. dem. minister dr, v. d. Tempel, dat men moet doorgaan met de groote openbare werken als middel ter bestrijding van de crisis. Het ls begrijpelijk, dat thans de veiligheid van den staat nummer een is, doch ns dezen oorlog zullen er heel wat problemen opgelost moeten worden. Met name In de grondstoffen-verdeeling zal een verandering moeten komen. Nationaal en internationaal moet er worden gestreefd naar ordening. De ordening, zooals de roomsch-katholie- ken die voorstaan, ls meer op het belang van de producenten dan van de consumen ten gericht. Bovendien streeft de sociaal-democratie naar ordening, gepaard gaande met ge»5" telyke vrijheid. Er is op dit punt een en' overbrugbare kloof tusschen soc.-democra- ten en roomsch-katholieken. De laataten zyn niet van nature democraat, doch alleen daar, waar men minderheid is Socialisme en democratie moeten onver- brekeiyk aan elkaar verbonden zyn. alt")» spr. De overheid in de toekomstige maat- schappy zonder klassen zal de productie middelen moeten bezitten om zc te scj>ïu'" ken in het belang van de geheele bevolking- Wellicht zal do oorlog, ondanks alle er lende, tot gevolg hebben, dat men de han den ineen slaat om tot een algehcclc wu«" ging te komen van productie en distributie- Spr. besloot zijn inleiding met den wenst» dat de sociaal-democraten hieraan kracht'} zullen medewerken en de maatschaPPD zullen stuwen in de richting der soclaai- democratie. Op het gesprokene volgde een gedachten- wisseling, waarbii mr. Mok nog enkele on- derdeclen van zyn met groote aanda™' aangehoorde rede kon verduidciykcn. Na een woord van dank aan den InlOT» sloot de heer van Woudenberg dc bijeen komst.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2