BINNENLAND "ÏCou, Griep Als Utrecht geëvacueerd zou moeten worden "AKK£fttJ& UYLENSPIEGHEL J LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 November 1939 Derde Blad No. 24430 Dagbladreclame 80ste Jaargang De radiotoespraak van minister De Geer De houding van Duitschland pover Nederland en België De brug over den Noord opengesteld Werkloosheid in de N 23 lot en mei 28 week October v. ROSSUM DU CHATTEL en DRIESSEN TAFELZILVER De burgemeester over de maatregelen n den is niet te vervangen WAARDEERING IN ENGELAND. In welingelichte kringen te Londen, al dus de diplomatieke redacteur van Reuter, juicht men het vertrouwen, dat uit de radiotoespraak van jhr. mr. De Geer sprak, toe. Men heeft slechts bewondering voor de kalmte, die het Nederlandsche volk ge toond heeft en waarmede het zich op alle gebeurlijkheden heeft voorbereid. De „Daily Telegraph and Morning Post" geelt in 'n hoofdartikel haar groote waar deering te kennen over de „kalme en moe dige rede" van den Nederlandschen pre mier, die Engeland de welkome verzekering teelt gegeven, dat geen onmiddellijke be dreiging van Nederlands integriteit voor banden is. Jhr. de Geer's verklaring, dat strikte neutraliteit naar alle kanten be- tarcht zal worden, zal hier, zegt het blad, met even hartelijke goedkeuring ontvan gen worden als in diens eigen land. „Wij", zoo vervolgt genoemd blad, „zou den deze verklaring in geen enkel opzicht gewijzigd willen zien. Het is ons aller nensch, dat Nederland deze neutraliteit wlkomen en tot het einde van den oorlog ral blijven handhaven. Wat het gevolg zou rijn van een schending van Nederlands neutraliteit, is door jhr. De Geer's verkla ring overduidelijk uiteengezet. Laten wij hopen, aldus het blad. dat deze les niet onbenut, voorbij is gegaan. In welke richting de sympathieën van andere neutrale staten gaan. wordt niet alleen bewezen door de hechte samenwer king met België, maar tevens door de be spreking, welke H.M. Koningin Wilhel- mina met den Amerikaanschon gezant te Den Haag heeft gehouden. Het blijft mo gelijk, zoo betoogt de „Daily Telegraph", dat de neutrale staten een rol zullen spelen, maar jhr. De Geer is zeer zeker In rijn recht, wanneer hij verklaart, er van orertuigd te zijn, dat neutraliteit en on afhankelijkheid thans slechts met de grootst mogelijke waakzaamheid gehand haafd kunnen worden. Meer dan ooit is het waar, dat de prijs voor de vrijheid reortdurende waakzaamheid is". EEN OFFICIEUZE DUITSCHE UITEENZETTING. Van seml-officieele Duitsche zijde wordt meld: [Een der voornaamste onderwerpen der (frtemationale persbesprekingen van de ntste dagen was het z.g. Duitsche voor hemen om Nederland en België binnen te lukken. [Van Duitsche zijde bestond, naar men i Borlljnsche politieke kringen verklaart, een aanleiding ten aanzien van dit feit B de Engelsche en Fransche en een deel i de neutrale pers stelling te nemen, fcant de Duitsche houding tegenover de witrale staten is ondubbelzinnig vastge legd en bekend. I Naar men weet zal Duitschland, volgens fcn duidelijke verklaringen, de neutraliteit mn Nederland en België zoolang eerbiedl- Tn, als Engeland en Frankrijk deze neu traliteit respecteeren en als Nederland en figie zich zelf in staat toonen hun neu traliteit strikt te bewaren. [Wanneer niettemin uitgebreide kringen 1 Nederland en België in een ongewone 'vinding geraakten met daarop volgende ïr nadeelige verschijnselen voor het bin- Mandsche leven van deze staten, en ook andere landen ernstige bezorgdheid ont- jond, dan zijn deze staten het slachtoffer «orden van het onscrupuleuze propagan- ►*erk, in de eerste plaats van Reuter en pvas. die in een toegenomen onrust van luropa een van hun oorlogsdoeleinden zien I Ten slotte is ook bekend, met welke |dhoden de Engelsche propaganda tijdens i wereldoorlog werkte, en hoe zij thans wr werkt. DE GROOTSTE ROLBASCULEBRUG VAN EUROPA. Vele waterslaatsautoritciten, bestuur ders van gemeenten in het Land van Dordt en den Alblasserwaard, vertegen woordigers van Kamers van Koophan del en Fabrieken en van verkeersbon- den, c.a., hebben hedenochtend de openstelling bijgewoond van de brug over den Noord'en van de aansluitende gedeelten van Rijksweg No. 15, den weg in aanleg door de Betuwe. Ir. M. de Bussy, hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat heeft na betuiging van zijn dank voor de groote belangstelling hierbij aan het beginpunt nabij Ridder kerk een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De brug over den Noord en het nu open te stellen gedeelte van Rijksweg No. 15 zul len op den duur een tweeledige beteekenis hebben, ten eerste als toegang naar den Alblasserwaard en ten tweede als onder deel van den weg voor doorgaand verkeer van en naar de n\eer Oostelijk gelegen landstreken. Vandaag staat de eerste be teekenis meer op den voorgrond. De vol tooiing van het wegvak Sliedrecht-Har- dinxveld zal n.l. nog een korten tijd op zich doen wachten, zoodat de route door den Alblasserwaard voor het doorgaande ver keer nog niet zoo bijzonder geëigend wordt. Is het wegvak Sliedrecht-Hardlnxveld echter klaar, dan kan worden verwacht dat het doorgaande verkeer door den Al blasserwaard aanzienlijk zal toenemen. Dan zijn 44 K.M. klaar van Rijksweg No. 15. die tot aan den weg ArnhemNijmegen een lengte van 91 K.M. zal verkrijgen Nadat het gezelschap over het eerste gedeelte van den weg naar de fraaie en forsche brug was gereden, voerde ir. W. J. H. Harssen, hoofdingenieur van den rijks waterstaat, in de directie bruggen, het woord. De vaste hoofdoverspanning, waarop wij ons thans bevinden zoo zeide hij is na de hoofdoverspanning van de Waalbrug te Nijmegen de grootste hier te lande. De be weegbare brug is een rolbasculebrug, die, wat haar afmetingen betreft (48 M.i, door geen brug van deze soort in Europa wordt overtroffen. Op den Oostelijken oever sluit hierbij dan nog aan een viaduct met een lengte van 615 M.. zoodat de totale lengte van het bouwwerk meer dan 800 M. bedraagt. Ook wat de ligging boven water betreft, is het alleen de brug te Nijmegen, welke hooger boven de rivier ligt met haar rij- vlak. Te Nijmegen waren 't de terreinsom standigheden met den hoogen Zuidelijken oever, die tot die hooge ligging hebben ge leid. Bij deze brug is het geweest de zorg voor de zeer belangrijke scheepvaart, die hier moet passeeren. welke er toe geleid heeft dat v/ij 15 M. hooge toegangen naar deze brug hebben moeten maken. De bouw van de brug heeft ruim twee jaar geduurd. De hoofdoverspanning is 185 M. lang. Evenals de weg is ook de brug alleen voor motor- en rijwielverkeer open gesteld. |De directeur van den rijksdienst der 7moosheidsverzekering en arbeidsbemid- f"ng deelt de voorloopige gegevens over r£eek van 23 1011 en met 28 °ctober mede Dp 28 October Waren bij de organen der fcï. e arbeidsbemiddeling ingeschreven P»22 werkzoekenden (246.137 mannen en I'.'w vrouwen). aiervan waren 196.770 (184.716 mannen 12.054 vrouwen) werkloos en waren 1 personen door overheidshulp tewerk- "JW bij cultuur technische en admini cle! daarmede gelijkgestelde werken, waar waren er dus 17.011 personen als |TKzoekende ingeschreven, die in het vrije JW werkten, doch ander werk zochten. nde week van 23 tot en met 28 October JJ bij gesubsidieerde vereenigingen met Jdoozenkas aangesloten 589.357 perso- waaronder 75.416 landarbeiders, «i de 513.941 verzekerden buiten de Rrbeiders was het werkloosheidsper- ■3e !8.0 (in de vorige verslagweek van met 14 October was dit percentage j^ns 18.0). i de overeenkomstige verslagweek van was het werkloosheidspercentage plaatste jaren als volgt: (in het tijd- ai) Mei tot en met November worden L^ekening van de percentages de Aiders buiten beschouwing gelaten) KOLONEL J. VAN VOORTHUYSEN. Luit.-kolonel J. van Voorthuysen, com mandant van het regiment Grenadiers, is benoemd tot kolonel, ter nadere indeeling door den minister van Defensie. JUWELIERS 2318 Uitgebreide sorteering - Nieuwste modellen BREESTRAAT 95 (Ingez. Med.) EEN GEDEELTE VAN AMSTERDAM VERDUISTERD. Vierduizend vrijwilligers werkten mee. Voor een gedeelte van Amsterdam was gisteravond een verduisterings-oefening belegd, welke goed is geslaagd De woon huizen van den Jordaan en omgeving straalden vrijwel geen licht uit en het nieuwe glazen Amstelstation was verdwe nen. In de Noorder-Amstellaan werd een oefe ning gehouden in het herkennen en on schadelijk maken van gas. Hiervoor kwa men alle beschermingsdiensten in werking. Door vrijwilligers van den keuringsdienst voor waren werd het gas verkend, waarna de gemeentereiniging uitrukte om de ge vaarlijke plaats te ontsmetten. Terwijl men daarmede bezig was, klonken de sirenen ten teeken, dat de oefening was afgeloo- pen. Voordien waren echter in de stad vele ongevallen in scène gezet. Alle hulpdien sten kwamen hieraan te pas. In totaal na men ongeveer vierduizend vrijwilligers aan de oefeningen deel. Deze mannen waren voor dezen avond speciaal tegen ongeval len verzekerd hetgeen niet overbodig mag heeten voor menschen, die verplicht zijn in zulk een duisternis te werken en zich snel te verplaatsen. De blokhoofden ver namen hun opdracht na het openen van een verzegelde enveloppe, waarvoor een be paald tijdstip was vastgesteld. Om kwart over negen gaf een sirene het teeken van luchtgevaar Tot 10 uur lag het verkeer in het verduisterde stadsgedeelte stil. UITKEERING VAN MENAGEGELD TIJDENS VERLOFDAGEN Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen betreffende vergoeding van voe dingskosten voor gemobiliseerden-niet- kostwinners tijdens verlofdagen, heeft de minister van defensie als volgt geantwoord Volgens de bestaande regeling wordt bij verlof geen vergoeding wegens gemis van levensmiddelen toegekend. Echter is reeds geruimen tijd een rege ling in overweging, waarbij zoowel aan kostwinners als aan niet-kostwinners ge durende de gewone verlofdagen een derge lijke vergoeding wordt toegekend. Bedoelde regeling zal binnenkort worden vastgesteld en bekendgemaakt. In afwachting daarvan is afgezien van het aanvankelijk voorne men om bij het bepalen der kostwinners vergoeding rekening te houden met de kosten van voeding gedurende de verlof dagen. WAREN DIE UITDRUKKINGEN TOELAATBAAR? Het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters (S.D.A.P. i heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat op een ..werkersbijeen komst" der Nationaal-Socialistische Bewe ging. op Vrijdag 10 November 1939 te 's-Gravenhage gehouden, drie leiders dier beweging de navolgende uitdrukkingen hebben gebezigd of gevoelens tot uitdruk king hebben gebracht: aDe eerste spreker: 1. „Wij zullen het machtige Dietschland vestigen". „Dietschland moet weer één wor den. van Duinkerken tot Emden". 2. „Wij nationaal-socialisten weten niet, wie onzer het eerst zijn leven zal moeten geven, wanneer hij voor de consequenties van het nationaal-soclalisme zal worden gesteld", waarna de spreker herinnerde aan een onderdaan van de Zuid-Afrikaan- sche Unie, die 25 jaar geleden in oorlogstijd aan de bevelen zijner overheid niet voldeed en deswege zou zijn gefusilleerd, waarop de spreker uitriep: „zoo stierf een Dietscher trouw aan de tradities van het Dietsche volk". b. De tweede spreker: Het na de herdenking van de slachtoffers in de Bürgerbrakeller te München voordra gen van een gedicht ter eere van Hitier en het Duitsche leger, waarop aansluitend de muziek speelde: „Ik had een wapenbroeder" en alle aanwezigen den nationaal-socialis- tischen groet brachten. c. De laatste spreker: 1. „De haat is alleen bij de democraten. Zy zijn het. die zeggen, dat alle Duitschers moeten worden afgemaakt". 2. „Het groot-Dietschland. Nederland, Vlaanderen, Zuid-Afrika. met Indië en den Congo zaleen machtig imperium vormen". 2. Is de minister van meening. dat in dien het boven geciteerde juist is, daardoor De Nederlandsche neutrali teit wordt in gevaar gebracht, alsmede wordt opgeruid tot desertie en rebellie, en zoo ja. wil de minister dan meedeelen. of het bovengemelde hem tot het bevorderen eener strafvervolging en/of andere maat regelen aanleiding heeft gegeven, en is hy bereid van die maatregelen mededeeling te doen? FRANS ZIEGLER OVERLEDEN. In den ouderdom van 46 jaar is in het R.-K. ziekenhuis te Den Haag overleden de heer F. X. W. J. Ziegler Als holfotograaf heeft de heer Ziegler zich niet alleen in de residentie maar ook in het land een al- gemeene bekendheid verworven. Hij was een uitstekend vakman en tevens een ar tist, die het fotografenvak zoowel tech nisch als artistiek op een hooger plan heeft gebracht. Dat zijn deskundigheid in vakkringen werd erkend, blijkt wel hieruit, dat hij meermalen werd uitgenoodigd zit ting te nemen in jury's op fototentoonstel lingen. Als hoffotograaf heeft hij tal van foto's gemaakt van H. M. de Koningin en de leden van het Koninkiyk Huis. De aanduiding „foto Frans Ziegler, Den Haag" heeft men ook in ons Blad by her haling kunnen aantreffen. VRAGEN VAN DEN HEER DE MARCHANT ET d'ANSEMBOURG. Het Tweede-Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg IN.S.B.) heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld Is het waar. dat een overste onder ver denking van spionnage in arrest is gesteld? Indien dit inderdaad het geval is. is de minister dan bereid den naam of althans de aanvangsletters van den naam van den in arrest gestelden hoofdofficier mede te deelen, opdat een eind wordt gemaakt aan de verdenking, die door een persbericht over een arrestatie van dezen aard op alle oversten van het Nederlandsche leger is gelegd? AANTAL AMATEUR-ZENDINSTALLATIES GEVORDERD. Nadat enkele dagen na de mobilisatie aan houders van amateur-zendinstallaties een Verbod tot uitzenden was opgelegd, zyn de militaire autoriteiten er dezer dagen toe overgegaan een aantal installaties op te vorderen. De distributiestamkaart geldt als binnenlandsch paspoort. 1932 1134 '136 »i8 268 27.1 30.1 22.5 1933 1935 1937 1939 24.8 30.8 24.2 18.0 Evacuatie van onze stad aldus de bur gemeester is in het belang van voorbe reidende maatregelen voor de verdediging thans volstrekt onnoodig. De kwestie komt pas aan de orde. wanneer ons land op eeni- 2652 gerlei wijze by het groote internationale conflict rechtstreeks wordt betrokken. Er zyn 9 November jl. door den minister van Binnenlandsche Zaken richtlünen vastgesteld met betrekking tot de admi nistratieve voorbereiding van den afvoer der burgerbevolking. In die richtlijnen wordt er van uitgegaan, dat de. distributie stamkaart zal strekken tot legitimatiebe- wys van ieder af te voeren persoon. Deze kaart wordt dus het binnenlandsch paspoort. Op de stamkaarten zal worden aange geven, welke ingezetenen verplicht zullen zijn onder alle omstandigheden in Utrecht te biyven, d. i. klasse a. en welke inge zetenen in het belang van de landsverde diging zich ter beschikking moeten hou den, d.i. klasse b. Tot deze klasse b. behoo- ren dienstplichtigen, die nog niet zyn op geroepen en de buitengewoon dienstplich tigen. Tot klasse a. behooren alle ingezetenen, van wie te voorzien is. dat hun aanwezig heid uit hoofde van het belang van de landsverdediging, de volkshuishouding of de veiligheid van de burgerbevolking noo- dig zal zyn. Neem dadelijk "AKKERTJE" (tol 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnenI (Ingez. Med.) mr. dr. Ter Pelkwijk Voor den aanvang van de algemeene be schouwingen van de ontwerp-begrooting 1939 heeft, de burgemeester van Utrecht den raad gisteren een mededeeling ge daan over hetgeen zal moeten geschieden, indien, onverhoopt en tegen de ver wachtingen. Utrecht geheel of gedeeltelijk zal worden geëvacueerd. Alle ingezetenen, die niet tot deze groepen behooren, zullen kunnen eva- cueeren, doch niemand is daartoe ver plicht. Eigenmachtig verlaten van de stad op dagen of op oogenblikken, dat dit in strijd is met de militaire belangen, is verboden en zal ook zoo noodig met den sterken arm worden tegengegaan. Op andere dagen Is men hierin vrij, doch men zij er wel op bedacht, dat het wegtrekken uit zijn stad in den regel vele ver-strekkende gevolgen mede brengt. Men wake er tegen dit te doen. op grond van losse geruchten, gedre ven door een paniekstemming. Oostpunt van de vesting Holland kan wor den betrokken, zal aanstonds een groot aantal ernstige zieken, die vervoerd kun nen worden, overgebracht worden naar een veiliger oord. Ook voor de geestes zieken in Utrecht zal aanstonds worden zorg gedragen. Verder zal op zeer korten termün, zoodra de militaire transporten het moge lijk maken, een volgende groep personen uit de stad kunnen vertrekken, in de eerste plaats ingezetenen, die wonen op de on veiligste plaatsen van de stad. Verder hulpbehoevenden, vrouwen en kinderen. Een en ander wordt zorgvuldig reeds thans voorbereid. Het is de bedoeling de bewo ners van de gevaarlijke zones tijdig te waarschuwen en aanwijzingen te geven. Dit laatste zal reeds spoedig kunnen ge beuren. Een- onderzoek naar de hulpbehoe venden wordt ingesteld. Het brengen in groepen naar de stations van hen, die wor den afgevoerd, wordt geregeld. Voor de huisvesting en de verzorging el ders worden maatregelen getroffen door de commissie burgerbevolking. Het is de bedoeling, dat daarmede contact wordt ge zocht. terwyl de opzet is, indien eenigszins mogelijk, ook voor lichameiyke en geeste- lyke belangen zorg te dragen. Van een evacuatie op groote schaal zal pas sprake zijn in een later stadium, wan neer de stad meer rechtstreeks wordt be dreigd. Ook voor deze evacuatie, welke moeilijker zal zyn dan de eerste, omdat die een veel grooter aantal personen betreft, zyn maat regelen in voorbereiding. Doordat tevoren bepaald is, welke per sonen ter plaatse moeten blyven, zal zoo veel mogelyk zorg kunnen worden gedra gen voor dc biyvcnde bevolkinc Een van de plichten zal zijn te waken, dat de hui zen en bezittingen van hen De boomen zijn al zoo kaal geworden, door het takken-kantwerk blinkt de grijs- lichte hemel. De laatste blaadjes zyn zwar te silhouetjes. Af en toe ademt de wind zachtjes door de kruinen en stroopt er nog wat af, als met teedere hand. Geruchtloos wiegend zweven zy naar den grond en gaan onder in dc massa. Zoo sterven óók de menschen, die al kantelend door het leven vallen, ieder op zijn wijze; nu eens de eene dan weer de andere zyde toonend, tot zij oplossen in het einde. Ook de luidruchtig ste mensch maakt ten aanzien van de eeuwigheid geen gedruisch en ook de groot ste is niet belangrijker voor die eeuwigheid noch opvallender dan die dorre, bruine blaadjes, die her en der om my heen den strijd tegen den herfst opgeven en dansend verdwijnen. De boomen blyven en diep in het harde hout der stammen stijgen de levens-sap pen tot in de hoogste en fragielste twygjes en telkens brengen zij nieuw loover voort. Het bosch is niet dood, het sterft nooit, het slaapt slechts, zooals ook wij afwisse lend slapen en waken. Het leven herhaalt zich in duizenderlei symbolen, een boom telt vele blaadjes, een bosch telt vele boo men. Er sterft een boom. er wordt een nieuwe geplant, ook dat is als bij ons men schen. Men kan den kring steeds wyder trekken, er worden bosschen geveld en bosschen geplant, er is altijd hout, groen hout. dor hout, dood hout, en zoo zullen er ook altyd menschen zijn, naar het men- schelyke gemeten. Wanneer en waar ik ook om my heen zie, altijd valt er juist een blad. zoo stil letjes en bescheiden. Dat gaat zoo dag en nacht door. ook als ik er niet ben om er naar te kyken. Wij gaan zwijgend door het bosch, door de zuivere stilte van leven en dood. van herfst, die lente voorbereidt, van verlies van wat is. om plaats te maken voor wat moeten komen. Er kwettert opeens een kwaad eekhoorntje, wij stoorden het by een van zyn voorraad- schuurtjes onder de wortels der oude. dik ke stammen. Met venynige nageltjes is het rumoerig tegen de schors opgerend, van veilige hoogte af zit het ons nu uit te schelden, zyn staartje zwiept van woeden de onmacht. In onverstaanbaar eekhoorn- tjes-bargoensch veegt het ons den mantel uit. wat moet men doen tegenover zóóveel misverstand en nyd? Eekhoorntjes zijn niet wyzer, zy zien met hun bekrompen dieren-hersentjeshet verband niet tusschen de blaadjes, de boo men. de menschen en de eekhoorntjes, tus schen alles wat leeft en streeft en sterft op deze aarde. Zy zien niet niet de gewel dige harmonie der schepping, een harmo nie. die zelfs de yverigste pogingen der kleine menschen om haar te verstoren koninkiyk overleeft, zooals een bergmas- sief de mol niet acht, die wroet in het dal. Wij kunnen hen niet doen verstaan, dat wy hen niet bedreigen, dat wy hun beukenootjes niet begeeren, dat wy alleen maar wat willen loopen peinzen in het nevelige bosch, onder de kalende boomen en den vlakken, lichten hemel, die zoo zwaar en zoo schoon is van verzwegen regen. En ook de eekhoorntjes zy weer als de menschen, die schreeuwen en schelden evenzéér uit wanbegrip en wantrouwen, omdat zy zoo bezorgd zijn voor wat beuke nootjes in een bosch vól beuken, omdat zy vreezen en zich ergeren over wat hun verstand niet een-twee-drie kan omvamen. Wij gaan verder, en terwijl wy glimlachen om het eekhoorntje, glimlachen wy om onszélf HET WERK VAN „O. EN O." Te langzaam tempo. Aan een beschouwing in de C.-H. „Ne derlander" ontleenen wy: Zoo staat men thans na ruim twee maanden mobilisatie met het werk van „O. en O.", zooais men dat noemt, nog eerst in het allereerste begin. Het gevolg is, dat een groot deel van ons veldleger nog geen enkele vrucht gezien heeft van alle plan nen, welke de legerleiding thans voor de ontwikkeling en ontspanning van militai ren heeft laten opstellen. Er hebben zich kennelijk allerlei problemen en moeilyk- heden voorgedaan, welke aan een snellere uitvoering in den weg hebben gestaan. De zaak is zeker niet in alle opzichten een voudig. Maar het is wel heel duidelyk, dat onze jonge menschen, vooral die in de kleine plaatsen aan de grens en bij de versterkte linies, van dit onbevredigend verloop de dupe zijn. Velen van hen zyn tot dusver van alle mogelykheid tot ont wikkeling en ontspanning verstoken. Wij hopen, dat de legerleiding er een eer in zal stellen dezen misstand snel en af doend weg te nemen. Daarby ware goed te bedenken, dat dit gelyk wy reeds aan gaven niet alleen een eisch van men- schelykheid is. Ook met het oog op de weerkracht van ons leger is deze zaak van de grootste beteekenis. Men kan aan de materieele uitrusting van een leger wer ken wat men wil. men kan de oefening van de troepen op een perfecte wyze verzorgen, als de geest van de manschappen niet goed is, mist dat alles zyn waarde. De ver sterking van de moreele weerkracht is even belangrijk als de zorg voor welk ander onderdeel der legerorganistie ook. die wegge Indien werkelyk gevaar voor ons land trokken zyn, zoo goed mogelyk worden be dreigt van een zyde, waarby Utrecht als waakt tegen diefstal en tegen brand. HET LEVENSONDERHOUD VAN ARBEIDERSGEZINNEN. Het bureau voor de statistiek te Amster dam meldt dat er in October voor de totale kosten van het levensonderhoud voor ar beidersgezinnen en voor gezinnen van werkloozen een styging was waar te ne men met 2.7°sedert de voorafgaande maand en met 4.6% sedert de maand voor het intreden van den oorlogstoestand in Europa. Voor de voeding afzonderlijk is er een styging met 4 0° o sedert September en met 7.2% sedert Augustus.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9