STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 14 November 1939 De strijd ter zee Overzicht Regeeringscrisis Lithauen in Italianen komen naar Nederland Verspreide berichten Binnenland Dwaze geruchten gelogenstraft Tweede Kamer. (De Shetland-eilanden liggen op onge veer duizend kilometer van Duitschland. Er wordt aan herinnerd, dat Duitsche vliegtuigen ook Donderdag en Vrijdag j.l. boven de eilanden gevlogen hebben' De gevallen bommen hebben gaten van twee meter diepte gemaakt. Een der pro jectielen kwam terecht bij een onbewoond huis, dat beschadigd werd. Schepen zijn niet getroffen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Voor vertegenwoordigers van de pers heeft een deskundige over de resultaten van den luchtoorlog gesproken. Uit de door hem genoemde cijfers blijkt, dat de Engel- schen en Franschen tot en met 10 Novem ber 80 vliegtuigen verloren hebben, de Duitschers 17. De Fransche verliezen be droegen 64. de Engelsche 16 toestellen. Hierült maakte de spreker de gevolgtrek king. dat de Engelschen in de lucht een even gereserveerde houding aannemen als te land. Dit ten koste van de Franschen Zooals men weet, geeft de tegenpartij de cijfers juist omgekeerd op! DE ..BREMEN" IN ZEE? Er loopen geruchten, dat de ..Bremen" van Moermansk is vertrokken Uit Stockholm is gemeld, dat gisteren een visscher beweerd heeft, de Bremen" te hebben gezien in de territoriale wateren buiten Gothenburg. DE „CITY OF FLINT'. De Duitsche regeering heeft de Ver. Sta ten er van in kennis gesteld, dat den Duitschen oorlogsschepen opdracht is ge geven. niet tussclrenbeide te komen bij de thuisreis naar Amerika van de „City of Flint". ENGELSCHE TEVREDENHEID. Van Britsche gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat in de afgeloopen week door vijandelijk optreden slechts één Britsch schip. n.l. de ..Carmarthen Coast" (960 toni tot zinken is gebracht. Dit schip was op de Noordzee na een ontploffing gezonken. Twee leden der bemanning werden ge dood. zes andere gewond. De overlevenden zijn met een reddingsboot aan wal ge bracht. Tot nu toe, aldus vervolgt de mededee- llng, werden ten gevolge van de Duitsche actie 32 neutrale schepen, met een totalen inhoud van 88.461 ton, tot zinken gebracht. Het verluidt, dat de contrabande-con trole thans veel vlotter werkt. Schepen worden thans voor dit onderzoek nauwe lijks langer dan twee dagen opgehouden. Er rijst een bijzondere moeilijkheid voor wat aangaat groote schepen met gemengde lading, verscheept door een aantal be vrachters vaak aan een groot aantal ge- consigneerden, doch zelfs in deze gevallen verstrijken niet meer dan twee dagen, mits medewerking wordt ondervonden van de zijde der verschepers. In Britschekringen wordt hulde ge bracht aan de gezagvoerders van neutrale schepen, waar deze ook werden onderzocht, voor de door hen betoonde hoffelijkheid. VLIEGTUIG CONTRA DUIKBOOT. Officieel wordt medegedeeld, dat een Britsoh verkenningsvliegtuig van de kust wacht Zondag een aanval heeft onderno men op een vijandelijke duikboot. De duik boot was aan de oppervlakte toen het ge vecht begon, maar begaf zich onder water, zoodra de strijd zich ontwikkelde. Er werd een salvo bommen geworpen, waarvan .sommige aan bakboord, andere aan stuurboordzijde van de duikboot neer kwamen. Het scheen den vliegtuigbestuur der toe, dat één bom een voltreffer was en deze indruk werd bevestigd door den man aan het machinegeweer. De zee was erg ruw en het woelige water maakte het on mogelijk nauwkeurig waar te nemen in hoeverre er schade was aangericht. VERNIELDE SCHEPEN. De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld. dat de Duitsche stoomschepen ..Mecklenburg" (8000 ton) en „Parana" (6000 toni door Engelsche oorlogsschepen zijn gepraaid. De Duitschers gingen van boord, na hun schepen in zinkenden toe stand te hebben gebracht. Zij werden door de oorlogsschepen opgepikt. De „Mecklenburg" en de „Parana" wer den door kanonvuur geheel tot zinken ge bracht. opdat zij de scheepvaart niet zou den hinderen. Het Britsche schip „Ponzano". metende 1346 ton, dat naar Engeland onderweg was, is tengevolge van een ontploffing buiten de Zuidkust gezonken. De drie passagiers en de geheele bemanning gingen in de booten en kwamen aan land. Het schip zonk in ongeveer anderhalf uur. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Kaunas: De Lithausche minister van financiën, generaal Sutkus. is afgetreden. Hiermede is de sinds een week in de lucht hangende regeeringscrisis acuut geworden. Met het aftreden varn het kabinet kan eerlang ge rekend worden doch pas. nadat een nieu we regeering gevormd zal zijn De regeeringsgevolmachtigde voor het gebied van Vilnius en eerste burgemeester van Kaunas. Merkys, voert reeds sinds Zondag in opdracht van den president der republiek onderhandelingen over de vorming van een nieuwe coalitieregeerlng met het doel de huidige regeering van generaals te vervangen door een burgerlijk kabinet, waarin ook personen uit het Christelijk-democratlsche en uit het volks- sociaüstische kamp zitting zullen hebben. De oorzaak van de regeeringswijzlging ligt op binnenlandsch politiek gebied. Van officieele zijde is over de crisis nog niets bekend gemaakt. WOLDEMARAS HERKRIJGT ZIJN BURGERRECHTEN. De president der Lithausche republiek heeft gratie verleend aan den vroegeren minister-president, Woldemaras. en hem zijn burgerrechten teruggegeven. WAT GESCHIEDT MET FINLAND Na de onrust der laatste dagen is thans weer een zekere rust teruggekeerd. Er wordt over en weer nog wat nagepraat over de Fransch-Engeische antwoorden op het vredesinitiatief van onze koningin en ko ning Leopold, er wordt van Duitsche zijde gepolemiseerd tegen Churchill. maar nieuwe gezichtspunten openen zich niet. Het is trouwens ook uitgesloten te achten, zoolang beide partijen het oude standpunt handhaven. Het belangrijkste voor heden is ongetwij feld, dat de Finsche delegatie Moskou heeft verlaten zonder accoord en zonder eenige zekerheid omtrent het verdere ver loop van zaken. Van Finschè zijde wordt alles gedaan om het voor te stellen, alsof de deur nog niet in.het slot is geworpen, maar hoe denkt Moskou daarover Van die zijde wordt vrijwel geheel gezwe gen, zoodat het niet doenlijk is eenige con clusie te trekken. Nog overheerscht de meening, dat de sovjets niet hun toevlucht zuilen nemen tot geweld, eerder hun pressie tullen voortzetten: op een of andere wljte. Laat ons hopen, dat het zoo zijn zal LEIDSCHE BUITENSCHOOL. TENNIS. Naar wij vernemen, heeft de Italiaansche Ten nis Bond in beginsel de uitnoodiging van den K.N.L.T.B, voor een wedstrijd tusschen de sterk ste Nederlandsche spelers en de Italianen, die aan de Scandinavische tournee deelnemen, aangenomen. De wedstrijd zal op Woensdag 6. Donderdag 7 en Vrijdag 8 December, waarschijn lijk te Den Haag. gespeeld worden. De Apollohal te Amsterdam is op die dagen in verband met een tentoonstelling niet beschik baar. zoodat thans besprekingen worden gevoerd met de directie van Marlot in Den Haag. Het ligt in de bedoeling, dat dQ sterkste drie spelers der Scandinavische tournee naar Neder land komen. In leder geval zal dus de kampioen Canepele komen en verder waarschijnlijk als tweede enkelspeler Romanoni. Voor het dubbel spel komen feitelijk Taroni en Quintavalle, die reeds sinds jaren samenspelen, in de eerste plaats in aanmerking, maar het staat toch niet vast dat zij het uitstapje naar Nederland zullen meemaken. Voor ons land zullen Hughan en Van Swol uitkomen, terwijl een derde speler nog gekozen zal moeten worden. (Indien laatstgenoemde ten minste verlof kan krijgen). De Italiaansche ploeg vangt haar tournee te Stockholm aan met den wedstrijd tegen Zweden op 24, 25. 26 November. Daarna wordt de reis via Gotenburg en Kopenhagen voortgezet. Woldemaras kwam door den militairen putsch van 17 Maart 1926 te zamen met den huidigen president der republiek aan het bestuur en werd in 1929 ten val ge bracht. Sindsdien leefde hij tot 1934 in ballingschap. Op 17 Juni 1934 werd hij in verband met den militairen putsch tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld. In 1938 werd hij vrijgelaten. Hij moest zich echter naar het buitenland begeven. Bij het uitbreken van den oorlog keerde hij uit Frankrijk terug en woonde hij in een provincieplaats. DE AANSLAG TE MUENCHEN. De advocaat-generaal bij het volksge rechtshof voor het Duitsche rijk, Lautz, die met den adivocaat-generaal te Muenchcn van den avond van 8 November af het on derzoek naar den bomaanslag in den Buer- gerbraeukeller leidt, heeft den rijksminister van Justitie uitvoerig rapport uitgebracht over den stand en het tot dusver verkregen resultaat van het onderzoek. ZONDAG REDE VAN EDEN. ■De Britsche minister van de dominions, Eden, zal Zondagavond as. voor de Engel sche radio in het Fransch een rede houden over de Britsch-Pransche samenwerking en den oorlogstoestand. ACCOORD TUSSCHEN ENGELSCHE MIJNWERKERS EN WERKGEVERS. Tijdens een vergadering te Manchester hebben de werkgevers in de mijnindustrie van Lancashire en Cheshire zich verbonden gedurende der. oorlog en zes maanden daarna geen uitsluiting af te kondigen. Alle geschillen zullen worden voorgelegd aan een gemengde districtscommissie voor de loonen. Voor het geval men daarbij niet tot overeenstemming komt, verplichten werkgevers en werknemers zich de beslis sing van een onafhankelijken voorzitter te aanvaarden. De regeling geldt voor onge veer 60.000 arbeiders. IERLAND EN DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET. De Iersche gezant te Washington heeft bij het staatsdepartement uitdrukking ge geven aan bezorgdheid over het feit. dat Ierland opgenomen is in de gevechtszones volgens de neutrallteitswet. Hij verklaarde dat de Iersche havens ernstig getroffen werden door het uitblijven van Amerikaan- sche schepen Ierland heeft de producten noodig, die deze schepen teivoren daar brachten Hij voegde hier nog aan toe, dat Ierland de meening is toegedaan, dat zijn havens en de zeeweg daarheen niet gevaar lijker zijn dan de MiddeBandsche Zee en de Noorsche havens, waarheen de schepen mogen varen. NIEUWE FUNCTIES VOOR LITWINOF? De correspondent van de News Chronicle meldt uit betrouwbare, doch niet officieele bron, dat Litwinof, de vroegere volkscom missaris van buitenlandsche zaken, be noemd is tot chef van het bureau voor bui tenlandsche inlichtingen van het centrale uitvoerende comité der communistische partij Ook is volgens den correspondent een gerucht in omloop, dat Litiwinof benoemd zal worden tot directeur van het Engelseh Instituut te Moskou. Oudermiddag. In de Buitenschool is de tweede ouder middag gehouden. Dank zij het mooie herfstweer was de opkomst bijzonder groot en voor een geheel bezette zaal sprak de directrice om 3 uur haar openingswoord uit. In tegenstelling met andere bijeen komsten. waar steeds in verband met het karakter der school, de lichamelijke ont wikkeling van het kind, onderwerp van bespreking was. had men gemeend deze keer eens met die traditie te moeten bre ken en dezen middag de hoofdaandacht te vestigen op de zedelijke vorming van het kind. Waar het kind op de Buitenschool bijna den geheelen dag leeft in een ge meenschap van volwassenen en kinderen, kan het niet anders of de geest van dit samenleven drukt zijn stempel op het kind en men meende goed te doen eens met elkaar te bespreken hoe we ons de sfeer denken waarin het kind behoort op te groeien. Elke ouder hoopt zijn kind te zien wor den tot een flink, goed mensch in een be tere maatschappij dan waarin we nu leven Maar een betere maatschappij vraagt be tere menschen, menschen met minder egoïsme, met meer naastenliefde, met meer sociaal gevoel Moet onze opvoeding in huis en school daarop dan niet gericht zijn? En is het in deze tijden niet meer dringend dan ooit, dat het gezin en de opvoeders zich daar rekenschap van geven? Het kind van de 20ste eeuw. de z.g eeuw van het kind, wordt op het oogenblik in een hoekje gedrongen. Daar zijn angst en dreiging rondom, daar is pessimisme en onverschilligheid onder de menschen; hoe wil men, dat het kind onder zulke omstan digheden tot een beter mensch in een be tere maatschappij zal worden? Is het niet de taak van ons tegenover al dit negatieve, het positieve van een idealisme te plaat sen. hoe wrang dit woord in deze tijden klinkt? Daar zijn allereerst 2 dingen waaraan het kind dringend behoefte heeft en dat is rust om zich te ontwikkelen in een sfeer waarin het goede en mooie heerschen. Hoe kan het kind genieten van een mooi ver haal. van een gezellige kamer! Maar laten we dan de radio wat meer laten zwijgen en laten we den haat uit de buitenwereld niet in onze gezinssfeer brengen. Daarna sprak de heer Schippers over de verhouding van kind tot ouders. Die ziet zijn ouders als de sterken, als de kamera den, die hen helpen en tot voorbeeld zijn. Op boeiende wijze beschreef spreker een Zondagmorgen in een gezin, waar vader en kind vroeg op stap gaan door de stille straten van de nog slapende stad, samen genietend van de natuur en vanzelf gera kend in een sfeer van vertrouwelijkheid, waarbij de wereld met al haar zorgen weg valt en ze zich voelen twee gelukkige men schen op een mooie aarde. Trekt met uw kinderen naar buiten, leert hen vroeg van de natuur genieten, daar zijn rust en schoonheid te vinden. Na een kopje thée werd een rondwan deling over het terrein gemaakt, waarbij ruimschoots gelegenheid was om den ouders een blik op het werk te geven. Daarna vereenigden allen zich in één der schoollokalen, waar de kinderen van het 3e en 4e leerjaar een door den heer Harting vervaardigd tooneeistukje opvoer den De kleine spelers kweten zich met veel ernst en toewijding van hun taak; van de costumes en de aankleeding was veel werk gemaakt. Geen wonder dat een wel verdiend applaus leiders en spelers ten deel viel. Tot slot verdeelden de ouders zich over de verschillende lokalen teneinde de vor deringen van hun kinderen te bespreken en om kwart over vijf bracht de tram allen weer naar Leiden terug. De collecte voor het Sinterklaasfeest bleek aardig wat te hebben opgebracht. LUCHTBESCHERMING. In het gebouw van Chr. Soc. Belangen is gisteravond een vergadering gehouden door de bewoners van blok 5A wijk 5. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld toen de heer v. d. Broek alle aan wezigen hartelijk welkom heette, den heer woord gaf aan den clubleider, den heer H. Lina. Spreker gaf een overzicht van de wijze, waarop men in dit blok het lucht- beschermingsvraagstuk zal oplossen. 25 personen uit dit blok volgen momenteel een cursus onder leiding van dr. Bertels, 41 personen hebben zich opgegeven voor de brandweer en 38 personen voor oprui mingswerkzaamheden en ordonnance- diensten. Spr. betreurde het, dat er nog steeds vele personen zijn, die de ernst van het lucht- beschermingsvraagstuk niet willen begrij pen ja, er zelfs geheel afwijzend tegenover staan. Na afloop werden door den spreker ver schillende vragen beantwoord, waarna hij deze vergadering sloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Rosmolen en Smit, B. 170. Woubrugge. Wasscherlj. De vennoot J. Smits is uitgetreden dd. 12 Sept. 1939. Het bedrijf wordt thans voort gezet door de overige vennooten: H. Ros molen en B Rosmolen, onder den naam; Stoomwasscherij „Nieuw Leven", fa. Ros molen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde: de heeren J. S. Knip (Rot terdam!; J. H. C. Wulsman (Schiedam); H. A. de Lange (Rotterdam) en K. Backer (Oegstgeest)voer het candldaatsexamen geneeskunde: de heeren M L. W. Cordeslus (Den Haag) en H. W. Gerding (Den Haag) GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag is de 4-Jarlge M. K. in het Vredehof aan de Langegracht van een hoogte van 4'/2 meter uit een venster ge vallen. Wonder boven wonder had het kind geen uchtbaar letsel bekomen; daar zij evenwel over pijn in den linkervoet klaagde, ver voerde de Eerste Hulpdienst haar ter on derzoek naar het Academisch Ziekenhuis. ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. Een filmavond van de afdeciing Leiden. Gisteravond hield de A.N.T.B. afd. Lei den een filmavond in ,,'t Schuttershof". Precies op tijd werd met het programma een aanvang gemaakt. Allereerst zagen de zeer talrijk opgekomen aanwezigen een schitterende kleurenfilm: „Mei", welke door den heer K. de Groot Jr. was vervaar digd Na deze kleurensymphonie van we deropbloei en jong leven, draaide „Pastel", een typografisch filmpje, dat op geestige wijze de lotgevallen van twee loodgieters In een zetterij in beeld bracht. Vervolgens leidde John Koch, die met zijn vriend Bram Blanken den avond muzikaal illus treerde, den samenzang. „Onze bond is ge zond" en „Kleldorpernljveen" waren de succesnummers. Na deze ontspannmgsnummers hield de heer J. A. Hippe een toespraak. HIJ deed uitkomen, dat het eenige moed verelschte om in dezen verwarden en verworden tijd filmavonden te organiseeren. Spr. schetste het werk van den bond en memoreerde de bereikte resultaten, zooals vooral de ver bindendverklaring van het collectief ar beidscontract. Spr. zeide, dat vooral de mobilisatie vele moeilijkheden met zich meebracht, doch dat men bij minister Van den Tempel was geweest, die alles in het werk zou stellen om den nood zooveel mo gelijk te lenigen. Thans heeft men bereikt, dat de gemobiliseerden bij demobilisatie weer naar hun werk kunnen gaan. De A.N. T.B. is hier wederom pionier gebleken on der de vele vakbonden aangesloten bij het N.V.V. Met een opwekking tot aanpakken besloot de heer Hippe zijn rede. die een flink applaus uitlokte. Hleorp volgde een huldiging van oude bestuurs- en bondsleden, die gedurende vele Jaren een grooten steun voor de af- deeling waren geweest en nog zullen zijn. Door jongere leden werd ten tooneele gt. bracht een satire op de rechtspraak, die alles naar haar eigen goeddunken weet uit te leggen. Ten slotte draaiden de uit drie deden bestaande A.N.T.B.-flitsen. Wij zagen acli- tereenvolgens het bondsleven der oude en jonge leden, de inrichting van moderne typografische bedrijven, de verbindend verklaring van de collectieve arbeidsover eenkomst. de medewerking aan het „Gra fisch Weekblad" door een vurig vrouwelijk lid. de hoogtij-dagen der Alnetybo-studle- clubs en de massa-meeting ln het Zuider park van S.D.A.P. en N.V.V. onder de leus „Meer werkl Meer welvaart!" Hiermede was deze goed geslaagde avond ten einde en keerden de leden voldaan huiswaarts. ALG. STEUNCOMITÉ 1939. In aansluiting op de mededeeling in ons Blad van Zaterdag j.l. ln zake de inzame ling ten behoeve van het Algemeen Steun comité 1939 kunnen wij nog mededeelen, dat de burgemeester dezer gemeente voor de Inzameling in onze stad een plaatselijk inzamelcomite heeft gevormd, dat thans bedoelde inzameling voorbereidt. De inza meling alhier zal worden gehouden op een nader bekend te maken dag. DE STADHUISBOUW. Aan de N V. Aug. Lachapelle's Parket- fabrieken te Breda is de levering opgedra gen van alle benoodtgdc parketvloeren voor het Leidsche Stadhuis, In totaal in 21 lo kalen met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 1400 vlerkante meter. Door toe passing van een bijzonder systeem is het mogelijk zeer aparte dessins aan te bren gen. De werkzaamheden zullen begin De cember een aanvang nemen. De politie alhier heeft aangehouden den 18-Jarigen K. C„ die wegens vernieling nog 14 dagen hechtenlsstraf moest onder gaan. GEEN ENKELE OFFICIER WEGENS SPIONNAGE OF SOORTGELIJK MISDRIJF IN ARREST GESTELD. De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft gisteren den minister van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat een overste onder ver denking van spioraiage in arrest is gesteld? 2. Indien dit inderdaad het geval is, is de minister dan bereid den naam of al thans de aanvangsletters van den naam van den in arrest gestelden hoofdofficier mede te deelen, opdat een eind wordt ge maakt aan de verdenking, die door een persbericht over een arrestatie van dezen aard op alle overaten van het Nederland sche leger Is gelegd Het antwoord van den heer Dijx- hoom, minister van Defensie, op deze vragen luidt: 1. Er is geen officier, van welken rang ook, onder verdenking van spionnage of soortgelijk misdrijf in arrest gesteld. 2. In verband met het vorenstaande behoeft vraag 2 geen beantwoording. ECONOMISCHE BESPREKINGEN OVER ZAKEN. (Vergadering van heden). De Tweede Kamer behandelde de begroo tingen van hoofdstuk X (dep. van econo mische zaken) der rijksbegrootlng voor 1940 en van het Landbouwcrisisfonds voor 1940. De heer Van Gelderen (S.D.A.P.) brengt hulde aan de regeering voor haar snelle en doeltreffende maatregelen, waardoor van een paniek geen sprake is geweest. Spr. wijst echter op de bestaande moeilijkhe den. welke zeer verschillend zijn van die in 1914. Wij zijn als een belegerde veste Het is op goede gronden dat de regeering thans de regeling van den in- en uitvoer ln eigen handen heeft genomen. Van be lang is vooral de prijsbeweging en de hou ding der regeering dienaangaande. Hoever zullen de stijgingen doorwerken en wat zal de regeering doen? Wij hebben treurige ervaring over prijsstijging, loonsverhoogln- gen enz., als een vicleusen cirkel uit den vorigen oorlog. Zoo noodig moet de minis ter tegen groote middelen niet opalen. Al leen reeds de verhoogde prijzen van het hout maken den bouw eener arbeiderswo ning f. 220 duurder, hetgeen, naar spr.'s berekening neerkomt op een huurverhoo- ging met 23 cent per week. Dienovereen komstig is het met andere artikelen. Spr. vraagt den minister cijfers dienaangaande Wilde stakingen zijn reeds niet uitgeble ven. De economische oorlog verkeert reeds nu in een ander stadium dan ln 1914. Tij dig moet worden opgetreden, omdat dit la ter zooveel moeilijker zal zijn. De memorie van antwoord en de persconferentie heb ben spr. teleurgesteld De regeering ziet den omvang van de beteekenis der prijs stijgingen niet voldoende ln. Kan de minis ter eerlang den drang naar inkomen-stij gingen weerstaan? De regeering dient zich te concentreeren op de essentieele huis houdelijke uitgaven. De gedragslijn t.a.v. de kosten van levensonderhoud en de huren moet centraal geregeld zijn. Een prijspoli tiek ten laste van den consument, om het landbouwcrisisfonds op peil te houden, heeft spr's instemming niet. lasten moe ten worden verlicht en toeslag moet wor den gegeven voor den Invoer. Een stablll- teits-politlek is van nationale beteekenis, nu het prtjzenpeil omhoog wordt ge schroefd. Het gaat om de reserve aan volkskracht en geestelijk zelfbewustzijn. De vakbeweging staat gereed om den strijd voor allerlei volksgroepen te aanvaarden. DE NOORSCHE EN DE ROEMEENSCHE GEZANT TEN PALEIZE. HM. de Koningin heeft heden te half- twaalf den nieuwen Noorschen gezant, den heer S BenUon, ter overhandiging zijner geloofsbrieven, ten paleize Noordeinde ont vangen. Te kwart voor één ontving Hare Majesteit den nieuwen Roemeenschen gezant, den heer N. Diartu, die eveneens zijn geloofs brieven kwam overhandigen. VREEMDELINGEN EN DE DISTRIBUTIE. Vreemdelingen, die in Nederland vertoe ven, kunnen zich gelijk bekend vol gens de ter zake bestaande bepalingen van het besluit bevolkingsboekhouding ln laten schrijven in het verblijfsregister van de gemeente, waar zij vertoeven. Aan de hand van gegevens uit dit verblijfsregister wor den hun distributiebons verstrekt. De vreemdeling, die In Nederland ver blijft. dient zich derhalve, na aan zijn ver plichting tot inschrijving in het verblijfs register te hebben voldaan, met een aan vrage om in het bezit gesteld te worden van distributiebons te wenden tot den dis- tributledienst der gemeente, waar hij ver blijf houdt. Deze dienst verstrekt hem vervolgens pe riodiek bons, welke recht geven op het koopen van bepaalde distributiegoederen tot een voor iedere periode vast te stellen hoeveelheid. Uiteraard zijn met de inschrijving in het verblijfsregister en het ontleenen van de noodige gegevens aan dit register door den dlstributiedienst eenige dagen gemoeid. Ten einde deze periode te overbruggen is voor vreemdelingen, die niet in een hotel verblijf houden doch hun intrek hebben genomen bij particulieren, nog de navol gende regeling getroffen. ZIJ kunnen ter stond na hun aankomst ln Nederland op vertoon van hun paspoort en op de verkla ring dat zij niet in een hotel verblijf hou den. bij een dlstrlbutiedenst een „rantsoen- boekje" van voor dit doel samengesteld model verkrijgen. Van de uitreiking hier van en de afgelegde verklaring wordt een aanteekenlng in het paspoort gesteld door den ambtenaar van den distributiedlenst. De „rantsoenboekjes" houden een aantal bons In ter verkrijging van in distri butie gebrachte goederen tot een hoeveel heid benoodigd voor een week. VERBODEN VERVOER TE WATER. De regeeringspersdienst meldt: Op grond van de wet Inzake het gebrul» van vervoermiddelen 1939" maakt de in specteur-generaal van het verkeer bekend, dat met ingang van heden op de navol gende wateren het vervoer verboden is zon der toestemming vanwege een rijksinspec teur van het verkeer; het Maas-Waalka' naai, de Maas boven Grave, het Jultana- kanaal, de Nieuwe Dieze boven de sluis bU Engelen, de Zuid-Willemsvaart, het kanaal Wessem-Nederweert, het Wllhelmina-ka- naal Oostelijk van sluis 1 bij Oosterhout. Voorlooplg ls de regeling getroffen, dai toestemmingsbewljzen kunnen worden ver kregen op het kantoor van de bevrachtlngs- commissie te Nijmegen, op de sluis Ou Grave, op het kantoor der bevrachtings commissie te 's-Hertogenbosch, op het kan toor van den agent der bevrachtingscom missie te Raamsdonkvee. en op het kan toor der bevrachtingscommissie te Maas tricht. Verlaat men het verboden geo'c dan moet het toestemmlngsbewijs worm afgegeven aan den sluismeesler op punt, waar men het verboden gebied ve laat. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2