IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 November 1939 Zijn de Finsch-Russische besprekingen vastgeloopen? De strijd in het Westen De strijd ter zee Overzicht Laatste oorlogsnieuws Finland wil geen vloot basis toestaan De aanslag te München Een rede van Smuts Verspreide berichten Rond het Vredesinitiatief Duitsche indrukken Na de meer gunstige berichten over het verloop der Finsch-Russische besprekingen komen thans zeer alarmeerende. Volgens een informatie van het Rus sische Tass-bureau komen de Finnen niet alleen niet tegemoet aan de minimum- voorstellen van Sovjet-Rusland, doch neemt integendeel hun onverzoenlijkheid toe. Tot onlangs hadden de Finnen op de landengte van Karelië slechts twee of drie divisies tegenover Leningrad gelegd, ter wijl zij dit aantal thans hebben verhoogd tot zeven. Op deze wijze demonstreeren zij, aldus Tass, hun onverzoenlijke houding. Van Flnsche zijde is aldus daarop ge reageerd „De Russische regeering heeft voorstel len gedaan tot besprekingen. Vervolgens legde zij voorstellen voor. die Finland be schouwde a)s voor een deel een bedreiging vormende voor zijn onafhankelijkheid en zijn neutraliteit. Finland heeft uitgebreide concessies gedaan ten aanzien van de kwesties, die de veiligheid van Sovjet-Rus land en in het bijzonder Leningrad, raken, maar gezien den aard van de Sovjet-Rus sische eischen was Finland verplicht de fensieve voorzorgsmaatregelen te nem»n". Rusland heeft van Finland geèischt af stand van een vlootbasis in het gebied van Hangö aan het begin van den Finschen Golf en in de streek van Stirsuden, even als op de eilanden Djorkoe en Humalioki bij het schiereiland van Karelië. Over deze eischen worden bijzonderheden gegeven door de „Krasny Flot" in een ar tikel onder het opschrift: „Kwesties der vlootdefensie der U.R.R.S. in het Noord- Westen". Het blad is van meening, dat het onmogelijk is Leningrad met succes te ver dedigen zonder de eilanden Hogland. Seis- kari, Lavansaarl, welke gelegen zijn aan de uitmonding van den flesschenhals van Kronstadt. Hieraan wordt toegevoegd, dat ,.de Russisch-Finsche grens in het uiterste Noorden bh de streken der schiereilanden van Ribatchy en Sredny op onhandige en niet natuurlijke wijze in getrokken." De militaire zwakheid van Finland, dat bijna geheel ontbloot is van defensie middelen in het Noorden, zou een vijand in staat stellen zich zonder moeite van zijn eilanden meester te maken en de Golf .an Kola en den uitgang van Moermansk te controleeren, dat de eenige Russische ha ven in steeds ijsvrije wateren in het Noor den vormt, zoodat de kusten van Moer mansk door dien vijand zouden kunnen worden bedreigd. Het blad wijst er op, dat Finland niet in staat is. zelf zijn defensie te verzeke ren en de samenwerking der U..R.R.S. moet aanvaarden. Alleen langs den weg van wederzijdsche hulp met de Sovjets kan een land als Finland weerstand bieden aan een vijandelijke luchtmacht, die in staat is, onberekenbare schade te veroorzaken voor zijn staatshuishouding. Vervolgens worden de Finsche leiders wederom beschuldigd, hardnekkig weer stand te bieden tegen de belangen van hun land in als gevolg van ophitsing van bui ten. De Finsche minister van buiten- landsche zaken, Erkko, heeft tegen over buitenlandsche journalisten ver klaard, dat het niet waarschijnlijk is, dat de Finsche regeering eenigerlei verdere concessies zal doen inzake de Sovjet-Russische eischen, aangezien zij in beginsel zoo ver mogelijk is gegaan. Terwijl de regeering sympathie gevoeg de voor den wensch van den Sovjet om de defensie van het district van Leningrad te versterken, moet zij oog hebben voor de veiligheid van haar land. De cisch betreffende een vloot basis in de Finsche Golf staat gelijk met een vraag aan Engeland en Ame rika om resp. het eiland Wight en Sandy Hook op te geven. Erkko voegde hieraan toe. dat de Fin sche gedelegeerden in Moskou sinds vier dagen geen onderhandelingen hadden ge voerd. Het zou te betreuren zijn, wanneer de gedelegeerden verplicht zouden zijn naar Helsinki terug te keeren. Een besluit daaromtrent is echter geheel aan hun oor deel overgelaten. Opschorting der bespre kingen beteekent niet, dat zij mislukt zijn. Zij zouden later hervat kunnen worden door diplomatieke kanalen. Erkko legde er den nadruk op, dat de besprekingen ge voerd zijn in een kalme, normale atmo sfeer. Zaterdag heeft het Finsche gezantschap den gezanten der Scandinavische landen en de delegatie een maaltijd aangeboden. Over de voortzetting der onderhandelin gen Is nog niets bekend. De Finsche gede legeerden hebben nog geen nieuwe instruc ties ontvangen. De Zondag ls in geheel Finland gewijd aan betoogingen voor de landsverdediging. In alle steden zijn vergaderingen gehou den en officleele f>ersonen hebben er het woord gevoerd om de bevolking aan te sporen, kalmte moed en geduld te bewa ren. In Helsinki werden de betoogingen bijgewoond door de gezanten van Zweden en Denemarken. Het Zweedse he blad „Aftenbladet" zegt: De sovjet ls vastbesloten, vast te houden aan zijn z.g, minimale eischen met inbe grip van de vestiging van een basis ln Hangö. Om dit doel te bereiken, zijn de Russen er van overtuigd, dat een langdu rige en systematische druk Finland tot ca pitulatie zal brengen. De Finsche delegatie c" 1 In een week tijd slechts twee conferen ties heeft gehad met de Russen, blijft in Moskou uit vrees dat haar vertrek zou wor den verklaard als de wensch om de onder handelingen af te breken. Het Fransche communiqué van gister avond meldt: „In den loop van den dag hebben wij eenige plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen." Hedenochtend luidde het bericht: „Ben kalme nacht aan het geheele front". Parijs geeft daarbij nog volgend com mentaar: De rust werd slechts op twee punten ver stoord. nf. op eenige kilometers ten Westen van de Saar en op eenige kilometers ten Oosten van dezelfde rivier, d wz. op twee vleugels van het Lotharingsche front, waarvan het centrum zich ongeveer tus- schen Forbach en Saarbrüeken bevindt. Twee Duitsche patrouilles waagden zich op deze punten in het gebied, dat de twee tegenstanders scheidt. Er werden eenige mitrailleurschoten gelost, doch er ontwik kelde zich geen werkelijk gevecht. De acti viteit ln de tucht, welke Zaterdag bij het ochtendgloren zeer intensief was, werd in de eerste ochtenduren .gestaakt. Een feit is, dat het weer plotseling slecht was gewor den en het zoo hard begon te regenen, dat iedere activiteit, zoowel in de lucht als op den grond, hierdoor onmogelijk gemaakt werd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: De Royal Airforce heeft in den nacht succesvolle verkenningsvluchten uitgevoerd boven Zuid-West-Duitschland. Gevlogen werd o.a. over Stuttgart, Mann heim en Neurenberg Eén toestel ls niet teruggekeerd. Zaterdagmiddag heeft het Fransche lucht afweergeschut in Duinkerken het vuur ge opend op twee Duitsche vliegtuigen, die boven de grensstreek vlogen. Vier T5 mM. granaten zijn op de Panne CBelgiëi neerge komen Een projectiel sloeg schuin door een huis heen en werd in den kelder terug gevonden. Een tweede granaat sloeg even eens dwars door een huis aan het markt plein en kwam vervolgens op straat tercht. de twee andere granaten vielen ln tuinen neer. De vijf ministers der Dominions hebben een bezoek aan het Engelsche front ge bracht. Ze werden vergezeld door Eden en den hertog van Gloucester. Hedennacht om 4 uur 35 werd te Parijs luchtalarm gegeven. Dit duurde tot 5 u. 25. DUIKBOOT VERSTELD Volgens een bericht uit Haugesund aan het blad Berlingske Tidemde is een duik boot vernield door twee Britsche oorlogs schepen. Het bericht is afkomstig van de bemanning van een Noorsch schip, dat ln Haugesund is aangekomen. De bemanning vertelde, dat een duikboot een aanval had ondernomen op een convooi. dat geëscor teerd werd door twee oorlogsschepen. Deze oorlogsschepen lieten vele dieptebommen vallen, waarna de duikboot tweemaal boven water kwam met zijn boeg de lucht in en verdween. DUITSCHERS HOUDEN FINSCHE SCHEPEN AAN. Verscheidene Finsche schepen, die op weg zijn naar Amerika, worden te Stettin vast gehouden. Ook zijn eenige schepen opge bracht naar Swinemuende MIJNEN IN HET KATTEGAT EN HET SKAGERAK. Door de felle Westen- en Zuidenwinden is een aantal drijvende mijnen het Katte gat en het Skagerak Ingestuwd. Het Deen- sche ministerie van marine heeft twee groote visschersschepen belast met het op- visschen van deze mijnen. De rijkslelder der S.S. en chef van de Duitsche politie, Himmler, deelt mede: Het staat thans vast, dat met de voor bereiding van den misdadigen aanslag in de zaal van den Buergerbraeukeller reeds eind Augustus j.l. begonnen is. Dringend verdacht wordt in dit verband een persoon, die in den Buergerbraeu keller herhaaldelijk als handwerksman is opgetreden en die daar op de galerij van de zaal werkzaamheden heeft ver richt. Er hebben zich reeds verschillende per sonen met inlichtingen gemeld. Het spoor verdicht zich steeds meer, vooral omdat men reeds heeft kunnen vast stellen, dat de gezochte persoon noch tot het personeel van den Buergerbraeukeller behoorde, nooh met reparatiewerkzaam heden belast was. Men weet ook, dat hi] reeds begin Augustus in den Buergerbraeu keller verscheen. Men tracht ln het bijzon der daaromtrent licht te verschaffen Ondertusschen is men er reeds in ge slaagd vast te stellen, dat eenige onderdee- len van het uurwerk van de tijdbom slechts door twee bepaalde firma's vervaardigd kunnen zijn. De andere onderdeelen van de bom worden nog onderzocht. De Zuid-Afrikaansche minister-president, generaal Smuts, heeft een verklaring afge legd. welke als volgt luidt: Wij moeten voorbereid en gereed zijn. om de Britsche koloniën in Zuid-Afrika te hel pen, in, geval er gevaar voor haar en voor ons dreigt. In vele gevallen vormen zij onze voorhoede, en haar bevolking stamt voor een groot deel uit de Zuid-Afrikaansche unie zelf. Zelfs onze naburen Mozambique moet op onze hulp kunnen bouwen in het uur van gevaar. Indien zij op ons beroep doen, moeten wij hen helpen en beschermen in het belang van de unie zelf. Smut»s zeide voorts, dat hij de volledige verantwoording op zich nam voor de kwes ties der defensie. Indien een vijand zou aan vallen, zouden de, Zuid-Afrikaansche vrij willigers hem over de grenzen van de unie tegemoet treden en hem daar tot staan brengen. REDE VAN TSJANG-KAI-SJEK. Tsjang-Kat-Sjek heeft het woord gevoerd in de zesde plenaire zitting van het centrale executieve comité der Kwomingtang. Hij verklaarde, dat de oorlog met Japan een einde kon nemen wanneer Japan er in toe stemde af te zien van zijn veroverings- droomen en er zich rekenschap van gal, dat alleen een voorspoedig en vrij China zijn eigen vrijheid en voorspoed kon waarborgen. De generalissimus gaf als zijn meening te kennen, dat de Japansche operaties tot mis lukking gedoemd waren. Hij voegde hieraan toe, dat een recent bezoek aan het front bemoedigend was geweest. Tsjanq-Kai-Sjek heeft Japan gewaarschuwd, dat een voort zetting van den oorlog zelfmoord beteekende Het streven van Japan om een centrale regeering te vormen onder Wangtsjingwei zou geen oplossing brengen in het huidige conflict. Hij besloot met de buitenlandsche politiek van China als volgt te definieeren: 1. weerstand bieden aan agressie teneinde de onaantastbaarheid van het gebied en het bestuur te beschermen. 2. de geldigheid van de internationale overeenkomsten in acht te doen nemen in het bijzonder het negenmogendhedenverdrag. het volken bondshandvest en het anti oorlogspact. 3. verwerping van adheasie aan ieder anti communistisch pact'en 4. handhaving van de volstrekte onafhankelijkheid van de di plomatie. DE TOESTAND VAN CHAMBERLAIN. Na Chamberlain gisteravond onderzocht te hebben, hebben de geneesheeren ver klaard. dat zijn aanyal van jicht vooruit- blijft gaan. maar dat hij toch nog niet in staat ls te loopen. De algemeene gezond heidstoestand van Qhamberlain blijft uit stekend SPANJE EN ITALIË. De Madrileensche dagbladen ontketenen een felle campagne tegen Rusland ten gun ste van een nauwer aanhalen der banden tusschen Italië en Spanje om den strijd tegen het bolsjewisme te voeren. In een hoofdartikel Ojider het opschrift „21 Jaar later" schrijft het dagblad Ya dat de verantwoordelijkheid voor den huldi gen oorlog op Rusland meer dan op iemand anders neerkomt. De URRS zoo schrijft het blad. is sedert 21 jaar de oorlogsaanstlchter voor de ge heele aarde geweest. „Op het oogenblik wrijft Rusland zich in de handen van ge noegen, nu het ziet, hoe het zaad over de wereld verspreid wordt, dat een schitte renden revolutionnairen oogst zal opleveren Italië en Spanje handhaven integraal een standpunt van geheiligde ontoegeeflijkheld Vandaag, staande voor deze eenheid en algeheele gelijkstelling, die gewijd zijn door tijd en bloed, zullen wij, Italianen en Span jaarden, wederom degenen zijn. die aan de wereld den weg zullen moeten toonen om in de Middellandsche Zee de beschaving te vergaren, die op het punt staat in Europa verloren te gaan. De wegen die niet samen vallen met het denken van het Vaticaan, van Rome en het Spanje van Franco lei den naar vernieling van den geest en el lende der volkeren. In den cyclus der Mid dellandsche Zee van Spanje en Italië lig gen de ware wegen naar een edelen en rechtvaardigen vrede, evenals het eeuwige geheim van de Westelijke beschaving. VERSTERKING VAN HET KADER VAN HET ITALIAANSCHE LEGER. Mussolini heeft besloten de normale sterkte van het Itallaansche leger te ver- grooten met 5000 beroeps-onderofficieren en 18.000 vrijwillige specialisten. Aange zien hij enkele dagen geleden reeds bevel had gegeven tot uitbreiding van het aan tal beroeps-onderofficieren met 1500. wordt hun aantal dus ln werkelijkheid niet 6500 vergroot. Tevens had hij besloten 1500 nieuwe subalterne officieren te recrutee- DUITSCH ORGAAN VOOR HET POOLSCHE GEBIED. Gisteren is voor het eerst de „Warschauer Zeitung" verschenen, die bestemd is voor geheele gebied van het gouvernement- generaal in het bezette deel van Polen In een inleidend woord verklaart minister dr. Goebbels, dat het blad tot taak heeft „draagster van den politieken wil en de cultureele missie van het Duitsche volk in het „Oostland" te zijn". UIT HET PROTECTORAAT BOHEMEN EN MORAVIË Volgens een draadloos uitgezonden Duitsch bericht ls bevel gegeven, dat alle Duit- schers boven de vijftien jaar en aJle an dere personen van lederen leeftijd in het protectoraat Bohemen en Moravië iden- autorlteiten van den staat of van de natio- Iedere kaart moet een fotografie van den eigenaar dragen en onderteckend zijn door autoriteiten van de staat of van de natio- naal-socialistische partij. BELGISCHE ECONOMISCHE COMMISSIE IN BERLIJN. Uit Berlijn wordt aan het Belgische Tele graaf agentschap gemeld: Een Belgische economische commissie is in Berlijn aangekomen, waar zij werd ont vangen door Ritter, den bijzonderen am bassadeur voor economische aangelegen heden. Er werd een dejeuner aangeboden ter eere van de delegatie, dat o.m. werd bij gewoond door den Belgischen ambassadeur Het vredes-inltiatlef heeft een volgende etappe bereikt. Frankrijk en Engeland heb ben bij monde van president Lebrun en koning George hun antwoord doen toeko men aan koningin Wllhelmlna en koning Leopold. Deze antwoorden zijn uitgevallen, zooals na de pers-commentaren in beide landen te voorspellen was. Alleen treft het bijzon der, dat het Fransche antwoord gespierder is en duidelijker de doelstellingen uiteen zet der Westèrsche democratieën. Is dat met opzet geschied om te doen uitkomen, hoezeer de Dultsohe actie Frankrijk van Engeland te scheiden, als mislukt moet worden beschouwd? Scherper nog dan Lon den zegt Parijs, waarop het staat en waar om het gaat Zoowel president Lebrun als koning George toonen zich dankbaar voor de goede bedoelingen en zij verklaren gaarne bereid te zijn. alle gebruik te maken van de aan geboden goede diensten, wanneer Duitsch- land daartoe de gelegenheid biedt, n 1. door hel gepleegde onrecht goed te maken en garanties te geven, dat in de toekomst agressie ls uitgesloten. En dat gewerkt kan worden aan den opbouw van een betere en gelukkiger wereld De doelstellingen hebben wij overigens in ons Weekoverzicht van Zaterdag j.l. nog zoo onder oogen gezien, dat wij daarop niet nader meer behoeven ln te gaan. Slechts frappeert het dat president Lebrun nu ook ronduit herstel voor Oostenrijk vraagt. Welke elsch totdusver nog slechts zijdelings was gesteld. Theoretisch is de deur voor verdere on derhandelingen dus nog open. maar prac- tisch? Is het immers denkbaar, dat van Duit sche zijde een antwoord zal afkomen Dultschland heeft dit toegezegd dat ver- eenigbaar zou zijn met de door Engeland en Frankrijk bij herhaling gestelde doelen van den corlog? Momenteel zeker niet. Maar misschien kan de tijd rijpen voor verzachting der ge moederen! En laat ons daarop bouwen De volgende etappe zal het Duitsche ant woord zijn! Polen is geheel betrokken in de Fransch- Engelsche antwoorden. De Poolsche regee ring te Parijs is geregeld op de hoogte ge houden. Eensgezind keurt de Britsohe pers de Engelsche en Fransch% antwoorden op het Nederlandsch-Belgische vredesinitiatief goed De „Times" zegt: De antwoorden ge ven een gezaghebbende verklaring over de voorwaarden, waarop Frankrijk en Groot- Brittannië bereid zullen zijn sluiting van vrede te overwegen. Wanneer koningin Wühelmina en koning Leopold ln staat zullen zijn voorstellen van Dultschland mede te deelen, welke overtuigend bewijs geven van de oprechtheid van Duitsch- lands wensch naar vrede-door definitieve daden en door het leveren van een doel- treffenden waarborg voor zijn voornemen om verplichtingen na te komen, dan zou de Britsche regeering deze voorstellen ern stig ln overweging nemen. Is er echter op het oogenblik. aldus vraagt het blad, het geringste bewijs, dat Duitsohland op eeni gerlei wijze berouw heeft over de methode van geweld, die gedurende de afgeloopen twee jaar de vrijheden van naburige na ties hebben verwoest? De „Daily Telegraph" zegt: Wij kunnen niet vergeten, dat wij tot de uiterste grens van verzoeningsgezindheid zijn gegaan ln ons verlangen om Europa de ramp van een oorlog te besparen. Wij hebben thans geen enkele concessie te doen aan het roo- vende Dultschland en evenmin is dat het geval met de beschaving. Het Britsche rijk zal de wapens niet neerleggen tot Europa bevrijd ls van de vrees van agressie De „Daily Herald" zegt. dat de antwoor den een getrouwe afspiegeling vormen van de gevoelens der Britsche en Fransche vol keren. Weinig hoop kan gevoed worden, aldus dit blad, dat Hitler thans een of an der redelijker aanbod zal doen dan voor de Belgisch-Nederlandsche oproep. De „News Chronicle" zegt, dat de ant woorden een schets vormen van het soort vrede, waarover de geallieerden bereid zouden zijn te spreken. Inmiddels heeft Churchill gisoteren weer een uiterst fellë rede gehouden. Zoo fel als nooit tevoren. Het toont aan, hoezeer de geesten niet geschikt zijn om het vredes- zaad te ontvangen Enkele pacifisten ten spijt, als b.v. Lansbury. „De laatste drie jaren, aldus deze La- bourafgevaardlgde, heeft koning Ieopold Europa al vaker gewaarschuwd voor het gevaar van een oorlog en steeds opnieuw zijn zijn oproepen met een stilte, welke bijna een hoon beteekende, behandeld. Het is de plicht van teder christen man ot vrouw zich aan te sluiten bij de vast beraden poging tot bijeenroeping van een conferentie en de thans voorgestelde be middeling succes te verzekeren. Het Fransche Havasijbureau meldt uit Genève. dat de gewone bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering, welke was voorzien op 4 December, waarschijnlijk niet zal doorgaan. Naar het schijnt, vinden Inderdaad in het buitenland verspreide berichten, waar in voorspeld wordt, dat een drievuldig non agressiepact gesloten zou worden tusschen Turkije, Italië en Grlekenlanud, steun ln Ankara. Terwijl officleele kringen ln de Turltsche hoofdstad deze berichten bevestigen noch ontkennen en er geen zichtbare aanwij zingen zijn van eenigerlei formeele con tacten ten behoeve van een soortgelijk pact, sluiten welingelichte kringen ln An kara de waarschijnlijkheid daarvan zeker niet uit. Zij gelooven, dat in een nabije toe komst besprekingen zouden kunnen begin nen. De openbare meening ln Turkije zou een dergelijk pact beschouwen als een on- schatbaren factor voor de zaak des vredes, niet alleen op den Balkan en in de Mid dellandsche Zee, maar ln geheel Europa De Turksch-Roemeensche handelsbespre kingen die te Istanboel zijn gehouden, zijn geëindigd met de onderteekening van een overeenkomst, welke op 21 November van kracht zal worden en het ruilverkeer tus schen de belde landen zal verlevendigen. De Turksche regeering heeft zich ook in verbinding gesteld met de Grieksche re geering. Verder bestudeert de minister van open bare werken een vijfjarenplan dat beoogt de havens van Trebizonde. Istanboul, Sam- sunamasra, Izmir, Heraclea. Zonguldak, Alexandrette en Antalya te moderniseeren. VOETBAL. „FOREHOLTE". De wedstrijd tusschen „Foreholte" I en Do- cos I. uit Lelden eindigde, na vooral in de twee de helft feilen strUd ln een gelijken stand 00. WEDSTRIJD VOOR MILITAIREN. Te Alphen won een militair elftal met 91 van een ..Samson"-elftal. Rust 50. en door verscheidene persoonlijkheden van de ministeries voor buitenlandsche en eco nomische zaken. EUPEN EN MALMEDY. De Belgische minister van binnenland se he zaken. Deveze. heeft ln zijin kabinet verscheidene persoonlijkheden ontvangen uit de kantons van Eupen, Malmedy en St. Veith. Hij heeft met hen van gedachten gewisseld over verschillende kwesties, die betrekking hebben op de economische plaatselijke en gemeentelijke belangen van deze streken met het oog op de vestiging van een permanente verbinding tusschen de meest gekwalificeerde vertegenwoordi gers van die belangen en de regeeringsdlen- sten. Practnsche maatregelen zijn met het oog op dit doel vastgesteld. De persoonlijk heden, die bij de bespreking aanwezig wa ren, hebben hun levendige dankbaarheid tot uitdrukking gebracht voor de zorg, welke de regeering hun betuigd heeft. VAKVEREENIGINGEN DER OSLO-STATEN BIJEEN. Op 8 en 9 November zijn ln Brussel de vertegenwoordigers bijeengekomen van de vakbeweging der Oslo-staten Vertegen woordigd waren Nederland. Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en België. De Zwltschersche vakbeweging had zich verontschuldigd wegens ziekte van haar secretaris. Tijdens de bijeenkomst is. aldus het com muniqué dat uitgegeven ls, de toestand be studeerd. die door de internationale ge beurtenissen voor deze neutrale landen ls ontstaan. Een reeks wenschen is toegezon den aan het bureau van het I.V.V Deze hebben betrekking op de noodzakelijkheid van: 1. Een voortdurend contact tusschen alle nationale vakvereenigingscentra 2. Een uitwisseling van inlichtingen over het leven der vakbeweging en haar invloed op het economische leven; 3. Het definteeeren van het standpunt, dat de internationale vakbeweging zal moe ten innemen ten aanzien van de vredes besprekingen. evenals van het tijdperk, dat zal volgen op de vestiging van den defini tieven vrede; en 4. Het innemen van een standpunt ten aanzien van r-'rere problemen betref fende de interne aangelegenheden van het I.V.V- HET DUITSCHE LEGERBERICHT. ■Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Vernieuwde pogingen van sterke vijan delijke verkenningstroepen op de hoogten aan beide zijden van Liederschiedt, op elf kilometer ten Zuidwesten van Plrmansens, om vasten voet te krijgen, bleven zonder resultaat. Een officier en 24 man werden als krijgs gevangenen binnengebracht. Aan belde zij den van Saarbruecken een wat steger ar tillerievuur dan in de laatste dagen. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- FABRICAGE. De president van de Amerlkaansclie Kamer voor luchtvaart John Jouett, deelt mede, dat de Amerikaansche fabrieken thans 1250 vliegtuigen per maand produ- ceeren Binnenkort zal de productie nog aanzienlijk worden verhoogd. LUCHTALARM TE CALCUTTA. Gisteravond werd te Calcutta luchtalarm gemaakt Vijf minuten later volgde het signaal, dat het gevaar geweken was. Later werd vernomen- dat een niet geïdentifi ceerd vliegtuig op 20 mijl ten Zuidwesten van Calcutta was waargenomen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Britsche koning en de president der Fransche republiek hebben op de bood schap van den koning der Belgen en de koningin der Nederlanden in twee nota's geantwoord. In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat deze nota's zich noch naar den geest, noch naar den inhoud onderscheiden van den toon, waarmede de Britsche regee ring sedert ma ar. der. meent het Duitsche volk te kunnen provoceeren. Bij de vermelding van vroegere bemid delingspogingen, bij de motiveering voor de oorlogsverklaring aan het rijk en bij de behandeling der zg Britsche „oorlogsdoe len" bedient Groot-Bribtannlë zich hier weer van deeelfde argumenten en propa- ganda-thesen. welke reeds de redevoerin gen van den Britschen minister-president van 12 October en van den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken va" 20 .October, waarop de Britsche nota zich met nadruk beroept, kenmerken. Men verklaart verder, dat de verwijzlrï naar de verklaringen van de Britsche rege ring een provocatie van het Duitsche vols beteekenen, welke de vernietiging vsn Duitschland als oorlogsdoel openbaren. De nota's saboteerden daarmede bi) voor baat bewust de vredesbemlddeltngspogmn Zij moeten beschouwd worden als ern verdere tactische manoeuvre, waardoor d absolute oorlogswtl en dr schuld van Groot-BriOtannië aan den oorlog moeWh worden verdoezeld. W 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2