BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 11 November 1939 Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Souvenirs Er is veel steun noodig Fruit als veevoeder Het extra-crediet voor defensie Minister Gerbrandy over naturalisaties Het aan de grens bij Venlo voorgevallene STOFZUIGERS Bon voor erwten Vertrouwen op het plichtsbesef van ons volk. HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ IN ACTIE. Op het voorbeeld van het Koninklijk Na tionaal Steun-Comité. dat in 1914 en vol gende jaren uitnemende diensten aan ons volk bewees, heeft de regeering 20oals men weet ingesteld het Algemeen Steun comité 1939. Eiken dag blijkt als het ware tastbaar hoe noodig het zal zijn, bijstand te verleenen aan de tallooze slachtoffers die de oorlogstoestand ook hier te lande maakt: hoofden van gezinnen die hun be trekking hebben verloren, kleine zelfstan digen wier bedrijven gesloten moesten wor den, groepen van personen wier handels zaak is stilgelegd, omdat de uitvoer van de artikelen waarom het gaat, is stopgezet. Zij allen kunnen niet anders geholpen worden dan door bemiddeling van een comité als dit. Tallooze verzoeken bereikten het co mité reeds. Dat hiervoor geld. veel geld noodig is, kan een ieder begrijpen. Het comité ver trouwt. dat het nimmer versagend plichts besef van het Nederlandsche volk ieder die nog iets te missen heeft, naar de mate van zijn krachten, zal aansporen het zijne bij te dragen. Een der voornaamste maatregelen die tot het beoogde doel leiden is uit. den aard der zaak een openbare inzameling aan de hulzen en op straat, zooveel doenlijk in de week van 13 tot 19 November e.k Een tweede maatregel, dien het steun comité beoogt, is een beroep op kapitaal krachtige lichamen Reeds gaven de Ko ninklijke Nederlandsche Mij. tot Exploita tie van Petroleumbronnen in Nederlandsch Indië en de Bataafsehe Petroleum-Maat schappij een bezielend voorbeeld, elk door een gift van f. 25.000 Aan de aangeslagenen in de rijksinkom sten- en vermogensbelasting wordt, dank zij de toegewijde tusschenkomst van de burgemeesters, een circulaire verzonden, waarin gewezen wordt op den burgerplicht om enkele opcenten op den aanslag be schikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling briefkaarten uit te geven met beeltenissen van de jonge Prinsesjes en haar ouders. Nog tal van andere maatregelen zijn in overweging, andere worden aan de vin dingrijkheid van de plaatselijke comlté's overgelaten. De gelden, die, naar het comité verwacht, ondanks den nood der tijden, het bewijs zullen leveren, hoezeer ons volk het ver staat zijn landgenooten in benarde om standigheden te steunen, vloeien in de eerste plaats toe aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooder. en aan de Konink lijke Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Deze beide, reeds lang bestaande lichamen, beschikken over wijdvertakte organen, welke spoedige hulp verzekeren. Voors hands zal dus het steuncomité zich bepa len tot wat met duidelijke beeldspraak is genoemd, de taak van een vliegtuig moederschip. van waaruit de dochter organisaties starten. Gaandeweg en voor zoover de uitkomsten beantwoorden aan de voorteekenen, zal bovendien het steuncomité rechtstreeks te hulp komen waar deze het meest noodig is. Het gironummer van het comité is 25000, bankier de Rotterdamsche Bankvereeni- ging. de ontwikkeling in de internationale ver houdingen een toeneming te constateeren dat daardoor gevaar voor het Neder landsche volkseigen zou worden opgeroe pen. Het juiste midden. Deze politiek van het juiste midden lijkt de belangen, welke bij de overweging van naturalisatleverzoeken in het oog moeten worden gevat, doeltreffend te behartigen. Wie zich ten aanzien van de vestiging van vreemdelingen op Nederlandsch grondge bied op traditioneel standpunt stelt, maar noodeloos karig is met verleening van het Nederlanderschap, zal rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat de ge zindheid der afgewezenen zich van Neder land afwend. In de tegenwoordige omstandigheden be staat er geen voldoende aanleiding om het tempo, waarin naturalisatie geschiedt, op te voeren. Inzonderheid de thans nieuw in gekomen verzoeken zullen zorgvuldig die nen te worden bezien. Echter schijnt het vooralsnog niet geboden ze buiten behan deling te laten; tegen onnoodige vertraging in de afdoening van naturalisatiezaken zal worden gewaakt. UIT DE MARKT NEMEN VAN MINDER SOORT FRUIT. Naar wij vernemen is enkele weken geleden door de Nederlandsche pomo- logische vereeniging, hoofdafdeeling fruitteelt der Nederlandsche heide maatschappij het initiatief genomen om te trachten een hoeveelheid van onge veer 50 millioen k.g. appelen uit de markt te doen nemen en voor veevoe der te bestemmen. Voor de gedachte schijnt veel belang stelling te bestaan. O.a. blijkt dat de drie centrale landbouworganisaties het denk beeld onder de aandacht hebben gebracht van het college van regeeringscommissa- rissen, waarbij van die zijde speciaal aan het drogen van appelen is gedacht. Zoowel het instituut voor onderzoek op het gebied van verwerking van fruit en groenten tc Wage- ningen als verschillende fabrieken schijnen zich reeds geruimen tijd bezig te houden met het nemen van proeven op het gebied van nieuwe systemen voor het drogen van appelen. Behoudens enkele leden, die van meening waren, dat ons land de steeds hoogere de- fensiekosten niet kan betalen, of die op principieele gronden tegen uitgaven voor de versterking van de defensie bezwaar maakten, verklaarde men zich in de Twee de Kamer algemeen bereid, de regeering het nieuwe crediet van f. 100 millioen ten behoeve van de defensie te verleenen. Niettemin maakten verscheiden leden ernstig bezwaar tegen de wijze, waarop cre- dieten als deze worden aangevraagd, Deze wijze alsmede hun omvang, maken ze fei telijk tot blanco-credieten. Het laat zich uiteraard hooren, dat de regeering thans niet kan voorzien, welke uitgaven te doen zijn en voor de eerste dagen van een mobi lisatie valt dat dan ook wel te aarvaarden. Zijn evenwel de verhoudingen eenigermate geconsolideerd, wat na eenlge weken van mobilisatie het geval wordt, dan moet het mogelijk zijn om althans in groote trekken te overzien, welke bedragen noodig zijn en voor welke doeleinden. Zoo is thans een groot deel dier uitgaven dagelijks weder- keerende posten, gegrond op overeenkom sten of op bekende periodieke schadeloos stellingen En al zullen er in de toekomst betrekkelijk veel onvoorziene uitgaven blij ven voorkomen, de overgroote meerderheid der kosten zal kunnen worden begroot, zoo meende men. Deze leden drongen er daarom met kracht op aan, dat de regeering, althans in den vervolge, de Staten-Generaal in staat zal stellen hun budgetrecht naar behooren uit te oefenen. WERKERSBIJEENKOMST VAN DE N.S.B. Gisteravond is in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag een gewestelijke werkers-bijeenkomst gehou den van de districten Den Haag, Lelden, Rotterdam, Gouda en Dordrecht van de NBB. In deze besloten vergadering, welke door 2300 personen werd bijgewoond, is het woord gevoerd door de heeren Mussert, Rost vagi Tonningen en Van Geelkerken. Na de pauze werden de slachtoffers van den aanslag in München herdacht, waar na de aanwezigen den nationaal-soclalls- tischen groet brachten, terwijl de muziek het „Ik had een wapenbroeder" speelde. MINISTERRAAD. De raad van ministers heeft gisteren in den laten middag gedurende korten tijd vergaderd. Het onderzoek, door de bevoegde auto riteiten ingesteld inzake het eergisteren aan de grens bij Venlo voorgevallene, heeft naar wij vernemen, het gebeurde snel na der gepreciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast tc staan, dat Don derdagmiddag te half vijf op enkele tientallen meters van de grens een Nederlandsche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop een zestal personen in burger toesnel den en hen beschoten, tengevolge waar van een inzittende vermoedelijk werd doodgeschoten en een ander zwaar werd gewond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die de Neder landsche auto met de nog inzitten den en de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met geweld en kon niet worden verhinderd. Uiteraard is Van de zijde der Nederland sche regeering van dit ernstig misdrijf mededeeling gedaan te Berlijn met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten zijn aan stonds begonnen aan deze zijde der grens alle beschikbare gegevens te verzamelen. TEXTIELARBEIDERSBONDEN WENDEN ZICH TOT DE REGEERING. Dezer dagen is een vergadering gehouden van de drie samenwerkende textlelarbel- dersbonden „St Lambertus", „Unltas", en „De Eendracht". In deze bijeenkomst werd een bespreking gevoerd over de conferentie met de vier Twentsch-Geldersche Werkgevers-vereeni- glngen. Hoewel van werkgeverszijde in bedoelde conferentie het verzoek om een duurtetoe- slag niet werd afgewezen, doch toegezegd werd dat het met de bij de resp. vereenigin- gen aangesloten leden besproken zou wor den, waren de besturen der arbeidersorga nisaties van oordeel, dat in verband met den toestand onder de textielarbeiders, bij de werkgevers nogmaals moest worden aange drongen op een spoedige gunstige beslissing. Voorts waren de besturen van meening, dat niet zonder meer berust mocht worden ln het, ook op deze conferentie weer inge nomen afwijzende standpunt der werkge- versbesturen, ten aanzien van een behoor lijke minimumloonregeling en verdere rege- Wonderlijk zooals dit helpt zoowel bij Wnderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ot. Bij Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) 9^1?-.' „Politiek van het juiste midden." MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE K AMER. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende een aantal naturalisatie-ontwerpen was het den Mi nister van Justitie aangenaam bevestigd te zien dat het door eenlge leden der volks vertegenwoordiging reeds meerdere malen uitgesproken verlangen naar ethnologische indeeling van de ter naturalisatie voorge- diagenen ook in de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal geen weerklank vindt. Zooals reeds in de Tweede Kamer uiteen gezet acht de Regeering het niet dienstig in de naturalisatiepractljk een begrip bin nen te leiden dat gelet op de Nederland sche nationaliteitsregelingen, wettelijken grondslag zou missen Dit standpunt kan te gereeder worden Ingenomen, wijl een on langs in de Volksvertegenwoordiging met algemeene instemming aanvaarde bepaling een groep hier te lande geboren en getogen vreemdelingen, van wie er velen voor na turalisatie in aanmerking zouden zijn ge komen. collectief met het Nederlander schap bekleedt, zonder daarbij andere dan in het kader der geldende nationaliteits wetgeving Vallende criteria te stellen. De aanvragen om naturalisatie worden rauwkeurig onderzocht en met de vereisch- te terughoudendheid beoordeeld. De moge lijkheid, dat zich onder de op vrijwillig ge daan verzoek genaturallseerden personen bevinden, die anders dan voor Nederlanders voegzaam een vreemde Staatsgemeenschap welgezind zijn, laat zich in theorie stellen, maar uit de gedragingen van deze catego rie is hiervan vrijwel niet gebleken. Ook voor hen geldt, dat de Nederlandsche sfeer sterk beïnvloedt wie ze omvat. In nog min dere mate zal het verleden spreken tot de hier te lande opgegroeide generatie, die In het Nederlandsche leger gediend heeft, veel al met Nederlandsch families vermaag schapt is en haar toekomst aan Nederland verbonden weet. Het tot dusver op het stuk van naturali satie gevolgd beleid is er steeds op gericht geweest om hen. die zich blijvend op Ne- derlandschen bodem gevestigd hebben en feitelijk als ingeburgerd kunnen worden beschouwd, ook rechtens deel te doen uit maken van de Nederlandsche gemeenschap. Hierdoor wordt' het ontstaan van te om vangrijke vreemdelingenkolonles tegenge gaan. Anderzijds wordt met zorgvuldige schif ting van de aanvragen, naturalisatie niet op zoo ruime schaal verleend al valt er ln de laatste jaren mede ten gevolge van door J. P. BALJÉ. Nadenkend streek Victor Graafland zich over het voorhoofd. Had hij nu niets ver- geten? Morgen moest hij opkomen. Aan de openbare gebouwen was het meedoogenlooze mobilisatiebevel aangeplakt, de Europeesche Staten stonden weer, als vijfentwintig jaar geleden tot de tanden gewapend tegenover elkaar om in bloedige worsteling eikaars krachten te meten, 'de stem van de rede, het geweten en het gezond verstand was het I zwijgen opgelegd en Nederland moest zijn grenzen bewaken Victor Graafland, van lichting 1924, behoorde nog juist tot degenen die het militaire pakje moesten aantrekken. Alles had hij overhoop gehaald, om toch vooral niets te vergeten. Nogmaals trok hij alle laden van zijn bureau open en plotseling viel zijn oog op 't pakje vergeelde foto's, dat saamgebonden was met een luitje: souvenirs aan vervlogen tijden. Een beetje verteederd plukte hij het lintje los en met een glimlach bekeek hij het eerste kiekje. Het was het beeld van een lachend meisjeskopje, een aantrekkelijk, jong ge zichtje met donkere, vriendelijke kinder- oogen. Dat was Annie, zijn eerste liefde. Voor hair had hij altijd een teer plekje in zijn hart bewaard. Met hoeveel hardnekkig heid had hij gestreden om haar te ver overen! Hoeveel narrige, sombere avonden had ze hem bezorgd, door haar aanvanke lijke weigering. Hoe vaak had hij zich „heerlijk" ellendig gevoeld, als hij in zijn eentje z'n liefdessmart kunstmatig zat te voeden door op zijn koffergramofoontje de sentimenteelste liedjes af te draalen, waar van vooral „Versmachte Llebe" hem tot tranen toe kon roeren? Totdat hij dacht, het opperste geluk bereikt te hebben, toen zij einelijk toegaf. Een durende extase was hun reisje langs den Rijn, waarmee ze hun ver loving vierden. Het idyllische Rijnreisje ver anderde in zijn oogen de wereld ln een pa radijs, en hij zag ln gedachten de mooie plekjes weer voor zich: de Drachenfels, de Lorelei, die kleine, gezellige, gemoedelijke stadjes en dorpjes Een droom leek het. Het ontwaken uit die droom was minder prettig. Na hun reisje bleek Annie veel min der lief en minder makkelijk van karakter te zijn, dan hij gedacht en gehoopt had. Ze kibbelde vlug, was koppig en vaak onredelijk en zijn vurige, onverwoestbare eerste liefde, die hij zich verbeeld had eeuwig te zullen zijn, bleek al gauw een moeizaam smeulend stroovuurtje te worden, dat ten slotte ge heel uitdoofde. Toch. nadat de scherpe randjes van zijn wrok waren afgesleten, be hield hij aan Annie een soort verteederde herinnering. Hij greep een andere foto en moest even nadenken, om zich te herinneren, wie dat donkere type was „Carmen" schoot hem toen eensklaps te binnen. „Carmen" uit Lugano, het doch tertje van hotelier uit Caprius, soranke- lend er bruizand als de Asti Sou- mante, die zij schonk. Een korte, l-.evige droom was het geweest Ze was mooi, van een zuidelijk schoon, dat Je bedwelmde, dat op je werkte ais Champagne maar dat Je Innerlijk eigenlijk onberoerd liet. Toen hij een paar dagen later ln Vennetië zat, was hij haar al weer vergeten en had hij meer inte resse voor de schilderachtige kanaaltjes de oude bouwvallige paleizen, de duiven van de Piazza San Marco. Nu, na Jaren, hoorde hij nog precies den roep van de gondolierl In zijn ooren, hun: „Gondola....", en hij zag het nijvere gedoe op de Pescerla. verbeeldde zich zelfs even weer den geur van de vlsch op te snuiven, die er verhandeld werd. Venetië het was zijn zooveelsten droom geworden, maar één. die verkwikkend werkte, zijn op gezweepte zenuwen tot kalmte bracht en Carmen liet verschimmen in zijn herinne ring. Dit was Mariette, herdacht hij met een glimlach. Mariette. die hij in de Kurzaal van Genève had aan getroffen, waarmee hij toen gedanst en zijn verdere vacantie door ge bracht had. Ze was een lieve kameraad ge weest en met een lachje van plezier herin nerde hij zich plots haar hevig verlangen van klein burgermeisje om toch óók eens den Mont Blane van dichtbij te zien, dien Mont Blanc, waar ze in Genève bij helder weer een glimpje van kon opvangen. Een feestdag was het voor haar geweest, toen ze ln de touringcar gestapt waren, die hen na een mooie rit via Annemasse wat róók het daar op die kaasmarkt! Cluses, Sal- lanches en Le Fayet Chamonlx bereikten. Kinderlijk had ze genoten, telkens weer had ze uitroepen geslaakt, maar in Chamonix was ze stil geworden. Een heelen tijd had ze naar de machtige bergketen van den Mont Blanc gekeken en nóg stiller was ze, toen ze met het tandradbaantje naar Montenvers en de Mer de Glacé gingen. Dien avond had ?e hem enthousiast op belde wangen gekust en hij had haar foto gekregen Dat was het heele liefdesavontuurtje met Maviatte. Hoe heel, heel anders was Ninon geweest. Wuft, mondain, tweemaal. .bijna ge trouwd geweest, kende de Riviera op een prikje, was tuk op avontuurtjes, bleek een verwoed speelster te zijn. Elngeniijk heele- maal geen type voor hem, maar.ze was mooi, fascineerend. Een week lang was hij heelemaal weg van haar, ze hadden alle speelzalen aan Cote d' Azur bezocht, San Remo, Monte Carlo. Nice Handenvol geld had hij weggesmeten, kon hy in dien tijd nog wegsmijten. Het einde was abrupt gekomen. Ze verscheen niet op een afspraak en toen hij haar later tegen kwam met een rijken Amerikaan, scheen ze hem niet meer kennen De kans op een rijk huwelijk was haar meer waard, dan de vereering van een saaien Hollander. Eén voor één schoof Victor de foto's ver der het waren er vele Bevliegingen vaak zonder veel beteekenis. Violette had hij in Deauville ontmoet op één van zijn vele rei zen. Angèle In Spa, Loulou in Parijs. Parijs! En Loulou! Misschien was dat na Annie wel zijn besten tijd geweest. Een midl- nette, maar een meisje met een goed hart. Niet mooi, maar ze had een lief, expressief gezichtje. Enze hield van hem. Jammer dat hij voor haar alleen maar kameraad schap gevoeld had. Niets meer, dan een goede kameraadschap. Samen hadden ze door Parijs gezworven, ze had hem haar stad laten zien, de stad, die ze kende en liefhad. De stille ochtenden op Montmartre, als de Place du Tertre nog niet door vreemdelingen tot een publieke vermakelijkheid was ge maakt, en het rustige pleintje daar lag in al zijn dorpsche genoegelijkheid. Waar je even een puntje van de Sacre-Coeur-torentjes zag en een eenzame schilder achter zijn ezel zat. Montmartre, met zijn nauwe straatjes, zijn boulevards, zijn Place Blanche. Een middag in het Bols met de gulzige, onverza digde eendjes, die zoo heel anders waren dan de vadzlge, weldoorvoede Vondelparkbewo ners, Loulou was een meisje met gevoel. Ze kon je onverwachts ontroeren door een eenvou dig gezegde, dat diep uit haar hart kwam. Vaak zong ze een triest liedje, dat voor haar geschreven scheen. Een melodietje, dat iets deed trillen, diep van binnen.. Een donkere stem had ze, die kleine midi- nette en het pakte je. Ach ja, die arme klei ne Loulou Een wrang lachje speelde om Victor's mond. Destijds kon hij reizen, geld uitgeven nu had hij weinig meer over. Opeenvolgende crises hadden zijn geld doen smelten als sneeuw voor de zon. Hij had een bescheiden betrekking moeten accepteeren, zich moe ten wringen ln het keurslijf van orde en regelmaat en zijn Bohémienneigingen moe ten bedwingen. Wéér was een ander meisje in zijn leven gekomen. Blond was ze ditmaal en ze had sprekende groote oogen. Tien jaar jonger was ze, en hij stond voor haar ln vuur en vlam. Ze had het leuk gevonden met hem naad een bioscoop te gaan, ze was eens met hem gaan dansen, ze hadden samen gezeild. HIJ meende een zeker recht op haar te hebben Met weemoed bekeek hij de kiek, die hij zelf van haar had gemaakt. Lachend keken haar vroolijke oogen hem aan, maar om haar mond was het spottende trekje, dat er ook was, toen ze hem zoo heel gewoontjes, als vanzelfsprekend afwees „Victor, hoe vreeselijk ouderwets." had ze gezegd „had je daar ook maar eenlge be teekenis aan gehecht? Wat voor zonder linge consequenties heb Je vastgeknoopt aan onze vriendschap? Je bent hopeloos achter. Kun jc dan niet met een Jongen naar de bioscoop, naar een dancing gaan, zonder direct aan eeuwige liefde en trouwen te den ken? Kom, ju moest toch beter weten, iemand, die in de wereld heeft rondge keken Gisteren had "hij haar met een ander ge zien, en toen was er heel iets anders ln haar oogen, dan spot Hij schoof het kiekje bij de andere foto's smeet die toen ln de lade. HIJ zou ze zeker niet meenemen morgen. Morden was hij soldaat, dan zou hij an dere dingen aan zijn hoofd hebben, dan de herinnering aan vervlogen illusies en verre droomen. Hij klapte zijn koffer dicht en sloot die. Toen zette hij nog even ëen oude plaat op het oude gramofoontje en zachtjes neuriede hij mee: ..Love Is a wonderful thing Voorlooplg afscheid van zijn burgerleven. HIJ grabbelde ln ztfn collectie en vond eindelijk wat hij zocht: „Turf ln Je ransel, turf ln je ransel. Andere herinneringen doken op: piepers jassen, wachtkloppen, gamellen schoonma ken, de stroozak. de chambrée Het was oorlog ln Europa on Victor Graaf land trok naar de grens, zooals duizenden en duizenden andere Nederlanders. En allen namen hun herinneringen met zioh Wat zqu de toekomst brengen? (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden.) - 35 verschillende bekende merken. Ook in huurkoop. DE STOFZUIGEN-CENTRALE HAGEMAN HOOIGRACHT TELEFOON 25955 7195 (Ingcr. Med.) ling der arbeidsvoorwaarden door middel eener C.A.O. Naar aanleiding hiervan en mede in ver band met de beperking der werkgelegenheid ln een aantal weverijen, als gevolg van maatregelen van hooger hand, waarbij ln vastgestelde perloden slechts bepaalde hoe veelheden garens gebruikt mogen worden, werd de algemeene toestand met betrekking tot de veelal zeer lage en wisselvallige in komsten der textielarbeiders, nader be sproken. Hierbij werd er tevens de nadruk op ge- legd, dat bedoelde loonen ook hun nadeeli- gen invloed doen gelden bij de vaststelling van de steunbedragen en de kostwinnere vergoedingen voor gemobtltseerden. Besloten werd. dat de besturen zich over bedoelden toestand met een brief tot de mi nisters van economische en sociale zaken zullen wenden met verzoek om een confe rentie. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Vrijdag 8 December a.s. geeft de met „3" genummerde bon der rijksdlstributle- kaart recht op het koopen van een hall kilogram groene erwten of spllterwten. Gezien de omstandigheid, dat de splitte- rijen in verband met den aanvang der dis tributie op korten termijn groote hoeveel-! heden erwten hebben moeten bewerken, ij de mogelijkheid niet uitgesloten, dat niet alle winkeliers onmiddellijk ten volle aan de vraag naar spllterwten zullen kunnen voldoen. De winkeliers zullen echter in leder geval in den loop der volgende week over voldoende spllterwten kunnen beschikken om alle bestellingen van dit artikel te kun nen uitvoeren. TE LAGE PRIJZEN VOOR GEVORDERDE SCHAPENHUIDEN. Men schrijft ons: Een der vele maatregelen ter voorziening in de behoeften van den huldigen buiten- gewonen toestand, bestaat in het, ter wille van de wol, vorderen van schapenhuiden. Mogen, uit den aard der zaak, de produ centen dier hulden, de schapenslachters, tegen die vordering zelve al geen bezwaar hebben, wel hebben zij dit, en zulks in hooge mate, tegen den prijs, welke hun betaald wordt. Op zich zelf is deze reeds aanmerkelijk lager dan die, welken zij, in dit gedeelte van het jaar, onder normale omstandighe den gewoon zijn te ontvangen. Bovendien echter wordt de daardoor reeds te lage prijs nog gedrukt door een systeem van classi ficatie der hulden, aan hetwelk alle billijk heid vreemd is. Al deze grieven kwamen tot uiting in een vergadering van schapenslachters, leden der groep „versch schapenvleesch" van de „Vereeniging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten", ln welke vergadering met algemeene stemmen beslo ten werd, bij den minister van economische zaken telegrafisch tegen een en ander te protesteeren en op afdoende maatregelen ter verbetering van den voor hen zoo 11a- deellgen en onbillijken toestand aan t» dringen. BEWAKING VAN DIVERSE GEBOUWEN. Zoowel in Den Haag als Amsterdam en andere steden blijken bewakingsposten te zijn geplaatst voor departement!- en an dere gebouwen. DE KONINKLIJKE MARINE-RESERVE. Bij het afdeelings-onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der wet voor de Koninklijke Marine-Reserve verklaarden vele leden zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen. Sommige andere leden hadden aanvan- kelijk wel eenig bezwaar tegen de voorge stelde voorziening. Zij beschouwden deze n.l. als een onderdeel van een lncidenteele oplossing van een deel van het personeels vraagstuk bij de marine, welk vraagstuk zeker even belangrijk is als dat van da materieelultbreiding. Deze leden zouden het op prijs gesteld hebben, indien de re geering een oplossing voor dit vraagstuk ln zijn geheel had voorgesteld. Voorts stel den zij de vraag, of de voorgestelde rege ling alleen is ontworpen met het oog op de personeelsvoorziening van de nu aan wezige schepen dan wel of hiermede reed» wordt vooruitgeloopen op toekomstig* viootuitbreldlng. Het was een aantal leden niet duidelijk, wat wordt bedoeld met een vrijwillige ver bintenis voor onbepaalden tijd. Kan zulk een verbintenis door partijen worden opge zegd en loopt ze, indien geen van beide partijen van dit recht gebruik maakt, door totdat de officier den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt? Of eindigt ze wel licht, wanneer aam de huidige buitenge wone omstandigheden een einde komt of wanneer, bijv. door uitbreiding van de op leiding In de behoefte aan officieren op andere wijze kan worden voorzien? Of staat zoo vroeg men tenslotte het sluiten van een zoodanige verbintenis prac- tisch gelijk met opneming in het korps beroepsofficieren DRIE VERKEERSDAGEN. Teneinde de weggebruikers op de nood zakelijkheid te wijzen de regelen van het verkeer in acht te nemen, zullen door het Verbond van Vereenlglngen voor Veilig Verkeer in samenwerking met de Vereenl- gingen voor Veilig Verkeer, drie Verkeers- dagen worden gehouden en wel op Don derdag 23, Vrijdag 24 en Zaterdag 25 No vember a.s. Op deze dagen zal door allerlei propa gandamiddelen getracht worden de weg gebruikers ervan te overtuigen, dat het in eigen en anderer belang is om de ver keersregelen stipt na te komen, In een groot aantal gemeenten zal door Vereenigingcn voor Veilig Verkeer met me dewerking van de plaatselijke politie een rijwielcontrole worden uitgeoefend. Nage gaan zal worden, of het rijwiel aan alle wettelijke eleehen voldoet. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10