STADSNIEUWS De nieuwe weg Leiden-Oude Wetering IEIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 November 1931 Overzicht De Amerikaansche scheepvaart Verspreide berichten Overheerschende oorlogskansen VRAGENRUBRIEK Laatste Berichten Binnenland gersUkiug. Wij wlUen allen weten, dat er aldus de Valera In dit land eei orga nisatie is. die wapens tot haar beschikking heeft Zij heeft zich beslist geproclameerd als gerechtigd tot de uitoefening van re- geeringsbevoegdheden in dit land en tot optreden utt naam van het volk. Zelfs zegt zij het recht te hebben ons volk in oorlog te brengen Wanneer de regeering dezen menschen toestond de overhand te krijgen zoo voegde de Valera hieraan toe. zou zij niet alleen abdiceeren als regeering. maar het voor iedere regeering onmogelijk ma ken om te regeeren Een woordvoerder van de Amerikaaijsche scheepvaart-oom missie heelt onthuld, dat i« September j 1. vijftien Amerikaansche tankschepen onder Panameesche vlag ge bracht atln. Hij erkend», dat deze over-, draeht een gelijk geval vormt als de pana- miseering welke is aangevraagd voor acht schepen van de United States Lines. Deze opmerking wettigt de veronderstelling, dat de eommissie het verzoek van deze scheep vaartmaatschappij aal inwilligen Q» seheepvaartcommiaste heeft voorts onthuld, dat de United Fruit Company in October verlof heeft gekregen twee sche pen op buitenlandseh scheepsregister ie plaatsen De commissie raamde, dat sinds het uitbreken van den oorlog tot tusschen 40 en 50 overschrijvingen ls gemachtigd. CENTRAAL-EUROPEE6CHE VER BINDINGEN nERSTELD, Het verkeer op het traject Lwow Sta nislaus Snigtyn Cernauti wordt in cc komende dagen hervat. Daar ook de lijn Lwow Oppcr-S(lezië weer bereden kan "Jordan, kan binnenkort een ongehinderd transitoverkeer tusschen Duitschland en Roemenië verwacht worden Pit beteekent ee naanzienlijke verkorting van den tijdsduur van het vervoer, daar het vervoer te water van Roemenië naar Weenen 28 dagen vergt Verwacht wordt, dat Duitschland voor het vervoer uit Roemenië, vooral voor dat van petroleum, zoowel van den land- als van den waterweg gebruik zal maken. Ook het treinverkeer tusschen Duitschland en het vroegere Poolsche, thans Russische, petioleumgebled ls geheel hersteld. COMPLOT IN ZUID-AFRIKA ONTDEKT. In een verklaring van gezaghebbende zijde welke in Zuid-Afrika door de radio is mede gedeeld, wordt gezegd, dat de regeering van Zuid-Afrika in het bezit ls van niet te weerspreken bewijzen van een nationaal- soeiallstlsche samenzweering, welke bij het uitbreken van den ooriog werd verijdeld VERHOOGING STEENKOOLRANTSOEN IN ENGELAND. De Britsche minister voor rpUnen, Lloyd, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, aal de regeering besloten heeft, het percentage van het rantsoen binnenlandsche steen kool te verhoogen van 75 tot 100 procent van het verbruik vart het vorige jaar. De redenen voor de rantsoeneering van steen kool. aldus Lloyd, zijn: 1. voorraden te bewaren met het oog op een mogelijk ontwrichting van het verkeer; 2. steenkool ter beschikking te stellen voor export, om buitenlandsche deviezen te krij gen. Hij voegde hieraan toe, dat de voorraden in de verbruikerscentra bevredigend zijn. doch dat de omstandigheden snel kunnen veranderen, waardoor spoedig bezuinigings maatregelen noodlg kunnen zijn. EEN SUCCES VOOR DE CHINEEZEN. Officieel wordt uit Tsjopngking gemeld, dat de Chlneeeehe troepen de atad Shopo, JO K-M. ten Noorden van Yangtsjau, her overd hebben. Hiermede werd een einde gemaakt aam de Japansche bezetting, De aanslag te München beheerscht mo menteel de situatie. Vooral waar van Duit- sche zijde reeds bij voorbaat de schuld wordt gegeven aan Engeland en de Joden, zonder dat dit nog in de verste verte aan toonbaar is. fs het wonder, dat het vijan delijke buitenland daarop wel reageeren moet met contra-beschuldigingen? Van Engelsche zijde wordt vol minachting vpor de suggestie dat Engeland het wapen van den moord zou hanteeren nu de bal aldus teruggekaatst: een van belde, of Duitschland heeft zelf de daad geensce- neerd, waarbij dan aan den Rijksdagbrand wordt herinnerd, om de stemming, die down moet zijn, op te beuren, of Duitsch land tracht, waar de daad door ontevreden inwoners van het Derde Rijk is gepleegd, al dus den indruk daarvan naar buiten te kleineeren. Men ziet: zoo wordt het politieke spel dat de wereld zoozeer bedreigt, eerder toe gespitst dan in bezadigde banen geleld Tot dit laatste was het vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold geeigend de omstandighe den hebbon het onbarmhartig getroffen al ondervindt het steeds meer steun van de- neutralen. de oorlogsneurose nijpt het tot onvruchtbaarheid, zelfs in Italic wordt het thans reeds als mislukt beschouwd. Hoezeer ook de stemming in Amerika verslechtert, bewijst daarnevens het vol gende: Staatssecretaris Huil heeft een redevoe ring uitgesproken voor een conferentie be treffende interamerikaansche betrekkingen op het terrein van de opvoeding. Huil zeide o.m „De groote schaduw, die zwaar boven Europa hangt, kan een lange schemering wordenDit zou de nieuwe wereld tot be hoedster van de westelijke beschaving maken Huil legde den nadruk op het belang van ontwikkeling van cultureele betrekkingen tusschen de Amerikaansche republieken en zelde: „het is niet ondenkbaar, dat vele lichten der Westelijke beschaving zouden kunnen worden verzwakt of geheel uitge doofd. Het zou zelfs kunnen zijn, dat de nieuwe wereld de hoede op zich zou moeten nemen tot handhaving van hetgeen die be schaving tot stand heeft gebracht, en om dit te beheeren voor den tijd. waarop dit licht weer algemeen kan zijn in de geheele wereld." welke een Jaar en tien dagen heeft ge duurd. Thans ondernemen de Chineezen een aanval op Sinnoemiao en op Kaoyoe. Het Chineesche persbureau meldt voorts, dat twee Japansche troepentreinen aan de spoorlijn PekingHankau door Chineesche landmijnen zijn opgeblazen. Ongeveer vijf tig Japansche soldaten vonden den dood. DE DUITSCHE EX-KROONPRINS. Volgens een bericht van het Fransche Havas-bu'eau „van de Duitsche grens'' zou ex-kroonprins Wilhelm sinds twee weken hulsarrest hebben. Hij zou zioh op zijn bezit nabij Potsdam bevinden en dit niet mogen verlaten. Deze maatregel zou verband houden met betoogingen te zijnen- gunste en ten gunste van de monarchie, welke zich zouden heb ben voorgedaan, wanneer de ex-kroonprins in Potsdam wandelde. M. H, F. te L. Dat wel gewoonte, maar anders kunt U lnformeeren ter secretarie. W. F. v. d. M. te L. Leiden. Oegstgeest. viaduot. groote weg naar Amsterdam. Afstand pl.m. 40 K.M. IJ. v. d. B, te W. De aanvoer van pe troleum gaat met vele moeilijkheden en sterk stijgende kosten gepaard. Het is dus logisch dat de prijs gestegen is. Binnenkort zal de nieuwe provinciale planweg LeidenOude-Welering voor het verkeer worden opengesteld. Deee weg, welke den beetaanden bochtiger», smallen weg zal vervangen, is aangelegd op de baan van de voormalige loeaalepoor Leiden—Haarlemmermeer, behalve een klein gedeelte nabtf Leiden, waar de beetaande weg is gevolgd, welke is verbeterd en verbreed. De nieuwe weg loopt nagenoeg parallel met dezen weg. De voormalige spoorbaan la verbreed tot een gemiddelde kruinsbreedte van 11 M., waar van 6 M. Is bestemd voor de rüb^un, terwijl aan elke zijde daarvan een onverharde berm U U breedte van 2.5 M. De verharding van de rijbaan bestaat uit een 25 c.M. dikke gewalste lundccring en een gewalate deklaag van «toensUf dik 10 c.M., welke is voorzien van een bitumineuze slijtlaag. Verschillende in de spoorbaan aanwezige kunstwerken zijn geheel of gedeeltelijk afge broken, verbroed, verbouwd of vernieuwd, terwijl een nieuw viaduct van gewapend beton is gebouwd over den Langeweg. Het werk. dat 12 September 1938 is aanbesteed, moest 1'.- jaar na den datum van aanvang zijn voltooid, zoodat dit ruimschoot* binnen den gestclden termijn is geschied. De weg ia uitsluitend bestemd voor motorverkeer en geeft vanuit Leiden een korte vcr- bindini met den Haarlemmer ju m polder en dus ook met Amsterdam via den in dezen polder gelegen autosnelweg. CONCERT TEN BATE VAN HET LE1DSCH Dr. W. P. Jorissen 70 jaar CARILLON-COMITÉ. I Morgen hoopt onze stadgenoot, dr. W. P, Het Leidsch a Capcllakoor. Jorissen, lector in de anorganische en phy- Het Alma Materkoor Dirigent Willem Mizée Ten bate van het Leldsch Carillon- Comité hadden zich gisteravond in de Stadsgehoorzaal onder de bekwame direc tie van Willem Mizée diens beide koren vereenigd: het Leidsch a Capellakoor en het Alma Materkoor, die zich rasp. vóór en na de pauze deden hooren. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den bur gemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en den voorzitter van liet Leidsch Carillon- Comité, mr. P. E. Briët, beiden vergezeld van hun echtgenooten. Dit concert, waaraan ook de tenor Louis van Tulder zijn gewaardeerde medewer king verleende, heeft onze verwachtingen overtroffen Wie onze beschouwingen regel matig volgt, heeft reeds verschillende ma len kunnen constateeren, hoezeer wij met de prestaties van beide ensemble's inge. nomen zijn. Zij hebben dezen avond hun reputatie gehandhaafd, ja zelfs in menig opzicht verbeterd. Het was dan ook stellig te betreuren, dat de opkomst, hoewel be vredigend, niet grooter geweest is. Een sLampvolle zaal had van dezen zang getuige moeten zijn en mee moeten ervaren, hoe sereen de Letdenaars zingen kunnen, mits zij onder alleszins deskundige directie staan, Willem Mizée durft veelelschende composities aan, brengt ze met succes tot uitvoering en beschikt bovendien over het inzicht een smaakvol programma samen te stellen. Veeleischende composities, inderdaad. Om b.v. het werkje te noemen, dat vóór de pauze het meeste opviel: Zoltan Kodaly's „Este" (Avondl. De uitvoering van deze veelstemmige soms zelfs negenstemmlge geschreven compositie, in een moderne toonzetting, met moeilijke inzetten en over gangen, genoot een technisch perfecte ver tolking waarbij de doorzichtigheid van den stemmigen klank bijzonder opviel Wel zelden zal men een zóó zuiver muzikale uitdrukking van den tekst kunnen consta teeren, als hier door Kodaly met meester schap geschiedde. Deze teedere avond impressie maakte diepen indruk en was een toetssteen voor het kunnen van dit ensemble, dat ook in enkele Palestrlna- zangen, den 150sten Psalm van den 17den eeuwsohen componist Jaeq. Maudit en in Francis Poulenc's „Luire" een buitenge wone technische, zoowel als geestelijke be vrediging schonk. De lichte Fransche gra tie kwam tot uitdrukking in fraaie nuan ceeringen, het stralende slot van „Luire" (Clair soleil d'étél klonk met een bewon derenswaardige klaarheid, zonder een spoor van vermoeienis. Dat aanvankelijk, in het bekende „O Leyda Gratiosa" van den Lei- denaar Corn. Schuyt, de sopranen te scherp klonken .was zeker te wijten aan het feit, dat zij voor deze hooggeschreven partij nog niet ingezongen waren. Willem Mizée beschikt hier over een prachtig gecultiveerd ensemble, dat van groote veelzijdigheid blijk geeft. Gelijkelijk enthousiast mogen wij ge wagen van zijn Alma Materkoor, dat reeds eerder Bruckner's E moll-mls uitvoerde. Mochten wij er toen al loffelijk over ge wagen, thans was wederom een groote vooruitgang merkbaar, zich uitend door rust, zekerheid en devote overgave. Met uitstekend gedisciplineerde krachten, die daarbij in sterke mate Bruckner's katho lieke religiositeit aanvoelen, kan Mizée, die zelf een Bruckner-dlsclpel bij uitnemend heid genoemd mag worden, deze mis door leefd en Innerlijk bezield weergeven. Zui ver liturgisch als deze mis bedoeld is, komt zij wellicht in de concertzaal niet volledig tot haar recht. Maar toch kwamen wij ook thans onder den indruk van deze verheven uitingen van brandend geloofsleven, die van kinderlijken eenvoud over kunnen gaan tot expressies van dramatische, extatische vervoering. De smeekingen en verrukkingen bij Bruckner vervallen ech ter nimmer tot uiterlijkheden. De sterkte en de kracht er van worden gedragen door de mystieke geesteshouding der middel eeuwen en ontroeren den toehoorder, die in Bruckner den componist onderkent, wiens innig Godsvertrouwen zich in zijn composities op geïnspireerde en begena digde wijze openbaart Mizée had den tijd voor zorgvuldige voorbereiding gevonden zoo kon een resultaat ontstaan, dat dit reeds vrij groote katholieke koor waardig was en waarnaar wü met dank baarheid luisterden De volledige zekerheid en soberheid van Mizée's directie getuigden van een groote vertrouwdheid met dit werk; hij inspireerde het koor tot echte Bruckner-stemmingen, in groote homoge niteit weergegeven. Het medeleven bij de toehoorders was zeer groot. Jammer, dat de wijding verbroken werd door applaus tus schen de deelen .hoewel wij het begrijpen konden, dat men behoefte gevoelde zijn waardeering spontaan te uiten. Onze groote tenorzanger Louis van Tulder heeft in twee liederen van Diepenbrock weer van zijn gaven doen genieten. Het „Memorare" slaan wü veel hooger aan, dan het jeugdwerk „O Jesu ego amo Te", waarin Diepenbrock nog niet een Juisten vorm vermocht te geven aan zijn Inspira tie Een zuiverder op werk als dit inge steld zanger als Van Tulder zal men nau welijks kunnen vinden: ook in Hendrik Andriessen's fijnzinnige „Cantlque Splri- tuel" ontroerden zijn orgaan dat ech ter op den duur niet van een zekere mo notonie vrij is te pleiten zijn nobele vi sie en beschaafde uitspraak en voordracht. De heer Matla verzorgde de begeleiding op het Hammond-orgel, zoowel van de Bruckner-mis als de zangen van Louis van Tulder op serieuze wijze eh droeg daarin niet weinig tot het muzikale succes van dezen hoogstaandgn avond bij. sische chemie aan de Leidsche Universiteit, zijn 70sten geboortedag te herdenken. WiUem Paullnus Jorlasen werd 11 Novem ber 1869 te Amsteddam geboren. Hij volgde het onderwijs aan de H.B.8. aldaar, legde daarna met goed gevolg staats examen af en studeerde aan de Amster- damsché Universiteit in de Scheikunde om in 1896 te promoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde. In de Jaren 1895 en '96 was hij als assistent werkzaam aan het chemisch laboratorium alhier; vervolgens van 1896 tot 1900 aan laboratoria te Rotterdam en fabrieken te Zwijndrecht. In 1900 werd hij benoemd tot leeraar aan het Konink lijk Marine-Instituut te Nleuwediep en als privaat-docent toegelaten tot de Leidsche Universiteit, welke laatste functie hij op 23 September 1908 verwisselde met het 1 lectoraat in de anorganische en physlsche chemie. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig lecto raat in 1933, werd hem door zijn vroegere en tegenwoordige medewerkers en leerlin gen een hartelijke huldiging bereid. HU is voorts hoofdredacteur van het „Chemisch Weekblad'' en de „Recuell des travaux chlmiques des Pays Bas" en leverde, behalve voor deze beide rijdschrif ten. nog tal van bUdragen voor het „Zeit- schrlft für physikalische Chemie", „Chemi cal News" en andere. Dr. Jorissen heeft den wensch te kennen gegeven zijn 70sten verjaardag zooveel mogelijk onopgemerkt te doen voorbUgaan; hij zal dan ook gedurende de eerstvolgende dagen uitstedig zijn. lij, Nederland TARAKAN, 9 Nov. van Genua n. Batavia TJIKANDI. Ihulsr.. 5 Nov. In de Downs. Java—New York LUu SALABANGKA. 8 Nov. van New Orleans via de Kaap n. Java. AFSCHEID EN HULDIGING R. AKKERMAN. Ten kantore van de N. V. Algemeene Boek en Handelsdrukkerij v/h, Batteljec en Terpstra heeft vanmorgen In tegenwoor digheid van commissarissen, directie en personeel het afscheid plaats gehad van den heer R. Akkerman, die na een dienst betrekking van 39 jaar, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd ais zetter-opmaker op zün verzoek ontslag had gekregen. Achtereenvolgens voerden het woo ld drs. W. H. Haigbton uit Wassenaar namens commissarissen, de heer Is. Leman namens de directie, de heer G. C. M. Kolff namens het Officieel Orgaan van het Leidsche Stu denten Corps „Vlrtus Concordia Fides", de heer A H. J. de Beste namens de redactie van het Tijdschrift „Nederland" en namens de redacties van andere periodieken, de heer A. Robertson namens de redactie van de soldatenoourant „De Koerier" van het Leidsche Voetvolk, moj. J A. M. Hulsman namens het administratief personeel, de heer C. v. d. Ham namens het technisch personeel, de heer W. Batteljee als zoon van den oprichter der firma en de ohef der drukkerij, de heer A. A. van Tlenhoven, Alle toespraken gingen vergezeld van het aanbieden van geschenken. Aan mevrouw Akkerman bood het teoh- nisch personeel bloemen aan. De heer Akkerman dankte tenslotte voor de tot hem gesproken woorden, waarna de eere-wijn werd aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer E. H. Aalbers (Leiden!. Voor het doctoraal examen Indisch recht, mej. A. H E. Claus (Den Haag); doctoraal examen geneeskunde: de heeren O. M. de Vaal, (Den Haagi, P Holthuis (Deventer), C. Ch. Zunder (Rotterdam) en C. Lely, (Den Haagi; voor het candiaatsexamen genees kunde: de heer J. Versélewel de Witt Hamer (Noordwijkerhout)voor het artsexamen le gedeelte: de dames J. Josso (Heemstede) A. E. C. van Bergen (Den Haag), M. J. Tuy- nenburg Muys (Hillegersbergen de heer L. R. Vellenga. (Rotterdam!. Bevorderd zijn tot arts: de heerep F. L. J. M. Haase ILissei, A. Zandijk (Waarde Z.) en J. Kweekei, (Heenvliet). LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREEN. „DE NATUURVRIEND Bovengenoemde vereeniglng hield haar maandelljksche vergadering ln gebouw „PatrimoniumAlvorens de voorzitter, de heer W. Zwart, het woord gaf aan dr. P. F. Koumans voor zijn microscopische demon stratie, deelde hij mede, dat bij eventueele petroleum-distrlbutle bij mlnlsterieele be slissing aan alle aquariumhouders extra petroleum beschikbaar wordt gesteld. Daar voor moet een formulier letter I ingevuld naar het RUksbureau voor Aardolie producten worden verzonden. Deze zUn verkrijgbaar aan het distributie-kantoor Oude Rijn. hoek Pelikaanstraat. Hierna kreeg dr. Koumans het woord. Door eenlge microscopen liet hij eerst een aantal prae- paraten zien van jonge platvisch. schol, schar enz. en vertelde daarbij over de ver plaatsing der oogen, verschillende typen van schubben, de kleurlichaampjes uit de visschenhuld, hydrold-poliepen uit zee en andere lagere diersoorten, benevens een aantal praeparaten van de anatomie der organen. Hierna liet hij zien, wat er al zoo leeft in het vuil, dat uit een aquarium wordt geheveld. Dit was voor velen van groot belang; vele vragen werden er over gesteld. Voorts besprak dr Koumans de rader- en infusiediertjes, de wieren en algen, het blaasjeskruld en Nitella. om te besluiten met het laten zien van de zoet waterpoliep en de daphnia (watervloo). De voorzitter dankte dr. P. F. Koumans har- lelijk voor zijn hoogst Interessante demon stratie. Ledenvergadering. De R.K. Vrouwenbond vervolgde gisteren zijn winterprogramma met een ledenver gadering ln den foyer van „Den Burcht". De opkomst was bijzonder goed. Nadat de presidente, mevr. J. Manders- Vermeulen, in haar openingswoord had me degedeeld, dat zeer binnenkort verschil lende cursussen zullen worden gegeven, kreeg de heer P, J. Dove na uit Lieshout het woord, die een interessante lezing hield over „De Wichelroede". Het gebruik van de wichelroede dateert, aldus spr., al van vele honderden jaren vóór Christus. Toen reeds gebruikte men de wichelroede om zich bij hot plaatsen van bouwwerken ervan te ver zekeren, dat zich geer water ln den grond bevond Later heeft de wichelroede vele goede diensten gedaan als voorlooper van grondboringen van bijzondere opsporingen. Spr. besloot zijn lezing met een demonstra tie met de yichéhoede, waarvoor bij de dames eveneens groote belangstelling be stond. Mevr Manders dankte den heer Dovenj voor zijn leerzame lezing en sloot deze ce- animeerde vergadering met den Christe- lijken groet. R.K. VROUWENBOND AFD. LEIDEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wljaigingen; H, J. Broer en Co., Warmt», dastraat 36b. Warmond, bloembollen!™»», kerij en -handel. Door uittreding van den vennoot A. P Broer is de vennootschap on der firma met ingang van 4 November 1939 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet onder den naam: H. J. Broer en Co., door den heer H J. Broer als eenig eigenaar Naamlooee Vennootschap G. F. W Hern- green's Fijnhouthandel, Steekterweg 39, Al phen a. d. Rijn Nieuwe commissaris: A van Dam, Alphen a/d. Rijn. De rijksklerk M. Asard is verplaatst van 's-Gravenhage, inspectie Directe Be lastingen naar Lelden, kantoor DIreot» Belastingen. De heer G. H. van Brussel is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. School aan de Potgieterslaan alhier. Gisteravond omstreeks 6 uur ls de 14- jarige wielrijder W. P. uit Warmond op den Haarlemmerweg nabij de Jan Lievenstraat in botsing gekomen met een anderen fiet ser, waardoor eerstgenoemde vlei en een lichte hersenschudding bekwam. De E.H.D. bracht den Jongen per auto naar het Aca demisch Ziekenhuis. HEEMSTEDE HEEFT TWINTIGDUIZEND INWONERS. Bij den burgerlijken stand te Heemstede is aangifte gedaan van de geboorte van de twintigdulzendste Inwoonster Maria Jo hanna, dochter van de familie M. J. Ma- chlelse. Namens het gemeentebestuur werd een spaarbankboekje met honderd gulden over handigd. OVERDRACHT VAN HET S.S. „SAROENA" AAN DE KONINKLIJKE SHELL. Het door de N.V, Wilton Fijenoord te Schiedam gebouwde 8700 ton dubbelsohroef stoomtankschip „Saroena" ls heden na een goed geslaagden proeftocht aan de Ko ninklijke Shell groep, welke de opdraoht tot den bouw van het schip gaf, overge dragen. De „Saroena" werd op 30 Augustus j,l te water gelaten en heeft heden de eerste reis aanvaard. Het schip is speciaal ge bouwd voor de Vaart ln de Oostersche wa teren en heeft een groot laadvermogen in verhouding tot den diepgang, met het oog op de vaart op rivieren Het heeft een leng te van 132 meter, een breedte van 19 meter en een holte van 9,5 meter. DE TANDARTS, DIE EEN KEPI KOCHT. Hij had niets met de uniformsmokkelarij te maken. De dezer dagen te Arnhem gearresteerde tandarts, die verdacht werd, betrokken te zijn met de smokkelaffalre van uniformen is op vrije voeten gesteld. Er bleek geen verband te bestaan tus schen hen en gesmokkelde uniformen. Met ingang van Zondag a.s. wordt do heer J. van Sonderen, ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen aan het Station alhier, als dienstdoende ohef overgeplaatst naar Schevenlngen-Kurhaus, NEDERLANDERS IN LEMBERG. In aansluiting aan een vorig bericht kan worden medegedeeld, dat volgens te Berlijn langs een omweg uit Lemberg verkregen inlichtingen de volgende Nederlanders zich daar in goeden welstand bevinden: Elisabeth de Liefde, de heer en mevrouw P. Labeur en Levi en Rachel SternholiD. ONVEILIG STRAND. Het strand te Schevenlngen is onveilig op Maandag 13 November a.s. van strand- paal 94 tot Katwijk van 10.00 tot 17.00 uur, op Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 November van strandpaal 94 tot Katwijk van 12 -1' op Dinsdag 14, Woensdag 15 en Dondeidag 16 November a s. van Schevenlngen tot Kat wijk van 10—17 uur wegens het nemen van schietproeven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de ïoode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald De heer B. J. L. Vermeulen, ambtental der gemeentesecretarie te Katwijk is met ingang van 1 December a.s, lp gelijke be trekking benoemd te Bussum. i 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2