AKKERTJES BINNENLAND I Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 10 November 1939 Teleurstelling over de begrooting van financiën Margarine en vet als Kerstgave Onopgehelderd voorval aan de Duitsche grens Periodieke verloven ingetrokken Uit Ned. Oost-Indië De nieuwe Rijksweg Den Haag-Utrecht krachtig optreden tegen belastingontduiking gevraagd. I Blijkens het voorloopig verslag der Tweede I Kamer over het hoofdstuk VII b van de liijksbegrooting voor 1940 (financiën) had Ide kennisneming van de cijfers van dit be- Inootingshoofdstuk verscheldenen leden Iten gevoel van teleurstelling gegeven. Wel Ij, waar vertoont de gewone dienst, verge leken met de raming voor 1939, een ver- Inindering van 1.276.218, doch een ontle- lding van dit cijfer kan niet de overtuiging li.henken, dat met nauwgezetheid naar de uiterste soberheid is gestreefd. Opnieuw gaven verscheidene leden den Iwensch te kennen, dat krachtig zal worden „.„"treden tegen belastingontduiking. Deze leden achten het niet voor bestrij- |c;n8 vastbaar, dat dit euvel nog steeds in belangrijke mate heerscht. Naar de meening der hierbedoelde reden ten uitstekend hulpmiddel bij de be- litrijding van dit kwaad kunnen werden ge- Ivonden in de opheffing van het 'oankge- Theim ten aanzien van den fiscus. Verscheidene leden bepleitten een wijzt- j in de verhouding tusschen directe en Indirecte belastingen, welke verhouding Jxiaar hun oordeel thans niet in overeen stemming is met de sociale rechtvaardlg- fceld. Gaarne zou men worden ingelicht om- Itrent 's ministers voornemens met betrek- jj tot de motorrijtuigenbelasting Verscheidene leden stelden de vraag, of Ide tijd thans niet gekomen Is om over te kaan tot de realisatie van de winst op den goudvoorraad van de Nederlandsche bank, jwelke zal komen te ontstaan bij fixatie tan de waarde van onze munteenheid op i lager niveau. Als deze leden op het xmen van een beslissing in dien geest pilden aandringen, dan was dat niet, om- Jat zij van oordeel waren, dat aan die jirinst onmiddellijk een bepaalde bestem- Ininc behoort te worden gegeven. Zij meen den evenwel, dat de door hen beoogde maatregel er toe zou kunnen lelden, dat in belangrijke mate op de vlottende schuld feerd afgelost, waardoor een niet onaan- |ii>nlijke rentebesparing zou worden ver stegen. Naar het oordeel der hierbedoelde leden zou het treffen van zulk een maat- •:gel niet behoeven uit te sluiten, dat de narde van de munt zwevende wordt gela- ir. Immers, volstaan zou kunnen worden pet een voorlooplge fixatie, welke nog de pgelijkheid van eenlge rijzing of daling i openlaten. I Andere leden meenden in dit verband te loeten opmerken, dat de vraag, over welk Mra? uit hoofde van de waardestijging Tin den goudvoorraad zal kunnen worden teschikt. niet kan worden losgemaakt van |<e andere vraag, welke verliezen het ega- hatiefonds in de toekomst nog wachten. I Vervolgens kwam het representatieve kilxiuw op „Sorghvliet" ter sprake. Eenlge I' den zouden het geenszins als een ramp '■(schouwen indien men zou moeten beslui- |ten verder van deze schenking af te zien. Wat het representatieve gebouw betreft, |hn men zich in dit opzicht Iets beters fenschen dan de Ridderzaal? Vel? andere leden kwamen tegen deze kienswijze met kracht op. Zij waren in- russchen van meening, dat met betrekking lot de gestelde voorwaarde gehandeld is [P een wijze, welke ver beneden het niveau ui de schenking blijft. Naar'het oordeel pin deze leden ls het noodzakelijk, dat »r dit gebouw een prijsvraag wordt uit geschreven of een opdracht wordt verleend fan een Nederlandschen architect van er- p.nde capaciteiten. vrij van heffing, mits geheel gratis gegeven aan de armen. Van officleelc zijde wordt bekend ge maakt, dat evenals vorige jaren dit jaar wederom zal worden bevorderd, dat ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van armen, bak- er. braad vet of plantenvet en/of margarine vrij van heffing verstrekt zal kunnen wor den, mits deze producten geheel gratis worden gegeven door vereenigingen en instellingen van weldadigheid. Bereke ning van kosten in eenigen vorm aan dc bedeelden is derhalve niet toege staan. Evenmin ls het geoorloofd, de zen door een z.g. spaarregeling, contri butie, of dergelijke, uiteindelijk toch zelf de kosten van de aan hen uitgereikte producten geheel of gedeeltelijk te doen dragen. Voorts zullen de producten vóór 1 Janu ari 1940 aan de behoeftigen moeten zijn strekt. De merken (banderolles) voor het ge smolten vet, benevens de wikkelpapieren voor de margarine, bestemd voor de Kerst- gaven 1939, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1940, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór genoemden datum zullen moeten heb ben opgebruikt. De prijzen waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerst gaven". vrij van heffing aan de vereenigin gen en instellingen van weldadigheid zul len mogen leveren, zijn vastgesteld op: Ten hoogste f. 0.36 pel kg. voor bak- en braadvet op plantenvet; ten hoogste f. 0.40 per kg. voor margarine Gistermiddag zijn bij de Nederlandsch- Duitsche grens bij Blerick schoten geval len, waarbij enkele in burger gekleede per sonen betrokken zijn geweest. Naar het schijnt, is één persoon getroffen, terwijl de anderen over de grens gevoerd zouden zijn. De lezingen over wat is voorgevallen loo- pen zeer uiteen, zoodat nog niet met Juist heid kan worden medegedeeld, wat wer kelijk is geschied. Het onderzoek, dat ls Ingesteld, zal meer licht moeten verschaf fen. nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden, deelt mede, dat de ont vangsten over October hebben bedragen f. 8025,55, zijnde f. 6983,40 uit periodieke bij dragen en f. 1042,15 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen f. 15417,14. De plaatselijke commissies van samen werking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f. 21712,49, zoodat ln die maand aan aanvragers, verdeeld over 113 gemeenten, een bedrag van f. 37129,63 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is: 272727. ZAKENVERLOF GAAT ECHTER DOOR. De regecringspersdienst meldt: Daar de regecring het gewenscht acht de weermacht thans niet te zeer te ver zwakken zullen gedurende eenigen tijd geen periodieke verloven kunnen wor den verleend. Zij, die met verlof zijn, ook zij die gisteren met verlof zijn gegaan, zullen hedenavond (Vrijdagavond) bij hun onderdeelen moeten zijn teruggekeerd. De zakenverloven blijven gehand haafd. verbruik van fruit behoeft niet te worden ingekrompen. Vergadering van den „Nieuwen Zuidvruchten Bond". Onder voorzitterschap van den heer R. Mol uit Rotterdam hield de „Nieuwe Zuid vruchten Bond" in het jaarbeurs restau rant te Utrecht zijn algemeene jaarlljksche vergadering. In zijn openingsrede memoreerde spr.de enorme aanvoeren van buitenlandsch fruit ln het afgeloopen seizoen. Niet minder dan 4.130.000 collie fruit is dit seizoen door de leden der Zuidvruchten bonden verhan deld, een vermeerdering van ruim 800.000 collie tegenover hét vorige seizoen. Ook de import van Spaansche sinaasappelen, die gedurende de laatste jaren enorm was te ruggekropen, kwam dit jaar van 30.000 in het vorige seizoen weer op 280.000 kisten. Uitvoerig stond spreker hierna stil bij den huldigen Internationalen toestand, die voor den frultimport groote moeilijkheden me debrengt en ook in de toekomst wellicht brengen zal. Tegenover de thans sterk verminderde aanvoeren staat gelukkig een groote oogst van Nederlandsch fruit, zoodat op Let cogrnblik het verbru-L van fruit levensbehoefte voor de Nederlandsche bevolking, niet behoeft te worden in gekrompen. De positie, welke de groothandel in het distributie-proces gedurende tal van jaren heeft ingenomen, wordt, volgens spreker, thans ernstig bedreigd. De kleinhandel ondervindt een moorden de concurrentie van de z.g. grootwinkelbe drijven. Ook de voorziening van de mili tairen. waarvoor onder druk van het cen traal bureau van veilingen een andere re geling ls getroffen, ls voor den handel fnuikend Bij het distribueeren van tomatensoep is vorig jaar een regeling getroffen, waar door de groothandel practiseh werd uitge schakeld. Spr. hoopt, daflSthans maatrege len genomen zullen worden, waardoor dit euvel wordt weggenomen. De aftredende bestuursleden de heeren Boon te Haarlem, K. Arends te Groningen en F. Alta te Harlingen werden met groote meerderheid herkozen. nog steeds aardbeien. Niettegenstaande het reeds tegen half November loopt worden er nog steeds aard beien op de Beverwijksche veilingen aan geboden. (Vad.) de boterheffing. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tljdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 November vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). wegvoeren van vaartuigen. Besluit van den opperbevelhebber. De opperbevelhebber van land- en zee macht, belast met de uitoefening van het militair gezag ln elk ln staat van beleg verklaard gedeelte van het grondgebied des rijks heeft bevolen het wegvoeren van de vaartuigen uit het in staat van beleg ver klaard gebied, welker aanwezigheid naar zijn oordeel schadelijk kan zijn voor de belangen der landsverdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedra gen aan den inspecteur-generaal voor de scheepvaart. buitengewone ministerraad Gisteravond is een buitengewone minister raad gehouden, welke van omstreeks 9 uur tot kwart voor eenen duurde. verspreide berichten. Volgens een beschikking van den minister van waterstaat zijn houders van vervoermiddelen verplicht hun vervoermid delen ter beschikking te stellen voor een door den rijksinspecteur van het verkeer te bepalen gebruik, indien deze daartoe aan wijzingen geeft. ernstig auto-ongeluk. Twee dooden en twee gewonden. MAKASSAR, 10 Nov. Aneta/A.N.P.) Gis teravond ls nabij Pangkadjene een taxi verongelukt. Van de inzittenden werden ir. J. Prücklmair, van Lindeteves te Batavia, en de heer L. C. R. Boers, van Lindeteves te Soerabaja, op slag gedood. De Inland- sche chauffeur werd lichtgewond, terwijl de cornet zware verwondingen bekwam. De slachtoffers waren Woensdag met de K.N.I.L.M te Makassar aangekomen. Zij inspecteerden gisteren een rijstpellerij te Parepare, waarna zij naar Makassar terug reden. De oorzaak van het ongeluk is het feit dat de chauffeur door de groote snelheid zijn macht over het stuur verloor, waar door de auto tegen een boom opreed. kunt U het best tegengaan met een "AKKERTJE", want AKKERTJES verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de aandoening veroorzaken. Tevens oefenen"AKKERTJES" een stimuleerende werking uit zoowel op gevoels- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct veel prettiger voelen. Eischl evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan '1 AKKER-merk: Uw garantiel tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos18 Btuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. 2468 (Ingez. Med.) het gedeelte bodegraven—oudenrijn. Hierboven een folo van den nieuwen Rijks weg Den HaagUtrecht genomen van het viaduct waarmee de Goudsche straatweg over dezen weg gaat. Als as. Woensdag weer een gedeelte van den nieuwen Rijksweg den HaagUtrecht, nJ. het gedeelte BodegravenOudenrijn wordt opengesteld, beteekent dat voor Bo degraven een heel belangrijke dag. Allereerst omdat het dan voorgoed uit is met de overstelpende drukte, waarin de Rijnbrug als verkeersobstakel kon fungee- reu Het laatste jaar nog. was dit af en toe héél erg, omdat een belangrijk deel van het verkeer van den nieuwen weg af de route vla den Goudschen straatweg en Bo degraven koos. om de nauwe doorgangen door Gouda te ontwijken. Dat zal Woensdag uit zijn; de weg naar Utrecht loopt voortaan niet meer ten Noor den van den Rijn, maar ten Zuiden, met het gevolg dat het verkeer thans bij de Brugstraat te Bodegraven niet meer die straat zal inslaan, maar rechtdoor zal rij den in de richting Gouda om op den Goud schen Weg de verbindingsweg naar Utrecht in te slaan. Druk zal het voorloopig nog wel blijven, omdat voorshands het geheele ver keer uit Lelden en omgeving naar Utrecht door Bodegraven blijft trekken De verbindingsweg LeidenRijksweg. Intusschen is echter de verbinding Leiden Rijksweg nog niet gereed. Daarvoor wordt op enkele honderden meters afstand van het groote boogviaduct, waarover de Goud sche Straatweg den Rijksweg passeert een tweede groot viaduct gebouwd. Als dit gereed is zal men van den Goud sche weg af, even buiten de kom van Bode graven een verbindingsweg oprijden, die voert naar dit viaduct, dat vervolgens het verkeer over den Rijksweg heen en aan de overzijde met een kleine bocht op de rech- terwegbaan brengt. De afrit naar Leiden blijft gelijkvloers en ls dan ook al gereed. Zelfs staat de wegwijzer er al. Van dit te bouwen viaduct is voorloopig nog maar alleen de fundeering en de sta len constructie van het rijdek gereed. Te midden van de houtblokken en ijzeren pij lers zijn twee doorgangen vrijgehouden. Echter zullen de voertuigen niet hooger dan 3.35 M. mogen zijn. Het viaduct, waarmee de Goudsche Straatweg over den Rijksweg heengaat, een prachtige boogbrug, blinkend wit en hoog, wordt tegelijkertijd gebruikt voor het ver keer van Gouda naar den Rijksweg den Haag Rotterdam en van Utrecht naar Gou da. Vlak vóór de helling naar het viaduct is een eenvoudige afrit gemaakt van den Utrechtschen kant, tevens oprit naar de andere zijde. Van de brug af heeft men een prachtig overzicht over het wijde Holland- sche polderland met inbegrip van de Reeu- wijksche plassen. 'mn' cabin in „het koraalrif". |tFze speelt de békende Fransche Gabin te zamen met MSohèle P-gan ut de A.c.E. film der U.F A, ..Het psalrij" heisterren verhuizen véél i is als het ware een verhuisdag: i >,'r.ren z'in de ..bewegelijkste men- ,Vj.',w Hollywood. Zij kiezen een nieuwe Kopbals, j-COpCn 0f een nieuw T ®eubileeren Ihet, verwarmen het en beginnen dan rond te kijken naar een plek waar zij alles weer eens opnieuw kunnen gaan doen. Men heeft bijv. moeite gehad Bette Davis ■bij te houden, die in bijna iedere wijk van Los Angelos en omstreken gedurende de 7 a 8 Jaar. dat zij op het witte doek ver schijnt, woonde. Twee van haar villa's waren vroeger door Greta Gadbo bewoond. Bette Davis woont thans weer in Brent wood Heights, niet ver van het huls, dat zij vijf jaar geleden bewoonde. Intusschen had zij os. in Los Feliz Heights ln Oost Hollywood, in Beverly Hills en korten tijd in het San Fernando dal gewoond. Toen Paul Mimi voor het eerst in Holly wood kwam. ging hij op kamers wonen en belegde zijn verdiensten in effecten en obligaties. In 1929 stak hij het grootste deel van zijn spaarpenningen in een landgoed in het San Fernando dal. Hij werd het ten slotte beu. verhuurde het aan een pachter en vond en kocht een ander veel grooter landgoed op de Palos Verdes estates vlak bij Redondo. ongeveer 56 k.m. van de Wai1- ner Bros studios, waar hij werkt. Toen hij met zijn werkzaamheden voor de Warner Bros, film ..Juarez" begon, zijn eerste film sinds 2 Jaar, kwam hij tot de conclusie, dat dit nieuwe huis te groot en te ver was; ook dit huis liet hij verhuren. Toen verhuisde hij naar het Toluca-meer district, van waaruit hij thans zijn onroerende bezit tingen leidt met een zwarten hoed met slap pen breeden rand op het hoofd en eer Italiaansch aceent. „Ik ben te vaak verhuisd", zegt hij grim- mag. maar telkens met reden. Nu wil lk een kleiner huls hebben, dichterbij de stu dio's met een mooi uitzicht Wij zijn niet van plan naar één van de huizen, die we bewoond hebben, terug te gaan." Toen Joe E. Brown, na met zijn gezin maandenlang in hotel-appartementen te hebben doorgebracht, een huis in aanbouw kocht aan den Westelijken rand van Be verly Hills, scheen hij te denken, dat hij er zijn heele leven in zou slijten. Brown liet dit huis vele malen verbouwen, maar het eind van het liedje was.... verhuizen. Het nieuwe huis is grooter, kostbaarder en waarsohUnüjk niet bestendiger dan het laatste, welk een sodawater-reservoir had inplaats van een bad, alsmede eenlge gymnastiek-toestellen op de binnenplaats, waar Joe zijn gezin een paar van zijn oude circustoeren kon leeren. Een van de grootste „verhuizers" van Hollywood ls wel James Cagney. Hij heeft een huis in Beverly Hiils, dat. hem meer dan 5 Jaar tot verblijf heeft gediend. Maar het staat nu te koop en Jimmy's nieuwe land goed, een Nieuw-Engelsche villa van 6 ka mers in steen en hout in Ooldwater Canyon ls bijna gereed. Intusschen heeft Cagney echter dan hier, dan daar gewoond. Hij bezit een eiland ln Balbao. met verscheidene buitentjes en één groote villa. Hij gebruikt het eiland als aanlegplaats voor zijn boot. Tevens bezit hij een nieuw huis op Martha's Vineyard ter hoogte van de Atlantische kust. Terwijl „De Stad der Gedoemden" ver filmd werd, woonde hij verscheidene weken ln de herbouwde stallen van zijn Coldwater Canyon landgoed. Thans heeft hij zijn plan kenbaar gemaakt, het Martha's Vineyard landgoed te verkoopen ten gunste van een nog niet uitverkoren boerderij in Connec ticut. De Lane Sisters. Priscilla en Rose mary en haar moeder, die bij hen inwoont, zijn juist verhuisd van Van Nuys naar Laurel Canyon, even boven Hollywood. John Payne en zijn vrouw. Ann Shirley, zijn vanuit hun appartement in hun eerste huis getrokken. George Brent, een echte kluizenaar alleen Bette Davis heeft zijn huis-telefoon nummer verhulst, zoodva het publiek achter zijn adres komt. Het is een ongewoon jaar. als hij niet minstens drie keer van woning verandert. Wayne Morris verhuisd-" cnlar - van zijn appartement op de tweede verdieping van zijn vaderlijk huis en ging met zijn bruid naar het fraai buiten te Brentwood, dat hun huwelijksgeschenk was. Pat O'Brien, de huiselijke zoon van het groene Erin, heeft het in zijn huis tusschen Brentwood en Santa Monica jaren uitge houden. Hij bouwde een zomerhuis aan het strand te Del Mar bij de renbaan aldaar en thans heeft hij er in toegestemd, dat het Brentwoodhuis voor een andere „geschik ter" woning in de nabijheid zal worden verkocht. Vijf van de zes Dead End Kids verhuis den verleden jaar tegelijk naar het San Fernando dal Slechts Leo Gorcey prefe reert het stadsleven. Ontdek een filmster en ge zult iemand vinden, die onafgebroken verhulst. Onder het beklimmen van de ladder naar het suc ces heeft hij steeds behoefte aan grootere huizen, die meer „af" zijn. Als hij op het toppunt van zijn roem gëkomen is. gewoon lijk een heelen tijd latex keert het pro ces om. Maar steeds is hij aan het verhui zen. Er ztjn huizen in Hollywood. Beverly Hills en op de heuvels in de buurt, die een dozijn „top" sterren tot woonplaats heb ben gediend. „Een huis is ais een costuum", verklaart Humphrey Bogart. „Het slijt om je heen. Daarom ga je verhuizen Dwazen zijn zij, die huizen koopen met de verwachting, ze steeds te bewonen". Men ziet het: Amerikanen huldigen in dit opzicht andere opvattingen dan tallooze Hollanders 1 „leef verantwoordelijk. maar onbezorgd voor de toekomst", zegt ginger rogers. „Wees bezorgd voor het heden en de toe komst zal voor zichzelf zorgen", is de levens regel, welke Ginger Rogers volgt. „Ik heb het zóó druk met iederen dag iets goeds van mijn leven te maken, dat ik geen tijd heb te verknoeien aan toekomstplan nen". zei Ginger Rogers tijdens een inter view in haar kleedkamer, waar de film ..Fifth Avenue Girl" werd opgenomen. „Ik vermoed, dat mijn besluiten om geen plan nen te maken voortkomt uit het feit. dat alles wat in mijn loopbaan is voorgevallen, geheel onverwacht tot mij kwam en zonder j eenige berekening van mijn kant. Ik heb eens het plan gehad onderwijzeres of pianiste te worden, maar van geen van beide voornemens kwam iets. Ik geloof, dat ik van dat oogenblik af, ophield met plan nen te maken. Ik deed zonder de minste illusies mee aan een danswedstrijd, won en werd danseres. Ik werd aangezocht om bij een band te zingen en mijn dansnummer wijzigde zich in een zang- en dansnummer. Zonder er ook maar over gepiekerd te heb ben aan het tooneel te gaan. kreeg ik een rol in „Top Speed" en ontdekte ik, dat ik actrice geworden was. Het was nooit bij me opgekomen, dat ik aangezocht zou worden voor de film, maar het gebeurde en lk speelde blijspelrollen. Dansen voor de film was het laatste, waar ik aan gedacht zou hebben; evenwel werd ik uitgezocht als danspartner voor Fred Astaire in „Flying Down to Rio" en weer overkwam mij het onverwachte: ..Fred en ik werden een beroemd dansteam". Nooit maak ik meer plannen en ik geef een ieder den raad: Doe vandaag wat je doen moet, zoo goed als je kunt en maak je géén zorgen voor morgen". een vier-sterrendrama: „lokkend verleden". Joan Crawford. Margaret Sullavan, Mel- vyn Douglas en Robert Young spelen deze week in de film „Lokkend verleden". Hier boven een scène uit deze film. vervaardigd naar een der bekendste Amerikaansche tooneelsuccessen „The Shining Hour". Deze film bindt dramatische spanning aan een volmaakten dialoog: de uitstekende acteurs en actrices herinnert men zich uit films als „Drie kameraden" en „Manne quin". die eveneens door Frank Borzage geregisseerd werden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11