De nieuwe regeling van de Kostwinnersvergoeding LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 November 1939 Overzicht In Amerika Verspreide berichten Zij is duidelijker en billijker Men stelle zijn verwachtingen echter niet te hoog STADSNIEUWS beugel van het despotisme, minder geschikt lijn dan de geknechte massa's om een uit houdingsbeproeving te doorstaan? Het is onze taak hem te bewijzen, dat hij zich vergist. Vastberaden standhouden, dat ls de leus". DE NEUTRALITEITSWET. Ter toepassing van het neutraliteits- decreet van den president heeft het Ameri kaansche staatsdepartement de volgende regelingen afgekondigd 1. Regelingen betreffende financieele veraosken om hulp aan burgerbevolkingen van oorlogvoerende landen: 2. regelingen waarin het aan Amcri- kaansche koopvaardijschepen wordt verbo den andere wapens te vervoeren dan die. welke noodig zijn tot handhaving van de tucht aan boord; 3. regelingen, waarin het Amerikaan- schen burgers wordt verboden te reizen op schepen van oorlogvoerenden op den Atlan- tischen Oceaan ten Noorden van 35 graden Noorderbreedte en ten Oosten van 66 graden Westerlengte. Consulair en diplomtiek personeel kan buiten dit verbod geplaatst worden. Teneinde de scheepvaart tusschen Ame rika en Europa te kunnen blijven onder houden in weerwil van de neutraliteitswet. hebben de United States Jlnes naar verluidt, de maritieme commissie verzocht negen van hun elf Atlantische schepen onder Pana- meesche vlag te brengen. Van acht schepen is dit toegestaan. De schepen zullen met niet-Amerikanen be mand worden Door dezer manipulatie zullen de schepen kunnen varen op Engelsche. Fransche en Iersche havens, hetgeen volgens de nieuwe neutraliteitswet niet mogelijk was onder Amerikaansche vlag. TEGEN SPIONNAGE. Een mlllionnalr heeft een bedrag van een kwart millioen dollar ter beschikking ge steld van de New Yorksche afdeeling van het legioen voor den jacht op spionnen. Ieder, die Inlichtingen geeft, welke leiden tot de arrestatie van een spion, zal 500 dollar ontvangen. De schenker wil onbekend blij ven. Men weet echter, dat het een oud-offi cier is uit den wereldoorlog, lid van een der oudste Amerikaansche families. DE RIJKSGOUW WEST-PRUISEN. De Rijksgouw West-Pruisen aal in den vervolge ..Rijksgouw Danzig-West-Pruisen" heeten. volgens een besluit van den rijks kanselier. EEN VACCINE TEGEN TETANUS. Er is te Parijs een vaccine tegen tetanus ontdekt De academie van wetenschappen heeft de kennisgeving ontvangen, dat Ra mon en Lemayer er in geslaagd zijn dit vaccine te maken. De experimenten hebben bewezen, dat het vaccine mensch en dier een sterke en duurzame immuniteit verleent tegen tetanus. Deze ontdekking is van zeer bijzonder be lang in den huidigen oorlogstijd, nu teta nus een der meest gevreesde ziekten vormt. HONGARIJE STRIKT NEUTRAAL. Volgens den Hongaarschen omroep heeft de Hongaarsehe minister zonder porte feuille. Jaros. bij de herdenking van den eersten verjaardag van de Hongaarsehe be zetting van de vroegere Slowaaksche stad Komaron een rede uitgesproken, waartn hij zeide: „De huidige oorlog is een oorlog van de groote mogendheden alleen en Hongarije is vastbesloten hem nauwkeurig te volgen In de strlkste neutraliteit". ROEMENIE EN DE EVENTUEELE REPATRIEERING VAN DUITSCHERS. Volgens welingelichte kringen te Boeka rest zijn de voornaamste punten van het plan. dat thans wordt uitgewerkt voor de repatrieering van de Duitsche minderheid In Roemenië door een organisatiecomité van leiders der minderheid: 1 Emigranten mogen roerende goederen medenemën. Naar schafting maakt dat 30 pCt. van hun totale bezit uit. 2. Emigranten zullen in het rijk. in hoofd zaak in het Tsjechische protectoraat en het bezette Poolsche gebied, compensatie ont vangen voor hun overige bezit. 3. In de eerste tien jaren zullen de emi granten jaarlijks de helft van de opbrengst uit hun onroerend bezit ontvangen. 4 Duitschland zal dit onroerend bezit aanbieder, aan de Roemeensche regeering. De ontvangen bedragen zullen gebezigd worden voor handelscompensatie in plaats van voor het vrije geldverkeer. 5. Van de 750 000 leden der Duitsche min derheid zullen niet allen worden gerepa trieerd. doch eerst de boeren en vervolgens de jonge personen. De meeste intellectuee- len en ambachtslieden zullen blijven. Hoewel de natlonaal-socialistlsche com missie hoopt, dat de Roemeensche regee ring met de plannen zal Instemmen, blijven de bladen der Duitsche minderheid ont kennen, dat dergelijke plannen worden be studeerd Zij doen evenwel uitkomen, dat indien zij zouden bestaan de Duitschers aan den oproep van Hitier gehoor zullen geven. DUITSCHE VRIJHEIDSZENDER VERPLAATST. Het Engelsch Reuterbureau meldt, dat de Gestapo er niet in geslaagd ls het omroep- station van de socialistische Duitsche Vrij heidspartij op te sporen. De omroeper van het station heeft meegedeeld, dat het hoofdkwartier naar een ander district ln West-Dultschland verplaatst ls. ..Verscheidene malen stond de Gestapo op het punt ons te snappen." zeide de spre ker. ..Wij danken het aan de medewerking van onze vrienden en aan onze uiterste waakzaamheid, dat wij ln staat waren onze menschen en ons zelf te redden Wij zul- ler onzen luisteraars waarschijnlijk later doen weten, in welke Duitsche steden wij werken. Vele besprekingen hebben aange toond. dat onze propaganda op vruchtbare bodem ls gevallen onder de arbeiders in de wapenfabrieken in West-Dultschland." Toen de omroeper daarop begon met het voorlezen van een proclamatie van „de so cialistische Duitsche Vrijheidspartij", werd de zender geheel door storlngsgelulden overstemd. DE HOUDING DER SOVJETS. Voor de tweede maal in kort tijdsbestek heeft de Russische volkscommissaris het woord gevoerd en al was hij wederom niet vriendelijk voor de Westersche democra tieën. ook voor Duitschland was zijn taal thans lang niet zoo opgewekt als de vorige maal. Hoofdzaak is en blijft echter het Russische streven, neutraal te blijven De communistische internationale deed zelfs naast de anti-Engelsche en antl-Fran- sche geluiden ook anti-Duitsche beluiste ren! De Russische volkscommissaris voor de fensie. maarschalk Worosjilof, publiceerde ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der bolsjewistische revolutie een dagorder, waarin hij o.a. zegt, dat het roode leger door zijn optreden aan de geheele wereld de beteekenis heeft getoond van de pacten van wederzijdschen bijstand, welke de sov jet regeering met andere landen heeft ge sloten. Het volk der sovjet-unie, steunend op zijn roemvol roods leger, blijft rustig zijn vre deswerk voortzetten en nauwlettend den internationalen toestand gadeslaan. Typeerend ls zeker volgend bericht: Een aan Reuter gezonden telegram van de Poolsch-Roemeensche grens meldt, dat de werkzaamheden aan de versterkingen ter weerszijden van de grensafbakenlngslljn tusschen Duitschland en Rusland verhaast worden. Aan den sovjet-Russischen kant van de lijn zijn groote aantallen arbeiders aan het werk gezet. Volgens welingelichte kringen wordt de jacht op Oekrainsche nationalisten, die onder Duitschen Invloed hebben gestaan, voortgezet in de door de Russen bezette gebieden. „De expansiedrift van sovjet-Rusland zal vroeg of laat in botsing komen met de Duitsche expanslezucht: de belde landen zullen spoedig rivalen worden." schrijft het Milaneesche blad „Italla." De diplomatieke actie van het Kremlin, zooals ze zich niet slechts ln het Balticum, maar vooral aan den Bosporus, de Zwarte Zee en in de richting van Zuid-Oost Euro pa openbaart, brengt te duidelijk het eeuwenoude program der tsaren en hun pan-slavlsche ambities ln herinnering, dan dat Duitschland zich ln dit opzicht aan illusies zou kunnen overgeven." Het blad is er dan ook van overtuigd, dat de vriendschap tusschen Duitschland en de sovjets niet lang zal kunnen stand houden en dat de thans bestaande goede betrekkingen tusschen beide landen eigen lijk slechts een scherm zijn, waarachter de beide elkaar vijandige politieke stelsels ver dekt zich opstellen, ln afwachting van nieuwe omstandigheden, die den een of andere er toe zullen brengen, openlijk het masker af te werpen Over de bijeenkomst van de Oslostaten schrijft het Kopenhaagsche blad „Ekstra- bladet" in een hoofdartikel: de Oslogroep moet een heele reeks economische proble men betreffende de neutraliteit behande len. De ter behandeling staande kwesties zijn moeilijk, want belde oorlogvoerende partijen moeten worden bevredigd en men wenscht het evenwicht tusschen hen te be waren. Om. ls er de kwestie der oorlogs contrabande, het verblijf van oorlogssche pen ln de nationale wateren, het vliegen over nationaal gebied, het mogelijk inter neeren van op nationaal gebied komende combattanten, de behandeling van prijzen en prljsbemanningen. de maatregelen voort vloeiende uit de blokkade etc. Als grond slagen neemt Oslo de aanvaarding van de Haagsche conventie van 1907, de verklaring van Londen van 1909 en de Noorsche neu- trallteltsregels, die in Mei 1938 bekend zijn gemaakt. Deze laatste berusten op de beide nlng wordt gehouden met de oorlogsprak- eerstgenoemde documenten, waarbij reke- tijken sedert 1909 en de daarop betrekking hebbende problemen. De voornaamste moeilijkheid is de afwezigheid van een al gemeen erkende conventie, waaraan men zou kunnen refereeren. a Ter uitvoering van het Koninklijk be sluit. waarbij het dlenstplichtvergoe- dingsbesluit werd gewijzigd, heeft de mi nister van defensie thans een beschik king uitgevaardigd, die een eenvoudiger opzet van de regeling der kostwinners vergoeding Inhoudt. Zooals bekend werd by genoemd wijzlglngsbesluit het maxi mum der kostwinnersvergoeding ver hoogd van f. 2.50 tot f. 3.- per dag, ter wijl de mogelijkheid werd geopend ln bijzondere door den minister van defen sie aan te wijzen gevallen, dit maximum te overschrijden. Bovendien werd den minister van defensie de bevoegdheid verleend, om gedurende de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden be palingen vast te stelen, die van het dienstplichtvergoedlngsbeslult afwijken. In een persconferentie onder de auspiciën van den regeeringspersdlenst heeft de heer P W. Oosterhoff. chef van de zevende af deeling van het departement van defensie, de mlnisterieele beschikking nader toege licht Aan deze beschikking ls vooraf gegaan contact met de burgemeesters, de vakcen trales en de middenstandsbonden. De nieuwe regeling zal in twee opzich ten gunstig afsteken bij de oude. In de eerste plaats is zij veel eenvoudiger en daardoor gemakkelijker te begrijpen, in de tweede plaats is zij voor de belang hebbenden billijker. Men stelle echter zijn verwachtingen niet te hoog: voor velen zal inderdaad de regeling der kost winnersvergoedingen gunstiger zijn, voor velen zal zij geen verandering brengen, doch voor eenigen zal zij verlaging van de vergoeding medebrengen. Nu de mo gelijkheid bestaat in sommige gevallen het maximum van drie gulden te over schrijden tot vier gulden, mag men hier uit niet concludeeren. dat dit maximum na de laatste verhooging weder zou zijn verhoogd. Intusschen ls het departement van defen sie geen instelling van weldadigheid of steunverleening en deze regeling is dan ook alleen in het leven geroepen om de door de defensie veroorzaakte tekorten in de ge zinnen aan te vullen Wanneer een gezin er met volledige ver goeding van het onttrokkene het gederfde zooals het ln de beschikking heet nog niet kan komen, dan valt dit bulten het ter rein var. defensie. Bij de kostwinnersver goeding wordt ook geen rekening gehouden met bedrijfsschade. De bedoeling is slechts te voorzien in de noodige middelen tot le vensonderhoud. Ook ln de middelen tot het doen van plotselinge groote uitgaven, als verhuizingen, voorziet deze regeling niet. In dat geval zal men andere bronnen moeten aanboren. Dan kan men zich wen den tot de S.T.A.M.I.L. Ivereeniging tot steun aan miliciens), het Fonds voor Bij zondere Nooden, het Borgstellingsfonds, het Middenstandscrediet of het Algemeen Steun comité 1939. dat andere organisaties over koepelt en om. adviezen uitbrengt aan de regeering. Kan men met de toegekende vergoeding niet in zijn onderhoud voorzien, dan zal de vergoeding moeten worden verhoogd Vroe ger liep men dan vast tegen het maximum van een rijksdaalder, doch door de nieuwe regeling wordt de mogelijkheid van ver hooging ruimer. PRINCIPES GEHANDHAAFD. De algemeenc principes van de oude re geling zijn in de beschikking gehandhaafd, t.w. een algemeen maximum. De regel, dat de vergoeding niet mag te boven gaan het bedrag der inkomsten, die geacht worden door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige aan het gezin te wor den onttrokken en de regel, dat de ver goeding evenmin mag overschrijden het bedrag, dat ter aanvulling van de mogelijk nog aanwezige inkomsten noodig wordt ge acht om het gezin ln staat te stellen te voorzien in de vereischte middelen tot le vensonderhoud, blijven gelden. De uitwer king van deze beginselen, d.w.z. de wijze, waarop de bedragen worden berekend en vastgesteld, ondergaat echter een belang rijke wijziging. Tot nog toe gold een zeer gecompliceerde berekening: voor iedere ge meente waren de maatstaven vastgesteld, waarnaar de kosten van levensonderhoud werden berekend. Een buitenstaander, en in de eerste plaats een belanghebbende, kan zich in den vervolge gemakkelijk een oordeel vormen over de berekening, zoodat klachten minder zullen voorkomen en spoedig kunnen worden afgehandeld. DE VERGOEDINGEN. De thans te volgen berekening rust op de volgende overwegingen: Men kan al thans wat de lage Inkomens betreft aan nemen. dat het gederfde en het benoodlg- de ongeveer samenvallen. Daarom kent de minister bij de lage inkomens het gederf de volkomen toe. Wanneer het gederf de niet uitgaat boven drie gulden per dag., dan wordt aangenomen, dat dit het benoo- digde is. Normaal wordt als gederfde be schouwd het aan het gezin onttrokkene. verminderd met 20 voor levensonderhoud van den gemobiliseerde, als dit ten laste van zijn gezin kwam. Daar de steun als regel laoger ligt dan het bedrag, dat de gemobiliseerde zou verdienen, indien hij niet werkloos was, ls reeds vier jaren ge leden door den minister aangenomen, dat het volle steunbedrag zonder aftrek behou den blijft. Om onbillijkheden te voorkomen heeft men thans hetzelfde bepaald voor degenen, die een laag loon hebben. Bedra gen de gezamenlijke inkomsten meer dan 18 gulden per week. doch minder dan f. 22.50 dan wordt wel rekening gehouden met den aftrek voor de kosten van levensonderhoud, doch de vergoeding ls ten minste een zoo danig bedrag, dait dit met de overige in komsten te zamen 18 gulden maakt Wanneer het gederfde meer bedraagt dan drie gulden per dag, dan wordt niet het volle bedrag als vergoeding uitgekeerd, doch drie gulden, vermeerderd met de helft van hetgeen het gederfde meer dan drie gulden bedraagt. Als het gederfde meer dan vijf gulden per dag bedraagt, dan wordt de vergoeding bepaald op vier gulden per dag Slechts ln zeer bijzondere gevallen kan dit bedrag overschreden worden. Dan legt de burgemeester het geval aan den minister ter beslissing voor; indien hij de over schrijding noodig oordeelt. Hiertoe worden geacht te behooren de gevallen, waarin de verwanten belangrijke uitgaven moeten doen voor geneeskundige hulp, verpleging, fondsen, verzekeringen, hulp in de huls houding enz. In het geheel geen vergoeding wordt ver leend. wanneer van het gezinsinkomen minstens 40 gulden overblijft of wanneer het gederfde minder dan tien cent be draagt. EEN SPAARPOTJE. Er staat thans een algeheele herziening van de toegekende vergoedingen te wach ten aan de hand van de regelen, ln de nieuwe beschikking vastgelegd. Verhooging van de vergoeding zal met terugwerkende kracht geschieden met ingang van 1 Sep tember van dit jaar, verlaging of intrek king met Ingang van 26 November. Deze herziening zal liggen in handen van dezelf de autoriteiten, die de reeds toegekende vergoeding hebben vastgesteld, t.w. de bur gemeesters, de consuls en een aparten dienst voor Duitschland. Voor die herzie- KOSTWINNERSVERGOEDING AAN GEMOBÏLISEERDEN, (Bulten verancwoordclUXDcla dei Redactie) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ROODE KRUIS-COLLECTE. Het bestuur van de afdeeling Lelden van het „Nederlandsche Roode Kruis1' vestigt er nog maals de aandacht op, dat morgen hier ter stede "s ochtends een collecte langs de hulzen zal worden gehouden, terwijl 's middags op straat vlaggetjes zullen worden verkocht, ten einde het Roode Kruis ln staat te stellen zijn vredestaak naar behooren te vervullen. WIJ mogen U in herinnering brengen, dat deze taak veeelomvattcnd is. Hel Roode Kruis heett ongeveer 60 bloed transfusiediensten, die velen het leven hebben gered en hopelijk nog zullen redden. Het aantal hulpposten langs de groote wegen is In de laatste Jaren aanmerkelijk opgevoerd en bedraagt thans ruim 600. waardoor de ex ploitatiekosten belangrijk zijn toegenomen. Een helaas steeds stijgend aantal slachtoffers langs de wegen ondervindt dagelijks het groote nut dezer hulpposten. Voorts mogen wij nog wijzen op de organisa tie voor de opleiding van helpsters, den radio- medlschen dienst voor schepen, de parkherstel- llngsoorden. de reclasseering van afgekeurde militairen, het zlekenvervoer per spoor en aan de stations. Het behoeft geen betoog, dat al deze lakken van dienst veel geld vragen, zeer veel geld. het welk grootcndeels door de collecte bijeenge bracht moet worden. Aan dezen arbeid wordt liet geheele jaarlljk- sche collectebedrag besteed en de onbrengst komt niet ten goede aan onzen administratie ven dienst. Slechts nationale, maatschappelijke belangen worden door de collecte gediend. In verband met het bovenstaande meenen wy dan ook op Uw aller steun te mogen rekenen. Geeft teder naar vermogen! HET BESTUUR. In aansluiting op het hlerbovcnstaand bericht van het Bestuur van de Afdeeling Leiden van het ..Nederlandsche Roode Kruis" beveel ik aan de ingezetenen met warmte de collecte op Woensdag 8 dezer aan. Het barmhartig doel. dat het Roode Kruis na streeft, rechtvaardigt ten volle een mllden steun A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester van Leiden. NAGEKOMEN. SilverJavaPacific Lijn SALAWATI. 4 Nov. n.m. 5 u. van San Francisco n. Kaapstad Java—New York Lijn SIANTAR, 5 Nov. v. New York te Batavia TAPANOELI, 6 Nov. van Singapore n. New York. Rott. Lloyd AMELAND, 6 Nov. v. R'dam te Batavia Diverse Stoomvaartberlchten ALGARVE. m.s„ 6 Nov. te Vllssingen: heeft aan den grond gezeten. nlng is tijd noodig. Vermoedelijk zal zij vrij snel in haar werk gaan, doch belangheb benden doen goed nog even geduld te oefe nen. Dit geduld zal kunnen worden be loond door een klein spaarpotje ten gevol ge van de terugwerkende kracht der ver hooging. Voor de na den eerste oefenlngs- tijd onder de wapenen blijvenden zal de be slissing over de herziening liggen ln han den van den minister daar hier weer an dere vragen dan voor de gemoblllseerden te beantwoorden zijn. MILITAIRE INKOMSTEN. Werd tot nu toe de mobilisatie-toelage van dienstplichtigen, die een onderofficiers of hoogeren rang bij de landmacht beklee- den, als gezinsinkomsten beschouwd, ver minderd met 25 cent thans behoelt deze toelage niet meer te worden medegerekend. Doch van de militaire jaarwedde van een dergelijken dienstplichtige, vermeerderd met huwelijkstoelage en kindertoelage of verminderd met ongehuwdenaftrek. zal thans 3/4 als gezinsinkomsten worden be schouwd. in tegenstelling met voorheen, toen dit deel 1/3 bedroeg. Het tractement van deze dienstplichtigen ls bij mobilisatie gelijk aan dat van beroepsofficieren, doch zal dikwijls lager zijn dan hun gewone in komen. GESTEUNDEN. Ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in een werkverschaffing geplaatst waren, wordt de kostwinnersvergoeding vastgesteld op het laatst genoten steunbedrag, ver meerderd met de geldelijke waarde van daaraan verbonden steun ln natura, of op het met laatst genoten loon ln de werk verschaffing. Voor den brandstoffenbijslag wordt van 29 October tot en met 30 Maart 1940 f. 1.25 per week toegekend. Het uit gangspunt ls dus de toestand bij de op komst. Sommige uitzonderingsgevallen kun nen zich echter voordoen, b.v. de gesteun de zou na zijn opkomst werk hebben kun nen krijgen. Dit zal dan echter aanneme lijk gemaakt moeten worden. In de eerste dagen na de mobilisatie wer den zoovele aanvragen om kostwinnersver goeding Ingediend, dat de tijd ontbrak voor nader onderzoek. Gebleken ls. dat men in negentig procent der gevallen het Juiste bedrag had toegekend Voor een niet ge ling gedeelte is dit te danken aan de waar heidsliefde van de belanghebbenden, In vele gevallen echter ls de vergoeding te laag geweest, daar de aanvrager ten onrechte meende: hoe armer ik mij houd, hoe meer ik krijg. Dit gaat echter bij de kostwin nersvergoeding niet op. Evenmin is het juist, dat men altijd een voldoende vergoe ding krijgt als men tijdens de mobilisatie in het huwelijk treedt. Er moet dan blijken dat de man had kunnen verdienen. Er zijn tal van werkgevers, die een vol doende bedrag op de loonen of de salaris sen toeleggen In die gevallen kan de mi nister bezwaarlijk vergoeding toekennen. Wel zal een vergoeding worden toegekend, indien door den werkgever een toeslag wordt uitgekeerd. Voor zoover de bepalingen van deze mo- bilisatie-vergoedings-beschikking niet af wijken van het dlenstplicht-vergoedings- besluit en de dienstplicht-vergoedings-be- schikking, blijven de bepalingen van dat besluit en die beschikking van kracht. De nieuwe regeling in bewerking. In verband met het feit, dat de nieuwe regeling inzake de kostwinnersvergoeding van 1 September af zal gelden, terwijl zij 25 November in haar geheel moet worden toegepast, ls het gewenscht. dat, waar de met de uitvoering van deze wijzigingen be laste ambtenaren het overmatig druk zullen hebben, zij zoo min mogelljik in hun werk zullen worden belemmerd door onnoodlge bezoeken op het Bureau kostwinnersvergoe dingen De Leidsche Bestuurdertbond heeft te dien einde een beroep op zijn gemobili seerde leden gedaan om niet onnoodlg een bezoek aan dezen dienst te brengen, ook al mocht ln de eerste weken de ultkeering niet zijn volgens de nieuwe regeling. Deze zaak komt vanzelf ook voor hen in orde, vóór 26 November, THEOSOFISCHE VEREENIGING CENTRUM LEIDEN. Lezing van mej. J. v. Wijngaarden. MeJ. J. v Wijngaarden uit Utrecht sprak gisteravond in het Federatiehuis voor bo vengenoemd centrum over „De groote waarde van idealen in dezen tijd". Spreekster begon met te wijzen op de groote angst-psychose, welke de menschen in dezen tijd om zich heen verspreiden en wekte iedereen op goed rond te zien wat er gebeurt en wat wij doen. Wie gedachte kracht kent en er aan gelooft, weet dat wanneer men somber denkt, men ook een sfeer van somberheid om zich heen ver spreidt. Wie een vertroebeling door een wolk van depressie om zich heen vormt, komt in een koker van depressie, waarin hij zich als ln een gevangenis opgesloten voelt. Wij wekken stoffelljkcn angst voo- eigen welzijn op. Wij stellen on» ln op wat wij niet graag hebben. Het is een massa-suggestie. Worden wij daardoor ge lukkiger? vraagt spreekster. De theosoof heeft een opvatting lijnrecht daartegenover. Wat wij zien, zijn wij, niet. Het stoffelijke lichaam ls slechts een tij delijk omhulsel. Daarboven staat echter de geest, de bezieling, een straling van het Goddelijke in den mensch. Deze geest ver spreidt geen angst en wanneer wij aan ons denken de goede richting geven en ons ver heffen tot het hoogere. zoodat wij in een heid zijn met het Al en met allen, dan ls er een innerlijke wereld van geluk, dan is men Idealist, dan leeft men hier in den hemel. Een pionier in de geestelijke wereld is niet iemand die tobt. In plaats van angst ontstaan er ideeën van vérgaande schoonheid. Een glimp wordt opgevangen van wat het zijn kan. Er ontstaat een wereld van krachtlijnen, van golven, van impulsen. Geroerd door de groote ellende gaat men zich afvragen, wat men voor anderen kan doen. Zoo ont staat het ideaal, dat zegt: „Zoo moet het", zooals wij dat hebben gevonden bij Luther, bij de martelaren Een denkbeeld, dat niet geuit wordt, wordt een obsessie: daarom moeten wij het omzetten ln daden. Niet ieder ideaal kan echter verwezenlijkt wor den. Men moet ook leeren aanpassen, wa.it de wereld is niet volmaakt. Daarom mis lukken vele idealisten, omdat men niet weet aan te passen en geen rekening houdt met anderen. Alleen door met alles reke ning te houden en een vast geloof in hei goede zal de Idealist ln staat stellen zijn ideaal door te voeren en zonneschijn te brengen te midden der dofheid, somber heid en duisternis. De idealist ls de inspirator, die niet al leen de somberheid verjaagt, een zeker Jolijt brengt, maar innerlijk hervormt. Wat moeten wij doen, wanneer wij het geluk hebben buiten den oorlog te blijven? Ónze kracht zoeken in de zaligheld van het geven, anderen te helpen, de bescha ving hoog te houden. Nederland heeft den plicht groot te zijn ln de kracht van ens idealisme, het beste, dat men de wereld kan schenken en het Ideaal hoog te stel len. Mte groote belangstelling werd deze voordracht door de aanwezigen gevolgd. CONCERT TEN BATE VAN HET CARILLON-COMITÉ. Wij herinneren aan het concept, Uat Don- dendag as. gegeven zal wotden ten bate van het Carillon Comité. Hieraan zuilen hun medewerking verleenen het Leidsch a Capellakoor en het Alma Materkoor, beide onder leiding van den heer Wilem Mlzée. Ook aal men kunnen gemeten van den zang van den bekenden tenorzanger Louis van Tulder. i Gezien het interessante programma, dat o.a. de E-möll mis van Bruckner bevat, als mede het loffelijke doel, mogen wij een groote opkomst van belangstellenden stellig verwachten. 24 JAAR MILITAIRE DIENST. A.s. Donderdag zal aan onzen stadgenoot, den wachtmeester 1ste 'klasse J. van der Weerd voor het front van m - 6 R.V.A, in zijn tegenwoordig garnizoen door den af- deellngscommandant majoor Schwing de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie, mej. M. B. E. Haanappel (Rotterdam): can- didaatsexamen Indisch rcht de heeren H D. E. de Loos (Leiden) en E. H. Heringa Wassenaar!doctoraal examen genees kunde mej. C. M. Caljauw iVllssingen) en de heer A. Y. Bosma (Rotterdam); candi- daatsexamen Geneeskunde de heeren W F Soeter (Voorburg), J. P. M. Koot (Den Haag) en J. W. M. Horjus (Den Haag). LEIDSCHE HARLEY DAVIDSON-CLUB. In de „Harmonie" vierde de Leidsche Har- Ie:' Davidson Club gisteren haar 6-jarig be staan. De voorzitter opende dezen goed be zochten feestavond, waarna onmiddellijk een aanvang gemaakt werd met een geva rieerd programma. Eén der oud-bestuursleden bood c£? wimpel voor de clubvlag aan. welke in dank aanvaard werd. Eerst laat in den nacht brak het uur van scheiden aan. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2