Onze economische defensiemaatregelen Ons Kort Verhaal Molotof spreekt weer LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 7 Nevember 1939 Collega's Minister Steenberghe: ,Er waren groote voorraden aangelegd' Financieele mogelijkheden speelden echter een rol. Nerveuze Angstaanjagingen Mijnhardt's Zenuwtabletten Vaderland en communisme zijn één SPREEKCEL LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK /CHEEP/ Ml rJErycENr^' (Van onzen speclalen verslaggever). In een uiteenzetting aan de Pers over de economische defensiemaatregelen heeft minister Steenberghe er op gewezen dat de critiek. welke tot nu toe ls geuit op de voorbereidende maatregelen daarin heeft be staan, dat eenerzijds voorraadvorming niet groot genoeg geweest is en anderzijds de voorbereiding van de distributie en daar mee samenhangende administratieve maat regelen niet voldoende vóór den oorlog hoeft plaats gehad. Wat de voorraadvorming betreft moge ik zoo zeide de minister er op nflaon. dat de noodzakelijke voorraden voor een redelijken termijn wei degelijk zijn gemaakt en dat hiervoor millioenen zijn uitgegeven. Aan het aanleggen en houden van grootere voorraden waren grenien gesteld door de financieele mogelijkheden. Om een enkel voorbeeld te noemen, zou voor een vooraad graan, veevoedergraan inbegrepen, voor I jaar een kapitaalsuitgave voor den aankoop van circa f. 73.000.000 noodig zijn ge weest, terwijl de rente over dat bedrag f. 2.199.000 per jaar zou hebben bedra gen. De opslagkosten, waarvoor slechts e«n zeer globale berekening mogelijk is, zouden voor zoo'n voorraad naar schat ting f. 16.900.000 per jaar hebben be dragen. Afgezien echter van de bezwaren van financleelen aard bestaan tegen een zoo- danigen grooten voorraad ook technische en economische bezwaren. Zoo is bijvoorbeeld de opslagcapaciteit van granen niet groot genoeg voor een eenigszins omvangrijken vooraad van 1 jaar Er zouden dan meer silo's bijgebouwd moeten worden, iets waar mede groote bedragen gemoeid zouden zijn. Deze silo's zouden weer leeg komen te staan, wanneer de noodzaak voor het hou den van groote voorraden niet meer zou bestaan. Een zoodanige overcapaciteit zal wellicht een nadeeligen invloed uitoefenen op de opslagtarleven en daardoor op de positie van de veemen. Overigens moet men bedenken, dat het tijdstip van het uitbreken van een oorlog nu eenmaal niet valt te voorspellen, zoodat de regeering, indien zij een keer begonnen is met het aanleggen van groote voorraden te bevorderen, daarmede jarenlang zou moeten voortgaan. Jarenlang zal men dus groote voorraden aanwezig weten, voorra den, welke eventueel geregeld moeten wor den ververscht. In het algemeen heeft dit een prljsdrukkenden invloed op de markt, hetgeen tot gevolg heeft, dat de handel minder geneigd zal zijn tot koopen. Meer en meer zal de regeering dan genoodzaakt zijn zelf te koopen met gedeeltelijke ter- zijdeschuiving van den handel, hetgeen juist niet de bedoeling is. Wat de critiek op de voorbereiding van de distributie en de daarmede samenhan gende administratieve maatregelen be treft moge er op worden gewezen, dat tal van administratieve maatregelen (inlich ten van gemeentebesturen, drukken en op leggen van distributie-noodkaarten en der gelijke i reeds vóór den oorlog genomen wa ren. De maatregelen van voorbereiding en uitwerking van afzonderlijke distributies, waaraan hooge kosten verbonden zijn, kon den echter niet worden genomen, omdat de voorbereiding samenhangt met de posi ties bij de grossiers en den detailhandel op het moment, waarop de distributie aan vangt. Had men anders gedaan dan zou dit tot noodzakelijk gevolg gehad hebben, dat men op geregelde tüden de reeds gereed liggende distributiemaatregelen telkens weer aan de gewyzlgde omstandigheden zou moeten aanpassen, hetgeen groote be dragen aan administratieven arbeid zou kosten en vele beslommeringen voor het bedrijfsleven zou medebrengen. De prijspolitiek. Ook de door de regeering gevolgde prijs politiek heeft nogal critiek ondervonden. Deze bestond hierin, dat men zich afvroeg, waarom door de betrokkenen niet van den aanvang af met de vervangingswaarde rekening mocht worden gehouden. De regeering heeft zich op het standpunt gesteld, dat een voorzichtige prijspo litiek, welke een rustige prijsontwikkeling zonder groote schokken en met behoud van het zoo noodzakelijke evenwicht in de be staande prijsverhoudingen waarborgt, in 's lands belang moet worden geacht Daar- by behoefde niet aanstonds met de ver vangingswaarde rekening te worden gehou den, waarmede niet gezegd wil worden, dat het beginsel der vervangingswaarde geen beteekenis heeft by de waardeering van de voorraden. Evenwel moet ook op andere factoren worden gelet bij het bepalen van een prijspolitiek. Zoo zal de grootte der voorraden en de onzekerheid der huidige prysbeweging daarop van invloed zijn. Het werd niet noodig geoordeeld zich reeds da- deiyk te richten naar de vervangingswaar de van de veelal voor geruimen tyd vol doende vooraden. Voorts moge nogmaals worden gewezen op het groote belang, dat er voor de ge- heele bevolking aanwezig was om een wilde en ongemotiveerde prijsopdrijving tegen te gaan. Indien dit niet was geschied, zouden de kosten van levensonderhoud reeds thans op bedenkelijke wyze zyn gestegen. Immers prijsverhooging van de eerste levensbehoef ten schept een drang tot verhooging der loonen. Een dergeUjke verhooging vermeer dert de productiekosten, zoodat de produ cent weer genoodzaakt wordt de pryzen van zyn producten te verhoogen. Het is duidelijk, dat, indien de regeering zich niet als eerste doel had gesteld een styging van de kosten van levensonderhoud zooveel mogelyk tegen te gaan. de pryzen zich reeds thans als het ware omhoog hadden geschroefd tot een onder de huidige om standigheden zeer ongewenscht pel!. Nu zou men hiertegen kunnen aanvoeren, dat de regeering dan van haar bevoegdheid gebruik kan maken om maximumprijzen vast te stellen Aan het Invoeren van maxi- mumpryzen zyn echter bezwaren van ad- ministratieven. organisatorische!! en flnan- cieelen aard verbonden. Bovendien moet worden bedacht, dat indien de gestelde maximumpryzen onder het wereldpeil lig gen hetgeen, willen ze aan hun doel be antwoorden, onder de huidige omstandig heden reeds spoedig het geval zal zyn de aanvoer der goederen ons land voorby zou gaan, tenzij wederom andere maatregelen hiertegen zouden worden getroffen. Een en ander heeft de regeering aanleiding gege ven vooralsnog geen maximumprijzen vast te stellen. Als het noodig mocht worden zal zy echter niet aarzelen daartoe over te gaan, byvoorbeeld als de kettinghandel weer zou ontstaan. Intusschen is het vraagstuk der vervan gingswaarde in beteekenis verminderd, doordat de by het uitbreken van den oorlog aanwezige voorraden geleidelük worden op geruimd. De tot nu toe genomen maatrege len droegen vooral een financieel karakter. De landbouwpolitiek. De landbouwpolitiek van de regeering ls er op gericht dat de landbouw een rede ly ken prijs voor zyn producten ontvangt. In dit verband wbs lk op de onlangs plaats gevonden hebbende verhooging van den groothandelprijs voor boter Verwacht mag worden, dat die hoogere prijzen de produc tie van landbouwartlkelen. welke voor de voedselvoorziening onontbfeeriyk zijn, zul len stimuleeren. Niet alleen door het geven van hoogere pryzen tracht de regeering de positie van den landbouw te versterken. Men denke aan de hulp en voorlichting, welke de land en tuinbouw van den Landbouwvoorlich- tmgsdienst in nog grootere mate dan voor heen ontvangt. Met dezen maatregel wordt mede beoogd zooveel mogelyk uit den vaderlandschen bodem te halen voor een zoo goed mogeiyke voedselvoorziening. Niettemin biyven we. zij het ook in mindere mate dan in 1914, afhankeiyk van den aanvoer van grondstoffen uit het bulten- verdwyinen snel en worden voorkomen door Zenuiwstillenid Zenuwsterkend Buisje 75 ct. By Aipothekers en Drogisten. 2320 Ongel. Med.) land. In het bijzonder geldt dit voor het veevoeder. Vandaar dat juist het vraag stuk van de veevoedervoorziening de volle aandacht van de regeering heeft. Wat de genomen maatregelen betreft moge allereerst worden gewezen op de aan- zieniyke regeeringslnkoopen van bulten- landsche tarwe, welke reeds lang voor den oorlog hebben plaats gehad. Bovendien is sedert 1 September door de bemoeienissen van de regeering een groote hoeveelheid graan uit het buitenland aangeveerd, ter- wyi momenteel nog aanzieniyke hoeveel heden graan en andere veevoeders onder weg zyn naar ons land. i Alles bijeengenomen kan worden ge zegd, dat onze veevoederpositie thans niet onbevredigend is, hoewel uiteraard door de groote afhankeiykheid van het buitenland voor de toekomst niets met zekerheid valt te voorspellen. Ook op het gebied van de veevoedc- ring zal de voorlichting van den Land- bouw-voorlichtingsdienst bevorderen, dat de bedrijfsvoedering hier te lande zoo economisch en rationeel mogelyk wordt ingericht, terwijl naast de pro ductie van veevoeder ook groote aan dacht wordt geschonken aan de con serveering van veevoederproducten. In dü verband kan worden gewezen op het stoomen van aardappelen en het dro gen van gras, dat door de Rcgcerlng wordt gestimuleerd. Distributie Ook met betrekking tot de distributie is critiek uitgeoefend. De regeering heeft als algemeene richtiynen gesteld, dat niet eerst by een tekort tot distributie moet worden besloten. Reeds eerder, wanneer de wenschelykheid dringt om een tekort te voorkomen, moet daartoe worden overge gaan. Het algemeene doel. dat hierbij voor oogen staat, ls te zorgen, dat Iedere Neder lander de mogeiykheid behoudt om zyn aandeel in de aanwezige levensmiddelen te ontvangen. Hoewel het publiek in het algemeen een Juist begrip heeft getoond voor de zware taak, welke onder de huidige omstandig heden op de regeering rust. moge met be trekking tot de distributie nogmaals een beroep op aller medewerking worden ge daan; men verlieze zyn kracht niet in detail-crltiek. Het is goed te bedenken, dat het voorbereiden en uitvoeren van een regeling, waarbij 8 millioen menschen indi vidueel zyn betrokken, zeer omvangrijk en dus ook zeer mocilyk is. Een belangryke plaats in de economische verdediging wordt het behoeft wel geen nader betoog ingenomen door de scheep vaart. Daar dit echter een onderdeel vormt van de internationale politiek, moet ik vol staan aldus de minister met mede te deelen. dat de Regeering en met name de ministers van Buitenlandsche en van Eco nomische Zaken, de volle aandacht aan de scheepvaart schenken. De aard van het onderwerp leent zich echter niet tot publi caties". Oorlogsbrood en Tomatensoep. Tydens het onderhoud met den minister werden de vertegenwoordigers van de pers gedurende een korte pauze in de gelegen heid gesteld een kop tomatensoep uit regee- rtngsblik te nuttigen, waarby voorts sneed- jes versch en drie dagen oud oorlogsbrood werden rondgediend. Daarmede oogstte minister Steenberghe zeer veel succes. Spe ciaal wat het uit 65"tarwebloem of -meel), 25°'o roggebloem (of -meel) en 15"/e aardappelmeel bereide brood betreft. De critiek, dat enkele dagen oud oorlogsbrood In een te Moskou gehouden byeenkomst, ter gelegenheid van den 22en verjaardag der bolsjewistische revolutie van 1917, heeft Molotof een rede gehouden, welke de sov jetcommissaris begon met uitvallen tegen de ..kapitalistische en Imperialistische lan den," die, naar hy zeide, geen andere mid delen hebben, om hun binnenlandse!» moeilykheden te verbergen dan hun toe vlucht te nemen tot Internationale avon turen. vyf honderd zeventig millioen menschen zyn op dit oogenblik betrokken by een oorlog, in het Verre Oosten en in Europa, vervolgde Molotof. „De pogingen der ka pitalistische en imperialistische landen, om de sovjet-unie in den oorlog te betrekken, zijn mislukt wy hebben opnieuw aange toond, dat de sovjet-unie zich niet laat leiden door den geest van anderen, doch op eigen kracht vertrouwt, terwyl de kapi talistische wereld zich steeds meer moeite geeft, het aantal oorlogvoerenden te ver hoogen en de neutrale landen in den oorlog te betrekken. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en Engeland doen al het mogelijke om het zoover te krygen zal het aantal neutrale landen steeds kleiner worden. De oorlog zou zich dus kunnen uitbreiden, waarmede tevens de kapitalistische heerschappy zich zou uitbreiden." De sovjet-unie is besloten, zich daarte gen te verzetten, zegt Molotof in het be lang van de geheele menschheld. Het ligt voor de hand, zoo meent hy ver der. dat de binnenlandse!» consolidatie van de sovjet-unie en de versterking van haar internationale positie, niet slechts een plicht ls van het sovjet volk. maar ook in net belang van al degenen, die een spoedig einde wenschen van dezen oorlog. „Het revolutlonnaire karakter van de niet genietbaar zou zijn, werd daarbij al- doende weerlegd Na zyn uitvoerige rede gal minister Steenberghe eveneens gelegenheid tot het stellen van vragen, welke hij op een enkele uitzondering na beantwoordde Hij vond daarby o.m. de gelegenheid tot de mede- deellng. dat wat den export naar het bui tenland betrelt van goederen, welke in eigen land schaarsch zyn haring by voorbeeld de regeering zich op het stand punt stelt dat de voorziening van de bin nenlandse!» markt natuurlijk prevaleert. Niettemin zal hlerby niet al te schroom vallig te werk gegaan worden.. Voorts be toogde de minister, zulks naar aanleiding van een vraag betreffende de benzinedistri butie, dat Nederland inderdaad over be hoorlijke voorraden kan beschikken, terwyl de aanvoer, welke zooveel mogelijk door de regeering bevorderd wordt, in September en October zeer bevredigend was Men moet echter in het oog houden, dat de aan voer van alle olieproducten niet van dien aard is. dat Nederland het zonder beper kende maatregelen af kan. Dit zou een va- banque-polltiek beteekenen ten aanzien van de aanwezige voorraden en daarvoor is de regeering ln geen geval te vinden -<3- door W. GASOOGNE. In de groote villa der Van Buren's was een man aan den arbeid .Zwijgend en rus tig. Hij werkte by het schijnsel van een electrische zaklantaarn. De man paste niet in deze luxueuze omgeving; zyn schamele kleeding harmonieerde niet met de zware tapyten, de prachtige meubelen, welke overigens met hoezen waren overtrokken. Maar de man scheen het zich niet aan te trekken of hij al dan niet by de omgeving paste; yverig werkte hy door, gehurkt voor de brandkast. Hy boorde en klopte, tot er plots een stem klonk. Toen zat hij stil, als verstijfd. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik stoor, hoorde hij zeggen en meteen werd de electrische kroon ln het midden der kamer aangeknipt. Het vertrek baadde ln het licht. De man voor de brandkast zag niet eerst den heer, die het lioht ontstoken had, niet het dure costuum, dat deze droeg, maar wel de revolver, welke dreigend op hem gericht was. u bent er by, zei de heer, die blijkbaar pas thuis was gekomen, want hy droeg nog handschoenen, fijne glacé-handschoenen. De man voor de brandkast knikte. Hy was er inderdaad by. En als er toevallig politie langs kwam, was hy er dubbel bij. En daarom vermande hy zich en kroop overeind. Mag ik de gordyneti dichtschuiven, verzocht hy. Ik houd er niet van, dat voorbijgangers het huis, waar ik werk, bin nengluren. De heer glimlachte begrypend. Ga je gang maar, als je daar plezier ln hebt. Maar ik waarschuw Je, geen grap jes! Als ik schiet, schiet ik raak. Ik zal wel oppassen, gaf de ander te kennen, terwyl hij haastig de zware gor- dynen over elkaar schoof, zoodat geen sprankje licht naar bulten zou kunnen schynen U bent zeker meneer Van Bu ren, hè? Ik had gedacht, dat u uttstedig was Dan heb je je vergist, merkte de heer met een schamper lachje op, Ik ben be nieuwd, of Je nog een reden opgeeft voor Je tegenwoordigheid hier. zyn tastende vingers gleden over ds armoedige kleeding van den man. Geen wapens bij Je, hè? Dat is ten minste Iets, dat niet in Je nadeel pleit. Ik neem nooit wapens mee, bromde de ander. Ik zou er toch niets mee kunnen uitrichten; ik zou een ander geen llohame- lljk letsel kunnen toebrengen. Dat zal wel! grinnikte de heer, terwyl hy zijn revolver in zijn zak liet glyden en plaats nam in een der fauteuils En ver tel me nu eens. wie Je bent. Noemt u mij maar Jansen, was het antwoord. Wat doet het er toe. U hebt my gesnapt en u zult me toch wel aan de po litie overleveren. De heer zweeg eenlge ocgeub'ikken, den man peinzend aanziende en in diens ocgen Monk lets van verwachting, dat hij dit avontuur misschien nog zónder kleerscheu ren zojl beëindigen. Wat heeft u er per slot van rekening aan, als u de politie waarschuwt, merkte1 hij dan op. Ik bescherm er anderen door Maar misschien.... Vertel eens wat over jezelf. Ik krijg niet alle dagen de gelegenheid ;net een inbreker te praten. Ga zitten, hier tegenover mij. De man nam plaats .Hy scheen te over wegen wat hy moest zeggen. Ik deed het niet uit weelde, begon hij dan. Dat zal wel; natuuriyk heb jc een zieke vrouw en hebben de kinderen ln geen dagen een behooriyken maaltyd gehad en hebben Jullie geen geld om kleeding en schoeisel te koopen. De heer zei het schamper. Nee, myn vrouw en kinderen zyn ge lukkig gezond, maar we hebben het wel ann. En ten einde raad ben ik hiermede begonnen. Heb je al heel wat inbraken op je ge weten? Dit is de eerste. De heer keek naar de brandkast en naar de schade, welke er aan toegebracht was. Inderdaad, het sohynt me amateurs- weric, gaf hy toe. Wat deed je vroeger? He was smid, maar ben al langen tyd wericloos. En dacht je deze brandkast open te kunnen krygen? Zeker, luidde het antwoord Temeer omdat ik den tyd had tenminste dat meende ik. De brandkast is nuj verkocht als in braakvrij. Ik ben benieuwd, hoeveel tyd Je noodig zou hebben om ze open te krijgen. Twee uur, had ik gedacht, Eenige oogenbllkken zweeg de heer en vol verwachting zag de sjofele man hem aan .Dan glimlachte de heer. Dat zou een mop zyn. Ja, dat doen we En zich dan tot den inbreker wendend, vervolgde hy; Als je Inderdaad de brand kast ln twee uren open kunt krygen, zal lk Je niet aan de politie overgeven. De ander keek, alsof hy niet wist hoe hy het er mede had. Hy aarzelde zicht baar. Nou, durf je het niet aan? Jawel, maar die brandkast.... weet u.... Ze wordt beschadigd en Is het jouw brandkast? Nee, niet waar? Nou, wat raaikt het je dan, of dat ding beschadigd wordt of niet! Gk je met' myn voorstel accoord, ja of nee? Zwijgend stond de man op. ging naar de brandkast, nam zyn werktuigen en ging weer aan het werk. Een uur ging voorby. De heer zag toe en rookte de eene sigaret na de andere Hy presenteerde den inbreker er ook een Nee. dank u, weerde deze af Onder het werk kan ik niet rooken. Een glas wijn zou my beter te pas komen. Het is zwaar werk. En hy veegde zich met zijn mouw het zweet van het voorhoofd Een glas wyn, lachte de heer. Ja. dat zou niet kwaad rijn, maar er Is geen drup pel in huis. De tyd ging voorbij, een uur, ander half. Dan, binnen de twee uur, sprong de zware deur van de brandkast open. Dat heb je 'm knap geleverd, vond de heer. Ik houd mijn woord. Maak maar dat Je weg komt. De ander liet het zich geen twee maal zeggen. HIJ pakte zyn werktuigen byeen en verdween haastigEn hij hoorde den heer niet meer grinniken en zeggen: Zie zoo, die heeft me een mooi karweitje be spaard. Hij heeft wel prutswerk geleverd, maar nu zal de politie ln geen geval zeg gen. dat ik het deed. Maar een half uur later zat !ÜJ achter slot en grendel, hij de gentleman-inbre- ker, op heeterdaad betrapt bij het plunde ren van eens anders brandkast Zijn sjofele collega had ontdekt, dat hij bedrogen was. Toen hij den „heer" had hooren zeggen, dat er geen wyn ln huis was, terwyl hy zelf even te voren by de inspectie door het huis het tegendeel had opgemerkt, had hy beseft, dat hy niet met den bewoner te doen had, maar met een deftigen collega En in die meening was hy nog versterkt door het feit, dat de ander nog steeds zyn handschoenen niet had uitgetrokken. Toen gevoelde hij zich verraden en zoodra hy kon, was hy naar een publieke telefoon cel gegaan en had hy de politie gewaar schuwd De ander was ook niet collegiaal geweest (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). sovjet-beschaving is niet gelegen in s. verwerping van het oude cultureele erfdt.i van het land. Wy, bolsjewisten, aldus Molotof, waat. deeren de geschiedenis en weten, dn de socialistische vooruitgang alleen mo- gelijk is, indien hij steunt op de roem. volle geschiedenis van het verleden. De vaderlandsliefde, waarvan ons volk is doordrenkt, is reeds aan den dag ge. treden in het Verre Oosten, in de Wes. teiyke Oekraine. Onze helden storten zich in den strijd onder den kreet „voor het vaderland! voor Lenin!" Want het vaderland en het communis me rijn één! Overgaande tot de bolsjewistische bin nenlandse!» politiek, zeide Molotof: De Trotzkistische verraders, die in dienst stonden van vreemde mogendheden, heb ben hun misdadige plannen, welke zij zoo wel in den Kaukasus. als in de Oekraine en elders smeedden, niet kunnen uitvoeren. De sovjet-unie bleef onwrikbaar en eens gezind. Onlangs heeft zy haar grondgebied uilgebreld. De sovjet-unie is machtig en onaantastbaar. Jarenlang hebben wij de vel- llgheld van ons land bewaakt en gezorgd voor de versterking van haar macht. Het heeft ons veel gekost, maar wy zyn er ln geslaagd, den volkeren van de sovjet-unie den vrede te verzekeren. Wij weten niet, voor welke beproevin gen wy in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wy, dat wy de defen sieve kracht van ons land steeds verder gaan opvoeren. Voor geen enkele beproe ving, welke uit het buitenland komt. zijn wy bevreesd. Wy weten, dat de beste poli tiek der sovjet-unie de vredespolitiek is, die ons reeds talryke successen bezorgd heeft. Daaraan zullen wy vasthouden Dat ls de wil van het volk, bezield door de po litiek van de party, van Lenin en Stalin. Wy zullen den weg volgen, dien Lenin heelt uitgestippeld, want die voert naar de de finitieve overwinning van onze macht. De rede van Molotof heeft anderhalf uur geduurd. DE COMMUNISTISCHS INTERNATIONALE. Aan den vooravond van den 22en ver jaardag der bolsjewistische revolulie, heeft de communistische internationale een manifest gepubliceerd, waarin aoo- wel Dultachland als Frankrijk en En geland worden aangevallen. In dit manifest worden de „bourgêois"- regeeringen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een oproep gedaan op de arbeiders der oorlogvoerende landen, om in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft hier eenlge verrassing gewekt, dat het manifest blijkbaar ook gericht ls tot de Dultsche arbeiders. Ook Italic wordt beschuldigd, omdat het afzydlg staat en afwacht, tot het zich by de winnende partij kan scharen. Engeland, Frankrijk en Duitschland, aoo heet het in het manifest, voeren oorlog om de wereldoverheerschlng. De kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie getreden zyn, strijden tegen de Engelsehe, Fransche en Amcrikaansche we reldhegemonie. Zij wenschen in hun voor deel een nieuwe verdeeling van de grond stoffen, de levensmiddelen, het goud en de koloniën. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke onrechtvaardig, reac- tionnalr en Imperialistisch ls. Sinds ruim twee Jaar kwellen de Japan- sche imperialisten China, dat vecht voor zyn onafhankeiykheid. De komintern roept dé arbeiders op, het Chineesche volk te beschermen tegen dr imperialistische indringers, zy roept dt arbeiders op zich te keeren tegen hen, die den oorlog willen voortzetten en te eischen. dat de echtgenooten. zoons en broeden teruggebracht worden uit de loopgraven. P. J. H. T. te L. Adviezen betreffende d» samenstelling van elftallen kunnen wfj ln ons Blad niet opnemen. En wat Uw opmerking over de spelregels betreft, blbkt dat U Inderdaad nlrt op de hoogte bent. Een strafschop wordt alleen gegeven bfj een „opzettelijke" overtreding en geeaszins bij iedere overtreding binnen het strafschopgebied, HOOGERE STEUNUITKEERING GEVRAAGD Een werklooze dringt aan op verhooging der steunuitkeering in gelfjke verhouding tot de verhoogde kostwinnersvergoedingen. DE VERBINDING AMERIKA—EUROPA- Pan-American Airways zullen aan de regec ring der Vereenigde Staten vergunning vragen viermaal per week in beide richtingen te vliegt tusschen Amerika en Europa, waarmede de dienst verdubbeld wordt. C. P. V. te L. Foto's van 40-Jarige huwe lijksjubilea kunnen wij niet in ons Blad op nemen. P. B. te N. Wellicht zal de K. v. u kunnen inlichten. D. v R. te L. Dat mag niet gepubliceerd worden. Holland—Amerika Lijn WESTER NL AND. Nov. van Antwerpen te New-York - ZAA»* DAM. 5 Nov. van R'dam te New-York va—New-York Lijn KOTA PINANCEJ Nov. van Kaapstad naar New-York - KERK, 2 Nov. van Penang. naar New-Y^ Rett. Lloyd AREND8KERK. 5 Nov. vafl lawan via de Kaap naar Rotterdam. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10