STADSNIEUWS Symposium over de meting van lage en hooge temperaturen IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 6 November 1)31 Overzicht In Britsch-Indië Verspreide berichten Uit liet Verre Oosten In het Kamerlingh Onnes-laboratorium geen succes voor den onderkoning. De besprekingen tusschen den onderko ning van Brit-sch-lndie. Lord Linlithgow, en de leiders van de Congres-partij en de Mohammedaansche Liga zijn mislukt. Het doel der besprekingen was een oplossing te vinden voor zekere constitutioneele proble men. waarmee eventueele steun voor de oorlogvoering in nauw verband stond. Van de mislukking heeft de onderkoning ln een radiorede tot de Indische natte me- dedeeling gedaan De onderkoning verklaarde evenwel te vens. dat hij zi)n pogingen om tot een ver zoening te geraken, niet zou opgeven. Over de fundamenteele kwesties, aldus de onderkoning, is volkomen oneenigheld tusschen de vertegenwoordigers der groote partijen blijven bestaan. lijken van duit8che zeelieden aan de kust van kent aangespoeld. Aan de kust van Kent zijn de lijken van vijf opvarenden van een Dultsche duikboot aangespoeld, welke, naar kon worden vast gesteld. nog niet lang in 2ee hadden gele gen. De omgekomenen droegen allen het toestel, dat gebruikt wordt om uit gezon ken duikbooten te ontsnappen. arrestaties in beieren? Het Fransche Havasbureau meldt van de Duitsche grens, dat de laatste dagen te Miinchen een twintigtal personen is ge arresteerd onder beschuldiging van deel neming aan een complot van Belersche separatisten. Vijf van hen zijn dragers van de gouden partij medaille. spion gearresteerd. Te Luik is een Duitsche spion, Otto Buschmann geheeten. gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. mosley gemolesteerd. De Engelsche fascist, sir Oswald Mosley is. toen hij zijn auto verliet na een verga dering in Wilmslow bij Manchester, met stokken geslagen. De autobussen, waarin zijn partijgangers vervoerd werden, werden overvallen en getroffen door verscheidene projectielen. duitsche pamfletten voor mohammedaansche militairen. Luxemburgsche jagers hebben in het bosch van de stad Luxemburg, het Baunbusch, op twee k.m. van de hoofdstad, geheele pak ketten pamfletten gevonden, met den vol genden tekst ..Muzelmansche Soldaten uit Algiers. Ma rokko. Tunis! Gij zijt Fransche soldaten, wij begrijpen hoe gij op U naamt voor Frankrijk te strijden. Maar waarom voor Engeland, dat Frankrijk in dezen oorlog heeft medegesleept en welks belangen niet op het spel staan? Waarom tegen Duitsch- land, dat er niet aan gedacht heeft ook maar het kleinste stukje Franschen grond te veroveren Algerijnen. Tunesiërs, Marokkanen! Hebt gij werkeiljken lust op het veld te blijven voor de EngeLsehen, die Uw muzelmansche broeders hebben gedood en nog dooden hertzog leider van het vereenigd afrikaxerdom. Te Smichfield (Oranje Vrijstaat) heeft Hertzog, de gewezen premier van Zuid- Afrika. in een redevoering medegedeeld, de leiding op zich te hebben genomen van het ..Hereenigde Afrikanerdom", nu in de Ver- ccnigde Partij scheuring is ontslaan over de deelneming van Zuid-Afrika aan den oorlog. Hertzog voegde hier aan toe. dat Malan, de leider der. nationalistische partij, onder hem zou staan. Hertzog deed aanvallen op minister-pre sident Smuts, dien hij een „Britsdhen chau vinist" noemde. Hoewel Hertzo? nog geen verbreking van alle banden met Groot Brittannie Pn het Rijk wensoht, verklaarde hij. dat de hou ding van Smuts ten zeerste bijdraagt tot de vernietiging der banden met Groot Brit tannie. Tenzij Zuid-Afrika bestuurd zal worden als onafhankelijk land. zou zijn deelneming aan het Britsche gemeenebest niet van langen duur zijn. WERVING om ITALIË. De berichten over een voorgenomen be zoek van Goering aan Rome zijn tot dus ver noch in Duitsche. noch in Italiaansche officieele kringen bevestigd of ontkend. Het lijkt echter wel zeker, dat een nat. socialistisch leider eerlang op bezoek komt. en dat het recente bezoek aan Italië van Himmler. den chef der' Gestapo, voorna melijk ten doel had, eenige voorzorgs maatregelen te bespreken. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat geen officieele mededeeling verstrekt zal worden, zoolang de Duitsche afgezant niet werkelijk opreis is gegaan. Omtrent de positie van Italië en Rusland schrijft de „Frankfurter Zeitung" ojn.: Voor zoover het den Westelijken mo gendheden er om te doen is, een dezer beide landen van Dultschland te schelden, of met hun hulp de Brltsch-Fransche po sitie (b.v. op den Balkan of op de Zwarte Zee) te versterken, zullen alle pogingen vergeefsch zijn. Men behoeft van Italië niet veel te we ten, om in te zien, dat het program van Molotof niet veel verschilt van het Ita liaansche. het program, dat heet: een sterk Dultschland, verzet tegen het impe rialistische kapitalisme van de rijke Wes telijke mogendheden, die alles voor zich alleen opelschen, vernietiging van het ver drag en systeem van Versailles, opbou wende politiek, begrenzing van den oor logsbrand, en niet in de laatste plaats ook de wensch, ,.de handen vrij te houden." Volgens dit recept handelde de Italiaan sche regeering van den eersten dag van den oorlog af. De Italiaansche „Tribuna" schrijft: ..Italië is vrij ln zijn bewegingen. Het weet nauwkeurig wat het wil en houdt zich uitsluitend met zijn eigen belangen bezig". Na te hebben verklaard, dat Italië op het oogenblik onafhankelijker is dan ooit op het stuk van de buitenlandsche politiek, schrijft het blad verder: Italië staat op het oogenblik buiten het gevecht, omdat het door niemand op sleeptouw wenscht te worden genomen en omdat het vast beslo- teh is voor zijn uitsluitend belang te vech ten en in het opperste belang van een Europeesche organisatie op hechtere grond slagen, waarin aan Italië een plaats zal worden toegekend, die meer in overeen stemming is met zijn macht. Het tijdvak, waarin Italië kon worden beschouwd als te vallen binnen het krachtveld van een of meer mogendheden, is voor altijd geëin digd. Italië beweegt zich alleen In zijn eigen krachtveld. Dat is het voornaamste kenmerk van zijn krijgshaftige natuur, die zijn wezen uitmaakt. De „Tribuna" bevestigt tenslotte, dat de krijgsmacht van het Italië van Mussolini en het bewustzijn van zijn zelfstandigheid voortschrijden als gevolg van de ernstige gebeurtenissen, die in Europa zijn voorge vallen. Italië is zich'bewust van zijn eigen doeleinden. Materieel en moreel is het be reid deze te verwerkelijken wanneer hem dit het geschikte oogenblik zal voorkomen, tegen leder, wie dan ook. Speciaal de Balkan trekt natuurlijk de aandacht, ook waar von Papen weer op weg naar Ankara is. „Wat er ook In den loop van dezen oor log moge gebeuren, Spanje en Italië zullen eendrachtig blijven ln hun strijd tegen het marxisme, zooals zij dat ook gedurende den Spaanschen burgeroorlog geweest zijn. Onze Mlddellandsche Zee Mare Nostrum zal nooit een internationale zee zijn. maar wel een Latijnsche." Deze woorden van den Italiaanschen ge zant te Madrid, generaal Sorla, hebben sterk de aandacht getrokken en tot veel commentaar aanleiding gegeven. De gezant heeft gesproken op een herdenkingsplech tigheid ter eere van de ln Spanje gedu rende den burgeroorlog gesneuvelde Ita liaansche vrijwilligers. Het Spaansche blad ,.A B.C." publiceert een hoofdartikel, getiteld: „De vlsschers ln troebel water," Hierin wordt gezegd: In het volle bewustzijn van onze verantwoor delijkheid en met de stellige zekerheid van de juistheid onzer mededeellngen. kunnen wij zeggen en laat ledereen dit ln zijn ooren knoopen dat er een rood propa- ganda-plan bestaat, hetwelk een campagne tegen de openbare macht Inhoudt en nog andere campagnes, waarover wij thans niet kunnen spreken Dit plan wordt gesteund door zekere buitenlandsche agenten. Hetzelfde blad zegt in een ander artikel, dat in geval van een conflict tusschen Fin land en Sovjet-Rusland dit laatste land de aanvaller zou zijn. Het blad wijst op de ongerustheid welke in Scandinavië is ontstaan ten gevolge van de Russische drei ging en zegt. dat de eischen van Moskou r.iet alleen een aanslag vormen op de sou- vereinitelt van Finland, maar tevens een ernstige bedreiging voor Zweden. Utrechtsch physlsch laboratorium. De temperatuur en daarmede ook de helder heid van een stralend lichaam bij elke golflengte kan met behulp van een pyro meter met gekleurd filter worden gemeten, wanneer de reflectie-coëfficiënten van het stralende lichaam bekend zijn. De pyro meter met gekleurd filter is een eenvoudig, zeer gemakkelijk te hanteeren en nauw keurig instrument om de temperatuur van ovens, metaaloppervlakken enz. te meten boven 400 gr Celslus. Tenslotte werd een dergelijk zeer lichtsterk apparaat ge demonstreerd. In de discussie werd o.a. opgemerkt, dat het speciaal van belang is. dat de spreker nu met de kleurpyrometrie in staat is ge weest 150 graden lager te komen dan vroe gere onderzoekers Dr. W. de Groot uit Eindhoven merkte nog op. dat men groo- tere gelijkmatige helderheden kan berei ken en daarmee wellicht nog nauwkeuriger resultaten door een platte pyrometerdraad te gebruiken, zooals door dr. J. Voogd in Eindhoven is uitgewerkt. Hierna werden de beide opstellingen gedemonstreerd. 'j De laatste voordracht, welke gehouden werd door dr H Brinkman uit Eindhoven, handelde over de meting van hooge tem peraturen van gassen uit het emissiespec trum. Door de intensiteit te meten der spectraallijnen, die worden uitgezonden door lichtgevende gassen, zooals die voor komen ln vlammen, electrische lichtbogen, cxplodeerende gasmengsels (motorcylln- ders) enz, .kan men de temperatuur dezer gassen bepalen. De methode van de lljn- omkeering en het bepalen van de tempe ratuur uit het spectrum van twee-atomlge moleculen werden speciaal besproken. In vlammen bezit het gas temperaturen van 2000 graden Kelvin tot 3500 graden Kelvin In boogontladlngen vindt men zelfs wel 8000 graden Keivin. Deze extreem hooge temperaturen kan men nog meten met een nauwkeurigheid van eenige procenten! Tenslotte merkte de spreker op, dat het wegens practische redenen niet goed mo gelijk zal blijken om In %jrdsche licht-, bronnen temperaturen boven 9000 graden Kelvin B te bereiken. Te ongeveer half zes sloot prof. De Haas dit interessante symposium met een woord van dank aan alle sprekers voor hun bij drage tot het succes en de aanwezigen voor hun opkomst. japan en amerika. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft op vragen betreffende een Zaterdag door den gewezen minister van buitenlandsche za ken, Arlta. aan de pers verleend interview, waarin Arlta zou hebben gezegd, dat de tijd nog niet gekomen was voor een rege ling van de algemeene kwesties tusschen Japan en de Ver. Staten, ofschoon de in- dlvidueele kwesties stuk voor stuk zouden worden geregeld, verklaard dat de Japan sche regeering voor het oogenblik niet den wensch koestert, met de Ver Staten for- meele besprekingen te voeren in den vorm van een conferentie te Tokio of te Was hington. Wij verwachten, zoo zeide hij, dat bin nenkort de nieuwe centrale regeering voor China zal zijn georganiseerd, hetgeen den toestand in Oost-Azië zeker zal ophelde ren. Tenslotte, aldus de woordvoerder, is in de meeste gevallen de antipathie, die derde mogendheden tegen Japan koesteren, het gevolg van dc uitgebreide vijandelijkheden, die thans in China plaats vinden en daar om zullen de zaken er geheel anders voor staan, wanneer eenmaal na beëindiging der vijandelijkheden, de abnormale toe stand is geliquideerd. Op de vraag, of de Amerikaansche neu- traliteitswet het Verre Oosten raakt, ant woordde de woordvoerder, dat de nieuwe wat klaarblijkelijk bedoeld is om tegemoet te komen aan den toestand in Europa en niet dien in het Verre Oosten, zoodat het Verre Oosten er niet bij betrokken is. Op een vraag of Japan bereid is, onder handelingen te openen met de Sovjet- Unie over het sluiten van een handelsver- a In het Kamerlingh Onnes-laboratorium is Zaterdag j.l. een symposium gehouden over de meting van lage en hooge tempera turen. Tegen half elf opende prof. dr. L. S. Orn- stein uit Utrecht dit eerste, door de Neder- landsche Natuurkundige Vereenlging georga niseerde symposium met een opwekking tot de vele aanwezige niet-leden dezer vereenl ging. om deze goede gelegenheid aan te grijpen zich nu als lid op te geven. Ook vestigde hjj nog de aahdacht op de extra aflevering van het Nederlandsch Tijdschrift voor Natuurkunde, waarin de te houden voordrachten in druk zullen verschijnen. De opkomst voor deze bijeenkomst was verheugend groot, zoowel van de leden als van personen bulten de Nederlandsche Na tuurkundige Vereenlging. Vervolgens droeg prof. Ornstein de leiding van dit symposium over aan den voorzitter der voorbereidingscommissie, prof W. H. Keesom, die zelf de rij der sprekers opende met een voordracht over de temperatuur- schaal en wel in het bijzonder over de he- temperatuurschaal. Van den heliumthermo- temperatuurschaal. Van de heliumthermo- meter werd de inrichting behandeld, zooals die in het Kamerlingt Onnes-laboratorium gebruikelijk is. waarna werd uitgewijd over de correcties, die noodig zijn om uit de aan- wijzigingen van den heliumthermometer de temperatuur op de thermodynamische schaal af te leiden. Daarna werd de inter nationale temperatuurschaal besproken, zooals deze in 1927 door de 7de „Conference générale des poids et mesures" is gedefini eerd, benevens de wijzigingsvoorstellen, welke door het comité consultatlf pour la Ihermométrie in zijn in Juli van dit jaar gehouden vergaderingen zijn aangenomen, en aan de conférence generale zijn voorge legd. Als tweede spreker werd het woord ge voerd door den heer W. P. J. Llgnac alhier, die de middelen besprak voor het meten van drag, zeide de woordvoerder, dat de Ja pansche regeering bereid is. met de Sovjet- Unie te onderhandelen over de hangende kwesties, daaronder begrepen het sluiten van een handelsverdrag. JAPAN EN ENGELAND. In een onderhoud, dat de hoofdredac teur van de „Asahi" j.l. Woensdag in Dow- ningstreet gehad heeft met Chamberlain, zou deze verklaard hebben: indien Japan een bewijs geeft van zijn begrip voor de wettige rechten en belangen van Oroot- Brlttannle. zal het Engelsche volk bereid zijn zijn houding van tegenstand jegens Japan te herzien. De Engelschen staan al tijd klaar om naar reden te luisteren en blijven niet eeuwig over hetzelfde thema koppen. De „Asahi" wijst er op. dat dit het eer ste interview is. dat Chamberlain verleend heeft aan een buitenlandschen correspon dent sedert de conferentie van München. Sprekende over de Engelsch-Japansche betrekkingen zeide Chamberlain nog. dat hij bereid was alle voorstellen te bestu- deeren, welke deze betrekkingen kunnen verbeteren. temperaturen van vloeibaar helium, dit be- teekent beneden 5,2 graden Kelvin, dus slechts een paar graden boven het absolute nulpunt. De dampspannlngsmetlngen aan het vloeibare helium worden nader behan deld daar deze nauwkeurig kunnen worden verricht en dan als basis dienen kunnen voor verschillende, electrische thermometers Verder deelde de spreker twee nieuwe for mules mee, die het verband beschrijven, dat tusschen 2,19 graden Kelvin en 4.20 graden Keivin bestaat tusschen de dampspanning van het helium en de temperatuur Tenslotte werden experimenten besproken, die thans nog worden verricht teneinde na te gaan, of er met recht op theoretische gronden twijfel is gerezen aan de dampspannings- waarden beneden 1.6 graden Kelvin. De morgenzitting werd besloten met een voordracht van prof. H. B G. Casimir al hier, die sprak over temperaturen beneden 1 graad Kelvin, dit is dus vlak bij het abso lute nulpunt. De magnetische methode stelt ons in staat temperaturen van de orde van eenige honderdsten, ja zelfs eenige duizend- sten, van een graad boven het absolute nulpunt te bereiken. Het probleem deze temperaturen te meten, d.w.z. het verband te vinden tusschen de temperatuur en een meetbare physlsche eigenschap, kan op ver schillende wijze worden .aangepakt. Eener- zijds kan men trachten een dergelijk ver band langs theoretischen weg af te leider., anderzijds is het mogelijk dit te vinden door toepassing van de grondbeginselen der ther modynamica,. in dit geval is nog een aantal vrij uiteenloopende experlmenteele metho des mogelijk. In de hierop volgende discussie werd o.a. nader besproken ln hoeverre men bü de experimenten de onderstelde, geïdealiseerde omstandigheden kan benaderen. Vervolgens vereenigden zich ruim 70 der aanwezigen aan den koffiemaaltijd. In de middagzitting, welke gepresideerd werd door prof. dr. W J. de Haas alhier, werd het woord gevoerd door sprekers van buiten Leiden. Eerst behandelde dr. W. dc Groot uit Eindhoven de internationale temperatuurschaal voor temperaturen bo ven 1000 gr. Celsius. Deze is vastgelegd door het smeltpunt van goud (1063 gr. Celsius) en door de stralingsformule van Wien. De bepalingen van het smeltpunt van platina (1773,5 gr. Celsius) door drie verschillende laboratoria stemmen op deze sohaal tot op 0.5 graden Celsius met elkaar overeen. De waarde van de in de formule van Wien voorkomende constante C, is nog aan kritiek onderhevig. De onzekerheid in de grootte dezer constante, die samenhangt met de onzekerheden in enkele fundamen teele natuurconstanten, heeft bij 1773 gr. Celsius een onzekerheid van 3 a 4 graden Celsius in het smeltpunt tengevolge. Hierna sprak de heer J. G. Hagedoorn uit Utrecht over optische pyrometrie. Het is mogelijk dc helderheid van een stralend lichaam bij elke golflengte in absolute maat te meten met behuio van een spek- traalpyiometer, welke geijkt is volgens me thoden, die ontwikkeld zijn ln het LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Kinderfeest. In de Stadsgehoorzaal vierden Zaterdag middag de kinderen van bovengenoemde vereenlging het z.g. zomerfeest. Om 2 uur opende de waarn. voorzitter, de heer SpiJ ker, met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen (waaronder vele ouders) ln het bijzonder tot de afgevaardigden der fede ratie en zustervereenlgtngen, alsmede de besturen van de woningbouwver. „Ons Doel" en de „Tulnstadwljk". Dit zomerfeest dat ieder Jaar in Juli wordt gevierd, is tot heden uitgesteld, omdat de tuin door het gemeentebestuur kort te" "voren van een nieuwe bedekking was voorzien en mede door het afkondigen der mobilisatie. Het bestuur heeft echter gemeend den kinde ren dit feest niet te mogen onthouden Spr. hoopte dat ln verband met de hoo- gere kosten, welke aan dit feest verbonden zijn, vele ouders als lid zullen toetreden en zij. die dit reeds zijn, niet voor de winter maanden als lid zullen bedanken. Nadat spr. allen een prettigen middag had toe- gewenscht, werd een aanvang gemaakt met diverse spelen, waaraan prijzen ver bonden waren, zooals kopslaan, trelnloopen. zakloopen, mastklimmen. blokloopen enz., welke zeer in den smaak vielen. Tusschen- tljds werden de kinderen eenige malen op versnaperingen onthaald. Na alfoop dezer spelen werden nog eenige leuke films ver toond. Aan het eind van dezen middag kreeg de heer Brouwer nog even gelegenheid pro paganda te maken voor de korfbalvereni ging. een onderafdeellng van „Zuiderkwar tier". Om zes uur sloot de voorzitter met een woord van dank aan leidsters en leiders en allen die medegewerkt hadden dezen pret tigen, door muziek van „The Blue Rhythm Boys" opgelulsterden middag, te doen sla gen. Het bestuur kan er met voldoening op terug zien. OPENING DER TENTOONSTELLING VAK WIJLEN DEN HEER ANTONY COERT. BAZAAR CHR. JEUGDHULP. Morgenmiddag wordt ln de bovenzaal van het wljkgebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg een bazaar geopend, waarvan de baten ten goede komen aan het suppie- tlefonds der Ver „Chr. Jeugdhulp" aan den Zoeterwoudsche Singel, en die twee dagen zal duren. Behalve een groot aantal practische en fraaie voorwerpen vindt men er een ruime sorteering baby- en kinderkleeding. ter wijl er nog tal van andere middelen ln den vorm van „attracties" worden toegepast om het geld uit de zakken der bezoekers en bezoeksters 'te doen verhulzen naar de noodlijdende kas van „Jeugdhulp". Woensdagmiddag U er voor de Jeugd een poppenkastvoorstelling georganiseerd, ter wijl de ouderen hun hart en maag kunnen ophalen aan oliebollen. HET ZONDAGSCHE RIJVERBOD. De politie alhier heeft gisteren weer één auto en één motorrijwiel in beslag genomen, waarvan de bestuurders niet gerechtigd waren om op Zondag van hun voertuig ge bruik te maken. DE WERKLOOSHEID. Alg. Totaal 2640. 3 Nov. 1938 3998 4 Nov. 1937 4539. Ben 14. Ged Workloozen en 329 in werkver schaffing. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Ned. Indisch recht, de heeren W. Pomes (Den Haagl en K. J. P. Michielsen (Noord- wijk I. Het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned Herv. Kerk toegelaten den heer mr. G. D. Boerlage, cand. aan de Univer siteit alhier. In de Lakenhal. Een zeer groot aantal genoodlgden had zich Zaterdagmiddag in de Overvoordezaii van de Lakenhal verzameld, om getuige te zijn van het feit. dat de gemeente het laat ste werk van den heer Coert op plechtige wijze in bezit zou nemen en van de opening der daaraan verbonden tentoonstelling. Mr. A. F. L. 11. Tepe, wethouder van on. derwijs. nam in zijn kwaliteit als voorzit ter van de Commissie voor de Lakenhal het woord om het werk ln ontvangst te nemen. Mr. Tepe begon er aan te herinneren, dat de heer Coert op 30 Dec. 1937. toen hij zijn functie van directeur van de Lakenhal overdroeg aan den heer Pellnck geen reden had, te vermoeden, dat zijn rust van zoo korten duur zou zijn. In blakende gezond heid en vol van plannen vertrok hij naar het Zuiden, vanwaar ons in Februari van dit jaar de tijding van zijn overlijden be reikte, zoodat wij opnieuw herinnerd wer den aan de IJdelheid van menschelijke hoop en berekening. Diep schokkend was deze tijding voor zijn weduwe en overige nabe staanden. Te Leiden rees de twijfel, of de belofte, die de kunstenaar bi) zijn vertrek had gr- fy-veri, een schilderij voor de Lakenhal te zullen vervaardigen wel vervuld had kun nen worden. Immers toen hij ons verliet, moest het werk nog gemaakt worden. Spoe dig evenwel bleek, dat het werk reeds in vergevorderden staat van voltooiing ver keerde. Met gemengde gevoelens kunnen wij het thans aanvaarden. Het stemt ons weemoedig, dat de kunstenaar niet zei! van deze overdracht getuige kan zijn, doch tegelijkertijd rijst ln ons groote dankbaar heid Want er blijkt weer uit hoe zeer hij schilder was en hoezeer hij Leiden en de Lakenhal liefhad. In Noord-Afrika. waar de hemel zoo geheel anders is, heeft hij kans gezien, de Leldsche sfeer en de ty- pische Leldsche grachtjes te kennen. Al heeft het werk geen afzonderlijke topogra fische of historische beteekenls, het is ka rakteristiek voor een deel van onze goedr stad. Het spreek; wel vanzelf, dat de overname niet zonder eenige plichtpleging mocht ge schieden. Daarom is het ons een genoegen mevr. Coert hier aanwezig te zien in haar oude en welvertrouwde rol van chatelaine Als de Lakenhal internationale bekendheid heeft, dan is dat niet alleen door datgene wat zij biedt, doch ook doordat mevr. Coert bij tallooze recepties als gastvrouwe ont ving en dat deed met bijzondere gratie. Het moge thans uit eerbied en plételt zijn, dat wij haar op dit uur nogmaals als zoodanig begroeten. Spreker onthulde nu de schilderij, die wij reeds hebben besproken, terwijl mevr. Coert een tuil bloemen ontving. Hierna nam de directeur van de Laken hal, de heer E. Pellnck het woord, die onge veer het volgende zeide: Wanneer het laat ste werk van een kunstenaar aan een mu seum wordt overgedragen, mogen d( toehoorders verwachten iets te zullen ver nemen over de kwaliteiten niet alleen van het schilderstuk, dat wordt overgedragen, maar ook over het overige werk van den meester. Ik moet u evenwel in dit opzicht teleurstellen en wel om de volgende reden. Het werk, dat u aanstonds zult zien, is een keuze uit het weinige dat Antony Court tot ons liet komen. Het is uitsluitend ont staan uit het verlangen een famllilid o! vriend een genoegen te doen. Coert zeil noemde ze „schetsen". Aan de hand hier van moeten wij ons van een volledig oor deel onthouden. Niettemin toonen ze oni zulk een visie en vooral een liefde voor het onderwerp, dat wij het moeten betreuren, dat ons tengevolge van Coerts scherpe zelf- critlek 7.oo weinig ter beschikking staat. Deze zelfcrttlek is zijn werk meermalen noodlottig geworden. Want slechts wat hij aan familieleden ten geschenke had ge geven bleef voor vernietiging gespaard. .Dank zij de medewerking van de familie Coert heeft de heer Pelinck tenslotte nog een mooie verzameling bijeen kunnen brengen. Hij heeft gemeend, dit te moeten doèn. omdat de heer Coert een geheel uit zonderlijke figuur was. Tengevolge van zijn overdadige zelfcrltlek, heeft hij waarschijn lijk de betrekking gezocht, waaraan hij de laatste jaren zijn groote liefde gaf Mis schien is het niemand beter dan spreker gegeven, te overzien, welke vruchten zijn arbeid voor de Lakenhal heeft afgeworpen, Het is ontzaglijk veel, dank zij een aange boren gevoel voor schoonheid, een groote liefde voor het werk en een onvermoeide werkkracht. Uit een brief, dateerend uit het laatst van zijn leven schreef de heer Coert: „Ik ben bezig met wasverven een Leldsche gracht te schilderen, een bezig heid, die zeer nuttig is, want ik durt du prachtige land niet aan, het is overweldi gend grootsch. Dat grachtje zal nog wel een week of zes duren." Het plotselinge einde heeft gemaakt, dat het Leldsche grachtje onvoltooid achter bleef. Doch zijn vriend, de heer J. C. Traai die hem zoo door en door kende, heeft ds laatste toetsen aangebracht. Spreker is e' van overtuigd, dat het werk van den schil der juist door zijn zelfcrltlek nimmer vol tooid zou zijn geworden. In dit opzicht mo gen we ons misschien gelukkig prijzen. Het is nu tot ons gekomen getuigenis afleggend van een onvergelijkelijk liefde voor het beeld van Leiden, de stad waarvan de schoonheid en de geschiedenis hem uiter mate dierbaar was. Ook de heer Pellnck brengt ten slotte zijn dank aan mevr. Court Hierna ging men de tentoonstelling ee" zichtigen. terwijl onderwijl de thee wera geserveerd. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op: behalve de reeds genoemden heeren prof. dr. W. Martin ,A. Krantz. J. H. Manders en T. Groeneveld, leden en oen heer F. G. Rosier, secretaris van de Com missie voor de Lakenhal; uit Academisch kringen prof. dr. L. Knappert, prof. dr. A- W. Byvanck, prof. jhr. mr. dr. W. J.M.v*n Eysinga. prof. dr. J. W. Muller, wcthoudc M. G. Verwey, mevr. C, van Iterson-Knopt» en den heer E. Bouwmeester voor Ar Aemulae, de heeren L. Verkoren en M. o- van Doorn van „De Kunst om de Kunst' eerstgenoemde ook namens de Lcidscn Kunstvereeniging, den voorzitter van Vereeniging van Teekenleeraren den nc A. J. M. van Dijk, dén heer A, Krantz waarn. voorzitter, verder kunstenaars kunstliefhebbers als den schilder «ïno horst, dr. J. J. de Gelder en zeer vele ander Op de tentoonstelling komen wij n"0 terug. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2