GROOTE GEBEURTENISSEN WERPEN HAAR SCHADUW VOORUIT UYLENSPIEGHEL J DAM PO LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 November 1939 Derde Blad No. 24422 80ste Jaargang BUITENL. WEEKOVERZICHT Duitsche tegenslagen „Er is voor gezorgd, dat voor de a.s. Sinterklaa§drukte de banketbakkers extra suiker zullen ontvangen" LOODGIETERSBEDRIJE A. ZWART Jr. ST. JACOBSGRACHT 2-2 A - TELEFOON 23951 VRAGENRUBRIEK In den UW KINDJE VERKOUDEN LAND- EN TUINBOUW Wanneer hel niet zoo droevig was, zou jnen geneigd zijn zich af te vragen: is er nu oorlog of niet? Men weet, dat de oorlog er is, doch men merkt er betrekkelijk wei nig of niets van. Van beide zijden wordt in het Westen steeds maar melding gemaakt van onbeteekenende voorvallen en zelfs de strijd tex zee bepaalt zich tot de vernieling van wat koopvaardijschepen, te luttel in aantal om van beteekenis te kunnen zijn op den afloop. Daarnevens nadert de -win ter meer en meer Er heette een groot Duitsch offensief op komst, men vertelde van een zwaren aan val op Engeland als staatsvijand nummer een van het Derde Rijk, wat is er van te recht gekomen? Voor de zoo vee lste maal is daarmede weer eens opnieuw bewezen, dat men goed doet nimmer eenige waarde toe te kennen aan voorspellingen op mili tair gebied. Daar zijn het de generale sta ven. die beslissen en zij alleen en. heusch. zü plegen niet van te voren iets aan te kondigen! Op het politieke terrein moge men soms vooruit kunnen zien, militair lukt dit nooit. Wanneer het ooit tot een aanval zou ko men, van welke zijde ook, dan zal dit on verwacht. zijn, althans niet tevoren aan gekondigd Van de zijde van Frankrijk en Engeland schijnt dit echter minder dan ooit te ver wachten. gelet op het feit, dat de Fran- sche minister Pernot ronduit verklaarde, dat de fout van den vorigen oorlog was geweest, te veel menschen te hebben inge zet en op de aankondiging van Engelsche zijde, dat een uitgebreid Kerstverlof in het voornemen ügt, En al hebben de Duitschers groote troepen-concentraties in het Wes ten verzameld, ook zij toonen nog weinig lust om een storm-aan val in te zetten te gen de Maginot-linie En, zooals gezegd, de winter staat voor de deur Ook de grootscheeps opgezette luchtaan vallen zijn uitgebleven. Men mag zich daarover verheugen, want zij beteekenen zinlooze vernieling en slachting van goe deren. resp. menschenlevens. Of daarbij voorat de angst der vergelding? Veilig mag men toch aannemen, dat, welke partij ook daarmede een aanvang nam. deze met gelijke munt zou worden betaald! Voor Engeland en Frankrijk was er bo vendien een klemmende reden om niet de eerste te zijn, want ln Amerika was de groote beslissing nog niet gevallen, gelijk nu wel het geval is. Zooals den laatstcn tijd was te voorzien, heeft het Congres thans president Roosevelt gevolgd, na hem eerst te hebben afgescheept met een wei gering. Het wapen-embargo is opgeheven en het Is nog slechts een kwestie van da gen of uren. voor en aleer uit Amerika de niet te schatten rijkdommen aan oorlogs materiaal den geallieerden zullen toe vloeien In de eerste plaats schijnen een duizend vliegtuigen reeds kant en klaar te staan voor aflevering en voor tientallen millioenen goederen voor oorlogsgebruik te zijn opgestapeld voor direct vervoer. Enge land en Frankrijk zullen slechts de sche pen hebben te zenden, want Amerika staat zijn schepen dit vervoer niet toe. en che ques uit te schrijven, zulks volgens den stel regel: betaal en haal! In Amerika wordt niet onder stoelen of banken gestoken, dat door de opheffing van het wapen-embargo ln de kaart der geallieerden wordt ge speeld. maar dit wordt beschouwd als te behooren tot de erkenning van de sympa thie, die immers in breede lagen uitgaat naar de zaak der democratieën. Wanneer van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat Amerika door zijn besluit den eersten stap heeft gezet op den weg der opheffing der neutraliteit, is dit practisch Juist, want Duitschland kan slechts theoretisch profi- teeren van Amerika's onmetelijke voorra den. En al moge sporadisch wellicht eens een schip aan den duikboot-oorlog ten prooi vallen, de Amerikaansche goederen zullen Engeland en Frankrijk bereiken! Voor de geallieerden is een bron geopend, die on uitputtelijk is» Het heeft weinig zin, nu nog bespiegelingen te wijden aan de vraag of een vroegere beslissing in Amerika den oorlog had kunnen helpen voorkomen. Dat ls niet meer uit te maken. Dat president Roosevelt destijds juist had gezien, valt in- tusschen moeilijk te ontkennen. Het ls voor de Duitschers in ieder geval een geduchte tegenslag. Trouwens zij heb ben toch niet over veel geluk te pochen, "want meer en meer wordt duidelijk, dat zij den strijd geheel alleen zullen hebben uit te vechten, zoo geen onverwachte gebeur lijkheden zich voor doen. Juist in deze ge- Jichtige oogenblikken van Europa's leven heeft zich in Italië weer eens een regee- ringswisseling voltrokken! En al moge men dat te Rome als normaal voorstellen het aflossen van de wacht, heet dat daar! het is toch wel opvallend, dat nog nimmer zulk een groote wisseling plaats had en voorts, dat. juist de meest Duitsch-gezinde leiders als Starace en Alfieri plaats moes ten maken. Oude, beproefde fascistische Krachten zijn geroepen tot de leiding, Krachten, van wie vaststaat, dat zij volko men trouw zijn aan de oude leuze van het fascisme: geen toenadering tot het bolsje wisme Speciaal in deze tijden spreekt nat boekdeelen. De Duitsche overeenkomst met Moskou heeft Rome van Berlijn los Gemaakt, al is nog niet te overzien, hoe e ui zicl? zal uitstrekken. Italië heeft eenter in ieder geval zijn volledige zelf standigheid hernomen en voert momenteel siechts een volslagen Italiaansche politiek, «eenszins heeft het afgezien van zijn wen- ®c"en, maar er zijn vele wegen, die daar- an tegemoet kunnen komen en het trekt hot" bijzonder de aandacht, dat Italië de strekkingen met Engeland zeer verbetert n tevens op den Balkan zijn positie niet uinig verstevigt. Men zie het vriendschaps erdrag met Griekenland en het handels- L raR met Bulgarije! t 10o!ide Rome zich aanvankelijk wan- Ti?S?-18 ten aanzien van het pact tusschen urkije en Ehgeland en Frankrijk te bc- leht11, waai het rechtstreeks tegen Italië Tnvu l^c^^en een verklaring van den ricsci1«n premier Ismet Inonoe heeft i Zoo |n een sroot'c verbetering gebracht en is de mogelijkheid geschapen van een l«uaansch-Turksche toenadering. Onge- [y\ (Minister Steenberghe in zijn radio-rede van1 November) SANITAIRE INSTALLATIES - MASTIEK DAKBEDEKKINGEN. 2178 (Ingrez. Med.) twijfeld zal Engeland niet nalaten die zoo veel mogelijk te bevorderen, wel inziende, dat een elkaar vulden van Turkije en Ita lië slechts gericht kan zijn tegen Duitsch- land en tegen sovjet-Rusland, dat, nu de kwestie met Finland nog niet geregeld is. zich op den Balkan nog rustig houdt, ook al lijkt het er reeds op, dat Moskou tracht van Bulgarije een voorpost op dit schier eiland te maken. Bulgarije's houding blijft op den Balkan het onzekere punt, de andere landen zijn vereenigd in het Balkan-pact, dat men tracht te versterken met Hongarije en Ita lië. Bulgarije blijft nog altijd wrokken over den afstand van gebied aan Roemenië en Griekenland, waartoe het destijds werd ge dwongen, doch het heeft zijn houding nog niet definitief bepaald. Interessant zal het zijn te volgen, hoe de pressie op Sofia zich ontwikkelt. Te meer. waar Italië en de sov jets daarbij als tegenstanders tegenover elkaar zullen staan Moskou houdt zich voor het oogenblik echter nog bezig met Finland, dat hard nekkig weigert de rol van de Randstaten te spelen, ook al heeft Berlijn het blijkbaar den sovjets evenzeer overgegeven als Est land, Letland en Lithauen. Hoever zal Mos kou daarbij willen en durven gaan? Fin land is bereid om Moskou zoover mogelijk tegemoet te komen als past bij zijn hand haven van onafhankelijkheid en neutrali teit: het lijdt evenwel geen twijfel, dat de Russische eischen, waarover Molotof een zijdig den sluier heeft opgelicht, daarmede niet in overeenstemming zijn. Nog is geen ultimatum gesteld, nog wordt „onderhan deld". doch de Finsche legatie staat in de Russische hoofdstad thans voor een zware taak. Zullen de sovjets den oorlog wagen, al verzekerde Molotof dath un eerste stre ven er op gericht is om den oorlog niet uit te breiden? Gelet op het meer dan brutale cynisme in deze rede van den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche za ken mag men nergens zeker van zijn Deze rede was overigens voor Berlijn, ook al steunde Molotof met woorden nog zoo zeer de Duitsche stellingen, tegen alle vo rige verklaringen in. een tegenvaller, want Moskou verklaarde categorisch niet daad werkelijk aan den oorlog te willen deelne men. Zooals Amerika de geallieerden steunt zal Rusland het Duitschland doen, maai de vraag, wie daarbij het beste zal varen, mag nauwelijks een vraag hecten Voor Duitschland van Russische zijde iets mag verwachten, zal het steeds moeten betalen met politieke concessies en daarnevens blijft het dan nog overgeleverd aan een i land, waar de industrie nog in de kinder schoenen staat, bij Amerika vergeleken. Dat de Duitsche propaganda het tracht voor te stellen alsof Duitschland geheel be vredigd is door Molotof, spreekt van zelf. Wat moet zij anders doen? Van Duitsche zijde is het bolsjewistisch gevaar recht streeks op Europa losgelaten. Wij zijn be nieuwd. of het misschien tenslotte Berlijn niet zal zijn, dat zich daardoor nog zal trachten te redden uit dezen oorlog. Groot slaan wij die kans echter niet meer aan A. W. te L. U moet zich wenden tot het Departement van Justitie. O.a. moet een bewijs overgelegd worden, dat bij den ontvanger dei- registratie het voor naturalisatie verschuldigde bedrag is gestort. Bij een belastbaar inkomen van drie duizend gulden of minder is een bedrag van twee honderd gulden verschuldigd. Abonné Men kan natuurlijk niet verbieden, dat uw dochter bij u komt inwonen. Of het aan u uitgekeerde bedrag gewijzigd zal worden, hangt van allerlei omstandigheden af. waarmede bij de bepaling van dat bedrag rekening gehouden wordt. A. G. te L. In de eerste plaats komt do helft van de goederen, die gemcènschappelijk eigendom waren, aan den langstlevende. Van dc andere helft, die dc nalatenschap vormt, hebben de twee kinderen in het beschreven geval recht op het wettelijk erfdeel. Deze bedraagt voor elk der kinderen twee negende gedeelte van de nalatenschap, dus één negende van alle goederen welke de echtgenooten te zanten bezaten. Er cirkelden wat kraaien in de grijze on eindigheid boven de boomen. Vier boomen zijn het en zij moeten wel familie van el kaar zijn. want zij zijn tegelijk geplant en samen opgegroeid en nu zijn zij alle vier gelijkelijk ontdaan van hun rood-koperen gebladerte. Dat vormt een dik tapijt aan den rand van het akkertje en een hond be leeft er zoo zijn jonge-honden-pleizier aan. Hij rent rumoerig door de weelderige laag. dat de bladeren ritselend stuiven: dat is het eenige geluid ln deze doodsche stilte, want herfst en winter worstelen geruischloos met elkander. Het ruikt hier naar goede, natte aarde, naar zurig eikenhakhout en naar padde stoelen; er is geen wind. Door den lichten nevel klinkt het schorre roepen van de kraaien als door een gewatteerden deken. Ik hoor het slechts als de hond even stil staat en oplettend naar het akkertje ziet. Daar peutert een kraai wat lusteloos rond ln de aardkluiten: zij trekt wat aan een onzicht- baren worm en neemt niet eens de moeite op te kijken, wanneer de hond schel en speels te blaffen aanvangt om haar te ver jagen. Hij rent er met malle sprongen op af. vlak bij is hij, als de kraai tergend-lui ópwiekt om dertig meter verder weer neer te strijken en haar nutteloos gewroet te hervatten. Dwars door het akkertje is een smal pad plat-getrapt; het voert naar het onvermij delijke boerderijtje met de onvermijdelijke afgedwaalde witte kip. die met potsierlijke toewijding in het zand krabt, vijf bliksem snelle krabben links, vijf bliksemsnelle krabben réchts en dan een wijsgeerig en langdurig onderzoek, of de operatie ook wat heeft opgeleverd, met véél schokkend ge draai van haar kippekop en venijnig oog- getuur. Hier hoort de hond natuurlijk thuis, die zoo zorgeloos in de dorre bladeren ravot. Een vrouw komt naar de achterdeur en ziet zwijgend toe, hoe ik voorbij ga. „Goedenavond!", zeg ik. Aan den horizon rijst reeds de schemering; af en toe valt ver stolen een regendroppel. ,,Goej'avondantwoordt zij. Het is een wat oud-gëworden vrouw; zij spreekt zachtjes en ziet oplettend toe, bewegingloos, één geheel met het als uit de aarde gewas sen boederij'tje. Langs het akkertje ga ik naar een klein beukenbosch; tusschen de stammen is het al duister. Aan den rand blijf ik even staan en zie om. de vier boomen groeien daar zoo sterk en zoo hoog, rijzig de stammen tot aan de ingewikkelde vertakkingen; elke tak springt aanstonds in tweeën en deze dragen weer op hun beurt hun splitsingen, die zich voortzetten tot in het onoverzichtelijke, en tóch volkomen planmatige gewirwar van twijgjes, het fijne, kanten netwerk, dat zich in den top in scherpe zwarte lijntjes aftee- kent tegen het late licht. De hond is op een gebiedenden roep kalm naar huis gedraafd, de kraaien zijn wegge vlogen. Zoo stil en rustig is het nu; er tikt wat water van de beuken achter mij. een zoet en staag geluid, en de lucht is zoo vol en zoo frisch. Hoog-op klinkt even een kin derstem, gevolgd door wat slaperig gejeuzel van de kippen, en de boomen staan daar maar. zoo diep-geworteld, van één stam uit ontstond de duizendvoudige gespletenheid in wezen, zooals de kruinen zich aan mij voordoen, zooals óók het leven zélf zich aan ons voordoet, tot wij den stam herkennen en erkennen, en. na den stam, de wortels mogen vermoeden, of gelooven. Achter de verdeeldheid, die zich aan ons voordoet, de eenheid niet kennen, maar wél weten, met groote stelligheid Na een dralend afscheid moet ik mij haasten om nog vóór donker thuis te zijn. Wrijf dan Ijeel. rug en borstje tn met Dampo. Wonderlijk zooals dit helpC Pot 50 et. Tube 40 ei. Doos 30 et 21&2 (Ingez. Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb Eigenheimers geteeld. De aard appelen zijn zeer groot en van binnen vaak hol. Is er een soort dat beter ls? S. B. te O. Antwoord: Vermoedelijk is de grond hier oorzaak. Aardappelen vragen een lossen bodem, vooral los tn den ondergrond. Mest matig met stalmest, bijv. een kruiwagen per 10 vierk. Meter. Geef na het mesten en spitten op de zelfde oppervlakte 2 ons Chilisalpeter. 3 ons superfosfaat en 4 ons patentkali. Dezen kunst mest inharken of ineggen. Geef geen kalk. Vraag: Wat is een gewenschte wisselbouw voor aardappelen? S. B. te O. Antwoord: Wisselbouw is in elk opzicht aan te bevelen. Als regel wordt wel aange nomen. dat men om het andere jaar aardap pelen teelt. Goede wisselgewassen zijn: kool. erwten en boonen. sla en andijvie. Vraag: Heb een schuurtje met één zyde op het Zuiden. Na 1 uur komt er geen zon meer. Welke vrucht kan ik tegen die zijde kweeken? S. B. te O. Antwoord: Tegen dien kant kunt u zee/- goed een middel-late peer kweeken als leiboom. Zeer geschikt is byv. de soort Louis boune d'Ar- ranches, Clapps Favorite. Conference, Durandcau de Tongres. Vooral eerstgenoemde is bijzonder fijn van smaak. Voor pruim komt in aanmer king Reine Victoria, een vrij groote roode. lek kere pruim, welke in Augustus rijpt. Vraag: Kunt u o^k meededen wat voor •»scct het is. dat in bijgaand doosje is gesloten? Af en toe vinden we dit ln huis. Is het een watertor? P. B. E. te O. Antwoord Bedoeld insect is geen water tor; het komt meer voor langs sloot en en vooral bij koud weer komt het in huis. Hei eet aan all-- eetbare waren, maar dort ni"t vel scharlo omdat het zelden in groot aanial voo-komt. I -g op de plaats, waar u lmt mtjrm-'-n ~an«v-ft ?en snor-,je. gedrenkt, in suf'cenvater. Het. ins-G kruipt in dc spons en kan gemakkelijk worden gevangen. Vragen op Tuinbouwgebied aan dc Redactie onder motto „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9