Mijnhardtjes LEID5CK DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 4 November 1939 De moord te Leidschendam C? Gearresteerde legt volledige bekentenis af Het stadhuis carillon Laatste Berichten Binnenland De kostwinnersvergoedingen Een legervliegtuig verongelukt in Indië BEURSOVERZICHT Melkprijs voor de aangeslotenen van de (onsumptie-Meik-Centraie MARKT Kader wordt inzake de arrestatie te Rot- tfrdaai nog gemeld: Na een zelfstandig onderzoek had de Rotterdamsche recherche zóóveel mate riaal in handen gekregen tegen een door haar verdachte, dat gisteren tot dt aanhouding van den 29-jarlgcn koopman R. A. kon worden overgegaan. Vrijwel het geheele gestolen bedrag vrrd bij hem in beslag genomen. Hij heeft na zijn arrestatie een volle dige bekentenis afgelegd, dat hij aan doren moord i6 medeplichtig geweest, een bekentenis welks hij hedenochtend zoor den rechter-commlaaaris te 'a-Gra- renhage mr. Borgerhoff Mulder, heeft herheeid. Hij ls ln het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage Ingesloten. Het is een mooi staaltje speurwerk van de Rotterdamsche recherche geweest, hoe men tot de arrestatie van dezen man ls «komen. Maandag j.l. heeft een groote heeren modezaak te Rotterdam aan de politie al daar kennis gegeven, dat op den dag na den moord t Leidschendam zich een man in deze «tak heeft vervoegd, die verschil lende heerenmode-artikelen, o.a. overhemd hoed. boord, das en schoenen heeft ge- Deze man vertelde er bij. dat hij juist' In een groot confectle-magasljn een nieuw costuum had gekocht. De heerenmodc-ar- •ikelen betaalde hU met een bankbiljet van 1100 en toen de politie navraag deed m het aangeduide confectle-magazljn, bleek (1st hij ook daar met een bankbiljet van 1,100 heeft betaald. In beide magazijnen was het opgevallen, dat de man aan een zijner handen tus schen duim en wijsvinger gewond moest zijn. want op die plaats droeg hij een ver band. DE FATALE BOORD. In het heerenmode-magazijn had deze klant een stijven, dubbelen heerenboord als mede een paar zoo goed als nieuwe schoe nen achtergelaten. De gevonden boord droeg een wasch- nummer en hierop is de politie op onder zoek uitgegaan om er achter te komen bij welke wasscherU deze boord behandeld kon zijn. Zij slaagde er in deze wasscherij te vinden en via deze firma kwam de politie terecht bij een pension te Rotterdam. Bij navraag aan de pensionhoudster, bleek dat de boord inderdaad aan een van haar pen siongasten toebehoorde. Deze pensiongast was een of twee dagen tevoren vertrok ken. doch had een koffer achtergelaten, waarvan hij had gezegd dat hij deze nog wel eens zou komen halen. In den koffer vond men nog een aantal soortgelijke boorden, die in dezelfde was scherij waren gewasschen. Hiermee was de Identiteit van den drager van den boord bekend geworden en restte nog diens verblijfplaats op te sporen. Dit gelukte de politie vrij spoedig en toen hij Vrijdagavond per auto van een zakenreisje terug kwam. had de politie hem in zijn tegenwoordige woning opgewacht en werd hij gearresteerd. Hij bleek toen nog in het bezit te zijn van ruim f. 2000. bestaande uit een bank biljet van f. 1000 en eenige van f. 100. Hij slaagde er niet in aan de politie een rede lijke verklaring te geven van de herkomst van dit geld en nadat hij op het politie bureau ingesloten was, gaf hij toe bij de ,Leidsi»hendamsohe moordzaak betrokken te zijn. Hij verklaarde, dat hij het was, die in korporaalsuniform den veehouder Van der Horst uit zijn woning heeft gelokt en dat hij daarna de auto heeft bestuurd. Hij gaf ook aan. waar de auto zich op het oogenblik bevond en op zijn aanwijzingen ls dit voertuig inderdaad in Amsterdam in een garage gevonden. Er werden op deze auto. die met bloed bevlekt was, inderdaad sporen van een aanrijding gevonden en door deskundigen worden nadere aanwij zingen verder onderzocht. Omtrent de rol, welke A. in dit drama heeft gespeeld, kan de Justitie op Jiet oogenblik, in het belang van het onderzoek geen verdere mededeelingen doen. Hetzelfde is het geval met de arrestatie van A.'s broer te Amsterdam WU vernemen nog. dat de te Rotterdam gearresteerde A., die hedenochtend naar Den Haag ls overgebracht, van goede fa milie is en een zeer netten indruk maakt. Hij bedekte zijn gelaat met zijn handen, toen hij de persfotografen en journalisten MAATSCHAPPIJ DER NEDERLAND SC HE LETTERKUNDE. De waardeering van de volkstaal. I In de maaaidelljksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter- iunde heelt gisteravond dr. K. H. Heeroma ten '.oordracht gehouden over ,Pt waar- óeenng van de volkstaal". De kuituur «taat eenerzij da verwerpend, anderzijds aanvaardend tegenover de volks taal. Immers eenerzijds is er In de kuituur een streven naar gelijkmaking dat geen afwijkingen van de conventloneele be- schaalde taal duldit, anderzijds kent de kuituur ook een verlangen om aan de ver starring der conventie te ontkomen, een verlangen naar nieuwe uitdrukkingsmoge lijkheden, en dit verlangen etrljft de kuituur juist weer tot beoefening en waardeering der volkstaal Theoretisch behoeft een we tenschappelijke belangstelling voor de volks taal nog heelemaat niet van waardeering te jetutgen: ook verschijnselen, die uit een oogpunt van opbouw der kuituur waarde loos of zelfs verwerpelijk zijn, kunnen niet temin voorwerp van wetenschappelijke be langstelling zijn. Praktisch zal de studie der dialekten echter zelden ter hand wor den genomen door geleerden, die niet tevens als mensch van de volkstaal genie ten: praktisch zal de wetenschappelijk* dlalektvormlng indireikt dus wel degelijk een uiting van waardeering voor de volks taal zijn. In de gemeenschap, die zich van volks taal bedient, viivdt men eveneens twee tegenstrijdige machten, een die vernieti gend en een die behoudend op de volks taal werkt. Dé vernietigende madbt is de angst om zich te onderscheiden en zich belachelijk te maken, die weerloosheid tegen den geltjkmakingsdrang der kuituur tengevolge heeft; de behoudende macht is het particularisme, dat voorkomt uit een besef van eigenwaarde en verzet tegen de rinlooze aanmatiging van de zg. beschaaf den. de dragers van de kuituurtaai. Het particularisme leidt natuurlijk steeds tot waardeering voor de volkstaal en vindt weerklank bij het antl-conventiomeele ver langen ln de kuituur, de weerloosheid der volkstaalsprekers verhaast anderzijds het kultureele nlvéUeeringsproces. De ontmoeting en wisselwerking tusschen kuituurtaai en volkstaal is zoo oud als de kuituurtaai zelf. Wij kunnen haar reeds in de vroegste middelnederlandsche literaire overlevering opmerken en zij duurt voort tot op den dag van heden. Maar zij vertoont aioh naar mate de kuituur zelf verandert °"k telkens ln andere vormen In de Mid deleeuwen valt de tegenstelling tusschen kultirurtaal en volkstaal nog vrijwel samen toet die tusschen geschreven en gesproken taal. Want de gesproken taal wordt dan nog riet bewust gekultiveerd en de volkstaal wordt nog niet bewmt ln geschreven vorm «senover de kuituurtaai gestold. De heele walkultuiur is daar dan nog te weinig be wust en systematisch voor; het streven om J'n locaal dialekt volkomen zuiver schrif telijk veer te geven is nog even onbekend als de angst voor grammaticale inconse- JWnties in de kuituurtaai. Dat konvt pas met de Renaissance. Bredero doet ztjn best. een behoefte aan naturalistische ty- {torliig. om zoowel de Amsterdamsche va r aal van Robbeknol als de Antwerpsche an Jerolimo zoo nauwkeurig mogelijk weer ptea. Anderzijds be ij varen de gramma- C1 zich om dc kuituurtaai gestrengeltjk reglemerriecrcn. Kuituurtaai en volks- t komen ln dezen tijd tegenover elkaar taai?11 a's beschaafde en onbeschaafde Iaat more de drang tot taaibeschaving ken i"0'1 ool< uitstrekken over dc gespro- hiea. 1 bet begrip van een algemeene item"'*1®. (prMM**k begint zich te vor- ook in geschrifte gebruikt, echter nooit als uitdrukkingsmiddel voor andeTe dan laag- btj-de-grondsche zaken. De waardeering voor de volkstaal ls stellig lager dan in de Middeleeuwen. Het particularisme begint pas in de 19e eeuw kansen, te krijgen en wel via de filologie. Lambert ten Kate stelt uit historische overwegingen de volkstaal soms boven de kuituurtaai en de lexicogra fen gaan op zoek naar de .goede" dialekt- woorden, die algemeener bekendheid vet' dienen. De romantiek brengt daarna volle dig eerherstel voor de volkstaal. Het parti cularisme viert hoogtij, al kan het het steeds verder invretend bederf van de dialekten door den Invloed van de almach tiger wordende beschaafde kuituurtaai niet tegenhouden. HEDEN WERD DE BOURDON IN DEN TOREN OPGEHANGEN. Hedenmorgen is de laatste en grootste klok van het carillon voor het Stadhuis, de zoogenaamde Bourdon, het geschenk van het Leidsche Studentencorps, dat, naar men weet, tevens dienst zal doen voor den heel- uur-slag, ln den toren opgeheschen. Vanzelfsprekend waren uitgebreide voor bereidingen noodig om dit zware gevaarte, waarvan het gewicht de zesduizend kilo gram benadert, zonder stoornis of onge lukken op zijn plaats te brengen. De firma J H. Addlcks en zoon uit Am sterdam, die met de uitvoering van dit kar wei belast ls en die ook het speelwerk voor het carillon zal leveren, bezit natuurlijk de noodige ervaring op dit. gebied, terwijl ook het transport van de reeds eerder opgehan gen klokken, waaronder eveneens van zeer respectabele afmetingen en gewicht, ver schillende preparatieven had noodig ge maakt, zoodat het werk buitengewoon vlot verliep Te ruim 9 uur werd vanmorgen een aan vang gemaakt met het ophljschen, waar toe gebruik werd gemaakt van een elec- ttische lier, die het gevaarte langzaam maar zeker naar boven trok. Het bleek een uitermate secuur werkje, want de klokke- mantel paste maar heel precies ln de ln den toren uitgespaarde ruimte. Te ongeveer elf uur was de klok ongeveer halverwege aangeland en werd gepauzeerd. Er werden eenige zware balken onder gelegd, alle ver bindingen in de takels werden opnieuw ge ïnspecteerd en toen alles in orde was be vonden. werd de tweede etappe aanvaard. In den loop van den middag hoopte men de klok op de plaats van bestemming te doen aankomen; deze plaats ligt ongeveer 50 meter boven den beganen grond. Het eerstvolgend onderdeel van de werkzaam heden aan het carillon bestaat dan uit het ophljschen van den speeltrommel, welke bereids op het werk is gearriveerd en uit liet aanbrengen van de verbindingen van de klokken met het klavier en het speel werk. In verband met het gereedkomen van de restauratie van den ouden gevel, werd ueze hedenmorgen geïnspecteerd door de voltallige Commissie voor de Rijksmonu mentenzorg onder voorzitterschap van dr. Kalff. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 65-Jarlge Mei. G. K. V. uit Warmond, die op den Haarlemmerweg wilde Instappen ln een met een paard bespannen wagen en daartoe haar voet op het voorwiel had ge plaatst. met haar linkerschouder onder dit wiel terechtgekomen, doordat het paard onverwacht aanzette. Zij bekwam kneuzingen in dit lichaams deel en bovendien schaafwonden in het ge laat. De Eerste-Hulpdienst heeft haar ter behandeling naar het Academisch Zieken huis overgebracht. 2161 Zoo zien ze er uil, dus niet rond, doch HARTVORMIG. (Ingez. Mea.> KR KOMEN TAL VAN WIJZIGINGEN. De regeerlngspersdienst meldt thans ln aansluiting op ons bericht onder finnen- land" dat de minister van defensie een re geling voor de kostwinnersvergoedingen heeft vastgesteld, die in menig opzicht af wijkt van de regeling, welke tot dusver gold. Wel blijven de algemeene beginselen, waarop het Instituut der kostwinnersver goedingen berust, ongewijzigd, doch de berekeningsmethode van de vergoedings bedragen ondergaat een belangrijke wij ziging en vooral een groote vereenvoudi ging. In verband met de verhooging van het maximum van f. 2.50 tot f. 3.00, welk maximum in bijzondere gevallen nog kan worden overschreden, zullen vele vergoe dingsbedragen worden verhoogd. Dit be- teekent echter volstrekt niet, dat een alge meene verhooging zou plaats hebben. Er zijn ook vergoedingen, die verlaagd zullen worden, doch dit zal. alleen voorkomen ten aanzien van militairen, wier militaire in komsten geacht worden dit toe te laten. De toegekende vergoedingen zullen alle aan de hand van nieuwe voor schriften worden herzien, hetgeen uiteraard eenigen tijd in beslag zal nemen. In tusschen bestaat de ver wachting, dat door de ingevoerde ver eenvoudiging deze herziening toch vrij snel zal kunnen verloopcn. De verhoogingen zullen worden toe gekend met ingang van 1 September j.l., de verlagingen met ingang van 26 November a.s. Voor hen, die bij de opkomst steun trekkend waren, wordt tevens een ver goeding ingevoerd voor het gemis van jons voor brandstoffen. Spoedig zullen nadere mededeelingen volgen, nadat de thans gedrukt wor dende regeling zal zijn verschenen. meegemaakt. Op de afdeeling der Industrieelen kwamen Unilevers iets lager te liggen, ook Aku's zakten een kleinigheid af. terwijl de Phillpsaan- I deelen na prijshoudende opening langzaam aan iets naar beneden liepen. De omzetten waren daarbij echter klein In tegenstelling hiermede bestond voor de Suikeraandeelen een vaste stem- ming. In dc eerste plaats kwam dit tot uit-1 drukking in het koersverloop van H.V.A.'s. die niet onbelangrijk beter waren en boven 400 kwamen, doch vervolgens wederom even bene den deze grens tipten. Ook Vorstenlanden wa ren goed gedisponeerd, terwijl diverse incourante soorten zich gemakkelijk konden handhaven. De Rubberfondsen waren eveneens niet slecht van toon; Amsterdam Rubbers waren niet veel veranderd, maar konden zich toch gemakkelijk op peil hóuden, doch voor verscheidene minder courante soorten kwamen hoogere noteeringen te voorschijn. Hoewel de affaire in Scheepvaartpapieren niet omvangrijk was werd eenige attentie aan den dag gelegd voor de Indische lijnen. Scheep vaartunies waren goed prijshoudend, evenals Kon. Booten en Oude Vaarten. De Tabaksmarkt was zeer stil. maar goed prijshoudend. Op de belegglngsmarkt hadden de Nederland sche staatspapieren een ongeanimeerd voorko men. De koersen van de obligatlen uit de Jon gere emissies waren meer end eels niet veel ver anderd maar na de .rijzing der laatste dagen kon toch eenige vermoeidheid worden opge merkt. De Oude Schuld was bepaald gedrukt. Van de bultenlandsche fondsen waren de obli- gatlën uit de Youngieening vast gestemd Van de Fransche papleren kwamen de 3 3/4 Frankrijk hooger te liggen en de onbeschaafde volkstaal wordt Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames C. F. Th. C. Dellen (Den Haag). G. Jonker (Scheveningen en H. J. C. Pott (Rotterdam). —De heer J A Bakker, cand. aan de Rijksuniversiteit alhier is door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant toegela ten tot de Evangeliebediening ln de Ned. Herv. Kerk. REGELING VOOR HET UIT DE MARKT NEMEN VAN RUNDVEE. Naar wij van officieele zijde vernemen, zal de Nederlandsche Veehouderijcentrale op Maandag a.s. een aanvang maken met het uit de markt nemen van rundvee. De werkwijze zal dezelfde zijn als verleden jaar. De runderen zullen op een aantal slachtveemarkten door eenige daartoe aan gestelde veehandelaren voor rekening der centrale worden aangekocht. De verwer king dezer runderen is toevertrouwd aan dezelfde vleeschfabrieken. die ook het vo rige jaar aan de bereiding van vleesch in blik hebben deelgenomen. De runderen zul len worden verwerkt tot rundvleesch in blik. Gevreesd wordt dat de vijf inzittenden zijn omgekomen. Aneta verneemt van den commandant der militaire luchtvaart te Batavia: Hedenmorgen is, kort na het vertrek van het vliegveld te Ambon, een Glenn Martin brandend neergestort bij het schiereiland Hitoe. tegenover Ambon Dc gewestelijke militaire commandant begaf zich onmiddel lijk naar het terrein waar het vliegtuig was neergekomen en berichtte vandaar: het toe stel is geheel verbrand Omtrent het lot van de bemanning kun nen nog geen positieve berichten worden gegeven, ofschoon er weinig hoop bestaat. Het aantal inzittenden van het toestel be droeg vijf. De positie, waar het vliegtuig zich bevindt, vertraagde het doorkomen van nauwkeurige feiten omtrent het lot van de zich aan boord bevindende personen. Aan boord waren de sergeant-vlieger Kromhout van der Meer. als tweede piloot vaandrig-kort-verband-vlieger Comfurius, de brigadier monteur Mulder, de brigadier- radiotelegrafist Steenman, en de burger daggelder Versteeg. Aangeteekend dient te worden, dat de volstrekte zekerheid dat de inzittenden zijn omgekomen niet kan worden gegeven. Variété 9.20 Orkestconcert 10.05 Declama» tie 10.20 Dansmuziek 11.2011.35 Be richten. Radio-Paris. 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 5.50 Herm. Hagestedt s or kest 7.40 Gr am .muziek 9.30 Zang en piano 10.00—10.20 Gr am. muziek 11.20 Het Om roeporkest en solist 1.35—2.20 Populair- con cert 3.20 Het Omroeporkest 4.30 Instru mentaal kwartet 5.20 Concert 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gra- mofoonmuziek 11.50 en 12.30 Omroepdansor- kest 12.501.20 Gram.muziek 4.20 Piano voordracht 4.45 Grara.muziek 7.20 Ont spanningsprogramma voor soldaten 7.50 Om- roepdansorkest 8.20 Het Belgische Natlonaal- orkest 9.5010.20 Gram.muziek. 484 M.: 11.35 Gram.muziek 11.50 .Radio orkest 12.50—1.20. 4.20 en 5.35 Gram.muziek 5.50 Radiotooneel in dialect 6.20 Gram. muziek 7.20 Uitzending voor soldaten 7.U0 Radio-orkest 8.20 Gram.muziek 8.35 Radio orkest 9.30 Cabaret-programma 10.05— 10.20 Gram.muziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. AMSTERDAM. 4 November. Waar de beurshandel de geheele week van zeer geringe afmetingen was geweest, kon moei lijk verwacht worden, dat deze vandaag een flinke opleving te zien zou geven. Ook heden was de animo niet. groot, doch voor enkele fond- sensoortcn werd toch nog eenige belangstelling aan den dag gelegd. De koersbeweging was on regelmatig en een vaste lijn viel in de markt niet te onderkennen. De aandacht werd in de eerste plaats getrokken door de Amerikaansche waarden die vast gestemd waren in navolging van Wallstreet, Daarbij ontwikkelde zich eenige affaire in de Staalaandeelen. in de Koperwaar den en de Luchtvaari fondsen. BpCCÜk&l NoravTs en Curtiss. Wrights, waarvoor zich vrij goede kooplust openbaarde. Op dc locale markt was niet veel te doen. De Koninklijken hadden een gedrukt voorkomen. Bij de opening werd onmiddellijk een viertal punten beneden het slot afgedaan en onder beurstija werden slechts kleine schommelingen VOOR ZONDAG 5 NOVEMBER. Hilversum 1. 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO.. 5.00 NCRV. 7.45—1130 KRO 8.30 Morgenwijding 930 Gereform. Kerkdienst Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 1215 Causerie ,,Het streven van onzen R.K. BUndenbond12.35 Gram.muziek 12.45 Be richten ANP gram.muziek 1.00 Boekbespre king 1.20 Rococo-octet 1.35 Gram.muziek 1.45 Rococo-octet 2.00 Godsdienstonder richt 2 30 Gram.muziek 3.00 KRO-Kamer- orkest en soliste 4.00 Ztekenlof 4.55 Gram. muziek 5.00 aewjjde muziek (gr.pl.) 5.20 Vrije Evangelische Kerkdienst, Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7 45 Berichten 7.50 Gram. muziek 8.00 Berichten ANP., mededeelingen 8 15 Vrooliik programma 9.00 Gram.muziek 9.15 Radiotooneel 10.15 Gram.muziek 10 30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog 11.00— 11.30 Esperantolezing. Hilversum II. 301.5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO 12.00 AVRO, 5.00 VPRO. 5 30 VARA. 8.00—12.00 AVRO 8.65 Gram.muziek 9.00 Berichten 9.05 Tuinbouwhalfuur 9.30 Gra- mofoonmuzletc 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 10.00 Zondagsschool 10.30 Doopsgezinde Kerkdienst 12.00 Cyclus „Ver schijnselen van dezen tijd" 1225 AVRO- Amusementsorkest en solist 12 45 Berichten ANP Hierna: Gram.muziek 100 Vervolg concert 1.30 Causerie „Een gesproken mail brief" 1.50 Kinderkoorzang (opn.l 2.00 Boekbespreking 2.30 Leden van het Omroep orkest en solisten 3.30 Zang en orgel 4.00 Cyclus „Onze Weermacht" 4.25 Gram.muziek Hierna: Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprek ken met luisteraars 5.30 Voor de kinderen 6.00 „Bravour en Charme" 6.30 Voor schakers 6.55 Sportnieuws ANP 7.00 VARA-Kalen- der 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Het Rosian-orkest 8.00 Berichten ANP., me dedeelingen 8.20 Omroeporkest en soliste 9.20 Gram.muziek 9.30 Radiotooneel 10.00 Litterair-muzikaal programma 11.00 Berich ten ANP. Hierna; Het AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Orgelspel (opn.l. Engeland. 391 en 4 49M 8 45 Kerkdienst 11.20 Blaasorkest 12.00 Causerie ..Great occasions'' 12.20 Berichten 12.35 Zang 1.05 Radiotooneel of gevarieerd programma I.35 Causerie 1.50 Concert 2.50 Wedstrijd 3.20 Berichten 3.35 Religieuze causerie 3.55 Gram.muziek 4.35 Kinderuurtje 5.20 Berichten 5.35 Declamatie 5.55 Orgelspel 6.20 Orkestconcert 6.50 Mededeelingen 7.15 Kerkdienst 8.00 Liefdadigheidsoproep 805 Optreden van een solist(e) 8.20 Berich ten 8.35 BBC-Theater-orkest 9.15 Radio tooneel of gevarieerd programma 10.05 Epi loog 10.15 Optreden van een solist(e) 10.40 BBC-Variété-orkest 11.20—11.35 Berichten. Radio-Pari», 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 5.20 Havenconcert 7.20 Gram.muziek 8.35—9.35 Omroepkoor en -or kest 9.50—10.20 Volksliederen 10.35—10.55 Omroeporkest en solisten 11.201.20 Concert Ia35 Populair concert 3.20 Weermachtcon cert 7.35—12.20 Zie Deutschlandsender. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 8.20 Gram. muziek 9.20 Zang en orgelspel 10.35 Gra- mofoonmuziek 10.50 Carillon-bespeling II.20. 12.30—1.20 en 1.50 Gram.muziek 2.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten 5.35. 6.20 en 6.45 Granunuziek 7.20 Gevarieerd pro gramma 9.30—11.20 Gram.muziek. 484 M.: 8.20 Gram.muziek 9 20 Gevarieerd concert 10.20 Koninklijke Koorvereeniging Carolorégienne 10.35 Gram.muziek 11.05 Pianovoordracht 11.35 Gram.muziek 11.50 Omroepdansorkest en soliste 12.551.20 en I.50 Gram.muziek 2.05 Stafmuziek van het lste Regiment Guides 2.50 Pianovoordracht 3.05 Gram.muziek 3.20 Stafmuziek van het lste Regiment Guldes 4.05 Vioolvoor dracht 4.20. 6.16 en 6.35 Gram.muziek 7.20 Uitzending voor soldaten 7.50 Radio-orkest en solisten 9.3011.20 Gram.muziek. VOOR MAANDAG 6 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 en 414.4 M NCRV-Uitzen- ding 8.00 Berichten ANP 8.05 Schriftlezing en meditatie 8.20 Gram.muziek (9.309.45 Fe licitaties' 10.30 Morgendiens t 11.00 Christelijke lectuur 11.30 De „Vedelaars" (Van 12.00—12.15 Berichten: om 12.45 Berichten ANP) 1.00 Orgelconcert 2.00 Schooluitzen- ding 2.35—2.55 Gram.muziek 3.00 Causerie over kamerplanten 3.40 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram.muziek 5.15 Voor de kinderen 6.15 Gram.muziek 6.30 Vra genuurtje (7.007.15 Berichten) 7.45 Gram. muziek 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten 8.15 Utrechtsch Stedelijk or kest 9.10 Causerie David, een karakter schets" 9.35 Utrechtsch Stedelijk orkest, Toonkunstkoor en solisten 10.15 Berichten ANP., actueel halfuur 10 45 Gram.muziek II.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 voorm. VPRO 8.00 Berichten ANP., gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Zang en piano In de pauze: Gram.muziek 11.10 Declamatie 11.30 Gram.muziek 12.15 Orgelspel 12.45 Berichten ANP., hierna Grn mofoonmuziek 1.00—1.45 VAR A-orkest 2.00 —3.00 Gram.muziek 3.05 Declamatie 3.35 Viool en piano 4.00 Grammuziek 4.30 Voor de kinderen 5.00 Gram.muziek 6.00 Orgel spel 6.30 Reportage 6.45 Klarinet en piano 7.00 VARA-Kalender 7.05 Voor de ntef meer leerplichtige Jeugd 7 25 Gram.muziek 7.30 VAR A-orkest (met toelichting) 8.00 Her- ling SOS-berichten 8.03 Berichten ANP 8.15 Gram.muziek 8.30 De Ramblers 9 00 Reportage-schets 10.00 ..White and Wood 10.15 VARA-orkest 11.00 Berichten ANP -r- ll.io12.00 Gram.muziek. Engeland. 391 en 449 M. 10.05—10.20 Orgel spel 11.20 BBC-Harmon(e-orkest 11.50 So listenvoordracht 12.20 Berichten 12.35— 1.20 Harry ^rver en zijn orkest. 2.20 Concert 2.50 Radiotooneel of gevarieerd proaramma 3.20 Berichten 3.35 Causerie 3.50 Variété 4.20 Kinderuurtje 4.50 Orkestconcert 5.20 Berichten 5.35 Declamatie 5.55 Variété 8.30 Sollstcnvoordracht 6.50 Mededeelin gen 7.20 Orgelspel 7.35 Radiotooneel of gevarieerd programma 8.20 Berichten 8.35 Zondag 5 November. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.VJR.O., VJlUJl. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O.. N.CJt.V. enz. 3e Programma: 8.30 Brussel Fr. 11.20 Brus sel VI. 1.20 Keulen «Berichten 12.20) 1.50 Brussel VI. 4.20 Keulen «Berichten) 6.50 Brussel VI. (6.50 en 9.20 Ber.); 11.20 Deutschl. s. (Berichten) 4e Programma: 8.30 Brussel VI. 10.20 En geland 10.50 Brussel VI. 11.20 R. Danmark 12.20 Engeland (Berichten); 12.50 Parijs Ra dio (Berichten» 1.001.09 Scheveningen Ha ven (Ber.) 1.50 Brussel Fr. 3.20 Engeland «Berichten) 3.35 Brussel Fr. 5.20 Engeland (Berichten) 5.35 Boedapest 5.50 Engeland 6.50 Motala of div. 7.20 Keulen (Berichten) 7.35 R. Danmark 7.50 Brussel Fr. 8.20 Engeland (Berichten 8.35 R. Danmark 9.20 Keulen «Berichten) 9.30 Brusael Fr. 11.20 Engeland (Berichten). Maandag 6 November. Ie Programma: lederen dag van 824 uur Avro, Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur Kro, Ncrv ene. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.50 Diversen 11.20 Brussel VI. (12.20 Ber.) 1.20 Keulen (Berichten 1.50 R. Danmark 2.35 Diversen 2.50 Motala 3.05 R. Danmark 3.50 Di versen 4.20 Brussel VI. 5.10 R. Danmark 5.35 Motala 6.20 Brussel VI. «6.50 Ber.) 7.50 Brussel Fr. 8.20 Brussel VI. (9.20 Ber.) 10.20 Deutschl's (11.20 Ber.). 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Enge land «Berichten» 11.20 Brussel Fr. 12.20 Engeland (Berichten) 12.50 Parijs Radio (Be richten) 1.40 Diversen 2.20 Engeland (3.20 Berichten 4.20 Brussel Fr. 4.50 Engeland «5.20 Berichten' 5.005.09 Scheveningen Ha ven «Ber.) 5.35 Brussel Fr. 5.50 Brussel VI. 6.05 Engeland 6.20 Brussel Fr. 6.50 Mo tala 7.20 Keulen «Berichten) 7.30 Bero- münster 8.20 Engeland (Berichten) 8.35 R. Danmark 9.20 Keulen «Berichten) 9.30 Boedapest 10.20 Engeland <11.20 Berichten). Wijzigingen voorbehouden. VOOR DE MELK VAN 5 NOVEMBER TOT EN MET 11 NOVEMBER. Eerste klasse 8 cent per liter; de handel draagt af aan de A-V.M. 1.60 et. per L. Tweede klasse 7,75 ct. per liter; de handel draagt af ae,n de A.V.M. 1,85 ct. per L. Derde klasse 7.50 ct. per liter; de handel draagt af aan de A.V.M. 2,10 ct. per L. LEIDEN. 3 Nov. Groentenveiling enz. Roode kool f. 1.70—4.10; savoye kool f. 2.20—3.90; groene kool f. 2,40-^5.70; boerenkool f. 2-^-4; ra pen f. 3.30—3.60; prei f 1.50—3.80; kroten f.170 2.40; kroten, gekookt f.3—7; uien f. 1.20— 3.80; peen f. 1.505.60: spruiten f.622; an dijvie f.2—6; sla f.2—4; nero f. 8.10—9.60; drui ven f. 1226; snijboopen f. 2442; Witloof f.8 30; postelein f.68; spinazie f.719; tomaten A f. 2—18. B f. 2—26. C f. 2—14. CC f. 2—6. per 100 KG. Andijvie f. 0.401.90; komkommers f. 1 —4.20; bloemkool f. 1.5019.10; meloenen f. 2— 7; knolselderie f.13.90. alles per 100 KG. Kro ten f. 0.60—1.20; pieterselie f. 0.301.30; radijs f. 0.60—1.20; selderie f. 0.30—2.20: bleekselderie 1.8—27; peen f. 1.905.80; raapstelen f. 0.60 0.80: alles per 100 bos. Botermarkt, 4 Nov. Aangevoerd 345 KG. boter. Prijs: Fabrieksboter f. 1.68. boerenboter f. 1.56—Ltttt per KG. Handel kalm. Aan de Turfmarkt was deze week geen nieuwe aanvoer. Prijs lange turf f.68 p. 1000. LEIDERDORP. 3 Nov. Kipeieren f.6.50. kui- keneleren f.5 per 100; boter 77 ct. per pond; kaas 2036 ct. per pond; kippen 2060 ct.. hanen 70 ct., konijnen f. 0.201.60. duiven 15 ct. en eenden 45—55 ct. per stuk. RIJNSBURG. 3 November. Groentenveiling. Aardappelen 0.600.80; Kroten 0.500.65; Waschpeen 0.70—1.10; Uien 0 50—0.65: Bloem kool I 12.00—16.00: idem II 6.00—10.00: Groene Kool 3.00—4.30; Roode Kool 2.80—3.40; Gele Kool 2.30—3 00; Witte Kool 2.50—3.10: Bospeen 4.00-4.30. RIJNSBURG. 3 November. Bloemenveiling. Pot .Chrysanthen 1723; Souce d or 2530; Tri- toma's 1.50—2.00; Witte lelies 4.30—5.10; Tros chrysanthen: Goudvlinder 1422; Engelsch bruin 22—28; Phenixl 2—15; Nonnandië 1420; Blanche partout 3035; Groote Chrvsanthen: Speet 1012; Pulling 810; Emma 910; Blan che partout 47. TER-AAR, 3 November. - Centrale Veiling - Spinazie 0.18—0.24: Andijvie 0.05—0.22; Boerekool 0.110.21 per kist; Snijboonen 1.60 2.95; Witte Pronkboonen 0.150.37 per 10 kg.; Druiven 0.26 per kg.: Waschpeen 1.502.00; Uien 1 20—3 00; Prei 1.30; Spruitkool 9.00—16 00: Roodekool 3.003.30; Wittok«x>l 3.30: Savoye kool 3.30; Chineesche kool 1.00—1.30; Groene sav. 3.40; Witlof 15.00—20.80 per 100 kg Kroten 1.10—1.80; Peen 1.00—3.30; Selerie 1.00—2.60 per 100 bos; Sla 0.30—1.30 per 100 st. Bloemkool Dj—19 per st.; Tomaten A 1.004.60 per pond. UTRECHT. 4 November. Veemarkt. Totaal aangevoerd 3010 stuks vee. Stieren f. 0.24 tot f. 0.31 per pond. Handel kalm. prijzen onver anderd. Slachtkoeien 2e srt 0.270.33; slachtkoeien 3e srt. 0.22—0.26. Handel matig, prijzen gelijk Vaarzen 130—200 per stuk; Melkkoeien 150— 250; Kalfkoeien 160—260; Varekoelen 80—180; Handel zeer kalm. prijzen vrijwel gelijk. Magere kalveren 2580. Handel redelijk, gedr. prijzen. Nuchtere kalveren 69. Handel redelijk, prij zen iets hooger. Magere Varkens 25—37: Schrammen 16—24; Biggen 1015. Handel matig, prijzen iets hooger. Mgere schapen 18—25 Handel kalm. orijz*h onveranderd. Zuiglammeren 417. Handel, kalm. prijzen iets *400 K.G. Boter f. 1 80 per kg.; 150 kg. Kaas 0.70—0.80 per kg 15000 Eieren 5.70—7 oo oer 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3