Rook CHIEF WH IP De Finsch-Russische besprekingen STADSNIEUWS n NAAIMACHINE? ST. NICOLAASGESCHENK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 4 November 1939 1 1 U hebt ook recht op meer genotDe oplossing VISSCHERIJ-BERICHTEN UamOeitM ANUSOL SPORT Uit de Omstreken van 12 op 13 cent de Liter gebracht. Erkko verdedigt zich Goering naar Rome De Britsch-Fransche blokkade In Engeland De volksverhuizing C. F. MEERPÖEL Verhooging der Fransche soldij Verklaring van aartshertog Frans Joseph van Habsburg Verspreide berichten ZWEMMEN NIEUW EUROPEESCH RECORD 400 METER RUGSLAG. De Zweedse he zwemmer Bjoern Borg heeft te Stockholm een nieuw Europeesch record geves tigd op de 400 meter rugslag. Hij legde den afstand af in 5 min. 15.9 sec. Het oude record stond op naam van den Duitscher Heinz Schlauch met een tijd van 5 min. 21.8 sec., ge vestigd op 14 Maait 1937 te Halle. Het Europeesche record is door Borg dus met niet minder dan bijna 6 seconden verbeterd. Intusschen komt de prestatie van den Zweed al dicht bij het wereldrecord, hetwelk op naam van Kief er <V. S.) staat met een tijd van 5 min. 13,4 sec. 2191 Clngcz Meel KATWIJK AAN ZEE. Het aantal badgasten. Het aantal ingeschreven badgasten heeft in het afgeloopen badseizoen 14141 bedragen. Het aantal van verleden jaar, ruim 14.800. is ditmaal niet bereikt. De oorzaak hiervan is te zoeken in den on- zekeren algemeenen internationalen toe stand in Europa gedurende de maand Augustus en het uitbreken van den oor log in 'begin September. Onze plaatsgen. de heer J. C. Schone- veld is met ingang van Maandag a.s. be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr U.L.O.-school te Wassenaar, hoofd dc heer W. .Valkenburg. Wegen» verhoogden inkoopsprijs van de melk wordt de straatprij» Maandag a.s. HET UITVAREN VAN DE VISSCHER8 VLOOT Naar wü van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken aan de organisaties in het visschersbedrtff medege deeld. dat de termijn, binnen welken voor het eerst moest zijn uitgevaren om in aanmerking te komen voor de tegemoetkomingen in de bui tengewone bedrijfsonkosten. andermaal met een week is verlengd. De uiterlijke datum is thans gesteld op 10 November a.s. 2268 OEGSTGEEST. De heer A. J. Vester t. Op 40-jarigen leeftijd is. na een lang durige ziekte, alhier overleden de heer A. J. Vester .een in breeden kring bekend in gezetene onzer gemeente. Als architect waren zijn bekwaamheid en kunde bekend. Verschillende werken zijn onder zijn lei ding tot stand gekomen. De overledene was om. bestuurslid van de Oranje-Vereeni- ging, waarin hij om zijn practische advie zen groote waardeering genoot, voorts voorzitter van don R.K. Bond van Groote Gezinnen en oud-voorzitter van de afd. Oegstgeest der R.K. Staatspartij. Aan zijn altijd vriendschappelijke om- j gang zullen velen een aangename herinne- ring bewaren. Algemeen medeleven wordt gevoeld met de weduwe en haar vijf jeug dige kinderen. Maandagmorgen zal. na afloop van een j plechtlgen kerkdienst, de teraardebestelling plaats hebben op het R. K. Kerkhof. NAAK DE HARINGYISSCHERIJ. De KW. 2 en KW. 22 zullen heden van IJmui- den naar de haringvisscherij vertrekken. Tevens vertrekken de trawlers: Protinus IJm. 85. Maria van Hattem IJm. 1. De Haarlem IJm. 9 en de Viking Bank IJm. 183 zullen vermoedelijk heden naar zee ver- t rekken. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 4 Nov. Tong f. 1.650.74 per KG.; Kleinschol f.28 12.50 per 50 KG.; Bot f.14 idem; Schar f. 6.50— 2.80 idem; Wijting f.71 idem: Makreel f. 7.40 —6.60 Idem; Versche haring f. 10.80—6.10 idem; Kabeljauw f. 50—27.50 per 125 KG.; Koolvisch f. 0.950.70 per stuk. Geconsigneerde snoekbaars: 2320 ct. per Trawlers: Delft IJm. 17. 2260 mnd f 11.729; loggers: versche haring KW. 138 f. 1790; KW. 167 f.799; KW. 130 f.217. kotters: KW. 77 f226. Prijs pekelharing: Steur haring voor export f. 17.65—16.80 per kantje; voor binnenland 17.65 per kantje. met hun irriteerende jeuk en nooit eindigende kwelling k*nnen tenslotte Uw zenuwgestel schoden. Behandeling net Anusol Suppositorïo brSngt onmiddellijk verlichting 8244 (Ingea Med.) Gistermiddag heeft dc Finschc delegatie een uur lang geconfereerd met de Kus sen In het Kremlin. Aan Russische zijde werden de bespre kingen gevoerd door volkscommissaris Mo- lotof en vice-volkscommissarls Potemkin. aan Finsche zijde door staatsraad Paaslkivi en den chef van het protocol van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, Hakka- rainen. Omtrent den inhoud van de bespreking is nog niets bekend. De onderhandelingen wolden voortgezet. In een interview met de buitenlandsche correspondenten heeft de Finschc minister van buitenlandsche za ken, Erkko, geantwoord op de Russische beschuldiging, dat de volledige mobilisatie van Finland wees op voorbereiding voor vijandelijkheden. Erkko noemde dit denk beeld ongerechtvaardigd, en zeide, dat de genomen stappen noodzakelijke defensieve maatregelen waren. Hij voegde hieraan toe. dat Finland steeds getoond heeft in vrede te willen leven en dat de sovjetvoorstellen zelfs in normale tijden nadeellg zouden zijn geweest, „Finland heeft geen agres sieve bedoelingen", aldus Erkko. Sprekende over het artikel van de „Prawda", welk blad verklaarde: ..Erkko heeft de sovjet-unie rechtstreeks bedreigd" merkte spr. op, dat óf wel zijn recente rede verkeerd was vertaald óf verkeerd was uitgelegd. Finland is zoo ver gegaan als mogelijk was om de sovjet-voorstellen te gemoet te komen. Erkko eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat de volgende stap afhan kelijk is yan het besluit van de sovjets of het mogelijk zal zijn de onderhan delingen voort te zetten op den grond slag der Finschc voorstellen. Ongeveer twee derden van de Russische voorstel len is aanvaard in gewijzigden, voor- loopigen vorm. Het artikel van de „Prawda", gisteren reeds vermeld, eindigt met een aanval op Zweden. Het blad citeert Zweedsohe bladen, die de Fu-sche these steunen en vraagt dan verontwaardigd waarom Zweden zich vroe ge a. liet bedreigd voelde en niet pro- testcerc e. toen neel Finland onder tsa- rislische neerschappij stond en alle eilan den en havens, ook de Aalands, in Russi sche handen waren. Waarom schreeuwt men dan nu zoo in Zweden over het Sovjet-voorstel tot af stand van een enkele marinebasis? Het antwoord luidt: Omdat de Zweed- sche politici handelen op bevel van hun meesters in het Westen. Zekere kringen in het Westen wensehen Ruslands veiligheid in de Finschc Golf niet. De knechtjes in Zweden moeten spelen met dobbelsteenen. die met lood verzwaard zijn, om hun mees ters te pleizieren. En wat zal nu de houding zijn van het volk der Sovjets tegenover deze dingen? Ons antwoord is klaar en eenvoudig: wij zullen al dat gedoe van politieke dobbe laars naar den duivel helpen en onzen eigen weg gaan, ondanks alles. Wij zuilen voor de veiligheid van Sovjet- Rusland zorgen zonder ergens mee reke ning te houden en wij zullen elke hinder nis op onzen weg, welke ook, uit den weg ruimen. Er loopen hardnekkig geruchten, dat Goering komende week een bezoek aan Rome zal brengen. Officieele bevestiging is daarvan echter niet te verkrijgen. De „Times" zegt dat het bekend is, dat de Duitschers gerustgesteld zouden willen worden over de jongste wijzigingen in het Italiaansche kabinet met betrekking tot een eventueele wijziging in de Italiaansche politiek. De diplomatieke correspondent van de Daily Herald vergelijkt het aanstaand be zoek van Goering aan Rome met dat van von Erelow 25 jaar geleden, toen de keizer hem naar Italië liet gaan om te trachten Italië ertoe te brengen zijn neutraliteit prijs te geven en aan Duitsche zijde den oorlog in te gaan. Volgens den correspondent zou Goering trachten de goede betrekkingen tusschen Engeland en Italië en Frankrijk en Italië te verstoren. Volgens den correspondent te Rome van News Chronicle zou het bezoek van Goe ring, indien men af kan gaan op doorgaans geloofwaardige kringen, onder meer ten doel hebben een nieuw vredesoffensief op gang te brengen en den steun van den ïuce daarbij te vragen. De Daily Express schrijft, dat de zending van Goering dient om Mussolini te verze keren. dat het Duitsch-Russisch bondge nootschap door de Britsche hardnekkig heid met betrekking tot Polen ahn Hitler was opgedrongen en slechts van tijdelijken aard is, dat HP'er zelf ongerust is over de mate, waarin Stalin uit dit bondgenoot schap voordeel heeft getrokken en dat Hit- Ier alle aanspraken op den Balkan wil prijsgeven, indien Italië terugkeert tot sa menwerking met de as. BUIT VAN 400.000 EN 150.000 TON. Het Britsche ministerie voor de economi sche oorlogvoering maakt (bekend, dat in de eerste acht weken van den oorlog meer dan 400.000 ton zijn buitgemaakt door de Britsche contrabande-controle. Sinds het begin van den oorlog is een hoeveelheid van 87.540 ton petroleumpro- ducten aangehouden. Het grootste deel der aangehouden ladingen bestaat uit goede ren. die direct voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt; 38.500 ton man- gaanerts. 21.500 ton aluminium en bauxiet zijn aangehaald. In de afgeloopen veertien dagen zijn 7500 ton koper en 'kopererts, 1100 ton olie en 10.600 ton oliezaden in beslag genomen. Tot 12 October hadden de Fransehen 150.000 ton In beslag genomen. HALIFAX KOMT VOOR DE RADIO. De Biibsohe minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, zal Dinsdagavond een radiorede houden over „onze taak nu en later". DE HOUDING VAN ZUID-AFRIKA. Het hoofdbestuur van de Zuid-Afrikaan- sche Vereenigde Partij t regeerlngsparty heeft met 28 tegen 18 stemmen eljn goed keuring gehecht aan de politiek van den eersten minister Smutsl zooals uiteengezet ■in zijn verklaring voor het Zuid-Atrikaan- sche parlement op 4 September j.l. Het bestuur verwierp de politiek van neutraliteit, zooals geformuleerd door den vroegeren minister-president Hertzog. Dientengevolge verkrijgt generaal Smuts de leiding van de party-organisatie. De tegenstemmers onder leiding van Hertzog trokken zich uit het bestuur terug, nadat dit eenstemmig een motie had aangenomen, wel'ke ingediend was door Smuts, waadby uiting gegeven wordt aan de waardeering voor de leiding van Hertzog in de voor gaande zes jaren. Voor het eerst sedert het aanvaarden van het minister-presidentschap heeft generaal Smurts een openbare vergadering toege sproken. De vroegere minister van defensie, Firow, Ihad verklaard, dat Zuid-Afrika hulp zou verleenen, indien een beroep werd ge daan door eenig ander deel van het Brit sche gebied in Afrika. Smuts voegde hieraan toe, dat de geheele unie onmiddeliyk zou antwoorden, indien zulk een beroep zou worden gedaan. Zuid-Afrika gaat met sterke vrienden de toekomst in. Het gaat voort langs de wegen van vryheid en regec- ringsideaien. die het in het Britsche rijk heeft leeren kennen. Het zal niet onder nationaal-soclalistisdhe controle komen. Tusschen de Duitsche en de Russische regeering is een overeenkomst gesloten, volgens welke alle Duitschers uit de Wes telijke gebieden van de Oekrajine en Wit- Rusland. evenals alle Oekrajieners. Wit- Russen. Russen en Roethenen uit de thans tot het belangenterreln van het Duitsche Ryk behoorende, vroegere Poolsche gebie den het recht hebben om te verhulzen naar het gebied van den anderen staat. DaarbU beslissend is de wil der betrokkenen. De landverhuizers hebben het recht hun ver mogen in den voor de voortzetting van hun economische en beroepswerkzaamheid noo- digen omvang en binnen bepaalde normen ook de voorwerpen van waarde uit hun persoonlyk bezit mede te nemen. Bovendien bepaalt de overeenkomst, dat de belangen der landverhuizers met be trekking tot hun in hun vroegere woon plaats achtergelaten vermogen gewaar borgd worden. De overeenkomst draagt zorg voor de instelling van een organisa tie voor de registratie dergenen, die bereid zyn om te vertrekken en voor de uitvoering van de landverhuizing. De beide verdragsluitende partyen heb ben de malerleele en medische verzorging der landverhuizers ook tydens hun reis veilig gesteld. Alle practische problemen der landverhuizers zullen door de verdrag sluitende partyen ln vriendschappelijken geest worden opgelost. van ouderwelsche kwaliteit en tegen den normalen prijs Dan spoedigst naar ALLEEN: Breestraat 171. 2263 Ongex. Med.) Het bureau van den Franschen minis ter-president deelt mede: Tydens de vergadering van den minister raad heeft de minister-president een reeks maatregelen doen goedkeuren tot verbete ring van het lot van de soldaten. Voor dr manschappen, koiporaals, onderofficieren en officieren op het slagveld wordt eer schadeloosstelling ingesteld, in verhou ding tot de familie-omstandigheden, zy, die in het by zonder aan gevaar zijn bloot gesteld zullen een hoogerc schadeloos stelling ontvangen; allen, gegradueerden zoowel als ongegradueerden, die ln den strijd gewikkeld zyn, zullen een schade loosstelling van 10 francs per dag ont vangen. Bovendien zal het tractement van beroepssoldaten en reservisten gelijk ge maakt worden. Deze maatregelen zyn gerechtvaardigd door de behoeften van de soldaten en de gevaren, waaraan zy zijn blootgesteld. Ook blijkt, hieruit de dankbaarheid van het land jegens hen. die het vaderland aan het front verdedigen. In een ander communiqué wordt gezegd, dat de minister-president besloten heeft het herstel van de economische activiteit van het land te bevorderen, ook in die streken, welke in de militaire zone liggen. Aartshertog Frans Joseph van Habsburg, die in Amerika vertoeft, heeft in een in terview met een vertegenwoordiger van het Fransche Ha^as-bureau het volgende ver klaard Zelfs voor ik kennis had gekregen van de boodschap van Schuschnlgg was ik er steeds van overtuigd, dat de wieede metho den der Gestapo onmachtig zouden zijn om dezen man te breken Het zal een eeuwige schande zijn voor het nationaal-socialisti- sche regime, dat het een groot burger als Schuschnigg veroordeeld heeft onder zulke omstandigheden te leven. Op een vraag betreffende de vorming van een Oostenryksch legioen, dat aan het Westelyk front zou strijden, vervolgde de aartshertog: Alle Oostenrykers willen strijden met de geallieerden en de wapens in de hand voor de verdediging van de vryheid en de de mocratie. Ik keur volledig de gedachte van een Oostenruksch legioen goed, dat zich zou voegen by de Tsjecho-Slowaaksche en Poolsche legioenen. De aartshertog besloot: ik ben et van overtuigd, dat het vrye Oostenryk zal her leven en daarmede de vryheid in Centraal Europa. zyn ligging als sleutelland, zoowel in economisch aïs politiek opzicht, zal het dan een beslissend belang geven voor den toekomstigen vrede in Europa. DE RUSSISCHE JEUGD MILITAIR. Na de negende zitting van de commu nistische Jeugd-organisatie „Komsomol Lenin" is in een radio-oproep de taak uit- eengezet welke met spoed moet worden ver vuld ln de militaire opleiding van de Rus sische jeugd. In alle lagere middelbare en technische scholen moeten groepen worden gevormd en van de prille jeugd af moeten de kin deren worden gewend aan een yzeren dis cipline en een methodische opleiding. Ook moeten zij worden opgevoed ln een geest van levendige vaderlandsliefde. Ook moet de militaire opleiding van de jonge meisjes niet worden verwaarloosd. Zij moeten leeren een mitrailleur bedienen. Reeds telt men onder Jonge meisjes tal rijke piloten en parechutesprlngsters. Iedere jeugdige Russische communist moet ten allen tyde bereid zyn de wapens op te nemen en tegen de vyanden van het land te stryden. Een WAARDEVOL en BLIJVEND is een ..GOEDE FOTO". Ateliers voor Moderne Fotokunst (parterre) Daglicht- en Kunstlichtopname. NIEUWE RIJN 46 - TELEF. 23010 SLEGTENHORSTs FOTOWERKEN. 2242 (Insrez. Med.) D*. H. C. TOUW BEROEPEN. Als predikant der Ned. Herv. Gemeente Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente heeft gisteravond ds. H. C. Touw te Eerbeek in de vacature dr. J. C. S- Locher beroepen. Ds. Touw. die 36 jaar oud is en in 1927 te Groningen candidaat werd, is in deze omgeving geen onbekende. Tijdens zijn zes-jarig verblijf te De Kaag. waar hij op 22 Juli 1928 als jong predikant werd be vestigd, bezocht hy meerdere malen onze gemeente, waar hy ook kennis maakte met onderscheidéne personen In het Hervormd kerkelijk leven. Op 14 Januari 1934 werd hy in zyn te genwoordige gemeente Eerbeek bevestigd. Voor een beroep, dat eenigen tijd ge leden door de Ned. Herv Gemeente te Amsterdam op hem werd uitgebracht, heeft hy bedankt. ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. In wykgebouw Staalwyk alhier, werd gisteren een ontspanningsavond aangeboden aan de militairen door de Nationale Chris ten Geheelonthouders Vereenlglng, afd. Lelden. De groote zaal van Staalwljk was geheel gevuld. Om acht uur opende de tweede voorzitter de heer Egglnk. deze byeenkomst en sprak een kort inleidend woord, waarin de mili tairen harteiyk welkom geheeten werden. Staande zong men twee coupletten van het Wilhelmus. De heeren H. J. van Leeuwen en L. Guley brachten wat vlotte muziek ten gehoore, waarmede dapper werd meege zongen. Mej. Eggink uit Rotterdam decla meerde. Ter afwisseling werden tractatles aangeboden. De heer Heertjes hield een geestige en leerrijke causerie over de manier van groe- NED. HERV. GEMEENTE. Gisteravond is door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente de heer J. v. d. Mark gekozen als ouderling in de vacature van wylen den heer G. Lekkerkerker. In de vacature S. de Jong werd de heer Ph. van Hoven als diaken benoemd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Bouw- en Makelaarsbedryj Van der Drift Co., Oude Vest 29, Leiden. De ven nootschap onder firma is met ingang van 18 October 1939 ontbonden. Het bed rij f wordt voortgezet onder den ouden naam door Ph. L. Th. M. van der Drift, als eenig eigenaar. Café „De Pereboom", Looierstraat 15, Leiden. Volmacht verleend aan A. G. Velt- huizen, Leiden (Beperkende bepalingen). ten in verschillende landen en bij diverse volksstammen. Het slotwoord werd gespro ken door den eersten voorzitter, ds. Kuil man Het verheugde hem, dat er zoovelen aanwezig waren. Na gewezen te hebben op het gevaar van alcoholgebruik, ook onder militairen, sprak hij den wensch uit, dat dezen avond allen ten nutte zou mogen komen. De sergeant sprak namens alle aanwe zige militairen zyn dank uit voor hetgeen zij dezen avond te genieten hadden ge kregen en bood, eveneens namens de aan wezige militairen bloemen aan voor de de- clamatrice en voor de dames die voor de consumptie hadden zorg gedragen. TENTOONSTELLING IN „ENDEGEEST, RHIJNGEEST EN VOORGEEST". Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de iaarlijksche tentoonstelling van door de patiënten van bgn. gestichten gemaakte artikelen De tentoonstelling omvat een uitgebreid en zeer gevarieerd aantal artikelen, hand werken, speelgoederen, baby- en kinder- kleeding, kleine kunstnyverhcldsarlikelen, als bloc-note-omslagen, portemonnaies, etui's enz, enz. De toegang is geheel vrij, terwijl er gelegenheid Is tot theedrinken. Ook met het oog op de komende feestdagen wekken wy op tot het brengen van een be zoek, daar vele artikelen als nuttige en aardige geschenken kunnen worden ge bruikt ende arbcidstherapie kan voort- ang vinden tot zegen van deze zoo mls- eelden van geest. BELEDIGING VAN EEN OFFICIER. Hedenmorgen te half elf heeft op het Schuttersveld ten overstaan van de troep de beeediging plaats gehad van den lsten luitenant J. G. de Bruin, die met ingang van 1 November van het reserve-kader bij het beroepskader is geplaatst. Nadat over ste A. C. Stadlander, garnizoenscomman dant, den troep, die onder commando stond van kapitein N. Mulder, had geïnspireerd, werd het Kon. Besluit der aanstelling voor gelezen. Luitenant de Bruin legde hierna in handen van Overste Stadhouder den eed van trouw aan H.M. de Koningin af. In een korte toespraak wees overste Stad lander vervolgens op den dieperen zin van dezen eed, welke beteekent bescherming van H.M. de Koningin, volledige trouw aan het vaderland, uitvoering der wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Spr. noemde deze overgang van luitenant dc Bruin een mijlpaal In zyn leven en hij hoopte, dat deze verandering hem volledige bevrediging zou mogen geven. Hierna werd luitenant de Bruin gelukgewenscht door de aanwezige officieren, waarmede de plech tigheid ten einde was. ACADEMISCHE EXAMENS. Een bUzondere promotie. Gisteren promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrllt ..Die chemicse samenstelling van chloroplast- grana in verband met hullc struktuur", de eerste Zuid-Afrikaansphe studente aan de Universiteit alhier, mej. G. M. Bot. geboren te Pretoria. Aan deze promotie werd bijzondere lus ter bijgezel door de aanwezigheid van dr. H. van Broekhuizen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika, die in de receptiekamer tevens eenige woorden ter gelegenheid van dit bijzondere feit sprak. Dr. van Broekhui zen hoopte, dat de cultureele banden tus schen de Unie en Nederland steeds nauwer mochten worden aangehaald en hij wenscn- te in het bijzonder de ouders, dir vpeclaju uit Pretoria waren overgekomen van eerste dochter van Zuid-Afrika, die te Lei den tot doctor bevorderd werd", niet au» heugelijk gebeuren geluk. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2