Uit de Omstreken De controle op de neutrale scheepvaart DE ONGELUKSVOGEL lEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 2 November 1939 AKKERTJE Holland-België te Rotterdam Uit de Rijnstreek Oud systeem weer ingevoerd Spit, rheumatiek? DE MOORD TE LEIDSCHENDAM Naar aanleiding van ons artikel betref fende den moord te Leidschendam, voor komende in ons blad van 30 Oct., waar- In het vermoeden werd uitgesproken, als „aden drie verdachte personen op den jag van den moord vertoefd hebben in het ■afé van den heer van Velzen aan de Korte icnlplaan. verzoekt de heer van Velzen ons „ede te deelen. dat zulks niet het geval is [eveest. BENTHUIZEN. Tot loco-burgemeester is aangewezen wethouder W. C. Diephout. HAARLEMMERMEER. De campagne aan de suikerfabriek te Halfweg. Men schrijft ons: Door den zwaren regenval in de vorige eek zijn de landerijen nog zóó doorweekt, at vooral het vervoer der bieten vertra- ing ondervindt. Hoewel het veel moeite ,ost om de zware vrachten uit de modder krijgen, wordt al het mogelijke gedaan m stagnatie te voorkomen. Wij vernamen, dat het vervoer per as tot iu toe nog dat per scheepsgelegenheid vertreft, hetgeen ook duidelijk hieruit lijkt, dat de vrachtauto's zonder lange tus- rhenpoozen af en aan rijden, terwijl het lanta! bij de fabriek liggende beladen vaar digen gering is en een groot aantal sche ien nog op bevrachting wacht. De aanvoer van bleten is in de gegeven mstandlgheden nog wel niet groot, doch Tij geregeld, zoodat de veel omvattende ampagne-arbeld aan de fabriek hoewel m nog niet op volle kracht werkt toch agelijks gaande gehouden kan worden. Aanvankelijk bestond het plan de aan de abriek verbonden Inrichting voor bladdro- srij zoo spoedig mogelijk na aanvang der ampagne in werking te stellen, doch deze rinedrijfstelling heeft nog niet plaats ge- ad en zal vermoedelijk dit jaar wel geheel rhterwege blijven, omdat er nog geen par- jen bietenblad werden aangevoerd en ook jet ln voldoende mate te wachten zijn. De oorzaak hiervan is hieraan toe te clirïjven dat de veehouders met het oog de veevoederschaarschte deze in het and opgestapelde bladeren bij de bleten- rtrbouwers opkoopen. Dezer dagen was men ook druk bezig met iet laden van bieten in Rijnaken llggen- in de Ringvaart bij Halfweg bestemd roor de fabriek ln Puttershoek. ip LEIDSCHENDAM. Gouden echtvereeniglng. Onder talrijke blijken van belangstelling eelt gisteren het echtpaar Willem Smeenk Klaaske Smeenk-Betsema zijn 50-Jarlge htvereenlglng herdacht. Des middags racht de R.K. Harmonie „St. Cecilia" het htpaar voor zijn woning aan den Veur- hestraatweg 126 alhier, een serenade, door de jubilarissen zeer op prijs erd gesteld. Het comité voor ouden dagen overhandigde eenige passende schenken. Niettegenstaande het echtpaar ook zeer oor de tijdsomstandigheden heeft te lijden eerschte er ln de woning een vreugdevolle mmtng. Onder leiding van ds. Vermet en ds. ukema worden pogingen ln het werk ge leld om te komen tot oprichting van een Ontspanningslokaal voor de alhier legerde militairen. Voor het beoogde doel binnenkort een collecte langs de huizen orden gehouden. NOORDWIJKERHOUT. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Bouwmeester Jzn., thans werkzaam dactyllst bij den opsporingsdienst der Maréchaussee te 's Hertogenbosch, haalde te Amsterdam het diploma van Ned. Bond van Polltie-Ambtenaren cum laude). Het Zendlngs-Genootschap van de ang. Broedergemeente te Zeist, liet al- in hotel Gouwenberg een filmvertoo- 'ng houden over den zendingsarbeld ln uriname. Eerst voor de kinderen, daarna oor de volwassenen. VALKENBURG. installatie van den heer A. v. d. Berg. de Ned. Herv. Kerk hield de Chr. School- ereeniging een bijeenkomst ter installatie den heer A. v. d. Berg als hoofd van de School. De voorzitter ds. Veldkamp, liet en Ps. 89 1 en 7 en ging voor in gebed, adat hij enkele gedeelten uit Ps. 119 gele had, sprak hij den heer van den Berg Hij getuigde van weemoed en blijd- hap. Van weemoed over het verscheiden den heer Haantjes, ln wlen wij een end en broeder missen; van blijdschap, de ledige plaats nu weer vervuld is. Spr, netste den ernst van de taak, die op de houders van het nieuwe hoofd gelegd etd- Als woord ter sterkte en bemoediging het vervullen van zijn taak wenschte reker hem toe: „Welgelukzalig!" het won- crwoord der Psalmen, ja van den geheelen JbeL Na deze installatie dankte de heer v. d. g "oor zijn benoeming en riep de mede- enting in van Bestuur en ouders bij de "oeding der jeugd. Vooral ook hoopte hij P^cen goede samenwerking met het perso- hucgemeester de Wilde feliciteerde na- cns het gemeentebestuur den heer van den '8 met zijn benoeming en wees in het bij- !™r op het groote voorrecht de jeugd te 'eld ""herwijzen in de kenrils der waar- T°t s'ot richtte de voorzitter een woord tot PJhsoneel; inzonderheid dankte hij den "aantjes, het waarnemend hoofd, voor ,*de zorgen tijdens zijn waarnemen aan ..f,.00' besteed. Na het zingen van Ps. 72 11 sloot de voorzitter met dankgebed. WARMOND. Vergadering R.K. de Hanze. De afd. Warmond der R.K. de Hanze ver gaderde onder voorzitterschap van den heer G. van Elburg in hotel de Stad Rome. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat de geestelijk adviseur kapelaan Jongkind verhinderd was aanwezig te zijn. Hierna las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die vastgesteld werden. Ingekomen was een schrijven van de Ka mer van Koophandel te Leiden, waarin dit College mededeelde, dat in een te houden vergadering de wijze van samenstelling der Kamer nader uiteen zal worden gezet. Iedereen die belang stelt in deze aange legenheid kan deze vergadering bijwonen. Nog was van deze Instelling een schrijven binnengekomen met betrekking tot te ver- leenen steun aan gemobiliseerde collega's. Daar dit schrijven voor de afd. Warmond niet van toepassing was werd het voor ken nisgeving aangenomen. Besloten werd het voorstel der a s. centrale raadsvergadering om de gemeenten uit te schakelen als de tailhandelaars te ondersteunen. Als afge vaardigde naar deze vergadering werd ge kozen de heer S. G. van Styn, als plaats vervanger de heer J. van Moorsel. Hierna werd een nieuw, huishoudelijk reglement, dat in overeenstemming is gebracht met dat van het Hoofdbestuur, vastgesteld con form het door het bestuur ingediende con cept. Gewezen werd op het feit, dat het geld dat in de gemeente ls opgehaald voor de ontwikkeling en ontspanning voor de in deze gemeente gelegerde militairen, werd besteed buiten de gemeente. Aangedron gen werd. stappen te doen, hieraan een einde te maken Het bestuur zal zich hier over met de desbetreffende autoriteiten in verbinding stellen. Nog werd gevraagd of van overheidswege geen pogingen in het werk zouden kunnen worden gesteld om in Warmond meer militairen ingekwartierd te krijgen, hetgeen in het algemeen als een groot plaatselijk belang werd beschouwd. Ook deze aangelegenheid zal nader onder het oog worden gezien. Nadat gewezen was op den zoogenaamden suiker-oorlog en ge vraagd was hiertegenover maatregelen te nemen volgde sluiting. VOETBAL. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat de wedstrijd NederlandBelgië door gaat. Deze zal op Zondag 10 December in het Feycnoord-stadion te Rotterdam worden gespeeld. SCHAKEN. KON NED. SCHAAKBOND. WASSENAAR. De opbrengst der collecte ten bate van het Roode Kruis bedraagt f. 1032.81. De gemeentepolitie heeft aangehouden D. en van T. beiden uit Den Haag. die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van llgustertakken uit de duinen. Des nachts zijn de verkeerszuilen aan de Wilhelminastraat vernield; de gloeilam pen werden gestolen. De dader is bij de poli tie bekend. Voor kantoorstenograaf (130 let/ter- «repim per min.i slaagde onze plaatsge noot de heer A. C. ter Louw. ZEVENHOVEN. Brug vernield. De heer v. d. M. uit Koudekerk a. d. Rijn had het ongeluk, toen hij met zijn vracht auto, beladen met erwtenstroo over de val brug bij den landbouwer V. passeerde, aan de brug te haken, met het gevolg, dat de poort van de brug omlaag stortte en op het voer terecht kwam. Persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. De Luchtbescherming. Alhier werd opgericht een afd. der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren ds. C. A. v. Harten, W. Kerkhoven. A. J, de Groot, L. Schellingerhout en G. Kool. Aan de fa. W. v. d. Bregge—Boeré en H. v. Wengerden resp. te Nleuwveen en Zevenhoven is gegund de bouw van een boerderij ln de Haarlemmermeer van den landbouwer Blesheuvel, voor ruim f. 18.000. ZOETERWOUDE. Raadsagenda. De Raad komt morgenavond te Th uur in openbare vergadering bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot vernieuwing van de bruggen lig gende in de tertiaire wegen nrs. 11 en 12 van het Provinciaal wegenplan. 3. Als vo ren tot het aangaan van geldleeningen. 4. Als voren tot wijziging der Gemeente-be grooting 1939. 5. Behandeling belasting- reclames. 6. Rondvraag. ALPHEN. Dc tekorten der woningbouwvereenigingen. Zooals in 1937 door den raad is besloten, zullen de inkomsten van het waarborgfonds inzake woningbouw aangevraagd worden voor de dekking der tekorten op de exploi- i tatierekeningen der bouwvereenigingen, welke door huurverlaglng voor 1 Jan. 1934 zijn ontstaan. De tekorten over het jaar 1938—39 zijn voor de resp. bouwvereenigin gen als volgt: Alphensch Belang f.562 62; Eensgezind heid f. 614.51; Volksbelang f. 235.46; de Nuts- stichting f. 1843.66; totaal f. 3256.25. De inkomsten van het waarborgfonds over 1938 bedroegen f. 3816.40; blijft dus een saldo van f. 560.15. Over 1938 bleken de inkomsten van het waarborgfonds echter niet toereikend om de tekorten te dekken. Alphensch Belang had toen een ongedekt tekort van f. 13.24, Eensgezindheid een van f. 43.16, Volksbelang een van f. 11.49 en de Nutsstichting een van 1 i. 43.44. Nu de inkomsten van het fonds over 1939 toelaten om ook deze nog ongedekte tekorten aan te zuiveren, stellen B. en W den raad voor daartoe over te gaan. Hier door zullen de bijdragen in totaal tot f 3372.58 stijgen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school (Oranjeschool) is benoemd mevr. M. M. v. d. ZandenPlante alhier. Bij de politie meldde zich iemand aan. die mededeelde dat hij de vorige maand een rijwiel te Apeldoorn had ontvreemd. Het rij wiel is door dc politie in beslag genomen; dc dader werd op transport gesteld naar' Apeldoorn. 1 Geen Bondencompetitic en geen promotie wedstrijden voor de le klasse. Thans heeft het bestuur van den Kon. Ned. Schaakbond aan de Onderbonden bericht, dat dit Jaar geen bondencompetitie zal worden ge speeld. wegens onvoldoende animo. (De Leldsche Bond had ditmaal wel voor deze wedstrijden In geschreven). Wegens het instellen van noodcompetities in diverse bonden, waardoor de aanwijzing der kampioenen niet op normale wijze kan geschie den. zullen dit jaar ook geen wedstrijden om het kampioenschap der 2e klasse gespeeld worden en daaruit volgende promotiewedstrijden naai de le klasse. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De „2 Koningen" in hooger beroep. Van den wedstrijd ,.De R.K. Schaakclub ,,De 2 Koningen I—L.S.G. II werd één par<ij gewon nen verklaard voor L.S.G. II. waardoor deze wedstrijd eindigde in een gelijkspel. Het bestuur van „De 2 Koningen" kon met deze beslissing niet accoord gaan en heeft daarom hiertegen hooger beroep Ingesteld. Bedoelde partij zal nu door arbiters beslist worden. Dc competitie 2e kl. A. Gisteravond werd een wedstrijd gespeeld in het Gebouw der Maatschappij voor Toonkunst aan het Rapenburg alhier tusschen Caissa I, dat 1 wedstrijd had verloren en Inter Nos I te Bos koop met 1 gewonnen wedstrijd. Nu werd het een goede beurt voor Caissa, gezien den eind stand 52 en 3 afgebroken partijen, Caissa zal dezen wedstrijd wel winnen, zoodat beide ploe gen dan weer gelijk staan. Het overzicht luidt als volgt: H. E. Chrlstiaanse (C) C. v. d. Kley <B> *4— F. van Mastrigt F. N. Kolster 10; J. J. BraggaarA. Sytzema 01; L. A. den Ouden A. Loef Pzn. 1—0; J. Verduyn—C. v. Veen Tzn. 10; P. Vlugt—D. v. Wijk Dzn. x—x; H. J. M. SieverdingH. Trimp \zJ. G. KardolJ. Bulk Czn. x—x; D. Mooy—W. v. d. Berg 1—0; J. J. Epskamp—C. P. de Ruyter x—x. - Totaal 5xxx2xxx. Het Engelschc Rcuter-burcau meldt: „Volgens een mededeeling uit welingelich te kringen heeft het Britsche ministerie voor den economischen oorlog in de.afgc- loopen week verdere stappen gedaan ter bespoediging van de controle op de neu trale scheepvaart. Gedurende de week, eindigende op 28 October, heeft de contrabandecommissie de lading van 133 schepen gecontroleerd. De lading van drie schepen werd geheel in beslag genomen, die van 81 schepen geheel vrijgelaten. In 29 gevallen werd een deel dei lading in beslag genomen en de rest vrijgelaten, opdat zooveel mogelijk schepen hun weg zouden kunnen vervolgen. Men heeft ook toestemming verleend voor het lossen van kleine gedeelten der lading tijdens het onderzoek, om mogelijk te ma ken, dat het schip in kwestie zijn reis zon der verdere vertraging kon voortzetten. Deze gedeelten worden later met een an der schip vervoerd, Indien de commissie te vreden gesteld is. De arbeid der contrabandecommissie wordt zeer verzwaard, doordat Duitschland zijn pogingen verdubbelt om overzeesche grondstoffen door de neutrale staten ln Europa in te voeren. Dit is een gevolg van de groeiende moeilijkheden, die voor den Duitschen exporthandel voortvloeien uit het gebrek aan grondstoffen. In dezelfde kringen zegt men, dat veelal uitvluchten worden gezocht om de con trole te vermijden. Verscheidene dier uit vluchten kent men nog uit den wereld oorlog. Het ministerie hoopt steeds meer onderscheid te kunnen maken tusschen neutrale ondernemingen, die zich met den handel in contrabande bezighouden en de firma's die dat niet doen. Men zal alles in het werk stellen om tegemoet te komen aan de werkelijke handelsbehoeften van laatstgenoemde firma's. Tot de gemelde kunstgrepen behoorén de manifesten in duplo met verschillende ge consigneerde en vervalsche cognossemen ten De houding van het ministerie voor den economischen oorlog wordt van gezagheb bende zijde als volgt weergegeven: „WIJ beklagen ons niet over deze kunstgrepen. Wij verlangen slechts er op te wijzen, dat zij worden toegepast en neutrale hande laars en reeders te waarschuwen, dat hun zaken ongetwijfeld vertraagd zullen wor den, wanneer zij daaraan medewerken. Indien men dit wenscht, kan een rege ling getroffen worden op grond waarvan men den Britschen autoriteiten garanties zou verstrekken, die het oponthoud tot en kele uren zouden verkorten." Men beseft te Londen volkomen, dat de Duitsche propaganda in de neutrale lan den ontstemming over de vertraging tracht op te wekken. Men doet dit ongetwijfeld in de overtuiging, dat Engeland de controle zal verzwakken, Indien de neutralen tot protesteeren bewogen kunnen worden. Intusschen overweegt men een regeling voor de invoering van het „navycert"-sy- steem te zijner tijd. In dit systeem, waar van in den wereldoorlog veel gebruik is gemaakt, geven de Britsche vertegenwoor digers in het buitenland certificaten af voor zekere verschepingen, waarvan tot be vrediging bewezen is. dat zij niet voor Duitschland bestemd zijn. Het is duidelijk, dat daarbij samenwer king tusschen handelaren en reeders noo- dlg is, doch men verwacht, dat door invoe ring van dit stelsel veel ontstemming zal worden weggenomen." Tot zoover Reuter. Dat de Nederland- sche regeering er niet aan denkt, de toe passing van het bovengeschetste systeem te bevorderen, ls genoegzaam bekend. Naar de „Msbde" Intusschen verneemt, hebben de voorbereidingen voor de invoe ring van het navy-cert-systeem, hetwelk Groot-Brittannië ook in den wereldoorlog aanwendde, zoodanige vorderingen ge maakt, dat aan het einde van deze week of aan het begin van de volgende week voor een bepaald aantal landen dit systeem in werking zal treden. BODEGRAVEN. BELANGRIJKE VERBETERING GEMEEN TELIJK ELECTRISCH BEDRIJF. Aansluiting van nieuw transformatoren- station. Gisteren werd het nieuwe transformato renstation, dat gebouwd is op een terrein achter het bemalingsstation, dat op zijn beurt achter het gemeentehuis is gesticht, aangesloten aan het hoogspanningsnet. Daarmee ls een belangrijke verbetering in de outillage van het gemeentelijk electrisch bedrijf tot stand gekomen. De stroomleve- ring geschiedde tot dusver door een 5-tal transformotorenstations, waarvan er feite lijk twee waren aangewezen voor de voor ziening van de eigenlijke kom. Het station 1 gevestigd in het gebouw van het bedrijf zelf voorzag het geheele Zuiden van den Rijn en moest dan nog stroom afgeven naar de overzijde, om hét daar gebouwde station te steunen bij de voorziening van de Noordzijde. Dat was den laatsten tijd al niet meer mogelijk, zoodat het station op de Noordzijde zelf niet alleen het lan delijk gedeelte van de gemeente aldaar, maar ook een gedeelte van de kom moest helpen voorzien, wat in het bijzonder in de streek tusschen de beide transformato renstations ten Noorden van den Rijn met veel moeilijkheden en slecht licht gepaard ging. Datzelfde was het geval aan de uit einden van de kabels in het Zuiden. Door den bouw van dit 6e station, ook ten Zui den van den Rijn is nu een afdoende ver betering ontstaan. Talrijke kabels zullen worden afgehakt en opnieuw aangesloten worden aan den hoofdkabel van het nieuwe station, waardoor 1 station wordt ontlast en weer kan helpen bij de voorziening van de overzijde van den Rijn. Voor een be langrijk deel draagt tot de noodzaak van deze uitbreiding bij het sterk toegenomen stroomverbruik door middel van het vasi- rechttarief. Intusschen is nu voorloopig voor de verre toekomst de situatie weer ge zond. HAZERSWOUDE. De A.-R. Propagandaclub „Schrift en Historie" vergaderde onder leiding van haar voorzitter den heer G. Drexhage. De heer A. Böhmer gaf een inleiding over „De ge schiedenis van Duitschland", waarop een geanimeerde bespreking volgde Bij de po litieke rondvraag werden verschillende na tionale en internationale vraagstukken be sproken. De heer A. Böhmer ging voor in dankgebed. Neem 2069 (Ingez. Med.) KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Botsing tusschen twee vrachtauto's. Op den hoek van de Bruggestraat had gistermiddag een vrij hevige botsing plaats tusschen een vrachtauto van den expediteur W. v. d. M., volgeladen met klei, bestuurd door J. v. d. Bos en een ledige vrachtauto van de N.V. Leldsche Grond- en Zand- maatschappij uit Lelden, bestuurd door F. v. d. Vies uit Voorschoten en juist komende uit de Bruggestraat, die dan ook den voor rang genoot. De met klei geladen vrachtauto reed na de botsing tegen de steenen scheidingsmuur van de Ned. Herv. Kerk, die over een groote breedte vernield werd Vooral de kleiauto liep door de hevige botsing groote schade op; de ledige wagen, kwam er eenigszins beter af. Hoewel de voorzijde van de kleiauto ge heel was Ingedrukt, kwamen de inzittenden er goed af. Beide wagens zijn door een kraanwagen weggesleept. Tegen den be stuurder van de kleiauto werd door de politie, die spoedig ter plaatse was, proces verbaal opgemaakt. De verpachting van grond voor Volkstuintjes. Op initiatief van den Burgemeester dezer gemeente is met het oog op de tegenwoor dige omstandigheden een Commissie inge steld. die bemiddelend zal optreden bij het verpachten van gronden ten behoeve van volkstuintjes. De commissie zal zich wenden tot eigenaars of pachters en tot a.s. gebrui kers. Reeds is gebleken, dat er groote be hoefte aan tuintjes bestaat, een behoefte, welke grooter zal worden nairmate de dis tributie van levenmiddelen toeneemt, waar bij natuurlijk in de eerste plaats aan aard appelen is gedacht. De bedoeling van deze commissie is dus niet, dat er een gemeente lijk instituut zal komen. In deze commissie hebben zitting de hee ren J. D. Reyneveld, A. J. Lleverse, W. Lekx Jr W. van Vegten en G. Dorrepaal Gzn., terwijl als secretaris is toegevoegd de heer J. v Bockel, ambtenaar bij den distributie- dienst. Vrijwillige hulpverleening. Dezer dagen is op initiatief van den bur gemeester een vrijwillige organisatie opge richt die ten doel heeft om In buitengewone omstandigheden alle mogelijke hulp te ver- leenen aan de burgerlijke bevolking, die een algemeene reserve vormt. Een 10 tal per sonen heeft zich belast met het maken van propaganda voor dezen nuttigen dienst. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Boudewyn. Z. van W. Borrem&n en S. Beijer Johannes Franciscus Willem. Z. van J. F. W. Truijers en G. Uitenbogaard Cor nelia Dingina, D. van S. J. v. d. Stoel en M. M. Treur. Door B. en W. is als volontair ter gemeente-secretarie te werk gesteld de heer S. J. Braat alhier. Mijnheer Dinges kon echter één ding niet uitstaan: lang stilzitten. Nauwelijks was het broodje met kaas verorberd, of hij schoof onrustig heen en weer, stond op en liep een paar paadjes om. Plotseling ontdekte hy op een muur een roos. Voorzichtig liep hy naar den muur, stak z'n arm omhoog, rukte cn trok aan de roos. Aar. den anderen kant van den muur klonk een hevig gegil, afkomstig van een dame. Dinges hield op met rukken, keek verbouwereerd naar z'n hand Twee glinsterende brilleglazen voor twee vlammende oogen verschenen boven den muur, namen Dinges van top tot teen op cu vestigden zich toen op Dinges' hand, waarin hy de roos hield, welke zoo-even nog op haar hoed had gepronkt 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7