GRATIS TJOKLAT REEPEN De oorlog en onze zeevaart Slowakije kiest zijn eersten President Donderdag 2 November 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Funeste invloed op de kustvloot - Vierhonderd schepen opgelegd en 2000 menschen werkloos GEMENGD NIEUWS Ruwe schrale huid PUROL1 (UN/TIM LITTEKEN,. De ontsnapping uit gevangenis te Haarlem als St. NICOLAAS- en KERSTVERRASSING voor de MILITAIREN 5 TJOKLAT REEPEN EXTRA TJOKLATFABRIEK Vaortsfraot 84 Dank aan den Fuehrer. Overal ln ons land. In bijna lederen tak van het bedrijfsleven, heeft de oorlog verande ringen gebracht, doch bijna nergens ls het verschil ln den toestand van nu en van ruim twee maanden geleden zoo groot als ln de scheepvaart. De groote vaart maakt een zeer moeilijken tijd door, maar vooral de kleine vaart, be kend als de Groninger vaart, heeft bijna onmiddellijk den terugslag van de gewijzigde internationale omstandigheden ondervon den Van de honderden schepen varen er nu slechts enkele meer, de rest van de vloot ligt geheel lamgeslagen. Bijna vierhonderd der schepen, welke ge rekend kunnen worden tot de Nederlandsche kustvloot, behooren ln het Noorden thuis. Enkele dagen geleden waren er van deze vierhonderd schepen geen veertig, of een tiende deel, meer ln de vaart. Vermoedelijk is dit aantal thans reeds weer kleiner ge worden, want bijna lederen dag komen ln de Nederlandsche havens nog kustvaartuigen binnen met lading, die, nadat ze gelost zijn, naast de reeds opgelegde soortgenooten gaan liggen. Overal ln ons land liggen ze verspreid in groepjes van tien, vijftien, twintig. In Oroningen, Delfzijl, Zwartsluis, Middelburg, yiissingen, Amsterdam en vele andere plaat sen. Het ziet er zeer somber uit voor onze Groninger schepen en de kansen op een verbetering zijn zeer klein, zoo ze er al zijnl De ellende begon reeds dadelijk bij de eer ste vijandelijkheden tusschen Dultschland en Polen. De Oostzee werd gevaarlijk, de Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart adviseerde dan ook direct de Oostzee te mijden en na enkele dagen werd hier geen Nederlandsch schip meer gezien. Ijlings zochten de Groningers, die hier steeds ruim emplooi hadden gevonden, een veiliger oord, de meesten vonden dat ln de vaderlandsche bawns. Dat was het begin, al spoedig werd het erger en erger. Vele zijn de oorzaken, die hebben geleid tot het zoo vlug en funest ineenstorten van dit eens zoo belangrijke deel van ons ver- voersapparaat. De hoofdoorzaken moeten echter gezocht worden in den eigen aard en gesteldheid van de kustvaart en in de voor de scheepseigenaren ongunstige verhouding tusschen de waarde van het Nederlandsche en buitenlandsche geld. Voor den import en export van ons land Is de Nederlandsche kustvaart nooit van overwegend groot belang geweest. Wel heb ben steeds coasters hout en andere waren naar Groningen vervoerd en wel hebben deze schepen o.a. veel carton van Delfzijl uit naar Engeland gebracht, doch ln verhouding lot den totalen import en export dezer ar tikelen is het deel dat de kustvaart daar van vervoert, zeer gering. Was b.v. het vorige Jaar de geheele vloot plotseling stil gelegd, dan hadden wij ln Nederland geen gebrek gekregen aan een of ander artikel, daar de aanvoer met groote schepen ruimschoots voldoende was. DE BOODSCHAPPENJONGEN. Het kustvaartuig is steeds loopjongen ge weest voor de West-Europeesche mogend heden Engeland, Frankrijk. Dultschland en de Scandinavische landen. Goedkoop werden kleine partijen goederen overgebracht, vaak direct van verzender tot geadresseerde, zon der overladen. Thans hebben die landen echter geen boodschappen meer te doen. de vaart ligt stil, De Nederlandsche schepen, welke voor Engeland voeren, waren verplicht hun con tracten op te zeggen, daar onze neutraliteit het niet toestaat dat wij schepen aan één der oorlogvoerenden verhuren. De vaart op de Engelsche kust ligt stil, alles gaat thans over land of met eigen schepen. Wat Enge- landg te verschepen heeft, gaat met eigen materiaal, dat onder hoede van oorlogs bodems vaart. Onze schepen mogen zich niet bfj deze convooien aansluiten, de Groninger schepen kunnen dat trouwens ook niet door hun geringe snelheid. De Scandinavische landen blijven thans alleen nog over. Doch deze landen drijven alleen nog meer handel met de andere neu trale landen en Dultschland, waarvoor ze de Nederlandsche kustvaartuigen niet noodlg hebben! Enkele tientallen schepen zullen hier misschien nog een vrachtje kunnen op schommelen, bestemd voor Nederland. CONCURRENTIE ONMOGELIJK. Veel blijft er dus niet voor de Groninger schepen over. En wat er ls overgebleven, kunnen ze niet bereiken, want in tegenstel ling met den tijd van voor den oorlog zijn onze schepen thans te duur ln verhouding met de buitenlandsche. De vrachten zijn den laatsten tijd wel gestegen, maar daartegenover staat, dat de onkosten verhoudingsgewijze veel grooter tUn geworden. De Groninger vloot heeft nergens ter wereld haar weerga. De schepen zijn nieuw, prachtig onderhouden, de motoren zijn van de allerbeste kwaliteit. Maar die pracht- Schepen zijn duur en daardoor zijn de ver zekeringspremies hoog. De gages zijn ge stegen. de olie voor de motoren ls ln prijs verdubbeld. Door ons ..dure" geld valt thans met deze kostbare prachtschepen niet meer le concurreeren tegen de buitenlanders! De situatie is nu zoo, dat het bijna onmogelijk zonder verlies te varen. F. 3» MILLIOEN OPGELEGD. Vierhonderd kustvaartuigen liggen stil, gelijk gezegd. Er zijn schepen bij die veel meer hebben gekost dan een ton, er zijn kleinere, goedkoopere schepen bij..De prijzen «ln den laatsten tijd sterk gestegen. Zoo werd een schip dat nieuw f90.000 had ge kost eenigen tijd geleden naar het buiten- land verkocht voor f. 120.000. Wanneer men een gemiddelde prijs van f80.000 neemt ls men thans niet aan den hoogen kant. beteekent dat materiaal ter waarde van ongeveer dertig mlllioen gulden thans ongebruikt ligt. Welk een groote som aan rente wordt "'erop niet verspeeld! De tinancieele gevolgen zijn echter nog veel grooter. Ongeveer 125 dezer schepen engen jaarlijks aan belasting gemiddeld i.SOO per stuk op. Dat wordt dus een verlies van ongeveer een ton aan belasting. De andere schepen brengen in totaal geen be- lasting op of zeer weinig, daar deze geen vast kantoor ln Nederland hebben en steeds bulten onze grenzen varen. Op vele schepen rusten hypotheken. Het is gewoonte geweest bij de kustvaart, dat ruime hypotheken werden verstrekt. Een jonge kapitein, die zelf slechts een klein be drag bezat, kon met flnancleele hulp var. familie, werf, motorenfabrlek en hypotheek bank een eigen schip krijgen. Dat was een gevaarlijk systeem, dat tot nu echter steeds goed functionneerde, doch dat nu plotseling ineen valt. Want er zijn velen, die hun eigen geld in schepen hebben zitten en daarnaast groote schulden hebben. De betaling van rente en aflossing moet doorgaan. Voor velen zal dat, nu de verdiensten geheel zijn stopgezet, vrijwel onmogelijk zijn. Voor hen dreigt een debacle dan ook reeds zeer dichtbij! Naast deze gelden komen nog de haven gelden die moeten worden doorbetaald. TWEEDUIZEND MENSCHEN WERKLOOS. Door het opleggen der vierhonderd sche pen is er voor de bemanningen, totaal be staande uit ongeveer tweeduizend menschen, plotseling geen werk meer! Daar valt een deel af. dat in militairen dienst is, terwijl een ander deel niet dadelijk om steun behoeft aan te kloppen, maar de helft is toch ln leder geval zonder bron van Inkomsten of wordt dat spoedig. De middenstand ln de eerste plaats na tuurlijk die een belangrijk deel van zijn Inkomsten uit (ie zeevaart trekt ondervindt daar weer de gevolgen van. (Nadruk verboden). 2050 van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doo»30-60«t.Bij Apolh.en Drogisten MijnhaidtHHV (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen een propaganda-uitgave voor de provincie Overijssel, waaraan zeer vele auto riteiten uit provincie en gemeenten hun mede werking hebben verleend. Het lljvlee Doekwerk ls rUk geïllustreerd. DE VIERDE DUITSCHER TE UITGEEST AANGEHOUDEN. Nadat drie van de uit de strafgevan genis te Haarlem ontsnapte Duitschers reeds eerder waren gearresteerd, is het de Haarlemsche recherche, in samen werking met de gemeentepolitie van Beverwijk en Uitgeest, gelukt den vier den vluchteling te achterhalen. Hij kon gistermiddag te Uitgeest worden aange houden. De politie had aanwijzingen gekregen, dat deze man, K. S„ zich ten huize van een geestverwant te Uitgeest bevond. Gistermid dag omstreeks kwart over drie werd daarom het bewuste huls omsingeld. De vluchteling scheen evenwel niet van plan zich voetstoots aan de politie over te geven en vluchtte op het moment, dat deze de woning betrad naar den zolder. Van hier sprong hij drie meter omlaag, op straat. Een der buiten wachtende mannen van de recherche loste toen een schot ln de lucht. De vluchteling, die in de meening verkeerde, dat er op hem geschoten was. doch dat het schot miste, liet zich op den straatweg vallen en simuleerde gewond te zijn. Dit spelletje had de politie evenwel snel voorzien en enkele oogenblik- ken later werd de man geboeid naar het huls van den burgemeester van Uitgeest geleld. Vandaar heeft men S op transport gesteld naar de strafgevangenis in Haarlem. AUTO MET VIER INZITTENDEN TE WATER. Wij berichten hiermede: dat consumenten van Tjoklat 5 Cts. reepen d» „Tjoklatmerkjes" kunnen opzamelen tot men 35 stuks tezamen heeft. Zendt ons deze 35 „Tjoklatmerkjes" toe (opgeplakt op een velletje papier) en voeg daaraan toe het militaire adres van een Uwer familie leden of bekenden, die thans onder dienst is. Na ontvangst Uwer zending zullen wjj, hetzg vóór St. Nicolaas (indien tjjdlg - uiterlijk 1 Dec. a.s. - in ons bezit) of vóór Kerstmis aan het door U opgegeven adres toezenden de 5 Tjoklatreepen, waarop Uw 35 „merk jes" recht geven, plus nog TEZAMEN DUS 10 GRATIS TJOKLAT REEPEN VOOR SLECHTS 35 „Merkjes" (het dubbele kwantum dus) Aan iedere inzending moeten 2 postzegels van 5 Cts. worden toegevoegd voor portokosten. Inzendingen worden tot uiterlijk 20 December o.s. Ingewacht aan de Amsterdam Zuid Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond omstreeks half acht reed een personenauto ln de nabijheid van het drukke verkeerspunt ter hoogte van de Tolsteegbrug te Utrecht. Plotseling begon de wagen te slippen, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het stuur ver loor. De auto gleed van den weg en stortte van groote hoogte ln het water van den Kromme Rijn, welke ter plaatse uitmondt ln het Singelwater Hulp was spoedig ter plaatse, zoodat de vier inzittenden, die alleen maar een nat pak en wat schrammen opliepen, konden worden overgebracht naar het politie bureau aan de Tolsteegbrug en daar vah droge kleeren voorzien. Het duurde nog ge- rulmen tijd, voordat de auto uit het water was opgehaald. Doordat de koplampen bleven branden, evenals een der richting aanwijzers was het niet moeilijk de plaats te vinden waar de auto onder water was verdwenen. VERDUISTERING VAN DISTRIBUTIEGELD? De marechaussee uit Boxtel heeft op last van den burgemeester van St. Michlel- gestel Dinsdagavond een 26-jarigen ambte naar ter secretarie aldaar gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduistering van dis- tibutlegelden ten bedrage van 500 gulden en van kostwinnersvergoedingen tot een bedrag van 50 gulden. Hbld. VOORSCHRIFTEN: Het militair adres als onderstaand op te geven Naam, voornaam en rang Compagnie Bataljon/Batterij/Afdeeling Regiment Veldpost of Depot (Voor 't veldleger geen plaatenaam vermelden) Deze aanbieding geldt niet voor particulieren. Er zijn 3 Standaard pakketten en web A. 10 Puurchocolad* reepen (Pastille kwaliteit) B. 10 Super Melk reepen C. gesorteerd 5 Puur reepen 5 Super Melk reepen Bij de inzendingen te vermelden, welk pakket verlangd wordt (A, B of C). Meerdere inzendingen voor éin adres is geoorloofd, mits voor elke inzending 10 Cts. porto is Lr/gevoegd. 2056 (Ingez. Med.) BRAND IN EEN APELDOORNSCHEN MODEWINKEL. Gistermiddag is te Apeldoorn door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in hel magazijn van de dameshoedenzaak van de firma Van Riemsdijk aan de Hoofdstraat, gelegen aan de achterzijde van de verdie ping boven den winkel. Het vertrek met een partij bontwerk en pakmateriaal brandde geheel uit. Het overige deel van het huis kreeg waterschade. Verzekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. ELF DOODEN BIJ EEN .MIJNONGELUK IN BELGIË. Het aantal dooden bij het mijnongeluk in la Bouverie (België) bedraagt elf. Negen lijken zijn reeds boven gebracht Na de identificatie zijn zij gekist en naar de wo ningen der slachtoffers overgebracht. De toestand der gewonden is bevredigend, al leen de Italiaan is er ernstig aan toe. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons uit Presburg: Onze twintigste eeuw staat klaarblijkelijk ln het teeken der verandering. Immers: herhaaldelijk heeft de kaart van Europa de laatste jaren een grondige wijziging onder gaan. En nauwelijks zijn we daar gewend aan geraakt, of er komt wat nieuws opzet ten, waar wel degelijk rekening mee gehou den dient te worden. Met een gevoel van weemoed denken we terug aan een bezoek, dat we nauwelijks vijf jaar geleden aan het toenmalige Tsjecho-Slowakije brachten. In onze werkkamer hangen nog steeds de por tretten van den op het oogenblik te Parijs loevenden president dr. Benesj en van pro fessor dr. Krofta, minister van buitenland sche zaken. We werden op de meest voor komende wijze door hen te woord gestaan cn zetten onze studiereis met een koffer vol Interessante boeken voort naar Bratislawa. Pilsen enz. En we keerden naar Berlijn terug met de dringende uitnoodiging. om vooral in 1939 het 20-jarlg bestaan van de jeugdige Tsjecho-Slowaaksche republiek te komen meevieren. Maar zoover is het niet mogen komen Want sedertdien heeft de kaart van ons wisselvallig werelddeel alweer een grondige wijziging ondergaan. Duitschland is „op wensch" het land binnengerukt en beide landen zijn voortaan op de controle en het protectoraat van hun voormallgen vijand aangewezen. Dat het zoover gekomen is, moet voor een deel ook worden toegeschre ven aan het politiek beleid van Praag ten opzichte van Tsjecho-Slowakije. Op het Hradschin leed men sedert het overlijden van professor Masaryk die tijdens den oorlog ln Amerika geleefd had en een wijden blik op de Internationale politiek had kun nen werpen aan zelfoverschatting. Men behandelde niet slechts de Dultsche min derheid, maar minstens evenzeer het Slo- waaksche deel der bevolking als een bij komstigheid en zoo ls het slechts te ver klaren, dat dit deel van den ontbonden staat rijn heil bij den veroveraar is gaan zoeken r>n van Duitschland thans een betere toe komst verwacht. En thans schijnt de relatieve vervulling van deze Slowaaksche wenschen werkelijk heid te zullen worden. Lazen we niet ln de Berlijnsche bladen, dat Adolf Hitler dr. Josef Tiso heeft onderscheiden met het grootkruis der orde van den Dultschen Adelaar en zond de opperbevelhebber der Dultsche weer macht, von Brauchltsch niet den chef der Duitsche militaire commissie, luitenant- c.eneraal Barkhausen naar Presburg om zijn donk te betuigen voor dc voorbeeldige samenwerking bij het tol stand brengen van een geregeld spoorwegverkeer tusschen beide landen?"En kregen we de laatste maanden niet elkens weer de portretten van Slo waaksche staatslieden ln de Dultsche pers te zien, die naar Berlijn gekomen of ont boden waren, om hier instructies te halen voor het oprichten van den nieuwen staat? Zoo gezien, ls de promotie van dr. Tiso die totdusver als minister-president optrad, tot eersten president van den Jongsten staat ln Europa slechts het offlcieele einde van een politieke omwenteling, die we vanuit Berlijn met opmerkzaamheid volgden. Aan de radio luisterden we naar een rede, die de verkiezing van Tiso tot eersten presi dent reeds voor de formeele verkiezingen als een voldongen feit weergaf en de parlemen taire „verkiezing" kan dus slechts als een formeele bevestiging worden beschouwd. Dr. Josef Tiso heeft Inderdaad uit de handen van den stervenden „vrijheidsheld", Andreas Hlinka, de teugels der regeering overgeno men, hij was de man, die allerlei moeilijk heden moest overwinnen, voordat hij de eischen en opvattingen in Presburg in over eenstemming wist te brengen met die te Berlijn, aan hem wordt de afscheiding der Slowaken van het voormalige Tsjecho-Slo wakije voor een belangrijk deel toegeschre ven. En toen Dultschland Polen binnen rukte, stelde hij zijn troepen ter beschikking om den Dultschen protector te ondersteu nen. Bij wijze van belooning voor deze hulp vaardigheid heeft Hitier den Slowaakschen gezant te Berlijn Cemak meegedeeld, dat het ln 1920 ln Poolsche bezit overgegane ge bied van Slowakije thans weer tot Slowakije gerekend mag worden. Geen wonder, dat er onder deze omstan digheden ln de oude Donaustad een feeste lijk stemming heerscht. In de etalages der gesloten winkels ziet men naarst elkaar de portretten van Andreas Hlinka en dr. Josef Tiso. Afwisselend ziet men de wi-blauw- roode nationale en de wit-blauwe Hlinka- vlag wapperen. Het verkeer wordt geregeld door Slowaaksch militair, mannen der HUnkagarde en Duitschers van den vrijwil- ligen „Schutzstaffel". In de Slowaaksche en in de Duitsche taal hoort men per radio overal met luidsprekers vertellen, wat er gaande is en wat er te wachten staat. Een kleurig effect biedt de landelijke kleeder- dracht der bevolking, de geborduurde blou ses der vrouwen, geplisseerde rokken en hooge waterlaarzen, daarnaast de mannen met pelsmutsen. Om half elf opent de voorzitter van het parlement, dr. Sokel, de zitting, die in de aula van de universiteit plaats vindt. Onder de genoodigder. ziet men den Duitschen en den Itallaanschen gezant, de Roemeensche, Hongaarsche en Spaansehe zaakgelastig den, de consuls van Zweden en Joego-Slaviè en vertegenwoordigers der Duitsche miltaire missie, wier taak thans als voltooid be schouwd zou kunnen worden. De geestelijk- I held valt op door haar rood gewaad en van de verschillende balkons hangen kostbare 1 tapijten als een symbool van de lnheemsche industrie. Onder de afgevaardigden wijst men ons op den Slowaakschen vertegen woordiger bij het vatlcaan, dr. Sldor en in een der loges heeft de bejaarde moeder van dr. Tiso plaatsgenomen. Na het afleveren der stemmen ln gesloten couverts wordt weldra het resultaat bekend gemaakt: dr. Tiso is met algemeene stemmen tot eersten president van Slowakije gekozen! Staande luisteren we naar de nationale hymne, die buiten door een militaire kapel wordt ge speeld. Terwijl de staatsvlag geheschen wordt, maken 21 saluutschoten het heuge lijke feit den volke kond. Even later ver schijnt dr. Tiso met dr. Sokel in de zaal, waar men onder brandende kandelabers de grondwet heeft opengeslagen, om den eed van trouw af te leggen. Thans zingen alle Slowaaksche aanwezigen hun volkslied en de nationale vlag wordt vervangen door den standaard van Slowakije's eersten president! Met een korte toespraak van dr. Sokel wordt de plechtigheid besloten. Thans begint de triomfale tocht van Slo- wakij's eersten president door de feestelijk versierde stad. Door dragonders te paard begeleid rijdt hij ln een met paarden be spannen wagen naar het voor hem gereno veerde paleis, waar de ministers op hem staan te wachten. HIJ wordt er begroet door dr. Tuka, van wlen men vertelt, dat hij dr. Tiso als minister-president zal opvolgen. Brood en zout worden hem geboden, daarna de sleutel van het paleis en een miltaire kapel speelt opnieuw de nationale hymne. De stad maakt op ons een eenigszins on- voltooiden, onregelmatlgen Indruk. Zij kan een vergelijking met het oude Praag nau welijks doorstaan, maar al net eender als daar ziet men hier fraaie oude gebouwen naast echt Amerlkaansche „Wolkenkratzer". En uit de toelichting, welke men ons geeft, blijkt, dat onze zienswijze juist was: de Tsjechen waren in de overgroote meerder heid en ze hebben ons, de Slowaken en de Carpatho-Oekrainers, stiefmoederlijk be handeld. Wij stonden voordien onder Hon- gaarsch bewind en onze bevolking omvat voornamelijk boeren, die met de cultureele ontwikkeling der Tsjechen niet mee kwa men. De Tsjechen hebben ons min of meer als een productieve kolonie beschouwd en behandeld. De moderne huizenbouw kwam onder hun Invloed tot stand en we weten thans nauwelijks, wat we ermee moeten be ginnen. En wat het ergste was: de ons plechtig beloofde autonomie bleef een paple ren aangelegenheid en ls nooit werkelijk heid geworden. Door toedoen van Hitler hebben we thans onze relatieve zelfstandig heid gewonnen. Bij onzen tocht door de stad krijgen we een tastbaar bewijs der erkentelijkheid te zien: het plein voor het imposante gotische stadhuis draagt den naam van den Führer en men heeft zelfs zijn naam voor deze ge legenheid met bloemen getooid. Mede door Duitschland's hulp hoopt men uit dezen fonkelnieuwen staat met zijn 2.5 mlllioen inwoners een land te maken, dat op den duur zijn plaats onder de zon met eere in neemt. En men is ingenomen met het feit, dat dr. Tiso, van hu's uit katholiek priester, voor den eerstkomenden t.ijd het staatsbeleid in zijn energieke hand heeft genomen. Hij geniet het absolute vertrouwen der dank bare bevolking van Europa's Jongste repu bliek. (Nadruk verboden). VOOR VRUDAG 3 NOVEMBER. Hilversum I, - 1875 en 414,4 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 3.00 Berichten ANP., schriftlezing, meditatie 3.20 Gram.platen 19.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.platen 11.15 Am- sterdamsch Salonorkest (12.0012.15 Berichten) 12.30 Toespraak „Een woord voor U". Hierna Gram.platen (Om 12.45 Berichten ANP) 1.00 Amsterdamsch Salonorkest 1.45 Gram.platen 2.25—2.55 Christelijke lectuur 3.00 Haagsch pianokwartet en gram.platen 4.25 Gram. platen 5.00 Friesche uitzending 6.00 Gra- mofoonplaten 6.30 Tuinbouwcauserie 7.00 Berichten 7.15 Boekbespreking 7.45 Gra- mofoonplaten 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-Berichten 8.15 Orgelconcert 9.00 Me- lodia 9.30 Actueel halfuur 10.00 Berichten ANP 10.05 Causerie ..Ons gezin in de crisis" 01.35 Melodia 11.15 Gram.platen, ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 301,5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Eventueel berichten ANP., gra- mofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.20 De clamatie 10.40 Cello en piano 11.10 De clamatie 11.30 Orgelspel 12.00 De Palla- dians 12.45 Berichten ANP., gram.platen 1.00 AVRO-Amusementsorkest 1.45 Gram. platen 2.00 Voor de vrouw 2.10 Causerie „Joego-Slavië, een land van contrasten" (met volksliederen-opn.) 2.40 Gram.platen 3.30 AVRO-Dansorkest 4.00 Gram.platen met toe lichting 4.30 VARA-Orkest 5.00 Voor de kinderen 5.30 VARA-Orkest 6.00 De Ram blers 6.30 Causerie „Beeldende Kunst" 6.50 Gram.platen 7.00 Cyclus „Het beginsel programma der S.D.AP." 7.18 Berichten ANP 7.30 Toespraak „Schuilkelders en zandzak ken" 7.35 Cyclus „De boeken van den BijbeU' (VIII) 8.00 Pianovoordracht 8.30 Berichten 8.32 Cyclus „Het ontwaken van het platte land" (III) 9.00 Volgens aankondiging 9.15 Zang met pianobegeleiding 9.30 Radio- tooneel met muziek 10.00 Puzzle-uitzending 10.15 Zang met orgel- en pianobegeleiding 10.40 Avondwijding 11.00 Berichten ANP 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.40—12.00 Or gelspel. Engeland, 391 en 449 M. 9.50—10.05 Dans muziek (gr.pl.) 11.00 Variété 11.20 Berich ten 11.35 Optreden van een solist(e) 12.00 Uit Zwitserland: Lichte muziek 12.35 Cau serie 12.501.20 Orgelspel 2.20—2.55 Het orkest van het Savoy-Hotel 3.15 Gram.platen 3.20 Berichten 3.35 Dansorkest 4.05 Causerie 4.20 Kinderhalfuur 4.50 Lichte muziek 5.20 Berichten 5.35 Boekbespreking 5.50 BBC-Theaterorkest 6.20 Variété 6.50 Mededeelingen 7.20 Orkestconcert 7.50 Variété-programma 8.20 Berichten 8.35 Or gelspel 8.55 Radiotooneel of gevarieerd pro gramma 9.35 Variété 10.20 Declamatie 10.35 Dansorkest 11.2011.35 Berichten. Radio-Paris, 1648 M. Geen opgave ont vangen. Keulen, 456 M. 550 Hermann Hagestedt's orkest 7.40 Gram.platen 9.3010.20 Amu sementsprogramma 11.20 Fabrieksconcert 12.20 Het Omroeporkest en solist 1.35 Popu lair concert 2.30—2.40 Zang 3.20 Concert 3.50 Folkloristisch programma 5.20 Het Berl(jnsch Omroepkleinorkest 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gra- mofoonplaten 11.50 en 12.30 Omroeporkest 12.501.20 Gram.platen 4.20 Pianovooordracht 4.50 Zang 5.20, 5.50, 6.20 en 6.45 Gram. platen 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten 750 Radiotooneel met muziek 10.0010.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.35 Gram.platen 11.50 en 1250 Radio-orkest 12.501.20. 4.20, 4.50 en 5.35 Gram.platen 7.20 Uitzending voor soldaten 7.50 Radio-orkest en soliste 9.30—10.20 Gramofoonplaten. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrjjdag 3 November, le Programma: lederen dag van 824 uur Avro, Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur Kro. Ncrv enz. 3e programma: 8.00 Keulen (9.20 Berichten) 10.20 Diversen 11.20 Brussel VI. 11250 I Ber.) 1.20 Keulen (Berichten) 1.50 R. Danmark 2.35 Diversen 3.05 R. Danmark 3.50 Deutschl.s. 4.20 Brussel VI. 5.50 Brussel Fr. 650 Brussel VI. (6.35 Berichten) 6.50 Beromünster (Berichten) 9.20 Keu len (Berichten) 950 Brussel Fr. 950 Brus sel VI. (Berichten) 10.20 Deutschl.s. (1150 Ber.). 4c programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 En geland (Berichten) 11.20 Brussel Fr. 12.20 Engeland (Berichten) 12.50 Parijs Radio (Berichten) 2.20 Engeland (350 Berichten) 5.00—5.09 Scheveningen Haven (Ber.) 5.35 Brussel Fr. 5.50 Engeland 6.50 Brussel Fr. 'Berichten)'7.20 Keulen (Berichten* 7.30 I Engeland 8.20 Gr.muz. GR.D. of div. 10.00 Diversen 10.35 Engeland (11.20 Berich- I ten). 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11