Waar de Vrouw belang in stelt de Groef Hand schoenen LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 2 November 1939 Wie niet rijk ismoet slim zijn! in Wol, Tricot, Gebreid LEDER-KWALITEITEN DE NIEUWSTE SNUFJES de allerlaagste prijzen Het avontuur Een nieuwe japon Over handschoenen en nog wat Twaalf regels voor het braden van vleesch Vrouwen passen zich aan Aardig idee voor het zelf maken van een hooikist Hoe we van oud nieuw maken Goedkoop en toch smakelijk Eventjes peinzen Waohten in een koftiehuisje. Precies een half uur te laat komt Ninl het kleine koffiehuis binnen en direct krijgt re een schokje van teleurstelling! Natuurlijk, Peter is er nog al niet! Ze kan zoo laat komen als ze wil, Peter is altijd nóg later. Geergerd gaat ze aan een tafeltje zitten en bestelt een kop chocola met véél slagroom (wat heb je aan de allerslankste lijn, als niemand je bewondert?) Een kwartiertje later. Peter ls nog steeds niet gearriveerd, hu komt misschien heele- maal niet meer Ninl heef altijd wel geweten, dat deze liefde niet eeuwig zou duren... Peter is geen man voor het huwelijk, maar ....nu ze zoo geheel alleen en verlaten zit ln het rookertge koffiehuis, heeft ze opeens érg medelijden met zichzelf Ober" roept Ntni „hebt u een velletje schrijfpapier voor me?" Tien minuten later „ik gaf je mijn heele hart, maar jij bent een ontzettende egoist en laat me Ijskoud zitten. Zoo be handelt men geen dame! Ik haat je. ik heb Je altijd gehaat! Je moest je diep schamen" Vijf minuten laterWat kijkt die jon geman aan dat achterste tafeltje haar strak aan! HIJ ls lang niet leelijk; bijna zoo knap als Peter. Nlni bedenkt opeens, dat ze Peter eigenlijk heelemaal niet noodig heeft: ze kan aan lederen vinger tien anderen krij gen. Een kwade, verdrietige brieven schrij ven alleen zielige, verlaten meisjes. Ninl ls geen verlaten meisje, o nee. nog lang niet! „Ober. nóg een velletje!" Tien minuten later „ik begrijp best t dat jij ook weieens andere menschen wilt spreken Nu. ik ook. Een meisje als ik kan eigenlijk beter nog wat wachten met zich i te binden. Wat denk je hiervan? We kunnen vrij blijven en goede kameraden zijn. Hartelijke groeten van je Ninl". Vijf minuten later. De jongeman fixeert haar letterlijk! Nog vijf minuten hoogstens en hij vraagt om een krant en knoopt daar na een gesprek aan. Het ls onverantwoor delijk van Peter, haar zoo lang te laten zitten. Kijk, nu vraagt hij ook een velletje papier. Hij schrijft haar vast een brief: een keurige, geestige liefdesverklaring! Nu weet Nini precies, wat haar te doen staat. „Ober. nóg een velletje". Tien minuten later. „Lieve Peter, ik kon vandaag niet in ons koffiehuisje komen. Ik had het te druk. Morgen heb ik ook geen tijd en overmorgen evenmin. Probeer niet. me te beïnvloeden Het is voor ons allebei het beste, dat we elkaar eens een heelen tijd niet zien". Vijf minuten later. Ziezoo, dit is de laatste brief aan Peter. Hij moet zich vooral niet gaan verbeelden, dat hij Nini in de steek gelaten heeft. Een vrouw als Nini maakt haar verloving af, als zij wil. De blonde jongeman aan het achterste tafeltje heeft zijn brief verscheurd en staart Ninl aan, als had hij nog nooit ln zijn leven een vrouw gezien. Adieu. Peter, nu komt het groote avon tuur Twee minuten later. De Jongeman staat op, stapt schuchter op Nini af en buigt: ..Neemt u me niet kwalijk, dat ik u aan spreek. U hebt een grooten invlek op uw neus'Nini's glimlachje verstart. Een spie geltje wordt getrokken en terwijl de jonge man er verlegen bij staat, komt Peter bin nen. Eén minuut later. Drie brieven verdwijnen ln een damestasch. Peter maakt zijn excuses. „En wat wilde die man van je?" En Nini, wier wipneusje nu weer vlekke loos rein is, fluistert blozend: „Ja dan moet je me maar niet zoolang laten wach ten! Je ziet. zoodra ik vijf minuten alleen zit. komt er een ander!" Heusch, U behoeft niet verdrietig te zijn, ols een nieuwe japon er niet „af" kant U kunt er tóch een krijgen! Waarom doet U niet als zoovelen die het geheim der charme kennen? Waarom tooit U zich niet met zoo'n fijne gar neering van de Groot? Kijk maar eens in de etalages hoe mooi het is en hoe weinig het kost! Pooi pekjecfe cjakdehu6e yna£e-uf>f DONKERSTEEG 1 - TELEF. 20706 2070 (Ingez. Med.) BESCHERM ÜW HUID tegen vlekkerigheid. vet- wormpjee en puistjes. Bet Usf gelaat regelmatig met Radox. De zuurstof, door Radox ontwikkeld, houdt Uw huid jeugdig, gaaf en frisch. Bij kpoéi en Droq. a 90 en 40 d per pak en 15 d per klein pakje. 3061 Ongez. Med.) Door de eeuwen heen een geliefd en veel- beteekenend kleedlngstuk. De handschoenden vingeren allerlief ste sier, zoo zingt het oud-Mlddeleeuwseh liedeke. Als we echter aan de gepantserde mannenvuisten denken, die in dien wilden tijd zwaard of hellebaard omklemden of by het drinkgelag op de massieve ruw houten tafels neerbeukten, zoodat de splinters eraf vlogen, dan komt de gedachte aan „den llefsten sier" geenszins by ons op. Oftóch wel? Ja, want by de tour- nooien en tweegevechten van den'riddertijd speelde immers nog een andere handschoen een gewichtige rol Zy wapperde van den helm des ridders, zy was het dierbaar pand, hem toevertrouwd door de dame. voor wier eer hy streed. Hoe hoog de handschoen als teeken van waardigheid, in de Middeleeuwen stond aan geschreven biykt inmiddels uit het feit. dat gedurende eeuwen achtereen in tegenwoor digheid van koningen en vorsteiyke perso nen geen handschoenen mochten worden gedragen: deze eer bleef den vorst zélf voor behouden als teeken van hoogste waardig heid. Edellieden en hunne dames vertoonden zich daarentegen steeds in gezelschap van minderen en vooral van hun hoorigen ge- handschoend, opdat ook in de uiterlijke ver schijning werd uitgedrukt, hoe de machts verhouding was. Een aardige anecdote uit het Frankryk van de 18e eeuw, die misschien wel wat al te sterk de zeden van dien tyd teekent, ver telt, hoe een edelman van hooge geboorte eens op een stralenden zomerdag in Adams- costuum een rivierbad nam. Hy waande zich moederziel alleen en spartelde lustig ln het heldere water, toen opeens gillende kreten zyn oor troffen. Het hulpgeroep hield aan en tenslotte kon hy als rldderiyk man niet anders doen dan ter hulp snellen. Het bleek, dat een dame met haar galarytulg ln een droge sloot was geraakt en geheel bekneld zat. Toen de ridder na veel moeite met behulp van den koetsier het rytuig weer recht op zijn wielen gezet en de dame bevrijd had. maakte hy zoo meldt het verhaal met een diepe buiging zijn excuus, dat hy dit karweitje.... zonder handschoenen had moeten opknappen! Reeds in het midden van de 12e eeuw had Venetië een omvangrijke handschoenenin dustrie. Geen stof wat té kostbaar, geen par fum te kostéiyk om het voor handschoenen te gebruiken. Nog beroemder echter dan de Venetiaansche geparfumeerde handschoe nen waren de Spaansche handschoenen, die die te Cordova werden gemaakt en die zulk een heeriyken ambergeur verspreidden, dat het gezegde ontstond: ..de zoele Zuidenwind kan niet welriekender zyn. dan de Spaan sche handschoenen". Groot vleesch. b.v. rollade, fricandeau, ribstuk, cd., kan in den oven in de braad slede. of op het vuur ln een grametyzeren pan gebraden worden. Hieronder volgen voor beide methoden de algemeene regels I. Weeg het vleesch om den braadtyd te bepalen en om de hoeveelheid vet en zout te berekenen 2 Wasch hei af met kokend water, zoo dat het vleesch dichtschroeit en minder sap verliezen zal. 3. Wrijf het in met zout en reken 5 gr. zout op 1 pond vleesch. Laat het niet langer dan 15 minuten gezouten staan, daar er anders te veel sap uittrekt 4. Reken per pond vleesch 1 ons vet, boter of half vet, half boter of margarine. 5. Doe het vet in de braadslede of in de pan en laat het goed heet worden. 6. Doe het vleesch er in en schroei het ln het heete vet aan aille kanten dicht. 7. Bedruip het vleesch dat in den oven klaargemaakt wordt, elke 15 minuten met het vet. Keer het vleesch, dat bovenop ge braden wordt, telkens om. 8. Voeg een scheutje water by de jus. als deze te donker wordt, echter niet voordat het vleesch gelijkmatig bruin ls. Doe de deksel er op. 9. Laat het vleesch zoolang in de pan, tot het voldoende gaar is. Keer het af en toe in de pan om. In den oven laat men het vleesch den vereisohten tyd staan. Dikwyis bedruipen, zoo noodig water bij de jus doen. 10. Het vleesch uit de pan of braadslee nemen, de ju® goed heet laten worden en er voorzichtig water bij gieten. Al het bruine bezinksel goed los maken, dit lost op in het water en geeft mooie bruine jus. (Op een leisel 1/3 vet, 2/3 bruin). II. Onderzoek door te prikken of het vleesch voldoende gaar is. Uit rauw vleesch b.v. roastbeaf mag rood vocht komen, uit half gaar vleesch, b.v. rollade, rose vocht, uit gaar vleesOh bruin vocht. 12 Braadtyd per pond roastbeaf 15 k 20 minuten; ribstuk, rollade 20 k 25 minuten; kalfsvlee'ch 30 a 35 minuten; vartarasvleesóh 35 a 40 minuten; voor vleesch, dat bovenop gebraden wordt, rekent men 5 minuter, per pond extra. De oven moet, ais het vleesch er in gezet wordt, goed heet zyn. Voor warmteverlies, door het bedruipen van het vleesch veroor zaakt. rekent men 10 a 15 minuten be halve den braadtyd van het vleesch. Uit de beide Zuidelijke landen kwamen de handschoenen naar het Fransche hof van Katharlna de Medici, "die volgens de legende de koningin van Navarre door een paar ge parfumeerde handschoenen liet vergiftigen. Hoe na ln letterlyken zin de hand schoenen den Franschen schoonen uit die dagen aan het hart lagen, bewijst de wyze van parfumeeren Ze legden ze een tijdlang In sterk rozenwater of bestreken ze met een welriekende zalf en lieten ze aan hun boe zem drogen Vele van deze handschoenen werden uit de huid van ongeboren kalfjes vervaardigd en waren zoo dun, dat ze in een notedop konden worden opgeborgen. Vandaar dat in het wapen van het oude handschoenen- makersgllde dikwijls een notedop voorkomt. Te Parijs, onder de regeering van koning Frans I vond de charmante geschiedenis plaats van den ridder Delorges en een on bekend gebleven dame. die Schiller Inspi reerde tot zyn bekende ballade „Der Hand- sehuh". Toen. tydens een leeuwengevecht, zyn dame haar handschoen tusschen de wilde dieren liet vallen en hem uitdaagde, dezen als bewys van zyn liefde voor haar terug te halen, aarzelde Delorges geen oogenblik. Hy bracht den „allerliefsten sier" aan de dame terug, doch verklaarde trots, dat hy haren dank niet begeerde. De versregel „hy werpt haar de hand schoen in het gezicht", heeft Schiller op aandringen van Charlotte von Stein, die dit een tê groote grofheid vond, in den eersten druk veranderd. Overal in Europa, zoowel in de oorlogvoe rende als de neutrale landen wordt van de vrouwen verlangd, dat ze zich zonder mop peren aan den bestaanden toestand zullen aanpassen. In Italië heeft de huisvrouw b.v. heel wat te regelen in verband met de gasdistributie. Het gas fornuis of -stel mag n.l. slechts 7 uur per dag worden gebruikt. En dus moet tusschen 7 en 8 uur thee worden gezet en eventueel pap worden gekookt voor het ontbyt; tus schen 11 en 3 uur moet het middageten worden bereid en de afwasch zyn afgeloo- pen en dan mag nog van 19.30 tot 21.30 iets voor den volgenden dag alvast worden ge kookt, of.men zet thee en verwarmt het water voor de kruik. In Parijs heeft de vrouw onmlddeliyk haar kleeding aangepast aan de ernstige tydsomstandig- heden. Negens wordt meer overdreven luxe ten toon gespreid. Het officieel aanbevolen costuum van de Parisienne bestaat uit: een mantelpakje van stevig tweed met 4 groote zakken en cein tuur, waaraan een klein, vierkant taschje is bevestigd voor portemonnale. zakdoek, enz. De rok ls kort en tamelijk wyd. zy draagt verder stevige leeren handschoenen, die niet gauw vuil worden en dikkere kousen met stevige wandelschoenen om tegen de lange marsrhon. d!e ze ietieren dag moet maken, bestand fe zijn Het. casmasker draagt ze in een trommel over den rechterschouder. Vele dames hebben haar elegante hoedjes ver vangen door een eenvoudig haarnet, dat de keurig geonduleerde kapsels byeen houdt. nen passen. De zak moet een eindje boven ,de op eikaar geplaatste pannen uitsteken. want er komt straks nog een kussentje tus schen. Nu spykert U het eerste kussentje op den bodem vast, of U kunt ook het kussentje ln len zak leggen en dan het geheel vastspij keren. Ziezoo, dat zit stevig! Vervolgens zet u de pannen in den zak en vult rondom de ruimte tusschen zak en buitenwand aan met hooi, houtwol of Ineen gefrommeld krantenpapier, dat er daarna weer wordt uitgehaald, De bekleeding (zak) wordt nu boven langs den rand van het tonnetje vastgespykerd. Nu maken we nog twee kus sens: een voor tusschen de twee pannen en een voor bovenop, en de zaak ls klaar! Ten minste de hoofdzaak. We kunnen nu voor de afwerking van onze hooikist twee wegen bewandelen. Wil len we het rooktafeltje maken, dan wordt het bovenste kussentje, dat flink styf in de opening moet sluiten, vastgespykerd op een blad van multiplex dat U netjes lakt ln de gewenschte kleur. Het tonnetje wordt ten slotte in dezelfde kleur geverfd. Aardig ls het, de banden een ander tintje te geven. Rechts ziet U een eenvoudiger bewerking van de hooikist. Van een aardig lapje cre tonne, dat U misschien nog wel hebt liggen, •naakt U een tweeden zak om het tonnetje. Deze wordt Iets te wyd genomen en doorge- naaid met lastex Dan een aardig kussen erop en de zaak ls klaar! De hooikist als rooktafeltje en als poef. In deze moeilyke tijden is bezuiniging meer dan ooit geboden. We moeten zuinig zyn met gas, met allerlei spy zen en met geld. Daarom geven we vandaag eens een alleraardigst Ideetje, hoe U een hooikist kunt maken, die tevens een leuk meubel vormt. Vooral voor dames, die klein be huisd zyn, ls dit een uitkomst. Links ziet U de hooikist als rooktafeltje. Wat U te doen hebt. om dit aardige meu bel te verwerven? U vraagt eenvoudig aan Uw kruidenier een leeg botervaatje, legt hierm op den bodem een rond kussentje, dat er precies ln past en naait hierop vast een zak (van flanel of een dergelijke stof, liefst wat warm), waarin twee hoolklstpan- Een aardige jurk met bloemmotieven. We hebben nog een keurige jurk van den vorigen winter in de kast hangen, maar ze verveelt ons gruweiyk! Laten we dus eens kyken. hoe we het oude beestje een ander cachet kunnen geven. Hiertoe zoeken we uit onze lappendoos een stukje kant, waarvan de bloemmotieven kunnen worden losgeknipt. We moeten dus goed opletten of er wel bloemen (vrij groote) in de kantstof zitten en anders een stukje kant koopen, dat voor ons doel geschikt ls. Hebben we de bloemen met een klein randje kantstof er omheen is wel de veiligste weg! losgeknipt, dan rijgen we ze netjes op de stof, waarna we Iedere bloem met een festonsteek ln afstekende kleur óf ln de kleur der jurk vastzetten. Tenslotte worden de rygdraden eruit gehaald. Onze teekening geeft aan op welke wyze u een aardig effect krygt. Het kan natuur lyk ook anders, dit is een kwestie van smaak. Vooral een Jong meisje zal van zoo'n oud-nieuw japonnetje nog veel plelzier kun nen beleven. en de meest moderne brengen wij door tijdige inkoopen in de grootst denkbare keuze, en vooral ook Haarl.straat 137 - Hoek Donkersteeg Bij al Uw aankoopen Midzabons 2080 (Ingez. Med.) Lof valt steeds ln goede aarde en draagt toch zelden vrucht. Dit komt, omdat ieder, I die geprezen wil worden, zichzelf in stilte reeds veel hooger heeft opgehemeld, dan de allergrootste vleier het zou kunnen doen. Zoolang men liefheeft, vergeeft men. Dit is een gemeenplaats. Het zou Juister zijn te zeggen: Zoolang men vergeeft, heeft men lief. Want men houdt op Hef te hebben, nadat men eerst heeft opgehouden te ver geven. Een verliefd mensch is jaloersóher dan een, die waariyk liefheeft, omdat hy veel minder zeker van zUn zaak is. Zoo komt het, dat de meeste liefdesdrama's zich af spelen tusschen menschen, wier onderlinge vertioudlng zeer opipervlakkig ls. 0 Beweer niet voortdurend, dat U al zoo dikwijls in de menschen bent teleurgesteld, dat ze U aldoor maar weer bedriegen! Houd dergeiyke verhalen liever voor U; U oogst er geen succes mee, want de meeste men schen voelen Intuïtief, dat slechts diegene bedrogen wordt, die niet beter verdient. Waarin bestaat de tamst, te behagen zy bestaat hierin, dat men anderen ervan weet te overtuigen, dat zy bizonder bij ons ln den smaak vallen. Een praatje over voor- of nagerechten. Ruim een half pond suiker in de week per persoon is natuurlyk niet veel voor een hutsgezin. Maar als men de maaltyden zóó samenstelt, dat by de spysberelding niet zooveel suiker noodig ls, kan men er toch wel een eind mee komen. In een gezin, waar men lederen dag toespys eet, wordt veel suiker gebruikt: vla. pudding, gebak, al deze toespyzen vragen suiker. Er zyn niet veel nagerechten, die zonder suiker klaargemaakt worden. Dikwyis kun nen stroop of Jam deze vervangen b.v. by wentelteefjes, pannekoeken, gort, grutjes. Door sommige menschen wordt zelfs ryst met boter en stroop gegeten. Rljstebry met wat Jam er door heen wordt door kinderen zeker lekker gevonden. Wat men ook als toespys geven kan, en geen suiker kost zijn creamcrackers of be schuit met kaas. kastanjes met boter, en natuurlyk vruchten. Nu de appelen, peren en druiven zoo goedkoop zyn, kan men er wel wat royaler mee zijn en ze als aanvul Ung van den maaltyd beschouwen. In heel veel gezinnen, vooral waar kin deren zyn. is die aanvulling noodig. Er wordt niet voldoende gegeten van alleen „groente, vleesch en aardappelen". In plaats van met een n a gerecht moet men het dan eens met een voorgerecht pro- beeren. Men kan dan geven: tameUJk dikke soep. macaroni met ham of kaas, macaroni of rijst met tomaten of tomatensaus, een rest- verwerklng van vleesch of visch, aardappel koekjes of puree opgedaan ln schelpen of een vuurvasten schotel, vermengd met ge raspte kaas, klein gesneden ham en goed luchtig geklopt, ryst met kerry, omelet met groente of de een of andere ragout, kaas- of hamsandwiches enz. enz. Hieronder volgen nog eelnge recepten: Macaronisoep of vermicellisoep. Benoo- digdheden 4 personen: 11/4 L. water, 30 gr. macaroni of vermicelli, 35 gr. boter I2'h lepel), 35 gr. bloem (5 lepels), zout, foelie, noot, maggi aroma. Bereiding: De macaroni in stukjes bre ken of de vermicelli fyn maken. Ze op zet ten met kokend water, zout en foelie en 'It a 3/4 uur laten koken. Van het kookwater met boter en bloem een gebonden soep ma ken. Deze goed door laten koken, en de macaroni of vermicelli er weer in doen. De soep met nootmuskaat en aroma afmaken. Gekookte kastanjes met boter. Benoo- digdheden voor 4 personen: 1 K.G. kastan jes, 60 gr. boter. zout. Bereiding: De kastanjes wasschen. dege ne die drijven weggooien, ze aan het stom pe eind inkruisen en in ruim water met zout gaar koken ,plm. 3/4 uur. Ze pellen en voorzichtig met de boter verwarmen of do boter er koud by geven. Omelet met groente. Benoodlgdheden4 eieren, 4 lepels melk, arat, peper, 40 gr. Stamppot met kostenberekening. Zondag: Macaronisoep. biefstuk, aardap pelen. spruitjes, druiven. Maandag: Aardappelpurée met kaas ln vuurvasten schotel, gehakt, bleten, aard appelen. Dinsdag: Stamppot van appelen, rolpens, beschuit met kaas. Woensdag: Kalfslappen, andijvie, aardap pelen, gekookte kastanjes met boter. Donderdag: Omelet met groente, varkens karbonaden, groene kool, aardappelen. Vrijdag: Gekookte visch, wortelen, aardap pelen, grutjes met stroop en boter. Zaterdag: Bruine boonensoep, gebakken grutjes. Berekende maaltyd voor 4 personen be staande uit: Stamppot van aardappelen en appelen, beschuit met kaas. 400 gr. rolpens f. 0.52 59 gr. margarine f. 0.07 3/4 K.G. zure appelen f0.09 3/4 K.G. zoete appelen f. 0.09 Vit K.G. aardappelen f0.09 50 gr. margarine f. 0.07 1 pakje kleine beschuit f. 0.06 25 gr. boter f. 0.04 1 ons kaas f0.08 f. 1.11 boter, 6 lepels gestoofde groente b.v. andij vie, spinazie, e.d. Bereiding De eieren los kloppen met melk. zout en peper, maar zorgen, dal de massa niet schuimig wordt. In de koekepan 2 of 4 omeletten bakken met de boter, en tusschen elke omelet een flinke lepel ge stoofde groente leggen die men b.v. van den vorigen dag overgehouden heeft. Ze warm opdienen. Ham- of kaassandwichcs. Eenlge dunne boterhammen smeren, beleggen met ham of kaas. en twee aan twee stevig op elkaar drukken. De korstjes er afsnyden. en als de boterhammen groot zyn ze in de helft snij den. De buitenkant met de rest boter be smeren en de sandwiches in de koekepan vlug bruin bakken. Warm opdienen. 93

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10