BINNENLAND ~HoofdpÜn akkERIJÉS. Prof. dr. J. L. Walch over de toekomst van het tooneel 80ste Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Dinsdag 31 October 1939 Derde Blad No. 24418 Deel lichting 1924 naar huis Het „kindervliegtuig" |van de K.L.M. in Indië De regeering en de werkverruiming Het vaccinatievraagstuk Ontwikkeling en Ontspanning voor militairen Een onderhoud met den nieuw benoemden directeur van de Amsterdamsche Tooneelschool De bloemen blijven in trek Geen oorlogsbrood data voor eerste oefening. De regeeringspersdienst meldt: Onvoorziene omstandigheden voor behouden, ligt het in het voornemen om de dienstplichtige korporaals en soldaten, behoorende tot de hierna ge noemde lichtingsploegen op de daar achter vermelde data in het genot van onbepaald klein verlof te stellen: Lichting 1924, ber. artillerie 15 Nov. a.s. Lichting '24, motorartillerie 15 Nov. a.s. Lichting '24, kustartillerie 15 Nov. a.s. Lichting '24, luchtdoelart. 5 Jan. a.s. Voorts ligt het, onvoorziene om standigheden voorbehouden, in het voornemen om de dienstplichtigen van de hierna genoemde lichtingsploegen op de daarachter vermelde data voor eerste oefening in werkelijken dienst te roepen. Lichting '39, ber. artillerie 18 Dec. a.s. Lichting '39 2, pioniers 5 Febr. a.s. Lichting '39 2, verb.troepen, 20 Nov. a.s. Lichting '39 2, torpedisten, 20 Nov. a.s. Lichting '40, motordienst, 20 Nov. a.s. Lichting '40 1, kustart. 18 Dec. a.s. Lichting '40, motorartillerie 18 Dec. a.s. Lichting '40, luchtdoelart. 8 Jan. a.s. Lichting '40, art. meetdienst 8 Jan. a.s. Lichting '40, eskadrons pantser wagens 15 Jan. a.s. Aneta meldt uit Medan: Het „kindervliegtuig" van de K.L.M. Is I alhier aangekomen. Allen verkeerden in een I beste stemming. De reis was zeer vlot ver- lloopen. In MUnchen, Rome en Napels wer- Iden tochtjes gemaakt ter bezichtiging van Ideze steden. De Nederlandsche consul te lAlexandrië gal tijdens het verblijf aldaar leen kinderpartij, terwijl de Nederlandsche ■consul te Rangoon ook een feestje organi- I teerde. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot verhooging Ivan het crediet voor werkverruiming zegt I de regeering o.a.: I Het is niet mogelijk thans reeds definitief te bepalen, of de eventueel aan te koopen Igronden na de bewerking zullen worden verpacht of verkocht. Het kan zeer mogelijk Jzijn. dat in verschillende gevallen verschil lend wordt gehandeld, al naar gelang het belang van het rijk dit zal voorschrijven. Het is de bedoeling der regeering. om. gelijk tot heden gebruikelijk was, ook bij de luitvoering van civiel-technische onderdeelen |ïoo mogelijk aannemers in te schakelen. Ten aanzien van de vragen omtrent de wijze, waarop de regeering zich voorstelt de [subsidies voor de productiviteit werken op net gebied van nijverheid en verkeer te be kekenen, merkt de regeering het volgen- |de op: 1 Het schijnt wenschelijk ruimte te laten po°wel voor subsidieering op den voet van kapitalisatie van den bespaarden steun als voor subsidieering op den grondslag van |oen bespaarden steun tijdens de periode van Uitvoering. Evenwel is in aanmerking te nemen, dat. zooals reeds in de memorie van antwoord is opgemerkt, ook dit vraagstuk door de bijzondere omstandigheden een |ander aspect heeft verkregen. Wel kan de regeering reeds thans verkla ren, dat het haar bedoeling is bij de bere- Jkeningvan het subsidie rekening te houden eenerzijds met de door de uitvoering der Tjerken te verkrijgen tijdelijke en blijvende Jerkverruiming. anderzijds met de te ver dachten besparingen op de uitgave van ■derkloozenzorg. 1 Het ligt niet in de bedoeling der regeering Jij het toekennen van subsidies voor produc tieve werken op het gebied van nijverheid en jverkeer en voor particuliere objecten van algemeen maatschappelijk nut invloed uit w oefenen op de uit te betalen loonen. Bij |deze werken zullen in het algemeen de loo- Jen gelden, welke ln het vrije bedrijf ge bruikelijk zijn. - Het schijnt der regeering niet mogelijk |t°e, een lijst van de te subsidieeren werken van algemeen maatschappelijk nut vooraf |jan de Staten-Generaal over te leggen. Het betreft hier toch een nieuw terrein van be moeiingen, waarop nog geen ervaring is ■ritÜe8en- regeering kan niet erkennen, ■aat de gedachte-wijziging in het verstrek ken van financieelen steun voor de uitvoe- 1 'Hg van openbare werken beide vormen an steunverstrekking zullen naast elkaar I >,Xen werken tot gevolg zou moeten I w,p|5?n' een deel van de bereids uit het loS k d5.aan gemeenten en andere IniA i are Hchamen verstrekte leeningen zou r eten worden kwijtgescholden. minister van den tempel tegen directen dwang. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot vaststelling van nieuwe bepalin gen betreffende de inenting tegen pokken Het volgende is daaraan ontleend: De minister is van oordeel, dat de be staande toestand op het gebied van inen ting, die naar zijn meening veel te lang heeft voortgeduurd, niet langer mag wor den bestendigd. Evenzeer meent hij dat de indirecte dwang, zooals wij diien vroeger helbben gekend, niet opnieuw kan worden ingevoerd. Wat daarentegen het stelsel van den directen dwang betreft, aan welk stelsel volgens sommige leden de toekomst zou moeten zijn, kan de minister zich niet bij deze leden aansluiten. Ook indien de oor zaak van de encephalitis post vaccinatio- nem zou komen vast te staan, zou de minis ter. indien met het thans voorgestelde stel sel bevredigende resultaten worden verkre gen, niet tot wijziging van dit stelsel ln dat van directen dwang willen overgaan. Nadere overweging van dit vraagstuk zou evenwel geboden zijn, indien het thans ontworpen Stelsel niet bevredigend zou werken. De leden, die bestendiging van den be- staanden toestand bepleiten, brengen in het bijzonder naar voren, dat door de verbe terde hygiënische maatregelen het gevaar voor pokken zeer veel geringer is geworden en dat, mocht er zich onverhoopt weer eens een enkel geval van pokken voordoen, de lijder daaraan dadelijk karn worden ge ïsoleerd. Afgezien van de vraag of uitslui tend door deze maatregelen een pokken epidemie in rustige tijden steeds zou wor den bedwongen welke vraag de minister op grond van hetgeen door de Staatscom missie in haar verslag Is medegedeeld, ont kennend zou willen beanit/woorden wenscht hij er de aandacht op te vestigen, dat aan het betoog van de hier aan het woord zijnde leden in de tegenwoordige tijdsomstandigheden weinig overtuigende kracht kan worden toegekend. Wie heeft zekerheid, dat thans, indien zich. wat in het geheel niet tot de onmogelijkheden moet worden geacht, ln het buitenland een ernstige pokkenepidemie zou voordoen en de pokken niet met een enkel geval, doch op groote schaal zouden worden geïmpor teerd, steeds het treffen van de noodige hygiënische maatregelen en meer ln het bijzonder de tijdige isolatie van elk verdacht geval aangenomen nog dat dat terstond als zoodanig zal wonden herkend moge lijk zal zijn? Evenmin heeft op deh minister indruk gemaakt het betoog, dat de vaccinatie ge vaarlijk is, welk betoog wordt geleverd met een beroep op de door de staatscommissie verzamelde cijfers betreffende gevallen van encephalitis post vaccinationem bene den den leeftijd van twee jaar. Daarbij wordt evenwel niet voldoende aandacht geschonken aan het belangrijke feit, dat geen van deze gevallen doodelijk is verloo- pen. Daartegenover staat het betrekkelijk groote aantal gevallen van encephalitis post vaccinationem met doodelijk verloop, in dien de eerste vaccinatie boven de twee jaar heeft plaats gevonden. Nu is van de voorgestelde regeling de vermijding van het gevaar van eerste inenting op lateren leeftijd een even belangrijk element als de bescherming in het algemeen tegen de pok-_ ken. Het is immers aan te nemen, dat men.' indien zich een pokkenepidemie voordoet, op groote schaal zal overgaan tot het vac cineeren van nog niet gevaccineerden, ook indien deze reeds op den voor de eerste vaccinatie minder gunstigen leeftijd zijn. Het is niet de bedoeling, dat de burge meester als propagandist voor de vaccinatie zal optreden. Zijn taak is slechts er voor te zorgen, dat de ouders een objectieve uiteenzetting van den geneeskundige krij gen omtrent aard en omvang van het pok- kengevaar. zoowel op jeugdigen als op late ren leeftijd. Het daarbij medegedeelde moet voor zich zelf spreken. Aan de ouders moet worden overgelaten, daaruit de passende conclusie te trekken. Naar aanleiding van de gevraagde ra ming van de kosten merkt de minister op, dat het bezwaarlijk is, deze met groote nauwkeurigheid te geven. Een voorzichtige raming is gekomen tot een bedrag van ten hoogste f.30 000 per jaar. Ten aanzien van het vraagstuk van de bevordering der revaccinatie en van dat der inenting van de militairen, wacht de regee ring het tweede verdag der staatscommis sie af. Het ligt voor de hand', dat het tot stand komen van de thans voorgestelde regeling slechts geleidelijk een einde zal maken aan den thans ook uit militair oogpunt zoo on- bevredigenden immuniteitstoestand van onze bevolking. De tijdsomstandigheden hebben de urgentie van de voorgedragen regeling nog vergroot. Thans loopt- de immuniteits toestand elk jaar in belangrijke mate achteruit. De minister hecht er aan. in verband met het bovenstaande mede te deelen. dat het verhoogd gevaar voor pokken (en andere besmettelijke ziekten! in de tegenwoordige omstandigheden zijn bijzonder aandacht heeft, mede naar aanleiding van een daar over op zijn verzoek uitgebracht advies van den gezondheidsraad. veel succes met bestrijding der spreeuwenplaag. J?.'*' afgeloopcn fruitseizoen is in ver- cehl v dorP€n in West-Friesland, naar tij n 's' spreeuwenplaag op doelma- P®\ wijze bestreden. Vooral ln Schellink waar een verordening door den raad der nesten in den broed- ihoutn rjjah_rt verstoren Isief rd aanSenomen, Is deze actie in ten- Blaat ,061d- gemeenschappelijke slaap- I tprew' Waal v°orheen duizenden trek- liaam overnachtten, werd onherberg- I bou Semaakt, terwijl op de daken der ge- I Hm "esten werden verstoord. I EPreeuieSUl('aat 's Seweest dak 'n 1939 de I v... u*'en geen schade van eenige betee- I k«nis 1 richt. aaa de fruitgewassen hebben aange- men sla de handen ineen. Oud-minister Van Lidth de Jeude sprak gisteravond voor de radio over de ontwik keling en ontspanning voor militairen, waarvan het bureau is gevestigd in Den Haag (giro 359988 ten name van het bu reau voor „O. en O." bij het algemeen hoofdkwartier). „Men onderschatte niet de geldbehoef ten, aldus spr., noodig voor het ontwikke len en ontspannen van een groot gezin van meer dan 300.000 leden, voor onbe- paalden tijd, en men susse zijn geweten niet met de gedachte, dat daarvoor van over heidswege moet worden gezorgd. De over heid blijft stellig niet in gebreke te doen wat in haar vermogen is, doch het mili taire budget is reeds overbelast en er blijft nog een ruim arbeidsveld voor particuliere vrijgevigheid, die steeds op de bres stond, als het gold, nooden te lenigen. Boven dien, het spontane gebaar van vrijwillige bijdragen, zal niet nalaten dengenen, die zijn opgeroepen, om onze hoogste belangen te verdedigen, kracht te schenken door dit bewijs van medeleven van hen, die ach terbleven." ,Is men algemeen doordrongen van de hooge beteekenis van de taak, waarvoor wij ons gesteld zien?", aldus besloot jhr. Van Lidth de Jeude. „God geve. dat ons de oorlogsverschrikkingen bespaard blijven, maar ook dan hebben wij een ernstig ge vaar te bestrijden. Wij dienen er voor te waken, dat als te zijner tijd de demobi lisatie zal plaats vinden, deze niet gepaard gaat met verschijnselen van demoralisatie. Wij dienen al onze krachten in te span nen, dat onze gedemobiliseerde militairen gezond naar lichaam en geest in de maat schappij terugkeeren en dat de maatschap pij zonder ernstige even wichtsstoringen, hun de plaats, die hun toekomt, weder kan inruimen. Beseft de gevaren en slaat de handen ineen!" Met ingang van 1 Januari a.s. is, gelijk gemeld, tot directeur van de Amsterdam sche Tooneelschool benoemd prof. dr. J. L. Walch thans hoogleeraar aan de Sorbonne te Parijs. rotterdamsch filiaal van „de bilt" bestaat 50 jaar. Morgen is het 50 jaar geleden, dat het Rotterdamsche filiaal van het Kon. Ned. Met. instituut te de Bilt, voor het publiek werd opengesteld. Onder leiding van een rijksdirecteur heeft het tot taak het bevorderen van de veilige vaart ter zee, door zich te belasten met het keuren van nautische en meteoro logische instrumenten, het corrigeeren van zeekaarten, publiceeren van de dagelijksche weerkaart, geven van tijdseinen en storm- seinen. verstrekken van inlichtingen op neutisch, meteorologisch en oceanografisch gebied, enz. In verband met de huidige tijdsomstan digheden zal een herdenking van het jubi leum achterwege blijven. een fleurige kant in het westland Men schrijft ons: Het geeft wel een fleurigen kant aan het Westlandsche bedrijfsleven, dat terwijl de lijst van doorgedraaide producten oo.c nu weer zoo lang is, het met den bloementeelt heel wat gunstiger is gesteld dan andere jaren. Ten spijt van aller verwachting, dat het chrysanthen-seizoen hetwelk nu is aange broken. het met de culturen niet veel beter zou maken dan bij den groenten- en fruit teelt het geval is geweest, is er bevrediging in het verloop van dezen handel. De Koningin van de herfst, de chrysanth heeft haar intrede in het groote gebouw der Centrale Westlandsche Snijboemveiling ge daan, en vooral gisteren was de aanvoer enorm groot. En toch was de afzet regelmatig, behoef den de wijzers van de veilingklok niet door te draaien, zooals dit b.v. in het vorig jaar het geval was. Bij alle ongunst van de tijden, blijkt dus de belangstelling voor de bloem niet te ver flauwen; is zij eerder gestegen. Zelfs Duitschland behoort nog tot de re gelmatige koopers van onze bloemen, terwijl ook ons eigen land de animo voor de bloem niet verloren blijkt te hebben. Men meent de toekomst voor dezen teelt niet donker te moeten inzien, en er zijn hoopvolle ver wachtingen, dat ook Engeland binnenkort weer ruimer aan de markt zal verschijnen. Bij alle moeilijkheden van de Westland sche kweekers is het deze teelt, die nu nog bevrediging schenkt. En misschien is het juist de somberheid van de tijden, die de Interesse voor de fleu rige bloem heeft doen verhoogen evenmin distributie. Naar wij van gewoonlijk welingelichte zijde vernemen, is er geen sprake van, dat de samenstelling van ons dagelijksch brood voorloopig zou veranderen, of dat men tot zoogenaamde oorlogsbrood" zou overgaan. Evenmin wordt op het oogenblik aan distributie van brood gedacht. Slechts indien het in de toekomst zou blijken, dat men brood als veevoeder zou gaan gebruiken, zou aldus onze zegslieden een distributie- maatregel overwogen kunnen worden. Hbld. Prof. Dr. J. l. Walcll. Johannes Lodewijk Walch, werd 2 Ja nuari 1879 te Den Haag geboren. Hij pro moveerde in 1906 te Leiden tot doctor in de Nederlandsche letteren op proefschrift „De Varianten van Vondel's Palamedes". Van zijn hand verschenen verschillende gedichtenbundels en romans en o m. de drama's: „Judas Lshkariot", „Antithese", ..De Hoogste Wet" en „Het leven van een Heilige", St Franciscus van Assisi). Uit zijn studies „Ons hedendaagsche too neel" H922). „Studiën over litteratuur en Tooneel" ('241, en „Aan weerskanten van het voetlicht" (19271 blijkt verder, dat de nieuwbenoemde directeur niet alleen een groote bewondering heeft voor het tooneel iri het algemeen doch volkomen op de hoogte is van de mogelijkheden en de moeilijkheden der tooneeikunst. Sinds 1936 is dr. Walch hoogleeraar te Parijs waar hij de Nederlandsche taal en de cultuurgeschiedenis van Nederland do ceert. Wij hebben prof. Walch, die evenals zijn echtgenoote sinds eenigen tijd de gast is van mevrouw Bordewijk te Groningen, verzocht, ons een en ander te vertellen over den Parijschen tijd en ook over de plannen voor de toekomst. Schilderijen en Schiedam. Prof. Barnouw van de Columbian Universiteit zei eens tegen me: Als je in het buitenland over de Nederlandsche cul tuur wilt spreken, moet je beginnen met de schilderijen. Want er zijn twee dingen, die men buiten de landsgrenzen van Ne derland kent: de schilderijen en.Schie dam. Die uitspraak heb ik in gedachten ge houden. Daar men over het Schiedamsche nat nu eenmaal niet veel kan vertellen men zou het het beste kunnen laten proeven en dat heeft ook zijn bezwaren! heb ik veel van de schilderkunst ge sproken en laten zien tijdens mijn voor drachten in het Amphithéatre Edgar- Quinet van de Sorbonne voor het „groote publiek." In het begin kwamen zij. waar voor ik als een soort Nederlandsche pro- pagandadienst fungeerde, meestal uit nieuwsgierigheid en ik zei dan aan het begin: De cinema wordt vandaag ook weer vertoond. Numeriek is dat aantal belangstellenden niet veel grooter geworden, maar het ge halte werd beter. In het seizoen 1938'39 heb ik een 54 of 55 menschen gehad die de „chr. huygens" gaat door het suezkanaal. Naar wij vernemen zal het passagiersschip „Chr. Huygens", van de Stoomvaart Maat schappij Nederland, op de eerstvolgende uitreis de route via het Suezkanaal nemen, waarbij ook weer Genua en Singapore wor den aangeloopen. Het schip vertrekt in- plaats van 22 November, eerst 28 November a.s., van Amsterdam en wordt 27 December te Batavia verwacht. centrale bond van spoor-tram- a.t.o./v. gend en loospersoneel. Het bestuur van de vakgroep A.T.O./v. Gend en Loospersoneel van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft in een speciaal daarvoor belegde bij eenkomst uitvoerig over de positie, waarin het A.T.O./v. Gend en Loospersoneel als gevolg van de stijging van de kosten voor levensonderhoud is komen te verkeeren, van gedachten gewisseld. De bijeenkomst die mede door het dag. bestuur der organisatie werd bijgewoond, kwam eenstemmig tot het besluit dat aan de directie moet worden voorgesteld de loonen van het personeel aan het gestegen cijfer van het loonpeil aan te passen. In verband met de vele ingekomen klach ten over overschrijding van de in de C.a.O. opgenomen werktijden en het. ondanks her haalde verzoeken en besprekingen, niet handelen als omtrent teruggave der over uren is overeengekomen, werd tevens be sloten ernstig bezwaar te maken tegen de afwijkingen van de in de C.a.o. vastgelegde overeenkomst. IS een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijlt ze binnen een kwartier geheel. 1962 (Ingez. Med.) handelsbetrekkingen nederland- zwitserland hebben een geregeld verloop. De voorzitter van de Nederlandsche ka mer van koophandel voor Zwitserland te Zurich, de heer A. D. Bestebreurtje, deelt ons mede, dat de kamer een rondvraag heeft ingesteld naar het verloop der han delstransacties en naar de afwikkeling van contracten tusschen Nederlandsche en Zwitsersche exporteurs. Deze rondvraag wees uit, dat het han delsverkeer tusschen de beide landen en het transport, zoowel over Duitschland als over Frankrijk, geregeld verloopt. In September moest de kamer herhaal delijk haar bemiddeling verleenen tot het bekomen van benoodigde vergunningen en ook voor de regeling van de wijze van be taling van diverse waren. Thans stelt de kamer vast, dat behou dens enkele bijzondere producten en fabri katen, den normalen uitvoer geen onover komelijke moeilijkheden in den weg staan. De voorzitter verzoekt daarom dien Ne- derlandschen handelaren en industrieelen, die bij hun relaties met Zwitserland moei lijkheden ondervinden, dringend, zich met het secretariaat der Nederlandsche kamer van koophandel voor Zwitserland te Zü- rich, Börsenstrasse 22, in verbinding te stellen. De kamer biedt haar hulp belan geloos aan. het geheele jaar geregeld kwamen. En dat is een prestatie voor een stad als Parijs. Het werken met de studenten was zeer aangenaam. U weet, dat ik ook modern Nederlandsch doceerde en op het laatst heb ik enkelen zoo ver gekregen, dat zij het bekende verhaal van den schippers knecht uit de „Camera Obscura" goed konden lezen! Voor de Nederlandsche kunstweek heb ik in Parijs verschillende malen gesproken over den architectonischen opzwaal in Vlaanderen en Nederland, in en na den Bourgondischen tijd. Ik weet niet, hoeveel Franschen naar Nederland zijn gekomen de dure Hollandsche gulden! maar belangstelling voor die kunstweek was er zeker aanwezig. Een verleidelijk aanbod. Het was prettig werken te Parijs, in een milieu, dat je aan alle kanten verrijken kon Ik had natuurlijk ook het plan om er begin November in Frankrijk worden in de maand October, de Jachtmaand, geen colleges gegeven terug te keeren, maar enkele weken geleden kwam Cor van der Lugt Melsert, lid van de Commissie van Beheer en Toezicht over de Tooneelschool, met het verleidelijk aanbod om directeur van de Tooneelschool te worden. Om verschillende redenen lachte mij deze functie toe. In de allereerste plaats heb ik steeds een groote liefde voor het tooneel gehad. Daar komt bij, dat mijn studenten meest gemobiliseerd zijn en in het geëvacueerde Parijs kan ik met mijn voordrachten niet het gehoor bereiken waarvoor ze bestemd zijn. Tenslotte komt er nog dit bij. Ik ben be zig met een groot studiewerk over de Ne derlandsche litteratuur. Daar aan kan ik veel beter en gemakkelijker werken als ik in Nederland ben. Ik had aan de Sorbonne wel een kleine bibliotheek ingericht en ook kreeg ik verschillende boeken van de Ko ninklijke Bibliotheek door bemiddeling van het Nederlandsche Gezantschap, maar dat alles is niet volmaakt. Ik moet in een Ne derlandsche bibliotheek kunnen neuzen en kennis nemen van de nieuwste werken. Den meesten tijd ln Groningen breng ik dan ook in de Universiteitsbibliotheek door. Toen ik de verzekering kreeg, dat ik in Amsterdam de meeste avonden over mijn eigen tijd kan beschikken, stemde ik er in toe een eventueele benoeming te ac cepteeren. Gesolliciteerd heb ik niet, maar men heeft mij als eenige op de voordracht ge plaatst. Men zal het kunnen begrijpen, dat ik niet met een bepaald program voor den dag kom: er is veel waarin ik mij eerst moet inwerken. Toch geloof ik, dat ik wel iets voor de school kan doen. In Leiden was ik jarenlang privaat-docent in de geschie denis van het tooneel en verschillende on derwerpen van toen, zal ik zij het ook in een anderen vorm ook nu weer naar voren kunnen brengen. Of het lukt weet ik niet, maar ik zal mijn best doen om van de Amsterdamsche Tooneelschool een centrum te maken van tooneeikunst en tooneelgeschiedenis en van alles wat ook maar iets met het tooneel te maken heeft. Bioscoop en tooneel. Wat dunkt u van de toekomst voor het tooneel? Ik ben er van overtuigd, dat het too neel nog niet verdrongen is door de bio scopen Want een stuk dat boeit, dat de menschen iets weet te zeggen neem b.v. „Kinderen op een ijsschots" trekt nog evenveel publiek naar de schouwburgen als dat vroeger het geval was. Indien de tooneelschrijvers er in slagen om stukken te schrijven waarin om een voorbeeld te noemen de conflicten van de zen tijd tot uitdrukking komen, als zij „vat" op het publiek kunnen krijgen, dan is het tooneel daarmede meer gebaat dan met subsidies. Het directeurschap lijkt mij ook daar om zoo aantrekkltjk, omdat ik straks in aanraking kom met jonge menschen die liefde hebben voor een deel der kunst waaraan ik eveneens mijn hart heb gege ven. Ik zal trachten de toekomstige acteurs en actrices op te voeden tot waarachtig heid in de kunst. De tijd van valsche rhe- toriek is gelukkig lang voorbij. Neen. de jonge spelers moeten vroomheid voor de kunst gevoelen. Als zij van dien geest door drenkt zijn en als er dan levende stukken zijn. mag men de toekomst van het too neel, óók in den tegenwoordigen tijd, mijn3 inziens met volle gerustheid tegemoet zien. Ik laat in Parijs veel achter waaraan ik gehecht ben. Misschien zal straks, als de arukte van de laatste weken wat gaat be tijen. een verlangen naar de levende en oneindig vreemde stad bij me op komen, maar in Amsterdam wacht mij een werk. dat mij heel mooi toelijkt en dat, naar ik hoop, veel vergoeding zal geven voor wat ik elders heb opgegeven. /CHEEP/ Jka^ Ja«a—*lfw,York Ld" TAWALI, 29 Oct. van New York te Batavia. Silver—Java—Pacific Lijn BENGKALIS, 30 Oct. v. Soerabaya n. Pacific Kust MA- DOERA. 28 Oct. v. Calcutta via Java n Paci fic Kust. Mij. Nederland JAGERSFONTEIN, uitr., 29 Oct. van Las Palmas. Rott. Lloyd BLITAR. uitr.. pass. 30 Oct. Point de Galle. Diverse Stoomvaartberichten ALGARVE, 29 1 Oct. van Aabenraa n. Vaerkervig.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9