Uit de Omstreken LEID5CH DAGBLAD - Tweede BSad Dinsdag 31 Ocfober 1939 RECHTZAKEN Doodelijk ongeluk te Noordwijk De moord te Leidschendam kantongerecht te leiden. ZUn warme worstjes „vleeschwaren"? Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier een Leidsche winkelier terecht staan we gens het uitlokken van misdrijf en misbruik maken van gezag. Op 26 September J.l. had hij zijn knecht opdracht gegeven met warme worst- lee op de Stcenstraat te gaan venten, hoewel volgens art, 61 der Gemeenteverordening het venten van vleeschwaren verboden is. Ver dachte verklaarde het proces-verbaal uitgelokt te hebben om een principieele uitspraak te ver krijgen. omdat volgens zijn meening deze worst jes niet onder vleeschwaren gerangschikt kun nen worden en ln de buitengemeenten deze ook vrl) verkocht mogen worden. Vooraf had hy san B. en W. van Lelden en den commissaris vmi politie alhier vergunning gevraagd, maar deze was geweigerd, omdat volgens deze auto riteiten de worstjes onder het artikel vleesch waren vallen. Het O.M. eischte f.6 boete of 4 dagen hechtenis. De raadsman, mr. Hempenius, wees er op. dat zijn cliënt deze strafzaak had uitgelokt om een principieele uitspraak te ver krijgen omtrent de toepassing van art. 51 der Gemeenteverordening. In Rotterdam en Am sterdam was de verkoop dezer worstjes ook eerst verboden, maar later had men geen bezwaar tegen dezen verkoop. Zijn cliënt had speciale wagens laten maken, waarin een gascomfoor was geplaatst, waarop de worstjes verwarmd werden. Ook de raadsman was van meening. dat warme worstjes volgens art. 51 geen vleeschwaren zijn, zoodat de verkoop hiervan vrij is. In repliek wees het O.M. er op. dat fleae worstjes wel degelijk vleeschwaren zijn. Art. 51 is gemaakt omdat de controle op vleeschwaren, die uitgevent worden, zoo moei lijk is. Het O. M. persisteerde dan ook bij den e&ch. Over 8 dagen zal de kantonrechter tëhrfftelijk vonnis wijzen. Een „eerlijke" strooper. Eea vUscher uit Katwijk aan Zee moest te- r: staan wegens overtreding der Jachtwet en 461 W. v. S. Op 22 Augustus had hij zich In de duinen te Katwijk aan Zee bevonden, waar de toegang verboden was en op 23 Aug. eveneens, terwijl hij toen bovendien strikken had uitgezet. Verdachte begreep er niets van. Toen hij op heeterdaad bij het uitzetten der strikken door den Jachtopziener betrapt was, had hij onmiddellijk alle strikken, die al uit gezet waren, aangewezen en opgehaald en de Jachtopziener had toen gezegd: ,,Ik wenschte wel dat Iedere strooper zoo eerlijk was". Het O.M. wees er op, dat verdachte als een strooper bij de politie bekend staat en eischte wegens de overtreding der Jachtwet f. 15 boete oT 10 d. h. en overtreding van art. 461 f. 10 boete of 5 d. h en wegens de overtreding art. 461 op 22 Aug. 10 of 5 d. h. <te samen f. 35. De kantonrechter veroordeelde verdachte wegens overtreding der Jachtwet tot f. 15 boete of 10 d. h. en overtreding art. 461 tot f. 10 boete of 5 d. h. en overtreding van art. 461 op 22 Aug. tot f. 10 boete of 5 d. h.. te zamen f. 25. met verbeurdverklaring en vernietiging van de lh bertag genomen strikken. „Ik .sta niet op de zwarte lijst". Een arbeider uit dezelfde gemeente moest eveneens terecht staan wegens overtreding der Jachtwet en artikel 461 Wetboek van Straf recht. Op 22 Augustus had hij zich in de dui nen van den Staat der Nederlanden bevonden en wildstrikken uitgezet. Verdachte ontkende, maar de jachtopziener uit Katwijk aan Zee verklaarde, dat hy zich dien dag met zijn collega op surveillance be vond. toen hij bemerkte, dat K. zich op ver dachte wijze in de duinen ophield. Door een verrekijker had hij de bewegingen van ver dachte kunnen volgen en gezien, dat hij bukte om strikken uit te zetten. Toen hy naderby was gekomen, had verdachte de strik afgekapt, waarbij de strik aan zyn voet was biyven zit ten. Verdachte verklaarde geheel onschuldig te zijn: hij kwam alleen in de duinen om zijn geiten te melken. Hy had een duinkaart, zoo- dat hij in de duinen mocht komen. Het O. M. wees hem er op. dat hij zich in een gedeelte van de duinen had bevonden, waar hy niet mocht komen. Verdachte verklaarde, dat hij door een onweersbui was overvallen en toen ..toevallig" in een strik had getrapt, die aan zijn schoen was biyven zitten. Stroopen was nem geheel vreemd. De kantonrechter wees ver dachte er op dat hy by de politie te Katwijk als wildstrooper bekend staat. Verdachte be streed dit want „ik sta niet op de zwarte ïyst" zooals andere stroopers. Het O. M. wees er op dat verdachte niet zoo onschuldig is. als zich voordoet en eischte wegens overtreding der Jachtwet f. 20. boete of 10 dagen hechtenis en voor de overtreding van art. 461 vrijspraak. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 15 toete of 5 dagen hechtenis met verbeurdver- Kutfvig en vernietiging der in beslag genomen en sprak hem wegens overtreding van *rt. 461 vry. Geen voorrang verleend. Een vertegenwoordiger uit Rijswijk moest tc- 2?5 staan. omdat hy komende met zyn auto Jut de Koninginnelaan alhier geen voorrang aan iet rechterverkeer had verleend, waardoor hij motorryder, die geheel rechts van den weg reed, ondersteboven had gereden en de motor vernield werd. De heer J. Stam. uit Voorhout verklaarde, dat hy door verdachte die met plm. w km. snelheid uit de Koninginnelaan kwam. ondersteboven was gereden, signalen had hy Net gehoord. Hij stelde een civiele vordering van f. 25.93 in voor de schade aan de motor, maar jnngezien hy achttien jaar was. kon de kanton vechter de verordening niet in behandeling Het O. M. eischte f. 15. boete of 5 dagen °ver 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wyzen. haagsche politierechter. Tranen Om tien uur zat in de getuigenkamer eeJ* meisje; aan tranen geen gebrek. Om twaalf uur kwam ze aan de beurt in ce verdachtenbank. De tranenvloed vloeide nog steeds; wan- n°Pig scheen het geval. Maar toch.... het was niet zoo wanho- fj t tranenvloed deed vermoeden. De Leidsche dienstbode had in het pen- «on, waar ze werkte, van één van de gas- een ring gestolen. De benadeelde dat getuigen; het was eigenlijkover- bewyi tranen leverden mèèr dan het Het berouw. viv Ü88 Wn reclasseeringsrapport dat ad- dPftii e tot een voorwaardelijke veroor- i r!~)n.5» een half jaar in een gesticht kon seen kwaad. rechter informeerde de Politie nieuwe tranenvloed als antwoord. ner«« he.1 no8 «ens laten vragen of dat de zal zUn in het gesticht, zei Kp-i- ''"erechter. Daarvoor hield hij de Gissing aan. Met den veldwachter in conflict. öeE,enJ?neeman uit Leidschendam was met uen rijks Bekomen, AALSMEER. Bezoek van den minister van Koloniën. De minister van Koloniën mr. Weiter heeft gistermiddag, vergezeld van den heer Th. van Voorthuijsen, gecommitteerde voor Indische Zaken, een bezoek gebracht aan de Koloniale Reserve alhier. De minister bezichtigde alle gebouwen waarin de reserve is ingekwartierd. Burgerlijke Stand. Geboren Willem Adriaan. Z. van A. A. W van der Schilden en M. Meijer Ondertrouwd: H. Nieuwkoop 23 J. en A. M. Vreeken 22 J. Getrouwd: Th, Schaak 31 J. en M. H. Hof man 26 j. «en tijksveidwachtir Van*Tol in conflict scheid ruzie met een kaPPer in Leid- delen w en de veldwachter wilde bemld- »ant h ar dat werd verkeerd uitgelegd, ten niÜ jongeman schold en sloeg naar de wachter, zoodat een verbaal volg- ikvie i, i verdachtenbank ging hij nog hli *eer; n'et de veldwachter, maar aangevallen. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De raad komt ln openbare vergadering bijeen op Vrijdag 3 November a.s. des n.m. te 2 uur. Aan de orde zullen worden gesteld de volgende punten: Beëediglng en installatie als raadslid van den heer J. G. Radsdorp. die verhinderd was de September-zitting bij te wonen; onderzoek der geloofsbieven van het in de plaats van den heer S. van Wijk benoemde raadslid, den heer M. J. van Nieuwenhuy- zen; vaststelling van vergoedingen krach tens art. 13 der L.O.-wet 1920; voorstel tot wijziging van de verordening regelende het beheer van het gasdistributlebedrljf en van de daarbij behoorende afschrijvingstabel; verzoek van het bestuur van de vereenlging voor Chr. schoolonderwijs te Schiphol om gelden beschikbaar te stellen voor het be tegelen van een gedeelte van het speelter rein en voor den aanbouw van een rijwiel bergplaats, uitbreiding van de provinciale drinkwatervoorziening langs een gedeelte van den Zwanenburgerdljk en den Spiering weg; flnancleele regelingen betreffende het aangaan van kasgeldleeningen en een rekeningcourantovereenkomst met de di rectie van de NV. Bank voor Ned. Gemeen ten te 'sGravenhage voor het dienstjaar 1940 en de 7e suppletoire begrooting voor 1939: voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met het PJ2.N. inzake de straatverlichting; sluiting van een ver zekering in verband met het risico wegens wettelijke aansprakelijkheid; instelling van een distributiekantoor en wijziging van het raadsbesluit van 16 Juni 1939 inzake radio distributie in Hoofddorp en omgeving. Op de ledenvergadering van de afd. Haarlemmermeer van het Witte Kruis die onder leiding van den heer H. Koning in hotel De Landbouw gehouden werd. zijn de heeren Gehrels en Knibbe gekozen als afge vaardigden naar de Algemeene Vergadering. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor het diploma van den Alg. Ned. Politiebond slaagde de heer D. Hemmlnk alhier. HILLEGOM. De actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Gisteravond werd in de zaal van hotel „Het Wapen van Friesland" een bijeen komst gehouden, uitgaande van den R.K. Volksbond, teneinde te geraken tot oprich ting van een comité van actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Als spreker trad op de hoofdbestuurder, de heer Aengenent. De voorzitter, de heer Seijsener, opende en constateerde tot zijn genoegen, dat alle afdeelingen vertegenwoordigd waren. Vervolgens sprak de heer Aengenent. Deze wees op den grooten strijd tusschen volkeren en menschen onderling en de daaruit voortvloeiende steeds verdere verwijdering van God. Vervolgens wijdde spr. eenlge woorden aan den klassenstrijd, die gevoerd wordt en de meening der men schen dat het menschelijk verstand der mate ontwikkeld en verheven is, dat het tot een godheid kon worden verheven. Hoe de menschen zich vastzogen aan de ma terie. d.w.z. aan het aardsche. Spr. legde ln het bijzonder den nadruk op het thans DE PRACTUK HEEFT HET UITGEWEZEN: Actieve Luchtbescherming is de bestel Steunt daarom in het ALGEMEENE Leidsche belang het streven der Luchtafweer-Commissie om onze stad door de aanschaffing van afweerge schut op de meest afdoende wijze te beveiligen. De penningmeester der Luchtafweer-Com missie p/a Noordhollandsch Landbouw- crediet (giro 2915) zal gaarne Uw biidrage in ontvangst nemen. De Officier zei dat verdachte niet geheel toerekenbaar is en hij zou de zaak wel ge schikt hebben, ware het niet dat de moe der van verdachte ook onheusch ging op treden. Daarom eischte de Officier twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, op het hooren waarvan de verdachte zóó te keer 'ging dat hij buiten de zaal moest worden gebracht. Na het pleidooi van de verdedigster mocht hij terug komen om het vonnis aan te hooren. Het werd conform den eisch. De informatie van verdachte was waar hij in hooger beroep kon gaan. Bloemen voor zijn meisje. Er was een bloemist uit Oegstgeest. Die ging naar zijn meisje in Noord wij kerho ut. Wat zou een bloemist voor zijn meisje an ders meebrengen dan bloemen? Maar deze bloemist sneed riemen van een andersmans leer om zoo te zeggen. Op een land in de woonplaats van zijn meisje, sneed hij tien gladiolen. Dat was diefstal, en toen het ontdekt werd nam de bloe mist de vlucht per auto. Toch stond hij nu terecht en bekende. De Officier vorderde f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De Politierechter liet f. 1.50 boete beta len, hetgeen voor gladiolen géén slechte prijs. is! heerschende egoïsme onder de menschen. Oorlog en vrede brachten ondergang in het sociale en economische leven, hetwelk voor eenleder, die de ontwikkeling der maat schappij aandachtig heeft gevolgd duide lijk moet zijn. De wereld wordt beheerscht door angst en spr. toonde aan, dat hierin verandering moet komen. Rerum Novarum en Quadragesimo Anno geven de richt lijnen aan om het leven te vergemakkelij ken. Thans staan wij voor een keerpunt in het leven. Door het geheele land wordt actie gevoerd voor maatschappelijke her vorming, een actie, welke als een lichtpunt kan worden beschouwd in deze donkere tijden. Spr. memoreerde het Koninklijk woord tot geestelijke herbewapening en dat van den Bond zonder Naam. Spr. vroeg zich af, of het nu nog wel zin heeft om een actie te ontketenen voor nieuwe gemeenschap, nu duistere wolken dreigen Europa uiteen te scheuren. Uit dezen waanzinnigen oorlog zal echter eenmaal de dag komen, waarop de menschen tot bezinning zullen komen. Men dient hierbij goed in het oog te hou den, dat deze oorlog welbewust werd ont ketend met als inzet de menschelijke per soonlijkheid. In dezen waanzinnigen strijd gaat het niet om of tegen een bepaald land of volk. doch tegen een systeem. Een systeem, dat elke daad goed noemt, door dewelke een staat groot wordt. Het gaat tegen een systeem, dat in plaats van een hemel een walhalla belooft. Niets, aldus spr. staat in den weg om een actie naar de nieuwe gemeenschap te voe ren. Het initiatief hiertoe werd genomen door het R.K. Werkliedenverbond en de actie heeft tot doel. ook anderen dan ka tholieken voor dit groote doel te winnen. Er zijn pessimisten, doch ook menschen. die er anders over denken. Het betreft hier niet een specifiek Roomsche actie. Rerum Novarum en Quadragesimo Anno werden opgebouwd uit zuiver menschelijke natuur en zijn niet speciaal gegeven voor katho lieken, maar voor de geheele menschheid. Spreker vertrouwt dan ook. dat deze actie, alhoewel uitgaande van katholieken, zal uitgroeien en zal leiden tot het gestelde doel, n.l. om de wereld te verbeteren. Daarna werden spr. eenige vragen ge steld over indeeling van een hoofdcomité e.a. welke tot oprichting van een afdeeling van „Naar de nieuwe gemeenschap" zal leiden. Als voorloopig werd overgegaan tot het instellen van een comité, bestaande uit een afgevaardigde van den L.T.B.. van den R.K. Vrouwenbond, van „De Hanze" en de R.K. Volksbond. Als propagandaleider werd mr. Gerritsen aangezocht, die zich daartoe bereid verklaarde. De voorzitter dankte den spreker en hoopte dat het in de volgende bijeenkomst mogelijk zal zijn om het hoofdcomité te kunnen vormen dat, onder leiding van mr. Gerritsen, weldra vruchten zal mogen af werpen. Tafelkeuring „Streven tot Verbetering". Door de Pluimveevereeniging „Streven tot Verbetering" werd Zaterdag een tafelkeu ring gehouden voor konijnen etc. in het ge bouwtje van de speeltuinvereeniging „Goed Wonen" aan de Van Meerbeekstraat. Als keurmeester trad op de heer Hamaker uit Haarlem. De belangstelling voor deze keu ring was zeer groot en een groot aantal mooie exemplaren werd ter keuring aange boden. In de klasse Vlaamsche Reuzen haas- kleur was de heer J. Warmerdam primeur. In gele Vlamen de heer C. Duwel, terwijl in wit de heer C. W. Phillipi de beste dieren toonde. In de middenrassen won de heer A. Eikelenboom uit Sassenheim met witte Wee- ners, een schitterende collectie Havana's waren eveneens prima. Winnaars werden de heeren Van Wamel te Overveen en J. Kemp te Leimuiden. In de kleine rassen was het natuurlijk de heer Jac. van Leeuwen met zijn pracht collectie Hollanders, die niet te slaan was en met niet minder dan 9 eerste prijzen ging strijken. Ook de heer Warmer dam was met eenige goede exemplaren aan wezig. Het is gebleken, dat Streven tot Ver betering over prima materiaal beschikt. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. M. Ehmen, Wilhelminalaan 45 M, Eilers. Vosselaan 44 Chr. van Haaf- ten. Leidschestraat 154 G. C. van der Klooster, Leidschestraat 168 J. G. Oudendyk. Meerstraat 4 W. de Graaf geb. Nauta, Hoofd straat 56 J. A. van Tongeren, Molenstraat 12 G. J. van Velsen. Haarlemmerstraat 10 C. M. Vlaar, Hoofdstraat 65 H. Voges geb. Wolffgramm, Weeresteinstraat 11. Vertrokken: M. C. van der Meer. n. Lisse. Kanaalstraat 169 C. Lodder met gezin, n, Lisse. Kanaalstr. 262 L. M. van der Putten en echtg.te. n. Bloemendaal. Vogelenzang. Graaf Florislaan 8 C. M. Bultink. n. Haar lem. Kamperstraat 24, p/a. C. Caspers M. Verkerk, n. Lisse, Prins Hendirkstr. 34 J. G. W. Blumer, n. Gendringen, Gendringen 286 P. Tromp, n. Oudkarspel, Kroonstraat B 50 G. H. Stipdonk. n. Leiden. Vliet 41 M. E. J. van Houweninge, n. Amsterdam, van Eeghen- straat 119 Chr. H. Klaassen en echtg.te n. Velp. Zuider Parallelweg 61 G. Portengen. n. Amsterdam. Conradstraat 14. Burgerlijke Stand. Geboren: Albert Gerrit, z. van G. A. Veld- huyzen v. Zanten en A. S. Boot Bastianus, z. van J. G. Rusman en W. P. Chr. van der Aar Johannes Petrus Jacobus, z. van J. Th. Prins en W. A. S. Zonneveld Antonip, Maria, d. van A. van Rooden en A. M. Leiten Corne lls Petrus Jacobus, z. van A. C. Heemskerk en A. C. Berbee. Ondertrouwd: A- M. Out en A. A. L. Bakker H. Buckens en M. A. Rutten C. P. Rijn beek en I. W. van Ruiten J. A. Bax en C. Schipper J. C. Mynders en Chr. van Haaf ten C. Duwel en A. A. van den Oetelaar. Overleden: S. van der Hulst, m. 77 j. Getrouwd: B. J. Meiland en J. M. van Roode. KATWIJK AAN ZEE. brandweerman gerrit van rijn NEEMT AFSCHEID. Een grootsehe huldiging. Onze plaatsgenoot Gerrit van Rijn, gebo ren 15 April 1883, wonende Noordstraat 10. gaat met ingang van 1 November de Kat- wijksche Brandweer verlaten, die hij sedert 38 jaar gediend heeft. In 1901 kwam hij daarbij in dienst als waterbezorger. Toen be stond het brandweermateriaal alleen nog uit handspuiten. Van 6 Oct. 1911 af was hij bij de brandweer werkzaam als pijpvoerder. In tegenwoordigheid van burgemeester mr. W. J. Woldringh v.d. Hoop, tevens voorzitter van de Kon Ned. Brandwcervereeniging wethouder C. A. Veltkamp, den gemeente secretaris D. C. O. Boekhoven en den opper- brandmeester Herm. Parlevllet werd gister middag officieel afscheid genomen van den heer Van Rijn in de trouwzaal van het ge meentehuis. De burgemeester wilde het feit herdenken, dat de heer Van Rijn wegens gezondheids redenen de Katwijksche brandweer na 38 jarigen dienst ging verlaten. Trouw heeft deze zijn plicht gedaan. Daar zulk een her denking niet dikwijls voorkomt, meende spr. er een eenigszins officieel karakter aan te moeten geven. Het ls een vrijwillgle dienst geweest, die daarom zoo op prijs gesteld wordt, omdat men bij nacht en ontij opge roepen wordt om klaar te staan zijn mede- menschen te helpen. Al die jaren zijn er bij branden geen persoonlijke ongelukken voor gevallen. Na zooveel jaren dienst zal u over handigd worden de verguld zilveren medille van 35 jaar trouwen dienst, die beschikbaar wordt gesteld door de Kon. Ned. Brandweer- vereeniging. Namens het gemeentebestuur en als voorzitter van bovengenoemde vereenl ging reikte de burgemeester de medaille aan den heer Van Rijn over. De burgemeester was verheugd deze in Katwijk te kunnen overhandigen. Hij eindigde met den wensch dat dit een prikkel voor de jongeren moge zijn om het voorbeeld van vDuyn te volgen. De opperbrandmeester Herm. Parlevliet sprak er zijn voldoening over uit. dat de bur gemeester tevens als voorzitter der vereeni- glng een van de kameraden wilde huldigen bij het afscheid van de Katwijksche brand weer. Zulke waardeeringen worden zeer op prijs gesteld. Het ls voor de eerste maal, dat hiér een dergelijke huldiging plaats grijpt. Tot den heer Van Rijn richtte spr. woorden van dank. hij overhandigde hem het diplo ma van de Kon. Ned. Brandweervereeniging. Spr. wenschte, dat God hem in zijn verdere leven zou zegenen. De heer Van Rijn sprak woorden van dank nadat hem de medaille door den burgemees ter oji de borst gespeld was. In het samenzijn dat volgde, vertelde de heer Van Rijn nog van enkele groote bran den. die hij meegemaakt heeft Daarbij her innerde hij aan den grooten brand van de schuur van den reeder A. Ouwehand, die tot ver ln zee zichtbaar was en aan den brand in het St. Willibrord Gymnasium te Katwijk a d. Rijn. Van de paar laatste jaren memo reerde hij den brand in de schuur van de firma A. den Duik en die van de kalkfabriek der Gebrs. Ouwehand. In het verslag van „Het Groene Kruis" wordt dank gebracht door den voorzitter aan het adres van den heer R. Ouwehand voor het vele. dat hij als bestuurslid gedu rende lange Jaren voor de vereeniging heeft gedaan en niet aan den heer D O. Ouwehand, zooals abusievelijk was ver meld. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. W. M. Hendriks geb. van Wens- veen. d. J. M. van der Krogt geb. v. Veen, d. Getrouwd: N. A. van Veen en C. Beringer J. S Cabooter en J. A. M. van der Zalm J. C. M. Kerkvliet en A. E. Alkemade P. Nap en M. C. Luk. Overleden: K. J. Janmaat ,m. 68 J. A. Smits geb de Jong. vr„ 37 J. M. C. Onderwater geb. Vollebregt, vr. Vergoedingen Bijz. Onderwijs B en W stellen den raad voor de volgen de vergoedingen voor het Bijz. Onderwijs vast te stellen. R.K. Meisjesschool dr van Noortstr. 120 1/4 leerlingen a f. 15.86 f. 1907.16 onder aftrek van 1. 1414. voorschot blijft f.439.16. R.K. Jongensschool dr. van Noortstr. 136 1/2 leerling f. 2164.89. onder aftrek van f. 1235. voorschot blijft f. 929 89. R.K. Jon gensschool Damlaan 343 leerlingen a f. 16.43 f.5635 49 onder aftrek van f. 5251.03 voorschot blijft f. 384 46. R.K. Meisjes school Dahstraat 239 1 2 leerling f. 3934.98 onder aftrek f. 3567.37 voorschot blijft f. 367.61. School met den Bijbel 186 3/4 leerling f. 3068.30 onder aftrek van f. 2100. voorschot blijft f. 968.30. R.K Meisjes school Damstraat 239 1/2 leerling f3934.98 f. 12.87 f. 1801.80 onder aftrek van f. 1853. 99 blijft door het schoolbestuur terug te betalen f. 52.19. De beide eerste scholen zijn berekend naar de kosten van het openbaar onder wijs in de v.m. gemeente Stompwijk, de andere scholen naar de kosten van het openbaar onderwijs ln de v.m. gemeente Veur, uitgezonderd de R-K Meisjesschool aan de St. Jozefstraat, welke gehuisvest is in een gemeente-eigendom. De inzameling voor het tot stand brengen van een of meer cantines voor de alhier gelegerde militairen, heeft opge bracht f. 280 Dit is een voorloope telling, daar nog een tweetal bussen moet in komen, zoodat de opbrengst wordt geschat op ruim f. 300. De meeste gelden waren in gezameld door het raadslid Zuidwyk, die een bedrag van f 61 kon overhandigen. Gevonden; 2 kisten boeken, 1 car- bidlantaarn, 1 polshorloge, 1 rijwielzadel- tasch met inhoud. Inlichtingen bij de po- ltie. FIETSENDE SCHOLIER TEGEN AUTOBUS OPGEREDEN. Gisteravond omstreeks 6 uur is op den Heerenweg te Noordwijk een ern stig ongeval met doodelijken afloop gebeurd. De 15-jarlge J. Kloos wonende te Noord wijk en leerling van de Ambachtschool te Leiden, reed per rijwiel van de richting Leiden naar Noordwijk. De jongen fietste achter een vrachtauto komende uit de rich ting Katwijk, welke auto hij vermoedelijk vast hield. Juist toen een autobus van den heer v. d. P. te Katwijk de vrachtauto pas seerde reed de jongen achter de vracht auto vandaan. Hij botste toen met een vaart tegen de autobus op en sloeg met het hoofd door een ruit heen. De jon gen werd op slag gedood. Door de hevige botsing kwam het slachtoffer met gespleten schedel aan den anderen kant van den weg terecht. De spoedig ter plaatse aanwezige artsen dr. Visser en dr. de Ruyter konden niet an ders kan den dood constateeren. Het slacht offer is per ziekenauto naar het lijkenhuisje op de openbare begraafplaats te Noordwijk overgebracht. De autobus werd door de po litie in beslag genomen. Den bestuurder treft vermoedelijk geen schuld. Een medescholier, die Kloos per fiets achterop kwam. was getuige van het droevige ongeluk. ONDERZOEK NOG ZONDER RESULTAAT. Nog steeds wordt het onderzoek inzake den moord op den veehouder C. v. d. H. te Leidschendam met kracht voortgezet, doch tot nu toe zonder resultaat. Te Rotterdam zou op een boot een korpo raal zijn aangehouden, doch deze had niets met de gruwelijke moordzaak te maken. Hij was uit zijn garnizoen verdwenen en moet in verband daarmee aan de autoriteiten zijn overgegeven. Gistermiddag ls o.a. op het gemeentehuis te Leidschendam nog de landarbeider v. E. verhoord, die ln dienst was bij het slacht offer. evenals diens dochter, de hulshoudster van den vermoorden veekoopman Zij verstrekten verschillende Inlichtingen in tegenwoordigheid van burgemeester Keyzer en den rechtercommissaris uit Den Haag, die vergezeld was van een officier der militaire politie. Gevonden; Portemonnaie. heerenrij wiel. boodschappentasch, kinderhandschoen geelharige hond, brilmontuur, foxterrier. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en Zaterdags van 6 tot 7 uur nam. ten politiebureele te Noordwijk-Bin- r.en NOORDWIJKERHOUT. Alhier is opgericht ..Het Kanunnik- Van Schaick-fonds" dat hulp en steun zal verleenen aan behoeftige priester-studen ten uit den arbeidersstand. Het bestuur be staat uit vier Noordwljkerhoutsche inge zetenen. OEGSTGEEST. Gistermiddag omstreeks 2.15 uur is door een militaire vrachtauto een gaslan taarn omvergereden, staande op de vlucht heuvel in de Assendelftstraat. De paal knapte bij den grond af, terwijl ook de vluchtheuvel werd beschadigd. Per soneel van gemeentewerken was direct bij de hand om verdere ongevallen te voorko men door afsluiting van de gasleiding. LISSE. Sterke stijging der werkloosheid. Het werkloozenaantal in deze gemeente stijgt thans belangrijk. Stonden vorig jaar op hetzelfde tijdstip 69 werkloozen inge schreven. nu bedraagt het aantal werkloo zen 283. difs eèn verschil van niet minder dan 214. D* heer C. Berrewijn 70 jaar. Gisteren mocht de heer C. Herrewljn, bekend oud-onderwijzer aan de School aan de Schoolstraat onder veel belangstelling zijn 70sten verjaardag vieren. De heer Herrewijn, is reeds verscheidene jaren rus tend. doch bij velen bekend en gezien. Hoe- velen die eens onder zijn „gehoor" zaten nemen thans reeds een plaats in de maat schappij ln! Moge de Heer Herrewijn nog vele jaren van de rust genieten! Tot ouderling der Geref. Kerk is geko zen en door den Kerkeraad benoemd de heer D. Algera Sz. NOORDWIJK. Bij de politie is wederom aangifte ge daan van diefstal van geld uit een toon banklade en wel bij winkelier U. Men zij gewaarschuwd. De politie heeft hier iemand aange houden. die uit het St. Bavo-gesticht te Noordwijkerhout ontvlucht was. De man werd naar het politiebureau overgebracht en is later door personeel van het St. Bavo- gesticht afgehaald. RIJNSBURG. Vergadering der Burgerwacht. In café „Centraal" vergaderde de plaat selijke burgerwacht De voorzitter, de heer J. Kromhout, opende en heette de burge meester, mr. N. Howeler, hartelijk welkom; hij gaf een terugblik over de oefeningen ln bet zomerseizoen. De opkomst was steeds zeer bevredigend, er is goed geoefend en er heerschte een uitstekende geest. De secretaris, de heer Joh. v. d. Gugten W.L.zn. las de notulen der vorige verga dering, die onveranderd werden goedge keurd. De voorzitter zette hierop de samen stelling van de plaatselijke burgerwacht uiteen. Er zijn 280 leden met een goed ge oefende kern. De brandweer behoort mede tot de taak van de burgerwacht, terwijl ook de luchtbescherming de volle aandacht heeft. 6 November a.s. zal met het buks- schieten een aanvang worden gemaakt in een lokaliteit van den heer J. v. Iterson Jr. De wisselbeker is gewonnen door den heer C. v. Klaveren. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren G. Vos er. J. Wessel. Daarna sprak de burgemeester een pro pagandistisch woord, waarin hij wees op de taak van den burgemeester. Inzonder heid ten opzichte van de luchtbescherming en groote rampen. Hij zegde zijnerzijds alle steun en medewerking toe. Nog werd de wenschelljkheid uitgespro ken om eenige uniformen aan te schaffen. Zoo mogelijk zal een uniform-fonds in het leven geroepen worden. Nadat de commandant, de heer J. Oud water, de prijzen in de verschillende klas sen had uitgereikt, volgde sluiting door den voorzitter. De Groentenbandel. Aan de groentenveiling blijft de aanvoer ongeveer gelijk en de handel matig. Van een belangrijke opleving" in de prijzen ts nog geen sprake en dus ook van geen loo- nende teelt. De aanvoer van bloemkool wordt minder, daarentegen komt er meer sluitkool. Voor waschpeen was iets meer dere vraag en daarom ook een lichte stij ging in prijs. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7