yoorstellen aan den Leidschen Raad IEIDSCH DAW AD - Derde Blad Dinsdag 31 October 1939 DE ONGELUKSVOGEL Verbetering brug Haagweg JtUN/TiN UTTIRIN GEMENGD NIEUWS De brand in de mijn „Laura" Tot niets in staat Mijnhardt's Zenuwtabletten Truck met trailer te water gereden Treinramp bij Milaan Dagbladreclame is niet te vervangen Berichten vorige oplage Buitenland De verliezen der Britsche koopvaardij Zooals bekend ls. werden met het R(jk en de Nederlandsche Spoorwegen reeds sinds gerul- men tijd onderhandelingen gevoerd over een al- geheele vernieuwing van de in den Haagweg gelegen draaibrug over de spoorweghaven (do Staatsspoorbrug), welke vernieuwing noodzake lijk is om de in samenwerking tusschen Rijk en gemeente tot stand gebrachte verbetering van den Haagweg geheel tot haar recht te doen komen. De bestaande brug vormt immers nog slechts het eenige, doch zeer ernstige, verkeers obstakel in de traverse. Tot voldoening van B. en W. konden de besprekingen onlangs worden afgesloten met een voor de gemeente alleszins bevredigend resultaat. De tegenwoordige brug heeft slechts een rty- breedte van 3.44 M.; zij werd Jaren geleden door de Spoorwegen gebouwd, die derhalve de brug in eigendom hadden en voor het onderhoud en de bediening zorg droegen. Het overleg tusschen de drie partijen heeft nu tot overeenstemming geleid over een rege ling van den volgenden aard: lo. het Rijk ontwerpt en bouwt in overleg met de gemeente een nieuwe hefbrug, voorzien van een electrische bewegingsinrichting en van centraal bewogen afsluitboomen; de door- vaartwijdte bedraagt 7,40 M. (als thans), de breedte van den rijweg 9 M, en die van de voetpaden 2 M. Het RÜk voert ook alle bijko mende werken en werkzaamheden uit. zoowel van blijvenden als van tijdelijken aard. zooals liet leggen van een tijdelijke, beweegbare hulp brug. 2o. De nieuwe brug met onderbouw zal bU de gemeente in eigendom en beheer zijn; zij neemt tevens het onderhoud op zich. alsmede de bediening, welke kan worden gecombineerd met de bediening van de Rijnzlchtbrug. 3o. Het Rijk neemt van de totale kosten van den brugbouw. hulpwerken en verdere bijko mende wei-ken 75% voor zijn rekening; het. resteerend één vierde gedeelte draagt de ge meente. die van de Nederlandsche Spoorwegen een bedrag ineens van 1 7600 ontvangt, zijnde de gekapitaliseerde kosten van onderhoud en bediening, die tot nog toe ten laste van de Nederlandsche Spoorwegen kwamen. 3U het opmaken van de plannen hetgeen vóór de tegenwoordige buitengewone omstandig heden geschiedde werden de totale kosten van de te bouwen brug met bijbehoorende werken geraamd op f. 60.000, en het aandeel der ge meente derhalve op f. 15.000; de gemeente ontvangt van de Nederlandsche Spoorwegen f.7600, zoodat per saldo een bedrag van f.7400 zou zUn benoodigd. HierbU moeten echter nog worden gevoegd de kosten van de gelijktijdig door de gemeente te maken ruimere aanslui ting van de Potgieterlaan op den Haagweg. welke kosten met Inbegrip van de uitgaaf voor een te plaatsen hek, kunnen worden gesteld op f. 325. Totaal derhalve f. 7725. Voorts komt ten laste van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit het leveren en leggen van een nieuwen gaszinker. Zoowel met het oog op de verkeersbelangen. als in verband met mogelijke prijsstijging heb ben B. en W. bij den Minister van Waterstaat risnog aangedrongen op een spoedige uitvoering van het werk. CURATOREN VAN HET GYMNASIUM. Wegens periodieke aftreding van de heeren mr. P. E. Brlët en prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink zijn met ingang van 1 October 1939 twee vacatures in het College van Curatoren van het Gymnasium ontstaan. De heer Briët. heeft gemeend zich niet weer voor een herbe noeming beschikbaar te kunnen stellen. Voor de vervulling van deze vacatures wor den de volgende aanbevelingslijsten gegeven; a. Vacature-mr. P. E, Brlët: 1. prof. mr. R. P. Cleveringa; 2. mr. J. Slagter. b. Vacature-prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink: 1. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink; 2. prof. dr. G. Sevenster. Ingevolge het bepaalde in de verordening, regelende den werkkring en de samenstelling van de contactcommissies, doen B. en W. voor drachten van twee personen voor de benoeming van de leden van de Contactcommissie voor den Woningbouw en de stadsontwikkeling: A: 1. J. Splinter Gzn.; 2. J. H. A. Manders. B: 1. B. Huurman; 2. ir. J. A. van der Laan. C: 1. M. E. Groenewegen; 2. J. van Iterson. D: 1. A. van der Heyden; 2. J. Stigter. E: 1. W. M. de Ruiter; 2. ir. H. A. van Oerle. F: 1. J. Ravestein; 2. H. Korswagen Nzn. G: 1. J. Poeliejoe; 2. K. Wassenaar. H: 1. j, Gerritsen; 2 J. de Jong. I: 1. P. W. A. van Dam; 2. O. A. M. Bik. OVERPLAATSING LEERKRACHT. Tengevolge van toeneming van het aantal leerlingen zal. ingaande 1 Januari a.s., aan de Meisjesschool voor U.L.O. aan de Breestraat. eén verplichte leerkracht meer verbonden moe- Jen zijn dan thans het geval ls, terwijl aan de Jongensschool voor U.L.O. aan de Pieters kerkstraat. eveneens met ingang van 1 Januari a s met een onderwijzer minder kan worden volstaan. In verband met een en ander geven B. en W. jn overweging, met ingang van een nader te bepalen datum, den onderwijzer M. J. Oele van de Jongensschool voor U.L.O., over te plaatsen haar de Meisjesschool voor U.L.O. ONTSLAG VAN LEERKRACHTEN. Gelijk bekend ls, moet behoudens in uit zonderingsgevallen ingevolge het Reglement op de voorloopige pensionneering van onder wijzers ontslag worden verleend aan onder- reikt1"5, die 0011 60"Jari8en leeftijd hebben be- In verband daarmede geven B. en W. in overweging, mefr ingang van een nader te be palen datum, wegens het bereiken van den 60- a" lGeftijd, eervol ontslag tb verleenen aan a. Overbosch en J. A. Zuidhoff, onderwijzers aan de opleidingsschool voor U.L.O. aan den Kijnsburgersingel. VERHUUR PERCEEL VLIET. Het aan de gemeente toebehoorende perceel vuet No. 43 werd tot nog toe in twee gedeel ten verhuurd, t.w. de benedenwoning aan G. J. an Leeuwen en de bovenwoning aan nu wijlen iJS' van EwiJk tegen een huurprijs van resp. 1-375 en f.275 per jaar. Va»v°lge van het overlijden van den heer Vliot ciiende de verhuring van het perceel n* 1 na^er onder oogen te worden gezien, aarï .ndeel,ng van het .pand is n.l. van dien rwz*ch bezwaarlijk voor een verhu- ^wee gedeelten leent; slechts door bij- m Qe.re omstandigheden was dit tot nog toe van h De Gxecuteur-testamentair verzocht vpftrrt lo°Pende huur der bovenwoning te vo™ ontheven, terwijl de benedenbewoner tnprbi lluur van het geheele perceel in aan- caa» g wenschte te komen. Belanghebbende hot a?coord met een huurprijs van f500 voor RevJP le Perceel. welke huurprijs in de ge- ton p ?mstandigheden aannemelijk ls te ach- betert dienen aan het perceel eenige ver bracht^*1 Cn kerstellingen te worden aang?- Hkhi1k PERCEEL binnenvestgracht. raadsbesluit van 20 October 1930 werd aan tepc-ü?11? p Fontein en Zonen tot wederop- «sens tegen den prijs van f. 156 per Jaar ver huurd het door demping van een gedeelte van de Binnenvestgracht verkregen terrein nabij de Zijlpoort, groot pl.m. 260 vierk. M. De huurster heeft verzocht met ingang van 1 Januari a.s. den huurprijs te verlagen tot f 100 per jaar en haar te ontslaan van de verplich ting tot onderhoud van het omringende hek werk. B. en W. stellen voor daarmee accoord te gaan. VERKOOP GROND. De heer J. Splinter Gzn. heeft aan de ge meente te koop gevraagd een strookje grond, ter breedte van 3 M. en ter lengte van 21 M., gelegen achter een viertal aan adressant toe behoorende woningen aan de Dwarshavenstraat. teneinde deze woningen te kunnen verbeteren en een grootere open ruimte te verkrijgen. Be doeld strookje maakt deel uit van den grond, waarop de gemeente ingevolge overeenkomst van 21 November 1861 aan de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente een recht van opstal ver leende voor den bouw van een aantal woningen aan en nabij de Verwerstraat. Het ontmoet bij de Diaconie geen bezwaar, dat het te koop gevraagde terrein-gedeelte uit het recht van opstal wordt genomen, mits de kooper eenige voorzieningen treft ten behoeve van de woningen der Diaconie. De heer Splinter gaat accoord met een prijs van f.2 per vierk. M., welke prijs, met het oog op de ingesloten ligging van de strook, aan nemelijk kan worden geacht; ook kan hij zich vereenigen met de door de Diaconie gestelde voorwaarden. DE MOLENSTEEGBRUG. De Molensteegbrug levert vanwege de sterke hellingen van de brug en de naar die brug leidende opritten, ernstige bezwaren op voor het verkeer. Ook zijn die hellingen oorzaak, dat één der nabij gelegen perceelen meermalen wordt aangereden en beschadigd. Deze bezwaren zouden kunnen worden onder vangen door den Vliet O.Z., tusschen de Mo- lensteeg en het Rapenburg, voor het verkeer met voertuigen, welke bepaalde afmetingen te boven gaan, af te sluiten, doch aangezien een dergelijke afsluiting weer bezwaren zou mede brengen voor aan genoemd weggedeelte gelegen bedrijven, verdient deze maatregel geen aanbe veling. In verband met een en ander zijn B. en W.. mede omdat het gewelf van de brug niet in goeden staat verkeert en binnen afzienbaren tijd toch moet worden vernieuwd, van oordeel, dat tot verlaging van de brug dient te worden overgegaan. Gelijk het plan doet zien, is de verandering zoodanig ontworpen, dat het aspect van deze oude karakteristieke brug, welke op de van wege het Rijk opgemaakte voorloopige lijst van monumenten voorkomt, zoo gering mogelijk wordt aangetast. De verlaging volgens het plan bedraagt 1,05 M., door welke verlaging de hoogte van de brus zal worden teruggebracht tot die van de Nek- sluisbrug, zoodat het scheepvaartverkeer van de verlaging geen belemmering zal ondervinden. De kosten van de verlaging worden geraamd op f.4500. BRANDSTOFFEN VOOR DE WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat ook gedurende het a.s. winterseizoen aan ondersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werklooze gehuwde en ongehuwde kost winners, zoomede aan werkloozen, die steun voor alleenwonenden ontvangen, een brand- stoffenbijslag mag worden verstrekt en wel ge durende de tijdvakken van 29 October tot en met 25 November 1939 en van 10 Maart tot en met 13 April 1940 van ten hoogste f. 1 en ge durende het tijdvak van 26 November 1939 tot en met 9 Maart 1940 van ten hoogste f. 1.30 per week (voor kamerbewoners de helft). Bij hun circulaire van 24 October d.a.v heb ben de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken een gelijke regeling getrof fen voor een categorie (groep B) van de kleine boeren en -tuinbouwers, die worden gesteund volgens de desbetreffende steunregeling. De helft van de uit deze regeling voortvloeiende kosten komt voor rekening van het Departe ment van Economische Zaken. Ten aanzien van de bij een werkverschaffing geplaatsten heeft de minister bepaald, dat zij, die in een periode van drie maanden acht weken bij de werkverschaffing zijn geplaatst, over de dagen, c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld zijn (de z.g. wandelgangen of -weken) de helft kunnen ontvangen van het bedrag, dat hun aan brandstoffenbijslag zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken, wel tewerkgesteld waren geweest. Evenals vorige Jaren zullen voor de verstrek king mede in aanmerking komen de kastrek- kers, indien en voor zoover hun kasuitkeering minder bedraagt dan het steunbedrag, .hetwelk zij zouden ontvangen, wanneer zij volgens de steunregeling werden ondersteund, vermeerderd met het bedrag van den brandstoffenbijslag. Rekening houdende met de thans geldende kolenprijzen zal de verstrekking aldus geregeld kunnen worden, dat gedurende de beide eerst genoemde tijdvakken 'i HX. parelcokes en M H.L. eierkolen per week worden beschikbaar ge steld en gedurende het laatstgenoemde tijdvak y» H.L. parelcokes en 3/4 H.L. eierkolen. Onder mededeeling, dat in de kosten van ver strekking van den brandstoffenbijslag aan vo rengenoemde categorieën van werkloozen en in de voor rekening van de gemeente komende helft van de kosten van verstrekking van dien bijslag aan bovenbedoelde categorie kleine boe ren en -tuinbouwers, resp. geraamd op pl. minus f. 55.000 en pl.m. f.200 eenzelfde bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds wordt verleend als in de overige kosten van steun verleening en in de loonen der werkverschaffing geven B. en W. in overweging hiertoe over te gaan KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Wegens ziekte van Theo Frenkel geeft het Residentie-Tooneel hedenavond voor den Kunstkring Het Schouwspel ln den Schouw burg voor de derde voorstelling niet een opvoering van ,,De Ondergang van de Vrij heid", maar het blijspel „Toen wij trouwden" van Priestley. NIEUWE UITGAVEN. Voor de Jeugd; Van de Mij. De Betuwe, Tiel, ontvingen wij: „De Avonturen van Flipje, het Frultbaasje van Tiel". Een album voor het verzamelen van de Betuwe-films. voorafgaande door een vertelling van Flipjes prilste jeugd bij de kabouters en hoe hij in dierenland kwam. Teekeningen van E. M. ten Harmsen van der Beek. Welke een buiten gewoon geslaagd kinderboek wordt dit album! Een grappig verhaal, alleraardigste teekeningen èn een album om de „fllmstrooken" met de avonturen van Flipje in te verzamelen, die op eenvoudige wijze kunnen worden aangebracht, zoodat dit werkje duizenden kinderen aange naam bezig zal kunnen houden. Ongetwijfeld zal dit album zijn weg bU de Jeugd wel vinden. DE DIRECTIE HEEFT HET CONSIGNE UITGEGEVEN: ZWIJGEN! EN DUS WORDT ER GEZWEGEN, IN ALLE TALEN. (Van onzen specialen verslaggever). Eygelshoven, 31 Oct. Brand in de mijn „Laura", die te zamen met de „Julia" door de Maatschappij ..Laura en Vereeniglng" ge ëxploiteerd wordt.Het moet als een won der gerucht door het mijnwerkersplaatsje gegaan zijn. Gisterochtend heeft de Maan dagploeg niet kunnen afdalen, een bewijs, dat het vuur, uitgebroken op de laagste verdieping, fel woedt en dat de bestrijding welke met vereende krachten direct ls in gezet, veel tijd zal vergen. Het werk ln de geheele mijn is dan ook stil gelegd, ook op de andere, minder laag gelegen verdiepin gen In Eygelshoven, gelegen onder den rook van Heerlen, is de brand het gesprek van den dag, ondanks het feit, dat men er niets van kan zien en.er niets van weet. Be halve dan datgene, dat ln het officieele communiqué, uitgegeven door de directie der maatschappij, is medegedeeld. Maar dit laat ruimte te over voor het stellen van vragen. Vele vragen zelfs. Een antwoord daarop ls echter niet te krijgen. De directie heeft het consigne: zwijgen ln alle talen uitgegeven En dus houdt men zich daaraan, ook of liever juist! diegenen, die uit hoofde van hun functie geacht kunnen wor den de bevoegdheid te bezitten tot het ver strekken van de juiste informaties. De nuchtere mededeeling. dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ont staan is op de laagste verdieping, welke zich op bijna 380 meter onder den grond bevindt en dan nog wel een brand van vrij ernstigen aard ls eigenlijk alles, wat bekend is. Daarnaast heeft men ook ge hoord, dat een der leden van het personeel, wiens wegblijven Zondagochtend de red dingsploeg tot het instellen van den onder zoek heeft gebracht door gasverstlkklng om het leven ls gekomen. Het communique volstaat verder met de mededeeling dat de Maandagochtendploeg niet aan het werk is gegaan en dat alle krachten gemobiliseerd zijn voor de bestrijding van het vuur. Verder wordt er in Eygelshoven gegist: naar de oorzaak van den brand, naar diens omvang, naar de kans op uitbreiding, naar de schade, naar den duur van de tijdelijke werkloosheid der ongeveer 1400 a 1500 mijn werkers, enz enz. De man-van-de-krant, die na lezing van het communique, via de directie antwoord op deze vragen hoopt te verkrijgen, komt bedrogen uit. De vertrouwensman, die hem te woord staat, kan alleen maar zeggen, dat er aan het communiqué niets toe te voegen valt. Alleen kan nog gezegd worden, dat er geen gevaar meer bestaat, dat de brand nieuwe slachtoffers zou.eischen en dat men de hoop koesterde Dinsdag, in den loop van den dag gereed te komen met de insluiting van de brandhaard, hetgeen geschiedt door indamming. Verder konden alleen alge- meene Inlichtingen over de mijn verstrekt worden, waarbij vragen over den brand „taboe" waren. Hoeveel man er deelnemen aan de bestrij ding van het vuur en onder wiens leiding dit geschiedt, of de maatschappij verzekerd is tegen een dergelijke schade, in hoeverre de brand van invloed zal zijn op de jaarlijk- sche productie aan steenkool.Zie. daar over was geen uitsluitsel te bekomen, of schoon met name de laatste vraag, bezien in het licht van de huidige tijdsomstandig heden, toch zeker voor geheel Nederland van belang ls. Nog maar enkele weken ls de mededeeling gedaan, dat de Nederlandsche mijnen „zwart goud" genoeg produceeren om in de behoefte van het Nederlandsche volk te voorzien. Men heeft zich daarbij geba seerd op de normale productie en er geen rekening mede houdend, dat door onvoor- zlenen omstandigheden het productieproces ln een der mijnen wel eens gestaakt zou moeten worden. Dit ls thans met de „Laura" het geval, de „Laura", welke sinds een kwart eeuw in be drijf is en welke, te zamen met de „Julia" Jaarlijks anderhalf mlllioen ton steenkool levert. Eenige opheldering lijkt wel gewenscht. (Nadruk verboden). door de voortdurende hinder van Uw zenuwen? Kalmeer en sterk ze dan door Zenuwstillend Zenuwsterkend Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 1953 (Ingez. Med.i TWEE PERSONEN TE SLOCHTEREN OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermorgen is te Slochteren (Gr.) een truck met trailer door onbekende oorzaak te water gereden. De beide inzittenden kwa men om het leven. Omwonenden hoorden omstreeks half negen een auto naderen, waarvan het geluld plotseling verstomde. Bij onderzoek bleek een groote vrachtauto in het water te zijn gereden. Onmiddellijk begaven enkele voorbij gangers zich te water om de twee in zittenden te hulp te bomen. Men slaagde er in den 20-Jarigen A. Bouwland en den *5-jarlgen H. de Boer, beiden uit Alteveer (Dr.). uit den wagen te bevrijden en op den wal te brengen. Twee geneesheeren, die in middels waren gewaarschuwd, pasten ge durende eenigen tijd kunstmatige adem haling toe, doch slaagden er niet in de levensgeesten op te wekken. MAN GEWOND LANGS DEN WEG GEVONDEN. Gistermorgen ls op den rijksweg te Ten Boer iGr.) een man gevonden, die ernstig gewond bleek te zijn. Zijn fiets lag op eenigen afstand van hem. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat het de 52-jarige gehuwde N. Mulder uit Wolter- sum was. Men vermoedt, dat de man met zijn fiets gevallen en door een auto is aan gereden. Later op den dag is M., die naar het academisch ziekenhuis te Groningen was overgebracht, aan de bekomen verwon dingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. WIELRIJDER DOOR HOLLENDE PAARDEN OMVER GELOOPEN. Het slachtoffer overleden. Gistermiddag omstreeks half vier zijn in de Damlust-kazerne te Utrecht twee paar den plotseling op hol geslagen. De dieren zagen kans het hek uit te rennen, den Leidschenweg op, waar op dat oogenblik de 63-jarige heer Van der Kaay op een rij wiel reed. Hij werd door een der paarden omver geloopen en liep bij den val ernstige verwondingen op, zoodat, zijn overbrenging naar het stads- en academisch ziekenhuis noodzakelijk bleek. In den loop van den avond is hij aan de bekomen kwetsuren bezweken. ACHT DOODEN; BIJNA VEERTIG GEWONDEN. Bij Milaan is gisteravond een van Venetië komende expresstrein in botsing gekomen met den electrischen trein MilaanRome. Een Stefani-telegram spreek van 8 dooden en bijna 40 gewonden, wier blessures niet van ernstigen aard zijn. De trein was door een onveilig sein ge reden. Nader wordt echter gemeld: Tot dusverre zijn elf lijken geborgen uit de overblijfselen der beide met elkander in bot sing gekomen treinen. Het ongeluk geschied de te Orica, op 4 K.M. van het station van Milaan terwijl de beide treinen een snelheid hadden van 80 K.M. per uur. De schonk was zeer hevig, twee rijtuigen van den sneltrein werden ln tweeën geslagen terwijl de lomo- tlef en de eerste goederenwagen van den trein uit Venetië in de volgende rijtuigen schoven. Een en twintig zwaargewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het aantal lichtge wonden is veel grooter. UIT DE TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks zes uur is te Beetsterzwaag (Fr.) een tragisch ongeluk voorgevallen. De 20-jarige dienstbode W. P. van hotel „De Klok", die van een ongesteldheid aan de beterende hand was. was opgestaan en met haar toilet gereed gekomen. Voor het open raam van de tweede verdieping wilde zij haar kam reinigen. Hierbij is zij blijkbaar door een duizeling overvallen: zij stortte naar buiten en kwam op straat neer. De plaatselijke geneesheer was wegens ziekenbezoek afwezig, zoodat er een half uur verstreek voor geneeskundige hulp, de arts uit Lippenhulzen, aanwezig was. Kort daar op kwamen ook de plaatselijke geneesheer en die uit Drachten op de plaats van het ongeval. Het slachtoffer, dat ernstig bloedde, ls ln levensgevaarlijken toestand naar het zieken huis te Heerenveen overgebracht, waar zij hedennacht is overleden. ORKAAN IN HONGARIJE. In geheel Hongarije is aanzienlijke schade aangericht door een orkaan, die op sommige oogenbllkken een snelheid van 110 kilometer per uur bereikte. Te Boeda pest hebben zich verscheidene ernstige verkeersongevallen voorgedaan. Een sleep boot is gezonken. Vele telefoonleidingen zijn beschadigd. MILITAIR ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistermiddag omstreeks vier uur is op het kruispunt KeulschewegWilhelminalaan— Emmastraat te Reuver (L.) een ernstig ver keersongeluk voorgevallen. Een militair, T. van Heeswij k uit Schijndel die op de fiets kwam aanrijden, zag zich op dit kruispunt opeens tegenover een vracht auto geplaatst. Hij kon niet tijdig meer remmen en kwam onder de auto terecht. Van H, liep een ernstige hoofdwonde op en verloor veel bloed. Hij werd naar het zieken huis te Roermond overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. THERMOSFLESCH MET ENGELSCH BRIEFJE GEVONDEN „GROET MIJN MEISJE". Uit de Cocksdorp wordt gemeld: Gister middag omstreeks half vier is op het strand bij het reddingsboothuis „Elerland" een thermosflesch gevonden, waarin zich een in het Engelsch gesteld briefje bevond van den volgenden inhoud: „2410'39 Ik ben beschoten door een Duitschen piloot. Drijf op de Noordzee ten Westen van Ameland, 52 graden ten Westen en 32 graden ten O. en ten Noorden. Groe ten aan mijn meisje Bebby, Engeland, New Castle, piloot Chanty Smith". Onderstaande berichten werden reeds ln eeD deel van onze vorige oplaag gêplaatst Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt verklaard, dat de Britsche koopvaardij in de afgeloopen week als gevolg van de actie van Dultsche duikbooten 21.000 ton heeft verloren, terwijl de Dultsche schepen, welke door de Britten werden buitgemaakt, een tonnage hadden van 19.500 ton. De tot nog toe in October verloren ton nage bedraagt ongeveer 65.000 ton, vergele ken met 156.000 ton in September. De ver liezen ln de eerste maanden zijn daarom ongeveer gelijk aan die gedurende één week tijdens de heftige duikbootcampagne van April 1917. De beweringen van de Duitsche radio over de Britsche verliezen tengevolge van duik booten worden te Londen belachelijk ge noemd. Verklaard wordt, dat het Duitsche opper bevel mededeelde dat drie Duitsche duik booten niet zijn teruggekeerd, terwijl de Duitsche admiraliteit denzelfden dag het verlies van negen bekend maakte. Wat de Duitsche bewering aangaat, dat de Britsche koopvaardij 475.000 ton scheeps- ruimte zou hebben verloren, wordt te Lon den de meening uitgesproken, dat bij deze tonnage die moet zijn opgenomen van de gezonken oorlogsschepen en dat zelfs nog in dat geval het dubbele cijfer der tonnage wordt opgegeven. Gezegd wordt, dat de door Churchill en Chamberlain opgegeven cijfers de juiste zijn. Churchill sprak over dertien duikbooten, welke tot zinken zijn gebracht en over vijf duikbooten, welke ernstig werden bescha digd en mogelijk gezonken waren, terwijl Chamberlain later zeide, dat er nog een duikboot tot zinken was gebracht en een tweede waarschijnlijk vernield. Vervolgens kwamen de apen, die in een zeer groote kooi heen en weer sprongen, aan de beurt. Jammer genoeg was er één klein aapje, dat niets anders deed dan huilen. Waarom? De reden was duidelijk: het aapje werd hevig door de andere apen geplaagd Dat was Dinges niet naar den zin. Hij dreigde de apen met z'n vuisten, opdat zij met hun plagerijen op zouden houden. Maar de apen dachten misschien, dat hü spelen vilde, want zij staken allemaal eveneens hun vuisten op en schudden die dreigend tegen mynheer Dinges. Manheer Dinges werd kwaadEn als hij boos was, deed hij dingen, die hy an ders stellig niet zou doen. Ook nu. Met een ruk trok hij de deur van de kooi open en stapte naar binnen, 't Lieve leven was direct in vollen gang, want de apen keer den zich eensgezind tegen hem. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11