BINNENLAND De gruwelijke moord te Leidschendam 80sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 October 1939 Derde Blad No. 24417 Sporen van den dader? Een gehucht verdween Verplichte arbeidsdienst voor werkloozen wenschelijk Hoeveel de kruidenierswaren duurder werden Suiker op bon 2 's Nachts hoesten Uit Ned. Oost-Indië (UN/T IN UTTtPEN vergadering nationale vereeni- ging tegen de werkloosheid. Behandeling van pracadviezen. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Nationale Vereenigin? tegen de werkloosheid, die onder leiding stond van den voorzitter, prof. mr. E. M. Meyers, is uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag in hoeverre verplichte arbeidsdienst voor wenklooizen als overheidsmaatregel, wenschelijk is en zoo ja, hoe deze dan ge organiseerd moet worden. Praeadviezen over dit onderwerp waren uitgebracht door dé heeren A. de Ruyter. secretaris van den Jeugdraad van het N.V.V.. Jos. Veldman, tweede voorzitter van het R.K. Werklieden verbond en dr. F. M. G. van Walsem, direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Botterdam. De heer De Ruyter concludeert in zijn praeadvies, dat naar zijn meening in ons land geen omstandigheden aanwezig zijn, die een dergelljken maatregel, welke van aeer vèr strekkende beteekenis is, noodza ■kelijk maken. Het middel van dwang zoo zegt de prae-adwiseur wordt afgewezen, omdat daarmede zou worden gehandeld in strijd met de tot nu toe in ons land ge volgde methoden, waarbij terecht groote waarde werd gehecht aan individueele ont plooiing en aanleg en die zich aansluiten bij de Nederlandsche behoefte aan vrijheid1 van denken. Daardoor is in ons land een rijke verscheidenheid van geestelijk leven bereikt, wat aan het volksleven kleur en geestelijke kracht geeflt, zonder dat dit tot geestelijke en oultureele losbandigheid heeft geleid. De toweede prae-adviseur, de heer Veld man, is van oordeel, dat in Nederland voor normale omstandigheden een ver plichte arbeidsdienst alleen dan te aan vaarden is, indien hij geldt voor de geheele schoolvrije jeugd en het opvoedkundig ele ment doel en grondslag vormt voor het werk. Dr. van Walsem komt tot de conclusie, dat naar zijn oordeel alleen arbeidsdienst aan werkloozen zou mogen worden opge legd, indien daaronder zou worden verstaan een dienst, welke er op uit is om de werk loozen op de hoogte te houden van hun vak, of, zoo zij in verband met hun Jeugd nog niet in het bedrijfsleven konden wor den opgenomen, hen zoo volledig voor het bedrijfsleven geschikt te maken. Aan de debatten werd o.m. deelgenomen door den heer Meyer de Vries, directeur dei- Werkverruiming, die ontkende, dat de economische Inzinking der laatste jaren 'net instellen van den arbeidsdienstplicht in ons land wettigt. De heer Lindeman, bestuurder van het N.V.V., meende, dat wij in Nederland voor honderdduizenden practisch reeds een ar beidsplicht kennen: de werkverschaffing. Wanneer men in het leger der werkloozen- zoo betoogde deze spreker verder velen zou vinden, die arbeidsschuw zijn geworden of om een andere reden niet willen wer ken, dan is het de taak van de overheid deze menschen tot werken te verplichten. Spr. is van oordeel, dat dwangmaatregelen moeten worden toegepast, indien men aan een vrijen oproep tot arbeid geen gevolg geeft. De heer A. N. van Mill was van meening, dat men den tegenwoordigen oorlogstoe stand niet moet gebruiken als een kapstok, waaraan alle moeilijkheden, zoo ook de kwestie van den arbeidsdienstpllcht, kun nen worden opgehangen. De heer De Haar van Dorsen, directeur tan de Arbeidsbeurs te Haarlem, achtte het voor menschen. die liever lui zijn dan moe. gewenseht een vorm van arbeidsdienstplicht in het leven te roepen. Hierna antwoordde de praeadviseur. dg heer Veldman, die zeide uitsluitend om Paedagogüsche redenen een voorstander te zijn van arbeidsdienstplicht. Maar alleen voor de schoolvrije jeugd, niét voor vol wassenen. Ook dr. van Walsem betoogde, dat we in de steunverleening meer nuanceering moe ten krijgen. Thans is zij beslist onvoldoende voor den goeden werkman, gevaarlijk voor den middelmatigen arbeider en voor den man, die liever lui is dan moe" veel te goed. Wat dezen laatste betreft, hij zal tot arbeid moeten worden verplicht. Weigert hij. dan moeten sancties worden toegepast. VOEDINGSMIDDELEN SINDS JULI MET 9.7 PCT. GESTEGEN. Het economisch bureau van den centra- len Bond van Ned. Verbruikscoöperaties geeft de volgende gegevens over de prijs stijgingen van een aantal kruidenierswa ren. De prijzen uit de week van 16—21 Oc tober worden vergeleken met die uit de week van 24—29 Juli. Gegevens kwamen binnen van twintig coöperaties. Belangrijke prijsstijgingen kwamen voor bij havermout (plm. 9%). kaas (plm. 50%) eieren (bijna 30 pet.) boter (14 bak en braadvet (9%), zachte zeep (32%), thee (8%), lucifers (12%), pruimen (14%) en rozijnen (8%). Tusschen 2 en 5 procent bedroegen de prijsstijgingen bij groene erwten, slaolie, kaarsen, abrikozen en ge droogde appelen. Niet, of met minder dan 2% stegen de prijzen van vermicelli, gries- meel, custardpoeder. tarwebloem, rijst, margarine, suiker en koffie. Uiteraard komen de prijsverhoogingen van boter en margarine, die een gevolg zullen zijn van de verhooging der heffin gen, nog niet ten volle in de hier gegeven cijfers tot uiting. Niettemin moet gecon stateerd worden, dat de prijzen van dc voedingsmiddelen, die men gewoonlijk in een kruidenierswinkel haalt, sinds Juli met 9.7 zijn gestegen. MINISTER STEENBERGHE OVER DE DISTRIBUTIE. De minister van economische zaken zal op Woensdag 1 November a.s. te 8.10 uur over de drie zenders een toespraak houden tot de bevolking aangaande de distributie van levensmiddelen. DE NIEUWE WELDADIGHEIDSZEGELS „VOOR HET KIND". Wederom zullen dit jaar weldadigheids zegels „Voor het kind" verkrijgbaar worden gesteld, en wel gedurende het tijdvak van 1 December 1939 t/m 5 Januari 1940. met een toeslag boven de frankeerwaarde. wel ke ten goede komt aan het bescherming en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuigelingenbe scherming. De zegels zullen in 5 frankeerwaarden verschijnen. De voorstelling is voor alle waarden de zelfde: een loopend kindje met een hoorn des overvloeds over zijn schoudertje han gend. De geldigheidsduur loopt tot en met 31 December. GLOEIENDE MODDER STORTTE ZICH OVER DE MENSCHEN. Aneta meldt uit Indië: Een redacteur van dc „Locomotief" heeft een tocht naar het Dien-plateau gemaakt, waar onlangs een gehucht door de aarde verzwolgen is. Hij vertelt: Bij een warong, op 200 meter van den uitersten Lahar-rand stoppen we. De paar den kunnen hier niet verder. De warong houdster is natuurlijk volledig op de hoog te. Zij vertelt: Vrijdagmiddag begon de aar de te schudden. Eerst zachtjes, toen al har der en harder. Tenslotte werden de men schen als kegels heen en weer gegooid In Timbang, waar de schokken het hevigst waren, vluchtte een deel der bevolking. Toen scheurde de aarde. Midden in Tim- bang baanden de ontzettende krachten, opgesloten lr^het binnenste der aarde zich een uitweg en met donderend geweld stortte de gloeiende modder zich over de menschen. over de huizen over vee en huisraad. Twee groote gaten ontstonden op de plaats waar eens Timbang was en geweldige steenen werden uit het inwen dige der aarde omhoog geslingerd.. Enorme rookzuilen verhieven zich. Ieder vluchtte in den alles overheer- schenden drang naar lijfsbehoud. Moeders grepen hun kinderen en snelden weg. Nie mand had tijd naar anderen om te zien. De menschen van Timbang vluchtten, in de meest letterlijke beteekenis, met den dood op de hielen. Eerst in Batoer kwam de vlucht tot staan en toen kon men de balans gaan opmaken. Een twintigtal personen werd aanvankelijk vermist, maar langza merhand kwamen er nog geredden opdagen en zoo slonk het aantal menschen. waarvan men kan aannemen dat het dood is, tot negen. Waar eh hoe ze gedood zijn weet nie mand. Niemand heeft althans iets gezien omdat iedereen genoeg had aan zichzelf. Enkelen waren vermoedelijk op hun akkers aan het werk op de plaats waar nu de kra ters zijn. Dan zijn ze verzwolgen door de aarde. Anderen zullen gegrepen zijn door den gloeienden stroom en er onder bedol ven zijn. Twee kinderen en zeven volwassenen worden vermist en voorts is de veestapel vrijwel omgekomen. Men vertelt ons van 35 paarden, 70 sapi's en2000 geiten. Dit laatste aantal wordt eenige malen herhaald als we wat ongeloovig kijken, maar inder daad: men houdt hier zeer veel geiten. Niettemin lijkt een getal van 2000 overdre ven. Een feit is: deze menschen zijn alles kwijt. Ze bezaten niet veel. maar als het alles is wat men heeft dan is het wel veel. Dan vertegenwoordigen een paar geiten, een sapi en een paard het heele bezit, dan krijgt ook het armzaligste huisraad waarde. De gevluchte bevolking is in Batoer on dergebracht en het gouvernement zorgt momenteel voor eten. Gedurende het tijdvak van lieden tot en met Maandag 20 November geeft de met 2 ge nummerde bon van dc rijks distributiekaart recht op het koopen van een kilogram sui ker. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. In de vergadering te Amsterdam van den Nederlandsche Zionistenbond werd mr. M. L. Kan in de plaats van mr. Herzberg, die bedankt had, tot voorzitter gekozen De vergadering nam een motie aan, waarin alle joden worden opgeroepen om in deze hoogst ernstige tijden zich te scharen achter de zionistische wereldorganisatie in den strijd voor den opbouw van een Joodsch nationaal tehuis in Palestina. Er werd nog een tweede motie aangeno men. waarin wordt gezegd, dat de vergade ring zich voor alles geroepen voelt de ge heele Joodsche gemeenschap in Palestina een broederlijke betuiging van medeleven en solidariteit te zenden. Zij besluit om in samenwerking met alle andere in aanmerking komende Joodsche groepen in Nederland een actie te voeren, welke deze gemeenschap zal moeten helpen bij de overbrugging van den komenden moeilijken tijd en voorts, om, zoodra deze actie ten einde zal zijn gebracht, met ver dubbelde kracht de propaganda ter hand te nemen voor het „keren hajasod" en het „keren kajemeth lejisraeel". „Bij enkele candidaatstelling werd tot secretaris gekozen mr. A. Büchenbacher. Tot leden van het bondsbestuur werden be noemd de heeren J. van Blitz, M. H. M. Bolle, J. Groenman, dr. H. Lindeman, j. Pinkhof en S. de Wolff. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. De broederschap van notarissen, die onder voorzitterschap van dr. Ph. B. Libourel, notaris te Delft in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam haar j aarlij ksche algemeene vergadering heeft gehouden, heeft tot lid van het bestuur gekozen den heer H. A. Dekker, notaris te Giessendam, ter vervul ling van de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer E. C. van Dissel. Te vervulling van de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer C. M. J. Mostart werd gekozen mr. A. M. A. H. Imkamp. notaris te Beek (L.) De volgende algemeene vergadering zal waarschijnlijk te Zwolle worden gehouden, doch een definitieve vaststelling van de plaats zal worden overgelaten aan het hoofdbestuur. Het jaarverslag over 1938 werd goedge keurd evenals de notulen. Na de behandeling van de huishoudelijke punten werd het prae-advies van mr. C. H. c. M. Martens, notaris te 's-Gravenhage, over „deelbaarheid van vorderingen vol gens artikel 1335 b.w.. in verband met boe delscheiding" behandeld. Is vlug te verhelpen door keel, borst en rug flink met deze aangename zalf in te wrijven. Behan deling voor het naar bed gaan voorkomt bijna .altijd nachtelijke hoestaanvallen. PERSONEEL H.T.M. VRAAGT LOONSVERHOOGING. Door het personeel der Haagsche Tram weg-Maatschappij is aan de directie ver- zocht de loonen meer te brengen op het peil. waarop deze stonden, voor de laatste verlaging van 6 pet. werd ingevoerd. Te vens wordt gevraagd een toeslag van 10 pet. op het uurloon te geven voor ieder uur. dat gewerkt moet worden tusschen 24 en 6 uur aan die groepen van personeel, die geregeld nachtdienst verrichten, en voorts om de loonen van de chauffeurs gelijk te stellen met die der wagenbestuurders. De bestuurders der personeel-organisa ties hebben er voorts de directie van in kennis gesteld, dat, wanneer de huidige prijsstijgingen blijven aanhouden, deze wensch die op deze prijsstijgingen niet steunt, door verzoeken om maatregelen ter bestrijding van de duurte zal worden ge volgd, zoo noodig na overleg met de orga nisaties van gemeente-personeel. PROVINCIAAL PERSONEEL VERGADERDE. algemeene bond van provinciaal per soneel heeft te Utrecht zijn algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer F. Kroon te Utrecht, JJeeft in zijn openingswoord enkele woor den aan het 25-jarig bestaan gewijd, waar- jja een herdenkingsrede door den oud- oondssecretaris, den heer J. G. van der ken** 's~Graven^a^e' werc* uitgespro- Tot bestuursleden werden herkozen de neeren \V. K. Pieters (Noord-Holland), H. Strijker (helpt elkander) en A. J. Zel- nSü 'Overijssel). Ter vervanging van onderscheidenlijk de heeren J. F. de Jager «Jjronmgen) en mr. E. G. O. Onnen (Dren- J*®'» die na 20 en ruim 16-jarigen dienst n!n n beclankt. werden gekozen de hee- n g. h. de Vries (Groningen) en S. A. Hulst (Drenthe). i Plaat-s voor de algemeene vergadering 1940 werd Middelburg aangewezen. ..WIELEWAAL" VERTROKKEN. Eu? "^i^waal" is van Tjililitan naar 272 i?a vertrokken met medeneming van j,;. P°st en 70 kg. vracht. Twee passa- hvaaif bestemd voor Nederland, terwijl tfhent passaglers werden geboekt voor tus- Naar aanleiding van den gruwelijken roofmoord op den veekoopman C. v. d. Horst wonende in de buurtschap Stompwijk onder de gemeente Leid schendam hebben wij ter plaatse een onderzoek ingesteld. Wij vernamen, dat de burgemeester de heer Keyzer in samenwerking met het Parket uit den Haag en de politie, met behulp van een politiehond, krachtig naai den dader blijft speuren, doch hoewel bü voortduring de meest ulteenloopende geruch ten en veronderstellingen onder de bevol king de ronde blijven doen. zijn. althans officieel, nog géén positieve resultaten be kend. De heer Keyzer, dien wij in het Raadhuis om inlichtingen verzochten, kon ons deze echter nog niet verstrekken, zoolang het onderzoek niet beëindigd is. Wij vernamen echter, dat dr. J. p. L. Hulst uit Leiden Zaterdagmiddag de sectie op het lijk van het slachtoffer, dat zich nog in het Raadhuis te Leidschendam be vond. verricht heeft. Geconstateerd werd, dat de halswervel, gelijk vermeld, geheel is doorgesneden, zoodat het hoofd vrijwel van de romp gescheiden is. Ook zou de vermoorde nog eenige doodelijke verwon dingen vertoonen. hetgeen er op wijst, dat het slachoffer zich nog tegen zijn aanval ler heeft verdedigd. Het stoffelijk overschot van v. d. H. is Zaterdagavond door de Justitie vrijgegeven en zal morgenochtend te 10 uur op de R.- K. Begraafplaats te Stompwijk ter aarde worden gesteld, nadat vooraf in de St. Laurentiuskerk een H. Mis wordt opge dragen. Naar wij vernamen, is thans in totaal aan ongeveer een 20-tal personen een ver hoor afgenomen: zij allen meenden aan wijzingen te kunnen verschaffen. Van groot belang is ongetwijfeld het feit, dat op den dag van den moord in de gemeente Leidschendam twee perso nen gesignaleerd zijn, die daar vroeger gewoond hebben. Deze twee mannen, zijn broers en staan niet gunstig bekend. Zij zijn indertijd beiden sla ger geweest en waren tevens in den veehandel werkzaam. Een van hén werd eenige jaren geleden verdacht van een moordaanslag op den vee koopman v. d. V. te Voorschoten, die in zijn woning werd overvallen en waarbij toen ook een niet onaanzienlijk geldsbedrag gestolen is. De aanwezig heid van deze beide mannen, die zich gedurende enkele jaren ntet meer in Leidschendam vertoond hadden, wordt thans in verband gebracht met dezen nieuwen moord. De beide mannen heeft men zien fiet sen in de richting van de thans verzegelde woning van den vermoorden v d. H., die vrij eenzaam aan de Kniplaan ligt. op een uur gaans afstand van het centrum der gemeente Leidschendam en ongeveer op 50 M. van den publieken weg. Verder heeft men dien dag ook nog in de omgeving van de woning van den ver moorde een persoon gezien, die eveneens in de buurtschap Stompwijk tföont. Deze is ook veehandelaar van beroep en werd door het slachtoffer wel eens finan cieel geholpen. Zij zouden alle drie op den dag van den moord in het café van heer van Velzen aan de Korte Kniplaan vertoefd hebben. Het schijnt dat een van de broers vol doet aan het signalement van den z.g. korporaal", van wien het thans zoo goed als zeker schijnt te zijn, dat hij zich als zoodanig heeft verkleed, om den veekoop man vertrouwen in te boezemen en hem op de reeds vermeldde geraffineerde wijze onder het voorwendsel dat koeien gele verd of getaxeerd moesten worden voor het leger uit zijn woning te lokken. Nog vernamen wij, dat op den avond van den dag. waarop de moord bedreven werd, de burgemeester van Bleiswijk een inwo ner van die gemeente, eveneens een vee handelaar, verhoord heeft. Deze had op dien dag een militair in zijn auto laten meerijden. Velen zullen zich ongetwijfeld afgevraagd hebben, wat de oorzaak is van het feit, dat de sluiswachter, die, zooals wij reeds vermeldden, een militair in een auto zag zitten, wiens gezicht en handen met bloed bedekt waren, terwijl een plas bloed op den grond van den wagen lag, dezen niet onmiddellijk heeft aangehouden. Wij hooiden, dat deze sluiswachter, die zeer onder den indruk was van hetgeen hij gezien had, toch verder bij' dit geval op dat oogenblik niet stil gestaan heeft en toen de militair rustig verder heeft laten rijden, inplaats van hem onmiddellijk te gen te houden. De auto is vervolgens de Veenestraat ingereden, voorts den Kostverlorenweg op gegaan in de richting van den nieuwen weg den Haag-Gouda, waar de caféhouder van Velzen het spoor bijster raakte. Deze had de auto achtervolgd, omdat hij er tij dens het passeeren aan de Kniplaan een man in een vreemde houding en met bloed bedekt in had zien liggen. Nog is het vermoeden uitgesproken, dat achterin de auto nog een andere persoon, onder een autoplaid verborgen, zou hebben gelegen. Dit feit zou dan in combinatie gebracht kunnen worden met de aanwe zigheid van de twee beruchte personen, waarover wij in den aanvang schreven. Wellicht heeft deze tweede persoon dan mede de hand gehad in dit bloedige drama. ■Misschien is hij zélfs de eigenlijke dader geweest van den moord en heeft hij den veekoopman in den rug aangevallen. Dit is tenminste een der vele veronder stellingen. die men te Leidschendam over dit geval hoort verluiden. Zekerheid daar omtrent bestaat echter nog allerminst. De dader(s) moet wel zoer goed op de hoogte geweest zijn van de gewoonten van den veekoopman, die Vrijdags steeds ter Leidsche markt ging en dan in verband met zijn handel, zooals trouwens met vele veekooplieden het geval is. een belangrijke geldsom bij zich droeg. Gewoonlijk had v. d. H. 3 a 4 duizend gulden in zijn porte feuille: dit bedrag kan thans hooger ge weest zijn, doch zeker weten doet men dat ook niet. Hij heeft zich meerdere malen uitgela ten, bevreesd te zijn nog eens het slacht offer van een overval te worden, hetgeen misschien den dader op het denkbeeld daartoe gebracht heeft. Van dien angst getuigde ook het feit, dat v. d. H. zijn woning doör verschillende voorzorgsmaatregelen tegen een mogelijken inbraak veilig had trachten te stellen. Na dat men vroeger reeds éénmaal gepoogd had bij hem in te breken, had hij luiken voor de ramen laten aanbrengen, alsmede grendels op alle deuren Ook ln de kamers waren verschillende voorwerpen zoodanig opgesteld, dat zij on middellijk konden omvallen, zoodra het een inbreker gelukken zou, het huls in te komen. Door het geraas zou de bewoner dan natuurlijk onmiddellijk gewekt wor den. Onder het hoofdkussen van den ver moorde lag steeds een geladen revolver, terwijl ook een gummiknuppel en een hooi vork in de slaapkamer aanwezig waren. Bovendien was hij in het bezit van drie waakhonden. Al deze maatregelen hebben echter he laas niet kunnen verhinderen, dat v. d. H. een tragisch lot ten deel is gevallen als gevolg van hebzucht en schier ongekende wreedheid. Het is intusschen zeker te hopen, dat men er spoedig in slagen zal, licht te bren gen ln deze laaghartige moordzaak, die te Leidschendam natuurlijk groote op schudding verwekt heeft en ook gisteren nog allerwegen druk besproken werd. 1904 (Ingez. Med.) 1 GENERAAL REIJNDERS BEZOEKT DE MAASTUNNELWERKEN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft Zaterdag, in gezelschap van verschillende andere hooge militaire autoriteiten, een bezoek gebracht aan de Maastunnelwerken te Rotterdam. Na ontvangst van het gezelschap dooi den wethouder van plaatselijke werken be zocht het gezelschap de verschillende bouwterreinen, waarbij ir. van Bruggen, ir. der gemeentewerken, die thans reserve kapitein in algemeenen dienst is. inlichtin gen verstrekte. De directie van den gemeentelijken tech- nlschen dienst en van de N.V. Maastunnel- bouw waren mede vertegenwoordigd. VERSPREIDE BERICHTEN. Honderdtachtig Joodsche vluchtelin gen, die ruim negen maanden in ons land hebben vertoefd, zullen over eenige weken Europa voor goed den rug toekeeren. Zaterdag heeft de groep zich te Rotter dam ingescheept aan boord van het s.s. „Batavier III", dat door het Vluchtelingen comité was gecharterd voor een reis naar Cadiz. Daar zullen de vluchtelingen aan boord gaan van het Italiaansche s.s. „Aro- zio", dat hen via het Panamakanaal naar Valparaiso in Chili zal brengen De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken zal Woensdag a.s niet plaats hebben. Kerkvoogden van de Nieuwe Kerk te Delft hebben besloten, de glas in lood-ra- men in het koor van deze kerk te verwijde ren, teneinde deze te beschermen tegen aanvallen uit de lucht. DE GEVOLGEN VAN AMOK. BATAVIA, 29 Oct. (Aneta/A.N.P.i. Heden is het achtste slachtoffer van de amok- partij te Batavia overleden. De overige ge wonden vertoeven nog steeds in het Zie kenhuis. DE VULKANISCHE WERKING OP HET DIENG-PLATEAU. Magelang, 30 Oct. (Aneta/A.N.PJ. De nieuwe kraters, welke op 13 October j.l. in het Batoersche, bij de desa Timbang, zijn ontstaan, vertoonen nog steeds een zeer krachtige werking. Deze werking is dezer dagen zelfs nog toegenomen. Gemeld wordt thans dat in totaal 10 per sonen bij de ramp zijn vermist. De stof felijke overschotten van twee vrouwen en van twee kinderen zijn gevonden. De hoop op het terugvinden van de zes andere slachtoffers heeft men opgegeven. AUGUSTA PEAUX TACHTIG JAAR. Een van de weinige nog levende letterkundi gen, die met Kloos, Jacques Perk. Gorter en anderen behoorde tot de „tachtigers", wier streven de vorige eeuw een nieuw geluid bracht in de Nederlandsche letteren, Augusta Peaux, zal op Donderdag 2 November a.s. te Nijmegen, waar zij al sinds geruimen tijd woont, haar 80sten verjaardag herdenken. Bij de viering van haar 70sten verjaardag is aan deze bescheiden kunstenares, die zoo stil haar weg ging, een hartelijke, welverdiende hulde gebracht en is herinnerd aan haar ge dichten in „De Nieuwe Gids", „De Vlaamsche School", „Zingende Vogels", „De twintigste Eeuw" en aan de uitgegeven bundels harer verzen. NIEUWE DIRECTEUR DER TOONEELSCIIOOL TE AMSTERDAM. Prof. dr. J. L. Walch benoemd. Tot. directeur van de Tooneelschool te Am sterdam is als opvolger van den heer Balthazar Verhagen benoemd prof. dr. J. L. Walch. hoog leeraar aan de Sorbonne te Parijs. Dr. Walch doceerde aldaar de Nederlandsche taal en de cultuurgeschiedenis van Nederland. NIEUWE UITGAVEN. Bij Nijgh en Van Ditmar's N.V. te Rotterdam is verschenen „Het Gilde en de ordening: hoe de klok wordt teruggedraaid door dr. A. d« Graaf.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9