STADSNIEUWS Akkert IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Haandag 30 October 193) Overzicht Finland en de Sovjets In Oost-Europa Is er iets op til Grieperig Rond het protectoraat Verspreide berichten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN „Katholiek leiden" viert het feest van Christus Koning tenrijksch-Hongaarsche monarchie heb ben opgevolgd. Deze samenwerking moet ten doel hebben, deze landen on afhankelijk te maken zoowel van Ber lijn als van Moskou. Aartshertog Otto van Oostenrijk, zijn broeder aartsher tog Robert en zijn andere broeder aartshertog Felix wijden zich resp. te Parijs, Londen en in de Vereenigde Staten aan deze taak, in het bijzonder wat de bevrijding dezer landen van het Duitsche juk betreft. Aartshertog Felix is in de Vereenigde Staten een "tournee begonnen van dertig lezingen over den wederopobuw van Mid den-Europa." Volgens het Londensche blad „Sunday Dispatch" gaat een soortgelijke actie uit van de Hohenzollerns en hun aanhangers; zij zouden echter meer in het geheim han delen. ten einde hun talrijke familieleden in Dultschland niet aan represailles bloot te stellen. Otto van Habsburg. die in Frankrijk een legioen vormt, dat met de Fransche legers ten str-de zal trekken, zou volgens dit blad een vertrouwelijk memorandum aan de Fransche regeering en aan het Vaticaan hebben doen toekomen, waarin hij zijn plannen voor een nieuwe orde in Centraal- Europa en de desbetreffende samenwerking van Oostenrijk, Hongarije en Tsjechië uit eenzet. Ook zou prins Starhemberg thans een intense diplomatieke activiteit met ver tegenwoordigers dezer drie landen ont wikkelen, o.a. met ex-president Benesj. die wel ls waar steeds een tegenstander van het herstel der Hahsburgers geweest is. maar thans met de ideeën van aartshertog Otto verzoend schijnt. De „Intransigeant" verklaart evenwel, dat van genoemd memorandum van aarts hertog Otto in Frankrijk niets bekend ls. Wel bevestigt het blad. dat Prins Starhem berg en oud-president Benesj thans samen werken en dat de besprekingen tusschen dc emigranten voor ..het herstel van Oos tenrijk "en Tsjecho-Slowakije en voor een van Duitschen druk bevrijd Hongarije" voortduren. Gistermiddag heeft de Finsche regee ring besprekingen gevoerd met de leiders der politieke partijen over de Sovjet- eischen. Daarna zette zij zich aan de be studeering van de instructies voor de Fin sche delegatie, welke door het ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn opgesteld. Als waarschijnlijk tijdstip voor het ver trek van de delegatie naar Moskou wordt morgenavond genoemd. Honderden menschen liepen met borden, waarop de bevolking wordt aangespoord giften voor de verdediging van het land te zenden Dagelijks komt er meer binnen. Er is tot nu toe één millioen mark ont vangen. Veldmaarschalk Mannerheim heeft van kroonprinses Louise van Zweden een groote gift ontvangen voor medische hulpmiddelen als een bewijs van Zwedens sympathie. Officieele kringen te Helsinki blijven zich optimistisch uiten. NATIONALE VERGADERING VAN WESTELIJK WIT-RUSLAND BIJEEN. Te Bialostok is de Nationale Vergadering van Westelijk Wit-Rusland in eerste zitting bijeengekomen. De openingstoespraak werd gehouden door den oudsten afgevaardig de. een 68-jarigen armen boer. Stalin werd tot eere-voorzitter gekozen. Besloten werd tot de inlijvlng van Westelijk Wit-Rusland bij de Wit-Russische sovjetrepubliek, de in beslagneming van den grondeigendom en de nationalisatie van banken en groote industrie. WILNA BEZET. Gistermorgen heeft het Lithausche leger bezit genomen van Wilna. De Russen zul len zich geleidelijk terugtrekken. In de kerken verdrong zich een talrijke menigte, café's en bioscopen waren vol. De berichten over de sovjct-Russisohe ex porten worden bevestigd. Zoo hebben de Russen alcohol-reserves ter waarde van een millioen meegenomen. Gedurende de laatste nachten hebben de arbeiders in de fabrieken geslapen om de geïnventariseer de voorraden te bewaken, welker verdwij ning hen met werkloosheid zou hebben bedreigd. Aangezien de kazernes nog door Russi sche troepen bezet waren, hebben de Li thausche troepen den nacht buiten door gebracht. Eenige honderden Poolsohe studenten hebben Zaterdagmiddag geprobeerd betoo gingen op touw te zetten, vooral van anti- semietischen aard Er werden kreten van afkeuring jegens Lithauen geuit. De be- toogers werden verspreid. DE POSITIE VAN POLEN EN JODEN IN POLEN. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Berlingske Tidende" zijn de Polen en Joden in Polen aan strenge bepalingen onderhevig. Alle Polen moeten van het trottoir af en hun hoofddeksel afnemen, wanneer leden van het Duitsche leger of van de nationaal-socialistische partij voor bijgaan. Polen moeten in de winkels wach ten. totdat alle Duitschers bediend zijn. Poolsche schooljongens mogen geen uni- fo-m dragen. De reden, welke de Duitsche autoriteiten voor hun houding opgeven, is dat de Polen „onbeschaamd en aanmatigend zijn". De Joden hebben hevig te lijden onder de nationaal-socialistische onderdrukking, aldus vervolgt de correspondent Zij mogen heelemaal niet op de trottoirs loopen. Sy- nagoges worden platgebrand en dan wordt den Joden gevraagd aan de Duitsohers eer. schadeloosstelling te betalen, alsof zij zelf brand hadden gesticht. Joden mogen niet meer dan 2000 zloty bezitten, daarvan slechts 100 zloty in baar. De rest moet bli een bank worden gedeponeerd. Alle schulden aan Joden boven de 500 zlcty zijn geschrapt. Er worden pogingen gedaan de Joden uit te sluiten van Roode-Kruis-hulp Joden mogen geen radiotoestellen be zitten. Op order der Duitsche autoriteiten is de koop en verkoop in Polen zooveel mogelijk beperkt. Men moet zich tot het hoognoo- dige beperken. Van de meest ui teen loopen de zijden wordt thans gemeld, dat er in het Westen „iets op til" zou zijn. Waar aan het Weste lijk front nog altijd stilstand heerscht en het weer een offensief niet mogelijk schijnt te maken, zou dat „iets" dan moeten zijn een groote aanval op Engeland. Maar hoe? Luehtraids op groote schaal? Een landings poging per parachute, waarvoor dan de troepen-concentratie bij Hamburg en Bre men zou dienen? Het zijn allemaal nog veronderstellingen, die door niets worden verantwoord. Men zal het beste doen, om maar rustig af te wachten en vooralsnog al deze berichten met groote reserve te be schouwen. Hetzelfde geldt voor berichten van vol genden aard De Fransche radio verklaart, dat berich ten over muiterij onder de troejpen te Wee- nen. Graz en Klagenfuerth van over de Oostenrijksche grens zijn doorgelekt. Aan deze berichten wordt toegevoegd, dat het verzet onder eenheden, die van de Poolsche campagne zijn teruggekeerd, zoo ernstig is. dat de Duitsche autoriteiten ge last hebben, dat iedere tiend» man moest worden doodgeschoten. Van de troepen te Graz wordt gezegd, dat zij in een staat van groote opwinding ver- keeren. Zij beklagen zich er over, dat zij tijdens hun dienst in Polen veel slechter werden behandeld dan de eenheden uit het oude rijk Ook hiermee zij men uiterst voorzichtig. Het ligt voor de hand. dat men in deze richting verwachtingen heeft en men sug gereert dan vaak hetgeen men gaarne zou zien Het Huis Habsburg meent in de gegeven omstandigheden, ook weer op het vinken touw te moeten gaan zitten. Alles komt in beweging Tsjechen. Polen en Oostenrijkers weten elkaar thans te vinden. Leest men de verklaringen van den Duce, dan is er nog geen sprake van partij-kiezen van Italië, dat rustig blijft doorwerken. Al leen wordt herhaald, dat Italië bij de rege ling zijn stem zal laten hooren. vooral wat den Balkan betreft. Radio Roma heeft verklaard, dat dank zij de Italiaansche politiek de Balkansta- ten thans vereenigd staan in een neutraal blok. Hieraan wordt toegevoegd: „De toe komstige taak van Italië is thans voort te gaan met werken aan de inpaling van het conflict, teneinde te voorkomen, dat de huidige oorlog alle waarden van de Euro- peesche beschaving zal vernietigen, hetgeen tengevolge zou hebben, dat iedere overwin ning slechts een overwinning in naam zou zijn. Italië zal ervoor zorgen, dat de dag, waarop de vrede zal terugkeeren, de dag van herstel zal zijn in Europa, waarop alle oorzaken van oorlogen uit den weg geruimd zullen worden." Het rieu trail bei tsonfcwerp, dat door den Amerikaanschen senaat is aangenomen, zal morgen in het Huis van Afgevaardigden komen. De regeering acht zich verzekerd van een ..kleine, doch veilige meerderheid". Zoodra het ontwerp wet zal zijn gewor den. zullen aanzienlijke Britsche vliegtuig bestellingen voor den "uitvoer worden vrij gelaten. terwijl volgens een bericht van ge- zaghebbende zijde de regeeringen van Frankrijk en Engeland onmiddellijk een order voor 5750 vliegtuigen ter waarde van biina 450 millioen dollar zullen plaateen. Het sovjet-orgaan de „Izwestia" zegt. dat Amerika van plan is goede munt te slaan uit den oorlog in Europa. De regeering is bezweken voor den druk der wapenhande laren en O.W.'ers. De ..Prawda" zegt. dat door het Senaats besluit- feitelijk beslist is. dat de Ver. Sta ten Engeland en Frankrijk in den oorlog steunen Tegelijk is bewezen, wat Amerika onder ..neutraal" verstaat. Het militaire blad „Krasnaja Swjesda" veroordeelt eveneens op bijzonder scherpe wijze de -beslissing van den Senaat. De Poolsche regeering heeft- tot het secre tariaat van den Volkenbond een protest gericht, tegen de tusschen Duitsdhland en de sovjet-Unie bot stand gekomen overeen komst. waarbij ..ten nadeele van een land. dat lid is van den Volkenbond, de belangen van die twee staten worden afgebakend". De Poolsdhe nota zegt. dat deze overeen komst geen waarde heeft en tegen de bepa lingen van het Volkenbondspact indruischt. Polen zal deze overeenkomst altijd als van nul en geener waarde beschouwen. Pctemkin. de adjunct-commissaris van buitenlandsche zaken in de sovjet-unie heeft telegrafisch aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond bericht, dat de sovjet-regeering instemt met het plan de Volkenbondsvergadering op 4 December a.s. te Genève bijeen te roepen. Men leidt daaruit af, dat sovjet-Rusland zich op die zitting van de assemblee en ter raadszitting, welke den 4den December 's morgens gehouden wordt, zal doen ver- tegenwoordi gen Neem "a 'n 1908 (Ingez. Med.) Op een bijeenkomst te Londenwaarbij de Tsjech-Slcwaaksche onafhankelijkheids dag herdacht werd. is Benesj, de oud-pre sident van Tsjecho-Slowakije, bij acclama tie tot leider gekozen. Toen Masahyk. de vroegere gezant te Londen, dit voorstel deed en de aanwezigen als één man opstonden, om aan hun in stemming uiting te geven, werd de emotie den oud-president bijna te machtig. „Tsjecho-Slowakije leeft!!" riep hij uit. Masaryk zeide: „Wij verzoeken den ge allieerden ons toe te staan, dat wij een orgaan vormen, dat voor ons leger verant woordelijk zal zijn. Het blijft mij gelijk, of men het regeering, nationalen raad of iets anders noemt: het moet de bevoegdheid hebben, onze jongemannen, die wenschen te strijden, bijeen te brengen en uit te rusten." Ter gelegenheid van den nationalen feestdag van Tsjecho-Slowakije, heeft de Tsjechische gezant te Parijs. Osusky. dele gaties ontvangen van alle Tsjecho-Slo- waaksche vereenigingen in Frankrijk. In een toespraak zeide de gezant o.a.: De 28ste October is voor ons. Tsjeoho- Slowaken. niet alleen het feest der oud- strljders en van de overwinning, hij is ook, en thans nog meer dan vroeger, het uitzicht naar de toekomst en het begin van nieuwen harden strijd. Hoewel thans gescheiden van het Tsje- cho-Slowaaksche volk, zijn wij er mede verbonden door hetzelfde geloof, dezelfde hoop en dezelfde vastberadenheid. Eens zal de waarheid zegevieren. De oorrespondent van „Politieken" te Berlijn bericht, dat verontrustende en dik wijls elkaar tegensprekende berichten zijn ontvangen uit Praag. Ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag zou een groot aantal Tsjechen met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd heb ben tegen de Duitsche soldaten en de S.S. Op verscheidene plaatsen hebben zich em- tige botsingen voorgedaan tusschen den Tsjechischen ordedienst en de Duitsche politie. De S.S. en Duitsche- soldaten moes ten ingrijpen en verscheidene personen werden gearresteerd. Tot twee keer toe moest het Wenceslaus-plein voor het ver keer worden gesloten. Kreten als „Leve Be nesj!", „Leve de republiek!" werden ge hoord. Na de betoogingen is een conferentie van de politie gehouden onder voorzitterschap van Von Neurath en den ohef van de po- I litie, generaal Von Camptz. om na te gaan of de betoogingen van te voren waren be raamd en of hierachter buitenlandsche in vloed stak. Men weet, dat eenige honder den vooraanstaande Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd werden De correspondent heeft telefonisch in lichtingen gevraagd aan generaal van Camptz Deze bevestigde, dat enkele inci denten zich hebben voorgedaan, doch deze waren van weinig beteekenis. Alleen te Praag hebben zich deze betoogingen voor gedaan. slechts zeer schoorvoetend hun dienstplicht vervullen. Het zijn berichten, die wij niet geheel willen verzwijgen, maar die men neme met groot voorbehoud. JONG-DUITSCHE PARTIJ IN JOEGO-SLAVIE. De Jong-Duitsche partij van Nicolaas Hasslinger. die als reactie op het voorne men van Hitier de Duitsche minderheden naar Duitschland over te brengen, bij de Duitschers in Joegoslavië verzet propageert tegen de nat. socialistische leerstellingen en hen aanspoort tot loyale samenwerking •met de Serven en Kroaten, gaat. zoo meldt het Fransche Havas-bureau snel vooruit. ïn het gebied Patrovgad in het Banaat zouden de laatste dagen ruim 2.000 aanmel dingen ontvangen zijn. Hasslinger heeft on langs in Belgrado vertoefd en contact ge zocht met politieke krigen, wien hij om den steun vroeg der Servische partijen. ITALfAANSCHE SLAGKRUISER VAN STAPEL GELOOPEN. Te Genua is de nieuwe slagkruiser „Impero" van stapel geloopen. een zuster schip van de ln 1937 gereedgekomen „Lit- toria". Het schip is 230 m. lang en heeft een waterverplaatsing van 35.000. Het is in nog geen achttien maanden gebouwd en behoort tot de modernste vlooteenheden ter wereld. HERTOG VAN WUEKTTEMBERG Hertog Albrecht von Wuerttemberg. le geraanvoerder ln den vorlgen oorlog, ls 73 jaar oud, overleden. DE ZESTIENDE VERJAARDAG VAN DE TURKSCHE REPUBLIEK. Rede van Ismet Inoenoe. De Turksche president Ismet Inoenoe heeft te Ankara op de renbaan een troepen- schouw gehouden, waarna hij op de eere tribune een rede uitsprak. Hij herinnerde er aan, dat de Turksche natie sinds een jaar in eenheid en kalmte geleefd heeft, terwijl talrijke naties bezorgd waren voor haar bestaan. Hij eindigde met uit naam der natie een groet te brengen aan het roemrijke leger. ENGELAND BESTELT EEN HALF MILLIARD ZANDZAKKEN. De Britsche regeering heeft door bemid deling van de Britsch-Indlsche regeering vijfhonderd millioen zandzakken bij de In dische jute-industrie besteld. Per maand zullen 100 millioen zakken ge leverd worden. De laatste levering zal einde April geschieden. Volgens in Roemenië aangekomen reizi gers zouden te Eger 80 vrouwen zijn gear resteerd omdat zij geklaagd hadden over te weinig voedsel. Voorts zouden de Sudeten-Duitschers GEBOREN. Adriana, dr. van H. F Duffels en H. S. Riet hoven. Adriana Pieternella dr. van J. de Vrind en C. van Tiel. ONDERTROUWD: J. P. T. Hendriks jm. en J. J. Wiggers jd. M. A. Hoogenraat jm. 25 jr. en E. Dissenvelt jd. 25 jr. L. C. Ju jm. J24 j. en C. Mader jd. 22 j. H. Leget jm. en E. M. Smit jd. P. J. Lemair jm. 32 j. en J. de Boer 31 j. H. P. v. d. Vos jm. 25 jr. en A A v. Dijk, jd. 22 jr. J. Waas dorp jm. 22 jr. en H. M Kienjet jd. 25 jr. W de Wolf jm. 26 jr. en A. Smits jd. 23 jr. H. Petiet jm. 22 jr. en H. Slijkhuis jd. 23 jr. OVERLEDEN: Cornells Viele. wednr. 92 jr. J. Brugman, wedni;. 83 jr. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over luchtbescherming. Bovengenoemde vereeniging opende Za terdagavond j.l. haar lezingseizoen in de Collegezaal van het Kamerlingh Onnes- laboratorium met een voordracht van den heer P. M. Vleugels, hoofd van den Lucht beschermingsdienst ln het Westland en eerelid van de V.V.M. De voorzitter, de heer J. Freeke heette de aanwezigen welkom en merkte op, dat het nuttig kan zijn indien men iets weet van de gevaren van een luchtaanval en de maat regelen. welke hiertegep te nemen. De heer Vleugels begon met te zeggen, dat het verkeerd zou zijn om blind te zijn voor de gevaren, welke heden ten dage het menschdom bedreigen. Vervolgens besprak spr. de verschillende methoden van oorlogvoeren van vroeger en thans, welke machtsvergrooting en machts verschuiving ten doel hebben. In den oorlog van 19141918 werd voor het eerst het luchtwapen toegepast en deze bracht een ware omwenteling teweeg in de bestaande oorlogstactiek. De vliegtechniek is sinds 1918 ontzaglijk vooruitgegaan met als gevolg, dat de capaciteit van het vlieg tuig veel grooter is dan in de vorige oor logsjaren. De bomaanvallen met vliegtuigen zijn nauwkeurig voorbereid en iedere oorlogs vlieger weet van te voren welke plaats hij moet bestoken. De bomaanvallen op de steden hebben in hoofdzaak ten doel de burgerbevolking in paniekstemming te brengen en zoodoende tot overgave te dwingen. Om een bom op een bepaalde plaats te laten neerkomen, is het noodig deze op een afstand van plm. 2.5 K.M. van deze plaats los te laten, terwijl met constante snelheid moet worden gevlogen. Het gevaar voor brandbommen mag niet worden onderschat terwijl de gasaanval voornamelijk bestemd is voor het hinderen bij blussching van branden, geneeskundige hulp e.d. Toegep. t worden ook wel gas wolken waarbij dan de richting van den wind een voorname rol speelt. Spr. behan delde nog verschillende soorten gas. waar van mosterdgas het meest gevaarlijk is. Het zal practisch onmogelijk zijn om een stad voortdurend te bombardeeren. het z.g. „rollend bombardement", dit kan alleen bij slechte luchtverdedigingsmaatregelen, daar anders te veel vliegtuigen moeten worden geofferd. Spr. schetste daarna de militaire en civiele luchtverdediging en -bescherming. Het af weergeschut is hierbij van groot belang. De meeste stukken geschut hebben een capaci teit van 90 schoten per minuut. 'Tenslotte gaf spr. eenige aanwijzingen voor het nemen van maatregelen tegen luchtaanvallen zooals het inrichten van schuilplaatsen en geneeskundige hulp en wekte de aanwezigen op om zelf daadwer kelijk aan de luchtbescherming deel te nemen. Aan het einde van deze lezing dankte de voorzitter den heer Vleugels voor zijn leer zame voordracht over een onderwerp, dat momenteel helaas in het middelpunt van de belangstelling staat. „EX ORIENTE LUX." Dezer dagen Ls hier ter stede onder voor zitterschap van den heer B. A. van Proosdij een buitengewone ledenvergadering gehou den van het Voor-Aziatisch Egyptisch Ge zelschap „Ex Oriente Lux", waarin de nieuwe statuten en het huishoudelijk reg lement met algemeene stemmen werden goedgekeurd. Deze statutenwijziging was een gevolg van de uitbreiding der werkzaamheden van het Gezelschap in den loop der laatste jaren. ONTSPANNING EN ONTWIKKELING DE MILITAIREN. Een sympathieke geste van het Leidsche Studentencorps. Het Leidsche Studentencorps heeft be sloten iederen Dinsdagavond in de socië teit Minerva" aan een 25-tal militairen een gezelligen avond aan te bieden. Hedenavond biedt het Actie-comité „Le vendaal" een cabaret-avond aan in het Wijkgebouw. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Paddestoelen-excursie. De afd. Leiden hield in samenwerking met de afd. Den Haag haar tweede padde stoelen-excursie van dit seizoen naar het landgoed „Rust en Vreugd" te Wassenaar. Deze excursie stond onder leiding van den heer R. Klein, de gelukkige vinder van de plotseling bekend geworden „Ge sluierde Dame". Alles heeft medegewekt om deze excursie te doen slagen. Een groot aantal verschil lende soorten werd gevonden en het was dan ook geen wonder dat de deelnemers enthousiast het terrein afzochten en ver rassende vondsten deden in het schitteren de herfstbosch, waar de paddestoelen over al hun kleurenpracht ten toon stelden in alle mogelijke schakeeringen van de hel oranje vliegenzwam, de paars-roode-kool- zwam, het gele zwavelkopje en de purper rood gekleurde pracht ridderzwam tot de zwarte dropzwam en de spierwitte porce- leinen zwam toe. Contrasrijken planten dan paddestoelen bestaat welhaast niet. Grillige vormen van de aardsterren geweizwammen, oranje en witte koraalzwam bewezen dit. Doch niet alleen in kleur en vorm doch ook in grootte, geur, smaak en hardtegraad waren er de meest opvallende qontrasten. Hier de minimale mosschelojeszwam of het wieltje en ginds een groote paarse rid derzwam of een parasolzwam met een hoed van 30 cM. doorsnede. Walgelijk ruikende stinkzwammen en narciszwammen staan naast de geurige anijszwam. De jongere deelnemers werden gewezen op enkele giftige en een paar eetbare pad destoelen zcoals de honingzwam, de ge schubde inktzwam. het eekhoorntjesbrood de hanekam, de kastanje boleet, de weide- kringzwam, terwijl vooral op de giftige soorten van het geslacht Amanita b.v. de geel groene knolamaniet. de panterama- niet en de vliegenzwam de aandacht werd gevestigd. Voor velen te vroeg keerden de deelne mers 's middags naar huis terug. FEESTREDE VAN PATER BORROMAEUS DE GREEVE. De vereeniging „Katholiek Leiden" heeft gisteravond in de Stadsgehoorzaal het feest van „Christus Koning" gevierd. Onder de zeer vele aanwezigen in de zaai, waar op het tooneel tal van vanen en banieren van Leidsche R.K. vereenigingen prijkten, merk ten wij onder meer op: deken A. Homulle, pastoor Th. M. Beukers en vele geestelijken uit stad en omgeving. De bijeenkomst werd te halfnegen door dén voorzitter van „Katholiek Lelden", den heer W. J. Kriek, geopend met den Chr. groet en een kort welkomstwoord, waarna de kinderen van het R.K. Weeshuis, onder leiding van kapelaan Lobman een serie levende beelden ten tooneele brachten, waarbij het R.K. Sleutelkoor, onder leiding van den heer H Rijnbeek, zeer verdienste lijk zijn medewerking verleende. In een zestal indrukwekkende tableaux werd het begin van leed en van de Godde lijke Uerde en de wijze, waarop Christus het groote leed onderging, uitgebeeld, Daarna betrad pater Borromaeus de Greeve OJé.M den katheder. Sipr. had als onderwerp van zijn rede gekozen: „Weg met Hem 1" Juist ln dezen tijd, zoo ving spreker aan, waarin de mensch zich in waanzinnigen hoogmoed tegenover Christus heeft gesteld, is het noodig en nuttig, dat wij Katholie ken het feest van Christus Koning vieren. Ja. waarlijk Christus is Koning, zoo ver volgde spr. Hij is God en als God heeft HIJ alles geschapen, dus Christus is Koning in den vollen zin van het woord. Alles is door Hem en voor Hem, Hij is voor alles. De christenen zijn door Hem verheven tot Ko ningskinderen. Christus heeft zich tijdens Zijn leven op aarde, ln alles den Koning getoond. Als Hü op aarde komt, doet de hemel Hem uitgeleide op aarde ls HIJ de Koningszoon uit David's stam. Heel het Rijk eert hem de kinderen roepen Hosanna Als Ptlatus Hem vraagt: „Zijt GIJ Koning?" Dan staat Hij daar. de Majesteit. „Gij hebt het ge zegd - Ik ben de Koning". Hij gebiedt de stormen, het kind in Zijn armen. Magdalena aan Zijn voeten, de apostelen ln extase de engelen komen en aanbidden Hem: „GIJ zijt de Koning - Jezus Christus". Het Kerstmanifest van Pius XI is geweest een hernieuwde proclamatie der monarchie van den Godmensch over de volkeren. Wij proclameeren de unlverseele monarchie van den Gekruisigde over de wereld. De wereld van heden schreeuwt, als de Joden voor het huis van Pilatus: „Weg met Hem!" De politiek heeft gezegd: wat heeft de Christus hier te maken? De economie zegt: wij wen schen geen Christelijke zegeningen; in de laboratoria zegt men: geloof en wetenschap sluiten elkander uit. Overal klinkt het: „Weg met Hem!" Dat ls de sociale Gods- moord. De macht in de handen der menschen beteekenit boeien, gummistok en revolver; in plaats van vrede, de opstand; in plaats van liefde, de haat. „Weg met Hem!" Het is het bedrog, de leugen en het egoïsme, die zich van het volk hebben meester gemaakt. In deze dagen worden alls Godsgaven mis bruikt, kunnen de moeders haar kinde ren als kanonnenvleesch opofferen. Men maakt de huwelijkstrouw en het moeder schap belachelijk; het huwelijksleven wotri verwoesit. dat is de wereld, waarin God is uitgebannen, de wereld die roept: „Weg met Hem!" Lr dezen bitteren tijd zijn er helaas ook vele katholieken, die wankelen. Men durft zeggen, dat tn dezen tijd Gods wijsheid en liefde schuil gaan. Waarom laat HIJ het onrecht triomfeeren? zoo vraagt men. Als Hij het kon verhinderen, dan zou Zijn liefde er Hem toch toe dwingen. Het is moeilijk om zulke menschen in een paar zinnen alles te verduldelijken God kan niet het zede lijke en moreele kwaad willen, maar het physieke kwaad, het hartsverdriet, kan God willen en toelaten, hetzij als straf, hetzij als beproeving. Is het zoo dwaas, als God de wereld straft de wereld, die Hem ver geet, uitbant, geeselt, slaat en striemt Gods wijsheid en liefde zijn niet te ver eenigen met deze ellende Wij weten dat de aard» is vervloekt het leed gaat om de wereld en we weten de oplossing: „de zonde heeft den geluks-srtaa/t verwoest". God blijft wijs en de mensch bederft al les de sterren schitteren boven het slag veld God is goed en de menschen zijn slecht. Zeker ie het, dat Hij blijft.... de laatste overlevende op het slagveld der vijf werelddeelen. Laat komen wat komt, laat vallen wat velt, zoo besloot spreker zijn rede, Konink rijken zullen ineenstorten, Keizerrijken ver dwijnen, maar één Rijk zal blijven: „Het Rijk van Christus Koning!" Kapelaan Lohman vervolgde na de pauze het programma met het tweede deel van het spel van leed en liefde, waarin werd uitgebeeld de leer en de werken van Chris tus op aarde: de leeraar der liefde Hij stilt den honger der menschen Hij ge- neset de zieken Hij geeft Zich-zetf als voedsel der ziel Hij is barmhartig vcor den zondaar Hij is de vader der kinde ren welke tafereelen niet nalieten diepen indruk te maken. De uitstekende grimee ring was van den heer Ger. Hoppezak. Na een slotwoord door den voorzitt?' en den Chr. groet, zongen allen staande bet died van „Christus Koning". Zaterdagavond omstreeks halfacht is de 18-jarige E M. op den Rijnsburgerweg aangereden door een auto, waardoor zij viel en een bloeduitstorting ln het achter hoofd bekwam, terwijl zij bovendien haar linkerbeen licht verwondde. Na in het Aca demisch Ziekenhuis te zijn behandeld, kon zij naar huis worden overgebracht. Zaterdagavond tegen middernacht ls de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. B. uit Wassenaar'op de Breestraat met z:jn rijwiel geslipt. Hij sloeg met het hoofd le gen de steenen en bekwam een hersen schudding en een hoofdwonde. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2