Nog stilstand aan de fronten 80sfe Jaargang MAANDAG 30 OCTOBER 1939 No. 24417 De strijd in het Westen De strijd ter zee DENK ER AAN: HALF ZEVEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In de lucht OPENEN WIJ OM 10 UUR V.M. VROOM DREESMANN LEIDEN De vacatures in den Leidschen Raad Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Verjaardag van het fascisme verwacht Actie der Habsburgers LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden vain 30. - Incasso volgens posirecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd «IJn: per 3 maanden t. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden <f- portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mncL) FRANSCHE BERICHTEN. Aan het front is weinig gebeurd. Parijs meldt: Het weer wordt iederen dag slechter in de Vogezen en in het Saargebied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Over al ls het modderig en de rivieren wassen opnieuw. Deae weersomstandigheden maken niet alleen de plaatselijke operaties gedurende den dag en nacht onmogelijk, doch maken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ontwikkelen. Het Duitsche oppercommando beschikt thans over alle menschelijke en materieele middelen om een offensief te ontketenen, doch het schijnt, dat het overvallen is door het slechte weer, dat dit jaar buitengewoon vroeg in ingetreden. Men zal moeten wach ten tot de eerste droge koude hetterrein weer vast heeft gemaakt, niet alleen aan Moezel en Rijn, doch ook op het verdere operatie terrein. Het zicht ln de lucht is bijna tot niets verminderd en het plafond voor de vlieg tuigen is zeer laag. Derhalve ls de lucht macht practisch niet ln actie geweest. Dit is ook een kwade factor voor een offensief op groote schaal. Talrijke Fransche patrouilles zijn uitge trokken in het gebied ten Oosten van de Moezel, ten Westen van het bosch van Warndt en ten Oosten van Sarreqcemines. d.w.r. in alle sectoren, welke gewoonlijk het drukste zijn. Zij hebben eenige lijken van Duitsche soldaten gevonden, waaronder een officier, hetgeen vrij ongewoon is. aan gezien lijken van officieren gewoonlijk het eerst naar de eigen linie worden terugge bracht. Over Duitsche troepenconcentraties aan de Noordwestkust ten Westen van Bremen is niets verder bekend. Gezaghebbende kringen gelooven, dat de gepubliceerde cijfers overdreven zijn. piaar het valt niet te betwisten, dat een bepaald aantal een heden naar dat gebied gezonden is. Beves tigd wordt voorts, dat het Duitsche hoofd kwartier gevestigd is in Godesberg aan den Rijn. het stadje, waar Chamberlain verle den jaar met Hitier heeft geconfereerd. DALADIER BIJ HET LEGER VAN DEN ELZAS. De Fransche minister-president Daladier heeft in gezelschap van generaal Decamp, den directeur van het militaire kabinet, Zaterdag en gisteren een bezoek gebracht aan het leger van den Elzas. Tijdens zijn bezoek heeft Daladier persoonlijk het uit stekende moreel der troepen en het vol maakte verband kunnen waarnemen, be nevens het vertrouwen tusschen kader en soldaten, evenals het opmerkelijke werk, dat ten doel heeft de organisaties te ver sterken. De premier toonde zich voldaan over het feit. dat overal, waar de oorlogs omstandigheden dit mogelijk maakten, de economische bedrijvigheid gehandhaafd was, dank zij de nauwe samenwerking tus schen bevelvoering en producenten. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: Een Duitsch vliegtuig dat probeerde ver kenningen uit te voeren, werd door Brit sche gevechtsvliegtuigen ten Oosten van Dalkeith (Schotland) tot dalen gedwongen Het vliegtuig bleek vier personen aan boord te hebben. Twee hunner waren om het leven gekomen, de derde was gewond, terwijl de piloot ongedeerd was gebleven. Een honderdtal personen heeft de ach tervolging gadegeslagen van het Duitsche vliegtuig. Verscheidene Britsche gevechtsvliegtui gen zaten het Duitsche toestel achterna, dat. na vergeefs gepoogd te hebben te ont komen. daalde en een muur raakte. Toch trachtte de bestuurder weer op te stijgen, doch na eenige honderden meters zich te hebben voortbewogen, sloeg het toestel te pletter. De öeide overlevenden zijn als krijgsge vangenen naar Edinburgh overgebracht. De Matin" en de „Action francaise" be richten, dat binnen enkele maanden de 3che en Fransche luchtmacht te zamen drie keer zooveel vliegtuigen zullen hebben als de Duitsche en bovendien materiaal, dat superieur zou zijn. Verder wordt medegedeeld, dat tot 20 October Frankrijk acht toestellen verloren bad. terwijl 24 Duitsche toestellen omlaag gehaald waren. Sedert het begin van den oorlog zijn meer dan 250 vluchten uitge- voero overdag en 74 des nachts. Hierbij zijn waardevolle gegevens over den vijand verzameld. Binnenkort zullen 300.000 per sonen werk vinden in de vliegtuigfabrieken en de fabrieken zullen vijf keer zooveel produceeren als voor den oorlog. DUITSCHE DUIKBOOT VERGAAN. Een Fransche trawler heeft te Duin kerken de lijken van een officier en drie matrozen, allen Duitsehers, aan land ge bracht, die bij de kust opgevischt waren. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met leden van de bemanning van een kort ge leden gezonken duikboot. De lijken heb ben niet lang in het water gelegen. Boven dien zijn nog twee lijken van Duitsche zeelieden aangesjroeld aan het strand. Het is mogelijk, dat deze Duitsehers de slachtoffers zijn van de duikboot, waarover een bericht van het Fransche Havasbureau uit Parijs spreekt. Het schijnt, zoo wordt hierin gezegd, dat een groote Duitsche onderzeeër door de Fransche marine tot zinken is gebracht. Torpedojagers en be wapende trawlers, die gespecialiseerd zijn in den strijd tegen onderzeeërs en geassi steerd worden door watervliegtuigenzijn de laatste dagen zeer actief ln de Noord zee opgetreden. Versaheiden aanvallen op Duitsche duiktoooten vonden plaats en het schijnt, dat minstens één duikboot daar bij vergaan is. Het is uiterst moeilijk vast te stellen, of een aanval gelukt, is. De karakteristieke olievlek kan ter misleiding opzettelijk door dc duikboot zelf veroorzaakt zijn. Dit keer heeft men evenwel bij de plek van den aanval de lijken van Duitsche officieren en matrozen op het water zien drijven. Dit moeten, zoo zegt Havas, leden van de be manning eener duikboot geweest zijn, die letterlijk door een dieptebom opengesneden is, of van mannen, die waarschijnlijk ge probeerd hebben aan de oppervlakte te komen, toen hun schip hiertoe niet meer in staat was. NOORSCH SCHIP GEZONKEN. Een Noorsch schip is in de Noordzee ge zonken. De bemanning van 30 koppen is aan land gebracht; 3 opvarenden zijn met verwondingen naar een ziekenhuis te Lon den vervoerd. GEVANGENEN AANGEBRACHT. Een Britsche gewapende koopvaardij- kruiser heeft in een Schotsche haven 80 Duitsche zeelieden aan wal gezet. De kade werd streng bewaakt door soldaten en po litie. In vier autobussen werden de Duit sehers naar een interneeringskamp ergens ln Schotland gebracht. DE „CITY OF FLINT". Met de „City of Flint" blijft het een vreemde historie. Volgens de laatste be richten zou het schip Zaterdagavond wer kelijk Moermansk hebben verlaten, maar zeker is men nog niet daarvan. In politieke kringen in Amerika is men van oordeel, dat uit verklaringen blijkt, dat de Russen j>ogen zich aan de zaak te onttrekken zonder de Duitsehers te hinde ren. In de machine-schade heeft Moskou een wettige basis gevonden, zonder schade te doen aan zijn neutraliteit. Uit de inlich tingen, waarover het ministerie beschikt, blijikt, dat bij aankomst te Moermansk de sovjet-autoriteiten de argumenten van de Duitsche prijsbemanning niet voldoende achtten. DE DUITSCHE KAPERSCHEPEN. Waar zijn de Duitsche vestzak-slagsche pen „Admiral Scheer" en „Deutschland"?, aldus de vraag, die de Londensche bladen stellen. De „Daily Mail" acht het merkwaardig, dat tot nu toe slechts twee Britsche sche pen. namelijk de „Clement" en de „Sto- negate" het slachtoffer geworden zijn van de twee Duitsche schepen, die op zee zou den rondvaren. De „Deutschland" heeft de „City of Flint" buitgemaakt en het Noor- sche s.s. „Lorenz W Hansen" tot zinken gebracht, zoodat de ..Admiral Scheer" in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan alleen dc ..Clement" getorpedeerd heeft. Duitschland zou evenals in 1914 en 1915 door bemiddeling van geheime agenten in de Zuid-Amerikaansehe havens zijn sche pen kunnen ravitailleeren. In dat verband herinnert het blad er aan. dat het Duit sche s.s. „Borkum" op 9 October uit Mon tevideo vertrokken is, vermoedelijk in de richting van de „Admiral Scheer". Voorts verliet de „Dresden" Valparaiso en de „Ha- velland" Punta Arenas. Het is mogelijk, dat de „Deutschland" naar het Zuiden gaat, ter vervanging van de „Admiral Scheer". Er zijn trouwens nog meer aanwijzingen omtrent de bewegingen der twee schepen. Op 20 October verliet de Duitsche tankboot .Emmy Friedrioh" de Mexicaansehe haven Tampico met petro leum en vijf daten later is de „Togo" uit Boma (Congo) vertrokken. vanaf Woensdag 1 Nov. a.s. sluiten wij des avonds om behalve des Zaterdags (10 uur). Wegens het feest van Allerheiligen Woensdag 1 Nov. a»s. 1939 (iELgez. Med.-) DE HEER v. d. REIJDEN NEEMT ZITTING De heer J. A. van der Reijden. De heer J. A. van der Reijden heeft zijn benoeming tot lid van den Leidschen ge meenteraad, waar hij de plaats zal inne men van den heer D. van der Kwaak, aan genomen. De thans gekozene maakte reeds eerder deel uit van de christelijke-historische raadsfractie. HOE ITALIË WERKT. Naar aanleiding van de viering van het 17-jarige bestaan van het fascistische regime is voor-het Palazzo Venezia te Rome een betooging gehouden door een geweldige menigte, die met groot enthousiasme om Mussolini riep. Toen deze op het balkon verschenen was, zei hij het volgende: „Op den verjaardag van de revolutie der zwarthemden staan wij van de Alpen tot den Indischen Oceaan, compacter, sterker en .vastberadener dan ooit. (Gejuich). Heden ten dage. evenals vroeger, eischt het fascisme voor zichzelf slechts één voor recht: bij elke gebeurtenis op te bouwen en te marcheeren met en voor het volk". Mussolini heeft vervolgens het nieuwe gebouw van den Senaat Ingewijd. De voorzitter. Suardo. zeide in een rede, dat de Senaat de waarlijk Romeinsche rust bewondert, waarmede de Duce in deze be wogen tijden het lot van Italië leidt. De Senaat, aldus Suardo. onthoudt zich bij zijn arbeid van onwaardige en vruchtelooze critiek en volgt de traditioneele geboden van trouwe toewijding aan vaderland en koning. Hij wacht de bevelen van den Duce af, om deze uit te voeren. In een kort antwoord herinnerde Mus solini aan den gedurende 17 jaren van fas cisme geleverden gemeenschappelijken ar beid, die ook in de toekomst zou voortgezet worden, om een steeds grootere macht van het vaderland te bereiken. In den loop van den middag wijdde de Duce nog vele andere nieuwe gebouwen en straten in. o.a. de „Via Imperiale", die het centrum van Rome met het terrein der wereldtentoonsteling van 1942 en met de zee verbindt. Vervolgens begaf Mussolini zich naar het Capttool. waar hij de plechtige overhandiging van het tweede deel van het nieuwe burgerlijke wetboek door den minis ter van Justitie. Grandi. aan den gouver neur van Rome bijwoonde. Gelijk in Rome werden ook in alle steden en dorpen van het Italiaansche imperium op den historischen 28sten October de ge durende het afgeloopen fascistische jaar voltooide bouwwerken feestelijk ingewijd. In het geheel waren dat ditmaal niet min der dan 1500 bouwwerken, die meer dan 900 millioen lire gekost hebben en waaraan 16 millioen werkdagen besteed zijn- In het gebied, waar eeuwenlang de Pontijnschc moerassen lagen, heeft Mussolini gisteren de vijfde en laatste stad van dit gebied, Pomezia, ingewijd. Zelf heeft de Duce op een der akkers, die aan de gezinnen van oudstrijders ter be schikking zijn gesteld, het eerste zaad uit gestrooid Toegejuicht door de bevolking van de nieuwe stad. hield Mussolini tot de boeren de volgende toespraak: „Het achttiende jaar van de fascistische tijdrekening kon niet onder gunstiger auspiciën beginnen. Het begint met de in wijding van Pomezia. de vijfde gemeente van den Pontijnschen akker, de jongste ge meente van Italië. De strijd tegen de doode- lijke moerassen heeft tien jaren geduurd, maar thans kunnen wij onze volkomen en ontegenzèglijke overwinning vieren. Het ls een overwinning op de ongeregelde krachten der natuur, een overwinning ook op de non activiteit van de vorige regeeringen. die hebben' afgedaan en nooit meer zullen te- rugkeeren. Om deze overwinning te kunnen behalen hebben wij tal van ingenieurs, geheele phalanxen van deskundigen en een menigte an arbeiders bdeengebracht. en zij hebben I de wegen door dit gebied getrokken, de ka- BINNENLAND. Een verplichte arbeidsdienst voor werkloo- zen gewenscht? f Binnenland 3e Blad). Hoe een gehucht in Indië verdween (Binnenland, 3e Blad). Brand in de mijn Laura te Eijgelshoven, (Laatste Berichten le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Prijshoudende stemming - Weinig veranderde koersen - Ameri kanen na lager opening lichtelijk ver beterend - Nederlandsche beleggingen verdeeld. BUITENLAND. Het Huis Habsburg over de oude Donau- monarchie (le Blad). Mussolmi spreekt, doch niet over den oor log (le Blad). Finland en de sovjets (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Helder tot halfbewolkt. Ochtend nevel, droog weer. Sterke nacht vorst. Overdag zelfde temperatuur Zwakke tot matige meest Zuid- Oostelijke wind. nalen gegraven en er huizen gebouwd om leven te wekken, daar, waar de dood heerschte. Indien het fascistische regime gedu rende de eerste zeventien jaren van zijn bestaan geen ander actief zou hebben T*\ TV 1 i behaald dan dit werk van de cultivee- xJ XXI ring der Pontijnsche moerassen, dan zou dit alleen reeds genoeg zijn om aan de eeuwen, die nog komen zullen, de glorie en de macht van dit regime te ver kondigen. Maar het regime heeft andere gewel dige ondernemingen op zijn actiefzijde staan en heeft deze reeks nog lang niet uitgeput; het beschikt bovenal over een niet te bedwingen wilskracht. Kameraden van het land, zet u onmid dellijk aan den arbeid met die intelligente volharding, die een kenmerkende eigenschap is van het Italiaansche ras. Haalt uit uw land de grootste rijkdommen in het belang van u zelf en van de natie. Deze akkers, die u door het werk van de nationale vereeni- ging van oudstrijders zijn toegekend, kun nen eens het eigendom zijn van uzelf en van uwe kinderen. Dit zal uitsluitend van uzelf afhangen". Bij zijn terugkeer naar Rome werd Musso lini door een enorme menigte toegejuicht. Op de Piazza Venezia werden geestdriftige betoogingen gehouden, die Mussolini nood zaakten, verscheidene malen op het balkon te komen om de menigte te begroeten. WERING OM ITALIË EN DEN BALKAN. Victor Gordon Lennox, de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, be treurt in een artikel, waarin hij een over zicht geeft van de politiek van Italië in de laatste jaren, dat Hitier geweigerd heeft Mussolini's matigenden invloed te aan vaarden. Hij brengt hulde aan het besluit van den duce te verzekeren, dat de oorlog, welke hij geprobeerd had af te wenden- niet zal overslaan op de Middellandsche Zee. Lennox schrijft, dat de houding van Mussolini in de laatste paar weken onbe twistbaar zijn positie, zoowel als leider van Italië en als internationaal staatsman, ten zeerste heeft versterkt. Zijn houding in den tegenwoordigen oorlog is voorts een bewijs voor het onafhankelijk oordeel, dat de duce gedurende de achttien jaren van zijn leidersschap bij zoovele gelegenheden heeft getoond. De hoop. dat er thans een actieve samen werking zal komen tusschen de beide voor naamste mogendheden van het Oostelijk deel der Middellandsche Zee. Italië en Tur kije, bij de bevordering van de beweging voor een Balkan-eenheid, wordt aangemoe digd. doch het is mogelijk, dat Groot-Brit- tannië en Frankrijk hun invloed zullen moeten aanwenden, indien bezwaren van Burgarije tot een Balkanentente toe te treden, zullen moeten worden overwonnen. Groot-Brittannië verlangt de Balkan- staten niet in den oorlog te zien betrokken. Het is aan Fransche zijde het conflict in gegaan om tegenstand te bieden aan de Duitsche poging Europa met geweld te overheerschen en indien Duitschland nu of later zou probeeren den Balkan te over heerschen zou Groot-Brittannië de midde len vinden Duitschland ook daar te weer staan. Zoo lang de Balkanvolken evenwel hun vastberadenheid laten zien aaneenge- schaard te staan voor het behoud en de verdediging van de nauwgezet in acht ge nomen neutraliteit, moet Groot-Brittannië hun wijsheid goedkeuren en hun de ver zekering geven van zijn onschokbare vriendschap en steun. Slechts een onbe zonnen profeet zou voorspellen, dat deze oorlog tot het einde toe zal worden uitge vochten tusschen de drie groote mogend heden, die er nu bij betrokken zijn. Het is mogelijk, dat Groot-Brittannië en Frankrijk nieuwe bondgenooten of nieuwe vijanden zullen ontmoeten, doch er kan niet worden verwacht, dat eenige Euro- peesche natie den modernen oorlog zal in gaan. tenzij de door haar verkozen neutrali teit zoodanig bedreigd of gewraakt wordt, dat zij uit zelfverdediging tot deelneming aan den oorlog wordt gedreven. De tijd zal leeren of Rusland Balkanambities heeft welke, indien zij met geweld zouden wor den naar voren gebracht, uitbreiding van den oorlog tot Zuidoost-Europa onvermij delijk zou maken. Aan het einde van vroegere oorlogen werden de vredesvoorwaarden door de overwinnaars gedicteerd. Neutrale sta ten, die feitelijk ongewapend zijn, had* den niet de middelen er op aan te dringen, dat ook naar hen zou worden geluisterd. Na dezen oorlog zal dat niet langer het geval zijn. De meening der neutralen kan bij de volgende regeling van beslissend belang blijken te zijn. In een beschouwing over den Europee- schen oorlog en de positie van Italië, komt het blad ..Telegrafo" tot de conclusie, dat er niets in Europa zal beslist worden, zon der dat Italië hierin zijn stem laat hooren. De positie van Italië ten aanzien van het Europeesche conflict, aldus het blad, dat goede relaties met het Chigi- paleis onderhoudt, wordt uitsluitend bepaald door het eigenbelang van het koninkrijk en zal niet beïnvloed wor den door eenige buitenlandsche diplo- tie of ideologie. Na de ervaring van den bloedigen we reld-oorlog. van de sancties en van twin tig jaren fascisme, laat het Italiaansche volk zich door geen propaganda meer beet nemen en zijn leider voert een strikt Ita liaansche politiek. Oostenrijksche legitimisten, die nauw contact houden met den Habsburgschen troonpretendent Otto, hebben aan het Pa- rijsche dagblad „Intransigeant" de volgen de verklaring gezonden: „Volgens aartshog Otto en de legiti misten valt het niet te betwisten, dat een oplossing van het probleem van het Donaubekken slechts tot stand kon komen door een innige samenwerking tusschen de staten, die de oude Oos-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1