CoAoa\ De Dardanellen Nieuws Trilbeelden uit het verleden 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 October 1939 Vierde Blad No. 24416 Een voortdurend strijdpunt in de wereldpolitiek Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden VRAGENRUBRIEK UW HUIS TOCHTVRIJ Ataturk's werk wordt voortgezet Het Turksch-Engelsch- Fransch verdrag. Langzaam maar zeker ging Engeland in de achttiende en negentiende eeuw voort op den vastgestelden weg: het verkrijgen van belangrijke strategische steunpunten, speciaal op den weg naar het kwetsbaarste deel van het imperium, Indië. Gibraltar, Malta Suez, Aden, Singapore en Kaap stad werden een voor een direct of indi- recht onder Engelsche heerschappij gesteld Na den val van het Napoleontische kei zerrijk begon Engeland zich ook te inte- u teren voor de Dardanellen, den eeni- gen doorgang voor de Russische Zwarte Zeevloot naar de Middellandsche Zee. Ruim een eeuw reeds poogde Engeland de macht te krijgen aan den voet van Konstanti- nopel's honderden minarets. Turkije is echter wispelturig, speelt het eene oogenbllk met Engeland onder één hoedje, om daarna den vroegeren vriend den rug toe te keeren en met diens natuur lijken vijand. Rusland, overeenkomsten at te sluiten. Tot op heden is Turkije's hou ding die van den diplomatieken weifelaar geweest. Zoowel Ataturk als diens opvolger zijn voortgegaan met de oude politiek van v. 1. lenden koers. Turkije voerde onderhandelingen met Rusland, verbrak deze plotseling en sloot een verdrag met Engeland. Doch dat be- teekent absoluut niet. aldus zeggen zoowel Moskou als Ankara, dat het contact tus schen de beide landen is verbroken. Ge zien in het licht van de historie moet ook dit Turksch-Engelsch-Fransch verdrag be schouwd worden als een behendig pogen van Turkije om veilig tusschen de klippen door te zeilen. Een pogen dat als hoofd doel heeft het behouden van de positie van onafhankelijken bewaker der Darda nellen. Het begin. Sedert in 1807 plotseling Engelsche oor logsschepen voor de Dardanellen versche nen. dateert de strijd tusschen Engeland en Rusland om de macht in deze zeestraat. Daarvoor was het Dardanellenvraagstuk uitsluitend een kwestie geweest tusschen de beide direct-belanghebbenden, Rusland en [Turkije. Engeland wilde niet de kans loo- pen, dat Rusland op een ongelegen mo ment een sterke vloot uit de Zwarte Zee óc Middellandsche Zee op zou sturen, «aarom Turkije werd gesteund in zijn ver langen om een vaarverbod voor vreemde oorlogsschepen door de zeestraat te krij gen Dit verbod kwam af, doch Engelsche oorlogsschepen lagen toch nog langen tijd voor Konstantinopel. Turkije toonde zich dankbaar jegens Engeland en toen in den Krimoorlog opnieuw de Britsche oorlogs marine voor de straat verscheen, deed Turkije geen poging de doorvaart te ver hinderen. Zoo hielp Turkije de nederlaag ui Rusland bezegelen, Engeland voelde zich sterk en toen de vrede van Parijs in 1856 kwam, werd vastgesteld, dat alleen Turksche oorlogsschepen door de Darda nellen mochten varen. Rusland zat opge sloten, doch al spoedig deed het een nieu we poging om vrije doorvaart te krijgen, een poging met geweld, die echter op niets uitliep, want ook Engeland verscheen in de Zee van Marmora, toen de Russen voor Konstantinopel hun anker lieten vallen. De 13e Juli 1878 bracht den vrede van Berlijn, die opnieuw Rusland den toegang tot de Middellandsche Zee ontzegde. Op nieuw was voor eenige jaren een periode van rust ingetreden, doch het oude strijd punt bleef bestaan en Rusland poogde nog vele malen langs diplomatieken weg zijn doel te bereiken, echter zonder resultaat. De wereldoorlog. Zoo bleef de toestand tot den wereld oorlog van 1914-T8. Met behulp van Duitschland ging Turkije de oevers der zeestraat beveiligen met forten. Rusland en Engeland gingen reeds den buit verdee- len voor ze dezen hadden veroverd. Rus land kreeg de straat en Engeland stelde zich tevreden met een paar eilandjes er voor, Imbros en Tenedos. Die eilandjes wa ren reeds overgegaan In het bezit der ge allieerden, de straat echter nog niet. En ondanks de hevige aanvallen van zeezijde \iit met wekenlange bombardementen en van landszijde met stormaanvallen van hon derdduizend man, bleven de Turksche for ten het houden. De oudste kanonnen, zelfs honderden jaren oude, welke uit de musea waren gehaald, deden dienst. In den nacht werden de door Rusland gelegde mijnen opgevischt door kleine Turksche visschers- schepen en versleept naar de zijde van de Engelsche schepen, zoodat deze er den vol genden dag op stootten. Met waren hel denmoed vochten de Turksche soldaten te gen de groote overmacht. De forten werden in puin geschoten, doch juist op tijd wis ten de bezettingen steeds het licht geschut in veiligheid te stellen en op de rotsen een nieuwe, veiliger standplaats te geven. En geland gaf het op na maandenlang vech ten. In 1916 werd een nieuwe poging gedaan. Rusland vocht als een wanhopige mee. Want de Oostzee was door de Duitschers afgesloten, de Witte Zee was bijna het ge- heele jaar dichtgevroren, zoodat Rusland er groot belang bij had. dat de Zuidelijke zeeweg vrij kwam voor de handelsschepen. Doch de Turken hadden de forten her bouwd en aanzienlijk versterkt. Een groote hoeveelheid munitie was aangemaakt, soms van de wonderlijkste grondstoffen. En hon derden Tommies vonden den dood bij de bestorming van de forten door tot granaten gevormde conservenblikken, welke uit ka nonnen van honderd Jaar oud werden af geschoten Aanval na aanval werd afgeslagen. De grootste slag van den oorlog werd Enge land wel toegebracht in de Dardanellen, die gesloten bleven voor ieder vreemd schip. Het einde van den oorlog bracht de ne derlaag voor Turkije Zonder ook maar meer een enkel schot te lossen moesten de Turken hun forten, welke zij vier Jaar lang zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt jglg (Ingez. Med.) zoo hardnekkig hadden verdedigd, overge ven. Twee Jaar later volgde het voor Tur kije zoo vernederende verdrag van Sèvres. Het Europeesche deel van Turkije verviel aan Griekenland, slechts Konstantinopel en een klein stukje land bij deze stad ble ven aan Turkije. Tot groote verbazing van Rusland werd op aandringen van Engeland ook in het verdrag bepaald, dat de zee straat vrij vaarwater is, zoowel voor oorlogs- als voor handelsschepen, van welke nationaliteit ook. Doch van deze verbazing bekwam de Sovjet, toen de Engelsche oorlogssche pen gingen oefenen op de Zwarte Zee, terwijl Rusland daar geen vloot meer bezat en de geheele kust van den Krim onbeschermd lag. Turkije herleeft. Het verdrag van Sèvres was geteekend door een machteloozen Sultan, die een groot deel der belastingen noodig had voor eigen behoeften. Doch door de vernederen de bepalingen kwam bij de Turken de na tionale trots boven en toen Kemal Ata turk zich aan het hoofd stelde van de na tionalisten en den sultan afzette, werd aan Engeland medegedeeld, dat het Turksche volk dat verdrag niet erkende. Ataturk be gon zijn macht te voelen. Hij zag, dat Rusland zich ook weer op de Zwarte Zee begon te wapenen en begreep, dat Enge land wel te vinden zou zijn voor een nieuw verdrag, waarbij de Dardanellen tot neu traal gebied zouden worden verklaard. Zoo werd in 1922 de conferentie van Lausanne gehouden. Verschillende landen werden daartoe uitgenoodigd, alleen Rusland niet. Doch de Russische diplomaat Tsjitsjerin wist tenslotte toch toegang tot de congres zaal te verkrijgen. Daar zag hij den Turkschen afgevaar digde alleen staan, tegenover het machtige Engeland en zijn vrienden, die hun wil wilden doorzetten. Dadelijk schaarde Rus land zich aan de zijde van Turkije. Tsjit sjerin hield een lange rede, waarin hij ver schillende eischen stelde, tot groote ver ontwaardiging van den leider der Britsche delegatie, Lord Curzon, die vast van plan was Rusland zooveel mogelijk tegen te wer ken. daar Engeland de macht in de Zwarte Zee wilde behouden. En toen Rusland de eischen stelde, zoo als Engeland dat vroeger gedaan had, n.l. de sluiting van de Dardanellen voor alle oorlogsschepen, bepleitte Lord Curzon het nieuwe parool „Vrij heid der zeeën en zeestraten." De Rus sen protesteerden, doch het hernieuw de Turkije was nog zwak. de staatskas was uitgeput en de hulp der Engelsche bankiers was onmisbaar. Zoo teekende Rusta Aras het verdrag, dat Turkije iedere zeggenschap over zijn zeestraat ontnam. Want zoowel in oorlogs- als in vredes tijd zouden zoowel handels- als oorlogs schepen kunnen passeeren, echter op voor waarde, dat in de straat geen oorlogsda den werden verricht. Bovendien werd nog bepaald, op aandringen van Rusland, dat een land niet meer schepen door de straat mocht zenden dan het zelfde aantal, dat de sterkste vloot der Zwarte Zeestaten omvat. Engeland gaf hierin toe en zoo werd in 1923 het verdrag onderteekend. Het verdrag van Montreux. Doch de nationalistische beweging van Ataturk werd sterker en sterker. De oor log van Italië tegen Abessynië maakte den toestand in de Middellandsche Zee riskant, Turkije voelde het groote bezwaar van de onbeschermde Dardanellen. Want het ver drag van Lausanne sprak alleen maar van een vrede en van oorlog. Niet van oorlogs gevaar, dat juist nu ontstond, en noodza kelijke verdedigingsmaatregelen elschte. In 1936 zond Turkije een nota aan En geland, Frankrijk, Italië, Griekenland, Roe menië, Bulgarije en aan den Volkenbond. In deze nota werd medegedeeld, dat de Turksche regeering het verdrag van Lau sanne niet langer kon erkennen, doch dat zij wel bereid was tot een ander verdrag. Engeland, Frankrijk en Rusland namen die mededeeling kalm op, men had reeds iets dergelijks verwacht en 22 Juni 1936 werd te Montreux een conferentie belegd. Engeland, Frankrijk, Rusland. Japan, Roe menie. Griekenland. Bulgarije en Joego slavië waren daarbij aanwezig. Italië had bericht gezonden, dat men daar niets voor een dergelijke conferentie voelde, daar Ita lië ook het verdrag van Lausanne niet had onderteekend. Een sterk Turkije, dat wist wat het wilde, stelde zijn eischen. Die dadelijk in discussie werden genomen, met welke discussie Turkije meteen werd uitgeschakeld, want als in Lausanne ging het ook nu weer tusschen Rus land en Engeland. Beiden zijn het er wel over eens, dat Turkije opnieuw het recht moest hebben de oevers weer te bewapenen, maar de kwestie ging weer over den toegang van de Engelschen tot de Zwarte Zee en den toegang der Russen tot de Middellandsche Zee. Tenslotte gaven beiden echter iets toe en voor het eerst sinds honderd jaar waren Turkije, Engeland en Rusland het samen eens! Door den nood gedwon gen, want alle drie voelden ze geva ren dreigen van de Italiaansche zijde en ze begrepen, dat onderlinge geschil len nu zeer ongewenscht zouden zijn. Overeengekomen werd tenslotte, dat ieder land, dat niet aan de Zwarte Zee ligt. een vlooteenheid, bestaande uit een kruiser en twee torpedobooten van samen niet meer dan 14000 ton, door de straat mocht zenden. Een land dat aan de-Zwarte Zee ligt. is eveneens gebonden aan bepaal de grenzen voor het zenden van schepen r.aar de Middellandsche Zee. Ataturks werk werd voortgezet. Want diens streven was het zijn land te verster ken en den vrede te bewaren, zoowel met Engeland als met Rusland, in het belang van Turkije. Het nieuwe verdrag met En geland en Frankrijk was een uiting van dezen wil, vooral nu bleek, dat dit verdrag absoluut niet beteekende, dat Turkije den sleutel van deze belangrijke toegangspoort had afgegeven. Het contact met Rusland bleef behouden In hoeverre deze koers van Turkije in vloed zal uitoefenen op de ontwikkeling der internationale situatie valt nog onmo gelijk te zeggen. Vast staat slechts, dat Engeland thans gelegenheid heeft den toe voer van grondstoffen naar Duitschland via de Zwarte Zee te blokkeeren. Bovendien is de invloed van Turkije en daarmee die van Engeland op de Balkanstaten belang rijk vergroot. Dat de houding der Balkan- D. v. V. te R. - Waarschijnlijk moet de te werkstelling als geëindigd beschouwd worden of althans als tijdelijk onderbroken. De ver goeding treedt nu in de plaats van loon en andere uitkeeringen. H. V. te L. - Het percentage, dat betaald moet worden als successierecht hangt samen met de grootte der nalatenschap. Voor broers en zusters loopt het percentage van 13 tot 22, voor kinderen van broers en zusters van 19,5 tot 28,5. Bovendien worden thans 20 opcenten op het recht van successie geheven. A. B. C. - De man is wettelijk verplicht in het onderhoud te voorzien. Bij weigering hieraan te voldoen, moet een zoogenaamd alimentatie vordering worden ingediend bij de rechtbank. Daartoe is de hulp van een procedure noodig. Voor onvermogenden is kostelooze behandeling mogelyk. W. R. te L. - Nu de huurovereenkomst is vervallen, behoeven geen procenten uitgekeerd te worden, tenzij uit de bepalingen, waaronder de diensten zijn bewezen, het tegendeel mocht blijken. H. L. te A. - Als zij geheel zelfstandig het werk uitvoeren, behooren geen zegels geplakt te worden. C. J. te K. - Alle verdiensten en inkomsten moeten worden opgegeven. Aan de hand van deze opgaven wordt beslist, of onder de ge geven omstandigheden vergoeding kan worden gegeven. wil ook zeggen: geen bin nendringende gassen bij luchtaanvallen. Inlichtingen: Molensteeg 27, Tel. 21375 (Na 6 uur: 26217). - Houten en stalen rolluiken. 1661 CIngez. Med.) Mij. Nederland JOHAN DE WITT, 27 Oct. van Lissabon te Amsterdam JAN Pz. COEN 27 Odt. nam. van Lissabon te Amsterdam ver wacht. My. Nederland TARAKAN, 26 Oct. van Java te Port Said: gaat naar Genua MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 27 Oct. van Lissa bon via Kaapstad, naar Batavia. Java-New-York Lijn JAPARA. 26 Oct. van Kaapstad naar Java. HollandAmerika Ljjn ZAANDAM, R'dam n. New-York, 27 Oct. uit den N. Waterweg. Silver-Java-Pacific Lün BOSCHFONTEIN, 29 Oct. van Beira te Sabang. Diverse Stoomvaartberichten ALGARVE. 26 Oct. van Korsör te Aabenraa. landen voor de groote mogendheden zeer belangrijk is, blijkt wel duidelijk uit de verschillende berichten daaromtrent, o.a. over de eischen, welke Rusland aan Tur kije heeft gesteld betreffende het vormen van een Balkanblok, dat Rusland en. Duitschland zou steunen. Door de weige ring dezer Russische eischen zou. zoo wordt uit Belgrado gemeld, de solidariteit der Balkanlanden versterkt zijn d.w.z. de invloed van Engeland zou er zijn vergroot. Algemeen wordt dan ook verwacht, dat dit verdrag, het laatste van een lange rij, nog zeer belangrijke gevolgen zal hebben. VERREE TEASDALE, die volgens Amerikaansche critici prachtig ?Pél te zien geeft in de film „Fifth Avenue Llrl met Ginger Rogers, ving op 10-jari- 8en leeftijd haar carrière aan als ..neger"- «ngeres en de tooneelvrees, die zij bij die Selegenheid uitstond, is zij, volgens haar' r_c nimmer geheel te boven gekomen, "«boren in Spokane, Wash., verhuisde de -lange Verree Teasdale met haar familie naar New York City. waar zij school ging. aar zij van kinds af aan belangstelling ad voor tooneel en muziek, bezocht zij de «merican Academy of Dramatic Arts en de ,inï ^ork School of Expression. Na haar naexamen klopte zij aan bij de impre- nos van Broadway. Drie maanden later zij haar eerste kans, een rolletje in d» !aper to Marry". Verree trok het eerst EtlAa"dacht tijdens haar optreden met Haar 1:rVmore in „The Constant Wife" „J, daaropvolgende succesrol was een wi,;':S€r in het stuk "Th6 Greeks Had a d for it", in 1932, tijdens haar optreden "Experience Unnecessary", bood M.G.M. haar een rol aan in „Skyscraper Souls", haar filmdebuut. Verree Teasdale verwierf oogenblikkelijk succes, kreeg een contract en een belangrijke rol iri „Payment Defer red". Belangrijke films, waar zij in optrad, zijn „Dr. Monica", ,.A Midsummer Night's Dream". „The Milky Way" en „First Lady". KATHRYN ADAMS. Het meisje op wie Gregory La Cava durft te wedden. Gregory La Cava is een van die produc tieleiders in Hollywood, die door de maat schappij. waarvoor hij werkt, altijd met een onbestemd wantrouwen wordt gadegeslagen. Hij behoort tot die groep van werkers, aan wie de opdrachtgevers weinig houvast heb-, ben. Hij laat niet veel uit over zijn werk, „hij doet". Hij werkt niet volgens de ge- standariseerde normen van het produc tieschema, dat in filmland in zwang is. La Cava heeft een natuurlijk gezag, de reden waarom men liever tegen hem schertst. Maar hij zegt: ..Kunnen doe ik het zeker, ais U het wenscht zal ik het doen, maar dan komt er geen La Cava als onder- teekening". En dat is nou juist, wat de heeren filmmagnaten niet bedoelen. Zij weten namelijk, dat de naam La Cava een wezenlijk bestanddeel van het succes van diens films is en zij geven La Cava carte blanche, waar hij het vraagt. Sommigen beweren, dat La Cava durft, maar hij zelf haalt zijn sohouders op en weet, dat alleen de overtuiging telt. Toch is hij niet eigenwijs en heeft een open oog en oor voor een beter standpunt. Dat be wees onlangs het feit, dat twee weken na beëindiging van de film ..Fifth Avenue Giri" hij de hoofdrolspeelster, Ginger Rogers, uit Honolulu naar de R.K.O. Studio's terug liet roepen om een andere slotscène voor de film op te nemen. Dat La Cava's aparte kijk op bepaalde zaken van de film hem tot tweemaal toe In het gelijk heeft gesteld, daar waar iedereen zeker wist, dat hij zou falen, bewijzen Andrea Leeds en zijn jongste „ontdekking", Kathryn Adams. Andrea Leeds behoorde tot het type meisje, dat Hollywood niet ambieerde en niet wilde kennen. Zij was te gewoon, miste die uitgesproken eigenschappen, de zelfs de meest onbenullige onder haar seksegenoo- ten toegang tot de studio versohaffen. Maar La Cava monsterde haar en ontdekte in het meisje artistieke eigensohappen. Hij gaf haar de moeilijkste rol in de film „Stage Door"Thans wordt Andrea Leeds aan gekondigd met Cary Cooper in „The Real Glory". Een geheel ander itype is Kathryn Adams, een schoolmeisje nog, dat La Cava volgens sommigen voor een zeldzame „vondst" houdt. Het gebruik van superlatieven is den regisseur echter vreemd. La Cava zegt van Kathryn Adams, dat hij op haar durft te wedden. Kathryn HChn, zooals de nieuweling oor spronkelijk heet. stond op het punt met een groote desillusie naar huis en naar de schoolbanken terug te keeren. Zij had ver geefs meegedaan aan Jesse Lasky's film wedstrijd. toen La Cava, die in de jury van de halve finale zat, haar bij den arm pakte en haar mededeelde, dat zij hem geschikt leek voor een groote rol in de film „Fifth Avenue Gdri". Den volgenden dag zat de 18-jarige stu dente in de psychologie aan bij een scena rio-conferentie, waar ook Ginger Rogers en andere bekende sterren bij tegenwoordig waren. La Cava, die zonder draaiboek opneemt^ houdt gewoonlijk bij iedere scène een der gelijke gedachtenwisseling. Met zijn allen bespreken de artisten dan het te verfilmen gegeven en denken voor zichzelf en voor elkaar de dialogen uit. Bij de conferenties van „Fifth Avenue Girl" gaf Kathryn Adams blijk van groote intelligentie. „ROBERT KOCH. DER BEKAMPFER DES TODES". Een nieuwe Emile Jannings-film. „Robert Koch, der Bekampfer des Todes", waarvan onilangs in Berlijn de première ging, roept een belangrijk tijdperk der cul tuurgeschiedenis voor ons op. In deze pe riode werd de medische wetenschap in nieuwe banen gebracht. Door geniale vond sten van een enkel man, Robert Koch, zou alles, wat tot nu toe als een vaste waar heid gold. omver worden geworpen. Koch, de eenvoudige plattelandsdokter had zich geheel in* dienst van zijn opgave gesteld. Hij verwaarloosde zijn persoonlijk leven en had slechts tijd voor zijn experimenten. Hij Deze scène uit de bekende Rudolf Valen tino film, „The Pour Horsemen of the Apo calypse", is een van de 24 episoden in een der nieuwste uitgaven van de ..March ol Time" filmseile, „The Movies March on", die ons dè verschillende stadia in de ont wikkeling van de Amerikaansche filmkunst toont, van haar aanvang met „The Great Train Robbery" af. tot op heden en zelfs in komende producties. Episoden -uit oude populaire films als Mary Pickford's „The New York Hat". „The Kid,", „The Birth of a Nation", Keystone comedies, „A Night Out" met Charlie Chaplin en het eecste op treden van Mickey Mouse maken deel uit van een overvloed van onderwerpen, die herinneringen aan dien goeden ouden bioscooptijd opwekken. liet zich niet klein krijgen door kuiperijen en tegenwerkingen, maar ging recht op zijn doel af: „De menschheid genezen van een der vreeselijkste ziekten". Een „eenvoudig geval" was deze Koch dus niet. en beslist niet voor zijn collega, den alom gevierden Rudolf Virchow, die toenmaals de „paus" der geneeskunde was. Het duel der twee geleerden is ook nu nog een spannende gebeurtenis, waardoor een ieder geboeid zal worden, want ook voor den leek is deze strijd, tusschen den erken den geleerde en den „nieuwlichter uit de provincie" een boeiende merkwaardigheid, en interessant als bladzijde uit de geschie denis van het geestelijk leven van vóór honderd jaar. Toen Emil Jannings het plan opvatte, het groote tegenspel der twe? geleerden op het filmcand vast te leggen, c ïtdekte hij al spoedig de dramatische werking der opeen volgende stadia van dit conflict. Het was niet meer noodig er iets by te fantaseeren. De werkeiyke gegevens boden stof genoeg voor een bewogen dramatisch filmwerk. De auteurs van de film „Robert Koch, der Bekampfer des Todes", Paul Joseph Cre- mers en Gerhard Menzei voor het ontwerp en Walter Wassermann en C. H. Diller voor het scenario, legden het accent op het con flict, dat de twee geleerden vijandig tegen over elkaar stelde. De twee verschillende polen, de figuren Koch en Virchow, loopen als een draad door het geiheele filmwerk. Het dramatische effect ontspringt niet zoo zeer uit één bepaalde scène, maar uit het contrast van de eene scène tot de andere. Deze contrastwerking bepaalt juist de phy- sïonomie van het onderhavige kunstwerk en daaruit put het zyn bewogenheid en zijn dynamische kracht. De regisseur. Hans Steinhoff. heeft deze contrasten scherp belicht en tuj gaf met deze film een prachtige uitbeelding van den toenmaligen tijd. een tijd vol kleur en ver schillende stroomingen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13