OneP MKEtïrm Duitschland en de kans op langdurigen oorlog De onderzeebootoorlog door een neutralen bril bekeken IEID5CH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 27 October 1939 In wiens voordeel werkt de tijd? De moord op de Lindengracht te Amsterdam Het verkeersdrama te Eindhoven Blijft een gevaarlijk wapen Wat Duitsche industrieelen en economen ervan denken. West Duitschland, October. (Van onzen speclalen verslaggever). Hoe staart Duitschlands kansen, als de eorlog van langen duur blijkt te zijn en een bliksemconflict onmogelijk is? In het voor deel van welke partij werkt de factor Tijd? Het zijn twee vragen, waarop van Britsche en Fransche zijde onmiddellijk ten antwoord wordt gegeven, dat Duitschland een lang durig conflict niet zal kunnen doorstaan en dat de tijd zonder twijfel ten voordeele van Londen en Parijs werkt. Het zijn echter tevens twee vragen, waarop men als toe schouwer moeilijk kan antwoorden, als men het antwoord al niet schuldig moet blijven. Ik was daarom dankbaar, toen een oude relatie mij naam en adres verschafte van een Nederlander in West Duitschland, die daar sedert jaren woont en door zijn werk zaamheden regelmatig in contact komt met Duitsche industrieelen en economen, terwijl ten overvloede zijn belangstelling mede uit gaat naar dit probleem. Een telefoontje baande den verderen weg en enkele uren later bevond ik mij in een ruime werkkamer, uitzicht biedend op den breeden Rijn en kon het gesprek een aanvang nemen. Ik kan natuurlijk alleen vertellen, wat men mij telkens weer voor oogen houdt, als Ik dit onderwerp aanroer met menschen. die er iets van weten kunnen, aldus ving mijn zegsman zijn uiteenzetting aan. Maar Ik geloof, dat het toch wel interessant ls, die argumenten eens te hooren. De Duitsche redeneering dan is, dat een oorlog in dezen tijd geenszins uitsluitend door de troepenmassa's aan het front wordt beslist, maar dat de economische strijd, de lndustrieele productie van minstens even groote beteekenis is. Toen de vorige oorlog begon was de industrieele positie van Enge land en Frankrijk samen veel belangrijker, dan die van Duitschland. Ook enkele Jaren geleden was dit nog het geval. Sedertdien ls er echter verandering gekomen. Wij in Nederland zijn zoo gewoon om het befaamde Vierjarenplan te beschouwen als een grootsche poging tot werkloosheidsbe strijding, als een experiment om de crisis- gevolgen te boven te komen, waaronder Duitschland zwaarder te lijden had, dan de meeste andere Europeesche staten. Het vier jarenplan was echter meer. Er loopt door de Duitsche politiek sedert 1933 een conse quente expanslelijn en het ls den Duit-schen leiders natuurlijk duidelijk geweest, dat die politiek gevaren Inhield en op den duur een conflict waarschijnlijk maakte. Welnu, met deze waarschijnlijkheid is ook in de econo mische politiek ter dege rekening gehouden en het Vierjarenplan had natuurlijk crtsls- en werkloosheidsbestrijding ten dbel. maar het beoogde daarnaast vooral Duitschlands economische en lndustrieele weerbaarheid te vergrooten, zoodat het bij het uitbreken van een oorlog ook ln dit opzicht paraat zou zijn. Zeer intensief heeft men zich toegelegd op lndustrieele expansie en men had boven dien nog enkele belangrijke meevallers, doordat de Industrie van het Saargebled, van Oostenrijk, van Sudetenland en van Bohemen en Moravlë aan de Duitsche werd toegevoegd. Daardoor kon Duitschland zich bij het uitbreken van dezen oorlog als ge lijkwaardig op Industrieel gebied beschou wen aan Engeland en Frankrijk samen. Qedurende een oorlog zijn natuurlijk slechts bepaalde Industrieën van beteekenis, met name de metaalindustrie en de chemi sche Industrie. De metaalindustrie zorgt voor de wapens, de chemische Industrie voor de explosieven en voor de benoodlgde Er- satzproducten. En kenmerkend voor het Vierjarenplan was al weer, dat Juist aan de chemische industrie en aan de metaal industrie de meeste aandacht werd besteed. Daarnaast zorgde men voor den mijnbouw, de electrotechnlsche bedrijven, voor de mo toren en carrosserlefabrieken als belangrijke militaire nevenbedrljven. Men bereidde de mogelijkheid van snel omstellen der bedrij ven voor, om als de nood aan den man kwam het militaire productieapparaat nog te kunnen versterken. En u kunt gerust aan nemen, dat van de 90 milliard Mark, die volgens Hitler zelf de laatste jaren besteed zijn aan het vergrooten van de weerbaarheid van het Duitsche volk ook een flink percen tage ten goede ls gekomen aan mllitalre- economische maatregelen. Maar hebben Engeland en Frankrijk dan niet op hun beurt hetzelfde gedaan? vroeg ik. Natuurlijk, luidde het antwoord. Maar zij zijn veel later begonnen op volle kracht te werken. Zij hadden al direct een bewapeningsachterstand. ZIJ hebben minder kapitaal aan kunnen wenden, ook al door dat zij later begonnen. En u kunt nagaan, dat er verschil bestaat, tusschen haastig trachten ln te halen en rustig voorbereiden. Neem bijvoorbeeld de vliegtuigen. Voor 1933 bad Duitschland geen vliegtuigproductle van internationale beteekenis. Het werd overtroffen door Amerika en Engeland. Tegenwoordig neemt Duitschland wat de vllegtulgexport betreft een leidende plaats 'i, gelijkwaardig aan die van de V.S., het exporteert vliegtuigen, terwijl Engeland ln Amerika koopt. Bovendien redeneeren de Dultschers, dat zij zich meer naar de mili taire economie gespecialiseerd hebben, dan min tegenstanders. Ik merkte op, dat deze uitstekende outil- tage en grondige voorbereiding natuurlijk van grooten Invloed waren op de uitwer king van den factor tijd ln dezen oorlog, maar dat deze factor toch veel breedere werking heeft. Inderdaad, gaf mijn zegsman toe. i Maar ook daarop hebben mijn Duitsche lang niet zoo goed te boven zijn gekomen, als het Derde Rijk. Frankrijk is arm, aan geld en menschen. Engeland heeft zijn fi- nancleele positie moeten afstaan aan Ame- ZWARE STRAFFEN GEËISCHT. Inzake den moord op de Lindengracht te Amsterdam zeide de procureur-generaal bij het Amsterdamsche gerechtshof, mr. Ver steeg, gisteren in zijn requisitoir, dat een afschuwelijk misdrijf, als dit, groote onrust wekt. Een onrust, die pas weer verdwijnt als de daders gegrepen zijn. Zeer gelukkig is het dan ook. dat men dank zij de activiteit van agent Oort en rechercheur Koch hen rika en zijn industrieele beteekenis heeft binnen enkele uren kon arresteeren. De geleden onder de industrialisatie van de Dominions. Zelfs als zeemogendheid heeft Engeland terrein verloren, doordat ook andere staten zich sterker op de zeevaart hebben toegelegd. Al deze factoren maken volgens de Duitsche opvatting Engeland en zijn bondgenoot minder gevaarlijk dan in 1914. Maar de blokkade, breng ik nog in het midden. De voedselvoorraden en het materiaal moeten toch uitgeput geraken groote opmerkzaamheid van getuige Oort was aanleiding, dat direct de verdenking op den kleinzoon viel, een verdenking, die men anders niet zoo snel zou hebben gekoesterd. Door de politie is onder leiding van com missaris Schreuder knap en snel gewerkt, waarvoor wij bewondering mogen hebben. In algemeene trekken ging spreker ver volgens na. hoe het misdrijf is gepleegd en hoe de kleinzoon tot zijn misdrijf kwam. „Ik beweer niet" aldus mr. Versteeg Och, komt het antwoord, Dultsch- „dat de daders bij het binnenkomen van de land ls materieel beter toegerust, dan vroe- woning het plan hadden om te dooden, maar ger en een blokkade ls Incompleet. Engeland i de omstandigheden brachten hen er toe". ZIJ kan Duitschland naar het Oosten en naar j konden op hun vingers natellen, dat de het Zuid-Oosten niet meer afsluiten en als vrouw, die beide mannen kenden, direct na- Itallë neutraal blijft ook naar het Zuiden dat zij weer bij haar positieven zou komen, niet.Ik meen daarom de opvatting van naar de politie zou gaan. mijn Duitsche kennissen te moeten onder- Ook de rechtbank heeft dit zoo opgevat, schrijven, dat het lang zal duren, eer de daarbij E. zwaarder straffende omdat van factor tijd als een sterk economisch nadeel I hem het plan is uitgegaan en hij in nauwe voor Duitschland gaat gelden familierelatie met het slachtoffer stond. Op Er ls echter, aldus besloot mijn zegsman, formeele gronden eischte spr. vernietiging Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden jvan kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pi|nen, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2stuks - 2stuivers. sterken drank achter het stuur had geze» ten. De man was dien dag met twee broer» uit geweest. Hij had een viertal café's be zocht en eenige glazen bier gedronken. De politie moest den man. tegen het pu bliek, dat zich hevig verontwaardigd toon de, in bescherming nemen. Hij stond gistermiddag terecht voor de Bossche rechtbank. Verdachte zeide 5 glazen bier te hebben gedronken, doch niet dronken te zijn ge weest. De snelheid had ongeveer 60 kan. bedragen naar hij meende. De vader van het gedoode kind werd ook als getuige verhoord Hij verklaarde, dat de verdachte alle financieele schade heeft vergoed. De officier van justitie eischte de maxi mumstraf. namelijk een jaar gevangenis straf met de ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar en met vernietiging van de in beslag genomen auto. Uitspraak 9 November. 1772 een factor, waarover de Duitschers niets zeggen en die ook door hun propaganda vaak geheel buiten beschouwing wordt ge laten. een factor, die van even groote betee kenis ls als de industrieele capaciteit en de economische positie van een staat. Dat ls de factor geld. En in dit opzicht werkt de tijd mijns Inziens wel degelijk in het nadeel van Duitschland. Het Derde Rijk worstelt reeds Jaren met financieele problemen. Die vraagstukken worden in oorlogstijd nijpen der dan ooit en men ziet dat hier wel in. Daarom werpt men zich op den export en met succes. Kijk maar hoe snel de clearing- achterstand ten opzichte van ons land wordt ingeloopen: sedert het begin van den oorlog met bijna 17 millioen! Datzelfde geschiedt ten opzichte van andere staten. De bedoeling is duidelijk. Duitschland heeft geen credlet en het kan in een lang durigen oorlog credlet noodlg hebben. Hoe sneller het zijn financieelen achterstand in loopt, hoe sneller het ook weer ertdiet zal kunnen krijgen. Met goederenruil alleen komt men er niet, er zijn deviezen noodig. En de vraag, of Duitschland zich die in voldoende mate kan verschaffen, zal wel licht van beslissende beteekenis zijn in den loop van den tijd. (Nadruk verboden). van het vonnis. Sprekende over de strafmaat wees mr. Versteeg op het weerzinwekkende van dit misdrijf. Opnieuw rechtdoende eischte hij wegens doodslag, gevolgd door diefstal en gepleegd om dit laatste misdrijf te verge makkelijken tegen den kleinzoon twaalf jaar gevangenisstraf en tegen Leerdert L. negen jaar gevangenisstraf. Arrest op 9 November. TEGEN AUTOBESTUURDER EEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. Op den avond van Zondag 23 Juli heeft zich op den weg GeldropEindhoven een vreeselijk verkeersdrama afgespeeld. Een auto. bestuurd door den 50-jarigen koopman C M. van den V., wonende te Eindhoven, kwam dien avond uit de rich ting Geldrop gereden in de richting Eind hoven. Onder de gemeente Eindhoven ligt een S-bocht. Met een vaart van minstens 70 k.m. per uur. kwam de auto door de bocht gereden. De automobilist kon de auto niet in de bocht houden, zoodat zij op het rijwielpad terecht kwam, waar juist een wielrijder reed met twee kinderen op op zijn fiets. Zoowel de man als de kinde ren werden omver gereden en kwamen ln een sloot terecht. De auto reed door en greep vervolgens op het rijwielpad een vrouw, die per rijwiel in de richting Eind hoven reed. Op den bagagedrager van deze flets zat een zesjarig dochtertje van de vrouw. De vrouw werd evenals haar kind tegen den grond geslingerd en eenige me ters meegesleurd De auto reed daarna nog honderd meter door alvorens tot stand te komen. Toen kon de balans van het aan tal slachtoffers worden opgemaakt. Het zesjarig meisje van de familie Van Eljk uit Eindhoven was dood. De moeder van dit kind was zwaar gewond, terwijl de vader en de twee andere kinderen min of meer ern stige kwetsuren hadden opgeloopen De chauffeur, die de aanrijding had veroor zaakt, riep bij het aanschouwen van de ge wonden uit: „wat heb ik gedaan, wat heb ik gedaan, ik. kan er niets aan doen" Poli tie en doktoren werden gewaarschuwd, waarna de slachtoffers naar het ziekenhuis werden overgebracht. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag en kwam tot de conclusie, dat de 50-jarige automobilist, die de aan rijding had veroorzaakt onder invloed van HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal van Anemonen. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen een 18-jarige tuindersknecht uit Hillegom, thans gedetineerd ln het Huls van Bewaring te Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens diefstal van Anemonen uit een warenhuis ten nadeele van den kwee- ker L. v. d. Linden te Hillegom aan de Trekvaart. De officier van Justitie had 5 maanden gevangenisstraf geëlscht. (Destijds had de officier van Justitie 5 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest ge vraagd). De Rechtbank veroordeelde hem tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. (Van onzen marltlemen medewerker). De successen door Duitsche onderzee booten. behaald op de Engelsche oorlogs vloot, hebben weer eens de aandacht ge vestigd op de waarde, die men aan dit wapen moet toekennen. Het ls voor een Ingewijde reeds moeilijk uit de vele tegen strijdige berichten der Dultschers en Engel- schen de ware toedracht te reconstrueeren Voor den buitenstaander wordt het geheel onmogelijk. De eene partij zal wijzen op de positieve resultaten, terwijl deze door de andere onnoodlg zullen worden gekleineerd Het ls daarom wel eens interessant een beeld te geven van de omstandigheden, waaronder de Duitsche onderzeebootvloot moet ageeren. BI) den aanvang van den oorlog bestond die vloot uit een 70-tal booten, waarvan een 32-tal slechts een tonnage bezat van 250 ton. Ter vergelijking diene, dat de Ne- derlandsche onderzeebooten over het alge meen een tonnage bezitten van bijna 800 ton. Het is kennelijk de opzet der Dultschers geweest door een groot aantal kleine een heden een grooter aantal aanvalskansen te verkrijgen. Het voordeel van een kleine boot is. dat deze minder bemanning vraagt en moeilijker ls te ontdekken, terwijl de torpedobewapening niet zoo heel veel be hoeft onder te doen voor die van een groo- tere boot. Dit laatste spreekt te meer. daar de Dultschers het zwaartepunt van de torpedo bewapening ln een groot aantal boegbuizen hebben gelegd. Alles gericht op den aanval. Ter nadere uitleg zij vermeld, dat een torpedo uit een onderzeeboot met lucht druk door een lanceerbuls wordt wegge schoten. Bevindt zoo'n buis zich nabij den boeg van het schip dan is dat een boeg buis ln tegenstelling met die, welke achter ln het schip ls aangebracht, de z.g. hek buis. Het nadeel van de kleine onderzeeboot tegenover de groote ls de geringe actie radius van de eerste. ZIJ kunnen minder brandstof meenemen en zullen dus eerder naar haar basis moeten terugkeeren. Dit beteekent, dat het terrein van actie dezer booten beperkt blijft tot de Noordzee en de onmiddellijke omgeving. Uit de resultaten van den onderzee- bootafweer kan thans worden afgeleid dat bij de opening van de vijandelijk heden ongeveer 50 Duitsche onderzee booten ln zee waren. Een deel daarvan moet geconcentreerd zijn geweest nabij en ln het Skagerak en circa 10 grootere boo ten van het z.g. Oceaantype moeten zich ln W'.enden hun antwoord. Zij stellen zich op het Westelijk deel van den Atlantischen net standpunt, dat een tegenwoordige oor-1 QCeaan hebben bevonden. zoo duur is, aan menschen en aan materiaal, dat Engeland en Frankrijk daar onder even sterk zullen lijden als Dultsch- 'Xnd. zij oordeelen voorts, dat Engeland en "ïSkrljk de gevolgen van de wereldcrisis Dat de Dultschers niet geschroomd heb ben hun onderzeebooten, met het oog op den handelsoorlog, ver van haar bases te doen ageeren, L wel gebleken uit de waar neming van Duitsche onderzeebooten in de Cara'iblsche Zee en aan de kust van Chili. Een dergelijke dislocatie moet ln vredestijd grondig zijn voorbereid, vooral waar het betreft de voorziening van brandstof en victualie met koopvaardijschepen. Het resultaat van deze actie, gericht tegen de overzeesche verbindingen van Engeland en Frankrijk, is dan ook succes vol geweest. De koopvaardijschepen, her en derwaarts verspreid, zijn een gemakke lijke prooi geweest. Zes en dertig Engelsche en vijf Fransche koopvaarders, tot een totaal tonnage van ruim 210.000 ton, zijn ten offer gevallen. Het ls echter opvallend, dat sinds de Engelschen hun verdedigingsapparaat ln volle werking hebben kunnen stellen, en de schepen ln convooien hebben vereenigd. torpedeering nog slechts sporadisch voor komt. Het verliespercentage van de Engel sche handelsvloot bedraagt niet meer dan een V4 van de ln- en uitgaande schepen Het ls den geallieerden reeds ln den aan vang van dezen oorlog gelukt een afdoende bescherming tegen onderzeebooten te vin den. Een groot verschil met den oorlog van 1914'18 toen eigenlijk in de eerste 2 jaren ln het geheel geen afweermiddelen bekend waren. Het eerste wat men toen uitvond was de schepen een zigzagkoers te doen varen, zoodat het voor een onderzeeboot commandant al moeilijk werd van te voren zijn juiste lanceerpositie te kiezen. Eerst in 1917 ls men er toe overgegaan de sche pen ln convooien te vereenigen. Een con- vool werd dan op eenigen afstand omringd door een cordon van lichte oorlogsvaar tuigen. meestal torpedobootjagers. De on derzeebooten werden hierdoor genoodzaakt zich reeds tijdig onder water te begeven, waardoor de kans om tot een aanval te komen werd verminderd, aangezien een onderzeeboot zich onder water slechts be trekkelijk langzaam kan voortbewegen. Werd door een der beschermende vaar tuigen de periscoop van een op de loer liggende onderzeeboot ontdekt, dan stoven zij er op af en wierpen ln de omgeving van de plaats, waar de periscoop het laatst was gezien, een groot aantal dieptebom men. Een dieptebom heeft de eigenschap, dat zij springt tengevolge van den water druk; men kan ze stellen op verschillende diepten, 10. 20, 30 meter etc. Springt zoo'n dieptebom dicht bij een onderzeeër, dan zal deze ernstig worden beschadigd, ten gevolge van den grooten druk der explosie. De moeilijkheid van de toepassing der dieptebommen was steeds, dat de plaats van de onderzeeboot nimmer nauwkeurig was vast te stellen. Het vernietigen van de onderzeeboot was min of meer aan het toeval overgelaten. Dit ls thans geheel an ders. Door de toepassing van lui sterappa raten onder water, kan men een onzicht baar naderenden onderzeeër waarnemen, door het geluid, dat zijn schroeven voort brengen. Zelfs is het mogelijk de richting van waarnemen vast te leggen. Maar ziet, ook hierin bracht de techniek voor de onderzeeboot eenige uitkomst. Het zijn in het bijzonder de Duitschers geweest, aan wie het gelukt is geruischlooze schroe ven te construeeren. Daarom is in den laat- sten tijd een apparaat tot ontwikkeling gekomen, dat de aanwezigheid van de on derzeeboot kan vaststellen, ook zonder dat deze geluld voortbrengt. Resultaat van de onderzeeboot»fweer is dan ook niet uitge bleven. Wanneer we aannemen, dat van de 70 Duitsche booten er 50 permanent op zee kunnen worden gehouden en naar redelij kerwijs uit de verstrekte mededeellng mag worden afgeleid, dat er ruim 20 onderzee booten ln de eerste 6 weken zijn vernietigd, dan wel ernstig beschadigd, dan beteekent dit. dat er van Iedere twee booten die uit gaan er slechts één terugkeert. In het laatst van den oorlog van 1914'18 kwamen 2 van de 3 booten terug. De Engelschen waren reeds lang voor den oorlog overtuigd van de onfeilbaarheid van hun afweersysteem. Zóó zelfs, dat zij het onderzeebootwapen ten'eenen male onder- sohatten. Zij werden zorgeloos, hetgeen zij op den duur hebben moeten bekoopen. Het vliegkampschip „Courageous" is als eerste aan deze zorgeloosheid ten offer ge vallen. Uit de verkregen inlichtingen is komen vast te staan, dat het groote schip zeer onvoldoende door torpedobootjagers was beschermd en zelfs wordt het ook niet onmogelijk geacht, dat gezien de mentali teit der En,gelachen, de afweerapparaten met weinig oplettendheid werden bediend. Het ls bijkans onbegrijpelijk, hoe twee on derzeebooten tot een geslaagden aanval hebben kunnen komen. Een tweede frappant voorbeeld ls de tor pedeering geweest van het slagschip .Royal Oak". Volgens verklaring van den onder zeeboot-commandant zou hij zich met zijn schip twee dagen lang voor „Scapa Flow", de groote EngelBohe vlootbasis. onder water hebben opgehouden. Gepatrouilleerd is er dus door de Engelschen niet of zeer slecht. Dat het den Duttschen onderzeeër vervol gens gelukt is binnen te komen, is wel een bewijs, tot in welk een perfectie de Duit schers de voortbeweging van hun onderzee booten geruischloos kunnen doen plaats vinden. Het mag tenslotte voor de Engelschen een geluk worden genoemd, dat de Duitsche onderzeeboot alleen de .Royal Oak" tot zin ken heeft gebracht, doordat waarschijn lijk tengevolge van een vergissing van den Duitsoher, die door de duisternis is mis leid geworden de .Royal Oak" tweemaal onder vuur werd genomen. Uit deze twee belangrijke verliezen ziet men waartoe onderschatting van het zee- bootwapen kan leiden. Voorwaar een harde les voor de Engel schen De groote waarde van het onderzeeboot- wapein ls, zooals uit deze eerste 6 weken van den oorlog wel is gebleken, nog steeds ge legen in de enorme krachtsinspanning, die het den vijand kost. zich daartegen op af doende wijze te besohermen. (Nadruk verboden). HAAGSCHE RECHTBANK. Chauffeur werd bedwelmd, „Aüs ik achter hem had gereden, was hij dood gewee6t", zoo concludeerde de chauf feur van een vrachtauto, die op den Leid- scheweg den melkhandelaar L, Koot. uit Wassenaar had aangereden. Volgens verklaring van den chauffeur zou hij bedwelmd zijn geworden door de benzinedampen als gevolg van een lek ln de tank. De melkhandelaar was door de aanrijding vrij ernstig gewond', hij bekwam om. een schouderfractuur en breuk van ribben De Officier vond dat verdachte beter had moeten opletten en niet rijden als hij be dwelmd werd. Daarom vorderde hij f. 20. boete subs. 20 dagen hechtenis. De borrel voor den schrik. Wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, stond een koopman uit Wassse- naar terecht. De agent van politie L. van Gemert, uit Wassenaar, vertelde dat hij des avonds laat gewaarschuwd was voor een auto-ongeval. Op den Katwijkscheweg was een auto in de sloot terecht gekomen. De bestuurder er van bevond zich. toen de ge tuige kwam, weer ln een café. De agent oonstateerde, dat hij absoluut dronken was, evenals Iemand, die naast den bestuurder had gezeten. Naar bleek uit de verklaring van enkele getuigen, had verdachte nadat hij in de sloot was gereden, eenige borrels gedronken, om den schrik te boven te komen. Maar de Officier meende, dat verdachte reeds tevoren voldoende onder den invloed was, en gezien de gevaren van beschonke- nen achter het stuur, vorderde de Officier 14 dagen hechtenis en Intrekken van het rijbewijs voor den tijd van drie maanden. De verdediger, mr Nord Thomson, was van oordeel, dat verdachte bij het wegrijden met de auto niet beschonken was. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Landbouwers verstrekten ver keerde opgaven. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond terecht de 39-jarige landbouwer H. G. uit Haarlemmermeer, omdat hij onjuiste opga ven heeft Ingevuld op de inventarisatielijst in verband met de voedselvoorziening. Een der controleurs had bij verdachte geconsta teerd, dat deze 10448 K.G. tarwe. 5000 K.G. gerst. 1000 K.G. krachtvoeder, erwten enz. te weinig had opgegeven. Bovendien had men bij verdachte op den zolder in de schuur nog 2400 K.G. erwten gevonden. De ambtenaar eischte een geldboete van f75 subs. 25 dagen hechtenis en met ver beurdverklaring van de in beslag genomen goederen De 48-jarige landbouwer J F. van T. uit Haarlemmermeer had ongeveer 15000 K.G. tarwe ln voorraad gehad en daarvan slechts 8000 K.G. opgegeven. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 60 subs. 30 dagen hechtenis. Als laatste verdachte in een dergelijke zaak stond terecht de landbouwer S. de R. uit Haarlemmermeer. Deze had 24.000 K.G. erwten niet opgegeven. De ambtenaar eischte een geldboete van f. 75 subsidair 25 dagen hechtenis De kantonrechter zal in al deze zaken schriftelijk vonnis wijzen over 14 dagen. Surséance van betaling: Bij beschikking der Arrondlssements-Rechtbank te Den Haag van 10 October ls aan Th, J. Velt- man, gepensionneerd generaal-majcor. wonende te Wassenaar. Rust en Vreugdlaan no. 14. op diens verzoek voorloopig surséance van betaling verleend, zulks met benoeming van Jhr. mr. E C. U. van Doorn, advocaat, Denneweg 124, te I Den Haag, tot bewindvoerder. Mag lk u meneer j onsen voorstellen - hij is kampioen schaakspeler. 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13