DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 No. 24414 Russische verzetnota tegen Britsche contrabande-regeling De strijd in het Westen De strijd ter zee De conferentie van Hitler met de gouwleiders NET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang Mag niet tegen burgerbevolking zijn gericht Een kilogram suiker in drie weken Dit nummer bestaat uil DRIE bladen EERSTE BLAD Propaganda verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES:' 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week .T.T. /.r.y.'.f f. 0.18 Franco per post f. £35 per 3 maanden -f poTtokostenJ (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd> Gisteren heeft de assistent-volkscommis- saris voor bultenlandsche zaken, Potemkin, den Britschen ambassadeur te Moskou. Seeds, het onderstaande antwoord over handigd betreffende de oorlogscontrabande, luidende: „In antwoord op de nota's der Britsche regeering van 6 en 11 September 1939 heeft het volkscommissariaat voor buiten- landsche zaken op instructie van de regee ring der USSR de eer het volgende te ver klaren: 1. De aankondiging bij eenzijdige daad van de Britsche regeering van een lijst goe deren, die verklaard worden tot oorlogscon trabande in de nota van September, vormt een schending van de beginselen van het internationale recht, die hun algemeene uit drukking hebben gevonden in de internatio nale verklaring op de regelingen van den oorlog ter zee van 26 Februari 1909, bena deelt ernstig de belangen van de neutrale landen en verwoest den internationalen handel. Door in deze lijst van oorlogscontra- bande goederen op te nemen en artikelen zooals brandstof, papier, katoen, veevoeder, schoeisel, kleeding en materialen voor de vervaardiging daarvan en zelfs alle levens middelen brood, vleesch, boter, suiker en andere voedingsmiddelen proclameert de Britsche regeering in feite tot contrabande de fundamenteele artikelen van het massa- verbruik en schept zij de mogelijkheid eener onbeperkte willekeurigheid om alle artikelen van volksverbruik onder te brengen in de klasse van oorlogscontrabande. Dit leidt onvermijdelijk tot een diepe desorganisatie van de bevoorrading der vreedzame burger bevolking met levensbehoeften, brengt ernstig de gezondheid en het leven der eedzame bevolking in gevaar en voorspelt ontelbare rampen voor de massa's van het volk. Het is bekend, dat de algemeen er kende beginselen van het internationale recht geen luchtbombardement toestaan op de vreedzame bevolking van vrouwen, kinderen en ouden van dagen. Op de zelfde gronden acht dc sovjetregecring het ontoelaatbaar, de vreedzame bevol king levensmiddelen, brandstof en klee ding te onthouden en op die wijze kin deren, vrouwen, ouden van dagen en invaliden bloot te stellen aan iedere ontbering en honger door goederen voor volksverbruik tot oorlogscontrabande te verklaren. Uitgaande van het bovenstaande heeft de sovjetregeering verklaard, dat zij het niet eens is met de nota der Britsche regeering van 6 September en dat zij weigert de gel digheid dezer nota te erkennen. 2. De regeering der sovjetunie verklaart eveneens, dat zij het niet eens is met de Britsche nota van 11 September en dat zij niet de geldigheid dezer nota, welke de een zijdige instelling door de Britsche regeering van een stelsel van controle op de koopvaar dijschepen van neutrale landen in speciaal voor dat doel door de Britsche regeering aangewezen havens ter kennis brengt. De sovjetregeering beschouwt het volkomen ongemotiveerd, en willekeurig het aandoen van bedoelde havens door deze schepen ver plichtend te stellen, waarbij bovendien ge dreigd wordt de schepen zoo noodig naar deze havens op te brengen. Dergelijke maatregelen schenden de ele mentaire beginselen van de vrijheid der koopvaardij. Evenmin komen zij overeen met de inter nationale verklaring van 25 Februari 1909 en het besluit van het Haagsche Hof van 6 Mei 1913 in het geval van de Fransche stoomboot „Carthage". Tegelijkertijd kan de sovjetregeering niet nalaten te verklaren, dat de koop vaardijschepen der sovjetunie staats eigendom zijn en alleen reeds om dezen reden niet onderworpen kunnen wor den aan eenige dwangmaatregelen, welke zouden worden toegepast op par ticuliere koopvaardijschepen. 3. Op grond van het bovenstaande behoudt de regeering der sovjetunie zich het recht voor van de Britsche regeering compensatie te eischen voor verliezen, veroorzaakt aan organisaties instellingen of burgers der sovjetunie door bovengenoemde maatregelen der Britsche regeering en daden der Brit sche autoriteiten. Aanvaardt mijnheer de ambassadeur de verzekering van mijn gevoelen van eerbied, w.g. de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Molotof. BRITSCHE WEERLEGGING. Een Britsche autoriteit op het gebied van het internationale recht weerlegt de bewe ring, vervat in het sovjet-Russische ant woord op de Britsche nota inzake contra bande, dat de lijst een schending vormt van het internationale recht. Hij verklaart, dat in de wet is neergelegd, dat iedere regee ring van een oorlogvoerend land al wat het wenscht tot contrabande kan verklaren. Hij voegt hier aan toe: de bepaling van vroe ger, waarbij artikelen als geweren en muni tie tot contrabande werden verklaard, is uit den tijd en iedere regeering kan alles, wat den vijand tot nut kan strekken tot contrabande verklaren Er is geen vaste re gel en ook valuta zou bijv. tot contrabande kunnen worden verklaard. Deze beschuldi ging van de sovjets zou ongemotiveerd blij ken. Een bijzondere klacht is. naar het schijnt, dat de onderhavige lijst niet in overeenstemming is met de in 1909 vastge stelde bepalingen. In 1909 was de zaak zoo. dat een internationale conferentie te Londen leidde tot de opstelling van een verklaring van Londen, welke nimmer door eenig land werd geratificeerd en nimmer eenige geldigheid bezat". FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Gedurende den dag hebben onze verkenningsafdeelingen en die van den vijand een zekere activiteit getoond. In het gebied, grenzende aan de Moezel, werd een Duitsche detachement teruggeslagen. Het legerbericht van hedenmorgen zegt: een kalme nacht aan het geheele front. Slecht weer. Parijs geeft volgend commentaar: Gisteren en eergisteren hebben de Duit sche troepen gepoogd zich meester te ma ken van een klein dorp bij het bosch van Wamdt. De heftige tegenstand van de Fransche troepen heeft hen evenwel afge schrikt en zij hebben in dezen sector geen actie ontplooid. INGAANDE MAANDAG. 30 OCTOBER. De minister van economische zaken maakt bekend, dat voor het tijdvak van Maandag 30 October a.s. tot en met Maandag 20 November a.s. tegen afgifte van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart één kilogram sui ker beschikbaar wordt gesteld. brillant effectvol werkje „La Fontaine d'Arethuse", stemmig en illustratief. Gold berg speelde hier de hoogste troeven van LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Simon Goldberg (viool). Theo v. d. Pas (piano). De Leidsche Kunstkring „Voor Allen", de voortreffelijke instelling, voor welker voort bestaan het vorige seizoen gevreesd werd, is toch in staat geweest, de j aarlij ksche serie concerten, die ook thans weer veel belooft, te organiseeren. Gelukkig: want deze instelling is voor het muzikale leven van onze stad onmis baar. Zij komt tegemoet aan de geestelijke behoefte van zeer vele stadgenooten. Vooral in dezen gespannen, chaotischen tijd ge voelen talloozen cultureele verheffing als een dringende noodzaak. Wij namen dan ook met bijzondere vreugde kennis van het feit, dat de groote Stadsgehoorzaal zeer be vredigend bezet was. Het bestuur van den Kunstkring heeft blijkbaar succes met zijn propagandistisch streven gehad. De Kunstkring was met de keuze van den eersten solist eveneens bijzonder gelukkig: de knap. in velerlei opzichten zelfs eminent knap spelende violist Simon Goldberg maakte van het eerste oogenblik af een uitnemenden indruk. Dit houdt niet in, dat hij ons in alles gelijkelijk wist te boeien. Veel meer ging onze bewondering uit naar de gave, vlotte en technisch meesterlijk beheerschte wijze van spelen, dan dat hij tevens een muzikaal-geestelijk diepen in druk vermocht te schenken. Een Handel-sonate ligt hem uitzonder lijk goed: hij voelt den stijl perfect aan en de glanzing van zijn in rust gedragen toon is hierin opvallend. De C-dur sonate van Bach voor vioolsolo brengt hij in een streng beheerschte, duidelijke analyse, speciaal die der moeilijke fuga en ook het zware allegro assai levert voor dezen violist geenerlei technische struikelblokken op. Maar toch bleven wij tijdens deze vertol king vrij onbewogen, omdat hetgeen achter deze noten aan geestelijke waarden ligt. voor ons gevoel nog te veel verborgen bleef. Schubert's Rondo in A-dur daarentegen werd tot een rijpe. *r»uzikaal verantwoorde weergave, in schitterend harmonische sa menwerking met onzen veel geroemden Hollandschen accompagnateur Theo van der Pas. die een wel zeer goeden avond had. Het was een puur genot hen hier te zamen te hooren: zij gingen in het werk op met zelden geconstateerde innerlijke overtuigingskracht. De Pool Karol Szymanowski schreef een Simon Goldberg. zijn groot kunnen uit, evenals Paganini's Caprice No. 24 volgens de bewerking van wederom Szymanowski, die zich hier als meester der imitatie- en variatiekunst openbaart. Hier natuurlijk niet de Szyma nowski, zooals men hem kent uit zijn prachtige symphonieën, maar thans de schepper van een virtuoos en dankbaar vuurwerkje der uiterlijkheid, waarin de solist alle facetten van zijn vlekkeloos spel kon demonstreeren. Mozart's liefelijke en lichte glanzingen vormden het einde van dezen mooien avond: het ontroerende Adagio in E-dur en het D-dur Rondo liggen Simon Gold berg volkomen en hij geeft Mozart in een nobele opvatting, in de hier vereischte luchtig-teedere sfeer. Als toegift, na het dankbare applaus, Suk's suggestieve Appassionata volgens een juist aangevoelde bewogen en tempera mentvolle visie, vooral rhythmisch subliem beheerscht. Theo van der Pas secundeerde hem ook hier op onnavolgbare wijze: een begeleider, op wien men zich onder alle omstandigheden kan verlaten. Beider succes was zeer groot; een inzet der concertenserie, waarover men tevreden kon zijn! Vandaag was de krachtigste actie van de Duitsche troepen langs de Moezel gecon centreerd. Zij zonden een verkenningsaf- deeling naar de Fransche linies voor het grensdorp Apach aan de monding van een lang en diep ravijn, dat in de richting Oost -West loopt, loodrecht op de Moezel. Dit detachement werd door het automatische vuur van de Franschen gemakkelijk terug- geworpen. Aan de rest van het front was de activi teit ongewijzigd. De tegenstanders tasten wederkeerig naar eikaars linies met ver kenningsafdeelingen en kleine patrouilles. De Duitschers pogen zooveel mogelijk in lichtingen te krijgen en de Fransche troe- pen onderhouden het contact zooveel mo gelijk, ten einde gewaarschuwd te worden bij iedere wijziging binnen de Duitsche li nies en vooral wanneer nieuwe Duitsche troepen aan het front komen. SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar vernomen wordt zijn 31 van de 35 opvarenden van het Britsche schip „Tafna" dat door de Duitschers tot zinken is ge- braoht, gered. Uit over het algemeen betrouwbare bron worden omtrent hetgeen zich afgespeeld heeft in de door Hitier bijeengeroepen conferentie der gouwleiders de volgende bij zonderheden gegeven, meldt het Fransche Havasbureau uit Zurich: In strijd met hetgeen tot dusverre is ge publiceerd, werden de gouwleiders geenszins geraadpleegd over de stemming in Duitsch- land. Het was geen „raad" die bijeenkwam, maar een nationaal-socialistische vergade ring. Hitier kondigde allereerst aan, dat een nieuwe phase van den oorlog ging beginnen. Na de bekende stellingen te hebben her haald omtrent den oorsprong van den oor log en in bittere bewoordingen te hebben betreurd, dat het streven naar herstel van den vrede vergeefsch was gebleven, kwam de rijkskanselier tot de conclusie, dat Enge land de voornaamste verantwoordelijkheid droeg voor deze mislukking. De ervaringen, die wij hebben opgedaan, zoo zette hij uit een, toonen na zoo vele andere, dat de vei ligheid van het rijk nooit zal kunnen wor den verzekerd, zoolang Engeland geen ern stige les heeft gekregen. Daarom, zoo zeide hij met klem, heb ik besloten, dat van nu af aan het voornaamste streven zal wor den gericht tegen den erfvijand van ons vaderland. In deze actie rekent het rijk op de algeheele medewerking van de vertrou wensmannen der partij. De taak zal veel vuldig zijn: in het binnenland zullen zij met alle te hunner beschikking staande middelen een felle beweging der openbare meening tegen Groot-Brittanniè in het leven moeten roepen en aanwakkeren. Bovendien zullen zij de regeering moeten helpen bij het streven om stroomingen van verontwaardiging in de wereld te wekken tegen die mogendheid. Tenslotte zullen zij de noodige maatregelen moeten nemen, opdat de continentale blokkade verzekerd worde van de goedkeuring van het geheele land. Vervolgens deed Hitier een beroep op de toewijding van zijn gouwleiders. „Ik stel u persoonlijk verantwoordelijk", zoo zeide hij, „voor de wijze waarop mijn bevelen zullen worden uitgevoerd. Ieder uwer zal reken schap moeten afleggen van de bijdrage die hij geleverd heeft tot de verdediging van ons volk. Goebbels zal u gedetailleerde in structies geven over de manier, waarop wij willen, dat gij uw taak leidt". Goebbels gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting in tegenwoordigheid van Hitier. Allereerst verklaarde hij, welke de thema's moesten zijn van de toekomstige propa ganda. De voornaamste zijn: 1. Engeland, dat Duitschland verwijt de Tsjechische en Poolsche volken tot slavernij te hebben gebracht, put zijn kracht slechts uit wilde onderdrukking van andere volken: Pales tina. Indie enz. 2. De Engelsche leiders onderdrukken hun eigen volk, dat zij een oorlog hebben opgelegd om zich persoon lijk te verrijken. 3. Achter deze winstjagers staat de Jood, de eeuwige profijttrekker, de eeuwige vijand van het Duitsche volk, die hardnekkig zijn omsingeling voortzet. 4 De Engelsche aristocratie is geheel corrupt en de high society vormt een nest gan schan dalen. Voortgaande gaf Goebbels een uiteenzet ting van de practische middelen, die de gouwleiders zullen moeten gebruiken om den toorn van het Duitsche volk tegen En geland op te wekken. Zij zullen vergaderin gen moeten organiseeren, niet alleen in het binnenland, maar ook aan 't front. Zij zul len ter vergemakkelijking van hun taak fotografische documentaries krijgen, waarin beweerde schandalen verhaald worden, die zich hebben voorgedaan in de Engelsche hooge kringen en waarin een beschrijving wordt gegeven van het leed, dat de door Engeland verdrukte volkeren ondergaan, van de wreedheid, waarmede Engeland de geheele wereld zijn hegemonie in den loop der geschiedenis heeft opgelegd enz. Uit drukkelijk verklaarde Goebbels, dat de pers dienst alle berichten van dit genre moest opsporen en over de geheele wereld ver spreiden, zonder zich al te veel zorg te maken over het vaststellen van de juist heid. aangezien het belangrijkste was, dat zonder ophouden dezelfde zaken werden herhaald en dat de wereld er van wordt overtuigd, dat Engeland den oorlog voert en altijd heeft gevoerd met illegale methoden, met de grootste verachting voor het vol kenrecht en voor de internationale con venties. Toen hij afscheid nam van de gouwlei ders. zeide hij lachend tot een hunner: „Zelfs wanneer wij er niet in slagen het Engelsche volk te overtuigen, dat het be drogen wordt door zijn leiders, zullen wij ten minste het Duitsche volk immuun heb ben gemaakt tegen de geallieerde propa ganda. Wanneer Duitschers de radio uit Londen of Parijs aanvallen hooren "richten op den führer of een onzer, zullen zij zich herinneren, dat wij hetzelfde doen in Frankrijk en Engeland. Havas voegt hieraan nog toe, dat hoe wel Frankrijk in het algemeen en Daladier in het bijzonder door de Duitsche propa ganda zullen worden gespaard. Paul Rey- naud voor die propaganda in Frankrijk een gelijke rol zal vervullen als Churchill in Engeland. BINNENLAND. Rede van prof. mr. B. M. Telders over de Nederlandsche neutraliteit (Stads nieuws, 2e Blad) Oneerlijke belastingambtenaar te Leiden verduistert ruim f. 11.000.(Stads nieuws, 2e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over economische zaken (3e Blad). Weldra gaan de eerste 1000 leden van den Vrij willigen Landstorm (motordienst) naar huis (Binnenland, 3e Blad). Sybrigje V. veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf (Rechtzaken, 2e Blad). Het hooger beroep van jhr. Van Bönning- hausen ongegrond verklaard (Recht zaken, 2e Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire Gedrukte markt Achteruitloopende koersen Amerika weinig veranderd Nederlandsche be leggingen goed prijshoudend. BUITENLAND. Een Russische nota, waarin de Britsche contrabande-regeling niet wordt erkend (le Blad). Radio-redevoeringen van Eden, Reitz en lord Lothian (le Blad). Vragen in het Britsche parlement (le Blad). Brieven uit Parijs, Londen en het Rijnland (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele buien, vooral in de kust strook. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot krachtige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Van de „Clan Chisholm" worden 63 Las karen vermist. Naar het Engelsche Reuter-bureau uit Oslo verneemt, heeft het Duitsche slag schip, dat de ..Stonegate" tot zinken heeft gebracht, ook het Noorsche schip „Lorentz W. Hansen" (1900 ton) doen zinken. Reuter ontleent dit bericht aan de „Aftenposten". De bemanning van de „Hansen" zou, vol gens hetzelfde blad. aan boord zijn geno men door een ander Noorsch schip. De „Deutschland" zou gemanoeuvreerd hebben in den Atlantischen Oceaan ten Oosten en ten Zuiden van New-Foundland. Of het nu de Deutschland dan wel de Emden is, die daar opereert? DE AANVAL OP WILHELMSHAFEN. Volgens een bericht in een Noorsch blad zou bij den Engelschen luchtaanval op Wil- helmshafen. het grootste modernste slag schip „Gneisenau" door een Engelschen vol treffer, die via een schoorsteen in de ma chinekamer te land kwam. geheel zijn ver nield. Iedere bevestiging hiervan ontbreekt echter.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1