Luchtafweer-oefeningen in Indië - Huldiging Speenhof/ te Amsterdam LEIDSCH DA6B1AD Tv/c?de B!ad Vlucht uit Moskou gOsfe iearqang FEUILLETON IN WEST-JAVA worden den laatsten tijd regelmatig militaire oefeningen gehouden. Een aanval op Pasar Minggoe met Glenn Martin-bommenwerpers (bov. foto), welke met moderne karabijnmitrailleurs werden bestreden (onderste foto.) EEN ZWARE FRANSCIIE HOUWITSER welke met 'n net gecamoufleerd aan het Westfront in stelling is gebracht. KOOS SPEENHOFF EN ZIJN ECHTGENOOTE zijn gisteravond in theater Carré te Amsterdam gehul digd, ter gelegenheid van hun 40-jarig kunstjubileum en den 70sten verjaardag van den dichter-zanger. Lou Bandy biedt zijn gelukwenschen aan. GEN.-MAJ. v. d. ROEMER - insp. v. d. Geneesk. dienst bracht een bezoek a d. examens van den bloedgroepeeringsdienst te Amsterdam. De gen. leent een gewillig oor om bloed af te tappen. ONDER LEIDING VAN KONINGIN ELISABETH van Engeland (links a. h. hoofd van de tafel) komen de vrou welijke leden van het personeel der Kon. Hofhouding twee maal p. week bijeen om kleeren v. h. Roode Kruis te maken ROMAN van MARUSE KOLLING. 44) Robert keek nog eenmaal om. In de deuropening stond Llsaweta naast Helena frubetzkoy, die haar arm om haar heen «ad geslagen. Zij geleek een kind, dat zich oescnermd en geborgen weet. Haar lieve, stralende glimlach vergezelde hem. rii'k^aar da' staat toch gelijk met een Qeoiacle", zei den volgenden dag dr. Ste- SjVj.1? wanhopig, toen Robert, die onmid- aeilijk van den trein naar zijn kantoor was Begaan, met hem de boeken en dossiers bestudeerde. "Dat lijdt geen twijfel, waarde Stephan. w i vrees- uat we een en anaer mei zui- iuunne.n vermijden." rein lsschien dat Jutfrouw Lohr alsnog be- is jou kunnen worden gevonden haar t ia in de onderneming te laten op- rae dr. Stephan aarzelend. „Het was tusschen u en uw verloofde toch alles weer in orde?" „Mijn verloving met juffrouw Lohr be hoort tot het verleden, Stephan". Stephan haalde hulpeloos zijn schouders op. „Ja, dan Robert legde zijn hand op den arm van den ander. ,,En als ik nu weer van voren af aan moet beginnen, beste Stephan, zou jij dan op Je post willen blijven? Zou je opnieuw meedoen?" „Daar behoeven wij niet eens over te praten, meneer Eschberg. Dat spreekt van zelf!" Robert haalde verruimd adem. „Ik dank je, Stephan. Zie je, er is toch nog wel Iets moois op deze wereld: dat er menschen zijn, die elkaar, ondanks alles, trouw blij ven De rest komt dan vanzelf wel". Nu wachtte Robert echter nog een moei lijke taak: het bezoek aan Daisy's vader, met wien hl) eveneens in het reine moest komen. Eugen Lohr zag er vermoeid en verou derd uit, toen hij Robert in zijn werkka mer ontving. „Ik had al verwacht, dat je komen zou neem plaats." Zijn stem klonk veeleer droevig dan af wijzend, maar juist dat trof Robert het meest. „Je weet er alles van vader?" Het was voor het laatst, dat hij dezen naam mocht gebruiken. Bij alle moeilijkheden, die hij had te overwinnen, deed het toch goed hier althans geen vijandigheid te vinden Alles zou zich afspelen in deze vertrouwe lijke sfeer, die Eugen Lohr steeds had om geven. „Ja, Robert, Daisy is niet te bepraten. Zoover ik weet, heeft zij zich al met haar bankier in verbinding gesteld." Robert knikte zwijgend. „Je weet natuurlijk, wat dat beteekent-?" „O ja, vader. Het beteekent, dat ik ver schillende ondernemingen zal moeten liquideeren, dat mijn crediet in gevaar komt en dat ik grootendeels weer van vo ren af aan zal moeten beginnen." „En is daar nu niets meer aan te doen?" „Neen vader." „Kan het dan werkelijk tusschen jou en Daisy niet meer goed worden?" De oude Lohr vroeg het bijna smeekend. Het zou Robert een lief ding waard zijn geweest, wanneer hij den ouden man nu een paar troostende woorden had kunnen zeggen. Maar er was reeds al te veel gelapt en gesust, al te lang was men aan de waarheid en de eerlijke openhartigheid voorbij gegaan. Nu eindelijk moest men den werkelijken toestand fier onder het oog durven zien. Hij vertelde Eugen Lohr van Annegreet, van deze eerste, groote liefde, die nog jaren na haar tragischen dood was blijven voortleven. Hij herinnerde eraan, hoe hij zich lang nadien met Daisy had verloofd, louter uit verstandige overwegingen, pre cies zoo als Daisy zelf. En daarna verhaal de hij van Lisaweta, van haar gelijkenis met Annegreet, van den gril van het lot, dat haar op zijn weg had gebracht en den onweerstaanbaren drang, die hem naar 'naar toe dreef. „Er is voor mij geen andere keus!" besloot hij zijn biecht. Eugen Lohr steunde het hoofd in de hand. Hij wist, wat een zoo groote liefde beteekende. Ook hij had Daisy's moeder eens zoo innig liefgehad. Dat hij deson danks met haar niet gelukkig was gewor den, was uitsluitend daaraan te wijten ge weest. dat hem de kracht had ontbroken zijn vrouw weg te rukken van alle uiter lijke dingen in het leven, die haar blind maakten voor de diepere beteekenis van menschelijk geluk. Misschien zou Robert aan de zijde van Daisy een zelfde lot be schoren zijn geweest Ja, dan blijft mij niet veel anders over dan je alles goeds toe te wenschen, Robert." „Dank je, vader vooral ook, omdat je me niets verwijt. Geloof me. jou leed te moeten doen, is voor mij wel het ergste." „Dat weet ik ik neem het je ook niet kwalijk. Iedereen moet zijn eigen weg gaan. Ik zou het je graag wat gemakkelijker hebben gemaakt. Ik heb er zelfs al over gedacht, of ik zelf niet. in Daisy's plaats maar je begrijpt wel ik kan niet zoo de monstratief tegen Daisy partij kiezen." Robert schudde het hoofd „Ik dank je, vader, maar dat zou ik ook niet hebben aangenomen. Er moet nu ein delijk tusschen Daisy en mij open kaart worden gespeeld. Jij kunt je daar niet tus schen plaatsen; dat zou ons beiden on waardig zijn." Robert en Eugen Lohr drukten elkaar nog eenmaal de hand. Daarna verliet Ro bert met een zwaar hart het huis, waai hij zoo lang gastvrijheid had genoten. In zijn kantoor wachtte Stephan op hem. Morgen vroeg zou men het aan de beurs en in alle zakenkringen weten: de firma's Lohr en Eschberg waren uit el kaar. Dezen nacht en vele volgende eveneens moest nu worden doorgewerkt om zichzelf en de menschen, die van hem afhingen, boven water te houden. Maar zooveel tijd had hij toch nog wel om een telegram naar Lisaweta in Parijs te kunnen sturen: „Goed aangekomen. Wees niet bezorgd. Alles wordt goed. Robert." -Riwwpr' De eerstvolgende dagen stonden de fi- nancieele rubrieken in de bladen vol met berichten over de breuk tusschen hetLohr- concern en de firma Eschberg, Robert zat tot over de ooren in het werk. Becijferin gen, telefoongesprekken wisseling van tele grammen en brieven, bezoeken van aan deelhouders, vergaderingen er kwam geen eind aan. Het geheele kantoor ver keerde in de grootste opwinding. Tal van geruchten deden de ronde niemand wist wat er eigenlijk ging gebeuren. Welke van Robert Eschberg's ondernemingen zouden kunnen blijven bestaan en welke zouden noodzakelijkerwijs moeten worden opge heven? Het geleek een tornado, die met alles vernielende kracht haar weg koos en met onberekenbare wisselvalligheid het één vernielde om het ander ongehinderd te laten voortbestaan. (Nadruk verboden). (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 5