De strijd ter Zee LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 25 October 1939 Drie Britsche schepen getorpedeerd Laatste oorlogsnieuws rericutin^T^ Binnenland Hollandsche maatschappij van landbouw In Suriname zal een modern vliegveld worden aangelegd De legerberichten. Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 Buitenland BEURSOVERZICHT MARKT De maritieme commissie van de Veree- jiigde Staten heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche schip Crown City de geheele bemanning van het Britsche vrachtschip Ledbury en vijf opvarenden van de Meinln- rldge aan boord heeft genomen. Beide schepen zijn in den Noordelijken Atlantl- schen Ocaan tot zinken gebracht; 22 opva renden van de Meninrldge zijn omgekomen. De Ledbury mat 3500 ton en de Menin- ridge 2500 ton. Volgens een te Glasgow ontvangen tele gram, is ook het stoomschip „Clan Chis- holm". metende 7.256 ton, tot zinken ge bracht. Van de destijds tot zinken gebrachte .Yorkshire" worden 33 opvarenden en pas sagiers vermist. GRIEKSCH SCHIP GETORPEDEERD. Gisteren is op de Noordzee het Grieksche schip Konstantinos Hadjipateras tot zin ken gebracht. Vijftien leden van de beman ing hebben met een reddingsboot de Brit sche kust weten te bereiken. De kapitein erklaarde te gelooven, dat het schip is ge- -nken tengevolge van een vijandelijke actie; hij voegde hieraan toe, dat drie leden van de bemanning en de Britsche loods ermlst worden. De Konstantinos nadjipateras mat 4684 ton en hoorde thuis 1 e Chios. Kapitein Halkias van de Konstantinos "adjipateras heeft verder medegedeeld, dat acht opvarenden van zijn schip door een -nder schip aan boord zijn genomen. Toen et vaartuig zonk, gingen sommigen in de ddingsboot, anderen sprongen over boord. Korten tijd later werden de overlevenden 'oor een Britsch schip aan boord genomen; t hen. die over boord zijn gesprongen ehooren de vermisten. In de Britsche havens werden de over- evenden opgewacht door ziekenauto's, die en naar een zeemanshuis brachten, dat uist door de bemanning van het Noorsche nkschip Deoaata, dat Zaterdag op de oordzee is gezonken, was verlaten. DE CITY OF FLINT. Het Amerihaansche ministerie van bui- nlandsche zaken heeft de ambassade van de Ver. Staten te Berlijn opgedragen vol- edige inlichtingen te vragen over het aan- ouden door de „Emden" van het Ameri- aansche schip City of Flint dat naar loermansk is gebracht, nadat eerst omsö was aangedaan, waar 38 man van de „Stonegate" aan land zijn gezet. In een persconferentie heeft de minister van buitenlandsche zaken. Cordell Huil, meegedeeld, dat het waarschijnlijk is. dat meer dan de helft van de lading van de „City of Flint" bestaat uit voorwaardelijke contrabande en voor een klein deel uit ab solute contrabande. Verder merkte hij op, dat de normale gang van zaken zou zijn geweest het schip naar een haven van het oorlogvoerende land, dat het in beslag heeft genomen, te voeren. De voornaamste zorg van het ministerie is. te weten te komen, wat het lot van de Amerikaansche bemanning is. Volgens de berichten is de Amerikaansche bemanning vervangen door een Duitsche en is de Duit- sche vlag geheschen in de plaats van de Amerikaansche. Uit Moskou meldt het Finsche Havas- bureau: dat Steinhart. de ambassadeur van de Ver. Staten te Moskou, een bezoek heeft gebracht aan Potemkin. om opheldering te vragen over de omstandigheden van het aanhouden van de „City of Flint" welke door een Duitsche prijsbemannlng naar Moermansk Is gebracht. Potemkin zou hebben beloofd onmiddel lijk een onderzoek te zullen Instellen. Hij voegde hieraan toe. dat de regeering van de Sovjet Unie onmiddellijk bekend heeft gemaakt, dat het schip te Moermansk is aangekomen en de Duitsche bemanning vol gens de regelen van de neutraliteit geïn terneerd. De aankomst van het schip te Moermansk had even goed geheim gehou den kunnen worden. President Roosevelt heeft verklaard goe den moed te hebben, dat de Sovjets het schip weer zullen vrijlaten. BEWAKING VAN „QUEEN MARY" EN „NORMANDIE" VERSCHERPT. Gisteravond werd de bewaking van de ..Queen Mary" en de ..Normandie", beide te New York opgelegd, verscherpt, nadat de politie bericht had ontvangen, dat binnen eenige dagen sabotage zou worden gepleegd aan boord van een dezer beide schepen. De politie vat de zaak zoo ernstig op, dat de bewaking bij de ligplaatsen der belde schepen aan de Hudson verdubbeld is. De schepen liggen zij aan zij. Auto's mochten niet tot de steigers rijden. Ook belangstel lenden worden op een afstand gehouden. TWEE DUITSCHE VLIEGERS OPGEPIKT. Twee Duitsche vliegers zijn aan de Oost kust van Engeland aan land gebracht, zij werden opgepikt door een Britsch oorlogs schip. Zij deelden mede. dat hun toestel door een Britsch vliegtuig omlaag was ge schoten en dat zij gedurende drie dagen in een rubberboot op zee hadden rondge zworven. (Vervolg van pag. 2 van het 3de Blad). In de ochtendvergadering der Hollandsche laatschappij van Landbouw ls uitvoerig an gedachten gewisseld over een voorstel an het hoofdbestuur tot wijziging der sta- uten In verband met de behartiging der erkgevers-belangen. Het hoofdbestuur is van opvatting, dat. oewel het principieel misschien juister are om afzonderlijke werkgeversorganisa ties te stichten, in de praktijk niet gebleken is. dat dit in de meeste plaatsen van het 'erkgebied. illusoir moet worden geacht, Buist met het oog op het standpunt, dat de confessioneele organisaties in deze inne- Nn. De mogelijkheid blijft nu nog be- taan, dat de leden van de Hollandsche Mij. an Landbouw wèl een werkgeversvereenl- ug oprichten, maar in dat geval acht Jet hoofdbestuur het beter en gemakke- JJker dezen personen de gelegenheid te even, dit te doen op basis van de statuten er maatschappij. Ook de omstandigheid, dat men meer den kan lezen, dat de onderscheidene af- eeeungen van de Maatschappij collectieve (arbeidscontracten afsluiten, wijst in de richting aldus het hoofdbestuur om 'ertoe ook den noodzakelijken rechtsgrond w scheppen. In verband hiermede stelt het hoofdbe- !;uur ?en wetswijziging voor, waarbij de rnogelijkheid wordt geschapen de afdeelin- oo iVa5 de Maatschappij als werkgeversor ganisaties te laten optreden. Voorts zullen deelingen in een dergelijk geval in de se egenheid worden gesteld om door mid- van een besluit der algemeene vergade- vanw\.de afdeeI'hi. onder goedkeuring - "et hoofdbestuur, een contributie-ver- Voiri B, 'e s'e"on, ton einde de noodza- »,.J, kosten, welke de behartiging der rKgevers-belangen met zich mede bren- r p' £c,kun»en betalen, ren t af8evaardigden opperden bezwa- 7nn R<;n de voorgestelde wetswijziging. srh°ï.nu om opgemerkt, dat de maat- ven p karakter niet mag prijs ge- siriij werkgeversvereniging is een Inoi dBa atie en volgens deze critici «.pij maatschappij dat niet zijn. Ook ernon„ver00rdeeId een regeling, waarbij tirnnSj *orden gevormd, hierdoor zullen ten worden geschapen. ïf,0 ajre"s het hoofdbestuur werd geant- liet h„' de' geenszins in de bedoeling zich I? e groepen te vormen. Men heeft °0"en de vool'gestelde wijziging voor ren wil eld de werkgevers te organisee- te 5iuit„ aTnd is verplicht z'ch hierbij aan bliift s men het er niet mee eens. dan ïl üen, er buiten. maar lcrs hebben drie bonden, hecht famen vormen deze organisaties een groot» ki Het is voor de werkgevers van front eekenis om hier een even hecht tegenover te stellen en dat ls alleen op de thans voorgestelde wijze mogelijk. Na re- en dupliek werd de voorgestelde wijziging met 129 tegen 18 stemmen goed gekeurd. Zes stemmen waren blanco. Het hoofdbestuur werd gemachtigd mi- nlsterieele goedkeuring aan te vragen. In de vacatures, ontstaan door het per 31 December 1939 aftreden van de heeren D. Staal te Diemen, A. N. Vaandrager te Rot terdam, H. Brinkman Jzn. en Joh. de Lijs ter te IJsselmonde, werden resp. benoemd tot leden van het hoofdbestuur de heeren Jb Posch te Stompetoren, F. J. Parlevliet te Nieuwenhoorn, G den Hartog te Wees- perkarspel en W. C. Labrijn te Hillegers- berg. De heer P. W. van Houten te Dordrecht werd herbenoemd als commissaris der onderlinge brandverzekering voor de leden der maatschappij. Het jaarverslag gaf geen aanleiding tot discussie. Het werd onder dankzegging goedgekeurd. De algemeene voorjaarsvergadering zal het volgende jaar in Mei te Amsterdam worden gehouden. WILDE STAKING IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Een wilde staking, die gisteren in de Amsterdamsche houthaven is uitgebroken en ruim 200 man omvatte, heeft zich heden uitgebreid tot het geheele personeel van de havenarbeidsreserve, zoodat vanmorgen vijftienhonderd man bij het conflict be trokken waren. De havenarbeidsreserve is de centrale van losse havenarbeiders, die staan inge schreven om gedirigeerd te worden op die plaatsen, waar op een bepaald oogenblik schepen gelost moeten worden. Bij aan komst van meerdere schepen of ingeval van bijzondere drukte, moet elke scheepvaart onderneming van deze reserve gebruik ma-, ken. dooh daarnaast beschikken de meeste scheepvaartmaatschappijen over een kern van eigen, in vasten dienst zijnd, haven personeel. Deze vaste personeelen zijn niet bij het conflict betrokken.» Bij de tegenwoordige stilte in de Amster damsche haven bestond reeds gedurende eenige weken onder de bij de H. A. R. in geschreven arbeiders groote ontevredenheid over het feit. dat zij, indien zij geen werk hadden, onder de gewone steunregeling van maatschappelijk hulpbetoon vielen met alle beperkende bepalingen van wachtdagen enz. alvorens zij weer aan het werk konden gaan. De ontevredenheid leidde er gisteren toe dat alle arbeiders in de haven het werk neerlegden, zoowel georganiseerden als on georganiseerden en dat de stakers van gis teren wisten te bereiken dat de losse arbei ders in de andere deelen van de haven eveneens het werk neerlegden, niet alleen ter verkrijging van een garantieregeling maar tevens terwille van den eisch, dat de tarieven met 20 "U verhoogd zullen worden Bij de maatschappij Oceaan, bij de K.N. S.M. en bij de verschillende stuwadoorskan toren ligt het werk thans stil. terwijl bij enkele andere maatschappijen het vaste personeel, dat aan het werk is gebleven, de weinige schepen, die op het oogenblik gelost of geladen moeten worden, In langzamer tempo kan behandelen. DE MOGELIJKHEID VAN EEN TRANS ATLANTISCHE VERBINDING. Naar wij vernemen heeft de regee ring zich in beginsel bereid verklaard om aan het gouvernement van Suri name een leening toe te staan van f. 1.400.000, bestemd voor den aanleg van een modern geoutilleerd vliegveld bij Paramaribo. Dit feit is van buitengewoon groot belang voor Suriname, daar eindelijk een vaste basis zal bestaan voor de reeds jaren be staande plannen van de K.L.M. om onze Zuid-Amerikaansche gebiedsdeelen door middel van een trans-atlantische luchtlijn met. het moederland te verbinden. Gelijk bekend ls, lag het in de bedoeling om Ne derland via LLssabon een verbinding te ge ven met de Kaap Verdische eilanden. Het eiland is zeer geschikt als uitgangspunt voor die trans-atlantische lijn. Het andere eindpunt zal dan Paramaribo worden, waar de verbinding aansluit op het belangrijke, 3300 K.M. lange luchtnet van de K.L.M. aan de Noordkust van Zuid-Amerika. De ontwikkeling van dit net is in weinige jaren ongemeen snel en gunstig geweest. Met de bekende Kerstvlucht van de „Snip" in December 1934 is er de grondslag voor gelegd en in vijf jaren, dat het net nu be staat, Ls het personeel uitgegroeid tot hon derd man, terwijl de vloot bestaat uit vier Lockhead super electra's en twee F. 18. Het net verbindt Columbia, Venezuela, Surina me, de Engelsche bezittingen Barbados en Trinidad en de Nederlandsche eilanden Aruba, Bonaire en Curacao. DUURTETOESLAGEN IN HET HEEREN- KLEED1NGBEDRIJF EN IN DE CONFENTIEBEDRIJVEN. Gisteren is tusschen de commissie voor ar- beidsaangelegenheden uit het hoofdbestuur van den bond van maatkleedingbedrijven en de vertegenwoordigers der samenwerkende bonden in de kleedingindustrie, een bespre king gehouden over het verstrekken van een duurtetoeslag van 5 °/o aan de kleermakers en een verhooging van de vergoeding voor garens, zijde enz. De commissie stond niet onwelwillend tegenover het verstrekken van een duurte toeslag, doch zij moet daarover eerst nog overleg plegen met de groepleden uit den bond van maatkleedingbedrijven, bij wie de arbeidsvoorwaarden contractueel zijn gere geld. Binnen zeer korti ff tijd zullen de vak bonden een definitief antwoord op hun verzoek ontvangen. Inmiddels hebben de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie van ver schillende ongeorganiseerde maat-annex- confectiezaken en kleermakerspatroon-s ant woord ontvangen, dat ook zij bereid zijn den duurte-toeslag van 5 procent en de ver hooging van de vergoeding voor garens, zijde enz., zooals overeengekomen is met de Nederlandsche vereeniging in het heeren- •kleedinghedrijf (maat-annex-confectiezaken) te betalen. Morgen wordt een bespreking gehouden tusschen het dagelijksch bestuur van de federatie van vereenigingen van Neder landsche confectiefabrikanten en de verte genwoordigers der vakbonden, over een duurteitoeslag op de loonen der confectie- werkers(sters). Bij deze werkgeversfederatie zijn vrijwel alle Nederlandsche confectiefabrikanten aangesloten. H. G. TALENS OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is te zijnen huize te Apeldoorn op 57-jarigen leeftijd overleden de heer H, G. Talens, directeur van de N.V. Inktfabrie&en Talens en Zn. DR. MARIA MONTESSORI NAAR BRITSCH INDIË. Hedenmorgen is dr. Maria Montessori per trein naar Napels vertrokken, vanwaar zij per vliegtuig naar Britsch-Indië zal reizen. DE KUNSTIJSBAAN TE AMSTERDAM. Te Amsterdam worden besprekingen ge voerd om de kunstijsbaan tegen 1 November weer open te stellen, doch onder een andere directie. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Een kalme nacht aan het geheele front. Activiteit van patrouilles en artillerie in de streek ten Westen van de Saar. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten Westen van Voelklingen werden vij andelijke afdeelingen, ter sterkte van een compagnie, welke zich nog op Duitsch ge bied bevonden, aangevallen en over de grens teruggeworpen. Overigens geen ge beurtenissen van beteekenis. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. Het Britsche ministerie van lucht vaart deelt mede: de verkenningen, welke in de afgeloopen 24 uur door de koninklijke luchtmacht zijn uitgevoerd betroffen o.m. vluchten boven Berlijn, Maagdenburg en Hamburg. Men gelooft te Kopenhagen dat lucht alarm gisteravond oorzaak was. dat het radiostation van Hamburg gisteravond om 9 uur midden in de redevoering van von Ribbentrop de uitzending stop zette. DE REDEVOERING VAN VON RIBBENTROP. Onder het opschrift „woedende beken tenis" schrijft de New York Times: gelijk zijn chef concentreert von Ribbentrop zijn aanval op Groot-Brittannië als den vijand. Te duidelijk en te plomp probeert hij Groot- Brittannië als eenigen vijand af te zonde ren van alle andere mogendheden. Wan neer er aan wordt herinnerd, dat het von Ribbentrop was. die Hitler er van over tuigde, dat Groot Brittannië nimmer zou vechten, wordt deze schimprede tegen Groot-Brittannië's onverzadelijken wil tot oorlog bovenal een woedende erkenning zijn eigen tragische fout. RUSSISCHE HANDELSDELEGATIE NAAR DUITSCHLAND. De Sovjet-Russische handelsdelegatie die gevormd is om de in het kader van het Duitsch-Russische economische program te verwachten bestellingen der sovjet-unie in Duitschland, te bestudeeren, is gister avond uit Moskou vertrokken, om zich naar Duitschland te begeven De commis sie is samengesteld uit talrijke vertegen woordigers van het Russische economische leven en van technische bedrijven, en staat onder leiding van den volkscommissaris voor de scheepsbouw-industrie, Tewossjan. DE IN BESLAG NEMING VAN DE „CITY OF FLINT". Een lid van de bemanning van het Brit sche stoomschip Stonegat heeft verteld, hoe het Amerikaansche stoomschip „City of Flint" werd aangehaald. Hij is met de rest der bemanning met een Noorsch kustvaartuig te Trondheim aangekomen. De Stonegat was aangevalien en tot zin ken gebracht, niet door een duikboot, doch door het Duitsche vestzakslagschip „Deutschland" op de reis van Valparaiso, (Chili) naar Engeland. De bemanning werd toen overgebracht aan boord van de „City of Flint" te zamen met de Duitsche prijs- bemanning De Deutschland" was voornemens de „City of Flint" naar een Duitsche haven over te brengen, doch kreeg een tekort aan water, waarschijnlijk ergens in de buurt van Groenland. Zien we op de varkensmarkt den toestané anders? Natuurlek niet, want het vleeschvar* ken waarvoor door de wereld van deskundigen al zooveel jaren reclame is gemaakt, staat ge heel in den verlaten hoek en het zware spek- varken ls weer in trek en brengt den hoogsten prijs op. We noteerden voor vleeschvarkens van 28 tot 30 cent, terwijl voor zware spekvarkens 33 tot 33'^ cent werd betaald. De lichte soorten z.g. Zouters waren heel slecht te plaatsen en deden gemiddeld 25 cent per pond levend gewicht. (2 lijnen) JAPAN EN DE VER. STATEN. Op een vraag van een Amerlkaanschen correspondent, wanneer de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Nomura, de onderhandelingen zal openen met den Amerikaanschen ambassadeur, Grew, heeft de woordvoerder van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken geant woord, dat Nomura waarschijnlijk zeer bin nenkort Grew zal ontvangen, hoewel de juiste datum nog niet vast staat. NEGEN DOODEN DOOR NOODWEER. In Midden-DalmatlS en de Herzegowina heeft een hevig noodweer gewoed. De schade is nog niet te overzien Tot dusver is bekend dat negen personen zijn omge komen. ACTIE VAN „ZILVERHEMDEN Drie leden van de „Zilverhemden" een fascistische organisatie te Chicago (V. St.), hebben gisteren bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan het inslaan van rui ten van Joodsche zaken. De beschuldigden zijn dr. Homer Maerz, oud 25 jaar, die de leider genoemd wordt, George Heppner. oud 35 jaar en Joseph Schimp', oud 45 jaar. De mannen zijn ook verhoord naar aanleiding van berichten, dat rijke Joodsche handels lieden afpersingsbrieven ontvangen had den, waarin van hen bedragen van 50.000 dollar geëischt worden, onder bedreiging met bomaanslagen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het ligt voor de hand, dat ook begin dezer week de aanvoeren over het algemeen weer ruim waren. Vooral de slachtvee-afdeelingen waren dik bezet, doch er was een vlotte vraag naar een goed vet beest en dit moest duurder worden betaald. Zelfs de oudere koeien met een vet gevoel brachten iets meer op. Voor het leger werden ook een paar cent per k.g. meer besteed. Er was echter een belangrijk overschot van minderwaardig vee, zoodat dit in verhou ding zeer slecht verkocht werd en een kleinen prijs kon opbrengen. De slager zoekt slechts naar een goed vet beest en onder de gegeven omstandigheden zal dit elke week schaarscher worden aangevoerd, en vanzelfsprekend duurder worden. Versch rundvet is in den grossiershandel zoo goed als onkoopbaar en staat in prijs, zoo er aan te komen is. aanzienlijk boven de gulden per k.g. De boer die in den komenden winter nog een goede vette koe aan de markt kan brengen, zal dan ook een besten prijs ontvangen. Hierop is de speculatie dan ook thans geheel op gebaseerd, want op de magere markt wil men slechts die soorten koopen, die de eigenschap pen bezitten van „vet" te kunnen groeien. Wij zien dus dat het snel kan veranderen, want men vroeg de laatste jaren uitsluitend naar het vleeschtype en dat was zelfs zoo Inge burgerd. dat op een tentoonstelling het even te vette type geen schijn var. kans had om voor een prijs in aanmerking te komen. De vette os komt dus weer in eere! De klelnslachtveehandel had begin dezer week over de geheele linie een zeer traag ver loop. met vooral voor de nuchtere en graskal- veren nogal beduidend lagere prijzen We zien hier dus ook weer duideliik naar voren treden, dat mager yleesch momenteel geen aftrek heeft. Op de wolveemarkten een gelijke situatie, n.l. goede vette schapen en lammeren tamelijk vlot en flink prijshoudend, doch overigens kalm» AMSTERDAM. 25 October. De effectenbeurs te New York en de Ameri kaansche goederenmarkten blijven zich geduren de de laatste dagen vrij goed handhaven. Men krijgt den Indruk, dat een neiging tot verdere verbetering blijft bestaan. Aan den anderen kant echter kan men steeds weer waarnemen, dat op iedere stijging onmiddellijk aanbod volgt, waar- dooi de koersen een benedenwaartsche richting inslaan. De nieuwe opdrachten die tegenwoordig voor binnenlandsche rekening worden geplaatst, blij ven aanmerkelijk beneden het peil van een maand geleden. Dit verschijnsel is verklaarbaar daar onmiddellijk na het uitbreken van den oor log In Europa de meening post ging vatten, dat door Europeesche landen groote orders voor grondstoffen en industrieele producten in den ruimsten zin zouden worden geplaatst. Gezien deze verwachtingen gingen de binnenlandsche verbruikers zonder dralen er zelf toe over, tot plaatsing van opdrachten om de verwachte bui tenlandsche bestellingen voor te kunnen zijn. De uitbrtiding der industrieele productie, die het gevolg was van de afwerking der geplaatste orders, is tot staan gekomen. Aanvulling van voorraden geschiedt op zeer voorzichtige wijze, gezien de onzekere vooruitzichten. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat bij een uitbreiding der vijandelijkheden aan het Weste lijke front het huidige beeld van het zakenleven plotseling kan veranderen. Daarbij is van belang dat, indien de neutrali- teitswet. en de opheffing van het wapenembargo door den Senaat wordt aangenomen voor Enge land en Frankrijk de mogelijkheid aanwezig ls tot plaatsing van orders. De middelen hiervoor zijn blijkbaar reeds aanwezig, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt door de verdere stijging van den goudvoorraad der Amerikaansche schatkist tot meer dan 17 milliard dollar, hetgeen meer dan 2 3 van den wereldvoorraad bedraagt. In het Amerikaansche bedrijfsleven blijft echter gestadig onzekerheid bestaan, daar men verwacht dat de regeering te Washington het maken van groote winsten sterk zal beperken, waardoor de winstmogelijkheid van nieuwe on dernemingen twijfelachtig wordt. De middagbeurs. De affaire op de Amsterdamsche effecten beurs was heden wederom van bescheiden af metingen, maar vergeleken met gisteren waren de omzetten toch grooter geworden en enkele rubrieken gaven zelfs een vrij geanimeerde af faire te zien. Daarbij bestond een vaste stem ming. die klaarblijkelijk verband hield met de veronderstelling, dat de winstmogelijkheid vooral van de Nederland-Indische cultuur-on dernemingen en van maatschappijen, welke haar arbeidsterrein tot onze koloniën uitstrek ken. zich hoopvoller laat beoordeelen De aan dacht werd in de eerste plaats getrokken door de Rubberaandeelen, die een tamelijk opge- wekten handel te aanschouwen gaven. Amster dam Rubbers openden eenige procenten boven het vorige slot en konden zich vervolgens nog verbeteren, waarna later, op den middag een kleine reactie intrad. Voor verscheidene andere Rubberaandeelen werd goede belangstelling aan den dag gelegd en daarbij konden meerendeels koerswinsten, worden behaald. Enkele speciali teiten waren zelfs in staat een aanzienlijk avance te boeken. Ook Suikeraandeelen konden zich In de gunst van de markt verheugen» H.V.A.'s, die gisteren onder beurstijd een be nedenwaartsche richting hadden gevolgd, ge droegen zich thans op geheel tegenover gestelde wijze. De topprijzen bleven echter niet gehandhaafd, ook voor diverse incourante soorten bestond een vaste stemming. Op de afdeeling van de Pe- troleumfondsen waren Koninklijken goed van toon. Reeds dadelijk werd boven de vorige slot- prijzen gehandeld en reeds spoedig liep de koers nog verder naar boven, waarna tegen het slot een kleine inzinking viel te constateeren. Industrieelen werden op beperkte schaal ver handeld. Unilevers ontmoetten eenige vraag en stegen boven het vorige niveau, de Philips-aan- deelen waren niet veel veranderd en maakten slechts kleine schommelingen mee. De Scheep- vaart-afdeeling gaf eenige beweging te zien voor de Indische lijnen, in het bijzonder voor Ned Scheepvaart-unies, die zich daarbij ruim schoots konden handhaven. Koninklijke Booten kwamen een kleinigheid hooger te liggen. De Amerikaansche markt had een kalm voorkomen. Staalaandeelen echter trokken nog al attentie en werden algemeen hooger afgedaan. Voorts bestond belangstelling voor Luchtvaartaandeelen speciaal Noravi's. Ook Anaconda's en diverse spoorwegshares gaven teekenen van aanwezig heid. De beleggingsmarkt was stil. De Neder landsche Staatspapieren waren prijshoudend, de buitenlandsche fondsen waren verdeeld. Duit sche waarden waren ongeveer prijshoudend. De 4 en 3 3 4 obligatien Frankrijk 1939 waren eerder aan den luien kant. WISSELKOERSEN. Londen 7.56V; (7.56 5/8); Berlijn 75.50 (75.55); Parijs 4.29 (4.29l/t>; Brussel 31.43 (31.48); Zwitserland 42.25 42.26i; Kopen hagen 36.40 (36.40); Stockholm 44.87l/t 44.87't); Oslo 42.80 (42.80); New York 1.88 3/8 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 7.20. Prolongatie 2: Part. disc. 17/8; Daggeld lVs; Registermarken 16 1/4; Handels Sperr- marken 5; Reismarken 43V«; Bankpapier 25 1/B—26 1/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BOSKOOP 24 October. Coöp. Ver. De Bos- koopsche Veiling. Rozen per bos: Else Poul- sen 4462 ct.; Gloria Mundi 3645 ct.; Hadley 5869 ct.; Rosalandia 3040 ct.; August Noach 28—37 ct.; Butter Fly 31—44 ct.; Pechtold 41— 72 ct.; Rosa Mundi 3642 ct.; Ingar-Olsson 80 —1.12 ct Brlarclif 32—48 ct.; Florex 46—56 ct.; Ellen Poulsen 48 ct. Diversen per bos: Chrysanten, gr. bloemig 60 80 ct.: idem 8122 ct.; Cotone asters 4856 ct.; Sneeuwbessen 5 ct.; Clematis. Prins Hendrik 1.30 ct.; idem L'Azurstern 50 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 52 ct.; Pernettya per stuk 813 ct. KOUDEKERK A. D. RIJN 24 Oct. E. V. K. R. Aanvoer 2489 st.; boter 25 pn. Prijzen Kipeieren 5,30—5.80; kuikeneieren 3.754.20; boter 0.71— 0.73; kaas 0.28—0.30; kippen 0 60—0.75; hanen 0.800.90; konijnen 0.301.50. AMSTERDAM, 25 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 221 vette kalveren le kw. 58—64. enkele hooger. 2e kw. 4654, 3e kw. 3844 ct. per K.G. levend gewicht. 38 nuchtere kalveren 7—10 per stuk. 85 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 75—76. zware varkens 76—77, vette varkens 7677 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3