IEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 25 Odober 193) Hoe het Leidsche Academisch ziekenhuis tegen luchtgevaar beveiligd is Overzicht VISSCHERIJ-RER'CHTEN Verklaring der Bulgaarsche regeering In Amerika Verspreide berichten Al het mogelijke is gedaan om de inwonenden en bezoekers te beschermen Laat ge altijd Uw buurman voor U betalen Duitschland contra Engeland De Bulgaarsche ministerraad heeft den tekst vastgesteld van de regeeringsverkla- ring. waarin zij betreffende de buiten- landsche politiek zegt: .De regeering zal zonder afwijking de politiek van binnen- landschen en büitenlandsohen vrede voort zetten, die gevoerd is in den loop van de laatste jaren, oprecht bezield van den wensch om steeds hartelijker betrekkingen met de naburige staten te onderhouden en te ontwikkelen. De regeering zal er naar streven het vertrouwen tusschen Bulgarije en de andere staten te versterken; krach tig besloten een politiek van neutraliteit te voeren, welke in overeenstemming is met de wenschen van het Bulgaarsche volk. zal de regeering ook met andere staten goede en vriendschappelijke betrekkingen onder houden." De verklaring besluit met te zeggen, dat de regeering in verband met de uitzonder lijke gebeurtenissen en de bezorgdheid, welke door de gebeurtenissen is veroor zaakt, besloten heeft den koning te vragen de Kamer te ontbinden en nieuwe verkie zingen voor de wetgevende vergadering uit te schrijven, teneinde den wil van het volk te raadplegen en het de mogelijkheid »e geren zich vrijelijk uit te spreken. DE NEUTRALITEITSWET. De Amerikaansche senaat heeft een amendement op de neutraliteitswet goed gekeurd, waarbij de drastische beperking van de Amerikaansche scheepvaart worden opgeheven, behalve die in de gevarenzones in het Noorden van den Atlantischen Oce aan. Het amendement staat den Amerikaan- schen schepen toe, alle materialen, met uitzondering van wapenen, te vervoeren naar havens van belligerenten in het Zui den van den Atlantischen Oceaan, in den Stillen Oceaan, in den Indischen Oceaan, in de Chineesche Zee van Tasman, de Ara bische Zee, in de Golf van Bengalen, van Bermuda, Nieuw Brunswijk en Nieuw Schot land. Voorts heeft de snaat een amendement goedgekeurd, waarbij de binnenlandsche handel met Canada en Mexico normaal kan plaats hebben. Het amendement, waarbij de clausule wordt geschrapt, welke belligerenten toe staat. credieten van 90 dagen te verkrijgen, werd eveneens goedgekeurd. De senaat heeft tenslotte den spreektijd voor de debatten over de neutraliteitswet eenstemmig beperkt tot 45 minuten voor iederen spreker. Ook over amendementen op het ontwerp zal ieder slechts 45 minu ten mogen spreken. Men wil door dezen maatregel de debat ten verkorten en voorkomen, dat de isola- tionisten de eindstemming op de lange baan schuiven. Men verwacht, dat het ontwerp deze week afgehandeld zal kunnen worden. De opbrenging van de City of Flint heeft veel bijgedragen tot dit laatste. ROOSEVELT SPREEKT DONDERDAG. Uit Washington wordt gemeld, dat presi dent Roosevelt morgenavond een radio rede zal houden. KONING LEOPOLDS TOESPRAAK TOT AMERIKA. Wie ter verpleging in een ziekenhuis moet worden opgenomen, heeft meer be hoefte aan rust dan een gezond mensch. De architectonische indeeling van het Huis. de ligging van de ziekenzalen, de on middellijke omgeving der patiënten, alles is er op berekend den verpleegden een zoo intensief mogelijk gevoel van veiligheid en rust te bieden. Wie ter verpleging in een ziekenhuis moet worden opgenomen, heeft behoefte aan een dergelijke omgeving, waar. in een sfeer van evenwichtige rust, de krachten van geneesheer en patiënt-zelf zich kun nen concentreeren op het uitsluitend doel van zijn verblijf aldaar: zijn volledig her stel. Wat blijft er van dat gevoel van rust over wanneer in onverhoopte tijden van oorlog het loeien der sirenen snel- naderend luchtgevaar aankondigt en de patiënten, door hun kwalen aan het ziekbed gekluisterd, onmachtig zijn een veilige schuilplaats te zoeken in daar toe ingerichte kelders of vertrekken? Dat was de vraag, welke de leiding van elk ziekenhuis onder oogen heeft moeten zien, toen de ontwikkeling der internatio nale verhoudingen dwong met de moge lijkheid van een gewapend conflict réke- ning te houden en waarop, zooals vanzelf spreekt, ook de directeur van het Leidsche Academisch Ziekenhuis, dr. H. H. Maas ge streefd heeft een antwoord te vinden. Na vele conferenties met deskundige autoriteiten, o.w. de Rijksgebouwendienst, de Genie en den directeur van de Gasschool te Bangdoeng. dr. Visser en in samenwer king met het hoofd van den Technischen Dienst van het Ziekenhuis, den heer Staal, is dr. Maas er in geslaagd een complex van maatregelen te ontwerpen, dat de goedkeu ring van curatoren der Universiteit en van de regeeringsinstanties kon wegdragen en dat bovendien, naar aller meening, op die vraag het gekristalliseerde antwoord gaf. Een ziek mensch heeft meer tijd om aan zich zelf te denken dan een gezond mensch. Een patiënt, die zich den geheelen dag de gevaren van een eventueelen lucht aanval voor oogen stelt, zal niet alleen zichzelf hoe langer hoe meer overstuur ma ken, maar ook zijn naaste omgeving in min of meer ernstige mate verontrusten. Het veelzijdige luchtbeschermings plan voor het Boerhaave-kwartier heeft dan ook in de eerste plaats ten doel den patiënten de overtuiging te schen ken, dat zij binnen deze muren men sch elijkerwijs gesproken, veilig zijn en geen gevaar behoeven te duchten om door springende bom- of granaatscher ven getroffen dan wel door verrader lijke gifgassen overvallen te worden. De psychische rust, welke deze we tenschap geeft, acht dr. Maas van min stens even groot belang als de maat regelen zelve. Deze laatste omvatten orn. het scherf vrij Vernomen wordt, dat de boodschap, welket p[ <r de Koning der Belgen zal richten tot de I maken van he^ geheele gebouwencomplex. Vereenigde Staten van Amerika heden- T voltreffers zijn uit den aard der zaak nacht om kwart over twee (Belg. tijdzal worden uitgezonden. Dat komt overeen met kwart over acht 's avonds Amerk. tijd. Het uitspreken van de boodschap zal ongeveer zes minuten duren. DE VERKLARING VAN SVEN HEDIN. De Duitsche pers publiceerde gisteren de volgende verklaring van Sven Hedin: ..Het Engelsche blad de ..News Chroni cle" publiceert een onderhoud, dat ik met zijn correspondent te Stockholm heb ge had over mijn bezoek bij den Duitschen rijkskanselier. Ik moet constateeren. dat de .News Chronicle" mijn uiteenzettingen volkomen verkeerd heeft weergegeven en mijn persoonlijke opvattingen en meenin gen valschelijk als verklaringen van den Duitschen rijkskanselier heeft voorgesteld. In het bijzonder die plaatsen, welke op Rusland betrekking hebben, zijn geen uit latingen van den rijkskanselier maar mijn particuliere meening." (get.) Sven Hedin. HANFSTOENGL OP VRIJE VOETEN. Het Engelsche Reuter-bureau meldt, dat dr. Ernst Franz Hanfstoengl, de vroegere chef van het nationaal-socialistische pers bureau. die in het begin van den oorlog geïnterneerd was, thans volgens de „Daily Express" op vrije voeten gesteld is. Hanf stoengl was een van de vroegste mede werkers van Hitier. weinig maatregelen te nemen, behalve dat In oorlogstijd de daken van alle gebouwen van zoodanige kenteekenen worden voor zien, dat bij vijandelijke vliegers niet de geringste twijfel kan bestaan omitrent den aard dezer gebouwen. Hiertoe is een groot aantal reusachtige kruisen van rood en blauw katoen vervaardigd, die in tijden ran nood op de daken zullen worden uitge spreid. Beveiliging tegen bomscherven. Voor de bescherming tegen springende bomscherven is in eersten aanleg, mede uit financieele overwegingen, gedacht aan de inrichting van één gebouw als verzamel punt voor alle patiënten. Dit denkbeeld was echter niet voor verwezenlijking vatbaar, aangezien het transport der verpleegden van de verschillende paviljoens naar dat centrale punt aanzienlijk meer tijd zou vergen dan verondersteld wordt te zullen verloopen tusschen het luchtalarm en den werkelijken aanval. Men heeft toen voor elk paviljoen de meest veilige schuilplaats ge zocht en deze overal volgens hetzelfde prin cipe daar gevonden, waar een breede gang aan weerszijden werd begrensd door ver trekken, hetzij ziekenzalen, hetzij andere lokaliteiten. Mocht dus luchtalarm gegeven worden, dan worden onmiddellijk alle pa tiënten als het ware uit deze vertrekken naar de middengang „gezogen", zoodat zij een dubbelwandige beschutting hebben. Ter plaatse waar in deze beveiligende muren zwakke plekken ontstonden door de aanwe zigheid ran ramen en deuren, is aan de buitenzijde tot manshoogte een barricade van zandzakken aangebracht, afgedekt met asfaltpapier. hetgeen, behalve het practi- sche voordeel, dat het zand niet aan den regen is blootgesteld, ook nog het altijd eenigszins rommelige karakter eener zoo danige barricade wegneemt. Ingeval van dreigend luchtgevaar worden dus de func ties omgedraaid: de ontruimde ziekenzalen en andere vertrekken dienen als pantser- scherm, de gangen als ziekenzaal. Boven dien is bij de als tijdelijke verblijfplaats voor de zieken bestemde ganggedeelten er mede rekening gehouden, dat de toiletten, spoelruimten. e d. daarmede in rechtstreek- sche verbinding staan, zoodat de verpleging normaal kan worden voortgezet, terwijl ln deze ruimten tevens groote trommels ge reed staan met de meest noodzakelijke ver band- en geneesmiddelen ten dienste van gaszieken of met gas besmetten. Iedere patiënt een gasmasker. Ter beveiliging tegen gasgevaar heeft de directie momenteel de beschikking over vierhonderd volksgasmaskers, welk aantal binnenkort zal zijn verdubbeld. Het verple gend personeel is grootendeels al volledig vertrouwd gemaakt met het gebruik en de werking dezer maskers, welke binnen het onmiddellijk bereik van iederen patiënt zullen worden neergelgd. Op elke zaal zul len gedrukte voorschriften worden opge hangen, waarin nauwkeurig staat omschre ven, welke handelingen in geval van nood moeten worden verricht, zoodat van een paniek nooit sprake zal behoeven te zijn. Ieder lid van het personeel kent zijn eigen taak, hetgeen de beste waarborgen biedt, dat alle patiënten ln den kortst mogelij ken tijd ln veiligheid gebracht kunnen worden. Schuilkelders. Een groote onderaardsche rijwielbe waarplaats is aan deze bestemming ont trokken en Ingericht als schuilkelder voor ongeveer driehonderd personen. Op vele plaatsen van het terrein zijn borden aan gebracht, welke degenen, die zich ten tijde van het luchtalarm buitenshuis bevinden, den kortsten weg naar deze schuilgelegen- held wijzen. De inrichting voldoet aan alle eischen, welke men daaraan zou kunnen stellen. De toegang is vanzelfsprekend af gesloten door een gassluis; er zijn toiletten, meerdere uitgangen met het oog op instor tingsgevaar, zuurstofcylinders voor het ge val van een abnormaal lang verblijf, che micaliën om de uitgeademde koolzuurgas sen te binden voor hetzelfde geval, water leiding, enz. Onder het huishoudelijk gebouw is een tweed schuilkelder voor 2 a 300 personen ingericht, voornamelijk bestemd voor het aldaar werkzame personeel, zoodat dit zoo dicht mogelijk bij zijn post kan blijven en een normaal functionneeren van de in een ziekenhuis zoo bij uitstek belangrijke tech nische diensten (verwarming, watervoor ziening, verlichting, enz.) tot aan de grens van het mogelijke is verzekerd. Andere maatregelen. Wij zullen hier niet verder uitweiden over de verdere outillage van dezen voortreffe lijk georganiseerden luchtbeschermings dienst, hoewel er veel over te zeggen zou zijn. Wij bezochten een gaskamer voor de opleiding van het personeel, een opslag plaats van gasmaskers en -kleeding, ver duisteringslampen, verband- en geneesmid delen, een vertrek, waar tientallen gordij nen, precies op maat geknipt en van num mers voorzien gereed lagen om op het eer ste bevel voor de ramen der vertrekken, waar normaie verlichting onontbeerlijk is, te worden gehangen, zoodat ook bij avond geen straaltje licht naar buiten dringt, een aantal kamers voor de reiniging en ont smetting van personen, die met blaartrek kende gassen besmet zijn. een geheel ge ïsoleerd gelegen arsenaal van uiterst brand bare en explosieve stoffen, enz. enz. Ons bezoek schonk ons de vaste over tuiging, dat voor de beveiliging van de inwoners en bezoekers van het Acade misch Ziekenhuis gedaan is, wat men- schelijkerwijze gesproken, kon worden gedaan. Hoe weinig aanlokkelijk het beeld ook moge zijn: men is in het Leidsche Aca demisch Ziekenhuis beter tegen lucht aanvallen beschermd dan, voor zoover ons bekend, waar elders in deze ge meente! Het Boerhaave-kwartier, dat door zijn medisch-technische outillage in zoo menig opzicht de bewondering wekt van tot oordeelen bevoegde bezoekers, hand haaft ook hiermede zijn hooge reputa tie! Uiteenzetting voor het personeel. In een drukbezochte bijeenkomst van den medischen en verplegingsstaf in de aula van het administratiegebouw, heeft dr. Maas gisteravond een uiteenzetting gegeven van de getroffen maatregelen en daarbij nog tal van andere kanten van het veelzijdige en uitermate gecompliceerde vraagstuk van de bescherming van een ziekenhuis belicht. „Pak het ziekenhuis volledig in" ad viseerde in vollen ernst iemand tijdens de voorbereidende besprekingen. „Wij weten zoo weinig af van de uit werking van eventueele luchtaanvallen, dat het dwaasheid zou zijn kostbare maatregelen te nemen. Doe dus maar niets en wacht rustig af," meende een ander. Tusschen deze beide uitersten ligt de om vang van hetgeen thans tot stand is geko- 1669 (Ingez. Med.) men. c.q. in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Die maatregelen omvatten: le. de uitbreiding der verple- gingsmogelijkheid, 2e. de verduistering, 3e, 4e en 5e de beveiliging tegen brand-, scherf- en gasgevaar en 6e het verleenen van hulp aan met gas besmette personen in of nabij het Academisch Ziekenhuis. Door aankoop van een groot aantal har monica-bedden voor de zusters, die in geval van oorlog haar ledikanten aan de patiën ten zullen moeten afstaan, is het aantal beschikbare bedden voorloopig met 25% uit gebreid. Zoo noodig kan dit percentage nog aanmerkelijk verhoogd worden door de in richting als verpleegruimte van de directie kamers, verschillende gangen en, als het noodig mocht blijken, ook van de R.K.H.B.S. en de Chr. H.B.S. aan de overzijde van den Rijnsburgerweg. In het te verwachten tekort aan gediplo meerde verpleegsters zal moeten worden voorzien door gebruik te maken van de diensten van derde en zelfs wel tweedejaars zusters en van Roode Kruis-helpsters, waar van er ln ons land reeds 13.000 zijn opge leid. De verduistering geschiedt in de eerste plaats door de inschakeling van blauwe ver- duisterings- en protector-lampen. In ver trekken, waar normale kunstverlichting ab soluut onontbeerlijk is, zooals onderzoek- en operatiekamers, worden de ramen afdoende afgeschermd met stoffen of stalen gordij nen of door houten luiken. Ter beveiliging tegen brandgevaar zal een permanente bewakingsdienst worden inge steld, die doorloopend de zolders contro leert. Daarenboven Is een brandpiket ge vormd. dat vanzelfsprekend de beschikking heeft over de benoodigde hoeveelheden zand. schoppen, houweelen, stokdweilen enz. Ten behoeve van dezen dienst is de brandlei ding op verschillende plaatsen verbeterd, zijn ijzeren noodladders bijgeplaatst, e.d. De overige maatregelen bespraken wij in hoofdzaak hierboven. Dr. Maas besloot zijn met groote aan dacht gevolgde en met lantaarnplaatjes toe gelichte uiteenzetting met het uitspreken van den wensch. dat alle bewoners van het Boerhaave-kwartier de hun verstrekte, ge drukte instructie de aandacht waardig zul len keuren, welke het groote belang van een goeden luchtbeschermingsdienst vereischt. Natuurlijk nietMaar waarom hebt ge dan persoonlijk nog niet Uw bij drage geleverd in Leiden's luchtbe- veiliging door een bedrag te zen den aan den penningmeester der Luchtafweer-Commissie p/a Noord- hollandsch Landbouwcrediet, giro nr. 2915 111??? NIEUWE ONDERSCHEIDING. De Führer heeft voor verdiensten in den oorlog welke niet in aanmerking komen voor belooning met het IJzeren Kruis de orde van het Kruis van verdienste in den oorlog gesticht. Deze orde is verdeeld in twee klassen. 1 MILLIOEN TON RUSSISCH GRAAN VOOR DUITSCHLAND. Naar vernomen wordt is eenige dagen gele den een overeenkomst g esloten tusschen Duitschland en de Sovjet-unie over de leve ring van 'n millioen ton graan voor veevoe der door de Sovjet-Unie aan Duitschland. De levering zal in de komende dagen be ginnen en in twee maanden ten einde zijn. INCIDENT IN DE DOBROEDZJA. Een groep Bulgaarsche komitadzj is heeft een aanval gedaan op een patrouille Roe- meensche gendarmes nabij het dorp Sar- sanlar in de Dobroedzja. Nadat van weers zijden schoten gewisseld waren,trokken de komitadzj is zich terug. Twee Roemeensche beambten werden ernstig., gekwetst. Er is een onderzoek gaande. TUSSCHEN MOEZEL SAAR EN NIED De reden, gisteravond te Danzig voor de radio gehouden door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop men zie het 3e Blad was een rede, die geheel voor het binnenland was bestemd. In het buitenland zal zij zeer weinig indruk maken. Het was niets dan één loftuiting en verdediging van voor de door den Fuehrer gevolgde politiek en één felle aanval op Engeland, dat oorzaak is van den oorlog en wel geheel alleen! Het was feitelijk een weer oprakelen van de stemming van vorigen oorlog: „Gott strafe England". Hoofdzaak uit de rede is goed beschouwd dat Duitschland de handschoen heeft aan vaard en nu speciaal tegen Engeland zal gaan oorlog voeren, zooals trouwens te voor zien was. In het Westen von Ribbentrop hield zelfs vol dat Frankrijk tegen wil en dank voor Engeland vocht! Is weinig suc ces te verwachten en omgekeerd wordt Duitschland daar ook niet bedreigd. De dreiging voor onze Oosterburen blijft gele gen in de blokkade en het is te voorspellen, dat Duitschland daartegen zich met alle macht zal keeren. In deze richting kan men dus groote Duitsche actie tegemoet zien! In het Westen is de commentaar op de rede van den Duitschen minister gering. Zoowel in Engeland als in Frankrijk wordt eveneens gezegd, dat de rede geheel voor het binnenland was ingesteld. Blijkbaar mede om het volk in gewenschte richting een riem onder het hart te steken. Men leze in dit verband den brief van onzen mede werker achter het Duitsche front. Parijs zegt slechts: de streng in acht ge nomen evenwijdigheid in diplomatieke actie, verklaringen en militaire krachtsinspanning evenals de geliikheid van volksreacties in Frankrijk en Engeland voor de methoden en doelstellingen van het Hitleriaansche Duitschland. zijn waarschijnlijk nog niet opgemerkt door von Ribbentrop! Van Engelsche zijde wordt opgemerkt: Dezelfde nlompe pogingen werden gedaan om verdeeldheid te brengen tusschen Enge land en Frankrijk en dezelfde domme on waarheden werden gezegd over de agressieve bedoelingen van Engeland, welke, naar iedereen buiten Duitschland begrijpt, slechts in de verbeelding der leden van de natio naal-socialistische regeering bestaan. In wanhopige pogingen om het Duitsche volk van de waarheid geisoleerd te houden, ver spreidt vori Ribbentrop onwaarheid over de politiek van Chamberlain ten tijde van Muenchen hetgeen men al te dom kan achten om zelfs den lichtst gelpovigen te misleiden. De Britsche politiek voor den oor log is duidelijk gemaakt in officieele docu menten. Terwijl deze documenten zorgvuldig weggehouden worden van de Duitschers, hebben zij het onderwerp gevormd van diep gaande studie in de geheele wereld. De Britsche regeering is er tevreden mee de wereld in staat te stellen een eigen opvat ting te vormen, nu haar zaak in het open baar is gebracht, over de vraag of Engeland en Frankrijk aan de eene zijde, dan wel Duitschland aan de andere de aanvaller is. Dezelfde afgezaagde leugens over Palesti na en Indië, aldus dit Engelsche commen taar verder, hebben weer geparadeerd, of schoon zij bij deze gelegenheid klaarblijke lijk zonder bijzondere overtuiging uitge sproken zijn. Engeland en Frankrijk aan schouwen deze laatste verwarring onbewo gen. Klaarblijkelijk is von Ribbentrop er nog ver van verwijderd het standpunt te be grijpen, dat overvloedig duidelijk is ge maakt in de recente redevoeringen van Chamberlain en Daladier en beide regeerin gen zullen derhalve den koers blijven vol gen, dien zij voor zich hebben vastgesteld, tot de houding van de Duitsche regeering een wijziging ondergaat. De italiaansche bladen onthouden zich van iedere commentaar. Dat de Rijksdag bijeen zou worden ge roepen, daarvan is te Berlijn, zooals wij voorzagen, niets bekend. Morgen keert de Duitsche gezant in Turkije, von Papen, naar Ankara terug. TE SCHEVENINGEN. Van de haringvangst zijn heden te Schevenin- gen o.m. binnengekomen de K.W. 149 met 140 k., de K.W. 65 met 65 k. (met de halve vleet) en de K.W. 49 met 60 k. (met de halve vleet). VERWACHTE VISCHAANVOER. (Van onzen correspondent). Voor de Donderdagmarkt: Eveline IJm. 115 als eerste trawler met versche visch vangst 650 manden makreel, 60 manden schelvisch, 70 manden braad schelvisch; 20 manden varia. Totaal 800 manden. Caroline, IJm. 26. vangst 1500 manden ha ring. PRACHTIGE REIS VAN DE „DELFT". Exporteurs betalen een goeden prijs. (Van onzen correspondent). Dat de haringhandei al spoedig nadat de haringvisschery weer is begonnen, goed op pooten staat, is hedenmorgen gebleken. Er waren twee schepen met haring aan den afslag n.l. de „Delft" IJm. 17 met niet minder dan 2450 kisten en de logger „Wouter" Sch. 19 met 500 kisten. Er werden goede prijzen betaald; zoowel de binnenlandsche koopers als de exporteurs koch ten willig. De haring van de „Delft" bracht gemiddeld f. 6.50 per kist op, zoodat deze trawler meer dan f. 15330 besomde. Het was een verrassing voor den handel, toen de reeder van de Sch. 19 de 100 kisten, die uit de logger gelost waren op f. 8.50 liet ophouden. Later werd de geloste partij toch verkocht. Deze haring, die beter van kwaliteit was. dan van de „Delft" bracht toen ruim f.8 per kist op. Met de restantlading is de logger naar Sche- veningen vertrokken. WEER EEN OPGELEGDE TRAWLER NAAR ZEE. (Van onzen correspondent). Van de opgelegde trawlers is heden de „Bruin- visch" IJm 97. een kustboot naar zee vertrok ken. Verder vertrekken heden de „Haarlem" IJm. 9 en de „Petten" IJm. 49 Morgen zal de „Glorie" IJm. 37 naar ze* gaan. Voor de drijfnetvisscherij vertrokken heden de KW 2. KW 167, KW. 151 en morgen de KW 38 en 101. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 25 Oct. 1939. Tarbot f. 1.80; Tong f. 2.30—0.71 per kg: Kleinschol f 28—11.50; Schar f. 14—4.70: Poon tjes f.14; Wijting f. 12.50—4.40: Makreel f. 15.50: Versche haring f. 9.604.50 per 50 kg. Vleet f. 1.30; Koolvisch f. 0.95—0.49 per stuk. Deensche kotter E. 419 f.2070; Hollandsche kotters: KW. 133 f.62; KW. 77 f.166 IJMUIDEN. 25 Oct. Aangevoerd aan den afslag: 2559 kisten versche haring. z—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2