Finsche moeilijkheden met de sovjets Dr. C. J. K. van Aalst overleden WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 No. 24413 De strijd in het Westen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Overleg te Helsinki De randstaten Duitsch Continenlaal-„Grossraum" plan Hij was oud-president der Nederlandsche Handelmaatschappij Een figuur van groote beteekenis Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. BUITENLAND. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ïljn: per 3 maanden f. 2,35 per week .7?.f. 0.15 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.S De woordvoerder van het Finsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft gisteravond gezegd, dat er geen reden was om bezorgd te zijn door den terug keer van Paasikivi en Tanïier. Hij voegde hieraan toe, dat de sovjet unie geen nieuwe eischen heeft gesteld, doch de leiders van de sovjet-unie heb ben nadere bijzonderheden toegevoegd aan hun eerste voorstellen, welke nood zakelijk maken, dat de Finsche afge vaardigden overleg pleegden met hun regeering. Maar zoo fraai lijkt de toestand toch ook weer niet. De Finsche bladen „Uusi Suomi" en „Suomen Sosialidemokraatti" doen uit komen. dat de snelle terugkeer van de Fin sche onderhandelaars uit Moskou ook voor de Finsche regeering een verrassing is ge weest. Zij gelooven, dat men zich op langdurige onderhandelingen moet voorbereiden. Beide bladen wijzen op de noodzakelijk heid de Finsche militaire voorzorgsmaatre gelen uit te breiden. Volgens een later telegram uit Helsinki is het zelfs niet bekend of en wanneer de Finsche delegatie naar Moskou zal terug- keeren. Verklaard wordt, dat Finland geen haast heeft, daar het geenerlei eischen stelt. Toch hoopt het een overeenkomst te sluiten. Soederhjelm, de minister van justitie, heeft verklaard, dat de regeering geen com promis zou aangaan, dat het Finsche volk zou kunnen mishagen. De regeering bereidt, behalve een ver hooging der inkomstenbelasting met 20 pro cent, ook een nieuwe progressieve belasting voor op groote inkomens. Het aantal Duitschers, dat uit Letland c.i Estland naar Dultschland terugkeert, wordt iederen dag grooter. Tot nu toe zijn 5000 personen in de haven van Danzig aange komen. Na een kort verblijf in particuliere wo ningen te Danzig zijn de meesten voorloo- pig te Gotenhafen (Gdynia! en het nabij Zoppot gelegen Adlershorst ondergebracht. De Lithausche minister van financiën, Soetkoes. heeft een radiorede uitgesproken, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van het bieden van hulp aan het gebied van Wilna, dat door de gebeurtenissen is geruï neerd. Hij verklaarde, dat de Lithausche re geering, die de tradltioneele stabiliteit van den Litas wil handhaven, liever een leening sluit dan over te gaan tot inflatie. Spreker constateerde de capaciteit van de binnen- landsche markt en deed een beroep op de vaderlandsliefde der Lithauers om naar ver mogen op de leening in te teekenen. De correspondent van „Social Demokra- ten" te Moskou meldt, dat de Russen bitter zijn teleurgesteld over de haven en de ver sterkingen van de Estlandsche haven Bal- tiskl. De vroegere keizerlijke archieven ver meldden Baltlski als een uitstekende haven met krachtige versterkingen, terwijl de Rus sen een tweede rangs visschershaven aan troffen, met een zandbank en een half vol tooide kade. De correspondent meldt, dat de Russische troepen hun opmarsch hebben voortgezet naar de kust. Oondanks de koude slapen zij in tenten. FRANSCHE BERICHTEN. Het Fransche legerbcricht van gister avond luidt: In het laatst van den afgeloopen nacht en gedurende den dag zijn aan verschei dene punten van het front schermutselin gen gevoerd en zijn hinderlagen gelegd. Aan den Zuid-Oostelijken zoom van het bosch van Warndt is een vrij levendig ge vecht geleverd. Een van onze posten, welke door den vijand werd aangevallen, is door e®n onmlddellijken tegenaanval bevrijd. Parijs geeft daarop volgend commentaar: De onophoudelijke regen, welke de mod der steeds erger maakt, heeft geen einde gemaakt aan de activiteit aan het Weste lijk front, welke is hervat na de stilte van bet weekeinde. Ten Oosten van de Moezel hebben de Franschen met succes een uit val gedaan en een nieuwen Duitschen mi trailleur buitgemaakt, tevens werden ge vangenen gemaakt. De mitrailleur wordt thans door deskun- tt>gen onderzocht, in de hoop geheimen te ontdekken. De Duitsche activiteit is het sterkst ten Westen van Forbach. De Duitschers vallen hier de dorpen aan, welke door de Fran schen bezet zijn; de aanval liep dood te gen het hevige vuur van de Fransche ar tillerie en automatische wapens en de dor pen bleven in Fransche handen. Hieruit blijkt, dat de Franschen niet het geheele Duitsche gebied, dat zij bezet had den. hebben ontruimd, doch die deelen nog in hun bezit hebben, welke zij van bijzon der militair gewicht achten. Verder naar het Oosten langs den Rijn wordt de stilte slechts onderbroken door de Duitsche propaganda met luidsprekers. Door middel van deze luidsprekers wordt den Franschen voortdurend herhaald: Wij hebben geen oorlog met Frankrijk." Eerst werd hierom gelachen, doch het duurt thans te lang en men zoekt naar een middel, om aan deze vijandelijke „ac tiviteit" een eind te maken. In het gebied ten Noorden van Forbach hebben de Franschen een Duitschen artil lerieofficier, die op verkenning was, gevan gen genomen. President Lebrun heeft weer een inspec tietocht langs het front gemaakt. VRAGEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Stanley, de Britsche minister van handel, gezegd: „Ik geloof, dat thans enkele Britsche schepen zee zullen kiezen, om hout uit Archangel naar Engeland te brengen." Op de vraag, of bij een eventueele over eenkomst met de sovjet-unie de Britsche regeering zou bepalen, dat voor den duur van de vijandelijkheden alle goederen door Russische schepen zouden worden vervoerd zeide Stanley: „De mogelijkheid om ge bruik te maken van sovjet-Russische sche pen zal natuurlijk ten volle worden bestu deerd bij de handelsbesprekingen, welke met de sovjet-unie gevoerd worden." Inzake den handel met de Scandinavi sche landen en Nederland, zeide de minis ter, dat de regeering zich ten volle bewust is van het belang, dat de Britsche export naar deze landen en andere buitenlandsche markten wordt bevorderd. Minister Stanley voegde hieraan toe, dat het ministerie van handel voornemens is, besprekingen te voeren met de vertegen woordigers van de voornaamste export-in dustrieën. teneinde den uitvoer te verge makkelijken. Ten aanzien van de berichten, dat de Duitschers bijzondere faciliteiten aanbieden, zeide Stanley: „Dit is mij bekend, doch er bestaat twijfel, of de Duitschers in staat zijn de beloften, welke zij in hun circulaire doen, na te komen." In antwoord op een andere vraag werd medegedeeld, dat met Argentinië een over eenkomst tot stand is gekomen tot levering van 200.000 ton bevroren rund- en lams- vleesch gedurende de periode van 1 No vember tot 31 Januari. Verder zijn scheeps ladingen mais onderweg van Zuld-Afrika voor het vervaardigen van glucose en an dere stoffen. NEUTRALE LANDEN ZULLEN TOT DEELNEMING WORDEN UITGENOODIGD. Het Duitsche plan otn een Europeesche continentale afsluiting tegen Engeland in te stellen, is bezig vastere vormen aan te nemen, volgens den correspondent te Ber lijn van de ..Berlingske Tidende". Dezer dagen is namelijk te Berlijn een organisatie opgericht, welke den grondslag zal vormen voor de gedachte nieuwe continentaal- Europeesche samenwerking. De naam van de organisatie is „Gesellschaft für europai- sche Wirtschafts-planning und Grossraum- Wirtschaft". Zij is officieel ingeschreven. Voorzitter is de bekende nationaal-socialis- tische bedrijfspol'iticus „Reichsamtleiter" Wemer Daitz uit Lubeck. De nieuwe maatschappij zal onverwijld trachten zich in verbinding te stellen met de landen van het Europeesche vasteland, in het bijzonder de neutrale landen. De be doeling is door dit contact begrip te bevor deren voor de cultureel® en economische samenwerking tussohen de landen, die daarna zuilüen worden samengevat in den continentaal-Europeeschen „Grossraum". De verwezenlijking van dit plan zou. aldus de gedachte, den handel van de continen tale landen met Engeland overbodig ma ken. De afzonderlijke landen, die in dezen „Grossraum" zullen worden opgenomen, zullen natuurlijk hun volledige souvereini- teit behouden, zoo werd er aan toegevoegd. Het plan is niet sleohts voor oorlogstijd gedacht, maar ook voor een vreedzame toe komst. Duitschland zal zich tot de neutrale lan den richten met de uitnoodiging samen met Duitschland aan deze samenwerking deel te nemen. Volgens de Duitsche opvatting verbiedt de neutraliteit alleen deelneming aan den oorlog, maar niet deelneming aan Duitschlands economische „Grossraum"- projëct. IN EN OM POLEN. In de Duitsche staatscourant is een decreet van Hitier gepubliceerd betreffende het bestuur der bezette Poolsche gebieden. Daarin wordt bepaald, dat de door de Duit sche troepen bezette gebieden gesteld wor den onder den gouverneur-generaal voor de bezette Poolsche gebieden, voor zoover zij niet zijn ingelijfd bij het Duitsche rijk. Tot gouverneur-generaal voor de bezette Pool sche gebieden wordt benoemd rijksminister dr. Frank en tot plaatsvervanger van den gouverneur-generaal rijksminister Seyss In- quart. De gouverneur-generaal staat onmid dellijk onder Hitler. Hem worden alle tak ken van bestuur toegewezen. Het tot dus verre geldende recht blijft van kracht, voor zoover het niet in strijd is met het over nemen van het bestuur door het Duitsche rijk. De ministerraad voor de rijkBverdedi- ging, de lasthebber voor het vierjarenplan en de gouverneur-generaal kunnen bij ver ordening recht scheppen. De verordeningen worden afgekondigd in het ..Verordenings blad voor de bezette Poolsche gebieden" De kosten van het bestuur worden door het bezette gebied gedTagen De gouverneur- generaal maakt een begrootingsplan op. dat goedgekeurd moet worden door den rijks minister van financiën. De centrale instan tie voor de bezette Poolsche gebieden vormt de rijksminister voor binnenlandsche zaken, die de voor de uitvoering en aanvulling van dit decreet noodige rechts- en bestuurs- voorschriften uitvaardigt. Dit decreet wordt van kracht zoodra en in zooverre als Hitier den aan den opperbevelhebber van het leger gegeven opdracht tot uitoefening van het militaire bestuur intrekt. De bevoegdheid tot uitoefening van de uitvoerende macht blijft voor een speciale regeling voorbehou den. Het op 21 October gedateerde decreet is behalve door den Fuehrer en rijkskan selier Adolf Hitler onderteekend door den voorzitter ran den ministerraad voor de rijksverdediging en lasthebber voor het vierjarenplan, generaal-veldmaarsohalk Goe ■ring, rijksminister van binnenlandsche za ken Frick, den plaatsvervanger van den Fuehrer Hess. den chef van het opperbevel der weermacht Keitel, den opperbevelheb ber van het leger von Brauchitsch. den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop. den rijksminister ran financiën graaf Schwerin von Krosigk en den rijks minister en chef der rijkskanselarij dr. Lanvmers. RECRUTEERING VOOR HET POOLSCHE LEGER. De Poolsche consul-generaal in Londen heeft allen in Groot-Brittannië wonende Polen verzocht zich aan te melden bij de recruteenngscommissie, ten einde gewor ven te worden voor den militairen dienst in het Poolsche leger in Frankrijk. Opge roepen worden onmiddellijk alle mannen van 18 tot 45 jaar, officieren tot 50 jaar. HET POOLSCHE GOUD. De „Paris Soir" bericht, dat toen de Pool sche regeering besloten had Warschau te i verlaten, de toenmalige minister van finan ciën, Matuszewski, opdracht kreeg het goud uit de kluis van de Poolsche Bank mee te r.emen. Het goud werd op een aantal vrachtwagens geladen en naar de Roe- meensohe grens gebracht. Juist toen de wa gens de grens zouden overschrijden, werden zij aangevallen door Duitsche vliegtuigen, doch zonder succes. In Roemenië werd het goud per trein naar Constanza gebracht. Daar werd het door een Turksch schip aan boord geno men. Intusschen had de Duitsche regeering vernomen, dat het goud in Roemenië was, doch eerst eenige uren na het vertrek van het Turksche schip ontving de Roemeensclie regeering uit Berlijn het verzoek, niet toe te staan, dat het Poolsche goud zou wor den uitgevoerd. Het Turksche schip voer meer dan een week rond in het Oostelijk Q bieden. Zijn geboortestad Hoorn gaf hij het perceel Groote Oost 55, als kantoorgebouw voor de kamer van koophandel en fabrie ken van West Friesland ten geschenke. In zijn woning te Hoevelaken is vanmor gen op 73-jarigen leeftijd overleden dr. C. J. K. van Aalst, oud-president der Neder landsche handelsmaatschappij. Cornells Johannes Karei van Aalst werd op 7 Mei 1866 te Hoorn geboren. Hij be zocht de openbare handelsschool te Am sterdam en trad in 1889 in dienst bij de factorij van de Nederlandsche handel maatschappij te Batavia. In 1902 volgde zijn benoeming tot directeur, en met in gang van 1 Januari 1913 werd hij als op volger van wijlen den heer J. T. Cremer, president der Nederlandsche handelmaat schappij. Van 1898 tot 1902 is hij nog agent van deze maatschappij in Singapore ge weest. In handel en scheepvaart was de heer van Aalst, die in 1920 aan de universiteit te Berlijn honoris causa tot doctor in de economie promoveerde, een zeer groote figuur. Op zijn initiatief werd de Koninklijke Hollandsche Lloyd in het leven geroepen en door zijn medewerking kwam de Ne derlandsche Scheepvaart Unie tot stand en kwam het later tot de fusie tusschen de K N.S.M. en de K.W.I.M. Bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 heeft de heer Van Aalst te zamen met mr. Treub en mr. Vissering gewerkt tot behoud van de financleele en econo mische positie van Nederland. Uit de door hem in 1914 ingestelde commissie voor den Nederlandschen handel, ontstond de Neder landsche Overzee Trust Maatschappij (N. O.T.i, die voor den geheelen handel van Nederland, tijdens den wereldoorlog van de grootste beteekenis is geweest. Bij tal van maatschappijen maakte de heer Van Aalst deel uit van het bestuur. Door de Indische belangen van de Neder landsche Handel Maatschappij heeft hij ook grooten invloed gehad op den econo- mischen toestand in de koloniën. Vooral in de Java suiker-industrie nam de Neder landsche handelmaatschappij onder leiding van den heer Van Aalst een vooraanstaan de plaats in. De op het einde van 1930 tot stand gekomen internationale overeen komst in de suikerindustrie de z.g.n. Chadbourne-overeenkomst is onder zijn persoonlijke leiding gesloten. Hij bekleedde functies bij de stoomvaart maatschappij „Nederland", de Kon. Paket- vaartmaatschappij, de Kon. Ned. Maat schappij tot exploitatie van petroleumbron- nen in Nederiandsch Indië, de Bataafsehe Petroleum Maatschapij, de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, de Kon. Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken, de K.N.I. L.M., het Koloniaal Instituut en vele an dere instellingen. Ook buiten het financieele en economi sche leven is de heer Van Aalst op ver schillend gebied opgetreden. Aan het hoofd van een groote commissie uit het geheele land overhandigde hij op 7 September 1923 het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. In 1925 gaf hij aan de stad Am sterdam een schitterend blijk van burger zin, door zijn prachtig woonhuis aan de Heerengracht 502 als ambtswoning voor den burgemeester aan de gemeente aan te Dr. C. J. K. van Aalst. In 1934 trad hij af als president van de Nederlandsche Handel Maatschappij en sindsdien heeft hij zich steeds meer uit het openbare leven teruggetrokken. Behalve de onderscheiding, welke hem door de universiteit te Berlijn werd ver leend, vielen hem ook hier te lande de hoogste onderscheidingen ten deel. Bij zijn afscheid van de Nederlandsche Handel- Maatschappij, verleende de regeering hem het grootkruis in de orde van Oranje Nas sau. bij welke gelegenheid de minister-pre sident dr. H. Colijn een persoonlijken brief tot hem richtte. Sedert 1926 woonde de heer Van Aalst te Hoevelaken. De beveiliging: van het Leidsche Acade misch Ziekenhuis tegen luchtgevaar. (lsfce Blad). Onze buitenlandsche politiek; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (3e Blad). Minister Steenberghe over Land- en Tuin bouw. (3e Blad). Voedselvoorziening in oorlogstijd (3e Blad). Men zie voor Stadsnieuws pag. 2 van het Eerste Blad en pag. 2 van Tweede Blad. AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Vaste markt - Locale fondsen goed gedisponeerd - Ameri kanen hooger - Nederl. beleggingen prijshoudend. Radio-rede van von Ribbentrop. (3e en ie Bladi. De Duiische actie ter zee. (Ie Blad). Moeilijkheden tusschen Finland en sovjets? (Ie Blad). de ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele regenbuien. Iets kouder. Meest matige Noordwestelijke wind. deel van de Middellandsche Zee, totdat de Fransche regeering opdracht gaf het goud in Syrië aan land te brengen. Van hier werd het door een Fransch schip naar Frankrijk gebracht. De „Paris Soir" voegt hieraan toe, dat de nieuwe Poolsche regeering heeft verklaard, dat van dit goud niets zal worden gebruikt voor de tegenwoordige behoeften, doch dat het zal worden bewaard om een dekking te vormen voor de Poolsche munt na het her stel ran Polen. Men raamt de waarde op f. 140 millioen.^ DE VERKIEZINGEN IN OEKRAÏNE EN WIT-RUSLAND. Van Russische zijde wordt gemeld, dat bij de verkiezingen in de Oekraine volgend resultaat is verkregen: De verkiezing van 1484 afgevaardigden op een totaal van 1495, die volgens het aan tal districten moesten worden gekozen, werd geregistreerd. Er zullen herstemmingen moeten worden gehouden in 11 districten, waar de candi- daten minder dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen hebben behaald. Van de 4776.275 stemgerechtigden heb ben 4.433 997 van dat recht gebruik ge maakt, d. i 92,83 pCt. 75.925 stembiljetten waren ongeldig; op 325.918 biljetten waren de namen der candidaten doorgeschrapt. Van de 1484 gekozenen zijn 1245 mannen en 239 vrouwen. De Nationale Vergadering van het Westelijk deel der Oekraine wordt tegen 26 October bijeengeroepen. ïn Wit-Rusland was het resultaat: Van het totale aantal kiezers van 2.763.191 hebben 2.672 280 aan de stemming deelge nomen, of 96,71 pCt .2409.522 personen of 90,67 pCt. van hen die hun stem uitbrach ten. hebben gestemd op de candidaten. be noemd door de eomité's ran boeren, arbei ders en intellectueelen. 247 245 kiezers of 9.3 pCt. hebben tegen deze candidaten ge stemd. 14.932 stembiljetten waren ongeldig. Van de 927 afgevaardigden zijn 804 man nen en 123 vrouwen. De Nationale Verga dering van Westelijk Wlt-Rusland zal op 28 October in Byelostock bijeenkomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1