BINNENLAND Ons Kort Verhaal SOsfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 October 1929 Derde Blad No. 24412 srawa..? w, isr^«saa4ss?«£ De komende benzine-distributie De uitvaart van den Sultan van Djokjakarta De kindervlucht naar Indië Snoekbaarsvisscherij moet geregeld worden Nieuwe Belgische gezant in Den Haag Verhooging van de Indische belastingen Schijn bedriegt De kostwinnersvergoeding Invoering vermoedelijk halt December. toewijzing per maand. Naar wij vernemen aldus de Haagsche Courant bestaat in bevoegde kringen de verwachting, dat midden December de ben zine-distributie in werking zal kunnen treden. Voor het zoover is, zullen echter de auto bezitters hun volle medewerking moeten verleenen, en de hun ter hand gestelde for mulieren zoo volledig mogelijk moeten in vullen, wil er geen stagnatie ontstaan. Wanneer een autobezitter zijn wegenbe lasting gaat betalen, krijgt hij bij zijn we genkaart een formulier, ten dienste van het distributiesysteem, dat hij volledig ingevuld onverwijld moet inleveren. De bedoeling der Regeering is, te komen tot het verstrekken van een maximum kwantum voor iedereen, waarbij natuurlijk de mogelijkheid bestaat, dat dit kwantum, al naar gelang er voorraad is, met een ze ker percentage kan verminderd worden. Ongeveer 300.000 formulieren moeten nu, voor het zoover is, worden gecontroleerd, waarbij het meermalen zal voorkomen, dat de formulieren, zijnde onvolledig of onjuist ingevuld, naar den autobezitter voor na dere informatie moeten worden terugge stuurd; een belemmerend oponthoud. Vervolgens worden de diverse geregis treerde auto's in categorieën gesplitst, waar na de deskundigen ter beoordeeling krijgen over hoeveel liter benzine de autobezitter eventueel beschikken kan. Het ligt in de bedoeling, zoodra de ben zine-distributie in werking treedt, den autobezitter een identiteitskaart te ver strekken, waarop de toewijzing staat van het maximum aantal liters waarover hij per maand kan beschikken. Met die kaart gaat hij dan naar het postkantoor van de plaats zijner inwoning, alwaar hem, na In levering van het formulier, en nadat ge controleerd ls of de wegenbelasting is vol daan, een stamkaart wordt verstrekt. Dan pas kan hij benzine-zegels koopen tot het maximum-kwantum hem toegewezen, wel ke op de identiteitskaart moeten geplakt worden. Behalve de Regeeringsauto's, die van het Corps Diplomatique en Corps Consulaire, zijn van deze regeling uitgezonderd: de mi litaire auto's, welke rijden met oranje num merborden en benzinebons krijgen door de Hembrug verstrekt, en bovendien dokto ren en vervoer voor zieken en begrafe nissen. Militairen, die van de auto of motor ge bruik maken, indien zulks niet voor den dienst noodlg is, zullen bij overtreding voor den Krijgsraad gedaagd worden. ting en van de Inkomstenbelasting, Ten einde deze maatregelen op 1 Januari a.s. (den aanvang van het belastingjaar) in werking te kunnen doen treden is, in ver band met artikel 16 der Indische compta biliteitswet, goedkeuring daarvan door den begrootingswetgever vóór dien datum ver- eischt. Daarom werden de belastingverhoo- gingen formeel aanhangig gemaakt bij een nog op het begrootlngsjaar 1939 betrekking hebbende vijfde aanvullende begrooting voor afdeeling III. Deze aanvullingsbegroo- tlng werd in overeenstemming met den Volksraad door den gouverneur-generaal vastgesteld bij besluit van 26 Augustus J.I., welk besluit thans ter goedkeuring door de wet wordt voorgedragen. De algcmeene strekking van de be- iastingverhoogingcn is, dat nagenoeg de geheelc samenleving de noodzakelijk geachte lastenverzwaring te dragen zal krijgen, zoowel het bedrijfsleven als de natuurlijke personen. Aneta meldt uit Djokjakarta, dat bij de uitvaart van den Sultan van Djokjakarta de Gouverneur-Generaal vertegenwoordigd werd door generaal Ter Poorten, de leger commandant door generaal Ilgen, de com mandant der zeemacht door den kapitein ter zee Koenraad en de Raad van Ned.-In- dië door den gouverneur van Djokjakarta. Voorts waren nog aanwezig de gouverneurs van Soerakarta, Oost- en Midden-Java, dc resident ter beschikking van den gouvej> neur van Midden-Java en de secretaris van Midden-Java. de Soesoehoenan, de Mangkoenegoro. het hoofd van het Pakoe Alamsche Huis, vertegenwoordigers van cultuurlichamen, de W.I.S., alle ambtena ren, officieren en politie-autoriteiten uit Djokja, ondernemers, zakenlieden en een zeer groot aantal particulieren. Het stoffelijk overschot van den vorst was opgebaard in de „Bangsal Kentjono" (de z.g. gouden statie-zaal van den Kraton te DjokjakartaiNa een korte doedoek- statie om de lijkbaar, waarbij het stoffelijk overschot werd gekist, gaf de gouverneur het teeken aan de naaste familieleden, dat zij de lijkbaar konden uitdragen. Het fort 'bii dien dienst slechts verkrijgbaar zullen of trekken de beug aan stukken. Gebeurt 'zijn tegen betaling van f. 5.50 of f. 3.50. dit van vissc hers, die kapitaalkrachtig ge - kend zijn om direct nieuwe netten aan te schaffen, is het gevolg natuurlijk veel erger. Ze zijn gewoonweg broodeloos! Hier komt nog bij, dat er op het oogenblik bijna geen snoekbaarsnetten te koop zijn. wegens de buitengewone aanvraag, zoodat met eenige geldelijke hulp de gedupeerde visschers ook nog niet eer.s geholpen zouden kunnen worden Van deskundige zijde vernamen wij, dat de oplossing van het vraagstuk zeer wei mogelijk ls. De regeering zou bijvoorbeeld kunnen voorschrijven, dat tot einde October uit sluitend met staande netten zou mogen worden gevischt en daarna wanneer de snoekbaars zich bij kouder weer meer vlak bij den bodem van het vischterrein bevindt, uitsluitend met sleepnetten. Dit lijkt een goede oplossing. Ook zou de regeering alleen het visschen met staande netten, of ook wel alleen met sleepnetten, kunnen toestaan. Wat het bedrijfsleven betreft zal dit doel Vredéburg gaf een saluut van 13 schoten, worden bereikt door de 100 opcenten, welke de stoet zich in beweging zette A olstAr WA Ko ow 1 rin nrAllVOrrihlfW ITlOl thans op de vennootschapsbelasting wor den geheven, tot 150 te verhoogen, zoodat het tarief van die belasting van 20 pet. wordt gebracht op 25 pet. De opbrengst van deze verhooging wordt op f. 8.8 mlllioen ge raamd. Ten aanzien van de inkomstenbelasting zijn gevolg. In de Kemandoengan Kidoel werd de baar door de naaste verwanten overgegeven aan de meer verwijderde verwanten, waar bij de korpsen Pradjoerit een drietal sal vo's afgaf. De gouverneur met zijn gevolg Gisteren heeft de kindervlucht naar In dië een aanvang genomen. Er nemen elf kinderen aan deel. De Jongste ls 11 jaar, doch de meesten varieeren tusschen 14 en 18 jaar. Er waren er gisteren sleohts 9 op het Centraal Station te Amsterdam aan wezig bij het vertrek van den trein, want 2 Zwitsersche Jongens komen er pas ln Na pels bij. Van de daar aanwezigen waren er zes van Nederlandsohe nationaliteit, terwijl er verder een Chineesch jongetje en twee charmante Deensohe meisjes naar hun in Indië wonende ouders, terugkeeren. Het jeugdige reisgezelschap staat onder leiding van den heer G. A. de Stoppelaar, oud-adjudant van den gouverneur-gene raal en thans vertegenwoordiger van de KLM. in Ned.-Indië, die van verlof naar Indië terugkeert. Tijdens de drie dagen durende treinreis naar Napels wordt hij bijgestaan door mej. H. Wynoldl, stewar dess der K.L.M., die door eenige collega's werd uitgeleid. Van de directie der K.L.M. was aanwe zig de onder-directeur, de heer H. Martin, terwijl verschillende hoofd-ambtenaren en employees van het hoofdkantoor te 's-Gra- venhage en van Schiphol eveneens het ver trek bijwoonden. Een bijzondere noot bij het afscheid was de aanwezigheid van een geüniformeerde delegatie van dc vereenlging „De Prince- vlag" onder leiding van den heer J. G. Berlott, algemeen voorzatter dezer organi satie, die afscheid kwam nemen van den heer De Stoppelaar, die voorzitter is van de afdeeling Ned.-Indië van ,,De Princo- vlag". Hoewel sommige achterblijvenden mis schien eenigszlns bezorgd waren over het groote avontuur, dat de hun zoo langen tijd toevertrouwde kinderen tegemoet gin gen. nam toch de zekerheid van de goede leiding waaronder zij reisden en van het feit, dat deze kinderen weldra hun ver heugde ouders weer zouden zien, alle wee moed van dit afscheid weg en onder ge juich zette de dieseltrein zich in beweging, dje de kinderen naar Utrecht bracht, waar 2iJ overstapten in den internationalen trein ®e hen in drie dagen door Duitsohland en over de Alpen zal brengen naar Napels, vliegtuig „De Gier" hen wacht, dat in vijf dagen het einddoel zal hebben bereikt. wordt een tweetal maatregelen beoogd, ien naaste bloedverwanten keerden hierin bestaande, dat het aantal opcenten. jfi| ÉM voo rzoover deze geheven worden de be lasting voor inkomens beneden f. 250 wordt namelijk niet door opcenten getroffen van 50 op 75 wordt gebracht, terwijl boven dien het grondtarief voor de inkomens be neden f. 300 wordt verhoogd met gelijktij dige vergrooting van het aantal inkomen klassen. Die tariefsverhooging zal in het algemeen f. 1 bedragen, doch voor inko mens van f. 90—150 f. 0.25 f. 0.50 beperkt blijven Uitgedrukt in percenten van het gemiddelde der nieuwe inkomenklassen, zal de verhoogde belasting voor de inkomens beneden f. 300.tusschen 1.33 en 3.18 per cent liggen, met inbegrip van de 75 opcen ten, welke bij inkomens tusschen f. 250 en f. 300 zullen worden geheven. Deze belastingverhooging voor de laagste inkomens vindt haar motiveering ln de overweging, dat ook de weinig draagkrach- tigen hun deel in de door 's lands finan- cieele omstandigheden geboden algemeene verzwaring van lasten behooren bij te dra gen, terwijl zij daarnaast wordt gerecht vaardigd door de omstandigheid, dat het tarief voor deze lage Inkomens blijft bene den dat, hetwelk bij de landrente of de be lasting van de Inkomsten uit gronden 15 pet.) en de loonbelasting (4 pet.) wordt ge vorderd. De hoogere opbrengst van de inkomsten belasting, uit de verhooging van het aantal opcenten en de wijziging van het grondta rief voor de laagste inkomens voortvloeien- daarna terug. De baar werd verder gedra gen door alle Bangsals naar de Zuidelijke poort van den Kraton, waar wederom drie salvo's werden afgegeven door de korpsen Pradjoerit. Op den Zuider AIoon-Aloon was inmid dels de groote stoet en het militaire escorte opgesteld. Bij het bereiken van den Zuidelijken Kra ton-poort (de Tratag Kidoell werd de baar overgenomen door het Kon. Ned.-Indische reger van de bloedverwanten, waarna het stoffelijk overschot in een praalwagen werd geplaatst. Als slippendragers fungeerden kolonel dr. Bijleveld, kolonel Overakker, de overste der intendance Jongert en de overste der administratie Mourer. Nadat drie salvo's waren gegeven door de korpsen Pradjoerit volgenden drie sal vo's van het vuurpeleton van het leger, waarna de stoet, die ongeveer 1500 meter lang was en waarin zich ruim 5000 personen bevonden, zich in beweging zette Via den Zuider Aloon-AIoon bewoog de stoet zich door de poort Nirbojo naar Tangkak, de grens van de stad Djokjakarta. Hier stelde het militaire escorte zich op om den praal wagen te laten passeeren. Onder de salvo's van het vuurpeleton en na een laatsten groet van het omfloerst vsandel en van de hoofd-officieren-slip- pc"dragers ging de stoet verder naar Imogiri. Na aankomst te Imogiri werd de baar naar de moskee gedragen. Nadat de voorge- de voorbereiding van de bedoelde regelin; niet overwogen, dat vele burgers zich een uitgave van dezen aard niet kunnen ge troosten, in het bijzonder niet, voor zoover zij zich in verband met de samenstelling van hun gezinnen meerdere gasmaskers zouden moeten aanschaffen? Is de minister bereid, alsnog zoodanige maatregelen te treffen, dat wordt voorko men, dat de mogelijkheid van aanschaf fing van gasmaskers afhankelijk ls van de financieele draagkracht der betrokkenen? Het propaganda-bureau voor Gasmaskers. Propaga, te 's Gravenhage schreef aan den minister van Binnenlandsche Zaken, dat: 1. De fabrieken van gasmaskers thans den handel niet voldoende kunnen leveren, om dat de regeering juist groote orders heeft geplaatst. 2. Nu verkoop via de postkantoren is aan gekondigd, in herinnering moet worden ge bracht, dat de handel, vooral apothekers, drogisten en verkoopbureaux bij den ver koop pionierswerk hebben verricht, veelal met groote kosten, toen de publieke belang stelling voor het gasmasker nog uiterst gering was. Het gevolg van bovengenoemde regee- ringsmaatregelen is. dat het publiek den particulieren handel, die tegen dezelfde prijzen verkoopt als de overheid, nu den rug toekeert en orders annuleert. Ten einde den handel niet te dupeeren, verzoekt het bureau den minister ook den handel toe te staan gasmaskers te verstrekken of hen. die vol gens art. 11 van het Gasmaskerbesluit zijn ingeschreven bij den Keuringsdienst van Waren In te schakelen in het voorgestelde distributiesysteem van gasmaskers. de, was aanvankelijk geraamd op f. 8.6 mil- schreven Mohammedaansche ceremoniën lioen. Tijdens de behandeling in den Volks- waren verricht, werd de baar naar de raad heeft de regeering evenwel eenige ver- eigenlijke begraafplaats op den Berg der lichting aangebracht in de ten aanzien van de belasting der laagste inkomens oor spronkelijk gedane voorstellen als gevolg waarvan evengenoemd bedrag van f. 0.5 mlllioen verminderd en op f. 8.1 millioen gesteld moet worden. Tegenover het totaal bedrag van f. 16,9 millioen, dat de hierboven besproken be- lastlngverhoogingen naar verwachting zul len opbrengen, valt een belastingderving van rond f.71/! millioen te boeken, omdat krachtens de bepalingen van de desbetref fende ordonnantie het defensie-uitvoer recht einde dezes jaars komt te vervallen. Nevelen gedragen De bijzetting vond plaats in tegenwoor digheid van den rijksbestuurder, de rijks- grooten en den hoofdpenghoeloe. gasmaskers. De heer Steinmetz heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: Is het waar, dat de regeering den dienst per posterijen heeft ingeschakeld voor de distributie van gasmaskers onder de bevol king, en dat is bepaald, dat deze maskers Sleepnetten vernielen de staande netten. aanzienlijke schade. Men meldt uit Enkhuizen aan het Hbld.: Nauwelijks is een herleving in de lJssel- meervisscherij ingetreden of ook de netten- vernieling, die hier van vroeger nog bekend isT begint weer bedenkelijke afmetingen aan te nemen. Er wordt, naar men weet, thans met honderden vaartuigen gevischt naar snoekbaars, welke bedrijf met staande net ten en ook wel vooral in de laatste dagen met sleepnetten wordt uitgeoefend. Zoo als bekend is, zijn de resultaten heei goed; de vangsten zijn groot en de prijzen bevre digend. maar de averij, die de visschers aan eikaars netten toebrengen is soms al weer bedroevend groot. Dit was vroeger, toen hier vóór de afslui de heer l. c. nemry benoemd. De heer l. c. Nemry. De heer L. C. Nemry. gezant van Belgié te Kopenhagen, is benoemd tot Belgisch gezant te 's Gravenhage ter vervanging van baron J. Herry, die wegens ernstige ziekte reeds sedert drie maanden buiten diploma tieke activiteit was. Daar baron Herry op voorschrift van zijn ting van de Zuiderzee nog naar ansjovis en i..„. nut haring kon worden gevischt, een bekend hOSjiedurende laj^g^. verschijnsel. Als voorbeeld noemen wij, dat in dien tijd bijna eiken nacht voor duizen zal moeten houden, had hij den Koning van Belgie verzocht hem eervol ontslag uit zijn OIJU U IJ lid ClnCll IldLIlL VUUl UUlóCll* - i i TVi f ie den guldens aan ansjovisnetten door de diplomatieke functie te willen geven. Dj kuilders werd vernield, wat tot gevolg had, dat sommige staandenettenvisschers soms in ëén enkelen nacht broodeloos werden ge maakt, hetgeen een dusdanige verbittering tusschen de visschers onderling veroorzaak te, dat zij soms in woede op elkanders vaar tuigen oversprongen, zoodat meermalen een kleine Zuiderzeeslag ontstond, waarbij zeiis van sabels (meestal oud-roest) werd gebruik gemaakt. Thans gaat het weer denzelfden kant op, indien van regeerlngswege niet wordt inge grepen De visschers, die tegenwoordig tus schen twee motorvaartuigen in, hun sleep netten over den meerbodem voorttrekken, nemen zonder opzet natuurlijk meteen de staande netten van andere visschers mee, meerdere opbrengst van 16.9 millioen gulden verwacht. l'isediend ls een ontwerp van wet hou dende goedkeuring van een besluit van den ^"verneur-generaal van Nederlandsch- rtoüff wijziging en aanvulling van af- i„™n6 III der begrooting van Neder- anasch-Indië voor het dienstjaar 1939. ,m'nlster van Koloniën schrijft ter toelichting o.a.: de Indische begrooting voor 1940 is, mccr omstandig in de financieele ver t w,?,rdt gemotiveerd ter noodzakelijke een u van dc middelen gerekend op ''Cfnooglng van de vennootschapsbelas- door J. P. BALJÉ. Huub Baanders, gentleman-zakkenroller, intedmationale treindief, hotelrat, bekend met alle West-Europeesche speelzalen en race-banen, „los werkman" in alle centra van vermaak, waar dlè lieden kwamen, die nog bij machte waren om zelfs in crisistijden die de wereld al jaren teisterden, de dubbel tjes te laten rollen, zat met zijn collega Gaston Verstappen op een bankje van het Corso Imperatrice In San Remo en ze na men met quasie-onverschilltge blikken de passanten op. Plotseling stiet Gaston zijn vriend aan. „Kijk eens, Huub, wat een schat van een meisje. Is dat niet hetzelfde kind, wat we gisteravond in de speelzaal zagen en dat toen zoo'n veine had? Ze ziet er verbazend chic uit. Maar ze is ongenaakbaar. Ik wed om honderd lire, dat zij een rijke erf dochter is". Huub Baanders nam niet eens de moeite, het meisje nauwkeuriger op te nemen. Hij gaapte ostentatief en maakte toen een af werende beweging met de hand. „Gaston, jongen. Jij zit nog maar een paar jaartjes in het vak en Je bent net zoo im pulsief en overijld als ik destijds was. Schijn bedriegt, kerel. Dat heb ik tot mijn schade al meer dan eens in het leven ondervonden en ik zal je een verhaal doen van nóg zoo'n schattig, beeldig meisje, dat op mij óók zoo'n overweldigenden indruk maakte en waarmee ik leelijk bedrogen uitkwam". Hij strekte zijn beenen lui voor zich uit en staarde naar de blauwe Middellandsche Zee, toen hij begon te vertellen. „Het was verleden week juist tien jaar ge leden, dat ik het meisje zag. Gaston, een kindje met een paar helderblauwe, onschul dige kinderoogen, ik schatte haar niet ouder dan hoogstens negentien en je zou gezworen hebben, dat ze zóó van een Zwitsersche kostschool kwam. Ik ontmoette haar in Nice, in het Casino de la Jetée, waar destijds, zoo als je zult weten, alleen nog maar het „jeu de boule" gespeeld werd. Ze stond er met een opgewonden gezichtje naar den grooten bal ik je eerlijk bekennen, dat ik gefascineerd werd door haar gezichtje, méér nog zelfs, dan door de fraaie halfketting, die aanvan kelijk mijn belangstelling had opgewekt. Ik stond op een middel te zinnen, om met haar in kennis te komen, maar ik had al ge zien, dat er een oude heer en dito dame waarschijnlijk haar ouders, bij waren en ik gaf mezelf niet veel kans. Te veel kind ook leek ze me, zonder voldoende bewegings vrijheid. Hoe het ook zij, ik was niet van haar weg te slaan en ik had in zooverre een gelukje, dat ik haar van dienst kon zijn, toen haar nummer eens uitkwam. Een ander recla meerde eveneens den inzet en ik verklaarde zoo pertinent, dat ik positief gezien had, dat zij op het winnende nummer had gezet, dat men haar de winst uitkeerde. Een dankbare blik uit haar lieve kinderoogen was mijn belooning. Daar moest ik het dien avond mee doen. Maar ik zag haar terug. Den volgenden avond ln een dancing. Weer zat ze met de beide oudere menschen aan een tafeltje en ze danste maar weinig. Drie, vier dansen gingen voorbij, voor ik eindelijk de stoute schoenen aantrok en haar eens vroeg. Ik stelde me voor aan de beide oudjes en vroeg toestemming om met haar te mogen dansen. Ze scheen me flauwtjes te herkennen en een oogenblik later danste ik met haar. Kerel, ik had op dat moment alle zaken uit mijn hoofd gezet. Toen ik ze zoo dicht in mijn armen hield, verliet mijn gezond verstand me even en ik geef je de verzekering, dat ik haar louter en alleen gevraagd had om het genoegen met haar te kunnen dansen. Maar ook in dien tijd was ik toch al zakenman genoeg, om niet al te lang in zoo'n toestand van verstandsverbijstering te blijven, en ik wendde al mijn welsprekendheid aan, om zoo'n gunstig mogelijken indruk op haar te maken. Dat scheen ook vrij goed te lukken. Ik danste daarna nog enkele malen met haar en tenslotte stelde ik haar voor, even dezer dagen geschied. De nieuwe Belgische gezant te Den Haag was na den oorlog reeds op het Belgisch gezantschap in ons land werkzaam, meer speciaal als handelsattaché. Hij was ver volgens gezant te Athene en daarna te Kopenhagen. OFFICIEEL BEANTWOORDE VRAGEN. Vraag: Aangezien ik gemobiliseerd ben, heb ik een vervanger in mijn zaak moeten aanstellen. Kan ik de daaraan verbonden kosten vergoed krijgen? Antwoord: Indien de gemobiliseerde kost winner is en, tengevolge van of ondanks het doen van noodzakelijke uitgaven aan een plaatsvervanger, de noodige middelen tot levensonderhoud aan zijn gezin komen te ontbreken, heeft hij een goede kans op kostwinnersvergoeding. Of hij daarvoor in aanmerking komt. hangt af van de feite- op een jong hartje. Bovendien, ik vónd het meisje alleraardigst dus ik hoefde niet eens te huichelen om haar de woorden in het oor te fluisteren, die eigenlijk vanzelf in me opkwamen. Na een kwartiertje had ik haar nog ste viger in mijn armen, dan in de balzaal. enfin, laat ik daar niet verder over uit- Op een gegeven moment maakte ze zich I lijke omstandigheden in elk bijzonder geval, plotseling verschrikt uit mijn omarming los. In de deuropening, die van de zaal naar het terras leidde, stond een heer. „Mijn oom!" fluisterde ze verschrikt, „hij is zoo streng. We hadden afgesproken, dat we na onzen laatsten dans weg zouden gaan. Adieu, Huub. „Au revoir!" verbeterde ik haar, toen ze al wegsnelde Ik ging niet meer naar binnen, maar slen terde in vergenoegde stemming over de Quai des Etats Unis naar mijn hotel". Huub Baanders hield even op. „Kijk, daar is je vlam weer", wees hij, toen het meisje van zooeven opnieuw passeerde. En toen ze voorbij was: „Waar was ik ook weer? O ja, ik ging naar mijn hotel. Wel, daar kwam de ontgoocheling. De halsketting, die ze ge dragen had, was een prul. Geen honderd francs waard". Gaston Verstappen floot veelbeteekenend tusschen de tanden. „Je had dus een strop". „En wat voor een strop", lachte Huub Baanders bitter, „want de gouden sigaret tenkoker. die ze van me meegenomen had, was wel degelijk echt! Het was een sieraad Vraag: Voordat ik ter gelegenheid van de mobilisatie onder de wapenen kwam was ik werkloos en kreeg ik van maatschappe lijk hulpbetoon naast mijn geldelijke uit- keering ook nog boter, vet-, soep-, gehakt- en groentebons, benevens kolentoeslag. Thans krijg ik voor mijn vrouw en drie kin deren een kostwinnersvergoeding, nagenoeg gelijk staande met het vroegere geldsbedrag van mijn steunuitkeermg. zonder meer, waarvan mijn gezin echter niet kan rond komen. Hoe kan hierin worden voorzien? Antwoord: De belanghebbende wende zich over deze aangelegenheid tot den bur gemeester van zijn woonplaats. Door den burgemeester kan namelijk de kostwinners vergoeding van dienstplichtigen, die tevo ren naast hun geldelijke steunuitkeering in het genot van emolumenten waren, ver hoogd worden met een bedrag, dat naar zijn schatting overeenkomt met die emolumen ten. Dit bedrag mag op ten hoogste f 1.25 per week worden gesteld, verder mag het waar ik erg aan gehecht was. een gedachte- algemeen maximum der kostwinnersvergoe- nis aan mijn „eerlijken" tijd. een cadeau ding niet worden overschreden van mijn vader". Deze f 1,25 heeft geen betrekking op ko- „Drommels", kwam Verstappen, „daar had lentoeslag. Waarschijnlijk komt eerstdaags je je dus wel heel leelijk verkeken". ook een dergelijke regeling voor brand- „En of! Zoo zie je, Gaston, kijk eerst goed stoffen, uit je doppen, neem informaties en vlieg niet blindelings op het eerste en beste aas af. Een sigaret?" „Graag!" Gaston Verstappen nam een sigaret uit den koker, die hem werd voorgehouden. „Hé", zei hij „heb je wéér een gouden koker?" Huub grinnikte en bekeek zijn koker me- dlteerend. „Het is dezelfde", zei hij toen. „ik was er teveel aan gehecht En ik heb niet gerust, voor ik het meisje teruggevonden had. De Vraag: Kan de kostwinnersvergoeding thuis gestuurd worden? Het is soms be zwaarlijk deze te halen. Antwoord: Men wende zich tot den bur gemeester. die de vergoeding heeft toege kend. BURGEMEESTERS. een luchtje te scheppen op het donkere j heele Rivièra heb ik afgezocht En eindelijk i ïfAn/1 I Ir Icooi*" terras. Het zat me mee. Op het terras was vrijwel niemand. De avond was bijzonder roman tisch en ik was buitengewoon welsprekend. Voeg daarbij, dat het kind nog den leeftijd had, dat al haar zintuigen wiid-open ston- tè kijker., die traag ln de rondte tolde den voor romantiek en. het zij in alle be- om eindelijk, na allerlei capriolen in één van scheidenheid gezegd, dat ik er beslist niet de nummers terecht te komen. Het was kwaad uitzag en je hebt alle factoren aan- kennelijk de eerste keer, dat ze speelde. Laat I wezig, die gunstig waren voor den aanval vond ik haar „En hoe heb je het ding weer losgekre gen?" „Dat heeft nog heel wat voeten in de Bij Kon. Besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester: van de gemeente Herpen, H. W. C. V. van der Sijp; van de gemeente Rijswijk (Z.-H.t, mr. J. A. G. M. van Hellenberg aarde gehad", bekende Baanders drie Hubar; van de gemeente IJlst. H. J. Lang- maanden heeft het geduurd Want nas od man; van de gemeente Steenwijk. mr. a. onzen trouwdag gaf Hortense me den kokerlH Goeman Borgesius; van de gemeente terug.... jWierden, J C. van den Berg, en van dö Nadruk verboden. gemeente Venlo, mr. B. M. Berger. Auteursrecht voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9