Grimmige Oorlogssfeer ten Westen van den Rijn Een interview met Sven Hedin LEIDSCH DAGBLAD Tweede Biad Dinsdag 24 October 1939 Karei de Groote is niet meer in Aken De competitie-indeeling blijft gehandhaafd Over zijn onderhoud met Hitier GEMENGD NIEUWS Liefdesdrama in een hotel te Breda Zelis in het kleinste dorp: soldaten - Geen evacuatie op groote schaal. West Duitschland, October. (Van onzen specialcn verslaggever). Onafgebroken valt een dichte regen over de oude Duitsche kroningsstad Aken. Er hangt een nevel, die het uitzicht belem mert. Geen mensch, die niet buiten moet zijn, waagt zich buiten zijn deur en in de straten van deze stad. die in den zomer een touristencentrum is, prachtige oude bouwwerken bezit en een welverdiende re putatie geniet als badplaats, hangt een on gewone stilte. Wat doet men bij zulk hondenweer? Men loopt een bioscoop binnen. Kijkt nog eens naar de journaals, die het laatste nieuws over den veldtocht in Polen bren gen. En kijkt een beetje verwonderd op, als op het witte doek eensklaps met koeien- letters te lezen staat: „Geef geen oud brood aan de eenden en de zwanen! Men ziet dan een moeder met haar kinderen brood aan de eendjes geven. „Doe dat niet!" zegt het filmpje. Dan verschijnt er een oude vrouw, die een paar verdroogde sneden brood in den vuilnisbak werpt. „Werp geen oud brood weg!" suggereert de film de toeschouwers. En dan verschijnt er een vriendelijke jongedame op het witte doek en brengt den bioscoopbezoekers aan hun verstand, welke heerlijkheden er van oud brood te maken zijn. Broodsoep, gebakken broodballen. wentelteefjes, een soort van eigengemaakte beschuiten. Na drie minu ten is iedereen er van overtuigd, dat niets ter wereld lekkerder smaakt, dan wat men van oud brood bereidt. En leder neemt zich heilig voor, de door de jongedame van het witte doek gegeven wenken op te volgen, want zij heeft zeer nadrukkelijk verzekerd, dat de Duitsche graanreserves onaange tast moeten blijven. Het licht gaat aan. Ik zie hoe de Duitschers elkaar eens aankij ken. Hier en daar glimlacht er een. En buiten valt de regen in hetzelfde trage, alles doorweekende tempo uit den egaal grijzen hemel. En dan herinnert men zich eensklaps, dat hier in Aken Karei de Groote begra ven ligt, in den eeuwenouden Romaan- schen dom. En omdat er buiten toch niets te beleven valt, besluit men tot een kleine bedevaart naar het graf van dezen legen- darischen vorst, aan wien ook ons land in overoude tijden veel te danken heeft ge had en dien wij, Nederlanders in zeker op zicht toch nog altijd wel een zekere gene genheid toedragen. Twee soldaten betreden gelijk met mij de eerbiedwaardige kerk. Gezamenlijk wande len wij over het stille voorplein, dat bijna nog zijn middeleeuwsch karakter heeft ge houden. En gezamenlijk vragen wij den gids, die met het rondleiden van bezoekers is belast, naar het graf van den Germa nen vorst. De gids neemt ons mee naar een soort crypte. De kist met het gebeente van Karei den Groote kan ik u helaas niet laten zien, zegt hij dan. Die bevindt zich rechts van den Rijn, met het oog op het oorlogsgevaar. Hier stond de kist vroeger, wijst hij aan en vertelt dan verder, dat niet alleen het gebeente van Karei den Groote voor het eerst in de geschiedenis! naar an dere oorden is overgebracht, maar dat ook de voornaamste kunstwerken uit den dom in veiligheid zijn gebracht. De crypte is thans gevuld met andere kunstschatten, die vermoedelijk weliswaar niet minder kostbaar, maar zeer zeker minder uniek zijn. In de kerk zelf zijn de prachtige beel den, die men niet van hun plaats kon ne men, omhuld met houten stellages en zandzakken. Nog steeds wordt er druk ge timmerd om de cultuurschatten voor be schadiging te behoeden. De dom van Aken is in oorlogscostuum gestoken. Trouwens: dit is geschied met alle an dere beroemde kerken in Duitschland ten Westen van den Rijn, ook met den dom van Keulen. Het ls begrijpelijk en het levert den bezoeker van deze streek het bewijs, dat men zich hier in bedreigd gebied be vindt, in de defensiezone van het Derde Rijk. Bewijzen daarvoor zijn trouwens talrijk. Terwijl men links van den Rijn den in druk krijgt, dat de autoriteiten haar uiter ste best doen, om de bevolking zoo weinig mogelijk van den oorlog te laten bespeu ren, hangt links van den Rijn een grimmi ge oorlogssfeer. Ten Zuiden van Wezel begint de West- wal, het geweldige 50 K M. diepe vesting werk en tot aan Karlsruhe toe strekt deze oefensiegordel zich over den linker Rijn oever uit. En waar men ook komt, overal ziet men, «at men zich ln bezet gebied bevindt. In ®c kleinste dorpen liggen nog afdeelingen soldaten. Overal ziet men over de wegen militaire colonnes. Vanuit den trein wordt Plotseling soms de aandacht getrokken «oor lange treinen, die in kalm tempo loorbij rijden. Op de goederenwagens staan Pantserautos, kanonnen, keukenwagens. kruis-auto's, alle volledig bemand. De wagens zijn met groene takken gecamou- I ln t!?' waai'door men tracht het uit de mcht onmogelijk te maken om na te gaan. wat deze treinen vervoeren. Tusschen de Soederenwagens in andere, gedeeltelijk ,ye™ekte goederenwagens, vol soldaten, die »i 4P stro° hebl3en uitgestrekt. Al deze treinen rollen naar het Zuiden, tv, gebied tusschen Moezel en Saar. k-enï z'^ Ilun ''e'aigers uitladen, is onbe- tn3?,' ?"ai' men behoeft slechts een auto- v*™' «oor dit gebied te maken om te zien, 5t«rk de bezetting is. In huizengroe pen, die nauwelijks den naam vlek verdie nen. staat men onverwachts tegenover flinke autoparken In de straten heerscht een ongekende bedrijvigheid, een bedrijvig heid echter, die zelfs aar, deze onbeteeke- nende gehuchten een militair en grimmig karakter geeft. Langs de wegen ziet men de defensiewer ken: vallen voor pantserauto's, bunkers, prikkeldraadversperringen. Op kruispunten van wegen staan Spaansche ruiters ge reed. die in een oogwenk den weg kunnen afsluiten. Goed gecamoufleerd zijn al deze defen siewerken. Men ziet ze meestal pas op het laatste oogenblik. En als men er het minst op verdacht is,. Boeren werken in de on middellijke nabijheid ervan, het vee loopt rustig te grazen op de plaatsen, waar zich onder den grond de uitgebreide kazernes bevinden voor de bezetting van deze breede vestinggordel. Waar men ook komt, overal ziet men, dat hier de militaire zone is, het gebied, waar Duitschland gereed staat om met volle kracht aanvallen af te slaan. Er hebben ook de laatste weken weer bij herhaling geruchten de ronde gedaan over ontruiming van Aken en andere steden op den linker Rijnoever. Deze geruchten zijn onjuist. Aken is niet ontruimd en evenmin zijn andere steden in dit defensiegebied door de bevolking ver laten. In het begin van den oorlog, toen men rekende op felle luchtaanvallen, die ook voor de burgerbevolking groot gevaar zou den hebben medegebracht, zijn uit Aken wel ouden van dagen, zieken, moeders met zuigelingen e.d. geëvacueerd. Nu de lucht aanvallen zijn uitgebleven, zijn de meesten al weer teruggekeerd. Men telt het gevaar niet meer zoo zwaar en velen laten liever gezin en woning niet in den steek. Aken biedt dan ook een normalen aan blik. De Nederlandsche grens is hier in de onmiddellijke nabijheid van de stad. En als men des avonds de verduisterde stad met een tram verlaat en zich naar de schei dingslijn tusschen Nederland en Duitsch land begeeft, treft hier een merkwaardig contrast. Ga daar eens naar kijken! luidde de raad, die mij door een Duitscher werd ge geven. Ik heb dien raad opgevolgd en in derdaad: terwijl op Duitsch gebied de zwartste duisternis heerscht. een duister nis, die op trieste regenavonden werkelijk ondoordringbaar is. brandt overal langs den grooten weg, die hier naar de Zuid-Lim- burgsche centra leidt, het licht in volle glorie. Het lijkt wel een feestelijke illu minatie. In een stad als Aken konden jullie toch ook de lichten wel laten branden. Dan denken de Engelsche vliegers, als ze mochten komen dat ze nog boven Neder- VOETBAL. maar is deze beslissing juist? Zooals gemeld, is aan alle toegelaten ver- eeniglngen een circulaire gericht betreffende de competitie-indeeling. Hei bestuur van den K.N.V.B. deelde daarin mede, dat het ln ver band met de uitbreiding van den treinenloop overwoog de competities alsnog te doen spelen volgens de oorspronkelijke indeeling. vastgesteld vóór de mobilisatie, waartoe het echter slechts dan zou willen overgaan indien de vereenigin- gen van een afdeeling nagenoeg eenstemmig daartoe den wensch te kennen zouden geven. Uit de ingekomen antwoorden blijkt, dat meer dan de helft van de aangesloten vereeni- glngen geen stem heeft uitgebracht. In over eenstemming met het bepaalde in de circu laire dienen zij alle als tegenstemmers be schouwd te worden. Zelfs afgezien van dit groote aantal tegen stemmers heeft zich de meerderheid voor hand having van de laatstelijk gepubliceerde indee ling uitgesproken, over het geheele land gere kend nl. met 184 tegen 128 stemmen, terwijl ook afdeelingsgewijs in alle gevallen de meer derheid in dezelfde richting uitging. Er kan dan ook geen sprake van zijn. dat in welke afdeeling dan ook tot herstel van de oorspronkelijke in deeling kan worden overgegaan. Afgaande op de actie, die van enkele zijden gevoerd is, komt dit sprekende resultaat voor velen onverwacht. De stemming wijst overigens duidelijk uit. bij welke groepen de grootste be zwaren schuilen. Zoo is wel zeer opvallend, dat 19 van de 20 tweedeklassers in Afdeeling I voor standers van herstel van de oorspronkelijke in deeling zijn. Ook in Afdeeling III is deze cate gorie in meerderheid voor herstel. In Afdeeling I is verder een tamelijk groot aantal derdeklas sers niet tevreden over de thans geldende in deeling. maar het ls nu eenmaal niet mogelijk aan de wenschen van bepaalde categorieën ge heel te voldoen zonder het algemeen belang te schaden. Dat laatste is de maatstaf waaraan het bondsbestuur zich heeft te houden. Da&rom was bepaald, dat niet de klasse, maar de Afdeeling in haar geheel zou moeten uitmaken hoe de competitie-indeeling er zou moeten uitzien. En déarom ook kan het bestuur uit het resultaat van de stemming niet anders concludceren dan dat de overgroote meerderheid in den Bond van meening is, dat de thans geldende indeeling be hoort te worden gehandhaafd. Tot zoover de „Sportkroniek" waaraan wij het bovenstaande ontleenen. Wij moeten er echter bij aanteekenen dat de beslissing van het bondsbestuur ons onbillijk en onjuist voorkomt. Dat de éérste klassers tegen de noodcompetitie geen bezwaren hebben, was begrijpelijk, omdat er voor hen geen wijzigingen zijn gekomen. En dat er ook bij de vele 4e klassers en de meeste 3e klassers geen critiek bestaat, was evenzeer duidelijk Immers zij zijn niet bij lagere clubs ingedeeld, maar daarentegen ten deele wel in hoogere afdeelingen geplaatst, zoodat zij in pre cies dezelfde positie bleven of zelfs winst boek ten uit deze Indeeling. Wie in het gedrang zijn land. zijn! zei ik tegen een paar Duitschers. Ze grinnikten eens. Die vliegers vliegenblind en ze we ten ook in het donker wel. waar Duitsch land begint en waar Nederland eindigt, merkten ze laconiek op. En daarom houdt Duitschland zich aan zijn ondoordringbare duisternis. (Nadruk verboden). De Londensche correspondent van het „Handelsblad" meldt: In een exclusief interview met den cor respondent van de „News Chronicle" in Stockholm heeft dr. Sven Hedin gezegd, dat Hitier, toen hij dezen verleden week sprak, rustig en kalm was. ..Ik heb Hitier zes jaren gekend." aldus ging dr Hedin voort, „en gewoonlijk gesticuleert hij heftig tij dens een gesprek. Thans was hij kalm cn vol vertrouwen Hij verafschuwt den oor log. hij haat Engeland niet en wenscht vurig den vrede." Dr. Sven Hedin zeide geen bijzonderhe den te kunnen geven over hetgeen gespro ken was. maar hij was van meening, dat. indien de oorlog voortgezet werd. het einde verschrikkelijk zou zijn. Het zou de zege van het bolsjewisme zijn en het einde van de West-Europeesche beschaving. „Slechts één ding kan ons redden." aldus Sven Hedin verder. ..en dat is een Duitsch- Engelsche samenwerking, Hitiers droom. Volgens mijn meening zou zulk een sa menwerking den opmarsch van het bosie- wisme in westelijke richting stuiten en een geweldige macht hebben, welke de wereld den vrede zou kunnen opleggen op haar eigen voorwaarden." De correspondent vroeg of Hitier tot een machtig West-Europeesch blok zou willen toetreden, krachtig genoeg om den vrede te handhaven en de wereld te reorgani- seeren. Sven Hedin antwoordde: ..Duitschland zou dat zonder twijfel willen doen." „Behoudt Duitschland zijn ambities ln het Oosten?" was de volgende vraag. ,.Die ambities zijn thans zoo groot niet meer." was het antwoord. ..De grens met Duitschland is thans definitief Sven Hedin verklaarde dat hij deze zaken met Hitler had besproken. Op de vraag: „Wil Hitier zich terugtrek ken uit Polen en Tsjecho-Slowakije?" was het antwoord: „Er zal een semi-onafhan- kelijke Poolsche staat komen onder de be scherming van Duitschland. maar Duitsch land zal Tsjecho-Slowakije niet opgeven." Maar indien de West-Europeesche mo gendheden Duitschland zouden garandee- ren tegen agressie door Tsjecho-Slowakije, wat dan? Sven Hedin antwoordde: „Duitschland, heeft Tsjecho-Slowakije bezet omdat het een voorpost van het bolsjewisme was, dat Diulschlands leven bedreigde." Hitler is volgens Sven Hedin zeker van de economische hulp v&n Rusland. „Ik ben op de hoogte van de bijzonderheden." voegde Sven Hedin daaraan toe, „maar ik kan ze niet bekend maken. Ik vind het vooruitzicht vreeselijk, dat Engeland ver nietigd zou worden in een oorlog, welke tienmaal meer dooden en gewonden zou kosten dan de vorige en die veel korter zou duren Het zou dwaas zijn voor Tsjecho Slowakije te vechten Tsjeoho-Slowakije is geen schot waard." Ds Sven Hedin verklaarde ook. dat Dudtcehland geen ultimatum zou stellen om zijn koloniën terug te krijgen. ..Het zou echter een royaal gebaar van Engeland zijn, indien het de Duitsche koloniën terug gaf. daar de tegenwoordige verdeeling van het koloniale gebied onrechtvaardig ls. „Iiitler heeft een geweldig offer op bracht." aldus Sven Hedin verder. ..Hij heeft geworsteld voor den vrede en zal er voor blijven worstelen. Vrijwel geen Duit scher wil den oorlog, maar zij zijn allen paraat om hun land te verdedigen indien dat nocdig mocht zijn. Duitsch-Engelsche samenwerking zou een wereldvrede betee- fcenen en lagere belastingen in alle lan den." De laatste vraag was: „Hebt gij met Hitier ^-sproken over een eventueele vredesmis sie van u naar Engeland en Frankrijk?" Dr Sven Hedin antwoordde: „Ik heb dat met Göring besproken, die zeide: Alles wat. voor den vrede gedaan kan worden, is welkom. Ik was het echter zelf. die het onderwerp ter sprake bracht. Hitier heeft ook nog gezegd: Ik koester evenmin haat tegen Frankrijk. Geen Duitscher haat Frankrijk. Deze oorlog is onnoodig en een ongeluk voor Duitschland. Engeland en Frankrijk. Indien wij oorlog voeren bren gen wij de overheersching van het blanke ras in gevaar." DUITSCHE TEGENSPRAAK. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het Londensche blad de „News Chronicle" geeft een lezing van het particuliere on derhoud onlangs tusschen den Führer en Sven Heain, die. naar van welingelichte Duitsche zijde wordt meegedeeld, van be gin tot eind verzonnen is. „Het doel van deze vervalsching is ge makkelijk te bevroeden. Men wil opnieuw met alle middelen trachten zoo mogelijk wantrouwen te zaaien tusschen Duitsch land en Rusland." gekomen of althans zich sterk verongelijkt en teruggezet gevoelden, dat zijn de 2e klassers. die in groepen werden geplaatst met derde klasse-elftallen en daaraan het sterke terug- loopen der publieke belangstelling wijten. Wilde men dus eventueel aan hun verlangens tegemoet komen dan was alleen een stemming per klasse mogelijk geweest en hoe die zou zijn uitgevallen wordt duidelijk als men ziet dat in afdeeling I 19 van de 20 tweede klassers een terugkeer naar den oorspronkelijken toestand bepleiten! Gezien dit resultaat ware het o.i. logisch geweest indien het bestuur thans be sloten had tot herstel van de oorspronkelijke indeeling. welke aan Iedere club het hare geeft en aan niemands reenten tekort doet. Op de thans toegepaste manier had men de enquête gevoeglijk achterwege kunnen laten, omdat men den uitslag bü voorbaat reeds kende! ii' mnwxMB vrg<i>¥ril¥ Tnil A 1 WTogal-tabletten tegen RHEUMATIEK. ISCHIAS. SPIERPIJN. HOOFDPIJN en ZENUWPIJNEN. Bü alle apoth. en drop. vanaf voor den voorloopif onveranderden prü«. zijnde f 0.80 per flacon (excl. O B.). Afdoende, probaat en onschadelijk middel 1076 (Ingez. Med.) TWEE DOODEN. Gistermiddag om ongeveer kwart over éénen werd de politie te Breda gewaar schuwd, dat er in het hotel „Nationaal" in de Willemstraat op een der kamers een schot was gelost. Onmiddellijk ging de recherche naar het hotel en op het moment, dat zij de kamer wilde binnengaan viel opnieuw een schot. In de kamer werden aangetroffen de lijken van de 19-jarige mej. H. S. uit Den Haag en van den 34-jarigen gehuwden kor poraal-telegrafist der Koninklijke marine G. W. uit Den Helder, tijdelijk woonachtig te Gorkum. Uit gevonden brieven kon worden vast gesteld, dat hier van een liefdesdrama sprake was en voorts bleek, dat de korpo raal sinds 14 October uit zijn garnizoen werd vermist. Het bleek ook, dat hij met zelfmoordplannen rondliep Ook de opspo ring van het meisje was door de politie verzocht. Het vermoeden ls geuit, dat de man eerst met zijn revolver het meisje heeft doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen heeft. De man en het meisje waren eergisteravond in Breda ge arriveerd. Er was aan hun houding echter niets bijzonders te merken. Zij hadden op gewekt gevraagd naar de vermakelijkhe den, die Breda in de avonduren bood. TANKSCHEEPJE TEN OOSTEN VAN URK OMGESLAGEN EN GEZONKEN. De bemanning gered. Gisteravond om half negen is op ongeveer vijf k.m. beoosten Urk een tankscheepje, dat I gesleept werd door de sleepboot „Albert I" van de firma Hoekman op Urk. tijdens I stormweer omgeslagen en geheel onder wa ter verdwenen. De beide opvarenden, schip per De Boer van Urk en zijn knecht, kon den op de sleepboot worden overgezet. De tankboot kwam van de Zuiderzeewer ken, waar het nabij den dijk had gelost, en was op weg nae.r de haven. Het gezonken schip levert gevaar voor de scheepvaart op. Het ligt op ongeveer vijftig meter buiten den wal, tegenover den steiger van Elanke- voort. PROJECTIEL SLAAT GAT IN DEN GROND. Een Iichtkogel van een vliegtuig? Gistervoormiddag te circa half twaalf heeft een projectiel met ontplofbare lading een gat van circa een vlerkanten meter ge slagen in het Sandterrein tusschen de Stadionkade en den Zuidelijken wandelweg aan den Zuidelijken rand van Amsterdam. Het vermoeden bestaat, dat men hier te maken heeft met een Iichtkogel, die door nog niet opgehelderde oorzaak uit een mili tair toestel is gevallen. Bij het gat, dat deze kogel in den weeken zandbodem heeft ge slagen, werd de parachute gevonden, waar aan dergelijke projectielen doorgaans vast zitten. De politie heeft deze parachute en de te ruggevonden deelen van den kogel in beslag genomen. In samenwerking met de militaire autoriteiten op Schiphol stelt de recherche een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. VERDACHT VAN VERDUISTERING. De Rotterdamsohe politie heeft den 38- jarigen P. B. S. Jr., secretaris-administra teur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders bij Straten en Wegenbouw, gevestigd te Rotterdam, gearresteerd. Hij wordt er van verdacht gedurende eenige jaren verduis teringen te hebben gepleegd, ten bedrage van enkele duizenden guldens. Hij is ter beschikking van de Justitie, gesteld. ZIJN VROUW MET EEN HAMER GEDOOD. Zaterdagavond heeft te Eindhoven een man die onlangs uit een krankzinnigengesticht was ontslagen om na te gaan of hij weer in de gewone samenleving zou kunnen worden opgenomen, ln een nieuwen aanval van waanzin een hamer gegrepen en zijn 54- jarlge vrouw eenige hevige slagen op het hoofd toegebracht. Zwaar gewond zakte zij ireen. Haar toestand was van dien aard. dat zij naar het diaconessenhuis moest wo'den overgebracht, waar zij gisteravond is overleden. De 56-jarige dader is opnieuw in een inrichting opgenomen. VERKEERSONGELUK TE GRONINGEN. Gisteravond omstreeks half elf is op de St. Jansbrug te Groningen een autobus van de gemeentetram in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door den 55-ja- rigen heer K. E. uit Zuidwolde, doordat de autobusbestuurder, de 51-jarige M. H. J. van R„ geen voorrang verleende. Hij kon de bus eerst tot stilstand brengen nadat de wagen na de aanrijding tegen den muur van een pakhuis botste. Beide voertuigen werden zwaar gehavend cn moesten later worden weggesleept. De beide bestuurders bleven ongedeerd, doch van de twaalf pas sagiers, die zich in de autobus bevonden, bekwamen er vier meer of min ernstig let sel. Hun toestand was evenwel zoo, dat zij na ter plaatse te zijn verbonden, per taxi naar huis konden terugkeeren. KIND SPEELDE MET VUUR Gistermiddag om 4 uur is, doordat een vierjarig zoontje met lucifers speelde, brand entstaan in de boerderij van den landbouwer Hartlief aan den Steendijk te Assen. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd was de geheele boerderij in vlammen opgegaan. Een groote hoeveelheid graan ging mede verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Enkele maanden geleden had het ventje eveneens met lucifers gespeeld, doch op het laatste oogenblik konden de ouders ingrij pen en een brand voorkomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. „THETIS' AAN DE OPPERVLAKTE GEBRACHT. De destijds gezonken Britsche duikboot „Thetis" is aan de oppervlakte gebracht. Zij ligt ongeveer een mijl uit den wal en zal thans naar een kleine baai aan de kust van Anglessey worden gebracht. In het inwendige van het vaartuig be vinden zich nog steeds 34 lijken. NIEUWE BETREKKING VOOR BRUNO MUSSOLINI. De Oceaanvliegers Biseo en Bruno Mus solini zijn benoemd tot directeuren-gene raal van de nieuwe Italiaansche Trans- oceanische luchtvaartmaatschappij, die nog deze maand een begin zal maken met een geregelden luchtdienst op Zuid-Ame- rika. HONKBAL-TEAM VERONGELUKT. Een autocar, waarmede een honkbal team uit Havana vervoerd werd, is in een ravijn naast den weg gevallen. Vijf inzit tenden kwamen om het leven, achttien werden gewond. SPOORWEGRAMP IN MEXICO. Veertig dooden. Zaterdag is bij Tolosa (Mexico) een goe derentrein, welke van Vera Cruz naar de kust van den Stillen Oceaan ging, ont spoord. Twee petroleum-tankwagens vlogen in brand, veertig personen zijn omgeko men; de meesten zijn levend verbrand. BOKSEN. tin dekkers kampioen van nederland in het weltergewicht. Gisteravond hebben Robert Disch en Tin Dekkers een gevecht over 15 ronden van 3 mi nuten om her kampioenschap van Nederland in het weltergewicht geleverd. Disch heeft daarbij zyn titel moeten afstaan aan Dekkers. Het is een harde strijd geweest, dien de uit dager eerlijk gewonnen heeft. De partij is lan gen tijd vrijwel gelijk opgegaan. Beide boksers waren vlug en voorzichtig en namen weinig risi co. Disch was zeer bewegelijk, maar Dekkers zag toch wel kans om hem te benaderen. In de vjjfde ronde begon er wat teekenlng te komen. Disch nam toen eenlgen voorsprong. In de vol gende ronde verloor hij dien echter weer. daar Dekkers toen forsch optrad. Het was echter pas in de twaalfde ronde, dat er werkelijk eenlgs- zms te zeggen viel. wie de beste kansen had. Dekkers plaatste een volle rechtsche cn ook in het verder verloop van deze ronde bleef hij de meerdere. Wel probeerde Disch in de volgende ronden het verloren terrein te heroveren, maar hij moest te veel risico's nemen, waardoor Dek kers. die kalmer bleef, de gelegenheid kreeg treffers te plaatsen. De strijd werd daardoor hartstochtelijker, maar technisch niet beter. Gaandeweg vergrootte Dekkers dan ook zijn voorsprong en het einde was dat hem de over winning werd toegewezen. Hij heeft hierdoor den titel van welterkampioen veroverd. Ver meld zij nog, dat Disch 64 kg. woog en Dek kers 66.5 kg. DAMMEN. vereeniging „voorschoten". De uitslagen van de bordenwedstrijden waren: 2e ronde. Ie klasse: W. J. Ju—J. J. Nederhof 2—0. J. ZuyderduynC. Kemmers 2—0. J. C. de LaafB. Bedeker 20. 2e klasse: H. v. EgmondG. v. d. Lee 20. M. de Broeder—G. Oostergo 02, W. v. Egmond I. Romein 20. h.d.c. (hazerswoude). H.D.c. hield in hotel „Het oude Raadhuis'* haar jaarlijksche ledenvergadering, onder voor zitterschap van den heer J. c. Windhorst. Na het openingswoord, waarin spr. consta teerde dat door de tijdsomstandigheden geen gunstig vooruitzicht was te voorspellen voor do damclub, wegens de mobilisatie van vele leden, die nu aan het vereenigingsleven onttrokken zijn. werd besloten, gezien den toestand van de club, niet in den bond mede te spelen. Besloten werd voorts de tegenwoordige con tributie te handhaven. Nadat de voorzitter de leden had aangespoord om te trachten nieuwe ledén te werven, waardoor het voortbestaan van de club mogelijk is, werd de vergadering geslo ten. SCHAKEN. leidsche schaakbond. De competitie (3de klasse A) Hiervoor werd gisteravond in Hotel Centraal een wedstrijd gespeeld tusschen Philidor III en Inter Nos te Boskoop. Inter Nos II won den wedstrijd met gering verschil (5%4%) als volgt: 1. H. C. Bouter (Ph.)—J. Bulk (I. N.) X— 2. H. J. Duffels—C. v. Veen 0—1; 3. W. Plas- meyer—D. v. Wijk 01; 4. P. MasurelG. C. v. kleef 1—0; 5. D. v. GalenJ. P. C. Bouw man 1—0; 6. A. M. ImminkW. J. Spaargaren 01; 7. J. v. DisselA. v. Royen 01; 8. C. ColpnJohs. de Ruyter 10; 9. P. W. v. Bentcn M. Schrijver 0—1; 10. J. ChaudronC. Met selaar 10. - Totaal 4',45%. taveno iii teruggetrokken. Wegens onvoldoend aantal deelnemers zag het bestuur der Leidsche Schaakclub „Taveno" zich genoodzaakt het derde tiental uit de com petitie terug te trekken. Daar D. Noteboom III te Noordwijk. geplaatst in de groep der acht tallen. gaarne met een 10-tal zou spelen, ge zien het steeds toenemend aantal leden, heeft de competitieleider de plaats van Taveno III laten innemen door Noordwijk III. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7