Britsch-Indië ontevreden LAATSTE BERICHTEN Lï'DSCH DAGBLaD - Eerste Blad Donderdag 19 October 1939 Overzicht OFFICIEELE KENNISGEVING Rede van Generaal Smuts De Paus tegen den toenemenden invloed van het bolsjewisme In Amerika De positie van Turkije Ook Ghandi Binnenland i fi"" de Kerkstraat te Een Japansch-Engelsche regeling Verspreide berichten Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche premier, heeft voor den eersten keer sinds hij minister-president is geworden, in het openbaar het woord gevoerd en gezegd, dat de huidige moeilijkheden van Zuid-Afrika honderdvoudig zouden zijn. indien het par lement niet zijn belang en zijn plicht had gekend. Smuts, die het woord voerde op een spe ciale bijeenkomst van de Vereeniging van Kamers voor Industrie, deelde mede. dat de industrieele en minerale hulpbronnen van Zuid-Afrika van staatswege zouden worden gecontroleerd, opdat, de Zuid-Afri- kaansche industrie zou kunnen voorzien in de binnenlandsche behoeften, indien de aanvoeren van overzee zouden -worden be perkt en* omdat andere geallieerde landen naar Zuid-Afrika zouden kunnen omzien voor de levering van essentieele grond stoffen. Smuts voegde hieraan toe, dat de mili taire strijdkrachten van het land zouden moeten worden georganiseerd en voorberei dingen worden getroffen voor eventueele bijzondere omstandigheden. Hoewel Zuid-Afrika groote moeilijkheden onder oogen zou moeten zien, verklaarde Smuts, dat het land oeconomisch veel ster ker uit den oorlog zou kunnen komen, dan het is. De beperking der voorzieningen uit het buitenland zou waarschijnlijk leiden tot een industrieele expansie, welke even groot, zoo niet grooter zou zijn dan die van 25 jaar geleden. De dislocatie van scheepvaart en handel, als gevolg van aanvallen van duikbooten en vliegtuigen zou niet zoo groot zijn als werd verwacht, daar ,.de eenige volkeren, die thans in zeer ern stig gevaar zijn, de neutralen zijn". Smuts vroeg den aanwezigen zelf eens na te gaan hoe de positie van Zuid-Afrika zou zijn als isolationisten en neutralen hun zin gekregen hadden, zonder bescherming der Britsche marine, welke Zuid-Afrika mogelijk maakt te produceeren en afzet te vinden voor zijn producten op de wereld markten. Smuts noemde de „cash and carry" clausule in het amendement op de Neutraliteitswet van de Vereenigde Staten „een gevaar", omdat de hulp van de Ver eenigde Staten van het grootste belang zou zijn voor de voorziening van Zuid- Afrika van de noodige machinerieën voor zijn industrieele ontwikkeling. Indien Amerikaansche schepen geen Ame- rikaansche goederen naar Zuid-Afrika kun nen overbrengen, om niet te spreken van Australië. Canada en Nieuw Zeeland, zullen de Amerikanen evenzeer lijden als de do minions. Smuts zeide. dat hij deze zijde van de zaak aan de Amerikaansóhe regeering had voorgelegd en dat het zeer waarschijnlijk was. dat de Neutraliteitswet zoodanig zou worden geëncadreerd, dat er ten slotte geen gevaar zou zijn. Smuts betoogde, dat deze oorlog de we reld op haar grondvesten zou doen schud den en dat iedereen kan zien, hoe de demo cratische mogendheden optreden bij hun aanvallen tegen Duitschland. Niemand kan het resultaat voorspellen, doch hoe de materieele afloop ook moge zijn, wij hopen, dat de menschelijke betrekkingen na den strijd beter zullen voor den dag komen. Ter gelegenheid van de overhandiging der geloofsbrieven door den nieuwen Lithau- schen gezant bij den H. Stoel, heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin hij zin speelde op het gevaar, dat ontstaan is door het voortschrijden van de Sovjets in Europa. De Paus zeide o.a.: Ons welbewust "an onzen plicht als op perste herder zullen wij onze actie, welke altijd gericht is op het heil der zielen, zich niet laten bezighouden met zuiver tijdelijke controversen en met territoriale strijdpun ten tusschen de landen. Maar plicht laat ons niet toe de oogen te sluiten, wanneer nieuwe onmetelijke gevaren opdoemen, wanneer over het Christelijke Europa zich steeds meer de schaduw gaat afteekenen van de denkbeelden en het werk der vijanden van God. In een dergelijke omstandigheid, meer dan wanneer ook in de geschiedenis, ver krijgt het behoud van de Christelijke be schaving en de verdediging van het Christe lijke erfdeel een beslissende beteekenis voor de toekomst van Europa en voor den bloei van elk der Europeesche landen, groot of klein. Belangrijker nog dan de conferentie te Stockholm, waarover men nog weinig be trouwbaars verneemt, blijft de keuze, die Turkije heeft gedaan. Turkije blijft het Westen trouw en heeft den Russischen drang al of niet met steun van Duitsch land geoefend weerstaan. Nog is niet officieel bekend, welke eischen de sovjets hebben gesteld, doch de corres pondent van de „Daily Telegraph" te Bel grado verneemt, dat de Russische eischen, die leidden tot het afbreken der Moskou- sche besprekingen met Turkije, waren: 1. Erkenning van de Poolsche deeling. 2. Vorming van een Balkanblok, dat Rusland l en Duitschland zou steunen. 3. Turkije zou druk moeten uitoefenen op Roemenië ten gunste van territoriale concessies, waar schijnlijk ten gunste van Rusland en Bul garije. De algemeene indruk In Belgrado Is, dat de houding van Turkije, door te weigeren om toe te geven aan de Russische voorstel len. grootelijks de solidariteit der Balkan- landen heeft versterkt. Na zijn langdurig verblijf te Moskou heeft de Turksche minister Saradjogloe sx dc voorkeur aan gegeven rechtstreeks naar Ankara terug te keeren in het bijzonder, daar hij waarschijnlijk binnenkort den Roemeenschen minister Gafencu toch zal ontmoeten in een bijeenkomst van den Bal- kanbond. welks belangen Saradjogloe te Moskou heeft behartigd. Volgens gewoonlijk goedingelichte krin gen zou een dergelijke vergadering waar schijnlijk worden voorafgegaan door be sprekingen tusschen Gafencu en don Bul- gaarschen premier en minister van buiten- landsche zaken, Kiosseivanoff. hetzij te So fia hetzij ergens op den Donau. Opmerkelijk overigens is dat Engeland en Frankrijk het voorstellen, alsof de gang van zaken geenszins een nederlaag voor Moskou behoeft te beteekenen. Blijkbaar trachten de Westersche democratieën als nog Rusland en Duitschland weer te schel den. Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft de volgende verklaring gepubliceerd: „Hoewel offlcieele kringen te Londen nog niet volledig ingelicht zijn over de omstandigheden, waaronder de Rus sisch-Turksche besprekingen blijkbaar op het doode punt gekomen zijn. blijkt uit de verklaringen van den Turkschen minister president. dr. Saydam, dat er voorstellen zijn gedaan welke door de Turksche regee ring als onaanvaardbaar werden be schouwd. Er moge echter aan herinnerd worden, dat de verklaring van dr. Saydam en het officieele Sovjetcommuniqué beide spraken van een voortduren der vriendschappelijke betrekkingen." En het Fransche Havas-bureau zegt: Te Parijs is men verheugd, dat ondanks de opschorting van de Turksch-Russische onderhandelingen de verhouding tusschen beide landen hartelijk blijft. Tevens ismen voldaan, dat Turkije loyaal de wederzljd- sche verplichtingen, met Engeland en Frankrijk aangegaan, en die terstond door een drie-partijen-accoord bevestigd zullen worden, op de eerste plaats gesteld heeft. Minister Saradjogloe moest de vriend- schapspolitiek tegenover Moskou verzoenen met het accoord met de Westersche mo gendheden ter handhaving van den vrede in de Middellandsche Zee. Dat schijnt mo gelijk te zijn, want het accoord met Parijs en Londen geldt alleen voor het Nabije Oosten, terwijl in zake Balkankwesties slechts overleg gepleegd zal worden. Havas is van meening dat Moskou, door plotseling nieuwe eischen te stellen, de woordvoerder van een derde mogendheid geweest is. Zekere symptomen van onge duld. of misschien zelfs bezorgdheid waar van de Duitsche pers tijdens het eerste ge deelte van de Turksch-Russische bespre kingen blijk gaf. bevestigen, aldus Havas, dat Berlijn eerst vreesde, dat de Sovjet- Unie en Turkije tot een accoord zouden ko men over de Balkanproblemen, zonder dat Duitschland ultgenoodigd was een woordje mee te spreken. Deze problemen waren niet opgelost tijdens het verblijf van von Rib- bentrop te Moskou. Men geeft t-oe, dat na sllsslng in zake de Dardanellen niet wil opofferen. Dat is, aldus de „Temps", een buitengewoon belangrijk feit voor de ont wikkeling der internationale situatie. Anderzijds schijnt de houding der Sov- jetregeering te bevestigen, dat Sovjet-Rus- land en het nationaal-socialistische Duitsch land samenwerken, om ook den Balkan in invloedssferen te verdeelen. Duitschland, dat den eersten keer het spel te Ankara verloren had, trachtte door bemiddeling van Moskou den toestand te zijnen gunste te doen verkeeren. Dat is, dank zij Turkije, mislukt. Van Duitsche zijde tracht men het even eens voor te stellen, alsof nog niets ver loren is. Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt o.a.: „Ankara heeft dikwijls genoeg verklaard, dat de oriënteering naar Londen niet tegen Duitschland gericht moet zijn. Wanneer de Engelsch-Turksehe accoorden de strategi sche verbinding tusschen de Westersche mogendheden en de Sovjet-Unie moesten vormen, wanneer zij van Turkije de uit- valspoort van het Westen tegen den Zuid oostelijken vleugel van Duitschland moes ten maken, dan is het nu duidelijk, dat de wijziging in de Duitsch-Russische betrek kingen ook een terugkeer van Ankara tot zijn oude ongestoorde betrekkingen met Moskou tot gevolg moet hebben." Maar dit kan de Duitsche nederlaag in deze kwestie niet verdoezelen. Dit geeft Engelsehen correspondenten aanleiding om het voor te stellen alsof von Ribbentrop's positie sterk ondermijnd ls. Zoo zegt de .Daily Telegraph": Het meest interessante punt is, dat Tur kije vrij blijft om de Zwarte Zee open te stellen voor de Engelsch-Fransche vloot. Dit beteekent in de practijk, dat de ver zending van voorraden naar Duitschland over de Zwarte Zee niet onder alle omstan digheden zal ontkomen aan de Engelsch- Fransche blokkade. Het schijnt, dat in Een verklaring, welke is gepubliceerd door drie leden van de subcommis sie voor oorlog van de Indische Congres partij, Nehroe, Abulkalam en Azad, levert commentaar op de verklaring van den on derkoning, waarin wordt verklaard, dat de regeering na den oorlog volkomen bereid zal zijn overleg te plegen over het ontwer pen van wijzigingen in het federale sche ma, en waarin melding wordt gemaakt van de instelling van een consultatief orgaan, dat beoogt banden te leggen tusschen de openbare meening en de oorlogsvoering. Dc drie leden van de Congrespartij zeggen, dat de verklaring van den on- plaats de wensch van alle gemeenschappen, dat de bedreiging, die een schaduw werpt over Europa en een groot deel der wereld, verwijderd wordt; in de tweede plaats de wenseh zich te uiten, welke op politiek ter rein vorm heeft gekregen in zelfbestuur op democratischen grondslag. Zetland herinnerde er aan, dat naar het standpunt der Britsche regeering het eindpunt van de Indische ontwikke ling de dominion-status zal zijn. Hij zeide: „Van dat doel zijn wij nooit afge weken en willen wij niet afwijken". Voor het uitbreken van den oorlog heeft de congrespartij, de grootste politieke partij in Indië, geprotesteerd tegen het zenden van troepen uit Indië naar Aden en Singapore. Een bedreiging voor de veiligheid van Indië, derkoning in het geheel geen rekening zoowel uit het Oosten als uit het Westen kori houdt met de werkelijkheid. „Indien dit het definitieve antwoord is van de Britsche regeering, dan be staat geen gemeenschap tusschen beide volken en gaan onze paden volkomen uiteen. Uit de verklaring van den on derkoning blijkt duidelijk, dat het doel van den oorlog is het bewaren en handhaven van de Britsche imperiale financieele structuur in Indië en el ders. Ghandi heeft gezegd, dat de verklaring van den onderkoning diep teleurstellend ls. Berlijn op von Sen?rop sS heviger Bntchè' r^z critiek wordt uitgeoefend op grond van de 1B"_t?ch? ,re?eenn? concessies, die hij den sovjets in de Balti- sche landen heeft gedaan. Hij moest der halve in Moskou uiteenzetten, dat Iedere Russisch-Turksche overeenkomst langs de lijnen, die vastgesteld zijn door Rusland, n.l„ dat de U.S.S.R. nooit af zou stappen van haar neutraliteit in den tegenwoordl- gen oorlog en bovendien, dat zij zou sa menwerken met Turkije voor de bescher ming van de Balkanstaten, een doodelljke slag zou zijn voor de Russlsch-Duitsche be trekkingen. De afsluiting van de Engelsch-Ruissische handelsovereenkomst is ook slecht ontvan gen in Duitsche kringen, waar men thans inziet hoezeer von Ribbentrop gefaald heeft In militaire en vlootkrlngen wordt de critiek op von Ribbentrop en zijn wouldbe „Macchiavellistische" diplomatie steeds openlijker, Doch men hechte nog niet te veel waarde aan zulke bespiegelingen. Italië blijft zwijgzaam, doch ziet onge twijfeld den gang van zaken niet met leed wezen. Zijn positie op den Balkan wint er door. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt nog: Het blijkt, dat Bastianini geen plan of memorandum van dep Duce naar Londen heeft meegenomen betrekking hebbende op de huidige gebeurtenissen. De Sovjet-regeerlng heeft, naar het En- geische Reuterbureau aan Radio Roma ont leent, Paaslkivi, den leider van de Flnsche delegatie, dringend naar Moskou terugge roepen. Eerder verluidde uit Helsinki, dat de Finsehe delegatie pas Maandag naar Mos kou zou gaan. Een telegram uit Helsinki in de „Neue Zuercher Zeltung" meldt, dat niemand meer er aan twijfelt, dat Rusland van Fin land eischt een nauwen. contractueelen band door een bijstandspact, hetgeen zou neerkomen op een losmaken van Finland van de Scandinavische landen. Politieke kringen, zoo voegt dit telegram hieraan toe, toonen er zich bezorgd over, dat het binnenrukken der Russische troepen in Estland bij wijze van spreken met gesloten deuren geschiedt, aangezien alle verbindin gen met Tallinn afgesneden zijn. De Fin sehe regeering gaat voort met het nemen van defensiemaatregelen en met de ver plichte evacuatie van Helsinki, welke stad des nachts geheel verduisterd is; tevens worden de ministeries verplaatst. De Noorsche minister van landsverdedi ging. Monsen, heeft aan de pers medege- dien de Duitsche diplomatie zich wel in i deeld, dat Noorwegen onlangs de voorzorgs deze zaak gemengd heeft. De „Temps" meent, dat Turkije uit be zorgdheid voor zijn eigen veiligheid en ook omdat het loyaal zijn internationale ac coorden wil nakomen, zijn vrijheid van be- maatregelen in het Noorden heeft ver sterkt; de troepen van land- en zeemacht, welke daar zijn gelegerd tot het beveiligen van de neutraliteit, hebben versterking ge kregen. geweigerd had een verklaring af te leggen. De lange uiteenzetting van den on derkoning bewijst alleen, dat de oude politiek van verdeelen en heerschen ral blijven bestaan. Voor zoover ik zie, zal het Congres hieraan niet deel nemen. Noch kan Indië, dat de opvattingen van het Congres huldigt, deelgenoot zijn van Engeland, in zijn strijd tegen Hitier. De verklaring van den onderkoning toont duidelijk, dat voor Indië geen democratie kan bestaan, zoolang En geland het kan verhinderen. VERKLARING IN HET HOOGERHUIS. In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Zetland een verklaring over den toestand In Britsch-Indië afgelegd. Er zijn, zoo zeide hij, twee hoofdfactoren: In de eerste op dat oogenbiik niet uitgesloten worden geacht en het was van belang, dat de Ooste lijke en de Westelijke toegang behoorlijk verdedigd waren. Een openbare bespreking van dergelijke maatregelen is niet mogelijk, doch de plannen der regeering werden ter kennis van de voornaamste partijleiders gebracht. Bij het uitbreken van den oorlog was het overheerschende gevoel bij het Indische volk in het geheele land een heftig protest tegen den aanslag van de nationaal-socialistische regeering op het fatsoen van het beschaafde bestaan. Zetland zeide, dat het consultatieve or gaan, waarover in de verklaring van den onderkoning ls gesproken, door den onder koning zal worden gekozen uit aanbevelin gen van verschillende politieke partijen en belangen. Lord Snell zeide, dat alles afhankelijk zou zijn van de wijze, waarop het orgaan zou worden benoemd. De verklaring van Zetland beteekent eenige vooruitgang, doch er blijft ruimte voor verdere vorderingen. Het ls de tragedie van ons bestuur in Indië geweest, aldus zeide Lord Sankes, dat wij altijd vijf minuten te laat zijn geweest. Toen wij de wet op de regeering van Indië in 1935 aannamen, geloofde lk, dat de kwes tie weer voor twintig Jaar geregeld zou zijn. In de eerstvolgende twaalf of achttien maanden zal een volgende stap gedaan moe ten worden, omdat wij. zoodra de oorlog ge ëindigd zal zijn, gereed moeten zijn om onze beloften gestand te doen. Ik hoop, dat aan het einde van den oorlog Indië den volledl- gen dominion-status zal krijgen. GIFT VAN RAJA VAN SERAWAK. Raja Brook van Serawak, heeft de regee ring een millioen dollars aangeboden „voor de groote zaak waarvoor het Britsche rijk thans ln oorlog is". De minister heeft zijn dank betuigd. DE R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL TE WASSENAAR. Officieele opening van het nieuwe gebouw. In tegenwoordigheid van B. en W. en tal van geestelijken en genoodigden heeft ml nister Bolkestein gistermiddag het nieuwe gebouw van de R.K Huishoud- en Industrie De Directeur Geneeskundigen yan den Gemeentelijken en Gezondheidsdienst en GEEN DUIKBOOTEN VAN OORLOG VOERENDEN TOEGELATEN. Een besluit van president Roosevelt om in het belang van den vrede duikbooten van oorlogvoerende landen te verbieden Amerl- kaansche havens en wateren binnen te va ren. zegt o.m.: „Het zal onwettig zijn voor duikbooten van Frankrijk, Duitschland. Polen, Groot-Brit- tannlë, Britsch-Indië. Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika om in havens of wateren der Vereenigde Staten binnen te varen, met uitzondering van Panama en uit gezonderd de duikbooten van oorlogvoeren de landen, welke door force majeure ge dwongen zouder zijn er binnen te varen. In dat geval moeten zij aan de oppervlakte varen met heel den toren en den boven bouw boven water, en met de vlag van het oorlogvoerende land, waartoe zij behooren, in top." VIER MILLIARD VOOR DEFENSIE. De New-York Sun schrijft, dat de regee ring het Congres in de volgende zitting waarschijnlijk zal vragen toe te stemmen in defensie-uitgaven tot een bedrag van bijna vier milliard dollar. Onder goedkeuring van Roosevelt, aldus het blad. werken leger en vloot thans de grootste defenslebegrooting in vredestijd uit.. Het wapeningsschema zou steunen op de plannen voor verdediging van hel Westelijk halfrond, waarbij speciale aandaent zou worden geschonken aan het leger en zijn uitrusting. Het belangrijkste onderdoe, iri een verdedigingsplan voor het Westelijk halfrond acht men een vloot van „suner bombardementsvliegtuigen, die groote en sneller zouden zijn en een groo teren actie-radius zouden hebben dan de „vliegende forten". Men spreekt over vijf honderd van dergelijke toestellen. BESTELLEN ENGELAND EN FRANKRIJK VLIEGTUIGEN De regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk zijn bereid aanvullende bestellin gen te plaatsen voor 5750 Amerikaansóhe militaire vliegtuigen indien en wanneer het congres het wapenembargo intrekt, aldus verklaart men in gezaghebbende kringen te New York. De totale kosten zouden on geveer 350 millioen dollar bedragen. Indien het embargo niet zou worden opgeheven, aldus zegt men, zal Groot Brittannië de Amerikaansche fabrieken uitnoodigen doch terondernemingen in Canada te vestigen. Het verluidt, dat de Britsche luchtvaart missie, die zich thans in Canada bevindt, gemachtigd is een overeenkomst te sluiten in de Vereenigde Staten voor 3000 vliegtui gen, hierbij inbegrepen verkenners, een- motorige jagers en tweemotorige bombar- deurs. De Fransche missie te Washington is ge machtigd 2750 vliegtuigen te koopen: jacht- en verkenningsvliegtuigen en twee motorige bommenwerpers. In dit verband is het verleden week door den raad van leger en vloot genomen be sluit. dat iedere uitvoer van vliegtuigen bezien zal worden zonder rekening te hou den met den ouderdom van het type vlieg tuigen van belang, daar tot nu toe geen enkel type binnen het jaar na de aflevering der eerste toestellen kon worden uitgevoerd. De spanning, die sinds verscheiden maan den te Koelangsoe de internationale con cessie van Amoy heerschte. is, naar het agentschap Domei bericht, gisteravond be ëindigd, doordat tusschen den Japanschen consul-generaal en den Britschen voorzitter van het gemeentebestuur van Koelangsoe een overeenkomst is gesloten. Als gevolg van dit accoord ls het verkeer tusschen Koelang soe en het vasteland weer hervat. Een ander gevolg van het accoord is, dat de Japansche en buitenlandsohe mariniers, die zich sinds den zomer op het eiland be vonden, thans vertrekken. Het accoord bepaalt, dat er eenige maat regelen genomen zullen worden om de antl- Japansche activiteit in de Internationale concessie te onderdrukken. Voorts zal het gemeentebestuur van de concessie gereor ganiseerd worden en zullen Japansche en buitenlandsohe politie-afdeelingen samen werken ter bestrijding van de anti-Japan- sche actie. Men zal zich herinneren, dat het incident van Koelangsoe ontstaan is op 5 Mei j.l. toen op Koeloengsoe de voorzitter van de Chi- neesche Kamer van Koophandel te Amoy door anti-Japansche elementen vermoord was en de Japanners bepaalde politiemaat regelen elschten. ADVISEERENDE RAAD VOOR BRITSCHE INDUSTRIE. Een Britsche nationale advlseerende raad zal worden opgericht, welke de vraagstuk ken van de regeering en de Industrie in oor logstijd zal behandelen. De raad zal bestaan uit vijftien leden van de vakvereenigingen en vijftien vertegen woordigers van de werkgevers. De minister van arbeid zal optreden als voorzitter. de Directeur van het Distributiekantoor melden ons; Aangezien zich reeds dadelijk na het be kend worden der distributie-regeling voor suiker een aantal personen tot den Genees kundigen Dienst wendde om extra-ver strekking, hebben wij eens nagegaan hoe de verhoudingen op dit gebied zijn. Na veelzijdig onderzoek ls gebleken, dat de hoeveelheid van 1 pond per persoon voor 14 dagen, in de meeste gezinnen wat min der is dan gewoonlijk wordt gebruikt. Men zal zich daarin moeten schikken; de distri butie is er juist omdat schaarschte bestaat of schaarschte dreigt. Degenen, die zich voor extra-suiker aan melden omdat zij kinderen met de flesch voeden, zij medegedeeld, dat dit geen reden is om extra suiker te verstrekken, behalve waar het kinderen van 7 tot 10 maanden be treft, die in hun melk en pap wat meer noo- dlg hebben. Een kind van zeven en een halve maand, heeft volgens de geldende we tenschappelijke voorschriften 532 gram per 2 weken noodig. Voor personen, die op dieet zijn, zal nauwkeurig, ln overleg met den huisarts, worden nagegaan of extra-verstrekking noodig is. Zij moeten zich persoonlijk (of een van de huisgenooteni melden op de spreekuren van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13a. Maandag en Donderdag, te 2 uren. Briefjes van huisartsen alleen inhouden de een verzoek om suiker te verstrekken kunnen niet worden behandeld, wel dieet- voorschriften met nauwkeurige vermelding van de diagnose. Voor gezonden, die gewend zijn pap te ge bruiken, zij gewezen op de mogelijkheid om suiker door stroop te vervangen. De Directeur van het Distributiekantoor P. ROOSENBURG. De Directeur van den Gem. Geneesk. en Gez. Dienst 1422 Dr. M. A. HORST SABOTAGE IN DUITSCHE VLIEGTUIG FABRIEKEN? Het Fransche Havasbureau meldt: Een in Engeland aangekomen reiziger heeft medegedeeld, dat een ln België wer kende Duitscher onlangs een brief heeft ontvangen, waarin wordt gezegd, dat twee groote vliegtuigfabrieken door geheimzin nige branden zijn vernield. Men gelooft, dat sabotage in het spel is. Het verloren gaan van deze fabrieken zou groote ongerustheid bij de Duitschers hebben veroorzaakt. I geopend Een uitvoerig inleidend woord werd ge sproken door pastoor Wiemers, speciaal ter begroeting van den minister, den burge meester, mej. Michiels, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs en pastoor Tholenaar, waarbij hij uiting gaf aan de blijdschap en dankbaarheid van het schoolbestuur. Nadat het gebouw was ingezegend door pastoor Tholenaar werd het woord gevoerd door den minister, die er op wees, dat het voor de St. Agnesvereeniging ter plaatse een heuglijke dag was, nu zij het nieuwe gebouw in gebruik kon nemen. Zich verder even verdiepend in de geschiedenis der school zeide spr., dat zij zich in de tachtig jaren van haar bestaan ontwikkelde van een een voudige naaischool tot de instelling zooals deze thans bestaat. Hij wenschte het be stuur. de directrice het personeel en de ge meente geluk met het nieuwe gebouw, dat ons als het ware toeroept, dat wij ook, neen juist ln deze zorgvolle tijden, den geestelij ken en economlschen opbouw van ons volk niet mogen vergeten. Spr. waardeert het nijverheidsonderwijs, om een bijzondere reden. Tegen allerlei on derwijs richten zich de bezwaren van een te ver doorgevoerd intellectualisme, dat na- deelig werkt op de vorming van het karakter en gemoed. Ten aanzien van het nijver heidsonderwijs vallen deze bezwaren weg. Het nijverheidsonderwijs voor meisjes als voorbereiding van de gezinstaak heeft thans meer dan ooit zich van zijn zegenrijke taak bewust te zijn. Spr. betwijfelt niet, dat de ouders en meisjes van Wassenaar het groote nut van dit onderwijs zullen Inzien en de idealen van hen, die met het nijverheids onderwijs belast zijn, verwezenlijkt zullen worden. Burgemeester van Wijnbergen merkte op, dat de aanwezigheid van den minister tot dank stemt, maar ook tot nadenken over de hooge taak der school. Spr. wilde ln het bijzonder dank brengen aan Zuster Fidelia, die vele jaren lang de stuwkracht ln de school was. De school biedt nog plaats voor een aantal meisjes, wat eenerzijds verheu gend is, terwijl aan den anderen kant moet worden betreurd, dat de ouders hun dochters niet méér gelegenheid geven om voordeel op te doen voor haar geheele leven. Zij moeten zich daarvan wel rekenschap geven. Spr zeide te hopen, dat het nieuwe gebouw zal zijn een centraal punt voor het nijverheids onderwijs. dat het onwekkend woord van den minister zal doordringen in de gemeente tot heil van Wassenaar en van het vader land Nadat pastoor Wiemers het woord had ge voerd en op verzoek van pastoor Tholenaar ter eere van den voorzitter het Io Vivat was gezongen, werd het gebouw bezirbtled. Al gemeen was men vol lof over de degellike en keurige inrichting. HOOFD CHR. SCHIPPERSSCHOOL AANGEHOUDEN. Op verzoek van den commissaris van politie te Sneek is te Rotterdam aangehou den het hoofd der christelijke sebvpners- school te Sneek. als verdacht van verduis tering en valschheid in geschrifte. Verdachte was in Rotterdam ln militai ren dienst en wordt naar Sneek overge bracht om ter beschikking van de Justitie te worden gesteld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2